NIEUWS- lil i ADVERTENTIEBLAD VOO R ZUID- .;v, \4th BEVE LA ND oveRöenkinq Wandbekleding Ijoodwill 25STE JAARGANG No. 8 25 JULI 1959 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN is een belangrijke factor in het interieur Land- en Tuinbouw Plaatselijk Nieuws YERSEKE MM REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur De Here ondersteunt allen die vallen, en Hij richt op alle ge- bogenen. Ps. 145 14. Heerlijke belofte voorwaar, als wij maar weten wie ze geldt. Ondersteuning wordt hier beloofd aan degenen die vallen, een helpende hand aan degenen, die gebogen gaan onder zondelast en schuldgevoel. Mogelijk is daar een stèm in onze ziel: „Daartoe behoor ik niet; ik ben niet in gevaar van te vallen, en wat schuldgevoel betreft, daar zijn waarlijk wel erger zondaren dan ik!" Het mensenhart is zó arglistig, het weet zo zijn eigen zwakheid en zonden te verbloemen, ja zelfs goed te praten, dat het zelf ze niet meer ziet. Ja, het kan zich wijsmaken, dat die zonden alleszins gerechtvaardigde eigenschap pen zijner natuur zijn. Voor ons zolang we zó gezind en gestemd zijn, is de belofte van onze tekst niet. Indien wij echter iets van ons zelf leerden kennen, door ervaring wijs zijn geworden omtrent eigen zwakheid en schuld, dan is het woord des Heren ons een heerlijke troost. Meer nog, dan zul len wij, die belofte met beide handen aangrijpende, in ootmoed des harten, ook ervaren welk een machtige, liefde rijke, ontfermende Helper de Here is. Hij heeft elke dag opnieuw geduld met het hart, dat zich als nietswaardig heeft leren kennen. 'k Breng U niets dan zonde en smart, Niets dan zwakheid en gebreken, Maar Uw God'lijk liefdehart Luistert naar mijn angstig smeken, 'k Sla mijn armen om U heen, Gij geeft rust mij, Gij alleen. (Uit een Dagboek) Balacuir „Yokohama" De wanden van onze woonruimte ne men zo'n voorname plaats in, dat het vanzelfsprekend is dat de mens, die zich prettig wil voelen in de besloten heid van zijn woning, zich al vanaf de oertijd heeft beijverd om de wanden te verfraaien. Van primitieve rotswand tekeningen in de holen en spelonken en de gelooide en met aardverven gekleur de dierenhuiden kwam men tot primi tief geweven wandkleding (oorsprong in het oude Babyion en door de Kruis tochten naar het westen gebracht), vele eeuwen later tot de kunstige gobelins (periode Lodewijk XIV), schilderwerk met schabionen beschilderd papier dat daarna op de wand werd geplakt en tenslotte het behangselpapier zo als wij dit thans kennen. Onbeperkte keuze. De hedendaagse Nederlandse behang selpapier-industrie biedt een vrijwel on beperkte keuze van mogelijkheden om het interieur op verantwoorde wyze te verfraaien met behangselpapier in vele kwaliteiten de goedkope naturel soorten, die niet lichtecht zijn, de brij- drukken, lichtechte en zelfs afwasbare plastiek-behangsels mooie dessins en moderne kleuren. De dessin-overdaad van de twintiger jaren is in de dertiger jaren geheel verdwenen. De patronen werden kleiner en kleiner en verdwe nen nagenoeg geheel. Na 1952 komt het dessin weer wat tot leven. De in vloed van de kleur is groot. Koele kleuren, zoals blauw, blauw-groen en groen hebben een ruimtelijk en wijkend effect, terwijl warme kleuren als rood, rose, geel en zacht oranje een naar ons toekomend effect hebben. Wil men dus een kleine ruimte een minder be nauwde indruk doen maken, dan ver richt een blauwe wandbekleding op de lengtemuren wonderen. Een deur aan het eind van een gang geven wij bijv. een rode kleur. Ook de ligging der ka mers t.o.v. de zon speelt een rol. Het is aan te bevelen met de vakman behanger over de juiste kleuren te overleggen om overdaad te vermijden. Een 50 soorten wandbekleding. Er hebben zich vele nieuwe wand- bekledingssoorten gepresenteerd en tus sen de vele soorten die door de be hangselpapierfabrikanten in de handel worden gebracht, trof ons een tweetal. Daar is de wandbekleding waarvan de toplaag bestaat uit gesiliconeerde kunsthars. Deze Balamur is kras- en stootbestendig en bestand tegen water, vet en oplossingen van zuren en logen. Daardoor is deze wandbekleding, die praktisch geen onderhoud vraagt, bij uitstek geschikt voor keukens, badka mers, douchecellen, toiletten en kinder kamers. Ze is leverbaar in vele kleu ren, mat en glanzend met tegelmotief, en wordt met een speciale lijm op elke muur die droog, vast en vlak is, be vestigd. Is de toplaag van polivinylchloride (zegt U maar plastic) op een basis van veredeld papier, dan is dat Balacuir. Ze wordt gemaakt in een groot aan tal kleuren en dessins, die ook wel zijn voorzien van schaduw- of metaaleffec ten. Afwasbaar met water en zeep, be stand tegen schadelijke stoffen en met een grote kras- en slijtweerstand. De breedte is 100 cm, dus minder plak- naden. De ondergrond is van papier, waardoor de behanger deze wandbekle ding op normale wijze kan aanbrengen. Een Nederlands kwaliteitsprodukt, waarvoor ook in het buitenland, met name in Amerika, veel belangstelling bestaat. Een nieuwe wandbekleding, uitge dacht en gemaakt met Nederlands vernuft en vakmanschap ware wellicht in overweging te nemen. NU NOG VEEVOEDER WINNEN Dit jaar zal door de grote droogte de oogst zeer vroeg zijn. Er is nu ruim schoots gelegenheid om aan de na- gewassen te denken. Er zijn vele mo gelijkheden, hoofdzaak is dat men er dit jaar gebruik van zal maken. Vee voeder is zeer schaars en duur, zodat op elk perceel waar ook maar mogelijk een nagewas verbouwd moet worden. In de meeste gevallen zullen stoppelknol len hiervoor in aanmerking komen. De laatste jaren bedroeg de gemiddelde oppervlakte 85.000 ha, en het laat zich thans aanzien dat deze teelt dit jaar nog belangrijk zal uitbreiden. De opbrengst aan voederwaarde van stoppelknollen is zeer hoog, deze wordt in vele gevallen onderschat. Sprak men vroeger over opbrengsten van 15 tot 20 duizend kg, thans re kent men op 30 tot 40 duizend kg, ter wijl vaak nog hogere opbrengsten voor komen. Men heeft berekend, dat de voeder- waarde van 1 ha stoppelknollen over eenkomt met die van 2% ha hooiland, als deze tenminste vers worden ver voerd. Wanneer wordt ingekuild, dan gaat ongeveer een derde verloren, maar blijft de voederwaarde toch nog van grote betekenis. Van groot belang is de rassenkeuze, BI N N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SC H U I M RU BBERBED waardoor de opbrengsten nog belang rijk zijn gestegen. Men kent vroege en late rassen, vooral de late rassen verdragen meer vorst en hebben in het algemeen lan ger groenblijvend loof dan de selecties voor de vroege oogst. Door deze eigenschappen kan het late ras nog zeer lang vers van het land gevoederd worden, wat een groot voor deel is, een periode van lichte vorst is geen bezwaar. Een ras als Gelria, met zéér lang groenblijvend loof en goede knolvorm, is bizonder geschikt voor late oogst. Bovendien is dit ras goed bestand tegen nachtvorst, waardoor men het volle profijt trekt dat steeds vers kan worden gevoederd. Van belang is thans dat men tijdig zijn maatregelen neemt, en dat dit jaar elk perceel zal worden benut voor dit zo belangrijk nagewas. IV *- r u A, rff AT,T.TC VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met byslulting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Omscholing. Abonnee schrijft een brief over omscholing en de daaraan verbonden inkomsten. Waar staat het arbeidskantoor te Goes? Als U zich meldt bij het bijkantoor van het rijksarbeidskantoor, Oostsingel 150 te Goes kunt U alle gewenste in lichtingen krijgen over de omscholing. Het salaris gedurende die omscholings- tijd zal U beslist meevallen. Verjaring van rekening. Ik heb in 1949 of 1950 goederen betrokken uit een zaak voor woninginrichting en te vens meubelen laten overtrekken. Tot heden toe heb ik nog geen rekening gekregen of enig schrijven ontvangen. In hoeveel jaar verjaart een rekening? aldus de heer J. A. V. Uit uw vraag begrijpen wij, dat U denkt dat als die rekening maar lang genoeg blijft wachten, U dan niet meer behoeft te betalen. Zo is het echter niet. Wat U verschuldigd bent, moet U a 11 ij d betalen. De in de wet neer gelegde regeling is deze, dat U niet „ten eeuwigen dage" rekeningen behoeft te bewaren als bewijs. Als een leverancier na vijf jaar een yota aanbiedt, dan zoudt U met een kwitantie kunnen aantonen, dat U reeds hebt betaald. Gesteld nu eens, dat hij na twintig jaar weer met dezelfde nota kwam, dan is het tien tegen een, dat U de bewuste kwitantie niet meer heeft. In dergelijke gevallen bepaalt de wet termijnen, na afloop waarvan de klant kan zeggen: ga nu heen! ik heb al betaald. Leve rancier, bewijs jy nu maar, dat ik nog niet heb betaald. Weet de klant, dat hij niet heeft betaald, dan is hij in zijn recht om van die wettelijke rege ling gebruik te maken, doch dan is hij uiteraard te kwader trouw. Mocht de leverancier kunnen aantonen, dat in derdaad niet is betaald, dan zal deze klant dus moeten betalen. Kan de le verancier dat bewijs niet leveren, dan zit hij nog niet met de handen in het haar, want dan kan hij bij een eventu eel geding aan zijn tegenpartij de eed opleggen, waarbij de klant dus moet verklaren, dat hij heeft betaald. In het onderhavige geval pleegt hij dan mein eed als hij deze verklaring aflegt, om dat hy de waarheid niet zegt. Wij ho pen dat U duidelijk is, dat iemand die iets schuldig is daar alleen van af kan komen door zijn verplichtingen na te komen. Rijbewijs. „Rijvaardigheidsbewijs" vraagt: kan een militair rijbewijs voor zware voertuigen zonder herexamen worden overgeschreven op een burger rijbewijs Dat kan alleen indien U in militaire dienst bent, hetzij als beroepsmilitair, minder water en een koele plaats. De plant kan wel vorst verdragen. Overi gens af en toe kamermest en regelma tig (niet te veel) water geven. Wat is de taak? A. W. vraagt: Wat is de taak van a. een pedagoog, b. een psychiater? Het woord pedagoog is afkomstig van het Griekse en betekent „knapen- leider". Een pedagoog is dus een op voedkundige. Het is zyn taak om kin deren persoonlijke en maatschappelijke deugden bij te brengen. In het laatst der 19de eeuw heeft de pedagogiek zich weer scherper toegelegd op de studie der karaktervorming. b. Een psychiater is een arts voor zielszieken. De psychiatrie is een on derdeel der geneeskunde, dat zich be zighoudt met de behandeling van gees tesziekten. De psychosomatische ge neeskunde zoekt de oorzaak van licha melijk lijden in de ziel (emoties) en meent dat daarom bij de therapie (ge neeswijze) de zielkundige factoren nooit mogen worden verwaarloosd. hetzij als dienstplichtige. Het wordt echter alleen beoordeeld door uw com mandant. Dus bent U nog in dienst (of wilt U eventueel uw diensttijd, waarin U voor herhalingsoefeningen moet op komen, benutten), dan kunt U uw ge luk beproeven bij uw commandant. Wat betreft uw tweede vraag, hier voor moet U zijn bij de afdeling mili taire zaken op het gemeentehuis van uw woonplaats. Kraamgeld. Ik ben dienstplichtig soldaat en mijn vrouw heeft onlangs het leven geschonken aan een zoon. Van militaire zijde krijg ik niets en het zie kenfonds, waarbij ik ben aangesloten, heeft mij slechts 25,vergoed, ter wijl ik van mening ben dat het kraam geld 55,bedraagt; hoe zit dat? Gefeliciteerd. Uw briefje is vry uit voerig, maar U hebt er niet bijgeschre ven of U, voordat U in militaire dienst moest opkomen, in loondienst was. Was U in loondienst, dan was U ver plicht verzekerd en uw vrouw indirect verplicht verzekerd en bestaat er wel recht op 55,Stelt U zich derhalve in verbinding met het ziekenfonds en doe daar de kwestie uit de doeken. Uw laatste vraag is hiermede naar wij aan nemen ook beantwoord, n.l. het zieken fonds moet het kraamgeld uitbetalen als U daarop recht hebt. Zilveruitjes. Het recept voor 1 kg zilveruitjes in zoetzure azijn luidt als volgt: 1 kg zilveruitjes of sjalotjes, 1 azijn, 100 g suiker, dille, dragon, ven kel, mierikswortel, 1 laurierblad, 2 Spaanse pepertjes. De uitjes schillen, wassen en goed laten uitlekken. Een weinig van de azijn met de kruiden even koken, de suiker er in oplossen en ze daarna la ten afkoelen. De uitjes of sjalotjes met de kruiden ertussen in een schoonge maakte pot schikken en overgieten met de azijn. Fotovakschool. v. V. te K. vraagt: Waar kan ik studeren voor fotograaf? Wij raden U aan U in verbinding te stellen met de Stichting Fotovakschool, Jan van Nassaustraat 100, Den Haag. Aldaar kunt U alle gewenste inlich tingen krijgen. Een schriftelijke oplei ding is ons niet bekend. Edelweiss (Leontopodium Alpinum) Hoe moet ik een edelweiss kamer plant behandelen? Deze plant kunt U in het voorjaar oppotten in kalkhoudende grond. Groei niet forceren door veel voedsel (mest etc.) toe te dienen. Thuis vlak voor een zonnig venster zetten. In de winter maanden moet de plant rusten, dus Ronde van Yerseke. Voor de ronde van Yerseke, welke zaterdag 1 augustus plaats vindt, be staat weer een flinke deelname van renners. Ongeveer vijftig nieuwelingen zullen aan de start verschijnen, waar onder onze dorpsgenoot Ko Tolhoek. Hoewel Tolhoek nog geen koers wist te winnen, heeft hij toch enkele zeer eervolle resultaten behaald. Deze week eindigde hij in De Heen op de vierde plaats. Zwemproeven V.Z.O.S. Begunstigd door byzonder fraai weer legden vorige week zaterdagmiddag een aantal aspiranten en leden van on ze plaatselijke gymnastiekvereniging V.Z.O.S. de proeven af voor het zwem- vaardigheidsdiploma. Dat er al heel veel gezwommen was, kwam wel heel duidelijk tot uiting, daar er slechts twee meisjes moesten worden afgewezen. De leiding berustte bij de directeur dhr. Van Boven, die werd geassisteerd Moor de dames Ada de Koeyer en Henny Rouw, terwijl de proeven werden af gelegd in de put van dhr. Verwijs, die deze welwillend ter beschikking had gesteld. De uitslag was: Meisjes 12 t/m 15 jaar. 50 m vrije binnen 1 min. 30 sec.: 1. E. A. Hoogesteger, 1.17.2; 2. K. S. G. de Koeyer, 1.19.5; 3. E. D. de Reght, 1.19.5; 4. A. A. Remmée, 1.20.0; 5. C. Steketee, 1.28.5. 100 m vrije slag binnen 3 minuten: 1. C. A. van de Plasse, 2.03.5; 2. S. A. de Koeyer, 2.07.0; 3. J. L. Philipse, 2.13.5; 4. J. Mol, 2.13.6; 5. S. E. de Reght, 2.19.0; 6. E. C. Kooman, 2.20.0; 7. L. Nijssen, 2.21.4; 8. H. W. de Rooy, 2.254; 9. A. E. Hovestadt, 2.25.7; 10. J. Murre, 2.28.2; 11. D. M. C. Zoete- wey, 2.28.9; 12. E. M. M. Diesveldt, 2.30.0; 13. A. van der Endt, 2.30.6; 14. J. van Stee, 2.36.8; 15. M. C. Duynker- ke, 2.38.5; 16. A. van de Berge, 2.43.6. 200 m vrije slag binnen 7 minuten: I. J. L. Philipse, 4.54.0; 2. M. J. Pronk, 4.56.5; 3. I. Mullier, 5.38.3. Dames, 100 m vrije slag binnen 3 mi nuten: 1 A. A. Hartoog, 2.20.0; 2. J. Minnaard, 2.43.0. 200 m binnen 7 minuten: 1. H. A. Rouw, 4.24.0; 2. A. A. Hartoog, 4.33.8; 3. G. I. Mol, 4.50.0; 4. J. M. de Koeyer, 4.540; 5. J. Minnaard, 5.45.2. 400 m binnen 14 minuten: 1. A. J. J. de Koeyer, 9.39.2; 2. H. A. Rouw, 9.42.6; 3. A. A. Hartoog, 10.02.0; 4. J. J. Krijger, 1019.0; 5. J. M. de Koeyer, II.52.0. Jongens, 100 m vrije slag binnen 3 minuten: 1. K. van IJsseldijk, 2.05.0; 2. J. D. Pikaar, 2.17.5; 3. C. Sinke Jz., 2.23.8; 4. J. A. Mijaard, 2.26.5; 5. L. W. van IJsseldijk, 3.48.0. 200 m vrije slag binnen 7 minuten: 1. A. J. Pronk, 3.56.0; 2. A. A. M. Ver wijs, 4.11.0; 3. D. M. Nijssen, 4.13.0; 4. J. de Wee, 4.14.5; 5. Ph. J. van Stee, 4.20.6; 6. M. A. Pronk, 4.29.0; 7. K. van IJsseldijk, 4.40.0; 8. J. Stroo- snijder, 4.41.0. WATERGETIJDEN WEMELDINGK Van 26 juli1 augustus 1959 Maandag 27 juli: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.44 8.00 1.08 1.22 Maandag 8.26 8.39 1.49 2.05 Dinsdag 9.11 9.30 2.34 2.56 Woensdag 10.09 10.30 3.27 3.57 Donderdag 11.21 11.44 4.33 5.12 Vrijdag 12.34 5.45 6.22 Zaterdag 1.03 1.34 6.55 7.22 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1