Moeder NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR BEVELAND Een theelepeltje tegen kinderverlamming oveRöenkinq ...en een vriendelijk mens geeft ze beide! 25STE JAARGANG No. 15 12 SEPTEMBER 1959 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Voor het tere Baby-huidje "D A DVnCDM poeder-zalf uADTUtKrl olie zeep Te Kapelle vestigt zich een tweede conservenfabriek B I N N ENVERI NGBED SCHUIMRUBBERBED Plaatselijk Nieuws YERSEKE Land- en Tuinbouw eens REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 Abonnementsprys bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar - TELEF. 011802453 UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Hij doet smart aan en Hy ver bindt, doorwondt en Zijn han den helen. Job 5 18. Wanneer God ons smart aandoet, doet Hij dit niet als een vijand, die overvalt, wondt en heengaat. Neen, als Hij ons smart aandoet, is Hij aanstonds gereed om de wonden te verbinden. Welk een bewijs, dat het de teerste en heiligste liefde is, die de wonde toe brengt, omdat het niet anders kon, om dat ze ons nodig was, als het brood onzer ziel. Hoeveel zegen gaat in dagen van grote rouw voor ons verloren, om dat wö de hand niet opmerken, die ons de pijn wil verzachten, de wonden wil helen! Hoeveel tranen worden op aarde geschreid, terwijl Hij nabij is, die ze ons wil drogen. Meer nog: hoeveel smart, die tot een eeuwige zegen be doeld was door de liefdehand Gods, wordt ons tot een drukkend kruis, dat ons de weg naar de hemel bemoeilijkt. En toch, het was bestemd om ons losser te maken van onze aardse banden en verder vooruit te brengen op de weg ten leven. Van Jezus' discipelen staat geschreven, nadat zij door vele geselsla- j gen zwaar waren gewond: „Zij kenden hen, dat zij met Jezus geweest waren!" Mijn lezer, zal dat ook bij ons de zalige vrucht zijn van smarten, door Gods hand verbonden Dat onze Heiland ge stalte in ons verkrijgt? De Heer zoekt steeds ons heil alleen, Hij zendt geen bidders ledig heen, Maar geeft wat zij behoeven; Die elke wond zo teer verbindt, Hij, onze Vader, zal Zijn kind Niet nodeloos beproeven. (Uit een Dagboek.) Er wordt wel eens gemopperd over de toenemende invloed van psychiaters bij de strafrechtpleging, die „iedere" wetsovertreder min of meer ontoereke ningsvatbaar verklaren met als gevolg „veel te lichte straffen", welke boven dien zouden worden ondergaan in in richtingen, waar het heus niet zwaar valt een poosje te vertoeven. Deson danks openbaart zich op verheugende wijze elk jaar op de Nationale Reclas- seringsdag de offerzin van het Neder landse volk, die tot ver over onze gren zen bekend is. Inderdaad wordt bij de berechting steeds meer aandacht geschonken aan psychiatrische inzichten en streeft men ten opzichte van het gevangenisstelsel naar een persoonlijker behandeling. Be denk hierbij intussen wel, dat het ver lies van vrijheid een zeer gevoelige straf betekent, waarbij overigens het element opvoeding in sterke mate ver tegenwoordigd is. Dit laatste element domineert zelfs vaak teneinde straks de overgang naar de vrijheid natuur lijk een vrijheid in gebondenheid, het geen voor ons allen geldt zo vloeiend mogelijk te maken. Wij leven wat betreft berechting en reclassering in een tijd van overgang en gedurende dergelijke perioden laten zich altijd pessimistische geluiden horen en blijken allerlei weerstanden, dikwijls voortspruitende uit onkunde, bekrom penheid of een zich niet los kunnen maken van het oude. Maar de groei naar een nieuwe tijd, waarin andere normen gelden, is niet te stuiten en het verleden is daar om met talrijke voor beelden de noodzakelijkheid van deze groei te bevestigen. Wij vertrouwen dan ook op het ge zonde verstand van ons volk, dat on getwijfeld de nieuwe geest, die rechters en reclasseerders bezielt, zal aanvoelen en begrijpen en ook zal weten te aan vaarden, ondanks de „mislukkingen", die overigens gering in aantal zijn. Wat de verandering van het strafstelsel be treft: vergeet niet, dat het overgrote deel van de delinquenten hiervan de ze genrijke gevolgen zal ondervinden. Staar u vooral niet blind op het geringe aantal, dat de „modernisering" van onze gevangenissen niet ziet als een goed doel, maar slechts als middel de straf ontijdig te doen beëindigen. Het be hoeft geen nader betoog, dat de rech terlijke macht ook de belangen van de gemeenschap geen ogenblik uit het oog zal verliezen. Intussen zullen de nieuwe ideeën be treffende berechting en reclassering, gegrondvest op eerbied voor de mens en dus zedelijk volkomen verantwoord, het arbeidsterrein van de reclassering niet onaanzienlijk uitbreiden en dat be tekent ook, dat de zakelijke kant meer dan voorheen grote aandacht vraagt. In dit verband halen wij een gezegde aan van Charles Haddon Spurgeon: een handvol hulp is beter dan een karre- vracht zuchten en preken! En die „handvol hulp" willen wij dan in dit geval zuiver zakelijk bekijken, ofschoon wij de nadruk blijven leggen op de mo rele en zedelijke verheffing van de ge vallen mens. Het is wel bekend, dat de regering subsidies verstrekt aan de verschillende reclasseringsinstellingen, maar toerei kend zijn die niet. Vandaar één dag per jaar een dringend beroep op uw offerzin ten behoeve van de reclasseringsarbeid. Die dag is de Nationale Reclasserings- dag, waarbij wij allen mogen denken aan de woorden van Jezus Sirach: een woord is dikwijls aangenamer dan een grote gave... en een vriendelijk mens geeft ze beide! W. BEIBOER. hier is verricht. Duizenden apen, ko nijnen, hamsters en muizen hebben als tussengastheer gediend, waarin het kwaadaardige polk irus is blijven leven maar aanvalskracht heeft verloren. Toen werd ontdekt dat het ongebo ren kuiken in het bebroede ei een voor treffelijke kweekplaats was om het vi rus tot de gewenste sterkte terug te brengen. Het spreekt vanzelf, dat deze vacci natie-met-een-lepeltje enorme voordelen biedt, vooral bij het immuniseren van grote bevolkingsgroepen. Niet het minst in achtergebleven gebieden. Door deze lepeltjes-vaccinatie bij mil joenen toe te passen zal het wellicht mogelijk zijn de kinderverlamming ge heel uit te roeien. Daarvoor echter is een voortreffe lijke organisatie met langdurige voor bereiding nodig. Vandaar dat noch in Amerika, noch bij ons de nieuwe vac cins nu reeds in de handel gebracht kunnen worden. Wij zullen nog wat ge duld moeten hebben en verstandig ge noeg moeten zijn nog zolang te profi teren van de inspuitingen met Salk- vaccin. Want de kinderverlamming kan elke dag onverwachts toeslaan. Behoed dus uw kind. Niet straks, maar nu!! Een mens verwerft de beste onvat baarheid tegen een besmettelijke ziekte door die zelf door te maken. In begin sel zou men dus zijn best moeten doen om geïnfecteerd te worden om daardoor voor de rest van zyn leven immuun te zijn. Inderdaad wordt dit wel gedaan. Rodehond, die in de zwangerschap de ernstigste gevolgen voor het aanstaan de kind kan hebben, verloopt bij kleine kinderen gewoonlijk als een lichte on gesteldheid. Daarom hebben een aantal Engelse moeders kinderpartijtjes voor kleine meisjes georganiseerd, waarbij opzettelijk kinderen met rodehond wer den uitgenodigd. Deze zullen dan an deren infecteren, die daardoor later be schermd zullen zijn gedurende een zwan gerschap, waarin anders hun kind be dreigd zou worden. Helaas is dat voor kinderverlamming veel te gevaarlijk. Want ieder kind dat besmet wordt loopt kans op verlammin gen en levenslange invaliditeit. Dus heeft men zijn heil gezocht bij het dode virus, het Salk-vaccin, dat inderdaad met succes wordt ingespoten. Echter, niet alle gevaccineerden worden wer kelijk immuun en als ze het worden dan is dat niet eens voor hun leven. Uitgaande van de ervaring dat de natuurlijke besmetting de beste waar borg biedt, hebben afzonderlijke groe pen, vooral in U.S.A. naar een polio- HAZ ET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN vaccin gezocht, dat langs de natuur lijke weg, dus door het maagdarmka naal kon worden opgenomen en dat be stond uit levend virus, maar zo ver zwakt, dat het het zenuwstelsel niet meer kon aantasten, terwijl het toch krachig genoeg bleef om in het men selijk lichaam voldoende afweerstoffen te vormen. Onafhankelijk van elkaar is het Dr. Cox (van de Lederle-fabrieken) en Dr. Sabin (van de Merck-fabrieken) gelukt dit doel te bereiken. Een theelepeltje Cox-vaccin geeft jarenlange immuniteit tegen de drie soorten van kinderver lamming. Driemaal een pil van Sabin tegen elk van de drie stammen van het poliovirus. Heel eenvoudig! Maar wie in het septembernummer van het populair-medische maandblad „Spreekuur Thuis" leest hoeveel jaren van onderzoek en mislukking doorwor steld zijn, hoeveel miljoenen dollars moesten worden uitgegeven eer een werkzaam vaccin van levend virus zon der gevaar door 'n mensenkind met een glaasje water kon worden ingenomen, zal begrijpen welk een machtig werk Omstreeks mei 1960, voor de aan vang van het nieuwe fruitseizoen, zal te Kapelle de Cor Oostrom's Conserven N.V. -momenteel nog gevestigd te Oosterhout (Gld.) als tweede fruit-1 verwerkende industrie in deze gemeen te beginnen met het verwerken van fruit in blik. Deze plannen werden ont vouwd op de vrijdagavond gehouden raadsvergadering. Er werd besloten 4,5 ha industrieterrein aan te kopen voor de som van 125.000,deze voor de zelfde prijs weer door te verkopen aan de Oostrom's Conservenfabriek, waarbij de gemeente dan een strook grond te rug zal krijgen voor de bouw van 15 bedrijfswoningen, waarin het technisch personeel gehuisvest zal worden, dat met het verplaatsen van de fabriek mee naar deze gemeente zal komen. De Oostrom's Conserven N.V. had ten aanzien van het stichten van een nieu we fabriek drie mogelijkheden voor ves tiging, te weten de plaatsen Venlo, Goes en Kapelle. Het meest voelde de fabrikant voor Kapelle, omdat dit ge legen was als centrum van een fruit teeltgebied. De grootste waarde werd door de fabrikant voornamelijk gehecht aan minder kwaliteitsverlies door kor tere vervoersafstand. De fabriek, die een vloeroppervlakte krijgt van 6000 vierkante meter, een hal van 100 meter lengte en 60 meter breedte, zal gebouwd worden oostelijk van de dorpskern Biezelinge. Op 1 mei zal ze moeten draaien, omdat dan de asperge-oogst begint. In hoofdzaak zal de fabriek zich bezig houden met het verwerken van zacht fruit in blik. De fabriek zal een dagcapaciteit hebben van 25 ton zacht fruit, ofwel een uur- produktie van 10.000 blikken, geëtiket teerd en wel. In het seizoen zal ze werkgelegenheid bieden aan 75 mannen en 150 vrouwen of meisjes. Voor waterafvoer zal de gemeente een persleiding van 1300 meter moeten leggen naar de Westerschelde. Met de bouw van de fabriek, het leggen van een persleiding en de bouw van 15 wo ningen, waarvoor inmiddels voor bouw volume stappen zijn ondernomen bij de betrokken instanties, zal een investe ring gemoeid zijn van ruim twee mil joen gulden. De woningen zullen klaar moeten zijn op 1 april, teneinde het technisch per soneel te kunnen huisvesten. Dé afzet van het verwerkte produkt is voor 95 procent gericht op export. Voor de gemeente Kapelle is deze in dustrievestiging niet alleen belangrijk, maar ook voor het gehele fruitgewest Zeeland, vooral omdat de fabriek in hoofdzaak de verwerking van zacht fruit als aardbeien, frambozen en bra men enz. voorstaat. En het is juist deze cultuur, die op Zuid-Beveland de laatste jaren een grote opgang heeft gemaakt. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bjjsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Vakantiegeld. Ik ontvang als kin- der-wasmeisje in een hotel minder va kantiegeld dan mijn collega's, die ka mermeisje zijn, hoewel mijn loon hoger ligt. Hoe kan dat? Dat moet U vragen aan uw werk gever. Deze zal het U voorrekenen. Ook kunt U uw licht eens opsteken op het Gew. Arbeidsbureau. Benzineverbruik. Men zegt dat een auto boven de 60 km snelheid, dus 7080 km, meer benzine verbruikt per km dan er onder. Dit kan ik niet ge loven. Volgens my speelt constant ry- den wel de hoofdrol. Aldus schryft H. H. F. Hoe groter de snelheid in een be paalde versnelling, hoe meer benzine verbruik. Constant rijden is natuuriyk voordeliger, want het steeds weer op trekken kost benzine, maar als U be doelt met constant tegen de 80 km te rijden, dan verbruikt de auto meer dan bij een constante snelheid van 60 km. Ontruiming en wanbetaling. Mgn vrouw heeft het bakhuis by my ver- i huurd buiten de huisvesting om. Mag 1 dat? De huurder betaalt de huur niet. Hoe krijg ik hem er weer uit? Heb ik recht om licht en water af te sluiten? Kan ik de voordeur van dat gebouw los maken en de achterdeur vast, zo dat ze er alleen voor in en uit kunnen? Aldus de vragen van T. van T. Wy zouden in uw plaats eens op het gemeentehuis vragen of er van die zij de misschien een actie wordt overwo gen wegens het feit, dat zonder ver gunning woonruimte in gebruik is ge geven en genomen. Als dat niet zo is en de feitelijke situatie zo biyft, dan moogt U als verhuurder de huurder niets in de weg leggen. Zy dienen m.a. w. van het gehuurde gebruik te kunnen maken zoals zy het gehuurd hebben. Iets anders is of U iets tegen huurders kunt ondernemen op grond van wan betaling. Dit is inderdaad mogelijk: U kunt een proces tot ontruiming in gang zetten. Voor alle zekerheid adviseren wij U echter uw zaak in handen te stel len van een (kantongerechts)deurwaar der, opdat deze als uw gemachtigde voor U zal kunnen optreden. Muggen verwyderen. Wij kunnen van onze wagen zo moeilijk de muggen afkrijgen. Het worden allemaal zwarte vlekjes. Hebt U een middel om de mugjes van het lakwerk te verwyde ren? Aldus het probleem van V. te N. Normaal kunnen de ongewenste pas sagiers met een krachtige waterstraal worden verdreven. Zeer geschikt kan men er een plantenspuit voor gebrui ken, waarvan de sproeier is vervangen door een straaltpöpje. Hiermede kun nen de muggen uit alle hoeken en kie ren worden verdreven. Wanneer men ze platdrukt door, te gaan vegen, ont staan bloedvlekken, die de resten op de lak doen vastkleven, wat lastig te verwyderen is. Na afspoeling op de wyze zoals boven omschreven, verdient het aanbeveling de wagen te wassen met een synthetisch sopje. Naspoelen met water, laten drogen en in de was zetten. Generaal Rommel. 1. Op welke wijze en waar stierf de uit de laatste wereldoorlog bekende generaal Rom mel 2. Het soldatenlied „Lili Mariene" werd zowel door Duitsers als door En gelsen gezongen. Wie was de compo nist van dit lied? Wie brachten het als eersten ten gehore, de Duitsers of de Engelsen? Aldus de vragen van P. v. S. 1. Verdacht betrokken te zijn by de aanslag op Hitler in 1944, werd hy ge dwongen tot zelfmoord door het inne men van vergif, waaraan hij dadeiyk overleed. Gestorven te Herrlingen op 14 oktober 1944. 2. De componist is Schultze. In de eerste wereldoorlog werd het lied reeds gebracht door de Duit sers. Stakingsrecht. Hebben we sta kingsrecht in Nederland, ja of neen? zo luidt de kernachtige vraag van de heer J. S. Ons antwoord luidt (ook kernachtig) ja! Herinnert U zich nog de recente staking van de piloten van de K.L.M. Militairen en ambtenaren mogen niet staken. Belastin gvrq inkomen. A. M. schrijft: Ik ben gehuwd, trek A.O.W. en pensioen. Hoeveel mag ik verdienen om niet in de inkomstenbelasting te vallen Die grens van het belastingvrije in komen ligt voor een gehuwde zonder kinderen van 65 jaar of ouder op 2099,plus 100,verwervings kosten en 624,— ouderdomsaftrek. Totaal dus 2823,per jaar. U moogt dus 879,bijverdienen. Korfbal. Zaterdag speelde Volharding tegen Luctor I uit Terneuzen. Daar het hier een van de naaste concurrenten betrof, heeft het aan spanning deze wedstrijd niet ontbroken. Nadat Luctor in 't be gin iets beter was en al twee strafwor- pen had gemist, nam Volharding na 25 minuten de leiding door een afstands schot van Ton Marteijn, doch Luctor maakte spoedig gelijk. Met deze 11 stand werd dan ook gerust. Na de thee nam Luctor zelfs de leiding, 12, nadat het ook weer twee (dubieuze) strafworpen had gemist, waarna Vol harding door een doorloopbal van C. Nieuwenhuize weer gelijk maakte. Na de vakwisseling een aanvallend Vol harding, doch doelpunten bleven uit. Nadat iedereen al dacht aan een ge lijk spel, maakte Piet Nieuwenhuize kort voor tijd met een afstandsschot aan alle onzekerheid een einde en zo won Vol harding verdiend met 32. De aspiran ten hadden voordien een wedstryd ge speeld tegen de aspiranten van Luctor. Volharding won deze wedstrijd met 70. Heden moeten de aspiranten een uitwedstrijd spelen tegen de aspiranten van Blauw-Wit te Kloetinge. De senio ren zyn (weer) vry. GOEDE GRONDBEWERKING IS EEN VOORDEEL De mooie zomer was gunstig voor het binnenhalen van de oogst. Menig produkt is al vroeg van het land ver trokken, de tyd voor de najaarsbewer king breekt aan. Het is voordelig wan neer deze -vroeg en degelijk kan ge schieden. Men kan de wintergranen dan n.l. inzaaien op een goed bezakte voor. Ook de bemesting kan nu tijdig ge schieden. Vooreerst bekalking indien nodig, waarbij de schuimaarde op zwa re grond steeds een goede uitwerking heeft. Fosfaat en kali, als thomasmeel met kalizout 40 gemengd, komen ook al aan bod, omdat de beste zaaitijd voor bet wintergraan geiyk bekend reeds in begin oktober volgt. Vergeet de kali niet. De wintergra nen gaan met kali krachtiger de win ter in, minder kans op uitvriezen. Een goed en krachtig bestand levert boven dien, zodra het voorjaar zich weer aan dient, direkt een flinke groei. Een goed gegroeide halm levert weer goed stro. En dat is ook wat waard, al gaat het om de korrel! De tarwe-inzaai zal dit jaar wel be- langryk worden. Er zyn n.l. veel erw ten verbouwd en dit land is zeer ge schikt voor tarwe. De teler doet dus goed de voordelen van een tijdige na jaarsbewerking zich niet te laten ont gaan. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 1319 September 1959 Donderdag 17 sept.: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 12.32 5.55 6.34 Maandag 1.08 1.42 7.10 7.33 Dinsdag 2.10 2.38 8.00 8.21 Woensdag 3.03 3.22 8.46 9.04 Donderdag 3.47 4.03 9.23 9.42 Vrydag 4.26 4.43 9.55 10.14 Zaterdag 5.04 5.17 10.25 10.44 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1