NIEUWS" E^ ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUI ID-BEVELAND oveRöenkmq (join!will P0NTIAC Scholen voor de detailhandel No. 10 8 AUGUSTUS 1959 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN Eindelijk serieuze opleiding voor de middenstanders J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN VAN WILLEGEN HORLOGES Plaatselijk Nieuws YERSEKE je, in 25STE JAARGANG klasse 477 348 bel et REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar TELEF. 011802453 UITGAVE Gij zult mij het pad des levens bekend maken; verzadiging der vreugde is brj uw aangezicht. Ps. 16 11. Uit dit Psalmwoord waait ons een eeuwigheidsadem tegen, die de mens, die hier wandelt tussen graven en stervenden, en wie heel het leven ver gankelijkheid predikt, het hart hoog doet opjubelen. Daar is niets op aarde, dat verzadi gen kan. Voor een tijdlang moge men menen genoeg te hebben gedronken aan de bron waarnaar men verlangde. De een aan de bron der kennis, de ander aan die van 't genot een derde aan die der vrijheid, of wel der liefde, of wel van geluk. Maar al te spoedig zal men wederom dorsten. Waar wij dus de stel lige verzekering van verzadigd te zul len worden krijgen, daar weten we, dat die belofte niet hier op aarde kan wor den vervuld. En waar gesproken wordt van de volheid der vreugde, die op deze aarde slechts een voorbijgaande klank is, daar slaan wij onwillekeurig de ogen op naar de eeuwige heuvelen, waarvan de dichter spreekt. Hoe zullen wij, aan stof en zonde gebonden, daarheen ko men, waar we het aangezicht Gods zul len zien? Hij zelf wil onze Leidsman, Zijn Geest onze Leraar zijn. Hij maakt het pad des levens bekend, dat op de Godsstad uitloopt. Hoe zalig zó met dat vooruitzicht de dood tegen te kun nen gaan, de volheid van vreugde en licht en blijdschap tegemoet. Reizen wij ook heden het pad des levens ten Le ven? Wij wand'len vaak in raads'len rond, Maar eens zal 't licht verrijzen, Als wij aan 's levens avondstond Godes grote daden prijzen. (Uit een Dagboek.) Telkenjare in de maanden juni en juli worden ouders en belangstellenden geconfronteerd met de doolhof van op leidingsmogelijkheden, die in de loop der tijd voor onze jeugd is aangelegd. Door die doolhof wandelende moet de komende generatie de uitgang zien te vinden naar de maatschappij. Vindt onze jeugd die uitgang op de goede plaats en op tijd, dan zal zij zeker er in slagen de komende wereld voor zich te winnen. Faalt zij echter, dan wordt de maatschappelijke levensgang meer dan eens een weergave van twaalf am bachten, dertien ongelukken. Voor bijna elk beroep vinden wij te genwoordig een passende opleiding. Het aantal inkomensbronnen, waarvoor geen oefening of voorbereiding gevraagd wordt, krimpt dagelijks in en dat is geen wonder, wanneer men zich reken schap geeft van de voortschrijdende specialisatie in de maatschappij. Tot voor enkele jaren viel het erg moeilijk om een passende vorming te vinden voor hen, die de kleinhandel als eindstation wilden kiezen. Helaas heeft de winkelstand te lang gediend als een soort reservegroep in onze maatschap pij, waar al diegenen een toevlucht moesten zoeken, die op ander terrein niet meer konden slagen. Hoe dikwijls hebben wij de uitroep gehoord, dat een kind alleen maar geschikt was „voor de handel", waarmee dan bedoeld werd dat zo'n jongen of meisjes maar in een winkelbedrijf moest worden opgenomen. In de leemte, die in de opleiding voor winkelier en daarmee verwante func ties bestond, moet voor een deel de oor zaak worden gezocht van het gebrek aan opvolgerswaarmee men in vele branches van de kleinhandel te kam pen heeft. Ook de talrijke mislukkin gen in de middenstand kunnen aan on voldoende inzicht en vorming worden geweten. Deze gevolgtrekking werd ook ge maakt door de commissie middenstands opleiding, ingesteld krachtens de mid denstandsnota 1954. Deze commissie kwam met het nuttige advies om ook voor de detaillisten een speciale vak opleiding te scheppen op de scholen voor de detailhandel, die in een vier jarige dagopleiding de winkelstand van morgen op een hoger niveau moet brengen. Van self-made man Dit voor enkele jaren genomen ini tiatief moet zeer worden toegejuicht. Tot op dat ogenblik immers bestond er voor winkeliers weinig anders dan het self-made" recept, waaraan geen an dere scholing verbonden was dan het behalen van het diploma algemene handelskennis en een daarbij behorend vakdiploma in de branche van hun keu ze. Vanzelfsprekend zijn die z.g. midden standsdiploma's er ook nu gebleven. Deze minimale vorming is echter uit de nood der tijden in 1937 krachtens de vestigingswet geboren. Nadat men hier thans ruim 20 jaar ervaring mee heeft opgedaan, is men in vele krin gen tot de conclusie gekomen, dat zij niet meer aan de eisen van onze tijd voldoet. Dit is niet zo'n wonder wanneer we bedenken, dat men de thans geldende vestigingseisen reeds in 1937 zag als een minimum. Voegen wij er nog aan toe, dat de opleiding voor het midden standsexamen in een aantal gevallen is verworden tot een klaarstomen voor het examen met een hoeveelheid pa rate kennis, die noch theoretisch noch praktisch is gefundeerd, dan zal ieder de spraakverwarring verstaan, die zich thans rondom het probleem van de vestiging der middenstanders heeft ontwikkeld. tot serieus student Wij gaan nu kennismaken met een vierjarige opleiding. Het voorlopige leerplan daarvoor omvat allereerst het enderwijs voor een flinke dosis algeme ne vorming. Wij vinden vakken terug als aardrijkskunde en economische ge schiedenis, die ook elders in het leer plan zijn opgenomen. Voorts wordt er maatschappijleer ge geven en esthetica, vakken die onmis baar zijn voor mensen, die zich in al lerlei kringen moeten bewegen en als middenstander toch gesierd willen gaan met de onderscheiding der algemene ontwikkeling. In de esthetica vinden wij iets terug van de kunstgeschiedenis. Zelfs de muziek eist een bescheiden plaats op. Is de kennis daarvan nu no dig voor een handelaar? Zij is onont beerlijk wanneer men om zich heen ziende beseft welke plaats de muziek inneemt in het culturele leven. Vele kunstuitingen vormen de basis voor de moderne reclameleer, waaraan op deze nieuwe scholen veel aandacht wordt besteed. Hoeveel winkeliers voelen zich enigszins geschoold in het reclame wezen? In vele kleine, ja zelfs middel grote plaatsen kunnen wij ze tellen op de vingers van één hand. Economisch begrip Aan de economische vorming van de winkeliers der toekomst wordt de meeste tijd besteed. We vinden de vak ken terug van het middenstandsexamen, maar de bezoekers van de dagscholen zullen er heel wat meer van moeten weten en vooral begrijpen dan hun voorgangers met een nevenopleiding in de avonduren. De bedrijfseenheden van het winkel bedrijf worden steeds groter, het in- en verkooprisico is toegenomen met het vermogen dat in een modem bedrijf, ook de eenmanszaak, moet worden ge ïnvesteerd. Komen de winkeliers in de toekomst niet met meer economische kennis gewapend in hun bedrijf, dan zullen zij de steeds zwaarder wordende concurrentie beslist niet kunnen vol houden. En nog- steeds behoort de dis tribuerende handel tot de onmisbare schakels in het economische leven. Ook aan verkoopleer en demonstra tietechnieken wordt op de scholen voor winkeliers een theoretiesche basis ge geven. Lang is de mening verkondigd, dat men voor de verkoop enkel aanleg en feeling nodig zou hebben. Dit is ten dele juist. Een zekere aanleg is echter nodig voor elk beroep en voor ieder vak, maar die aanleg moet worden ontwikkeld. Niemand zal een chirurg op zijn patiënten los laten, zonder dat deze zich voor dit beroep langdurig en ernstig heeft voorbereid. In een ander vlak de lijn doortrekkend, zal men ook de verkoper der toekomst niet zonder theoretisch fundament op zijn klanten mogen afsturen. Wij zijn van mening, dat ook vele toekomstige vertegen woordigers op dit nieuwe schooltype een uitstekende basis-opleiding kunnen vinden. Praktische scholing Bjj het onderwijs voor detaillisten wil men vooral het contact met de prak tijk bewaren. Die praktijk eist kennis van de etalagekunst, van reclameschrift en reclameleer. Die praktijk eist ook technische vaardigheid in het gebruik van vele gereedschappen en materialen, zodat eveneens aan handenarbeid de BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRlEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED nodige aandacht wordt besteed. Zelfs is er naar gestreefd het za kenleven naar de school te brengen, want vele ervaren zakenmensen houden voordrachten op deze instituten. Daar brengen zij hun ervaringen uit het le ven mee en zien zij de leerlingen in de schoolwinkel werken. In het derde en vierde leerjaar gaan de leerlingen al een dag in het winkelbedrijf werken om hun theorie achter de toonbank toe te passen. De directies der scholen houden de bedrijven, die daaraan hun mede werking verlenen, onder controle. Bij alles is ernaar gestreefd bet onderwijs en het bedrijfsleven zo dicht mogelijk bij elkaar te brengen. De regering heeft de scholen voor lopig ingedeeld bij het uitgebreid lager nijverheidsonderwijs. Mogelijk kennen wij spoedig speciaal middenstandsonder- wijs. Duizenden guldens worden er door de overheid besteed aan dit nieu we schooltype, dat men reeds in alle delen van het land aantreft. We noe men Groningen, Zwolle, Apeldoorn, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Nij megen, Middelburg, Den Bosch, Breda, Eindhoven en Maastricht, terwijl in en kele andere steden de oprichting er van ver gevorderd is. De komst van deze opleiding be tekent een nieuwe bijdrage voor de pre ventieve zorg, die aan onze midden stand wordt besteed. (Nadruk verboden) Drs. MIERLO OP HET GEMENGDE BEDRIJF KUNSTWEIDEN De najaarsinzaai van kunstweiden is nu aan de orde. En, daar voor het ge mengde bedrijf op het zand de „klaver rijke kunstweide" steeds meer in de belangstelling komt, lijkt het goed dat ook onze lezers hierover iets meer ver nemen. Het is namelijk zo, dat op een nor male, redelijke vochthoudende zand grond uitstekende resultaten met kla verrijke kunstweiden worden bereikt: gezonder vee, gezondere grond en goede produktie, speciaal ook van de akker gewassen nadat de kunstweide (na 2 of 3 jaar) weer in de vruchtwisseling wordt opgenomen. De nawerking van de klaverrijke zode op bieten of aard appelen is namelijk buitengewoon. Be halve dat men dus een betere weide heeft (vooral als de zomer wat droog mocht zijn), heeft men dus ook een be tere hakvrucht daarna. Maar de klaverrijke kunstweide vergt wel extra zorg. Een goede kalktoestand en ook de fosfaat- en kalivoorziening moet in orde zijn. De inzaai moet zorg vuldig en niet te diep (hoogstens 2 cm) plaats hebben, liefst onder een niet te zware dekvrucht van bijv. 40 kg. win terrogge. De mengselkeuze is van groot belang. Laat u hierover goed voorlich ten. Licht ineggen en daarna rollen en een stikstofbemesting van 100 kg kalk- ammon om de eerste groei te bespoe digen. Klaverrijke kunstweiden zijn al op vele bedrijven beproefd en met gunstig resultaat. Zij zijn een grote steun ge bleken vooral voor het klfinere gemeng de bedrijf. Klaverrijke kunstweiden verbeteren daar het rendement! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur een vliegtuig zich tussen een dergelijke geladen wolk en de aarde bevindt, of tussen twee geladen wolken, dan kan de aanwezigheid van dat vliegtuig juist voldoende zijn om de ontlading in te leiden, doordat het vliegtuig zelf door inductie ook een elektrische lading heeft gekregen. Een dergelijk begin kan dan de hoofdontlading wolk-aarde of wolk-wolk in gang zetten, zodat de bliksem zijn weg via het vliegtuig neemt. Wordt daarbij een der brand stoftanks geraakt, dan is het zeer goed mogelijk, dat het vliegtuig in brand ge raakt en/of ontploft. Pas wanneer de ontlading, dus blikseminslag zo hevig is, dat er gaten in het metaal van het toestel branden, onstaat dit gevaar. Meestal bemerkt men er weinig of niets van. De zuidenwind waait. J. P. W. W. vraagt: wie is de sopraanzangeres in „De zuidenwind waait" De gramo- foonplaat maakte 7 jaar geleden op gang. Dat was de zangeres Christine Spie renburg. Motel. Wat is precies een motel; waar kun je ze vinden en hoe zien ze er aan de buitenkant uit vraagt S. Een motel is eigenlijk een soort hotel restaurant, speciaal voor de gebruikers van gemotoriseerde voertuigen. Derge lijke motels vinden we tegenwoordig langs de grote rijkswegen, daar waar het gemotoriseerde verkeer voortraast op lange afstanden. Het zijn veelal eenvoudige hotels, waar men kan overnachten en iets kan gebruiken, doch waar een zeer grote ruime parkeergelegenheid bij is, dik wijls met alle service voor de vervoer middelen, dus een combinatie van hotel restaurant met een garage (box) per kamer en met een servicestation. Het uiterlijk kan zeer verschillend zijn, al naar de ruimte, de omgeving waarin het komt en de service, die eigenaar de passanten wil bieden. U kunt het best zo'n motel eens gaan bekijken b.v. bij 's-Gravenhage, bij Amsterdam en het „motoresto" aan de afrit naar Bunnik en bij Wijk bij Duurstede van de rijks weg Utrecht-Arnhem. Fuchsia. G. R. vraagt: mijn fuch sia groeit zeer goed, doch laat de bla deren hangen. Wat te doen? Behalve voldoende water heeft deze plant ook kamermest nodig, maar daar naast eveneens frisse lucht. Plaatst u hem maar eens een tijdje buiten, dan zal hij wel bijkomen. Verzakkende muur. Op 23 mei j.l. heb ik de voor mijn rekening gebouwde woning aanvaard. Nu, na twee maan den, blijkt dat de muur in de achter hoek binnen en buiten scheuren ver toond. De aannemer wil het nog twee weken aanzien. Zouden de scheuren niet verder zijn gelopen, dan wil hij een en ander bijwerken. Ik vraag mij echter af: kan dit nog nadelige gevolgen heb ben in de toekomst (verzakken) en moet ik het Bureau voor Volkhuisves ting en Bouwnijverheid in deze provin cie niet waarschuwen Aldus het pro bleem van Bouwer. Uw eerste vraag kan alleen door een deskundige ter plaatse beoordeeld wor den. Wij achten het aanbevelenswaard dat u deze aangelegenheid bespreekt met de daarvoor aangewezen instantie, t.w. de gemeentelijke dienst van bouw en woningtoezicht, (mr. Sn.) Licht bier en Coca Cola. A. v. H. te D. vraagt: is er in licht bier, welk merk ook en in coca cola suiker of zoetstof verwerkt? In licht bier is geen en in coca cola is wel suiker verwerkt. Geverfde muren behangen. Ik heb dik afwasbaar behangselpapier geplakt onder op de muur van de keuken. Die was eerst geverfd, maar het gaat tel kens los. Nu wou ik het proberen met lijm. Moet de lijm gekookt worden, met of zonder water? Aldus vraagt van G. v. d. L. Behang in een keuken geeft altijd teleurstelling, zelfs al is het afwasbaar. De atmosfeer in de keuken is bij koken enz. veel te vochtig, waardoor er veel vocht in het papier trekt. Lijm, die met water wordt aangemaakt, wordt ook weer week door het vocht, dat het pa pier tot zich trekt en laat dan na ver loop van tijd weer los. Lijm, die met andere oplosmiddelen aangemaakt wordt, laat op de duur ook los, omdat het vocht met meer kracht in het papier trekt, dan de hechtkracht van de lijm groot is. Hierdoor wordt ook bij deze lijmsoorten op de duur het papier als het ware losgeweekt. U kunt beter het onderste deel van de muur schilderen. Het bovenste deel kan het beste gewit worden. Dit trekt vocht op, dat zich dan via de muren een uitweg naar buiten zoekt. Bij geheel geverfde muren zult u veel last hebben van con dens, dat dan soms in straaltjes van de muren kan afdruipen. Dit geldt ook voor betegelde muren. Legertent ander kleurtje geven. Ik ben in het bezit van een 2 persoons legertent. De kleur hiervan zou ik wil len veranderen in oranje of blauw. Hoe en waarmee kan ik ditdoen, zonder de waterdichtheid te schaden Aldus C. M. J. V. Om de kleur van een legertent, naar wij aannemen groen, te veranderen in oranje zal niet meevallen. Blauw (don ker) zal misschien beter gaan, doch om hier zelf aan te beginnen, raden we u sterk af, daar de lappen stof zo on handelbaar groot zijn en u een bad kuip zal moeten gebruiken als verfbak. Meestal moet de stof eerst ontkleurd worden, zeker wanneer u het doek oranje wilt verven. In ieder geval moet het tentdoek daarna weer waterdicht gemaakt worden. U kunt dit daarom beter aan chemische wasserij overlaten. Teervlek. Weet u hoe ik een teer vlek moet verwijderen uit een blauw met wit gestreepte katoenen jurk vraagt D. K. De harde vlekken eerst weken met petroleum, daarna de overgebleven vlek uitwassen. Indien de jurk niet goed wasbaar is, moet de overgebleven vlek behandeld worden met tetra of vlek kenwater. Tijdens het weken en verdere behandeling niet al te veel vloeistof gebruiken en een doek onder de vlek leggen. Bent u bang voor doorlopen van de kleuren, dan geeft u de jurk aan een goede chemische wasserij. Blikseminslag vliegtuigen. Kan een vliegtuig door de bliksem worden getroffen Zo ja, waarom wel Zo neen waarom niet? vraagt N. v. H. Een vliegtuig kan inderdaad wel door de bliksem getroffen worden. De blik sem is een elektrische vonk, die kan overslaan tussen een geladen wolk en de aarde of een andere wolk. Wanneer KAPELLE(Z.B.) Telef. K 1 102-223 ic heu7,e Waterproof-schokvrij enz. vanaf f 59.75 Feest op de Dam. V(Jrige week zaterdag organiseerde de buurtvereniging Dam kinderspelen voor de kinderen uit de buurt in de Steeweg, terwijl ook nog enkele kin derfilms werden vertoond. In de avond uren gaf de harmonie Mozart" een marsconcert op het Damplein, gevolgd door een concert van populaire wijsjes door de muziekvereniging „Tovido". De tent, alsmede het plein waren feeste lijk verlicht en de buurt had alle eer van haar werk. Er was een grote be langstelling, ook van de bewoners van andere wijken uit de gemeente. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 915 augustus 1959 Dindag 11 augustus Laatste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 6.33 6.49 12.13 7.12 7.30 0.42 12.58 8.00 8.16 1.30 1.46 8.53 9.14 2.18 2.39 9.59 10.27 3.18 3.51 11.20 11.58 4.36 5.13 12.45 5.59 6.35

Scheldebode | 1959 | | pagina 1