NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Een gunstig teken! Daar wordt iets groot verricht! De „A.V.O. 25STE JAARGANG J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN ZENUWRUST Plaatselijk Nieuws YERSEKE VAN WILLEGEN No. 5 4 JULI 1959 REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Keert weder, gij afkerige kin deren! Ik zal uw afkeringen genezen. Zie hier zijn wij, wij komen tot U, want Gij zijt de Here onze God. Jer. 3 22. Vraag en antwoord ontmoeten wij in onze dagtekst, op de man af ook tot ons gericht. Immers de roepstem, waar mede de Here zich hier vragend en no digend tot Juda wendt, is de roepstem, die al eeuwen door klinkt. De Here richt ze tot alle afgedwaalden. Tot alle tegenstrevende zondaarsharten. Tot al len, die door Hem en tot Hem gescha pen zijn. Dezulken, hoe ver ook van het Vaderhuis, spreekt Hij nog met de naam van kinderen aan. Met dubbele nadruk komt ze echter tot degenen, die de Here reeds persoonlijk hebben leren kennen en die Zijn liefde hebben erkend en geloofd. Hoeveel gedurige afval, tel kens zich herhalende onwilligheid om Zijn wil te doen, ook bij ons! Maar God, Die wij gedurig zo ontrouw ver laten, wordt niet moede ons terug te roepen. En zo wij maar tot Zijn Va derhart wederkeren, belooft Hij niet alleen onze ontrouw te vergeven, Hij wil ze ook genezen. Want bij Hem is veel verlossing, voor elke zwakheid en krankheid der ziel. Zalig wij, als wij deze telkens door ons leven heen klin kende nodiging verstaan. Het antwoord onzer ziel moet zijn: Zie, Here, hier ben ik, want Gij zijt mijn God en er is voor mij geen heil dan bij U. Wil mij aan Uw voeten, Om mijn schuld doorgroefd, Al de schuld vergeven, Die mijn ziel bedroeft. (Uit een Dagboek.) II. Deltaplan: Nieuwe methoden en Mammoeth-machines Voor een zo gigantisch werk als het Deltaplan zijn geheel nieuwe werk methoden nodig. Men moet beschikken over een ge weldige vloot van zandzuigers, bagger molens, bakken en sleepboten, kranen en lichters. Maar dat is nog niet vol doende. Men zal Mammoet-machines moeten hebben om deze geweldige taak te verrichten. Bij de afsluiting van het Veerse Gat worden reeds geheel nieuwe werk methoden in praktijk gebracht. Op een strandje nabij de reusachtige dijk, die reeds een deel van het Veerse Gat afsluit, liggen de klassieke zink- stukken en zijn de rijswerkers met hun taak bezig. Toch zal het zinkstuk bij de bodembedekking, die uitschuren door te sterke stroom moet voorkomen, slechts een ondergeschikte rol spelen. Bij de Zuiderzeewerken waren de hoofdrolspelers: het zinkstuk en het keileem. i Hier worden ze vervangen door een trio: asfalt, beton ennylon. Asfalt. Asfalt is het produkt dat vooral voor de dijktaluds wordt gebruikt. Men kan hiermee snel werken. Bij de dijk in het Veerse Gat werd in vier maanden tijds 200.000 m2 met asfalt „bekleed", een produktie van 35.000 m3. Een geheel nieuwe methode is het storten van asfalt onder water. Het asfalt wordt gestort door een buis, waaromheen een elektrisch verwarmde mantel is aangebracht. Door een drij vende asfaltfabriek gefabriceerd, komt het via deze buis in een vijf meter brede sleuf, zoals het mondstuk van een stofzuiger, en daardoor wordt de bodem als het ware afgekwast. Het asfalt dringt door in de steenslag- bodembekleding en maakt daarvan een homogene massa, die door de stroming niet wordt aangetast. Het ligt in de bedoeling, dat ook deze steenslag machinaal gestort wordt, de apparatuur daarvoor hoopt men nog deze zomer gereed te hebben. Het knelpunt ligt in de temperatuur van het asfalt, want wanneer dit te heet is, krijgt men een stoomontwik- keling die het werken ermee onmoge lijk maakt. De nieuwe vinding maakt het mogelijk, asfalt met een tempera tuur van 100—110 graden te storten. Nylon. Ook nylon wordt toegepast voor bo dembeschadiging, en wel door middel van een speciaal geconstrueerde machi ne, die door middel van een drijvende bok wordt neergelaten op de zeebodem. Over grote rollen loopt een, met als worsten gestopte zandzakken verzwaar de, nylonmat, die tijdens het voort trekken van de rolwagen wordt afge rold en zo een uitstekende bodembe scherming vormt. Men moet deze nieuwe methoden wel toepassen omdat men zulke geweldige bodemoppervlakten in zo kort mogelij ke tijd moet bewerken. Voor het Veerse Gat is dit nog maar 170.000 m2, maar voor het Brouwershavense Gat is het 1 miljoen en voor de Oosterschelde 3 miljoen vierkante meter! Daarenboven sterft het gilde der rijs werkers langzaam maar zeker uit, te weinig jongeren melden zich voor dit wel zeer zware, niet alleen vakkennis, maar bovenal ervaring eisende werk. Behalve nieuwe methoden zullen ook nieuwe machines worden toegepast. Men zal straks Mammoet-zuigers in dienst moeten stellen, wil men binnen de bepaalde termijn klaar komen. De aannemers moeten derhalve in hun be groting ook de vervaardiging van en de afschrijving op deze reuzenappara- tuur verdisconteren. Maar tegelijk werkt Nederland zich met dit aller modernste Mammoet-materiaal naar de kop van het internationale waterbouw- leger. Tradities doorbroken. Steunt men dus enerzijds op de tra dities, die de Nederlanders tot dijken bouwers bij uitnemendheid hebben ge maakt, anderzijds worden die tradities bij de uitvoering van het Deltaplan doorbroken. Deze werken bieden het beeld, dat ons reeds vertrouwd is: sleepbootjes, die logge caissons en diepgeladen bak ken verslepen, walmende baggermolens en zandzuigers, drijvende kranen, ber gen steenslag en rijshout. Maar dit werk stelt zulke ontzaglijke eisen, dat de traditie hier te kort schiet en nieuwe wegen gevonden moeten wordenen deels al gevonden zijn. Iedere opgave wordt weer een zwaar dere, tot men eindelijk toe is aan de allerzwaarste taak: de afsluiting van de Oosterschelde. (Nadruk verboden) nodig voor rustig denken en werken en goede nachtrust Mijnhardt's Zenuwtabletten Al zullen de aangekondigde loons- en huurverhogingen en al wat daarmee samenhangt wel zeer verschillend be oordeeld worden, toch is er in de hou ding van deze regering ten minste één winstpunt te noteren en dat is: Dat zij in elk geval regeren wil. De voorgaande kabinetten namen meestal klakkeloos over wat de S.E.R., bestaande uit afgevaardigden van werk nemers en werkgevers, adviseerde. Verstandig is dat natuurlijk nooit geweest, want de S.E.R. voelde zich oppermachtig en was dat ook. In feite regeerde dit orgaan en niet de re gering. Dat deze regering thans de moed heeft gehad, dit advies slechts als zo danig te gebruiken, stemt wel tot vol doening. Afgezien dan van het feit, dat we de verhogingen van de huur en de tege moetkomingen niet zonder meer goed keuren. Zeer bepaald onaangenaam doet het aan, dat ook nu de kleine zelfstandi gen WEER vergeten zijn. Bij de vorige regeringen, was er voor deze groep helemaal geen begrip te vinden en hoewel de regeringsverkla ring van de huidige regering het pro bleem kleine zelfstandigen niet aan roerde, was er toch in hun kamp wel een kleine verwachting, dat er voor hen iets ten gunste zou keren. Helaas is dit niet het geval en zul len zij de nare gevolgen daarvan straks weer in haar geheel moeten dragen, en zal hun last nog weer een beetje zwaarder worden. Ondanks deze teleurstelling blijft het een verheugend teken dat deze regering althans probeert om zelf te regeren en niet een marionettentheater van de werknemers- en werkgeversbonden is. Wanneer zij dan uiteindelijk ook nog een klein beetje besef gaan krijgen voor de noden van de kleine zelfstan digen, dan zou dat dubbel verblijdend zijn. Eén winstpurit is er! Wie weet valt het nog mee. J. A. W. vraagt uitkering voor gehandicapten Krachtens de „Voorziening voor Blin den" zijn bij besluit van 21 april 1956 van regeringswege maatregelen getrof fen op grond waarvan blinden in de leeftijd van 1865 jaar, die niet zonder bijzondere maatregelen kunnen deelne men aan het maatschappelijk verkeer met inbegrip van het arbeidsproces, in aanmerking kunnen komen voor een geldelijke uitkering en dit voor on beperkte tijdsduur. Na afkondiging van deze regeling is zowel in de Eerste als in de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij herha ling betoogd, dat een gelijke regeling dient te gelden voor alle gehandicap ten die in dezelfde omstandigheden verkeren als blinden. Deze aangelegenheid is op het jaar lijks congres van de Nederlandse Ver eniging Sociale Zorg voor Minder-Vali- den „A.V.O." aan de orde geweest. Dit heeft er toe geleid, dat namens de „A.V.O." aan de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is verzocht te bevorderen, dat voor alle minder- validen een regeling tot stand zal wor den gebracht gelijk aan die van de blinden. In de brief die aan de Minister is uitgegaan wordt onderschreven, dat het moeilijk is in concreto aan te geven hoeveel gehandicapten voor een uitke ring in aanmerking zouden kunnen ko men. Niet uitgesloten moet evenwel worden geacht dit bij benadering te bepalen. Aan de Minister wordt in overweging gegeven een post voor het uitkeren van de gevraagde algemeen geldende ge handicaptenrente voor het eerste jaar waarin de regeling gaat gelden pro memorie op de begroting te brengen, waarna voor de volgende jaren met concrete cijfers kan worden gewerkt. Op deze wijze worden tegelijkertijd de minder-validen geregistreerd, hetgeen voor andere doeleinden van groot nut kan worden geacht. BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met b(jsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Carbid en witten van muren. A. v. d. M. vraagt: hoe moet ik carbid, dat uit een lasapparaat komt, behan delen om muren te witten, die afwas- baar zijn? Wanneer uitgegaan wordt van zui vere carbid, dan zal, wanneer deze is uitgewerkt na de fabrikage van ace tyleen in het lasapparaat, inderdaad een flinke hoeveelheid kalkbrei over blijven. De handelscarbid is in de regel niet geheel zuiver, waardoor de res terende kalkbrei min of meer grauw van kleur kan zijn. Ook roest, afkom stig van het lasapparaat, geeft een geel tot bruine verkleuring, soms slechts plaatselijk, waardoor later vlekken in het witwerk ontstaan. Deze kalk is dan voor witwerk niet erg geschikt. Is de kalkbrei echter voldoende zuiver, dan kan deze door vermenging met water tot een dikke kalkmelk aange maakt worden. Voor een betere hech ting wordt soms op 40 liter kalkmelk 0.5 kg zinksulfaat en 0.25 kg keuken zout toegevoegd. De kalkmelk strijkt men dan op de van tevoren goed schoon en vochtig gemaakte muren. Het dro gen dient zeer langzaam te geschie den, opdat de kalk in vochtige toestand voldoende tijd heeft koolzuur uit de lucht op te nemen. Dus liefst bij re genachtig weer werken of anders de muren gedurende twee drie dagen vochtig houden. Bij een te snelle dro ging wordt de kalk niet omgezet tot kalksteen en blijven de muren afgeven. Bij nog maagelijke muren zijn voor een goede dekking 2 3 lagen nodig, waar bij voor de eerste laag een heel dunne kalkmelk genomen kan worden. Eksterplaag. B. B. te W. vraagt: Hoe word ik bevrijd van een grote plaag van eksters Aangezien ze bij voor- en najaar de meeste jonge plantjes uit de tuin halen. Ik heb ge hoord van fosforeieren, maar die zijn nogal duur. Zijn er nog andere midde len? Het beste is om de oude vogels af te schieten en door de nesten schieten. Dit mag alleen gebeuren door de hou der van een jachtakte in de tijd, waar in de jacht open is, meestal de herfst. Verder door vogelverschrikkers (dode kraaien). Deze helpen goed. Ook kunt u indien dit uitvoerbaar is, in de tijd van de meeste schade netten over de bedden aanbrengen. Gifeieren helpen zeer goed. Dit uitleggen mag alleen uitgevoerd worden door jachtopzieners met de vereiste vergunningen. Aardbeien verplanten. Hoe moet ik aardbeien verplanten? Voor de vroege rassen is de beste tijd eind juli tot half augustus. Of men het eerste of het volgende plantje van de uitlopers nemen zal hangt er vanaf hoe deze er uitzien. Het eerste plantje wordt, als men ze van eigen planten wint, vaak vertrapt bij het plukken, of de grond wordt daardoor zó hard, dat de plant niet wortelen kan. Na de pluk worden de planten schoongemaakt en de grond losgemaakt waarna de planten beter zullen wor telen. Het beste is de ranken goed uit te leggen, zodat er ruimte voor is. Zo dra de plantjes flink beworteld zijn, worden ze afgenomen en uitgeplant. Denk er om, dat ge alleen planten neemt van gezonde oude planten, die goed vruchtbaar zijn. Luistervergunning. Heeft men voor een z.g. kristalontvanger ook luis tervergunning, radiobelasting of iets dergelijks te betalen, vraagt H. R. Ja, dezelfde formaliteiten als voor de „gewone" toestellen. Augurken zonder zout. Hoe moe ten augurken worden ingemaakt zon der zout? vraagt G. Een normale verhouding is: 1 kg augurken, 1 fles inmaakazijn, een verse spaanse peper, 2 laurierbladen, 1 stukje gedroogde gemberwortel, een klein stukje mierikswortel, een takje ven kel. Maak de augurkjes schoon, snijdt de kroontjes er af en was ze. Strooi nu géén zout op de augurkjes. Doe ze in een goed schoongemaakte fles (uit gewassen met heet sodawater en nage spoeld met kokend schoon water). De kruiden er tussen leggen. Vul de fles met inmaakazijn, zodat de augurken goed onderstaan en sluit de fles af met perkamentpapier. Aangezien geen zout is toegevoegd, is het produkt niet lang houdbaar. U doet er daarom verstan dig aan een kleinere hoeveelheid augur ken te nemen en de kruiden naar evenredigheid. Mocht u de voorkeur geven aan zoetzuur, dan kunt u als volgt te werk gaan: 1 kg vruchten (augurken), 1 fles azijn, 500 g suiker, 5 g pijpkaneel, 5 g kruidnagelen. Kook de azijn met de suiker tot een stroop je, laat hierin de schoongemaakte augurken met de krui den gaar worden. Neem de vruchten met een schuimspaan uit het vocht en kook de stroop in alvorens de tweede hoeveelheid vruchten er in te doen. Leg de vruchten in een goed schoon gemaakte jampot, kook nu de stroop opnieuw in en giet ze over de vruch ten. Dek de pot af met natgemaakt en uitgeknepen cellophaanpapier en een touwtje of elastiekje. Tinnen asbak opknappen. M. S. vraagt: zoudt u mij een middel kun nen geven om een tinnen asbak schoon te maken Tinnen asbakjes mooi houden, is moeilijk. Het komt in aanraking met vuur (uitdrukken van peukjes e.d.) en als tin het daarna weer koud krijgt, wordt het van wit tin grauw tin. U kunt als volgt te werk gaan: eerst goed afwassen met kokend water, daarna goed drogen en vervolgens be handelen met krijtpoeder. Zo nodig na- behandelen met gewoon poetsextract. Beerput. Kan het gemeentebe stuur de huiseigenaar verplichten de beerput aan te sluiten aan het riole- ringsnet Ja, die mogelijkheid bestaat. Men zal u op het gemeentehuis gaarne de des betreffende verordening tonen. Geslaagd. Geslaagd voor gasfitter te Den Haag Kr. Everse alhier. Voor het politiediploma A slaagde te Rotterdam dhr. L. P. Duinkerke. Prachtig succes voor V.Z.O.S. Vorige week zaterdag werden onder auspiciën van de Zeeuws-Brabantse Turnkring van het K.N.G.V. door de gymnastiekvereniging „De Arend" te 's-Heer Arendskerke aldaar de aspi rantenwedstrijden georganiseerd. Hier voor bleek een grote belangstelling te bestaan, want niet minder dan 18 ver enigingen met 1200 aspiranten namen daaraan deel. Ook V.Z.O.S. was met ruim 120 aspiranten van de partij. Het was jammer, dat de regen vaak als spelbreker optrad. De wedstrijden hin dernisestafette en groepswedstrijden moesten vanwege de neerplensende re gen in zijn geheel worden afgelast, zeer ten spijt van de jongens, daar die in hoofdzaak hiervan de dupe waren. De driekampen echter konden in zijn geheel worden afgewerkt. Deze beston den uit een vrije oefening op muziek, laag brug en 2 paardsprongen voor meisjes en 2 series langematsprongen, laag rek en 2 zweedse kastsprongen voor jongens. V.Z.O.S. kwam in deze driekamp uit met vier achttallen meis jes en twee zestallen jongens. V.Z.O.S. IV behaalde met 206.50 pnt. het hoog ste aantal punten en tevens de enige eerste prijs bij de meisjes. Daarna volgde Olympia Kapelle met 203.95 pnt. tweede prijs; V.Z.O.S. II met 200.55 pnt. en V.Z.O.S. III met 200.10 pnt. ook allebei een tweede prijs, U.D.I. uit Bergen op Zoom met 197.50 pnt. een tweede prijs, V.Z.O.S. I met 195.00 pnt. een tw?ede prijs. Vervolgens vielen hier nog twee tweede prijzen en een aantal derde prijzen, welke aan andere ver enigingen ten goede kwamen. Ook de jongens brachten het er reuzegoed af. Daar vielen drie eerste prijzen: n.l. U.D.I. I uit Bergen op Zoom 156.05 pnt., Astrow uit Souburg 154.45 pnt. en V.Z.O.S. II met 154.00 pnt.; er kwamen drie tweede prijzen uit de bus waarvan er 2 naar Breda gingen en V.Z.O.S. I bet 144.30 pnt. de andere in de wacht sleepte. De overige derde prij zen gingen naar andere verenigingen. Een mooi resultaat dus voor onze jeugdige gymnasten en voor de leiding, wat wel zeer goed te merken was bij de thuiskomst, daar er zo'n gezellige en opgewekte stemming heerste, of er van de hele dag nog geen druppeltje regen gevallen was. En daar had men toch werkelijk niet over te klagen ge had. 's Avonds werd er meegewerkt onder betere weersomstandigheden aan de massale demonstratie, terwijl de meisjes nog een knotsoefening met één knots uitvoerden. KAPELLE(Z.B.) Telef. K 1102-223 Waterproof-schokvrij enz. vanaf f 59.75 WATERGETIJDEN WE ME LD INGE Van 5—11 juli 1959 Maandag 6 juli; Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.12 3.35 8.54 9.15 Maandag 3.51 4.13 9.27 9.50 Dinsdag 4.30 4.51 10.04 10.29 Woensdag 5.07 5.25 10.40 11.03 Donderdag 5.42 5.59 11.12 11.38 Vrijdag 6.18 6.33 11.50 Zaterdag 6.55 7.15 0.17 12.31 Te Yerseke 5 minuten later Te Hanaweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1