NIEU\ NS- E :N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq 0/tnnlivill 25STE JAARGANG 18 JULI 1959 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Een fiscaal voordeel kan een economisch nadeel zijn Land- en Tuinbouw fiameSTere huid? VAN WILLEGEN Plaatselijk Nieuws YERSEKE No. 7 s D c 5ckeU c b o d c REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Hij is gekomen tot het Zijne en de Zijnen hebben Hem niet aangenomen, maar zovelen Hem aangenomen hebben, die heeft Hij macht gegeven kinde ren Gods te worden. Joh. 1 11 en 12. Hebben wij Hem aangenomen? Be lijden wij de Enige Naam onder de he mel gegeven, waardoor wij kunnen za lig worden? Hebben wij dat reeds ver staan, dat Hij in ons een gestalte moet verkrijgen, elke dag meer, omdat wij geroepen zijn aan het beeld des Zoons gelijkvormig te worden? Ja maar, zucht ons wankelmoedig hart, dat kunnen wij niet. Zijn getuigen zijn, in zwakheid en met veel ontrouw, dat kunnen .wij trachten te doen. Maar Zijn beeld gelijkvormig te worden, daar toe ontbreekt ons de kracht. Weder- spreekt ons tekstwoord deze onze be denking niet geheel beslist? Maak niet dat juist onze verantwoording als Christus' naamdragers zo groot, maar ook onze roeping zo heerlijk, dat daar gezegd wordt: Hij heeft diegenen, die Hem (in geest en waarheid) aannemen, de macht gegeven kinderen Gods te worden? Die macht deelt Hij ons mee als wij het begeren. Zien wij wel toe, dat wij de gaven, die God voor ons ge reed houdt, niet achteloos of mismoedig voorbijgaan. Kinderen Gods kunnen wij hier op aarde reeds zijn en het is nog niet geopenbaard wat wij zijn zullen, zegt de Apostel. Neen, de wereld weet het niet, Wat Gods grote liefd' ons biedt Als zij 't wist, met zielsbegeren Zou zij mee tot God zich keren. (Uit een Dagboek) Veel inspecteurs van belastingen enerzijds en belastingplichtigen ander zijds schijnen nogal eens met recht standige haren tegenover elkaar te staan over het vraagstuk van het al of niet bestaan van een dienstbetrek king tussen een vader en zijn kinderen, die in het zelfde bedrijf werkzaam zijn, incasu dat van de vader. Over dit vraagstuk heeft zich al menig rechter lijk voorhoofd gefronst, er zijn ministe riële resoluties over, arresten en zelfs een reeks onafgewerkte belastingaan slagen ligt als gevolg daarvan te wach ten. Inderdaad kan de juridische verhou ding tussen vader en kind nogal uiteen lopen. Het is mogelijk dat de twee ge neraties samen het bedrijf leiden en elk een wisselend inkomen genieten. Dan gedragen zij zich beide als onder nemers, zijn zij dus risicodragers en be talen zij ieder inkomstenbelasting. Ver volgens kan het kind, zoon of dochter, in dienstbetrekking zijn bij de vader, waarbij loonbelasting moet worden vol daan. Het loon is kosten voor de zaak en de winst voor de vader ontstaat dus eerst nadat het loon als bedrijfskosten in rekening is gebracht. Ook is nog een derde verhouding mo gelijk, die men het zgn. „thuisbestwer- ken" noemt. In dit geval is er geen sprake van een arbeid-gezagsverhou- ding tussen vader en kind. Het kind ontvangt ook geen loon in de normale vorm. Meestal is het in de praktijk zo geregeld dat de vader de kleding, voe ding en huisvestingskosten van het kind betaald en daarnaast nog een zak geld geeft. Ook de A.O.W.-bijdrage en andere lasten neemt de vader voor zijn rekening. Resolutie en wet. Uit deze mogelijkheden hebben ouders en kinderen de keuze bij het regelen van hun inkomenspatroon en ergert vele inspecteurs van belasting dat die keuze meestal zo bepaald wordt dat er de geringste fiscale lasten aan verbon den zijn. Mede in verband met deze ten dens verscheen er in juli 1955 een re solutie waarin bepaald werd, dat alle door kinderen in bedrijf van de vader verrichte arbeid, die ten laste van de winst wordt gebracht, door de vader moest worden gezien als het bestaan van een dienstbetrekking tussen hem en zijn kinderen. Het gevolg is dat de loon belasting en de daaraan verbonden ad ministratie haar deel in geld en werk komt opeisen. Met een resolutie is zo'n zaak echter juridisch niet rond. Een rechter raad pleegt de wet, maar geen resolutie. Het gevolg is dat lang niet alle arbeid door kinderen, die ten laste van de winst is gebracht, als loonarbeid wordt ge zien, ook niet door de inspecties. Bo vendien is het reeds beschreven „thuis- bestwerken" krachtens uitspraken van de Hoge Raad officieel als juist erkend, zodat de gedwongen loondienst-verhou ding nog meer werd teruggedrongen. Het ontbreken van elke vaste lijn op dit gebied is er oorzaak van, dat men in fiscaal geïnteresseerde kringen ei- gelijk wel meer omlijnde voorschriften wenst. Men draait daarbij om het be grip dienstbetrkeking als een kat om de hete brij. Voorstanders van een afge meten hokjes-systeem proberen daarbij aan te tonen, dat er steeds een loon belastingplicht bestaat als er sprake is van een gezagsverhouding van de va der tegenover kind. Er moet onderge schiktheid zijn, een plicht tot uitvoe ring van orders. Zodra er een leider is in een zaak, worden er door die leider opdi achten gegeven en dan is die zaak zo helder als glas. De loondienstverhouding. Die zaak is zo helder als glas, als matglas wel te verstaan. Want bij de verhouding tussen vader en kind spe len immers de familierechtelijke en ar beidsrechtelijke gezagsverhouding door elkaar. Een kind kan arbeidsrechte lijk niet ondergeschikt zijn, maar daar mee blijft de uitvoeringsplicht krach tens de verhouding van vader tot kind nog wel bestaan. Het één sluit het an der niet uit en daarom is er o.i. geen reden om de beide gezagsvormen aan elkaar gelijk te maken. Er is dus ook niets tegen prolongaaJtie van de be staande toestand. Nu is men in fiscale kringen mees tal gebrand op het invoeren van een loondienstverhouding, (zie resolutie) terwijl de belastingplichtigen daar juist tegenstanders van zijn, althans in meer derheid. Dit nu schept een tegenstelling die in wezen niet bestaat. Inderdaad schept toekenning van een winstdeel voor de belastingplichtigen de gelegen heid om met de aan kinderen toege kende winstaandelen iets meer te ma nipuleren, waardoor voor de vader de top-belasting door de progressie kan worden verzacht. Op een zeker moment kan dit voordeel echter in een nadeel omslaan, omdat bij winstwijziging in ongunstige zin het inkomen van de kinderen met hetzelfde systeem zo on gunstig kan worden, dat vader er nau welijks nog profijt van heeft. En dan heeft hg er juist geen behoefte aan. Eens gekozen blijft gekozen. Bovendien is dit systeem praktisch alleen toe te passen bij ongehuwden, die dan het hoge ongehuwden-tarief moeten betalen, terwijl de vader meestal in een gunstiger betaal-klasse zal zijn inge deeld. Ook ontkomt een kind, dat in welke verhouding dan ook tot de vader werkt,, nimmer aan de betaalplicht krachtens de A.O.W. Men ziet het nog al eens als een voordeel dat een kind als vennoot of als „thuisbestwerker" niet onder de reeks verplichte sociale verzekeringen valt en dus niet voor hem of haar de premie behoeft te worden afgedragen. Ook dit voordeel is maar zeer be trekkelijk en verkeert terstond in het tegendeel zodra zich een der risico's gaat openbaren, waartegen men zich niet gevrijwaard heeft. In veel gevallen keert dus een hier mogelijk gepleegd fiscaal kwaad zich tegen zichzelf. Ook de loondienstverhouding kan voordelen bieden, vooral bij gehuwden met de kinderbijslag mogelijkheden. Vanzelfsprekend is het niet toelaat baar dat een kind het ene jaar wordt gezien als in loondienst, het volgend jaar als „thuisbestwerker" en een derde jaar als winstdelend. Een eenmaal ge kozen systeem moet de nodige stabili teit vertonen. De door velen gewenste nieuwe voorschriften op dit terrein zijn echter beslist niet noodzakelijk. De vrij heid behoeft niet onnodig te worden geofferd aan het gemak. Het belang van de kinderen. Het lijkt ons dienstig in verband met het thuis werken van kinderen nog eens te wijzen op economische nadelen, die een eventueel en dikwijls denkbeeldig bestaand fiscaal voordeel zullen over treffen. De opleiding van kinderen door ouders in een bedrijf lukt zelden zo goed als onder leiding van derden. Vreemde oogen dwingen nu eenmaal. Laten we voorts aannemen, dat de aan wezigheid van een of meer kinderen in het bedrijf van de vader aanzienlijke kostenbesparingen met zich brengt. In dit geval gaat die kostenbespa ring in de eerste plaats meestal ten koste van de kinderen, die elders een hoger inkomen zouden kunnen verwer ven en vervolgens wordt er in de kost prijsbepaling van het bedrijf met die kinderen zelden rekening gehouden. Een eventueel verkregen economisch resultaat stoelt dan op een verkeerde basis. Zo'n basis met kinderen is tij delijk en wanneer dan plotseling de kinderen door vreemde werkkrachten worden vervangen, komen de foutieve berekeningen bovendrijven. -Dit heeft dan een flinke terugslag tot gevolg in de resultaten of in de zaken, die meer dan eens de ondergang van dit soort familiezaken tot gevolg heeft. Kinderen in de zaak van vader kan fiscale voordelen bieden. Alvorens ech ter die voordelen te incasseren, zullen de profijttrekkers de gevolgen op lan ger zicht moeten beschouwen en de ne ven-nadelen ook zwaar moeten laten wegen. Dit goed overwegen, heeft dan meestal tot gevolg dat men terwille van het kind een andere hulp aantrekt en voor zover men toch van „eigen krach ten" profiteert, deze op een volkomen zakelijke basis laat meewerken. En als dit gebeurt, zal er ook met de inspec teur der belastingen zelden een discus sie ontstaan over de wijze en het be drag van de te heffen belasting. (Nadruk verboden). drs. HERMES Babyderm-zeep NAGEWASSEN, GROENVOEDERS OF GROENBEMESTERS Het koren begint te rijpen. Straks blinken weer de sikkels en ruisend valt het graan! Zo heette dat in grootvaders tijd. Nu is het meestal de maaibinder, die klepperend het ruisen overstemt. Maar vallen doet het. En daarna komt de ploeg en de zaaimachine voor het nagewas. Wat zal men kiezen als nagewas? Westerwolds raaigras, een klaverrijke kunstweide, rode klaver, de ouderwetse spurrie, voederkool, of toch maar weer de vanouds bekende stoppelknollen? Voorts is er nog de keus uit lucerne, wikke of lupine, hetzij als groenvoeder, hetzij als groenbemestingsgewas ter verrijking en verbetering van de bouw- voor, meest op de lichtere gronden. Aan groenbemesting wordt soms nog te weinig gedacht. De meeste nagewassen vergen ech ter tamelijk veel van de grond; een goed aangepaste bemesting dient hier mee dus gepaard te gaan. Een stikstof gift om de inzaai behoorlijk vlug aan de gang te krijgen. Soms is ook een aanvulling met super gewenst en steeds 'n twee tot drie baal kalizout 40 Als straks dus „de sikkels blinken", denkt dan vast aan de bemesting voor het nagewas! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „>1ET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Tange kweken. Hoe wordt tange gekweekt en van welke boontjes Groeit dit vlug? informeert D. te A. Tangé is een Indisch produkt, dat wordt gebruikt voor vulling van Loem pia's. Ons is dit produkt niet bekend, zodat wij u daar ook geen bijzonderhe den over kunnen meedelen. Wendt u zich hiervoor tot de navolgende adres sen. 1. Directie Agrarische vertegen woordiging Buitenland, le v. d. Bosch straat 4, Den Haag. Telefoon 070-614201 Dit lichaam is een onderdeel van het Dep. van Landbouw en kan u zeer waarschijnlijk wel de gewenste gege vens verschaffen. 2. Dr. Ir. N. H. van Harpe, directeur Rijks Hogere School voor Tropische Landbouw, Brinkgrever- weg 61, Deventer. Telefoon 06700-4638 (part.) School 06700-2265. Uit de aard der zaak zal men u hier ook wel kun nen inlichten. BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Vakantie. Hoe staat het met het recht op vakantie, nu ik sedert half juni j.l. weer werk, na 1% jaar ziek geweest te zijn en gedurende die ziekte steeds mijn volle loon uitbetaald te heb ben gekregen Aldus de vraag van P. J. U zult dit met uw werkgever moe ten overleggen en vaststellen aan de hand van de bepalingen in de c.a.o. In dien op u, dit in verband met uw ziek te, de bepalingen van de ziektewet niet of niet geheel meer van toepassing wa ren, denkt u er dan om dat „de liefde niet van één kant kan komen" Niet alleen een werkgever heeft rechten en plichten, ook een werknemer dient zich hiervan bewust te zijn. Hertshoornvaren. H. B. vraagt: hoe moet een hertshoornvaren behan deld worden? Voor verzorging in huis kan hij ge plaatst worden in een pot, voor kweek buiten, kan hij gekweekt worden op een stuk hout of kurkschors, waarvoor op de uitgeholde kant een mengsel van fijn gehakt mos, turfmolm en tuinaarde gelegd wordt. De plant moet hierin zo vastgebonden worden, dat de wortels in het mengsel komen en de draad tussen gewei en nestbladeren wordt vastge maakt. Door onderdompeling af en toe in een emmer water verkrijgt hij het nodige voedsel. Als potplant zo rustig mogelijk laten staan, behalve de onder dompeling af en toe, die voorzichtig moet worden uitgevoerd. Geen enkele varen, ook de hertshoornvaren niet, kan gedijen in een droge en tevens kille om geving. Een constante temperatuur van 50 tot 60 graden F. is het meest ge schikt. Bij hoge temperatuurschomme lingen gaat de plant kwijnen. Een voch tige temperatuur is noodzakelijk, dat is hij n.l. ook van nature gewend krijgt hij deze vochtige temperatuur niet, déin ontstaan bruine bladpunten. Daartoe is nodig, dat de plant geplaatst wordt op een omgekeerd schoteltje in een bakje met water en voorts dient de plant ge regeld bestoven te worden met de be- stuiver. Varens zijn schaduwplanten en kun nen dus, ook in huis, geen felle zon ver dragen, terwijl zij eveneens niet gesteld zijn op veel licht. Dat wil niet zeggen, dat we de plant nu juist in het donker ste hoekje van het huis een plaatsje moeten geven. Vlak voor het raam is echter niet aan te bevelen. In het voor jaar moet de plant verpot worden, vlak voordat zich nieuwe groei vertoont. De oude aarde moet daarbij dan zoveel mogelijk verwijderd worden en te lange wortels moeten worden ingekort. Als grondmengsel nemen we 3 delen blad- grond, 1 deel bosgrond en 2 delen mestgrond. Deze grond mag niet te stevig worden aangedrukt. Na het verpotten op een warme plaats zetten om de groei te bevorde ren. Onder in de pot potscherven leg gen opdat een goede drainage verkre gen wordt. Af en toe kamermest toe dienen. A.W.W.-uitkering J.- C. R. is ge boren op 19 juli 1900. Zij was, toen haar man overleed 46 jaar oud. Er zijn geen kinderen beneden de leeftijd. Krijgt zij t.z.t. A.W.W. uitkering? Een overgangsbepaling der wet houdt in, dat de weduwe, die bij het in wer king treden van de A.W.W. wet 60 jaar of ouder is en wier man overleed Voor haar vijftigste jaar, tot haar 65ste jaar in aanmerking komt voor een wedu- wenpensioen van 1326,per jaar. Bij de inwerkingtreding van de wet bent u nog geen 60 jaar, dus zult u moeten wachten tot juni 1960. Bestudeert u de vragenlijst eens, welke nu op de post kantoren verkrijgbaar zijn, u kunt er veel uit leren. Onderhuur. De onderhuurder is naar de huuradviescommissie gegaan. Deze commissie stelde de huur vast op een lager bedrag, waarmede ik niet accoord ga. Onderhuurder bood na het utibrengen van het advies aan, de huur op het oorspronkelijke bedrag te blijven houden. Nu, nadat er een paar woorden zijn gevallen, zegt hij, dat hij voortaan de door de huuradviescommissie gead viseerde huurprijs wil betalen en dat ik dat bedrag moet komen halen, terwijl hij voorheen de huurprijs steeds „bene den" heeft afgegeven. Mag de onder huurder dit doen? Aldus het probleem van F. M. Huurschuld is brengschuld, dus de (onder)huurder moet de huur komen brengen. Als u niet akkoord gaat met de door de huuradviescommissie be paalde huur, dient u de betalingsver plichting te laten vaststellen door de kantonrechter. U dient, teneinde die be talingsverplichting vastgesteld te krij gen, een tweetal afschriften van het advies van de huuradviescommissie bij uw verzoek om de betalingsverplichting bepaald te krijgen, over te leggen. De zitting is niet openbaar, u en de huurder krijgen t.z.t. een oproep. De beslising wordt schriftelijk gegeven en beroep op de uitspraak van de kanton rechter is niet toegelaten. KAPELLE(Z.B.) Telef. K 1 102-223 Waterproof-schokvrij enz. vanaf f 59.75 Zwemproeven V.Z.O.S. IJs en weder dienende zullen heden middag door een aantal leden en aspi rantleden van onze plaatselijke gym nastiekvereniging V.Z.O.S. de proeven afgelegd worden ter verkrijging van I het zwemwaardigheidsdiploma. Er wor- den vier afstanden gezwommen, n.l. 50 i meter, 100 meter, 200 meter en 400 meter, alles vrije slag, terwijl op elke afstand en voor elke categorie een li miet-tijd is vastgesteld, welke niet overschreden mag worden wil men in het bezit van het zwemwaardigheids diploma komen. Gymnasten, toon ook in het water jullie kunnen, want het is vooral op een plaats als Yerseke ontzettend belangrijk dat iedereen kan zwemmen. Daarom: Iedere Yersekenaar een zwemmer! „Anderlecht" komt weer. Naar wij vernemen heeft het bestuur der v.v. „Yerseke" van de Belgische voetbalvereniging „Anderlecht" toezeg ging ontvangen, dat deze evenals vorig jaar een wedstrijd te Yerseke komt spelen. Zo u weet speelde Anderlecht vorig jaar tegen Middelburg, wat een zeer aantrekkelijke wedstrijd was, waar in we veel goed voetbal zagen. Om de wedstrijd nog aantrekkelijker te ma ken, meende het bestuur van de v.v. „Yerseke" er goed aan te doen om nu een andere club uit te nodigen om de strijd met „Anderlecht" aan te binden. De keus is gevallen op „Hulst", welke vereniging afdelingskampioen werd en kans zag om „R.B.C." en „Dosko" een stevige nederlaag toe te brengen. „An derlecht" speelt in de Belgische Ere divisie en werd dit jaar kampioen. Er spelen in Anderlecht verschillende be kende internationals, dus is dit een kans om deze voetbalkunstenaars eens van dichtbij aan het werk te zien. De wedstrijd zal op zaterdag 8 augustus te Yerseke worden gespeeld. Zodra we over meerdere gegevens beschikken, zullen wij dit weer zo spoedig mogelijk publiceren, zodat onze lezers op de hoogte blijven van deze unieke wed strijd. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 19—25 juli 1959 Maandag 20 juli: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2,30 3.02 8.11 8.41 Maandag 3.25 3.53 9.00 9.31 Dinsdag 4.15 4.42 9.49 10.19 Woensdag 5.03 5.24 10.32 11.03 Donderdag 5.46 6.06 11.16 11.47 Vrijdag 6.26 6.43 11.58 Zaterdag 7.05 8.00 0.29 0.41 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1