Thwielm M (jooilwill NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID- ND oveRöenkmq Daar wordt iets groots verricht A 3 vWillegen Gzn Zoutwaterschade A I vWillegen Gzn 25STE JAARGANG No. 4 27 JUNI 1959 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN klokjes Plaatselijk Nieuws YERSEKE GeroCassettes REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF011802453 Abonnementsprijs brj vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28426 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Mijn ziel dorst naar God, naar de levende God. Ps. 42 3. In elke ziel is een verborgen zuchten naar haar oorsprong. Niet licht zullen wij een mens kunnen aantreffen, die niet op zekere tijden, bewust of onbe wust, die verzuchting van de Psalm dichter in zich heeft doen voelen op rijzen. De ziel des mensen is onrustig en ongestadig, zolang zij de Bron des levens niet heeft gevonden. Zij zelf weet het vaak niet, waarom zij zo on bestemd treurig is, maar zij voelt zich intussen maar al te bewust arm en le dig. Daar is een onuitsprekelijk heim wee, dat haar verteert, en zij weet niet van waar dat komt. Men grijpt dan naar de dingen, die vergetelheid moe ten brengen, maar in hun voorbijgaande aard de ziel lediger laten dan te voren. Men grijpt naar verboden vruchten, die bitterheid en dood werken, maar niets van de aarde kan het heimwee bevre digen. Trachten wij toch niet de dorst onzer ziel te lessen aan de wateren, die wederom doen dorsten. Leggen wij ook niet het zwijgen op aan de stem, die in ons roept om het hoogste en het beste om God! Wij z ij n tot Hem geschapen en wij vinden geen rust, geen vrede, geen geluk buiten Hem. Voorwaar, daar is voor ons oorzaak tot bekommering, als enze vurigste wensen nog uitgaan naar datgene, wat scheiding maakt tussen ons en God, omdat het onverenigbaar is met Zijn heilige wil. Zo schreeuwt het hert niet naar de bron, Zo smacht geen vogel naar de zon, Als 't mensenhart naar U, O eeuw'ge Levensbron! (Uit een Dagboek) I. Deltaplan: voor een kwart eeuw werk Op 1 februari 1953 werd een groot deel van Nederland door de zee over stroomd. Drie weken later reeds werd door de regering de Deltacommissie ingesteld om de maatregelen te bestuderen, no dig om herhaling van zulk een ramp te voorkomen. Het Deltaplan, gevolg van deze stu die, is thans nog slechts in het begin stadium van zijn uitvoering. Als alles volgens de plannen gaat, zal het toch nog 1978 worden vóór het is voltooid. Toen Prof. Ir. Ph. J. Jansen, hoofd van de Delta-dienst, zijn inaugurele rede hield als hoogleraar in Delft noem de hij de afsluiting van de zeegaten in het Delta-gebied een werk „aan de grens van ons kunnen". Het is dan ook alleen mogelijk een dergelijk werk uit te voeren wanneer men de beschikking heeft over de we tenschappelijke en technische vorderin gen, die sinds dat andere reuzenwerk, de afsluiting van de Zuiderzee, zijn ge maakt. Altijd in beweging. Wanneer men de kaart van ons land bekijkt, ziet men dat Zuid-West-Neder land één reusachtige Delta is, niet van één maar van drie rivieren, de Rijn, de Schelde en de Maas. Via allerlei ver takkingen spuien die hun water (en soms hun ijs) naar zee en in die Delta wateren heerst ook weer de regelma tige beweging van eb en vloed, zodat ontzaglijke watermassa's hier voort durend in beweging zijn. Deze stromingen veranderen ook steeds de situatie op de bodem, nieuwe geulen uitslijpend, nieuwe zandbanken opwerpend. Het is dan ook niet zo, dat men thans reeds precies weet hoe men het tot 1978 zal gaan doen, dat het pro gramma nu al gereed ligt. Al doende leert men. De ervaringen, die thans met de aanvangswerken, de afsluiting van Haringvliet en Veerse Gat, worden opgedaan, zullen bepalen hoe men het laatste, grootste en allermoeilijkste werk, de afsluiting van de Oosterschel- de, zal aanpakken. Dat neemt niet weg, dat thans reeds zo veel mogelijk wordt „uitgeprobeerd", o.a. in het waterloopkundig laborato rium in de Noordoostpolder, en dat men de meest moderne methoden toepast om zijn vijand, het water, te leren ken nen, o.a. door luchtopnamen van het golfslagbeeld en door een uitgebreide meteorologische apparatuur. Gigantenwerk. Het is een geweldige opgave waar voor de Delta-dienst staat Hoewel dat deel van de werken, dat thans gereed of in uitvoering is, op zichzelf reeds indrukwekkend genoemd mag worden, is het nog maareen begin. Indrukwekkend is de stormvloedke ring in de Hollandse IJssel bij Kapelle, de drempel die het water tegenhoudt, dat mogelijk de Hollandse laagvlakte zou kunnen binnenstromen, zoals het trouwens in 1953 deed. Indrukwekkend is het sluiseiland, midden in het Haringvliet gebouwd, waar thans een batterij zware heima chines bezig is damwandplanken te slaan voor de wanden van de sluizen. Dit sluizencomplex wordt ongeveer een kilometer breed en hierdoor zal bij ieder getij 350 miljoen kubieke meter water worden gespuid. Maar toch is dit sluiseiland nog maar een bescheiden be gin. Zwaar en stoer ligt daar de brede afsluitdijk door het Veerse Gat. Maar ook die dijk vormt slechts een begin. De werkelijke problemen liggen in het werk der afsluiting en daarover doet men driemaal zo lang als over het leggen van het bestaande dijkgedeelte De ervaringen, die men bij deze af sluitingswerkzaamheden opdoet, zullen worden benut bij volgende taken. En dat zijn er nog heel wat! Het plan. Wat houdt eigenlijk het Delta-plan in? Hier volgt het indrukwekkende lijstje van de werkzaamheden die, naar men hoopt, in het jaar 1978 voleindigd zul len zijn. 1. Waterkering Hollandse IJssel (ge reed). 2. Afsluiting Veerse Gat en Zandkreek (wordt aan gewerkt). 3. Afsluiting Grevelingen. 4. Afsluiting Volkerak. 5. Afsluiting Haringvliet met sluizen complex (reeds aangevangen). 6. Dichting Brouwershavense Gat. 7. Afsluiting Oosterschelde. En wat dat kosten gaat? Enkele cijfers om een indruk te ge ven van dit miljoenenproject. Alleen reeds de aanleg van een werk- haven in Hellevoetsluis (Haringvliet- project) kost 4 miljoen, de kosten van het maken van de bouwput midden in het Haringvliet 20 mlijoen. De afsluiting van het Brouwersha vense Gat wordt begroot op' 200 mil joen, die van de Oosterschelde op 400 miljoen. De totale kosten begroot men op 20 miljard. Er is geen sprake van, dat dit werk kan worden gestopt. Niet tengevolge van bestedingsbeperking, of door wel ke andere oorzaak ook, want al deze werken hangen met elkaar samen en bereiken pas hun doel wanneer het laatste gat is gedicht. „Een werk aan de grens van ons kunnen". Toch wordt het aangepakt en er is eigenlijk niemand die het moge lijk acht, dat het niet zou lukken! (Nadruk verboden) GOUD-ZILVER-OPTIEK-UURWERKEN TEL:223 - KfiPELLE Z B en haar beótrijding De regering heeft na lang wikken en wegen de vergoeding van zout- schade geregeld. Dit bericht heeft stel lig bij alle betrokkenen grote voldoe ning gewekt. U zult dus nu een financiële tege moetkoming kunnen ontvangen, waar door u de schade op afdoende wijze kunt laten herstellen. Gebruikt u daar voor een middel, dat blijkens de erva ring, speciaal gedurende de laatste vijf jaren in Zeeland, gegarandeerd kan worden. Rath Doodeheefver heeft dit mid del gevonden; het werd Vochtscherm genoemd, en het voldoet zó góed, dat Rath Doodeheefver met een gerust hart schriftelijke garantie op het re sultaat geeft mits de adviezen van Rath Doodeheefver nauwkeurig wor den opgevolgd. Het Rijk heeft als afkoopsom een uniform bedrag per m2 vastgesteld. Welnu, Rath Doodeheefver geeft aan iedere rechthebbende of diens gemach tigde een extra uitkering, boven de af koopsom van het Rijk, van 0,45 per vierkante meter met Vochtscherm bewerkte oppervlakte. Dit extra bedrag wordt onmiddellijk na de behandeling uitbetaald. Vanzelfsprekend zijn alle adviezen, die Rath Doodeheefver op aanvraag graag verstrekt, geheel vrij blijvend en gratis. Rath Doodeheef ver neemt schriftelijk de verant woordelijkheid voor deze adviezen op zich. Rath Doodeheefver hoopt op deze wijze mee te werken aan het herstel, dat zolang op zich heeft laten wachten. Nu de schaderegeling een feit gewor den is, en de herstelwerkzaamheden kunnen aanvangen, wensen wij van Rath Doodeheefver u een spoedige en bevredigende afwikkeling toe in deze aangelegenheid tot behoud en ver betering van uw gebouwen. (Zie ad vertentie.) BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Roestvrij wasfomuis. Hoe moet ik mjjn wasfornuis roestvrij houden, nu er een stuk emaille is uitgesprongen, vraagt W. A. J. v. V. Door de beschadigde plek te over dekken met emaillelak in de handel verkrijgbaar. A.O.W. Ik wordt volgende week 65 jaar, schrijft mevrouw A. A. de K. en mijn man in april 1960. Kom ik nu volgende week in aanmerking voor A. O.W. uitkering? Neen, want de leeftijd van uw man is doorslaggevend. Per 1 april 1960 is voor u beiden, bij leven en welzijn, de grote dag aangebroken, waarop u kunt genieten van het ouderdomspensioentje. Wjj raden u aan de aanvraag ruim een maand voordat uw man 65 jaar wordt in te dienen. U kunt een aanvraagfor mulier halen bij de Raad van Arbeid of op een postkantoor. Ter voorkoming van vertraging 'raden wij u wel aan, het formulier duidelijk in te vullen. Aardbeienlimonade, jam en inmaken. Hoe maak ik aardbeienlimonade, vraagt P. J. B. U hebt nodig 1% kg aardbeien, 30 gram citroenzuur. Zoveel water als no dig is om met het vruchtensap 1 liter vocht te verkrijgen. 1% kg suiker. Was de aardbeien en ontdoe ze van de kroontjes. Zet ze op met weinig water en laat het sap langzaam uit de vruch ten trekken (deksel op de pan houden). Zeef de massa, 1 liter, breng het vocht aan de kook en los er snel de suiker in op. Laat de stroop bekoelen en voeg dan het in weinig water opgeloste en afgekoelde citroenzuur toe. Giet de li monadestroop in schoongemaakte fles sen; sluit ze goed af. Aardbeienjam (voor 2 k 3 potjes). U hebt nodig 1 kg aardbeien, kg sui ker of (4 kg suiker en kg glucose- stroop. Voorts het sap van 1 citroen. Was de aardbeien en ontdoe ze van de kroontjes en steeltjes. Wrijf de vruch ten in de pan fijn en zet ze op met een weinig water. Laat ze tot moes koken. Damp ze daarna tot ongeveer de helft in. Voeg de suiker toe en kook ze tot jamdikte (ongeveer 10 a 15 minuten). Verwijder zonodig het schuim en voeg citroensap naar smaak toe. Giet de warme jam in schoongemaakte potten en sluit ze met deksel of perkament papier. Deze jam wordt matig stijf. Aardbeien inmaken. Om aardbeien te pasteuriseren koopt u niet te grote aardbeien. Was ze enige malen en ver wijder kroontjes. Bestrooi de vruchten met suiker (250 g per kilogram vruch ten) en laat ze enige uren staan, zo dat het vruchtensap kan uittrekken. Doe de vruchten in de schoongemaakte flessen, voeg het vruchtensap toe, zo nodig aangevuld met water. Vul de flessen tot ongeveer 2 cm onder de rand en zorg dat de vruchten onder het vocht staan. Sluiten zoals algemeen bekend, met perkamentpapier. U kunt ook als volgt te werk gaan. Schik de schoongemaakte aardbeien in flessen en giet hierop een suikeroplos sing (neem 50 g suiker per dl water). Vul de flessen tot 2 cm onder de rand en zorg dat de vruchten onder het vocht staan. Sluit op de aangegeven wijze en pasteuriseer 15 minuten bij 75 C. Bescherming regenput. Een pla taan blijkt nu een grote boom gewor den te zijn en te dicht bij een regenput geplant te zijn. Kunnen de wortels een gevaar worden voor de wand van de regenput, vraagt W. v. L. te R. zich af. Zeer zeker kunnen deze wortels een gevaar voor de put opleveren, daar deze in de voegen doordringen en tenslotte het metselwerk stukmaken. Ter voor koming hiervan kunt u als volgt doen: 1. De putwand aan de zijde van de boom losgraven en voor zover de wortels komen een ijzeren plaat te gen de putwand plaatsen. 2. De putwand insmeren met timmer- manscarbolineum of een ander bij tend teerprodukt. Na verloop van een paar jaar moet de wand weer gecontroleerd en indien nodig, weer ingesmeerd worden. Schrikdraad. Bestaan er ook wet telijke voorschriften voor ontstoren van schrikdraadapparaten Men kan er met het beluisteren van radio-uitzen dingen zo'n last van hebben. Aldus het probleem van een abonnee. Er bestaan inderdaad voorschriften, waaraan schrikdraadapparatuur moet voldoen om storingen in de radio ontvangst zoveel mogelijk te voorko men. Wanneer u last hebt van radio storingen kunt u dit melden aan de Centrale Directie der P.T.T., afd. Ra- diobedrijf, Bureel RB III te 's-Graven- hage. Uw klacht wordt dan onderzocht en eventueel de bezitter van het sto- ringverwekkende apparaat gedwongen deze storingen tot het wettelijk toe gestane te verminderen. Uw brief moet dan ondertekend zijn door minstens 2 toestelbezitters, die last hebben van dezelfde storing. Natuurlijk moeten uw toestel en antenne in goede staat zijn en zo geplaatst zijn, dat de storingen on der de gegeven omstandigheden reeds zo gering mogelijk zijn. Eventueel kunt u dit eerst nog eens laten controleren. Vermeld zoveel mogelijk gegevens van de situatie, antenne en toestel in uw brief. Mies Bouwman. Wat is het adres van Mies Bouwman? Het adres van mevrouw Mies Timp- Bouwman luidt Grindbank 20 te Laren. Selvera's. J. K. vraagt: Waar wonen de Selvera's? Deze dames wonen in Weert, Lim burg. Auto-eigenaar opsporen. P. B. vraagt: Kunt u mij de eigenaar op geven van een auto, waarvan hij merk en nummer opgeeft. Hiervoor moet u zijn bij het bureau voor afgifte kentekenbewijzen van de rijksdienst voor het wegverkeer, Raam- weg 36 te Den Haag. Kosten 1, (Schriftelijk aanvragen.) V.Z.O.S. naar 's-Heer Arendskerke. Vandaag zullen een groot aantal as pirantleden van onze plaatselijke gym nastiekvereniging V.Z.O.S. naar 's-Heer Arendskerke gaan, waar de gymnastiek vereniging „De Arend" de jaarlijkse aspirantenwedstrijden organiseert on der auspiciën van de Zeeuws-Brabantse Turnkring van het K.N.G.V. 's Middags vinden de wedstrijden plaats, zoals driekampen bestaande uit vrije oef., brug en paardspringen voor meisjes en lange mat, rek en kastspringen voor jongens. Voorts nog groepswedstrijden en hindemisestafettes voor meisjes en jongens. 6 uur begint de optocht van ongeveer 1200 k 1300 gymnasten met aansluitend de avonduitvoering, waaraan ook de ZeBra keurkorpsen meewerken. Het vertrek van de 130 aspiranten van V.Z.O.S. is bepaald op 1 uur vanaf het Kerkplein, terwijl men ongeveer om 10.30 uur weer hoopt te rug te zijn. Gymnasten en leiding een prettige dag toegewenst met veel suc ces en goed weer! Geslaagd. Aan de Gemeente-universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde dhr. P. van der Endt alhier. Tweemaal brand. Maandagmorgen werd brandalarm gegeven voor een brandje aan boord van het vissersvaartuig BZ 8, liggende op de helling van de scheepswerf Van Os. De brandweer was spoedig ter plaatse en kon het brandje binnen een half uur bedwingen. Er was geen grote schade aangericht. Om twaalf uur ging de sirene alweer voor brand aan boord van hetzelfde scheepje. Ook nu was de brandweer direct ter plaatse en wist de brand spoedig te blussen. Na deze tweede brand was de schade echter aanzienlijker, omdat nu de machine kamer in lichterlaaie' had gestaan. Bevordering. Met ingang van 1 juli 1959 is be vorderd tot adjunct-commies dhr. J. B. de Winter, thans werkzaam in de rang van klerk ter gemeentesecretarie van Yerseke. Zeeland Presenteert. Deze week zijn we eens gaan vragen aan de secretaris van het comité Zee land Presenteert wat er al bekend is van de plannen voor de opening van het oester- en mosselseizoen 1959. Het gehele programma was nog niet sa mengesteld, doch we kunnen nu reeds vaststellen dat Zeeland Presenteert 1959 niet voor de voorgaande zal on derdoen. Men heeft o.a. het plan om in de voormiddag de schooljeugd weer in te schakelen, misschien wel met een ballonoptocht. Verder komt er een jeugddrumband, nog een muziekkorps en als er voldoende medewerking is ook nog een optocht. De gedachten gaan uit naar een mooie optocht, met fraaie werkstukken, met als onderwerp de oester- en mosselcultuur. Daarvoor zijn deze week voor zover bekend alle ver enigingen in Yerseke aangeschreven, terwijl ook de bestaande buurtvereni gingen zijn verzocht hun buurt te ver sieren. Waar geen buurtvereniging is, is iemand in de buurt aangezocht er een op te richten. Het comité Zeeland Presenteert heeft zowel voor de op tocht als voor de buurtversieringen een flink bedrag aan prijzen beschikbaar gesteld. Natuurlijk is er weer de vloot- schouw, waar deze dag zo bekend om geworden is en volgt er op de haven een spel, waarbij Pieter Comelisz en Kaat Mossel niet meer van de partij zullen zijn. Ook voor de avonduren wil men een groots programma vaststel len, met o.a. een concert, een cabaret- uitvoering in de openlucht en tot slot een taptoe met vuurwerk. Het is te hopen dat de ganse burgerij van Yer seke evenals vorige jaren weer haar medewerking zal verlenen. Het belooft dan zeker weer een mooie dag te wor den, door duizenden vreemdelingen bij gewoond. Mochten er verenigingen of groepen, dan wel bedrijven zijn die geen schrijven hebben ontvangen voor de optocht en toch willen deelnemen, dan kan men zich altijd voor nadere inlichtingen tot de secretaris van het comité wenden. GOUD-ZILVER OPTIEK-UURWERKEN TEL:223 - KAPELLE Z B OOK LOS Iverkbigbaar] WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 28 juni4 juli 1959 HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 9.13 9.30 2.32 2.55 Maandag 10.08 10.30 3.28 3.56 Dinsdag 11.13 11.35 4.29 5.03 Woensdag 12.18 5.35 6.07 Donderdag 0.40 1.18 6.36 7.06 Vrijdag 1.41 2.13 7.30 7.56 Zaterdag 2.31 2.56 8.14 8.39 Ta Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1