NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR -BEVELAND oveRöenkinq Ijooilwill Autorijden zonder rijbewijs Voor de balie: modieuze lingerie 25STE JAARGANG No. 9 1 AUGUSTUS 1959 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Nederland maakt Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE RAAI 21 - Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar TELEF. 011802453 UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Indien gij u niet verandert en wordt gelijk de kinderkens, zo zult gij in het Koninkrijk der hemelen geenszins ingaan. Matth. 18 3. Met een enkel woord wijst de Here ens hier de onfeilbare weg aan tot het vinden van de enge poort en de smalle weg, die zovelen zoeken en niet vinden. Daartoe moeten wij klein worden en eenvoudig, ootmoedig en vertrouwend. Neen, een kind is geen volmaaktheid. Dat weet de Heiland ook wel. Maar een kind heeft eigenschappen, die wij grote mensen in het strijdperk van het leven afleggen of verliezen, tot schade voor onze onsterfelijke ziel. Het kind voelt en erkent zich af hankelijk van vader en moeder en steunt op hen met al zijn behoeften en noden. Het zoekt zijn hulp en troost niet eerst bij anderen, maar in de eerste plaats bij hen. Het doet voortdurend naar het woord van de psalmist, waar deze zegt: „Bij U schuil ik". Het kind tobt ook niet, noch maakt zich bekom merd over 't geen morgen zijn zal: Het vertrouwt zonder aarzelen. Moeder zal zorgen, moeder is er! Zo behoort onze kinderlijke verhou ding tot de Here te zijn. Zo vertrouwend, zo afhankelijk, zo overgevend. Dus niet langer eigenwijs, sterk en eigendunkelijk. Alleen als kin derkens kunnen wij de enge poort door, die ten leven leidt. Gevoelen wij niet, dat er waarlijk, naar des Heren woord, veel in ons moet veranderen om daar toe te komen? De kind'ren gaan ons voor In 't Koninkrijk des Heren, Door kind'ren wil ons God Zjjn diepe wegen leren. (Uit een dagboek) In tegenstelling met landen als Frank rijk en Zwitserland was de lingerie in Nederland tussen de twee wereldoorlo gen zonder zwier en elegantie. Waren de materialen waaruit de onderjurken werden gemaakt in de twintiger jaren hoofdzakelijk katoen en wol en zijde voor de luxueuzere uitvoeringen te gen de dertiger jaren deed de rayon- charmeuse zijn intrede. Veel variatie in model en kleur was er niet. De luxe petticoat, die in het begin van de eeuw veel was gedragen, was van het toneel verdwenen. Evenwel deden de schou derbandjes hun intrede en daarmede de lagere halzen en de beter gemodel leerde lingerie. In 1939 bestond echter nog van de onderjurk-produktie uit onderjurken met ronde halzen. De zwier kwam na de oorlog. Na de laatste oorlog ontwaakten wij in een wereld van gewijzigde levens omstandigheden en grote industriële vooruitgang. De jonge meisjes en vrou we uit alle lagen van de bevolking de den meer aan sport en ontspanning, waren tezamen in kleedlokalen en gin gen mede daardoor meer waarde hech ten aan verzorgde en leuke onderkle- ding. De kunstvezels deden hun intrede en zo zien wij in Nederland de lingerie industrie zeer modieuze onderkleding gaan maken, geheel aangepast aan de steeds wisselende mode der bovenkle ding. Petticoats en culottes. Wat begint het moderne meisje zon der petticoat onder haar wijde rokje. En zjj heeft daarin een geweldige keu ze van materiaal en kleur, van paper nylon tot (nylon) paardehaar met tule en in vijf lagen tule zal zij zich ballet danseres wanen. Voor die dames die een strakke rok prefereren zijn er de culottes, een pantalon van nylonkant met enkalon voering (met lange pij pen), waarop eenzelfde hesje wordt ge dragen. Er zijn onderjurken voor onder strakke bovenkleding en voor onder wijde rokken en veelal worden bijpas sende broekjes of slipjes geleverd ook in alle moderne kleuren. Welke materialen. De gebruikte materialen zijn o.m. katoen (ook no-iron), rayon-charmeuse, ïayon-satjjn, nylon-charmeuse, trevira (100 terlenka (55 met katoen en geweven op enkalon ketting). Er is veel kantversiering, waarbij aan katoe nen onderjurken ook katoenen kant komt en aan nylon exemplaren nylon- Een „tuiltje" petti-coats (Pirola) kant. Ook nu wordep nog ronde halzen gemaakt, doch slechts 10 van de to tale produktie. Zij zijn echter toch mo dieus en zeker aan te bevelen voor die dames die onder de onderjurk nog en kele andere laagjes dragen. Enige wenken. Bedenk, dat alle goed dat synthetisch is of synthetisch is bewerkt, meer moet worden gewassen dan artikelen uit na tuurlijke vezels, zoals katoen. Let daar bij op de wasvoorschriften. Draag bij voorkeur onder bovengoed, gemaakt uit synthetische vezels ondergoed van na tuurlijke vezels. Anders ontstaat door statische ladingen het hinderlijke plak ken. De lingerie-talages zijn een lust voor het oog. -.Dat onze lingerie-industrie, die op dit gebied nog betrekkelijk jong is, dat alles op zo'n verantwoorde wij ze maakt is waarlijk om trots op te zijn. BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED tot onder die snelheid daalt, wordt de gasklep automatisch weer geopend. Beneden de twintig kilometer trekt de auto even snel op als een wagen zon der de speciale voorziening en levert de motor zijn volle vermogen. Certificaat. Bij de wagen is een speciaal certifi caat., dat de automobilisten kunnen to nen bij controle van de verkeerspolitie. Het kentekenbewijs, dat men bij de auto ontvangt, gebruikt men niet, maar het moet wel worden bewaard voor het geval de eigenaar zijn rijbewijs haalt of de wagen later verkoopt. Achter op de wagen is inplaats van het normale nummerbord een „20 km" bord gemonteerd en op de grote auto wegen worden deze wagens niet toe gelaten wel op de secundaire wegen, die parallel aan de autowegen lopen. Dankzij bijzondere vinding In Nederland wonen ruim een miljoen mensen boven de vijfenzestig, waarvan heel wat fit genoeg zijn, om er geregeld op uit te trekken naar kennissen, fa milie of kinderen. Velen zouden zich graag een autootje aanschaffen, wan neer ze het rijbewijs erbij kregen Voor deze nog te veel aan huis ge- kluisterden is er bjjzonder goed nieuws. Ze kunnen nu, dank zij een vinding van de importeur van de Goggomobil, de N.V. GREMI te Groningen, hun ideaal verwezenlijken: autorijden zonder rij bewijs! Dit Groningse bedrijf heeft na melijk een mechaniek geconstrueerd, dat de snelheid van de auto beperkt tot twintig kilometer per uur en zoals be kend is er geen rijbewijs vereist wan neer een motorvoertuig deze snelheid niet overschrijdt. De snelheid van zo'n afgestelde auto is dus gelijk aan die van een lichte bromfiets, maar in de auto zitten de niet-rijbewjjsbezitters overdekt en des winters bovendien verwarmd. Het Groningse bedrijf meent, dat haar vinding speciaal van betekenis zal kunnen zijn voor ouderen, maar boven dien zullen ongetwijfeld veel invaliden er van kunnen profiteren; voor deze invaliden kan eventueel een invaliden- besturing worden aangebracht, waar door bovendien geen wegenbelasting meer verschuldigd is. Een derde categorie, die zeker be langstellend zal zgn, wordt gevormd door de aspirant automobilisten, die hun rijbewijs willen halen, maar die eerst routine op willen doen voor ze zich aan de rijproef wagen. Het vernuftige mechaniek, dat de derde en vierde versnelling blokkeert, doet by een snelheid van twintig kilo meter door middel van een contact in de snelheidsmeter, elektrisch een gas klep tussen carburateur en cylinders sluiten. Als de snelheid door tegenwind of bij het beklimmen van een helling UNIFORMENCOMPLEX „Als ik uniformen zie word ik hele maal wild", zei de verdachte. „Dan begin ik met mijn ogen te rollen en alles aan me begint te bibberen. En dan weet ik niet meer wat ik doe". Dat was die avond ook gebeurd. De verdachte wist niet meer wat hij deed. En toen wilde hij de agent met een bierfles op het hoofd tikken. Heel vroe ger, toen de politie in sommige ge meenten nog was getooid met een helm, had dat niet veel te betekenen. Maar de tegenwoordige uniformpetten zijn niet op bierflesjes berekend. Het is gekomen toen de politieman zag dat deze man zonder licht fietste. De verbalisant stond daar toch, en bo vendien had hij opdracht goed op de fietslampen te letten. Hij sommeerde de verdachte dus af te stappen, toen die lustig rondfietste zonder enige ver lichting. Maar de verdachte stapte niet af. Hij zette, zoals men dat noemt, de sokken er in en maakte dat hij weg kwam. Nu had die politieman ook een fiets bij zich, en hij kon er goed mee voor uit. Reeds enkele seconden later had hij de achtervolging ingezet. Het werd een spannende race, maar langzaam won de Wet terrein. Op een hoek werd de overtreder in de kraag gegrepen. Het hierna volgende gesprek duurde slechts kort. De lichtloze man verklaar de dat hij niets met de politie te ma ken wilde hebben, dat hij zou'fietsen zoals het hem verkoos en dat de agent wat hem, de aangehoudene, betreft het heen en weer kon krijgen. Hij zei dit op zo'n onvriendelijke manier, dat de agent hem uitnodigde mee te gaan naar het bureau, om het onderhoud in een rustige omgeving te kunnen voortzet ten. Aan deze uitnodiging gaf de man geen gevolg. Hij haalde het bierflesje uit zijn zak, hief het dreigend op en riep dat hij het chroom van zijn fiets zou besmeuren met de herseninhoud van de agent. Veel verder kwam hij niet, want voor hij wist wat er ge beurde, had de agent het bierflesje in zijn fietstas en de verdachte in de kraag. „Een uniform werkt op mij als een rode lap op een stier. Dat heb ik uit de oorlog overgehouden", verklaarde de verdachte nog eens, toen hjj voor de rechter kwam. „Maar er is toch nog wel enig ver schil of in de uniform een landwachter steekt of een eerzaam politieman", dacht de rechter. „O, ik heb er zo'n hekel aan", zucht te de man. „En dan nog wel met een bierfles", zei de rechter misprijzend. „Maar er had melk in gezeten", zo haastte de verdachte zich te beweren. „Ik kwam van mijn werk en ik had brood en melk bij me gehad". Dat maakte vanzelfsprekend een heel verschil. Een dreigement met een melk fles is heel iets anders dan een drei gement met een bierfles. Voor de man die de klap krijgt is het onderscheid weliswaar niet bijzonder groot, maar voor de rechter wel, dat spreekt. De officier dacht een middel te we ten om de verdachte van zijn unifor mencomplex te genezen. Hij vroeg een week gevangenisstraf. Dan kan hij er een week lang aan wennen, dacht hij. En misschien is de schrik dan wel over. „Ik doe de melk tegenwoordig in zo'n plastic-flesje", riep de verdachte. „Daar mag evenmin mee geslagen worden", zei de rechter streng. Maar de straf viel toch mee: veertien dagen voorwaardelijk en 25,boete. Om dat anders het gezin de dupe zou wor den. Bij zijn vertrek ging de verdachte in een grote boog om de parketwachter heen. Om de rechter te laten zien dat het toch wel écht waar is van dat complex. WILLY H. HEITLING. (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief H.K.H. Prinses Beatrix. Op welke data kregen de Nederlandse Antillen bezoek van H. K. H. prinses Beatrix (vorig jaar) 1 februari 1958 vertrok H.K.H. naar Curagao, alwaar zij 2 februari 1958 aankwam. 8 februari 1958 was zij op Bonaire, 17 februari 1958 werd zjj be groet in Suriname, 4 maart 1958 kwam zij terug in Nederland. Onassis 1. Hoe luidt het juiste privé-adres (met vóórnaam) van de bekende scheepsreder Onassis, die naar ik meen in Monaco woont? 2. Met wel ke titel moet die meneer aangesproken worden? Aldus vragen van N. P. v. D. De heer Aristoteles Socrates Onassis woont te Monte-carlo, Chateau de )a Croë. U kunt hem aanspreken met „monsieur". Leren handschoenen (bovenstuk) schoonmaken. Hoe moet ik het ge breide gedeelte van mijn leren hand schoenen schoonmaken? vraagt mej. v. d. W. U kunt dit doen met een sopje van synthetisch wasmiddel. Zorgt u er wel voor, dat het leer niet vochtig wordt. Schade door televisieantenne. Mag een huurder een televisieantenne op een plat dak, gemaakt van mastiek, plaat sen? Indien door het plaatsen van een dergelijk antenne schade ontstaat, wie moet dat betalen, vraagt W. N Over de wettelijke aansprakelijkheid, welke ontstaat doordat een antenne schade veroorzaakt aan het gebouwde (in dit geval aan het door u gehuurde rugvorderen. U zoudt er beter aan doen (of hebben gedaan) indien u terstond het advies van een advokaat had ge vraagd. Doet u dit zonodig alsnog. Onterfde dochter. Mijn zoon is getrouwd en 29 jaar. Zijn vrouw is 28 jaar. Deze laatste heeft vijf jaar voor haar huwelijk (dat 2 jaar geleden is voltrokken) het ouderlijk huis om be paalde redenen verlaten. Haar ouders beweren nu, dat zij onterfd is. Kan dat? Wat raadt u mij aan te doen? Haar ouders leven beiden nog en heb ben 4 kinderen. Aldus het probleem van A. B. Onterving is niet mogelijk. Wel mo gelijk is, dat ouders tijdens hun leven of door hun testament de rechten van hun kinderen besnoeien, waaronder wij willen verstaan het wettelijk erfdeel van die kinderen. Indien daarvan na het overlijden blijkt, kan daartegen door de benadeelden worden geageerd. Het bes te zou zijn (indien althans het belang groot genoeg is) om de zaak voor te leggen aan een (of de betrokken) no taris), opdat deze de scheiding en de ling kan verzorgen, met inachtneming van alle belangen. Connie Froboess. Hoe luidt het adres van het zangeresje Conny Fro boess? informeert „Conny F." U kunt dit te weten komen bjj de Hafbofilm mij. te Amsterdam, Keizers gracht 698. Willy Derby. Hoe luidt de naam van Willy Derby? De eigen naam is „Dieben". Hij is een broer van de nu overleden artiest Lou Bandy (L. H. Dieben). Wereldklok. Hoe laat is het als het 9 uur v.m. in Nederland is, in Jo hannesburg en Z. Rodesië? vraagt mevr. B.B J. V. Dan is het 10 uur v.m. in Johannes burg en ook ongeveer in Z. Rodesië. huis) of aan derden (ook een toevallige voorbijganger, voertuig of iets derge lijks kan letsel of schade oplopen), be staat nog geen voldoende jurispruden tie. Hoe dit ook zij, een huurder is aan sprakelijk voor schade veroorzaakt door zijn toedoen en op grond hiervan komt het ons voor, dat een verhuurder die maatregelen treft die dienstig zijn dat hij zeker is, dat de geleden schade hem ook werkelijk kan worden betaald, juist handelt. Dat u als verhuurder dus de eis stelt dat een dergelijke w.a.-verzekering af gesloten wordt, lijkt ons een verstan dige maatregel en geheel verantwoord. De gevolgen door omvallen enz. kunnen zeer ernstig zijn en het bedrag dat be taald moet worden voor een verzeke ring is daartegenover gering. Verschei dene bouwverenigingen stellen de plaat sing dan ook afhankelijk van een w.a.- verzekering, een nuttige voorwaarde dus. Gekochte tweedehands auto gebruikt teveel olie. Wij hebben een tweede hands auto gekocht op de verzekering dat deze auto geen gebreken had en geen olieverbruik. Thans blijkt dat de auto na 1500 km te hebben afgelegd, 16 liter olie nodig had. Wij voelen ons bedrogen en willen de koop ongedaan maken. Is dat mogelijk? Aldus het probleem van de heer S. B. Onze mening is dat het hier duide lijk een geval betreft van verborgen ge brek, waarvoor de verkoper moet in staan. Koper kan in dat geval het ge kochte teruggeven en de koopprijs te Kinderfeest. Naar wij vernemen zal de buurtver eniging „Dam" a.s. zaterdag 1 augus tus in de Steeweg voor de kinderen van de leden „kinderspelen" organise ren. Na afloop worden in één der lo kalen der oude school enkele kinder- fi^mpjesj vertoond. In de avonduren wordt door Mozart" een concert ge geven op het „Damplein" gevolgd door een uitvoering van de accordeonvereni ging „Tovido". Ronde van Yerseke. Het blijkt dat er voor de ronde van Yerseke welke vanmiddag gehouden wordt, twee plaatselijke renners aan de start komen. Naast Ko Tolhoek heeft ook M. Bolier zich opgegeven, zo dat de ronde zeker aantrekkelijk zal zijn met twee dorpsgenoten. We ver wachten dan een hevige strijd tussen de Zeeuwen en de Hollanders. Een van de favorieten is B. Zoet uit Sassen- heim. Deze renner heeft dit jaar al vele overwinningen behaald. Van de Zeeuwen verwachten we veel van Ver burg of Boonman. Of zullen de plaat selijke favorieten voor een overwinning zorgen Het publiek wordt verzocht voor en tijdens de wedstrijd honden en katten op te houden, dit ter voorkoming van ongevallen. Neptunus. Sinds het goed verlopen pinkstertour- nooi is Neptunus niet meer in het nieuws geweest. Wedstrijden zijn er niet gespeeld. Toch staan er weer en kele op het programma en de eerste is tevens de belangrijkste. Vanavond ont vangt Neptunus op het sportterrein de oud-kampioen van Duitsland, n.l. Diet- zenbach. Dit is dezelfde ploeg, die op het tournooi eerste werd in poule A en de finale met 75 van Union verloor. Zij zijn momenteel op tournee door Ne derland en wjj hebben ze ook in Yer seke kunnen krijgen, zodat we zater dagavond weer een der sterkste ploe gen van Europa aan het werk zien. Zie advertentie. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 28 augustus 1959 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Yerseke 5 Te Hansweert HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 2.01 2.25 7.50 8.11 2.46 3.08 8.32 8.53 3.25 3.46 9.11 9.3Q 4.03 4.24 9.45 10.04 4.46 5.01 10.18 10.42 5.23 5.39 10.55 10.19 5.58 6.15 11.34 minuten later 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1