NIEUWS- EN ADVE RTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Voor de balie: Ijootlivill Een kind kan de was doen 25STE JAARGANG No. 11 15 AUGUSTUS 1959 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Plaatselijk Nieuws YERSEKE y>c JchcldcL 0 J REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TEEEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur De lijdzaamheid hebbe een vol maakt werk. Jak. 1:4. De lijdzaamheid of geduld is een on misbare eigenschap van ons geestelijk leven. Zien wij slechts op onze Overste Leidsman. Zijn leven is van 't begin tot het einde een dulden en verdragen ge weest. Ook ons leven moet voortdurend geoefend worden in de school des ge- dulds. De school des gedulds toch is Gods school. Wij kunnen niet leren verstaan wat God van ons wil, noch zijn leidingen doorgronden, als wij daar geen plaats hebben genomen. Zo vaak wij onze eigen gedachten en wensen in de dood moeten geven, d.i. met berus ting opgeven, hebben wij daartoe lijd zaamheid moeten leren. Zo dikwijls God ons laat wachten op de verhoring onzer gebeden, hebben wij geduld van node. De les der leidzaamheid moet door ons uitgeleerd worden. Wanneer zal dat vol komen werk in ons kunnen volbracht worden? Dan, wanneer wij dit ganse leven hebben leren beschouwen als een opvoedingsschool, waarin de Here God zelf de opperste leermeester is. Dan nemen wij steeds meer alles geduldig uit Zijn hand. Dan dragen wij ons kruis, onze levenstaak zonder murmureren. Dan leren wij onze wil in eerbied stil zetten voor Zijne heilige, wijze wil. Moeilijk is die les: gans een mensen leeftijd is nodig om die volkomen te leren. Maar hoe meer wy vorderen, hoe meer het licht der eeuwigheid onze weg verlicht. (Uit een Dagboek) We mogen onze industrie wel dank baar zijn, dat ze ons veel goede weef sels levert. Het doet er niet toe of dit wollen, katoenen, spun-rayon, enkalon, terlenka of mengweefsels zijn. Wat voor de Nederlandse vrouw er het meest op aan komt is: ze moeten gemakkelijk was- en strijkbaar zijn en kreukherstel- lend. Om dit alles nu naar waarde te hou den, is het natuurlijk noodzakelijk dat deze stoffen ook goed behandeld wor den, voornamelijk de was; en daarnaast natuurlijk ook het strijken. Dikwijls leveren de fabrikanten er wasvoorschriften bij, maar natuurlijk raken deze wel eens verloren. Een goe de raad willen wij onze huisvrouwen niet onthouden: vraag om deze voor schriften als u een dezer stoffen koopt, maar lees dan ook de gebruiksaanwij zingen, dan pas hebt u er het meeste profijt van. Wij willen hier eens in het kort weer geven de algemeen geldende regelen. Voor de niet wollen stoffen geldt over het algemeen: was in handwarm sop van zeep of synthetisch wasmiddel. Wring vooral niet, spoel goed, ja zeer goed na en hang het kledingstuk op, zoveel mogelijk in vorm gebracht. Over het wassen van nylon bestaat nog wel eens verschil van mening, het is in verband hiermede, dat wij hier voor speciaal uw aandacht vragen. Allereerst dan het geregeld wassen van nylon. In de eerste plaats: draag nylon niet te vuil, was geregeld in een lauw sopje met wolwasmiddel om het aanhangende vuil snel, maar ook doel matig te kunnen verwijderen. Een wol wasmiddel is hiervoor bij uitstek ge schikt omdat dit het juiste middel be vat om bij lage temperatuur voldoen de waskracht te hebben. Bent u op reis, of wilt u overhemd of ondergoed in een wastafel spoelen, dan bestaat er geen bezwaar tegen toi letzeep te gebruiken. Gekleurd nylon daarentegen en nylon waarop een spe ciale eindbehandeling staat aangegeven moeten echter gewassen worden in lauw sop van niet alkalisch wolwas middel. Ook moet gekleurde nylon niet samen gewassen worden met bont ka toen b.v., dit in verband met de grote aantrekkingskracht van het nylonma teriaal voor de kleurstoffen, die door het katoenen goed kunnen afgeven! (doorlopen) Vergeeld of vergrauwd? Vele huisvrouwen klagen nog wel eens over grauw geworden nylon. In derdaad kunnen witte nylonartikelen op de duur neiging vertonen een gele of grauwe tint aan te nemen. Het is dan tijd geworden, de nylon wat steviger aan te pakken, door het geven van een opknapbeurt. Dit kan als volgt geschieden. Was sen, 15 tot 30 minuten bij een tem peratuur van ongeveer 60 gedurende welke tijd het materiaal voortdurend in beweging moet worden gehouden om te voorkomen, dat het goed kreukt. Gebruikt u een wasmachine, dan is deze tijd 4 minuten. Let er goed op, dat vooral niet warm gecentrifugeerd mag worden. Na het spoelen kunt u gerust met koud water centrifugeren. Gebruik een wolwasmid del waarvan de werking eventueel ver sterkt kan worden door toevoeging van een beetje soda. Soda en bleekwater. Hebt u verzuimd af en toe een op knapbeurt te geven en is reeds sterke vergrauwing opgetreden, dan moet nog driester worden opgetreden, n.l. inweken en wassen in een ruim sop b(j 60° met maar kunt u het ook huishoudzeep en een flinke handvol soda gedurende ongeveer een uur. In hardnekkige gevallen kan daarna nog een bleekwater wolbehandeling worden gegeven in een emmer lauw water (40° C) van ongeveer 10 liter waaraan liter bleekwater is toegevoegd. Nu net zo lang bleken tot een gewenste helderheid is verkregen tot 2 uur). Het gebleekte goed wordt daarna flink met water gespoeld en daarna minstens 15 minuten behandeld in een ruime hoe veelheid water, dat juist van de kook is, waaraan 1 lepel wolblank is toege voegd. Hierna weer spoelen en eventu eel nawassen met een wolwasmiddel dat hiervoor geschikt wit bevat (een half uur bij 60° C.) Zo behandeld zult u veel genoegen hebben van uw nylon. (Nadruk verboden) BIN N ENVERI NGBED HAZ ET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED zeten. Toen het nieuwe gebouw met bloemen en muziek in gebruik was ge nomen sprak het plaatselijk blad van vooruitgang en nieuwe tijd, en een eigen winkelcentrum dat bezig is te ontstaan. Maar ondertussen kwam er een con troleur, om proces verbaal op te ma ken. Ergens in het begin van de vorige eeuw heeft men de gemeenten uitge vonden, en met secure stippeltjes en streepjes op de kaart aangetekend. Die stippeltjes en die streepjes van de ge meentegrens lopen precies tussen de oude en de nieuwe zaak door. 't Is een afstand van nog geen tien minuten lo pen. Maar dat zegt niets. Het bedrijf is van de ene gemeente naar de andere verplaatst. Of niet soms En wat zegt de Vestigingswet? Bij verplaatsing van een zaak naar een andere gemeente is een nieuwe vesti gingsvergunning nodig. Dus moest de baas tonen: 1. het vakdiploma als ra dioman; 2. het vakdiploma als loodgie ter; 3. het vakdiploma als waterftittèr; 4. het middenstandsdiploma Algemene Handelskennis. En de baas had niets op dit gebied. Behalve zijn bekwaam heid. Maar die doet niet ter zake. Pa pier moet er wezen. Er zal wel een ministeriële verkla ring moeten komen waaruit blijkt dat de baas er toch wel iets van kan. On dertussen echter moet hij vier boeten van 20,betalen en nog een waar borgsom van 70,storten. Want men mag zonder vergunning geen zaak be ginnen die onder de Vestigingsbepalin gen valt. Waar zou het heen moeten met een land, waar zulke dingen niet goed zijn geregeld? WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief DE ONZICHTBARE GRENS BEGRENST ZICHTBARE VAKKENNIS... Sinds eeuwen hebben rechters in alle landen zich moeten bemoeien met grens kwesties van allerlei aard, variërend van buurmans grenzen tot aan die van machtige nabuurstaten. Vandaag even wel kwam er een grenskwestie aan de orde, die van de andere afwijkt. De loodgieter van het dorp, had sinds jaren pompen geslagen en werkzaam heden verricht die men tot het water- fittersbedrijf rekent. Later kwam daar de elektriciteit bij. Men verwachtte niet anders dan dat de man, die met ijzeren buizen wist om te gaan, ook wel voor stroom zou kunnen zorgen. En dat heeft de oude loodgieter ook trouw gedaan. Toen werden de radio's uitgevonden. Dat was de oude baas te modern. Hij liet het aan zijn zoon over om daarvoor te zorgen. Zo groeide de zoon uit tot een goed vakman op het gebied van wat in wettelijk termen heet het elek trotechnisch installateursbedrijf, het ra dioinstallateurs- en reparatiebedrijf, het loodgietersbedrijf en het waterfitters- bedrijf. Toen de oude baas jaren gele den de ogen voor goed sloot, liet hij de zaak in vertrouwde handen achter. In de praktijk is gebleken, hoe handig die handen waren. De zaak groeide als kool, en met tien man personeel is het nu het grootste bedrijf van het hele dorp; een soort van fabriek in de ogen van de dorpelingen, waar de jonge baas die nu ook al niet meer zo héél jong is een vooraanstaande plaats in neemt. De zaak was de laatste jaren zo groot geworden, dat de jonge baas zo lang zamerhand eens ging omzien naar een groter pand. Het oude winkeltje, met de in verschillende perioden gebouwde werkplaatsen voldeed niet meer. Boven dien moest hij concurreren tegen de stad, waar de winkels etalageruiten hebben, zo groot, dat het lijkt alsof het glas geen geld kost. De baas ging bouwen. Hij bouwde in het centrum van het dorp, want de zaak had altijd een beetje achteraf ge Hond mee op vakantie. Mogen wij ons hondje meenemen naar West-Duits- land, waarheen wij met vakantie gaan? vraagt T.S. Ja, dat mag, maf»r u moet over een gezondheidsverklaring van dat hondje beschikken en voor de wederinvoer in Nederland is een verklaring van een dierenarts vereist, waaruit blijkt, dat het dier: hetzij tenminste 1 maand en ten hoogste 12 maanden tevoren is in geënt tegen hondsdolheid met een ze- nuwweefselvaccin, hetzijdat het dier tenminste drie weken en ten hoogste 24 maanden tevoren is ingeënt tegen hondsdolthei/d met een op eieren ge kweekt vaccin (flurystam). Deze verklaring moet gelegaliseerd zijn door de officiële Veeartsenijkundige dienst van het land, waar de enting heeft plaatsgehad. Voorts moogt u mee nemen (vrije invoer) personen boven 16 jaar 1 x per kalendermaand 200 siga retten of 50 sigaren OF 250 gram tabak en proviand voor 1 of 2 dagen. Indien koffie en thee dan moet men kunnen aantonen b.v. door een primus, dat men deze tijdens de reis gebruikt. Blikgroen- ten vallen onder proviand. Gehucht-dorp-stad Wanneer kan men van een gehucht-dorp- of stad spreken. Uit hoeveel inwoners moet die bestaan? Aldus vraagt van A.K. Men kan dit niet in een aantal in woners uitdrukken. Een gehucht is een klein dorp. Een dorp is een plaats, waaraan geen stadsrechten zijn ver leend en aan een stad zijn die rechten wel verleend. Zo kan de ene plaats met minder inwoners dan een andere, toch een stad zijn. Apeldoorn is veel groter dan Naarden b.v. en toch is Naarden een stad en Apeldoorn een dorp. Tegen woordig spreekt men van gemeenten. Dat is veel eenvoudiger. Verf- Carboleum- en teervlekken. Hoe verwijder ik verf-, carboleum- en teervlekken uit wit en gekleurd goed, informeert mevr. V. Verf vlekken in witte stof en was echte gekleurde weefsels; aansmeren met zeep en hierop wat terpentijn drup pelen. Het weefsel op de vlek dubbel vouwen en tussen de vingers heen en weer wrijven. Zo nodig herhalen. Altijd goed naspoelen met water. Ongekleurde weefsels kunnen zonodig na behandeld worden met bleekwater; wollen stof (niet gekleurd) met wolblank. Gekleur de en moeilijk te wassen weefsels betten met terpentijn of terpentine, zonodig om en om. Teervlekken. Harde vlekken weken met petroleum en nabetten. De over gebleven vlek uitwassen of indien slecht wasbare stof neme men tetra. Caboleum. Hiervoor nemen we ter pentine, daarna uitspoelen en vervol gens in sop van alkalivrij wasmiddel nawassen. Gerbera. Wanneer moeten Gerbe- ra's gezaaid worden? Wat voor kas- temperatuur, moeten de ramen van de kas witgemaakt worden? Kunt u ook een grondmengsel geven met de juiste verhouding er in van de verschillende bestanddelen, die voor een plant goed zijn. Is het een éénjarige, tweejarige of meerjarige plant? Ik hoop dat u er antwoord op weet. Aldus H. v. d. S. De Gerbera is een overjarige of over blijvende plant. Eén van onze mooiste en vooral duurzaamste snijbloemen, doch de cultuur is wat lastig. In het voorjaar zaaien, niet te warm opkwe ken. Na kieming direct in potten om de penwortel te sparen. In de zomer liefst in de koude bak verder opkwe ken. Zonodig telkens verpotten in een voedzame, doch luchtige grond, b.v. 2 delen kleizodengrond, 2 delen bladgrond, 1 deel verteerde mest en 1 deel zand. Vorstvrij overwinteren, daar anders de groei er uit gaat, b.v. in een vorstvrije kas of in een koude kas de planten met turfmolm afdekken. Dit laatste heeft het nadeel, dat de plant weer op nieuw moet uitlopen en daardoor later bloeit. Volgend jaar na inzaaiïng in een koude kas in de volle grond uitplanten op 35-40 cm afstand. Deze grond ca. 30 cm diep uitgraven en opvullen met bovengenoemd grondmengsel. Des win ters weinig gieten, daar anders spoedig rot optreedt. In de zomer zorgen voor vochtige lucht, anders spoedig last van spint en thrips. Ook koperwormen (rit- naalden) richten veel schade aan. Woningverbetering. Kan ik van het rijk nog enige steun ontvangen om mijn oude huis te verbeteren infor meert H. H. W. Ja, die mogelijkheid is niet uitgeslo ten. U moet hiervoor zijn bij de dienst van gemeentewerken in uw gemeente. Ongeval. Kan mijn zoon, die thans uitkering ontvangt ingevolge de onge vallenverzekering nog uitkering ontvan gen krachtens de invaliditeitswet, aan gezien hij door het gemis van een deel van een zijner vingers van de rechter hand blijvend invalide is. Aldus vraagt H. K. Die mogelijkheid bestaat zeer zeker, als uw zoon ten gevolge van dat onge val buiten staat is om Vs van zijn ge wone loon te verdienen. Er moeten min stens 150 rentezegels geplakt zijn. Ver dere inlichtigen bij de Raad van Arbeid. Inslachten. A. v. B. vraagt: hoe veel slacht een rund van 1000 pond nor maal gemiddeld in? Gemiddeld houdt men zo'n 65 over, soms wat meer, soms wat minder. Naaimachine in salonkast en perso nele belasting. Moet er personele be lasting betaald worden voor een naai machine in salonkast, informeert abon nee. Deze naaimachine valt onder het meubilair en wordt op waarde geschat, waarna de personele belasting wordt vastgesteld. Zo gaat het ook met een televisietoestel. Het is niet waar (u vraagt hierom niet, maar er heerst nog al verwarring hieromtrent), dat er be halve de personele belasting en het kijkgeld dat betaald moet worden, nog een bedrag extra van 5,betaald moet worden voor een televisie toestel. Bagage enz. naar Duitsland. Th. M. vraagt: wat mag ik met mijn gezin meenemen naar West-Duitsland. Het gezin bestaat uit twee volwassenen en een kind. Benzine, eenmaal per dag vrije in voer van de tankinhoud. Voorts provi and voor 1 of twee dagen. Wat betreft meegenomen koffie en thee moet u waarmaken, b.v. door het tonen van een primus, dat deze artikelen tijdens de reis gebruikt worden. Personen bo ven 16 jaar mogen 1 x per kalender maand 200 sigaretten of 50 sigaren of 250 gram tabak vrij invoeren. Olie als voor benzine vermeld. U moet voorts in het bezit zijn van een NL plaat en de internationale z.g. groene verzeke- ringskaart, aan te vragen bij uw ver zekeringsmaatschappij. Voor u en uw gezin een paspoort waarvan de geldig heidsduur eventueel niet langer dan 5 jaar verlopen is of een z.g. toeristen- kaart. Naam dragen van overleden man. Een vrouw, die weduwe was, is na tien jaar hertrouwd. Zij is daarna weer van die man gescheiden. Mag zij nu de naam van haar eerste man weer dra gen? Zo vraagt Weetgraag. Een moeilijke vraag, die voornamelijk ligt op gevoelsgebied. Voor een ander deel moet u dit bedenken, dat het ge vraagde wel mogelijk is (het mag, het is niet verboden), mits geen belangen van derden er door worden geschaad, b.v. van kinderen uit het eerste huwe lijk, Die kinderen moeten dan als zij dat willen daartegen optreden. Doen ze dat niet, dan voert dus hun moeder weer de naam van haar over leden man, al zullen ze dit misschien niet prettig vinden, omdat hun moeder in die tussentijd een andere naam heeft gedragen. Bieten steriliseren. C. H. V. vraagt kunnen zomerbietjes gesteriliseerd wor den Ja, dat kan wel. De gaargekookte bieten in de flessen schikken. De flessen vullen met water. De bieten gedurende een half uur by 100° C. steriliseren na 1% of 2 dagen nogmaals 20 minuten. De ingemaakte bieten kunnen heel goed dienst doen bij het bereiden van huza ren- of haringsla. Scheepsschroef. Hoeveel omwente lingen maakt een scheepsschroef per minuut? Als men deze omwentelingen op een fierswiel zet, hoe hard zou die fiets dan moeten rijden Aldus de vraag van D. E. Het toerental van een scheepsschroef ligt in de regel bij de grotere schepen tussen de 60 en 120 omw./min. De dia meter van een fietswiel bedraagt 28", of 28 x 25,4 710 mm 0,71 m. De omtrek bedraagt dus 0,71 pi 2,23 m. Bij een toerental van 100 omw./min. wordt dan een weg afgelegd van 100 x 2,23 223 m. Per uur wordt dus af gelegd 223 x 60 13400 m. De snel heid bedraagt dan 13,4 km/h. Geslaagd. Geslaagd te Rotterdam voor diploma textielbrevet herenconfectie, herenmode en bedrijfskleding dhr. K. J. van IJs- seldijk. Voor het patroonsdiploma schilderen slaagde te Boxtel dhr. A. de Jonge al- hfèr. Piet de Koeyer tweede in 't kampioen schap van Zeeland handboogschieten. Na het behalen van het jeugdkampi oenschap van Zeeland handboogschie ten bewees onze dorpsgenoot ook tus sen zijn oudere sportgenoten geen slecht figuur te slaan. In de wedstrij den om het kampioenschap voor Zee land eiste hij n.l. de tweede plaats voor zich op. Alleen dhr. Raas uit Ovezande was zijn meerdere en behaalde het kampioenschap. Na de fraaie wedstrijd, welke Piet kortgeleden om het jeugd kampioenschap van Nederland, gehou den te Ommel-Asten, schoot, toonde hij hier wederom de prachtige vorm waar in hij momenteel verkeert. Piet, welke dit jaar voor de laatste maal in de jeugdklasse schoot, hoeft dan ook he lemaal niet op te zien tegen zyn over gang naar de senioren maar zal hier bewijzen uit welk hout hij gesneden is. Naar wij van insiders vernemen kan hij, bij serieuze oefening, tot zeer hoge prestaties komen. WATERGETIJDEN WEMELDINGE 1622 augustus 1959 Dinsdag 18 augustus: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 1.19 1.50 7.11 7.38 Maandag 2.18 2.45 8.05 8.28 Dinsdag 3.09 3.36 8.52 9.16 Woensdag 3.57 4.19 9.38 10.01 Donderdag 4.45 5.01 10.19 10.42 Vrijdag 5.26 5.42 10.57 11.20 Zaterdag 6.02 6.16 11.35 11.57 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1