NIEU\ tDVE RTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRÓenkinq de zonnige RANG NS- EN A op de „Floriade" De Clusius-tuin No. 14 5 SEPTEMBER 1959 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN VAN WILLEG anno 1954 Plaatselijk Nieuws YERSEKE 25STE JAARGANG De. >ciieUtlojejp -V.' ;>•-! REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28435 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Ik heb u liefgehad met een eeuwige liefde, daarom heb Ik u getrokken met goeder- tierendheid. Jer. 31 3. Een vuurtoren aan de zeekust laat zijn licht schijnen tot ver in zee. Hij behoedt menig scheepje voor schipbreuk en doet vele duizenden jaar in jaar uit de veilige haven vinden, die de nevelen voor het oog zouden hebben verborgen. De verklaring, die uit de hemel tot de mensen nederdaalt, in het Profeten woord van heden, alle eeuwen door, is een baken op de levenszee. Die wijst ook de verst afgedwaalde nog de weg naar de eeuwige kust. Doch machtiger dan de vuurtoren, wiens lichtstralen over de golven dansen, maar die zelf koud en fier en onbewogen aan de kust blijft staan, is de trekkende, opzoe kende liefde, die op de adem des Gees- tes de wereld wordt rondgedragen, om mensenzielen te winnen. De eeuwige liefde staat niet koel en fier aan de ingang van het Vaderhuis. Die blinkt niet alleen ons tegen in de sterren, die zoekt ons op, is onzichtbaar ons nabij, als wij de weg naar 't Vaderhuis uit het oog verliezen. Die grijpt in ons le ven in en laat niet af, eer zij een heim wee naar Hem in onze ziel heeft wak ker geroepen. Of wij het opmerken of niet, de Here heeft ons lief met een eeuwige liefde. Ook waar Hij ons trekt door slagen, is het toch Zijn goeder tierenheid, die de hand alzo over ons uitstrekte. (Uit een Dagboek) BI N NENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED stenen muur, gemetseld van z.g. „kloos termoppen", zal men, dwalend over de oude plavuizen en over de met schel pen bestrooide paadjes, zich eeuwen teruggeplaatst voelen in de stemmings volle sfeer temidden van ouderwetse duizendschonen, pioenen, stokrozen, het prikneusje, de vuurwerkplant, het al ruin en de tomaat, die toen, veel sug gestiever, „gulden appel" werd ge noemd. De gele tomaat was in die da gen even bekend als de roodvruchtige. Een borstbeeld van Clusius zal er te vens toe bijdragen de gedachte levend te houden aan de beroemde geleerde, door wiens bemoeiingen niet alleen de Hortus te Leiden zijn eerste waardige inhoud kreeg, maar die tevens heeft bijgedragen tot de verspreiding van de ook hier te lande thans zo algemeen bekende en gewaardéerde tulp en aard appel. De Clusius-tuin krijgt dan ook een ereplaats op de „Floriade", n.l. onmid dellijk bij de ingang van de „Konings hof". Hier komt een grote bloemkas- oranjerie met zeer bijzondere inzendin gen, die reeds door het merendeel der Europese hoven zijn toegezgd. De Clusius-tuin zelf zal, met de toe gang, ongeveer vijfhonderd vierkante meter groot worden. KAPELLE(Z.B.) Telef. K 1102-223 Waterproof-schokvrij enz. vanaf f 59.75 ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met b(jsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Als een belangrijk onderdeel van de internationale tuinbouwtentoonstelling „Floriade" te Rotterdam-1960, kan men daar volgend jaar een tuindeel bewon deren, dat geheel zal zijn gewijd aan Clusius, de beroemde kruidkundige uit de zestiende eeuw. De Clusius-tuin op de „Floriade" wordt een replica van de gelijknamige hof, die men in de Leidse Hortus vindt. Inmiddels is men met de aanleg ervan begonnen. Pas omstreeks het einde van de zes tiende eeuw begon de plantkunde, tot die tijd slechts een onderdeel van de geneeskunde, zich tot een zelfstandige wetenschap te ontwikkelen. In Leiden gevoelde men al vroeg be hoefte, ten dienste van het academisch onderwijs, een medicinale tuin aan te leggen. In 1592 had Clusius reeds 251 soor ten van zaad, voor het merendeel ver zameld op Kreta, aan de curatoren in Leiden gezonden en twee jaar later werd de ledige plaats achter de uni versiteit beplant. Een volledige inven taris met plattegrond is als belangrijk gegeven bewaard gebleven. Met de Delftse apotheker Cluyt, die Clusius als hulp bij de aanleg en verzorging van die tuin kreeg, streefde hij naar het bijeenbrengen van een zo groot mo gelijke verscheidenheid van in- en uit heemse gewassen. Daarvan is nog één exemplaar aanwezig, n.l. de „Gouden Regen" die, stevig gestut, rechts bij de ingang van de Leidse Hortus staat! In 1608 was men als grote bijzonder heid een paardekastanje rijk geworden- Ook waren er reeds veel planten uit Amerika, o.m. de aardappel, tot wel ker verspreiding Clusius veel heeft bij gedragen. Hij deelt als zijn mening mee, dat de knollen in rauwe toestand minder geschikt zijn om te eten dan gekookt of gebakken. Met die mening zal ieder wel kunnen instemmen! De tuin, die op de „Floriade" een overzicht zal geven van hetgeen Clu sius ruim 3 V2 eeuw geleden wist bij een te brengen, zal als kruidhof met een eigen sfeer en beslotenheid op iedere plantenliefhebber een grote aan trekkingskracht uitoefenen. In deze tuin, die omsloten is door een hoge Werkgever betaalt geen loon etc. Verleden jaar heb ik in loondienst ge werkt, n.l. 5 weken voor en 9 weken na de vakantie. Deze werkgever heeft mij geen loon betaald, noch vakantie geld uitgekeerd. Hij heeft evenmin rentezegels noch pensioenzegels geplakt. Zou ik daar nog aanspraak op kunnen maken? Met wie moet ik mij dan in verbinding stellen? vraagt I. te K. Wij zouden u willen adviseren con tact op te nemen met het Gewestelijk Arbeidsbureau, dat in arbeidszaken vaak de aangewezen instantie is om voorlichting te geven. Bespreekt u de zaak dus, dan krijgt u daar wel advies wat u het beste kunt doen. Veel kun nen wij er zelf niet aan toevoegen, omdat wij van de achtergronden van deze zaak uit uw brief weinig kunnen opmaken. Rookwaren, voedings- en genotmidde len. Is het toegestaan chocolade naar Duitsland mee te nemen, zo ja, hoe veel? Verder wilde ik vragen of ik rookartikelen mag medenemen. Aldus W. E. Chocolade behoort tot de voedings- en genotmiddelen en daarvan moogt u medenemen alleen voldoende voor per soonlijk gebruik bestemd, gedurende de eerste dag van de reis tot aan het reisdoel in Duitsland. Rookartikelen worden zonder heffing van invoerrech ten toegelaten telkens voor een aan toonbare eerste inreis, in elke kalender maand (mits niet reizende op een ge zamenlijke pas) tot een hoeveelheid van 200 sigaretten of 50 sigaren of 250 g tabak, mits de persoon ouder is dan 16 jaar. Koffie en thee zijn niet vrij van invoer, met uitzondering van kampeer ders (250 g koffie en 50 g thee) indien hun uitrusting aantoont, dat deze ge notmiddelen voor eigen gebruik bestemd zijn. Een gebruikte primus kan hier goed dienen als bewijsmateriaal. Ficus met wormpjes. Onze ficus nam sinds een paar dagen geen water meer op. Bij nader onderzoek bleken er allemaal kleine wormpjes in te zit ten. Wat moet men doen om deze te bestrijden? vraagt mej. E. de K. Vermoedelijk bedoelt u, dat deze wormpjes in de potkluit zitten. Daar u niet opgeeft hoe deze wormpjes er uit zien of wat nog beter is, wat le vende exemplaren opgezonden had, moeten we er naar raden. Zeer waar schijnlijk is de grote waterafvoer be lemmerd, doordat het gat in de bodem van de pot met wortels dichtgegroeid is, zodat het overtollige gietwater niet weg kan en daardoor de grond ver zuurt. In dit geval kunnen de wortels geen water meer opnemen en zult u ook last van wormpjes gekregen heb ben. Zet de potkluit eens 24 uur in warm water, waardoor de wormpjes wel uit de kluit zullen kruipen. Maak verder de opening in de pot los met een spijker of dergelijke en houdt de plant voorlopig wat aan de droge kant. Ruikt de potgrond erg zuur, dan raden wij u aan de plant te verpotten in verse grond, na eerst de zure grond zoveel mogelijk verwijderd te hebben. Heeft u geen baat, zendt dan eens wat wormpjes op. Roest op ijzeren opklapbed. Hoe kan ik mijn opklapbed opknappen en roestvrij maken, vraagt W. B. Roest op de spijlen van het opklap bed is door te schuren met schuurpa pier of een staaldraadborstel te ver wijderen. Daarna kunt u schilderen met bronskleurige verf. Eventueel kunt u tot slot nog een laagje blanke lak aan brengen, waardoor een betere glans ontstaat en de verf minder snel be schadigd zal worden. Raadsvergadering. Vrijdagavond kwam de gemeenteraad voltallig in openbare zitting bijeen. De voorzitter, burgemeester Willemsen, maakte bekend dat de geldlening van de Bank voor Ned. Gemeenten ten be drage van 110.000,door G.S. was goedgekeurd. Aan het comité De Be- velanden werd een subsidie verstrekt van 4 cent per inwoner. Pro Juventute kreeg een subsidie van... vijf gulden. Ook het Leger des Heils kreeg voor de reclassering een zelfde bedrag toegewe zen. Voor een muurschildering in het gebouw der Provinciale Griffie, het Provinciehuis te Middelburg, werd een subsidie toegezegd van 5 cent per in woner, dus ongeveer 250,Alhoewel dhr. P. de Leeuw er niets voor voelde om tot een dergelijke uitgave gedwon gen te worden, werd dit toch aangeno men te doen. Op het verzoek van Zee land Presenteert om subsidie voor de officiële ontvangst, stelden B. en W. voor een bedrag uit te trekken van 500,Dhr. Koster juichte het toe, dat dit bedrag de helft is van vorige jaren. Verder informeerde hij of dit bedrag geheel gebruikt zou worden voor de ontvangst van officiële personen. De voorz. beaamde dit. Dhr. P. de Leeuw, tevens voorzitter van het comi té Zeeland Presenteert, merkte op, dat het bedrag van 1000,wat vorige ja ren gegeven werd reeds te weinig was. Hij hoopte dat de gemeente als vol ledige gastheer op zou treden inplaats van een halve gastheer. Dhr. C. Pekaar vindt het wel erg dun als de gemeente met een bedrag van 500,te voor schijn komt. Dhr. Sinke verzoekt de 1000,te handhaven. Het is een waardige manifestatie en geen kermis- gedoe. Als we dat zo weten te houden, dan vindt hij 1000,eigenlijk nog te weinig, gezien onze mooie cultures, welke op deze manier zo prachtig in het middelpunt van de publieke be langstelling komen te staan. Dan kan 1000,nooit te veel zijn. De voorz. ziet echter geen mogelijkheid om de begroting sluitend te houden. Dhr. De Leeuw verzoekt verschillende malen om 1000,in stemming te brengen. De voorz. wil echter het voorstel van B. en W. in stemming brengen. Nadat dhr. Koster de voorz. er op gewezen had, dat eerst de motie van dhr. De Leeuw, welke door dhr. Pekaar ge steund werd, in stemming gebracht moest worden volgens de regels der wet, werd dit dan uiteindelijk in stem ming' gebracht. Het voorstel De Leeuw y '~f-- 'k-J*- - i vaan werd met 7 tegen 4 stemmen aangeno men. Tegen stemden dhrn. Koster, Ge braad, Cornelisse en Van Boven. Een verzoek om subsidie van de Nederland se Amateur Toneel Unie werd afgewe zen. Over de nieuwe haven wilde de voorz. spreken in geheime zitting. Dan zal ook het gidsenprobleem aan de orde komen. De raad keurde verder de ver koop van een stuk grond goed aan dhr. C. D. Klos, oud-Yersekenaar, thans te Vlaardingen. Deze grond is ge'egen aan de Molenlaan. Verder keurde de raad de aankoop van een woning goed, gelegen in Polen en eigendom van dhr. Polderman, voor een bedrag van 300 gulden. Besloten werd de commissie plaatselijk toezicht op het lager onder wijs op te heffen. Daar een geldlening meestal welkom is, werd dan ook be sloten een bedrag van 100.000,te gen een rente van 4,25 te lenen van de Coöp. Raiffaisenbank. Bij de rond vraag verzoekt dhr. Gebraad om een publieke telefooncel te plaatsen. De voorz. antwoordt hierop, dat deze schaars zijn en dat, gezien de samen stelling van ons dorp, dit niet mogelijk is op dit ogenblik. Dhr. Koster maakt het dagelijks bestuur zijn complimen ten dat er nieuwe stoelen in de raads zaal staan, wat een grote verbetering is. We zitten hier goed en erg ruim, doch kijk eens naar de pers, deze ruim te is werkelijk te krap. Gaarne zou hij hierin verbetering zien. De voorz. ant woordt hierop, dat de pers nog nooit hierover geklaagd heeft, doch dat hij er voor zal zorgen, dat er een tafel bij gezet wordt. Verder wijst dhr. Koster op de grote stank van de afwatering van diverse bedrijven. O.a. is de stank in de Breeweg, de Steeweg en de Zwee- óijkseweg verschrikkelijk. Reeds twee jaren geleden waren de rapporten bin nen voor het rioleringsplan. Wordt het nu langzamerhand geen tijd om hier eens aan te beginnen, en wel op korte termjjn. Hierop antwoordt de voorz., dat er dan tevens een zuiveringsinstal latie moet worden aangeschaft en dat alles bij elkaar een heel dure geschie denis is en wel op anderhalf miljoen komt. Het is echter niet onze bedoeling om dit in de ijskast te stoppen. Het rioleringsplan is een object, wat op onze kapitaalsuitgaven een zeer belang rijke plaats inneemt en zodra de tijd hiervoor rijp is, zal er dan ook zo vlug mogelijk mee worden begonnen. Dhr. J. J. de Koeijer meent dat de gemeente stappen moet ondernemen om de her scholing van de vissersjeugd te bevor deren. De Deltawerken gaan waarschijn lijk sneller dan wij denken. De voorz. antwoordt hierop, dat het nog steeds erg moeilijk is om hieraan te begin nen. Wanneer we echter mee kunnen werken om omscholing te bevorderen, zullen wij dat ook doen. Het is echter in de eerste plaats de taak van de ouders om indien ze geen toekomst meer zien voor hun kinderen, om dan hierin voor te gaan. Dhr. Van Boven vindt dat onze jeugd nog veel te wei nig aandacht aan de Binnenvaartschool besteedt. Met diploma's van deze school kunnen ze overal terecht. Dhr. De Leeuw vindt dat men erg royaal met de verkeersborden om is gesprongen. Als hij de gemeente binnenkomt, ziet hij drie borden met de waarschuwing 50 km staan. Dat zie je nergens. De voorz. merkt op, dat deze in overleg met de politie zijn geplaatst. Dhr. Pe kaar verzoekt om tijdens de festivitei ten tijdelijke urinoirs in het dorp te plaatsen. De voorz. zal dit met dhr. Stomp bespreken. Dhr. Sinke merkt op, dat het schuilhuisje aan de haven steeds weer wordt volgezet met rijwielen en brommers en dat er nu zelfs al motor rijwielen in gestald worden. Hij ver zoekt dan ook of de havenmeester hier niet eens naar kan kijken. De voorz. vindt dit geen taak voor de haven meester. Dit is een zaak voor de po litie. Hij zal dit eens met de politie bespreken, zodat die de fietsen maar mee moet nemen naar het bureau. Hier na gaat de raad over in geheime zit ting om de havenplannen en het gidsen probleem te bespreken. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 612 september 1959 Woensdag 9 sept.: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.40 5.58 11.03 11.28 Maandag 6.18 6.36 11.47 Dinsdag 7.00 7.15 0.12 12.31 Woensdag 7.43 8.00 0.59 1.21 Donderdag 8.33 8.58 1.52 2.18 Vrijdag 9.39 10.20 2.59 3.34 Zaterdag 11.06 11.45 4.19 5.05 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1