NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID- oveRöenkinq 0joodwiSI Kqü Daar wordt iets groots verricht! Is een politiebureau gevaarlijk No. 6 11 JULI 1959 >f' STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN D AMPO Plaatselijk Nieuws YERSEKE 25STE JAARGANG REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar V: - i UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Draagt elkanders lasten en vervult alzo de wet van Christus. Gal. 6 2. Dit woord schijnt zo duidelijk en wordt toch door zo weinigen verstaan, althans door zo weinigen in beoefening gebracht. Men verschuilt zich achter de redenering, „dat men zich met an- derer zaken niet wil bemoeien". Men heeft geen tijd in eigen druk bezet le ven, om voor anderen wat te doen. Men heeft zijn medelijden zo dikwijls mis plaatst en is bedrogen uitgekomen. Wij hebben echter een Hogepriester, die onze lasten gedragen heeft. Niet alleen onze zondekrankheid aan het kruis'. Hij is zó ingegaan in onze noden, in onze moeilijkheden en strijd, heeft zó ons leed verstaan, dat Hij alles met ons mee kan dragen, met ons kan me deleden. Zijn ganse leven is een zich in de plaats stellen van de ladende mens heid geweest. Zó wil Hij, dat ook ons leven zal worden. Niet ons zelf mogen wij leven, maar met en daardoor voor anderen. Verstaan wij het toch wel, wij kunnen voor onze naaste niets doen, hem niet helpen, niet troosten, niet ver kwikken, indien hij niet aan ons ge voelt, dat wij met hem medelijden, voor hem medevoelen. Dan dragen wij ook mede. Ook in onze omgeving, in de kring onzer bekenden zijn veel last dragers. Vragen wij, dat Christus Zijn liefde in ons hart uitstorte, op dat wij met hem mee leren dragen! Zalig die barmhartig delen In des broeders jammerstaat, Tranen drogen, wonden helen, Zegenen met woord en daad! lil. Het Deltaplan Toen op 21 februari 1953 de Delta commissie in het leven werd geroepen, kreeg zij tot taak „te bestuderen, welke waterstaatkundige voorzieningen dien den te worden getroffen om herhaling van een stormvloedramp te voorko men". Terstond was echter duidelijk, dat de gevolgen van deze studie veel verder zouden reiken dan alleen een voorko ming van een herhaling. Zeer diep ingrijpend zullen de ver anderingen zijn voor heel ons land, maar in het bijzonder voor de bevol king der eilanden. Bijna 1800 km dijken en dammen be schermen Nederland tegen zijn oer vijand, het water. Inkorting van deze lijn is natuurlijk een groot voordeel. Vele honderden kilometers worden ge wonnen, als de afdamming een feit is en alleen nog maar de Nieuwe Water weg en de Westerschelde als vaar wegen open blijven. Deze nieuwe dijken verbinden straks de eilanden, die eeuwen lang vrijwel geïsoleerd waren en nu nog aangewezen op eens soms gebrekkige bootverbin ding met de vaste wal. Vrachtrijders, zakenlieden, toeristen kunnen nu zonder veel moeite en in korte tijd van uit de Randstad Holland naar het Deltagebied komen. Dat betekent, dat het streek-eigene grotendeels verloren zal gaan en in het beste geval als toeristische attraktie zal worden behouden. De sociale, econo mische, culturele en religieuze conse quenties daarvan kan men bevroeden, maar nog niet overzien. Het zijn heus niet alleen de vissers, die hun brood winning bedreigd zien, die een sombere blik werpen naar de baggermolens en de zandzuigers! Nieuw laad. Het is niet zoals bij de Zuiderzee werken, dat landwinning het doel van deze onderneming is, maar wel zal het land achter deze gigantische waterke ring een „nieuw land" worden. Grote zoetwaterbekkens zullen de plaats innemen van zilte watervlakten en van grote invloed zijn op de water huishouding in Westelijk-Nederland, waar het gevaar van verzilting al ern stig onder ogen wordt gezien. Die zoetwaterbekkens zullen tevens grote recreatiegebieden vormen en de Zeeuwse stranden zullen de toeristen bq tienduizenden trekken. Een droom- stadje als Veere kan hiervan een nieuwe opbloei beleven, indien deze ten minste binnen de goede banen wordt geleid. Zoals gezegd, niet alle Zeeuwen zien deze verandering met welgevallen. Maar een man als commissaris De Ca- sembroot, die in zijn eigen statenzaal staat als een kapitein uit de gouden eeuw op zijn Oost-Indiëvaarder, ziet ge weldige mogelijkheden voor zijn Zee land, dat tot nu toe altijd wat achteraf moest blijven. Het drie-eilandenplan, aangevangen met de dichtmaking van het Veerse Gat, dat Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland tot een eenheid maakt, schept voor dit gebied nieuwe mogelijkheden. Industrie en scheepsbouw. De afdamming van het Sloe schept de mogelijkheid tot aanleg van grootse haven- en industrieterreinen. Men denkt aan een haven waar ook de super-tan kers, met een diepgang van meer dan veertien meter, terecht kunnen. Dat is allemaal niet zo eenvoudig", want de Schelde kan nu maximaal schepen van 45.000 ton doorlaten. De 100.000 ton- ners, die men straks mag verwachten, kunnen er niet passeren. Maar ook de Belgen hebben, voor hun haven in Ant werpen, hier een stem in het kapitel. en zijn grote gevolgen Te verwachten is, dat de grootin dustrieën, die ook al rondom Rotter dam met plaatsgebrek te kampen heb ben, naar Zeeland zullen gaan afzakken wanneer de toegangswegen te water en te land zo veel verbeterd zijn. Ook Terneuzen en Sas van Gent ho pen van de nieuwe ontwikkeling te pro fiteren, en niet te vergeten de Vlis- singse scheepsbouw. En al moge dan de landaanwinning niet het doel zijn van dit project, het Drie-eilandenplan betekent ook een aanwinst van ongeveer 1600 hectaren land. Dat is dus, mede in aanmerking genomen dat men een veel kortere zee wering te onderhouden krijgt, een aan merkelijk voordeel. De verliezers. Er zijn natuurlijk ook mensen, die bij dit alles de rol van verliezer moeten spelen. De mosselteelt is er niet het ergst aan toe, die heeft zich al groten deels verplaatst naar de Wadden als ge volg van het optreden van een parasiet Maar voor de oesterteelt, ziet het er somber uit... En dan zal het eigen karakter van de vele gemeenschappen en gemeen schapjes op de eilanden ongetwijfeld ernstig worden aangetast. Reeds thans worden vele van die kleine Zeeuwse gemeenten meit soms een paar hon derd inwoners, samengevoegd. De jeugd zal gaan trekken naar de industrie in plaats van naar het land, met alle ge volgen daarvan. Moderne woondorpen verryzen om de werknemers te huis vesten. Toeristen veranderen het karak ter van de stille zondag, die hier in derdaad nog consequent als rustdag werd gehouden. Een grote taak ligt hier, niet alleen voor de ingenieurs, de aannemers, de industriëlen, de plannenmakers, maar ook voor allen, die belast zijn met de zorg voor de geestelijke volksgezond heid in de breedste zin des woords. Regeren is vooruitzien. Het Deltaplan geeft daarvan een prachtige illustratie. Maar men zal ook vooruit moeten zien en handelen ten aanzien van die gevolgen, die niet via blauwdruk en rekenmachine te benade ren zijn. (Nadruk verboden.) de arbeidsovereenkomst schendt, op dit politie bureau door het (bevoegd?) ge zag, door een psychiater en met be hulp van een injectiespuit notabene ge lijk met zijn echtgenote de mond is ge snoerd en jarenlang is uitgerangeerd. Als van deze zware beschuldiging ook maar één letter gelogen was, zou den de beide genoemde neurologen en de hoofdcommissaris van politie te Arnhem en de burgemeester als hoofd van die politie èn de officier van justi tie onmiddellijk een vervolging hebben gevergd van de Amsterdamse advocaat die deze fabel zou hebben verzonnen. Er is echter niemand, die zich tegen de aantyging verweert. Er is ook niemand, die de gang van zaken met kracht van argumenten ontkent. Het erge van de verschrikkelijke his torie is, dat er helemaal niet gediscus- sieërd wordt. Een ereraad van de Kon. Mij. tot bevordering der Geneeskunst acht het niet nodig om mr. dr. G. W. Arendsen Hein te horen, omdat er. „geen beschuldiging tegen hem is geuit, dat hij de medische ethiek zou hebben geschonden". De ministers van justitie en van sociale zaken zijn niet bereid inlichtingen te geven over deze ge ruchtmakende affaire „op overweging van geneeskundige aard". En dat ter wijl het enige aspect van de zuiver ju ridische zaak een soort psychiatrisch „rapport" kan zijn, dat de zenuwarts Van Erp Taalman Kip in één minuut tijd op een politiebureau van twee hem onbekende mensen moet hebben opge steld. Niet alleen de artsenwereld, maar ook het publiek heeft er thans recht op te weten of het metterdaad gevaarlijk is een Nederlands politiebureau te be treden. Daarom eisen wij niet alleen van een ereraad, maar ook van het ministerie van justitie een nauwgezet onderzoek met openbaarmaking van de resultaten. G. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Op 1 juni j.l. zijn door een Amster dams advocaat drie hoogst ernstige be schuldigingen openbaar gemaakt tegen mr. dr. G. W. Arendsen Hein, directeur van een neurologische inrichting, en L. F. C. van Erp Taalman Kip, zenuwarts te Arnhem, die beiden zouden hebben samengespanen om de arts Meulenbelt en diens echtgenote vier jaar geleden als gevaarlijke krankzinnigen te doen opsluiten. In wezen komt de opzienbarende pu blieke beschuldiging er op neer, dat een nietsvermoedend werknemer, die op het Arnhemse politiebureau een aanklacht komt indienen tegen zijn directeur, die Rijlïsloodsdlenst Abonnee vraagt: waar kan ik een (liefst schriftelijke) cursus volgen voor rijksloodsdienst Een schriftelijke cursus hiervoor be staat niet. Voor een betrekking b.v. als kok kunt u gewoon solliciteren. Het is het beste, als het uw bedoeling is dienst te doen als loods, dat u zich wendt tot de directeur der zeevaart school te Vliss(ingen, „De Ruyter- school". (H.) Dochter geboren Op 9 mei j.l. is mijn dochter geboren. Hoe staat het met de kinderbijslag en loonbelasting? informeert J. J. v. H. Voor het recht op kinderby'slag over een kalenderkwartaal is beslissend het aantal kinderen op de eerste dag van dat kwartaal. Op de kinderbijslaglijst zijn daarvoor vragen opgenomen, welke ieder kwartaal opnieuw moeten worden beantwoord. Wat betreft uw loonbelasting delen wij u mede, dat u moet beginnen met een nieuwe werknemersverklaring in te vullen. Met ingang van het eerstvolgende ka lenderkwartaal wordt met de belasting rekening gehouden. De werknemers verklaring moet dus worden ingevuld en ingeleverd vóór de eerste loonbeta- ling in het eerstvolgende kalenderkwar taal. (H.) Roestkringen. Hoe verwijder ik roestkringen van een zuiver wollen karpet (licht blauw) vraagt abonnee. Aannemende, dat het hier gaat om lichte roestkringen, raden wij u aan, om de plekken wederom iets te bevoch tigen en er daarna zout op te strooien. Dit zout even laten inwerken en daarna afborstelen. Als de kringen hierdoor nog niet geheel verdwenen zijn, dan zult u uw toevlucht moeten nemen tot citroensap. U snijdt een citroen door midden en wrijft met de pool mee over de kringen. Met een schoon borsteltje met water even nabehandelen, weer met de pool mee. Zowel de eerste als de tweede methode zagen wij wel gaarne eerst toegepast op een onzichtbaar plekje op het karpet. Wij kunnen n.l. niet beoordelen zonder het kleed ge zien te hebben of de lichtblauwe kleur er tegen kan. Hardnekkige vlekken moeten behan deld worden met zuringzout, waaraan wat wolblank is toegevoegd, doch dit middel durven wij u niet aan te beve len. Wel een behandeling met wolblank alleen, na de eerste of tweede methode, als dit nog nodig zal zijn. Mocht de kleur iets lichter zijn ge worden, dan kunt u deze wellicht heel voorzichtig iets bijkleuren met (licht) blauwe inkt, waarvoor u dan een klein penseeltje gebruiken moet en maar heel weinig vocht. Lekbak wordt vlekbak. W. B. vraagt: wij hebben bij ons gasstel last van doffe vlekken op de lekbakjes, ver oorzaakt door druppels water, welke van pan of ketel lekken. Met welk mid del kan men deze vlekken het best ver wijderen Waneer een koude pan op een gas stel geplaatst wordt, beslaat deze al tijd doordat by de verbranding van het gas veel vocht ontstaat, dat tegen de koude pan condenseert. De druppels, die dan van de pan vallen, tasten de lek bak aan, omdat deze drupels nog andere bestanddelen van het gas bevatten, waardoor ze tamelijk agressief zijn. Ook de pannen worden op de duur door dit vocht aangetast. Het beste kunt u het euvel voorkomen, door de pannen even van het vuur te nemen zodra ze beslagen zijn en dan af te drogen. Na een paar minuten zijn ze warm genoeg en treedt er geen con densatie meer op. Doordat het mate riaal door het water is aangetast, zal het wel niet meer mogelijk zijn de vlek ken te verwijderen. Wel kunt u ze min der zichtbaar maken, door de lekbak in te vetten of in de was te zetten. Dit belemmert tevens een verdere aantas ting. Vakantie huihoudpersoneel. Mijn dochter werkt in de huishouding, schrijft M. J. Heeft zij recht op kost geld en vakantiegeld tijdens haar va kantie Alleen indien dit alles bij de indienst treding is overeengekomen, kan zij hierop recht doen gelden. Het is altijd noodzakelijk dat huishoudelijke perso nen dit alles bij de indiensttreding vast legt. Laat uw dochter alsnog tot een overeenkomst trachten te komen, er zijn tenslotte genoeg plaatsen waar zij terecht kan in de huishouding. Beneluxverdrag Op welke datum was er de definitieve ondertekening van het Benelux-verdrag 3 februari 1958 werd in Den Haag het Benelux-verdrag plechtig onderte kend. Druiven krenten. P. K. vraagt: hoe moet men druiven krenten? Meestal worden druiven in ons land alleen onder glas gekweekt. Tégen een warme zuidmuur kan men het met de „Witte v. d. Laan" proberen. Het is een ingewikkeld werkje; men dient zich feitelijk eerst grondig te oriënteren. Na de vorming wordt bij de vruchtbare rassen een korte snoei toegepast, waar bij het vruchthout tot op 1-2 ogen in- gesnoeid wordt. Rassen, die minaer dragen, worden langer gesnoeid. Het snoeien geschiedt steeds aan de top naar de basis van de boom. De trossen worden gedund, dat noemt men kren ten. Daarbij moet voor de vruchten zo ruim mogelijk plaats gelaten worden. Druiven houden van een zware bemes ting en vochtige bodem. Echter, wq wijzen u er nogmaals op, dat de cul tuur van de druif een gedegen studie vraagt. Bezoekt u eens een kwekerij, wellicht kunt u daar nog waardevolle gegevens verkrijgen, temeer daar wij niet weten op welke grond uw druif geplant is en welk soort u kweekt. Successierecht Op welk rechtsbe ginsel berust het recht van het rijk om successierechten te heffen, vraagt C. G. R. Dat komt er eigenlijk op neer, dat waneer de staat geld nodig heeft, hy het moet halen waar en wanneer hij het krijgen kan. Het moment nu waarop iemand door het overlijden van een A. J. v. WILLEGEN Gzn. - t«i. 223 - Kapeiie lb. ander plotseling een zeker vermogen in de schoot geworpen heeft gekregen, is één van de momenten, die geschikt zijn voor de gemeenschap om daar een deel van mee te pikken. Overigens is het natuurlijk de vraag of b.v. man en vrouw, die twee kinderen hebben en 60.000 vermogen, zodat 30.000 van de man is en de andere helf van de vrouw en de man zou b.v. sterven, de vrouw nu wel zoveel rijker wordt doordat zij haar derde deel van 's mans nalatenschap erft wanneer 10.000, want zq deelt met de kinderen de na latenschap ad 30.000, de helft van de hele goederengemeenschap). Als regel wordt zo'n gezin aanmerkelijk armer, waneer het uit zijn verband gerukt wordt, zoals hier door het wegvallen van de kostwinner. In zulke gevallen gelden dan ook grote vrijstellingen van successierecht. Dit recht van de staat dateert niet uit een bepaald jaar. Het is langzaam gegroeid dat men het billijk begon te vinden, dat van een nalatenschap een deel aan de gemeenschap toekomt. Zo is het ook niet altijd vanzelfsprekend geweest, dat kinderen recht hebben op de nalatenschap van hun ouders. De laatste Succesiewet dateert echter van 1956. Levensmiddeleninvoer in W.-Duits- land. W. G. K. vraagt: hoeveel kof fie, thee en sigaren mag ik invoeren in W.-Duitsland Aan levensmiddelen moogt u mede- nemen voldoende voor een twee da gen. Men moet kunnen aantonen (b.v door een primus) dat men de medege nomen koffie en thee tijdens de reis op gebruikt. Tabaksartikelenpersonen boven 16 jaar mogen 1 x per kalender maand bij de eerste inreis, 50 sigaren of 200 sigaretten of 250 gr tabak in voeren. Voorts de normale persoonlijke reisbagage. Neemt u meer mede, dan moet u invoerrechten betalen. en pijn weg- wrijven met Geslaagd. In Goes slaagde voor het einddiploma 5-jarige cursus Middelbare Meisjes school Betty Bom. Voor het toelatingsexamen aan het Christelijk Lyceum te Goes slaagden Matty Hovestadt, Van Randwijkstraat; Rita Bakke, Lange Viele en Lies Dan ker, Lange Viele. Voetbalnieuws. Bij gunstige weersomstandigheden, zal op zaterdagavond op het gemeente lijk sportterrein een voetbalwedstrijd worden gehouden ten bate van de E.H.B.O. en het Groene Kruis. De elf tallen van de ten Houtenstraat en de Fa. Lacor-Van der Endt zullen elkaar op de groene mat in een sportieve strijd ontmoeten. De Ten Houtenstraat wordt vertegenwoordigd door de heren Hoebeke, Van Stee, Van Sprundel, Kole, Dolfing, De Munck, A. v. d. Plasse, Pekaar, De Veij, Lindenberg en Stob belaar, terwijl het elftal van de Fa. Lacor-Van der Endt als volgt is samen gesteld: Ko Louwerse, Joh. v. d. Endt, C. van Liere, H. J. Lacor, P. Rottier, C. Hoebeke, B. v, d. Plasse, H. Kosten L. Minnaard, C. Minnaard, H. Stobbe laar. Aanvang der wedstryd 7 uur. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 12—19 juli 1959 Maandag 13 juli: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.37 7.56 1.02 1.16 Maandag 8.25 8.45 1.48 2.08 Dinsdag 9.17 9.40 2.44 3.12 Woensdag 10.22 10.49 3.46 4.20 Donderdag 11.38 4.56 5.33 Vrijdag 0.05 12.56 6.07 6.42 Zaterdag 1.24 2.03 7.13 7.47 Te Yeneke S minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1