LIVINGSTON STANLEY YERSEKE KRUININGEN HANSWEERT KRABBENDIJKE RILLAND-BATH KAPELLE-BiEZuLINGE Waterproof-schokvrij enz. vanaf f 59.75 BESMETTINGEN MET TUBERCULOSE BLIJVEN Gevonden voorwerpen. Gevonden een zwembroekje, een bad handdoek en een doosje met tappen. Terug te bekomen ter gemeentesecre tarie. Mosselen. De export van mosselen gaat heel goed en overtreft dezelfde periode van vorig jaar. De levering van Zeeuwse en Waddenmosselen gaat dan ook ge regeld door en is de afgelopen week bijna 14.000 ton geweest. Voeg daarbij enige duizenden tonnen van Duitse of Deense oorsprong en men kan de druk te begrijpen. 0 Eindelijk gaat de groei op de Wad den ook doorzetten. De mosselkwekers, die de afgelopen week hun mosselen inspecteerden, zijn vol lof. Vooral de kleinste zijn zeer goed gegroeid. Zeeland Presenteert. Zoals wij in ons vorig nummer reeds hebben meegedeeld, belooft het feest van Zeeland Presenteert dit jaar wel bijzonder mooi te worden. Het pro gramma dat a.s. week reeds verkrijg baar zal zijn, laat ons zien dat in de voormiddag om 10 uur een optocht wordt gehouden van de schooljeugd. Deze gaan ballonnen oplaten op de ha ven. Om 11 uur komt dan de Rijks- politiekapel aan, die een korte mars door het dorp zal maken. Om 1 uur in de middag vertrekt de optocht, waar aan naar wij vernemen een groot aan tal wagens zal deelnemen en ook groe pen. Dan volgt de vlootschouw. Dit is altijd wel een van de hoogtepunten van het feest. Dit jaar komt zelfs het op leidingsschip van het Koninklijk On derwijsfonds voor de Scheepvaart naar Zeeland toe. ^Qpn 4 uur vindt op de haven een spel" plaats, ditmaal niet met Kaat Mossel en Pieter Cornelisz., doch met een Spaanse oestervisser, die voor de opening van het seizoen in Ne derland helemaal naar Yerseke komt om hier eens een kijkje te nemen. Na het spel zal het Benelux-ensemble" op het podium verschijnen om het pu bliek te laten genieten van goede mu ziek en zang. In afwijking van vorige jaren heeft men nu plannen het podium in de haven te bouwen. Tegelijkertijd zllllen de beide muziekkorpsen „Mo- zatt" en „Concordia" een mars maken door het dorp. Om 7 uur zal „Concor dia" een concert geven in de tent op der Paardenmarkt, terwijl het cabaret programma om 8 uur zal beginnen op het sportveld. Als proef zal men hier een groot aantal zitplaatsen maken. Na het cabaretprogramma zal de Rijks- politiekapel een taptoe verzorgen voor het podium op het sportveld. Zoals steeds zal een groot vuurwerk, even eens op het sportveld de dag beslui ten. Een schitterende programma, waar Zeeland Presenteert en Yerseke trots op mogen zijn. Laten we hopen dat het die dag goed weer zal zijn, want on getwijfeld zal Yerseke weer duizenden vreemdelingen ontvangen. TT- WEMELDINGE Gevonden voorwerpen. Gevonden een autoslot, een paar da meshandschoenen en een autoped. In lichtingen ter secretarie. Collecte. - De gehoudencollecte voor de Stich ting „Blindenhulp" heeft alhier opge bracht 113,49. Voetbal. Wemeldinge II speelde zaterdag een vriendschappelijke wedstrijd tegen een elftal van de P.T.T. uit Goes. Al spoe dig na de aftrap bleek dat Wemeldin ge ;aiiet opgewassen was tegen de P. TiTï, voornamelijk wel omdat met di verse invallers het veld werd betreden, wat eigenlijk wel jammer was, daar de wedstrijd een eentonig verloop had, n.l. steeds de volle druk op het Wemel- dingse doel. De wedstrijd eindigde dan ook in een verdiende overwinning voor de P.T.T., n.l. 7—1. Zaterdag speelt Wemeldinge II te gen Waarde. Een voorspelling is moei lijk, daar het elftal uit Waarde nog niet Veel wedstrijden heeft gespeeld. Hopenlijk zal het een spannender wed strijd worden dan j.l. zaterdag. Ongeval. Dhr. C. Snoep alhier had deze week het ongeluk om bij het lossen van kunstmest uit het schip „Nieuwe Zorg", gelegen aan dé loswal bij de Coöpera tieve Aan- en Verkopvereniging, de duizend kilo wegende grijper op zijn voet te krijgen. Spoedig werd dhr. Sriöep naar Goes vervoerd, waar in het ziekenhuis bleek, dat de voet ernstig was beschadigd. Na daar te zijn be handeld, werd de patient naar huis vervoerd. Feestdag1 „Wewico". Zaterdag 29 augustus organiseert de winkeliersvereniging „Wewico" alhier een feestdag. Er zal n.l. voor kinderen van 510 jaar een autopedrace zijn, daarna zal het wielrennen zijn voor 10—14 jaar en een categorie van 14 jaar en ouder. Hiervoor zijn prijzen en premies beschikbaar gesteld door de vereniging en de Wewico-winkeliers. Al met?" al zal het aan spanning niet ontbreken. De autopedrace zal voor ieder jaar afzonderlijk worden gere den, zodat iedereen een kans kan wa gen om een der prijzen in de wacht te slepen, 's Avonds zal er een gezellig slot aan de dag gemaakt worden door de muziekvereniging O.K.K., die aan de Kariaalweg bij de bushalte een aan tal nummertjes zal wegblazen, waar hopenlijk velen van zullen genieten. De organisatie berust bij de „Wewico". Zie verder de advertentie in dit blad. uit Hansweert Kitty ten Hove; uit Ka- pelle Sara Maria Paauwe; uit Kruinin- gen Neeltje Jac. Dellebeke, Tannie L. Jille, Johannes Jan Krombeen, Corrie Maas, Erda Penne en Corry Stokman; uit Rilland Francien Meijer. Allen werden opgeleid door dhr. K. Koetsdijk, staatsgediplomeerd leraar machineschrijven, op de cursus te Krui- ningen. Duivensport. Door de P.V. „De Vrijheidsduif" al hier werd met 48 jonge duiven deel genomen aan een wedvlucht vanuit Pont St. Maxence, afstand 259 km. De duiven werden om 7.30 uur gelost en de eerste arriveerde om 11.23.12 uur; ze had een snelheid bereikt van 1110.77 m per minuut. De uitslag was; 1 en 11 A. I. Neve; 2 en 9 H. C. Poleij; 3 en 7 Steenpoorte-Buijze; 4 H. M. Dek; 5 K. Tjarks; 6 M. B. Blok; 8 A. Boo ne; 10 en 12 M. Poleij. „Jong Artiestenbloed" komt. Alhier zal men zaterdag een circus- en variétévoorstelling kunnen zien, te verzorgen door „Jong Artiestenbloed" uit Goes. Deze vereniging bestaat uit1 jeugdige personen. In een aantrekke lijk programma zal dit jeugdige gezel schap het Kruiningse publiek iets la ten zien van acrobatiek, trapezewerk, enz. Als volleerde artiesten zullen zij de mensen latén griezelen met vuur- spuwen en scheermesjes eten, maar de clowns zullen het publiek weer opvro lijken met hun grappen. Het program ma zal geheel in de buitenlucht wor den opgevoerd, n.l. op een terrein ach ter de Boerenleenbank aan het Clercqs- wegje. Automobilist reed door. Maandagavond te ongeveer 20.20 uur had op de Rijksweg alhier een ver keersongeval plaats, dat wonder boven wonder goed afliep. Uit de richting Goes kwam een personenauto, bestuurd door J. N. te Kruiningen, die tussen de Zanddijk en de Stationsweg de Rijksweg wilde verlaten om een per ceel bouwland te bezoeken. Achter hem kwam aangeredeh de 43-jarige A. A. M. de K. te Breda, die op dit moment de eerstgenoemde auto wilde passeren en daartoe iets naar links uitweek. Te zelfdertijd kwam echter met grote snel heid een tot nu toe onbekend gebleven personenauto aangereden, die het twee tal luid claxonerend, voorbij stoof. Als gevolg van de luide signalen, schrok De K. zo, dat hij sterk afremde en zijn stuur naar rechts omgooide. Hij kwam daarbij in de rechterberm terecht en slipte daar, waardoor de wagen kan telde. Van de 4 inzittenden bekwam alleen de bestuurder, dhr. De K. lich te verwondingen aan het hoofd. De personenauto werd beschadigd. De der de auto, die met grote snelheid pas seerde, vond blijkbaar geen aanleiding om te stoppen en reed door. De Rijks politie onderzoekt de schuldvraag. Aanrijding. Te ongeveer 5 uur had dinsdagmid dag op de Rijksweg alhier een aanrij ding plaats tussen twee personenauto's. Toen de 30-jarige heer J. v. d. W. uit Gouda uit de richting Goes kwam ge reden, moest hij stoppen om het hem tegemoet komende verkeer te laten pas seren, teneinde zelf linksaf de Zand dijk te kunnen oprijden naar Yerseke. Eveneens uit Goes kwam de 72-jarige M. v. F. uit Waarde. Deze bemerkte echter te laat, dat eerstgenoemde stil stond. Alhoewel hij nog remde en pro beerde rechts langs de stilstaande auto te rijden, kon hij een aanrijding niet voorkomen. Hij slipte en kwam in de berm van de oprit van de Zanddijk aan de rand van een sloot tot stil stand. Een van de inzittenden liep ver wondingen op aan een der armen. De stilstaande auto werd aan de achter zijde beschadigd, terwijl de auto uit Waarde vrij ernstig beschadigd was aan de linker flank. rr Type-examens. Op het te Bréda gehouden examen slaagden voor het diploma typist(e) in ae Engelse taal: mej. Ineke Mollet te Hansweert en dhm. Paul Stokman en Rings Versluis te Kruiningen. Voor het diploma kantoortypist(e) reed eveneens per brommer en zag een bromfietser naderen met een tamelijk brede koffer. Uit voorzorg waarschuw de ze haar metgezel, dhr. H. V. uit Amsterdam. Teneinde wat ruimte te maken voor de breed geladen brom mer, reed V. zodanig rechts, dat hij van 't rijwielpad raakte. Door deze zwenking werd zijn duo-passagier, me vrouw K. uit Duivendrecht, op het be tonnen wegdek geslingerd. Het is niet onmogelijk, dat mevr. K. nog een por kreeg van de passerende bromfiets, be stuurd door H. W. uit St. Willebrord. Nadat teerste hulp was verleend, werd de reis door de onfortuinlijke reizigers, die terugkeerden van vakantie op Wal cheren, per trein naar Amsterdam voortgezet. Onderscheiding. Onze oud-dorpsgenoot, dhr. E. Vogel te Den Haag, thans hoofdcontroleur van de Haagse Tramweg Mij., werd dezer dagen begiftigd met de ere medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, ter gelegen heid van zijn 40-jarig jubileum in dienst van genoemde maatschappij. In het hoofdkantoor werd de jubilaris ge lukgewenst, door de directeur Ir. A. C. Pijl, die hem de gratificatie en me daille overhandigde. Ook werd hij ge feliciteerd door dhr. G. J. Veenendaal, hoofd van de afd. Vervoer, waarna dhr. Vogel een geschenk werd aangeboden namens de jubileumcommissie. Openluchtbal. Zaterdag j.l. gaf de muziekvereni ging „Scheldegalm" een openluchtbal in de prachtig verlichte muziektuin. Ondanks het uitzonderlijk mooie weer, was er weinig belangstelling. Jongens op stap. Een aantal jongens van de Chr. Jongensclub brachten een week van hun vakantie door in het C.J.V.-jon- genskamp te Leusden, n.l. van 815 augustus. Onder gunstige weersomstan digheden genoten de jongens volop van de Leusderhei met al zijn aantrekke lijke punten. Bruin verbrand en vol goede moed stapten ze dan ook uit de bus, die hen weer thuis had gebracht. jSport. Zondag a.s. rolt de voetbal weer vriendschappelijk, n.l: tussen de Hansw. Boys ■en Robur I en II. De wedstrijd begint om 3 uur op het gemeentelijk sportterrein. Auto's botsten tegen elkaar. Vrijdagavond omstreeks 8 uur bot sten twee personenauto's op de Rijks weg tegen elkaar. Hoewel de botsing flink raak was, werd er slechts één persoon licht gewond, n.l. mevr. v. P.- de V. uit Rucphen, die een lichte knie blessure opliep. De aanrijding ontstond toen een Schiedamse wagen op een helling een vrachtwagen wilde passe ren. Op dat ogenblik kwam een tegen ligger, een personenauto uit Rucphen, bestuurd door dhr. P. v. d. D. Beidie bestuurders remden uit alle macht, doch dit kon niet meer baten. Met een flinke klap kwamen de wagens tegen elkaar. De Rucphense wagen werd zo danig aan de voorzijde ingedrukt, dat deze moest worden weggesleept. De wagen uit Schiedam kon weer gebruikt worden nadat de spatborden waren ver bogen. Brommer raakte van de weg. Op de Rijksweg raakte vrijdag een bromfietser van het rijwielpad af, in een greppel. Mej. I. G. uit Amsterdam Zwemwedstrijden. Georganiseerd door enkele ipwoners werden zaterdag zwemwedstrijden ge houden, zowel voör *üe jeugd' als voor de ouderen. Door het mooie weer be gunstigd waren vele toeschouwers een kijkje komen nemen. De prijzen, welke uit wisselbekers en gebruiksvoorwerpen bestonden, werden uitgereikt» door de heer Marcusse. De uitslagen oVer een afstand van 60 meter waren als volgt. Jongens 1214 jaar: Schoolslag, 1 A. van Oosten; 2. M. van Pagee. Vrije slag, 1. J. Paauwe; 2. A. Gerritse. Meisjes 1214 jaar: Schoolslag, 1. J. Luyk;" 2. C. Rober. Vrije slag, 1. C. van Herweynen, 2. J. Luyk. Jongens 1517 jaar: Schoolslag, 1. W. Luteyn; 2. Kees Luyk. Vrije slag, 1. A. Wouterse; 2. J. Koster. Meisjes 1517 jaar: Schoolslag, 1. C. Geense; 2. M. de Bel. Vrije slag, 1. M. de Bel; 2. C. Krijger. Heren: Schoolslag, 1. H. Zuidweg; 2. M. v. d. Giessen. Vrije slag, 1. H. Zuidweg; 2. H. de Graaf. Dames: Schoolslag, 1. J. Moerland; 2. T. Caste.leijns. Vrije slag, 1. T. Cas- teleijns; 2. J. Moerland. j» Geslaagd. Voor het te Rotterdam gehouden examen bedden en dekens, bedrijfskle ding, manufacturen en damesstoffen, slaagde dhr. M. Verhulst te Kaipélle. Gevonden voorwerpen. Bij het groepsbnreau der Rfjkfepolitie te Kapelle zijn inlichtingen te bekomen over de aldaar aangegeven gevonden voorwerpen. Dit zijn: een zonnebril, een babyvestje, een damesvest, een bankbiljet van 10,—-, een dameshoed, Jèn armband en een portemonnaie met inhoud. - Wedvluchten. Door de postduivenhoudersvereniging „O.W.T.B." werd deelgenomen aan een tweetal wedstrpdvluchten, waarvan de uitslagen als volgt zijn: Oude duiven Noyon, in concours 64 dieren, afstand 222 km, snelheid eer ste duif 1180.86 m per minuut. 1, 5 en 10 A. A. van Driel; 2 J. op 'tHof; 3 P. I. Butler; 4 en 8 Gebr. van Stel; 6 F. van Buël; 7 en 9 J. C. Nijsse. Met uitzondering van Gebr. van Stel (Wemeldinge) allen te Kapelle. Jonge duiven Noyon, in concours 165 dieren, snelheid eerste duif 1176.24 m per minuut. 1 en 9 P. I. Butler, Bieze- linge; 2 J. L. de Jager, Kapelle; 3 P. Hengsdijk, Biezelinge; 4 Jac. Schrier, Kapelle; 5 G. Feleus, Kattendijke; 6 A. v. d. Does, Kapelle; 7 B. Ridder hof, Kapelle; 8 J. Ridderhof, Wemel dinge; 10 M. Pieterse, Wemeldinge. Botsing. Donderdagmorgen had op de Rijks weg bij het kruispunt DijkwelVier- wegen een autobotsing plaats. Twee personenauto's kwamen uit de richting Kruiningen aangereden, waarvan de voorste, bestuurd door dhr. H. H. E. uit Haarlem de Vierwegen in wilde slaan. Op het moment dat hij de Rijks weg wilde verlaten, werd hij ingehaald door J. J. D. uit Middelburg, met het gevolgd, dat de voertuigen op elkaar botsten. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Beide auto's werden flink beschadigd. Jongensclub uit kamperen. De christelijke jongensclub uit Ka pelle is het afgelopen weekend uit kamperen geweest. Vrijdag vertrok de groep, bestaande uit 20 personen met een leider, naar Kamperland, waar men tot en met zondag de tenten op sloeg. Natuurlijk werkte het weer mee tot het slagen van dit kampweekend. Voetbal behaalde fraai resultaat. Een mooi resultaat behaalde de voet balvereniging te Kapelle door op het internationaal voetbaltournooi te Kloe- tinge de eerste prijs in de wacht te slepen. Het versloeg in de finale het Belgisch elftal Jong Lede, nadat het in de voorronde een gelijk spel afdwong op het sterke Belgische Beveren. Door het winnen van de strafschoppen plaat ste het elftal zich in de eindstrijd. De prijsuitreiking had na afloop plaats in het verenigingsgebouw. Een prachtige beker voor de eerste prijs en een wis selbeker die Kapelle vogend jaar moet verdedigen, mocht aanvoerder J. de Puit uit handen van de voorzitter van Kloetinge, dhr. J. Sinke in ontvangst nemen. Kapelle I en II spelen zaterdagmid dag een nederlaagwedstrijd tegen resp. Arnemuiden I en II. De aanvangsuren zijn gesteld op half drie en kwart over vier. Orgelconcert. In de serie orgelconcerten die er door de stichting het Nederlands Or gelcentrum té Kapelle worden gehou den, zal 't eerstvolgende concert plaats vinden op maandag 31 augustus. Als concertgever zal dan optreden de be kende organist Feike Asma. Het con cert begint om acht uur. VAN WtLLEGEN KAPELLE(Z.B.) Telef. K 1 102-223 Een weversknechtje werd zendeling, een journalist ontdekkingsreiziger De namen Livingstone en Stanley worden meestentijds in één adem ge noemd, alsof deze mannen tezamen ge arbeid hebben in de exploratie van het zwarte werelddeel, waar ze hun be kendheid aan danken. Niets is minder waar, want Livingstone en Stanley hebben elkaar slechts éénmaal in hun leven ontmoet. Toch beschouwt men het werk van deze ontdekkingsreizigers als één ge heel en dit is begrijpelijk, want al heb ben zij niet samengewerkt, Stanley heeft het levenswerk van Livingstone na diens dood voortgezet en dit heeft deze bijna vanzelfsprekende combinatie van namen doen ontstaan. 4) Livingstone werd op 19 maart van het jaar 1813 in Engeland geboren als kind van zeer -arme ouders. Zijn jeugd was vreugdeloos en hard en reeds op zeer jeugdige leeftijd werd hij, zoals dat tqen in deze kringen gebruikelijk was, als jong knechtje naar een fa briek gestuurd. Livingstone kwam op een katoenfa- briek terecht, waar hij hard moest werken en lange dagen maakte. IZijn ouders waren verlegen om het weinige geld dat de jongen verdiende, dus bleef er niets voor hem over. Maar Living stone had een ongelooflijke leerhonger. Ir\ zijn vrije tijd verdiepte hij zich in boeken, die hij leende of kochUvan het weinige geld, dat hij met het opknip pen van karweitjes wist bij te verdie nen. Zijn ideaal was zendeling fe worden en met een niet te sftiiten ijver en energie wierp hij zich op deze studie. Men kan begrijpen, dat het orider der gelijke omstandigheden een zeer zware opgave was en er een ontzettend door zettingsvermogen van de jongeman ge- eist werd om dit te volbrengen. Het lukte Livingstone en op 27-jarige leef tijd, in het jaar ,,1840, werd hij als zen deling geïnstalleerd. Hij verzocht om uitzending naar China, doch dit was in verband met de opiumoorlog aldaar onmogelijk en zo aanvaardde hij Afri ka als arbeidsterrein. Maatschappelijk werker. Eigenlijk was Livingstone geen echte zendeling volgens de oude opvatting van dit begrip. Neen, hij was meer, want naast het zieleheil van de zwart jes ging hem ook hun materiële toe stand zeer ter harte. De slavenhandel, die in dit voor de blanken nog vrijwel onbekende werelddeel welig tierde, was hem een doorn in het oog en hij stelde alles in het werk om deze mens onterende handel met al zijn krachten tegen te gaan. Hij bracht het christe lijk geloof en werkte tevens als maat schappelijk werker om het maar zo te noemen. Ook was hij een groot ontdekkings reiziger, want hij maakte van zijn rei zen gebruik om "de bezochte gebieden uitgebreid in kaart te brengen. In 1&66 ondernam hij zijn vierde grote reis, wfearvan hij tot ontsteltenis van zijn familie en instanties, waarmede hij incontact stond, niet terugkeerde. Na vijf jaar waande men hem dood of ver loren in Afrika's wildernis. Het was in deze jaren dat Henry Morton Stanley in actie kwam. Een vluchteling. Henry was ook een Engelsman, ge boren onder heel andere naam in de Midlands. Ook hem was het in zijn jeugd nu niet/ bepaald voor de Wind gegaan. Zijn vader had zijn moeder en hem verlaten en zo had de armoede haar intrede gedaan. Zijn familie stuurde hem naar: een werkhuis, waar de kleine jongen negen jaren verbleef. Toen kreeg hij ernstige onenigheid met een van zijn onderwij zers en de driftige knaap sloeg er in blinde Woede op los. Tot zijn ontzetting bemerkte hij dat de oudere man hevig bloedend op de grond lag en in de vaste overtuiging dat hij hem gedood had, vluchtte hij weg. Na verloop van enige tijd dook de vluchteling op in de Nieuwe Wereld. Hier zwierf hij langs de haven van de stad New Orleans en hier nam zijn le ven" een geheel andere wending. Door dei-honger gedwongen vroeg hij een man die voor zijn deur zat, of hjj werk voor hem had. Dé man, Morton Stan ley geheten, keek de haveloze jongen eens aan en het viel hem op, dat het enige dat hij bij zich droeg zijn Bijbel was, die hij krampachtig onder de arn, knelde. Hij kreeg vertrouwen in het schooertje en nam hem bij zich. De jongen werd als kind aangenomen en kreeg de naam Henry Morton Stanley Journalist, Als vrijwilliger nam Stanley dienst bij de marine der noordelijke staten tijdens de burgeroorlog. Gedreven door een ware bezetenheid tot schrijven, pu bliceerde hij in enkele locale blad® zijn oorlogservaringen. Zijn werk bleek van een dergelijke kwaliteit te zijn, dat hij na die tijd in dienst werd genomen van de New York Herald, net groot-! ste en machtigste blad in de Verenigde Staten in die tijd. Hij werd buitenlands correspondent l en maakte de Engelse expeditie mee in Abessinië. Zijn journalistiek werk was boven alle lof verheven. Hij gaf nieuws aan zijn blad door, dat buiten hem geen enkele journalist kon verzamelen en zo steeg langzamerhand zijn ster. Zo zwierf hij de wereld rond, totdat hij, als oorlogscorrespondent in Spanje verblijvend, een telegram van zijn di- rectie ontving om dadelijk naar Parijs te komen. Hier trof hij zijn directeur Gordon Benett die hem de vraag stel- de: „Hebt u er een idee van waar- Li-, vingstone is „Neen", antwoordde Stanley. „Wilt u proberen hem te vin den?" was de volgende vraag. Stan ley's antwoord luidde kortweg: „Ja!" En hiermede was de zaak afgehandeld. Een belangrijk moment in het leven van Stanley, Livingstone en voor de gehele wereld was bereikt, want door dit korte gesprek had Livingstone een opvolger gekregen en werd de wereW een ontdekkingsreiziger van formaat rijker. Gevonden. Acht maanden trok Stanley met zijn expeditie door de duistere wouden van Afrika. Op 11 november 1871 vond hij Livingstone en kon hij hem de hulp bieden die hij nodig had. Maar Living stone weigerde met Stanley terug te keren naar de beschaafde wereld. Afri ka had hem gevangen en hij wenste te blijven! Hij probeerde zelfs Stanley over te halen bij hem te blijven, maar dat kon deze niet doen. In deze korte periode ontstond tussen beide mannen een warme vriendschap. Toen kwam het uur van afscheid en dit moet bei den erg zwaar gevallen zijn. Teruggekeerd in Engeland, vielen j velen hem aan. Men beweerde dat hij de brieven van Livingstone had ver valst en dat deze niet meer in leven was. Gelukkig wist Stanley hun het hoofd te bieden en dank zij de steun van de Engelse regering en van ko ningin Victoria, werd hij spoedig meester van de situatie. In New York werd hij uitbundig ontvangen en men beschouwde hem daar als een held. Weer trok hij als oorlogscorrespon dent op pad en voor zijn blad zwierf bij door bet zwarte werelddeel. ToeJl bereikte hem in 1873 het bericht, dat zijn vriend Livingstone was overleden en dat zijn begrafenis in Londen zou plaats vinden. Dadelijk spoedde hij zich naar de Engelse hoofdstad. Bij de ter aardebestelling in de Westminster Ab bey fungeerde hij als slippendragep. Als opvolger. Na de dood van Livingstone is Stan ley aan het piekeren gegaan. Hij her innerde zich zijn gesprekken met de zendeling tijdens hun korte ontmoeting in het hart van Afrika's wildernis en hij voelde zich gedrongen het werk van Livingstone af te maken. Hij vormde met zijn blad de New York Herald en de Daily Telegraph een syn dicaat en vertrok voor een onderzoek naar het verloop van de Congostroom naar Afrika. Op deze en zijn volgende reizen heeft Stanley veel belangrijk geografisch werk gedaan, waarvoor hij door de Engelse Royal Geographical Society beloond werd met de gouden medaille, een zeldzame onderscheiding. Ook is hij nog geruime tijd in Belgische dienst geweest en heeft door het afsluiten van contracten met inlandse hoofden van de Congostaat één geheel gemaakt. Van 1895 tot 1900 was hij lid van het Engelse lagerhuis, als Afrikakenner bij uitnemendheid. In april 1904 kreeg hij een beroerte, waarna hij op de tiende mei van dat jaar te Londen over leed. Hiermede had Engeland zijn twee de grote ontdekkingsreiziger verloren. Nog heden ten dage profiteert de we reld van het gigantische pionierswerk dat deze twee eenvoudige mannen heb ben verricht en terecht noemt men hun namen in één adem. (Nadruk verboden) Het „geval Ede'' een hernieuwde waarschuwing In de Simon Stevinkazeme te Ede heeft zich onder de militairen een epi demie van tuberculose voorgedaan. Bij de manschappen van één fcom- pagnie werden liefst achttien gevallen van t.b.c. geconstateerd, waaronder een ■aantal ernstige. Heeft de Militair Geneeskundige Dienst een steek laten vatten? Wel, het is niet aan ons, dat te beoordelen. Wij zouden hierbij willen aantekenen, dat het in de laatste jaren veeleer de schoolmilieus zijn geweest, waar epi demieën van tuberculose zijn opgetre den en niet de kazernes, waar de men sen ook heel dicht op elkander plegen te leven. Allereerst zou men de Militair Ge neeskundige Dienst daarom wel eens kunnen komplimenteren, dat zij er door

Scheldebode | 1959 | | pagina 2