Geen mes, maar een opener NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID- ND oveRöenkinq Helemaal geen vakantie STOWA HORLOGES fVücd PUROL W [iïfiniMCNl Goede nachtrust Huidgenezing 25STE JAARGANG No. 3 20 JUNI 1959 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN door Zenuwrust AAijnhardt's Zenuwtabletten Plaatselijk Nieuws YERSEKE O REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 011802453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar jtv UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Die Uw naam kennen, zullen op U vertrouwen, omdat Gij, Here, niet hebt verlaten de genen die U zoeken. Ps. 9 11. „Die Uw naam kennen," zegt de dich ter, „die zullen op U vertrouwen", ook al voelen zij zich verlaten, bedroefd ten dode toe. Ook al loopt alles hun tegen in de wereld. Wat is het droevig, dat die bepaling moet gemaakt worden op een aarde, die vol is van de goedertie renheid en de bewarende zowel als de scheppende hand onzes Gods! Hoe is het een oordeel over ons hart en leven, wanneer wij die Naam boven alle na men niet kennen. Elk uur van ons leven bood ons daarvoor zo overvloedig ge legenheid! De bedoeling is immers dui delijk: de naam onzes Gods te kennen betekent Hem te hebben erkend als onze Levenskracht en ons Heil. Als de Barmhartige en Genadige, die de mens niet doet naar zijn zonden, noch ver geldt naar zijn ongerechtigheid. Die hoog woont in de woning Zijner heer lijkheid en toch persoonlijke bemoeienis houdt met het leven, de strijd, de zor gen en de moeite van elk mensenleven. Wie Hem zó hebben leren kennen, die zullen natuurlijk de handen naar Hem uitstrekken. Die zullen weten, bij al wat hun tegenkomt, met Wie zij te doen hebben. Neen, de handen, die alzo naar Hem zich uitstrekken, zullen niet ver geefs rondtasten. Hij is nabij en een Beloner dergenen, die Hem zoeken. (Uit een Dagboek) Onverstandig - Ongezond Oneconomisch Ja, dat zou u nu misschien niet den ken, maar er zijn nog altijd personen, die helemaal geen vakantie nemen. En dat zijn er nog niet eens zo weinig. Ze blijven gewoon doorgaan met het werk, v/aar ze het hele jaar al mee bezig wa ren. De redenen zijn niet altijd dezelfde, want er zijn mensen, die vinden dat ze absoluut niet gemist kunnen worden en er zijn er ook, die menen dat ze geen inkomsten mogen derven. Weer ande ren zijn bevreesd dat hun kortelings be gonnen zaak tijdens hun vakantiehou- den zal verlopen. Verkeerde bedrijfspolitiek. Allemaal onzin natuurlijk, maar het is niet zo gemakkelijk om hun dat uit te leggen. Nog moeilijker is het om hen ervan te overtuigen, dat ze er ver keerd aan doen. Nu ligt het merendeel der redenen om „gewoon" door te werken in het economische vlak en het is een plezie rige omstandigheid dat het sterkste ar gument om wèl vakantie te nemen, in ditzelfde vlak ligt! Het is beslist een verkeerde bedrijfs politiek om alle beschikbare energie in de kortst mogelijke tijd in guldens te willen omzetten: dat is eigenlijk niet anders dan roofbouw. Geen luxe. We dienen in het oog te houden, dat we over vijf, tien en vijftien jaren niet totaal versleten moeten zijn, zodat we niets meer voor „de zaak" en ook niet voor het gezin betekenen. Geen vakantie willen nemen is een zeer kortzichtig standpunt; ook in de economie moet men vele dingen op de lange baan bezien. Vakantie is geen luxe-artikel, dat men zonder meer af kan schaffen, het is voor het behoud van de gezondheid even nodig als het dagelijkse eten en slapen. Slovers en zwoegers. Teveel wordt er altijd nog aan „de zaak" gedacht; de guldens spelen in het leven van de mens doorgaans nog een veel te grote rol. De slovers en de zwoegers vergeten vaak geheel, dat zij ook nog een gezin hebben gesticht en dat dit gezin het meest gebaat is met een permanente kostwinner. Vrouw en kinderen hebben niet al leen recht op gezinsinkomsten over tien, twintig en dertig jaar; zij hebben al die tijd eveneens recht op een man en va der, die gezond en opgewekt is en daarenboven tijd en belangstelling voor hen heeft. Het geregeld nemen van vakantie ge tuigt daarom niet alleen van een juist zakelijk inzicht, het getuigt tevens van een juiste opvatting over levenskunst. Handjevol geld. U hebt het wel begrepen, de men sen, die denken dat zij geen vakantie kunnen nemen, zijn voornamelijk kleine zelfstandigen. Dat zyn dan ook de mensen, die in het hoekje zitten, waar de klappen altijd neerkomen. Maar zij hoeven dat slagen opvangen niet moedwillig naar zich toe te halen, door te vinden dat zij hun bedrijfje geen ogenblik alleen kunnen laten. Zij moeten de economische gevolgen van hun weg-zijn trotseren, zij moeten va kantie nemen, zij moeten hun krachten, door de jaren heen gezien, goed ver delen. Een paar guldens meer of min der hebben geen betekenis tegenover een veel te snelle slijtage van lichaam en geest. De kans op een voortijdig oud en gebrekkig zijn weegt niet op tegen de thans verdiende handvol geld. Kan nog in september. En mochten er mensen zijn, die door deze regels van besluit veranderen: be denk dat vakantie niet aan een bepaal de maand gebonden is. Natuurlijk zijn nu alle zomerhuisjes en bungalows tot en met de hele augustusmaand al ver huurd, maar in september is het dik wijls nog heel mooi weer. Als de kinderen die maand weer naar school moeten, zal oma wel eens op ze passen; man en vrouw gaan ergens heen en op de deur komt een bordje met „wegens vakantie gesloten". Dr. H. W. SCALONGNE (Nadruk verboden) BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED „Het is al twee keer voorgekomen, dat de punt van een mes afbrak by het cpenen van een jampot". „Gisteren schoot mijn hand uit toen ik een pot appelmoes wilde openen. Gevolg: een enorme jaap in mijn duim". Dit zijn enkele zinsneden uit brie ven, die de Nederlandse Huishoudraad de laatste weken toegezonden kreeg. U herinnert zich wellicht het artikel in ons blad over doelmatige verpakkin gen. De verpakking van allerlei pro- dukten wordt een steeds belangrijker aspect. Ook de huisvrouwen hebben be lang by een goede verpakking. De fa brikanten realiseren zich dit terdege en daarom heeft het Nederlands Verpak kingscentrum een vereniging van het bedrijfsleven aangesloten bij het Ne derlands Instituut voor Efficiency samen met de Nederlandse Huishoud raad en andere deskundigen een werk- commissie „Huisvrouw en Verpakking" gevormd. Deze commissie heeft zich via pers en radio tot de huisvrouwen gewend met de vraag: „Hebt U wen sen, zegt het ons!" De oproep is niet tevergeefs geweest. Met honderdtallen zyn de brieven bin- nengestroom. Inmiddels zyn de opmer kingen gerubriceerd en voor een deel ook al gepubliceerd. Zo bevat een zo juist verschenen brochure over „Infor matieve etikettering" een overzicht van de mededelingen die de huisvrouwen graag op de verpakkingen aantreffen met betrekking tot de inhoud, de houd baarheid, wijze van gebruik enz. Aan de „melkverpakking" (glas- en papie ren verpakking) werd een voorlich tingsbijeenkomst gewijd op 24 april in het RAI-gebouw te Amsterdam in het kader van de internationale verpak- kingsbeurs „Europak". Bijzondere aandacht krijgt ook het onderwerp „sluitingen van glasverpak- kingen". Een subcommissie, die zich met deze materie bezig houdt, richt haar studie op de doelmatigheid van deksels, doppen, kurken en stoppen voor flessen en allerlei glazen potten. Dit is het terrein waar ook de opmer kingen aan het begin van dit artikel thuis horen. Deze opmerkingen kwamen vrij veel voor en daarom wil de commissie vooruitlopende op haar rapport daar nu reeds op ingaan. Waarom is het vroegere schroefdeksel eigenlijk vervan gen door de huidige aluminium slui ting? Wel, deze caps zijn goedkoper te vervaardigen en zijn met grote pro- duktiesnelheden door de conservenfa- brieken volautomatisch te verwerken. Zowel voor produkten die een warmte behandeling moeten ondergaan, zoals groente-, fruit-, vis- en vleesconserven, als voor produkten waarbij dit niet no dig is, wordt door deze sluiting een vrijwel onbeperkte houdbaarheid van de inhoud verkregen. Niettemin zou het onjuist zijn de aluminium sluitingen toe te passen als deze deksels voor de consument grote ongemakken zouden meebrengen. Dit laatste hoeft echter geenszins het geval te zijn. Maar blijk baar is het nog onvoldoende bekend hoe de potten op een handige wijze zijn te openen. In de handel bij de krui denier, in de winkels voor huishoude lijke artikelen en in warenhuizen is voor enkele dubbeltjes een speciale ope ner (zogenaamde sesam-opener) ver krijgbaar die het openen van een pot tot een eenvoudige handeling maakt. En het deksel kan eventueel voor her afsluiting worden gebruikt. Er is nog een andere „glasverpak king" met volgens sommige huisvrou wen een minder ideale sluiting en wel de melkflessen. Men vindt deze liassen soms moeilijk te openen en de inge scheurde capsules kunnen snijwonden veroorzaken. Dit ongemak wordt direct opgeheven bij gebruik van de juiste opener (milk bottle opener)Dit zijn ronde plastic plaatjes met een bolvor mige deuk in het midden, die, gelegd op de capsule, deze met een lichte druk van de flessenhals los maken. De cap sule kan dan zonder moeite van de fles afgenomen en later weer als af sluiter gebruikt worden. Ook kunt U hiervoor de opener zelf gebruiken. Deze openers kunt U onder andere kopen in winkels voor huishoudelijke artikelen en warenhuizen. Bovengenoemde commissie „Huis vrouw en Verpakking", waarin ver pakkingsdeskundigen met huisvrouwen samenwerken, bestudeert verpakkings vraagstukken en geeft voorlichting zo wel aan het bedrijfsleven als aan de consument. Graag zou zij nog meer wensen van huisvrouwen vernemen. Opmerkingen, klachten en aanbevelin gen met betrekking tot de verpakking (bijvoorbeeld potten, pakken, doosjes, zakken, tubes, flessen en blikken), de sluitingen, de informatie op de verpak kingen enz. worden gaarne schriftelijk ingewacht door de Nederlandse Huis houdraad, Anna Paulownaplein 7, Den Haag. Waterdicht, schokvrij enz. 1 7steens ankervanaf f 39,75 bij ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Vakantie. C. D. vraagt: Op hoe veel vakantiedagen heeft een winkel juffrouw recht? Raadpleeg uw c.a.o. of de bond, waarbij u kunt zijn aangesloten. Het gewestelijk arbeidskantoor zal u ook wel willen inlichten als u wat uitvoe riger bent in uw vraag. Heilige steen in Mekka. Gaarne zou ik vernemen, hoe en wanneer de heilige steen in Mekka daar gekomen is, vraagt C. de J. Er wordt vaak gedacht, dat de be roemde Zwarte Steen in Mekka daar pas gekomen is in de dagen van Mo hammed (7de eeuw). Dit is niet juist. Reeds lang voor die tijd vereerden de Arabieren grote stenen van „djinns" (geesten). Elke stam had weer zijn eigen „djinns", maar de voornaamste steen was wel de Kaaba, een grote brui ne bazaltsteen, waarvan de oorsprong niet meer met zekerheid is vast te stellen. Mohammed geloofde niet aan geesten en stenen en verkondigde een nieuwe godsdienst met veel elementen van de Joodse en van de Christelijke leer. Hy stelde o.a. dat er maar één God was en hij beval alle mannen da gelijks vijf maal een minuut te bidden met het gezicht gewend naar Mekka. Doordat Mekka nu centrum werd van het geloof, werden de steen en de daar omheen gebouwde eenvoudige tempel (de Kaaba) ook door Mohammeds vol gelingen, in aansluiting aan de heiden se plechtigheden, vereerd. Volgens Mo hammed zou de verering al stammen uit de tijd van Abraham, maar ook dit is allerminst te bewyzen. Het meest waarschijnijlk lijkt, dat de Zwarte Steen een z.g. meteoorsteen is, dus te eniger tijd uit de wereldruimte op aarde neer gevallen. Weduwenpensloen. K. P. vraagt: Heeft een weduwe van een Indisch gouvernementsambtenaar, die haar man verloor, toen zij 54 jaar oud was, recht op weduwenpensioen en moet zij een gedeelte van haar Indisch pensioen ver liezen Indien de weduwe 50 jaar of ouder is, op de laatste dag der maand, waarin de echtgenoot is overleden, heeft zij recht op uitkering. Haar eigen pensi oen zal t.z.t. worden aangepast, in wel ke mate moet nog worden uitgemaakt. Woninginrichting. Bestaat er een instituut waar men voorlichting kan verkrijgen over woninginrichting zo vraagt G. A. T. De stichting „Goed wonen", Rokin 56 te Amsterdam, belast zich hiermede. Ook de afdeling woninginrichting van het Bouwcentrum te Rotterdam doet i dit. Voorts vestigen wy uw aandacht Kap«ll« (Z.-B.) Tal. 0 1102- 223 men in Drente het stadsafval uit Den Haag infecteert om tot een spoedige ontbinding te brengen. Als dit voor het afgemaaide gras ook mogelijk is, zou ik graag willen weten welk middel dit is, of kan het misschien op een andere manier? U kunt het afgemaaide gras, evenals dit met ander tuinafval geschiedt, com- posteren, door het op een hoop te zet ten, waarna het spoedig gaat broeien (warmte-ontwikkeling) en geleidelijk gaat verteren. Zorg er voor, dat de massa niet droog broeit, want dan gaat het schimmelen en is het vrijwel waar deloos. U kunt deze vertering nog be vorderen, door de massa telkens om te zetten en er wat kalk, beer of gier doorheen te werken. Om uitdroging door de zon te voorkomen, kunt u er wat beschutting boven aanbrengen of er een laagje tuingrond over brengen. U kunt deze compost dan al a.s. win ter voor uw border gebruiken. Ook is het een zeer goed produkt om in het late najaar over het gazon te strooien, als bedekking tegen vorst en tevens als bemesting. Een voordeel hiervan is, dat er geen onkruidzaden in zitten, zoals in gewone compost. op bonafide woninginrichtingzaken, die zich ook gaarne belasten met deze voorlichting. Het zijn tenslotte mensen, die vakbekwaamheid hebben opgedaan bij hun studie en zeer wel in staat zyn, klanten van voorlichting te dienen. Waterglas. J. W. vraagt: Kan ik waterglas, waarin vorig jaar eieren zijn ingelegd, voor de tweede keer ge bruiken Wij hebben hiermede geen aange name ervaringen opgedaan, dus raden wij het u af, temeer daar nieuw water glas niet erg kostbaar is. De verhou ding is 1 op 9. Japon maken. E. M. L. T. vraagt: 1. Wanneer ik een japon van velours chiffon moet maken, hoe moet dan de vleug vallen? 2. Hoe bij fluweel. 3. Wat verstaat men onder vleug en hoe kan ik die vinden? Om met vraag 3 te beginnen. Een vleug wil zeggen de richting van de draad of van het haar (bij stoffen al- thans). De vleug moet altijd van boven naar beneden lopen. Bij fluweel dus ook U kunt de vleug vinden, door met uw i hand over de stof te strijken, dan voelt u de richting van de draad (haar) wel. Ook aan de glans kunt u het wel zien, houdt u de stof maar eens in het licht, kijkt u tegen de draad (haar) in, dan is het net of de kleur veel donkerder is. Afkortingen. Wat betekent de af korting: Zed. en Z.Ed. vraagt N. d. L. Deze afkortingen betekenen „Zijne Edelheid" of ook wel „Zijn Edele". In officiële stukken worden dergelijke af kortingen nog wel gebruikt, hoewel het wel minder wordt. Zo is ons woordje „uw" eigenlijk de afkorting van uw edele, dat werd afgekort tot U.E. en toen uitgesproken als uwé, waarvan we uw overhielden. Huidzuiverheid Huidgezondheid Voeten en oksels (ris door Purol-poeder Vetvlek. Hoe kan ik een vetvlek uit een suède damesjasje verwijderen? Deze vlek kunt u verwijderen met magnesiumpoeder. Dit poeder strooit u op de vlek, laat dit er intrekken, waar na u het poeder er af kunt borstelen. Gemaaid gras. A. R. te U. vraagt: Bij het regelmatig maaien van mijn gazon komen er behoorlijke hoeveelhe den gras af. Kan dit afgemaaide gras geschikt gemaakt worden als humus om de struktuur van de bordergrond i te verbeteren? Ik heb eens gelezen, dat Geslaagd. Voor gemeente-administratie I slaag de te 's-Gravenhage onze dorpsgenoot dhr. J. Dekker, thans werkzaam op de gemeentesecretarie te Oostkapelle. Geslaagd voor akte onderwijzer dhr. P. Rottier. Onze vroegere dorpsgenoot dhr. P. C. de Regt, thans woonachtig te Rhoon, slaagde te Scheveningen voor monteur le klasse. Mosselen. De Zeeuwse mosselen zijn mooi ge groeid van dit seizoen en reeds wer den monsters gepresenteerd van een goede 20 kg visgewicht. Ruim aanbod van goede mosselen voor de inlegge- rijen is er evenwel nog niet. Men zal dan ook de volgende week nog niet gaan beginnen. De mosselen zien er goed uit, maar de kenners zeggen dat er nog veel „oude vis" in zit. Kerknieuws. Beroepen bij de Vrije Evang. Gemeen te alhier Ds. Buurman van Den Haag. Broedval. In zijn tweede mededeling geeft Dr. Korringa inzake oesterlarven in de Oosterschelde de verzekering, dat het aantal larven rond de 200 stuks per 100 liter water schommelt. Hoewel de wa tertemperatuur de 17 nog niet bereikt heeft, worden er toch reeds enkele grote larven gezien. Rijpe larven zijn er nog in het geheel niet, zodat op korte termijn geen aanslag van oester- broed plaats zal vinden. Ereplaatsen voor Piet Rentmeester. Piet Rentmeester behaalde deze week uitstekende resultaten. In Oostburg eindigde hij op de derde plaats achter Daan de Groot en Jo de Roo. Op het eiland Mann (Eng.), waar o.a. de Tour de France renners Gaul, Anquetil, Dar- rigade, Geminiani, Coppi en nog vele bekende grootheden deelnamen aan de wielerwedstrijd voor profs over 160 km, eindigde Piet met slechts 1.2 sec. verschil op de winnaar, de Ier Elliot, op de vierde plaats. Tweede werd Jo de Haan en derde de Brit Robinson. WATERGETIJDEN WE ME LD INGE Van 21—27 juni 1959 Zaterdag 27 juni: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.39 4.11 9.10 9.41 Maandag 4.31 5.00 10.01 10.32 Dinsdag 5.18 5.42 10.50 11.22 Woensdag 6.05 6.26 11.38 Donderdag 6.52 7.14 0.11 12.24 Vrijdag 7.38 7.59 0.57 1.09 Zaterdag 8.24 8.41 1.44 2.00 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1