NIEUWS- N ADVERTENTIEBLAD VOOR Zl UI ID-BEVELAND UI oveRöenkinq Een Amerikaanse tentoonstelling in Moskou 25STE JAARGANG No. 13 29 AUGUSTUS 1959 A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN dÏ495.- Land- en Tuinbouw REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Het is goed, dat men hope en stille zij op het heil des He ren. Klaagl. 3 26. Onder de vele dingen, die de mens moeilijk vallen, behoort zeker wach ten. De profeet, die hier het wach ten goed noemt voor ons geestelijk le ven, heeft zelf gewacht tot schamens toe op het door hem afgebeden heil des Heren. Hij wist dus uit ervaring dat wachten een zegen kan brengen. Weten ook wij niet, dat de Here ons niet helpen kan zolang wij ongeduldig trappelen, om de verkrijging onzer wensen en beden Zeker is wachten een moeilijke kunst, zolang het hart onrustig is en niet vertrouwt, dat de Here uitkomst geven zal op Zijn tijd. Letten wij dan ook wel op, dat Jere- mia hier het wachten verenigt met het stille zijn! O, daar hoort wat toe, om een hart stil te maken in God! Vaak dwingt de Here ons in de afzondering. Waartoe? Opdat de drukte van 'tle ven, de afleiding van onze omgeving, ons niet verhinderen onze aandacht te wijden aan de wegen en leidingen, die Hij met ons houdt. Leren wachten is een moeilijke les. Maar indien wij door het wachten leren stil te zijn voor God, dan wordt deze les niet te duur be taald. Dan is die waard, dat wij daar voor onze liefste wensen opofferen. In de Here is het heil dergenen, die op Hem leerden wachten. Wat tal van smarten, zorgen Biedt ons het leven aan, Hoe zijn wij elke morgen Met angsten overlaan! Heer, maak ons hart in alles stil, En vorm ons daaglijks naar Uw wil. (Uit een Dagboek) A. J. v. WILLEGEN Gzn. - Tel. 223 Kapellt Z.B. Voor een menigte van opeengepakte, dringende, en duwende nieuwsgierige Russen van alle leeftijden, demonstreert mej. Carly Rogers een Amerikaanse stemmachine, waarvan zij ondertussen de werking uitlegt. De plaats van han deling is: Sokolniki Park, Moskou, het terrein van de Amerikaanse tentoon stelling. Toen Chroesjtsjow en zijn vrienden, op de dag vóór de officiële opening, de tentoonstelling bezochten, liepen zij Carly's stand voorbij. Vice-President Nixon maakte Chroesjtsjow op deze stand opmerkzaam, doch deze ant woordde hem kortaf: „Daarvoor heb ik geen interesse". Wat bij de officiële rondgang ook werd overgeslagen was een belangrijk onderdeel van het Amerikaanse leven: de auto's. Maar al mocht Chroesjtsjow dan niet geïnteresseerd zijn in stern- machines en Amerikaanse auto's, dan was hij toch zeker de enige Rus in Moskou, met wie dat het geval was. Gretig graaiend naar de literatuur, hun makkers verdringend om te zien, en honderden vragen afvurend op de Russisch-sprekende Amerikanen, die in de diverse stands staan, toont het Rus sische volk een bijna abnormale be langstelling voor datgene wat het van het Amerikaanse leven te zien krijgt. Zij staan in lange rijen om het Ame rikaanse model-huis te zien. In de boe kenstand rukken ze de boeken van de planken en voor iedere Rus, die leest, zijn er op z'n minst twee, die over zijn schouder meelezen. In het eerste uur al werden er honderdvijftig boeken ge stolen. De Russen staren vol verbazing naar een machine, die plastic schaal tjes uitstampt, ze zouden de moderne schilderijen wel uit de lijsten willen snijden en ze kijken hongerig naar de kleren, die op de modeshow worden uit gestald. Voor de Russen is het bezoeken van de Amerikaanse tentoonstelling méér aan een uitje. Ze slenteren niet, ze glimlachen zelden en ze stellen geen beuzelachtige vragen. Voor hen is dit een ernstige aangelegenheid. Het lijkt of ze hetgeen tentoongesteld wordt verslinden, bang dat ze ook maar iets over het hoofd zullen zien. Ze lopen vastbesloten van stand naar stand in 't voornaamste tentoonstellingsgebouw. Wanneer ze uitgeput zijn gaan ze op de grond zitten en bekijken nauwgezet de stapel gratis literatuur welke hun is verstfekt door de op de tentoon stelling vertegenwoordigde firma's. Ze lezen letterlijk elk woord en prenten elke afbeelding in hun herinnering. Maar deze rondtrekkende massa's zijn de gelukkigen. Zij hebben toegangs bewijzen. Buiten de zich waaiervormig rond de ingang uitstrekkende ringen van Sovjet-politie, buiten de door de politie beschermde omheiningen, die het tentoonstellingsterrein omgeven, staan de onfortuinlijken, die niet de kans krijgen om binnen te komen. Er is al een zwarte-markt in toegangsbewijzen, welke door de Sovjetregering voor tien cent per stuk worden verkocht. Op welke wijze die zwarte handel plaats heeft, is echter een duistere zaak en niemand schijnt te weten waar men de kaartjes kan kopen. Iedere Amerikaan, die de tentoon stelling bezoekt of verlaat, wordt aan gehouden met het verzoek om een toe gangsbewijs. Communistische taxi chauffeurs, die minachtend fooien af slaan, zullen nederig om een kaartje vragen. Kellners, winkelbedienden, vreemden op straat, allen smeken om de zozeer begeerde stukjes van het armzalige papier, dat hun toegang kan verlenen tot de tentoonstelling. En dit alles ondanks het feit, dat de Sovjets zelf onlangs een véél grotere tentoonstelling over „Economische Pres tatie" hebben geopend met 71 pavil joens en over de 100.000 inzendingen. Bovendien is de Amerikaanse ten toonstelling stevig ingesloten door een onlangs opgerichte kermis met vele vermakelijkheden, o.a. stands waar goo chelaars gratis voorstellingen geven, alsmede een tentoonstelling over het Russische leven, waarop een nieuwe Russische auto te zien is, welke nog niet in produktie is. Naast een schrale reclame door mid del van aanplakbiljetten is er weinig propaganda voor de tentoonstelling ge maakt. In de Russische nieuwsbladen en tijdschriften was 't grootste nieuws: het Weense Jeugd Festival. Maar waar het nieuws wordt beperkt en gecontro leerd is het gerucht goed ontwikkeld; de Amerikaanse tentoonstelling is het allerbelangrijkste in de stad. Ongetwijfeld staan de „gidsen", die in elke stand dienst doen, het dichtst bij de Russische reactie op deze ten toonstelling. Dat zijn over het algemeen jonge mensen, die Russisch gestudeerd hebben op Amerikaanse universiteiten, of die taal hebben geleerd van hun naar Amerika geëmigreerde ouders. Als het type van de gidsen, zien we Andrew Swatkovsky, 27 jaar oud, een vrolijke, kortgeknipte, afgestudeerde jongeman van de Columbia Universi teit in New York, die de Chrysler- stand leidt. Andy is thuis Russisch sprekend opgegroeid en spreekt de taal als een geboren Rus. De hele dag lang staat hij daar en beantwoordt een sper vuur van vragen. Vanzelfsprekend beantwoordt hij een massa vragen over de auto's. De Chrysler-fabrieken hebben n.l. van al hun particuliere auto's er één tentoon gesteld. En Andy beantwoordt gedul dig steeds maar weer dezelfde vragen: vragen over paardekracht, benzinever bruik, maximum-snelheid en prijs. Vele mensen vragen Andy hoe men wagens koopt en zijn geïntrigeerd door zulke nieuwtjes als afbetaling en bank krediet. De Russen zijn bepaald ge fascineerd door de uitrusting welke men bij de wagens kan uitkiezen. Draai bare zittingen, automatische dimmers, drukknoppen en zelfs autoradio's zijn alle nieuw voor hen. Voor Andy's toe hoorders is het vaak moeilijk het ge bruik van de diverse knoppen te be grijpen. in het bijzonder van die, welke de radiostations selecteert, daar de meeste van de radio's die zij kennen, alleen maar één knop hebben om het enige Moskouse station op te vangen of om het af te zetten. Velen vragen of de wagens speciaal voor de tentoonstelling zijn gemaakt en schijnen 't beslist niet te geloven, wan neer hun wordt verteld, dat zij aan de lopende band gemaakt worden. De „Pravda" gaf op zekere dag commen taar op de dwaasheid van de Ameri kanen om elk jaar een nieuw model te brengen en de volgende dag werd An dy overstelpt met vragen over het „hoe" en „waarom" van die nieuwe modellen. Over het algemeen vinden de Rus sen de auto's goed, maar volgens hen zijn ze te laag voor de ruwe Russische wegen. Na de autotentoonstelling te hebben bezocht, erkende een Rus, een communist: „Hierin zijn jullie ons voor". De meeste mensen zijn evenzeer ge ïnteresseerd in de gidsen als in het tentoongestelde. Aan Andy wordt ge vraagd hoeveel hij verdient, hoe zijn woning er uit ziet, hoeveel huur hij betaalt, hoeveel zijn pak kost en an dere persoonlijke vragen. De Russen zijn ook nieuwsgierig naar de Amerikaanse levenswijze en stellen vragen over de prijs van brood, over werkloosheid (vreemd genoeg denken de meeste mensen dat technici in Ame rika geen werk kunnen vinden), over Amerikaanse literatuur, over vrijheid van reizen, over hoe men chaufferen leert, over God en kerken en honder den dingen meer. Over het algemeen is de menigte be leefd en wordt aan spotters het zwijgen opgelegd door anderen in de menigte, die serieuze vragen hebben, maar toch wordt Andy af en toe gevraagd: „Ge loof je werkelijk wat je zegt?" Andy heeft een filosofie over het beantwoorden van alle vragen. „Als je ernstig en oprecht bent, zit het wel goed". Dat is dan ook de manier waar op Andy vragen beantwoordt en hij voelt, dat door het zo te doen, hij zijn steentje bijdraagt voor een beter be grip in de werled. De andere gidsen voelen het zoals Andy en ieder heeft zijn verhaal te vertellen. De gids voor het Amerikaan se model-huis vertelt bijvoorbeeld over een man, die een lange tijd op deze tentoonstelling doorbracht en wachtte tot de menigte kleiner werd, vóórdat hij zijn vragen stelde. „Hoeveel gezin nen zouden er in dit huis moeten le ven?" zo vroeg hij. En toen hem werd geantwoord: „Slechts één", vroeg hy, hoeveel mensen dat gezin dan wel zou tellen. „Van twee tot vijf personen", zei de gids. Peinzend in de kinderka mer vol speelgoed kijkend, zei de Rus eenvoudig: „Wat een gelukkig gezin". (Nadruk verboden) BESTRIJDING VAN VLIEGEN Een van de meest voorkomende in- sekten is wel de huisvlieg. De bestrij ding hiervan wordt vooral op de boer derij nog veel te weinig toegepast. Iedere veehouder weet toch uit er varing, hoe de dieren door dit insekt gekweld worden, onrustig zijn, waar door hun prestatievermogen daalt, tot schade van hun bedrijf. Maar ook uit een oogpunt van volks gezondheid is het van zeer groot be lang, dat bestrijding van vliegen plaats vindt. In allerlei vorm zijn de afweermid delen tegen dit ongedierte bekend, in vloeibare vorm, als DDT-poeder en zelfs als kleeflint. De wetenschap staat evenwel niet stil en steeds kondigen nieuwe vindin gen zich aan, waarbij het opmerkelijk gemakkelijk wordt gemaakt, om deze schadelijke insekten te bestrijden. Thans is men zover gevorderd, dat door het beschilderen van de muren, men voor lange tijd bevrijd kan worden van vliegen, muggen en andere insek ten. Nadat de muren zijn schoongemaakt, wordt het „Vliegendood" met de wit kwast aangebracht, waarna men een sneeuwwit plafond of muur verkrijgt. De behandeling is wel zeer eenvou dig en zowel voor vee- en paardestal- len betekent dit een uitkomst; maar ook op andere plaatsen waar hygiëne een eerste gebod is, zoals slachthuizen, kippenfarms, bakkerijen e.a. is dit be strijdingsmiddel van groot belang Bovendien is het voor mensen en dieren onschadelijk, maar elk insect dat er mee in aanraking komt is ten dode opgeschreven. Het is nog niet tè laat om de be strijding van vliegen en andere insek ten ter hand te nemen, het is en blijft een volksbelang. 3fyJr' Ata a K ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Brieven bezorgen. J. d. S. vraagt: mag een particulier voor een bank instelling gesloten brieven bezorgen te gen betaling van portokosten? Als het hier gaat om bezorging ter plaatse van vestiging van die bank, dan is het toegestaan. Het is niet toe gestaan als het brieven betreft buiten die plaats. Hoogopgaande bomen. Volgens de voorschriften is het geoorloofd op twee meter uit de scheiding van een stuk bouwland hoogopgaande bomen te plan ten en heggen en windschermen op 50 cm uit die scheiding. Wat moet ik nu onder hoogopgaande bomen verstaan Hoe hoog mag een scherm voor fruit bomen zijn? Een scherm van elzen of zo iets Mag een buurman-aanligger dat net zo hoog laten groeien als hij maar wil, zo niet, waar is de grens en wat is de maximale hoogte, wil J. D. weten. De regel van burenrecht (tussen eigenaars van naburige erven) welke u bedoelt t.a. artikel 713 van het Bur gerlijk Wetboek, houdt niets in over windschermen, doch alleen over hoog- opschietende bomen en heggen. Het gaat dus om déze twee categorieën en dan is zonder meer duideiyk, dat elzen geen heg vormen, omdat zij hoog op schietende bomen zijn. Dat is voldoende om een buurman, die die bomen op een kortere afstand dan de voorgeSchrevene heeft staan, voor de rechter te doen dagen. Aanbetaling op bankstel. Samen met een detaillist ging ik bij een gros sier een bankstel kopen. Als aanbeta ling vroeg deze grossier aan de de taillist 100,welk bedrag ik voor hem betaalde. Achteraf merkte ik dat ik elders goedkoper had kunnen slagen. Mijn verzoek tot annulering van de koop en teruggave van de 100, mocht niet baten. Is dat nu zo maar in orde en wat kan ik doen om alsnog aan mijn recht te komen? is de vraag van V. U hebt het recht niet aan uw zijde en de zaak is zo in orde. Stelt U zich eens voor, dat U een paar schoenen kocht en even verderop ziet U daarna een paar schoenen dat goedkoper is. Dacht U dan dat U de koop ongedaan kon maken? En als iedereen dat nu eens deed? Neen, meneer V., U hebt vrijwillig een bestelling gedaan en zelfs deze bestelling bekrachtigd met de betaling van een bedrag voor uw leverancier. Niemand heeft U daartoe verplicht. U had ook eerder kunnen bedenken dat U elders beter zoudt kun nen slagen. Nu is het te laat en zult U aan uw verplichtingen moeten vol doen. Uiteraard is het zo, dat de le verancier U de detailhandelprijs be rekent. Wij zeggen dit er maar even bij, omdat U schijnt te menen, dat ook düt niet mag, blijkens uw brief! ZwedenBrazilië. W. S. vraagt: Wanneer heeft de voetbalwedstrijd we- reldkamipoenschappen Zweden-Brazilië plaats gehad? Hoe was de uitslag? De uitslag was 52 voor Brazilië. De wedstrijd had plaats op 3 juli 1958. Deze dag is in Brazilië tot nationale feestdag verklaard. Blauwe distels drogen. M. S. vraagt: Al drie maal per jaar heb ik geprobeerd een blauwe distel te drogen, maar het lukt niet. Ze worden iedere keer slap. Weet u daar misschien iets op? Dit slap gaan hangen wordt veroor zaakt door het te vroeg snijden van de distels. U moet ze snijden als de eerste bloempjes op de bloembol gaan bloeien, niet eerder en niet later. Te vroeg snyden geeft slappe stengels, daar ze dan niet voldoende uitgegroeid en stevig zijn. Te laat snijden geeft kans op uitval van de bloemen. Ook een verkeerde manier van dro gen geeft kans op slappe stengels. U moet de stengels opgebost onderstebo ven ophangen op een winderige plaats in de schaduw, zodat, de stengels goed winddroog zijn. Pas dan mag u ze in een vaas of anderszins zetten. Wan neer u zich hieraan houdt, zult u waar schijnlijk geen last meer hebben. We wensen u veel succes. Verfvlek. Hoe kan ik een groene verfvlek (1% jaar oud) verwijderen uit een zwarte rok? vraagt mevr. C. J. V. Met de gewone middelen gaat dat niet meer, hoewel u het kunt proberen. Smeert u de vlek eerst aan met zeep, laat dit inwerken, daarna opnieuw aansmeren met zeep en vervolgens er wat terpentine op druppelen. Daarna nabehandelen met water, c.q. azijnwa ter. Omdat u deze rok toch maar by enkele gebeurtenissen draagt, zult u de vlek na deze behandeling wel wat onzichtbaar kunnen maken met wat zwarte was. Goed inwrijven, liefst met een vingertop. Leeftijd dieren endraken. J. C. V. vraagt: hoe oud kunnen de vol gende dieren worden: a. olifant; b. leeuw; c. paard; d. koekoek; e. kar per; f. snoek. 2. Hebben er ooit dra ken bestaan? a. Hoogstens 70 tot 90 jaar; b. hoog stens 2025 jaar; c. 20 tot 35 jaar; d. 10 tot 15 jaar; e. 60 tot 70 jaar; f. hoogstens 60 jaar. 2. Zoals u wel licht bedoelt van die „vuurspuwende" monsters, neen. Vuurspuwende dieren hebben nooit geleefd. De naam draak is evenwel een ander woord voor mon ster en van die monsterachtige dieren hebben er wel bestaan en men zou kunnen zeggen, bestaan nog wel, denkt u maar eens aan de reuzenwaraan (va raan), een Indische reuzenhagedis van ruim 2 meter lengte. Voorzover ons bekend komt dit reptiel alleen nog voor op Flores en het nabijliggende Komodo. Het is een beschermd dier. Zelf gebouwd autootje. Mag men, als men niet in het bezit is van een rijbewijs en men is jonger dan 18, doch ouder dan 16 jaar, in een zelfgebouwd autootje op de openbare weg rijden, in formeert A. A. Er zijn van die „autootjes" op drie wielen en ook op vier wielen. Heeft nu het door u bedoelde autootje vier wie len, dan is het een auto en moet een geldig rijbewijs getoond kunnen worden door de bestuurder. Heeft het wagen tje drie wielen, dan niet, mits de motor niet meer dan 49 cc inhoud heeft. Oorsehurft. Hoe ontstaat en be handelt men oorsehurft bij konnijnen, is de vraag van W. P. Wij zijn niet in staat plaatsehjk een onderzoek in te stellen, maar hebben het vermoeden dat uw konijnen ge plaagd worden door een soort schurft- mijt. Hooi of ander materiaal kan de overbrenger zijn geweest. Deze kwaal is niet ongevaarlijk. Er zijn wel middeltjes in de handel, maar wij raden u toch aan een dieren arts te raadplegen. Die maakt de oren vakkundig schoon en verstrekt zo no dig speciale oordruppeltjes. Vreet die mijt te veel om zich heen, dan zal het konijn uiteindelijk sterven. Andere die- len kunnen eveneens besmet worden! Een „huismiddeltje" is de aangetaste plek heel voorzichtig in te smeren met petroleum (met een klein kwastje). Pas op voor morsen en de ogen, alleen de aangetaste plek bestrijken en niet te veel vocht op het kwastje. BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 30 augustus5 september 1959 Donderdag 3 september: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 0.18 1.01 6.17 6.53 Maandag 1.26 1.55 7.21 7.47 Dinsdag 2.18 2.39 8.09 8.24 Woensdag 3.01 3.19 8.49 9.04 Donderdag 3.40 3.59 9.22 9.38 Vrijdag 4.21 4.40 9.55 10.12 Zaterdag 5.03 5.19 10.25 10.47 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1