NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq B' Ouderdomswet en wetsontduiking TkmwsTere huid? kt WSfItlLtOBN 25STE JAARGANG No. 2 13 JUNI 1959 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN De Febe komt! Plaatselijk Nieuws YERSEKE Adviseur in Brillenmode ook voor moderne zonnebrillen REDACTEUR ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 011802453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Die ook Zijn eigen Zoon niet gespaard heeft, maar heeft Hem voor ons allen overgege ven, hoe zal Hij ons ook met Hem niet alle dingen schen ken? Rom. 8 32. Als wij deze woorden van de Apostel recht verstaan en bijeenhouden, zoals zijn bedoeling is, dan bevatten ze een heerlijke troost. Het is of hij ons wil toeroepen, als wij twijfelmoedig neer zitten, omdat de aardse dingen niet de loop hebben, die wij wensen en het leven tegenvalt: „Maar, hoe kunt gij toch twijfelen aan de bereidwilligheid van uw God, om u wel te doen en te zegenen, als gij aan de voet van het kruis staat. Als gij met beslistheid kunt zeggen: Alzo lief heeft God mij, arme zondaar, gehad, dat Hij Zijn enige Zoon overgaf, om mijn schuld te dragen en te verzoe nen". Zinkt niet bij die grote genade alles in het niet, wat in de voorbijgaan de dingen ons teleurstelt of smart? Zal Hij ons iets willen onthouden, Die het Hoogste voor ons heeft over gehad? „En mij ontbreekt zoveel!" denkt wel licht een, die dit leest. „Hoe is dat te rijmen met de belofte: Hij zal ons met Hem alle dingen schenken!" Zó is dat te rijmen, mijn medereizi ger, dat Hij alle dingen zal schenken, die ons nuttig, nodig en goed zijn! Zou Hij, die Zijn Zoon ons gaf, ons iets wil len toezenden hoe ook door onze kortzichtigheid begeerd dat ons na delig kan zijn? Zal Hij ons belemmeren op de reis naar de eeuwigheid? Neen, Gij verandert niet, o Heer, Uw liefde wankelt nimmermeer! (Uit en dagboek) Een algemeen gezegde is: wetten zijn er om ontdoken te worden. Veel bewon dering hebben wij niet voor deze stel ling, maar het neemt niet weg, dat ook v.z.v. betreft de A.O.W., getracht wordt op 65-jarige leeftijd de uitkering in handen te krijgen, hoe dan ook. Wij hebben hier het oog op degene, die werk wil aannemen in het buiten- iand en op zodanig tijdstip weer in ons land terug is, dat aan de bepaling dat hij zo en zoveel jaar vóór het 65ste jaar in Nederland woonachtig moet zijn geweest, is voldaan. Het is verwonderlijk hoeveel bepa lingen er zonder meer bij gemaakt wor den door het publiek of hoeveel er maar zo gewijzigd worden, zodat het niet kan uitblijven dat men t.z.t. de kous op de kop krijgt. Wat is „wonen"? Een der bepalingen luidt dat men 1 vanaf zijn 59ste jaar in Nederland moet hebben gewoond, om voor uitkering in aanmerking te komen. Nu gaat het hierbij om dat woordje „wonen". Gaat u voor een maand of tien naar het buitenland om kinderen te bezoeken, dan is er niets aan de hand. Men bewaart uw A.O.W netjes voor u en als u terugkomt, kunt u het bedrag innen. U kunt ook een gemachtigde aan wijzen, die het bedrag voor u kan ont vangen. Maar de trucjes, die er tegen woordig uitgehaald worden om in het buitenland te gaan wonen en te gaan verdienen, zodanig dat Nederland als woonplaats verruild wordt voor het andere land, zijn er niet bij. Laat men zich uitschrijven bij het bevolkingskan toor, dan woont men niet meer in Ne derland. Het helpt u dan niet er voor te zorgen, dat u weer terug bent op zestigjarige leeftijd (dit is trouwens ook fout, want het moet zijn 59 jaar!) Slechts 6 jaar? De gedachte, dat iemand maar 6 jaar premie moet betalen, is ook fout. Wil men in aanmerking komen voor uit kering, dan moet men premie betalen of althans premieplichtig of belasting plichtig zijn en zo mogelijk van zijn 15de jaar af. Toen de A.O.W. in werking trad, wa ren er vele mensen die al boven de 15 waren en aan al deze mensen heeft men toch uitkering willen geven, mits zij de laatste zes jaar in Nederland (of over zeese rijksdelen) hadden verbleven. Dat is een overgangsbepaling. Van groot belang is echter de be paling, dat men van 1 januari 1957 af „verzekerd" moet zijn geweest, en dat komt er dus op neer, dat men van die datum af premie moet hebben betaald, of alleen geen premie hebben betaald omdat het inkomen te laag was, terwijl men in beginsel wel voor een premie aanslag in aanmerking zou komen. Dat is het punt waar het om draait. Buiten de wet. Gaat u dus emigreren en laat u zich uitschrijven uit het bevolkingsregister, dan woont u niet meer in Nederland, ook al komt u binnen het jaar terug omdat het is tegengevallen in het bui tenland. Natuurlijk kunt u hier dan weer gaan verdienen en premie betalen, maar gedurende die tijd welke u weg bent geweest, bent u niet verzekerd ge weest en staat u dus buiten de wet. Wij hebben het al eens meer gezegd, u kunt wel voor een jaartje bij uw kinderen in het verre emigratieland gaan logeren, maar geeft u dan in elk geval kennis aan de Raad van Arbeid; zeg er bij wanneer u vertrekt en wan neer u weer terug hoopt te zijn. Dat is ook nodig omdat de sociale verzeke ringsbank de zekerheid moet hebben voor de uitbetaling, dat de belangheb bende (n) nog in leven is, of zijn, als het een echtpaar betreft. Aan iemand, die overleden is wordt natuurlijk geen uitkering meer gegeven, behalve dan aan de weduwe, die nog een zestal maanden uitkering krijgt om zich te kunnen aanpassen aan de veranderde omstandigheden. Een alleenstaande krijgt echter slechts uitkering tot en met de maand van overlijden. De beste raad welke wij u kunnen geven is: ga praten op het kantoor van de Raad van Arbeid, leg uw geval he lemaal open en kom uit de hoek met uw voornemens, dus, ook als u voor nemens bent, niet terug te komen in Nederland. Vergeet daarbij niet, dat het niet zo gemakkelijk is de R.v.A. om de tuin te leiden; uw aanvraag wordt ter dege onderzocht en mocht blijken dat u onwaarheden hebt opgegeven, dan zal men niet aarzelen u met de rechter in aanraking te brengen. Wat dat bete kent, zal u duidelijk zijn als u de straf bepalingen er eens op naslaat, waaruit u kunt lezen, dat u zelfs voor twee jaar de cel kunt indraaien. (Nadruk verboden). Babyderm-zeep Evangelisatiemotorschip van het Leger des Heils op tournee door Nederlandse binnenwateren Evangelisatie per schip is in ons waterrijke Nederland een vrij voor de hand liggende methode om de Blijde Boodschap van Jezus Christus onder een zo groot mogelijk publiek uit te dragen. Rond 1900 reeds bezat het Le ger des Heils een „heilstjalk" met de betekenisvolle naam „Hoop voor allen", waarmede een officiersechtpaar (hij aan het jaagtouw, zij aan het roer) enige jaren in de roerige veenkoloniën evan geliseerde. Het was kommandant Bouwe Vlas (ook in dit opzicht een „bouwer") die in 1930 de hand wist te leggen op een groot, zeewaardig motorjacht, dat aan boord behalve een bemanning van tien koppen plus een gezagvoerder, ook een grote tent met opvouwbaar platform en 250 klapstoelen vervoeren kon. Het jacht ontving de naam Febe (zie Ro meinen 16 12). In de daaropvolgende jaren zijn hon derden plaatsen in ons land bezocht, sommige meermalen, en steeds weer was de uit een achttal jonge heilsoffi cieren gevormde „zeemacht" van het Leger welkom, soms zozeer, dat uit deze bezoeken nieuwe Leger des Heils korpsen zijn ontstaan. Het vaarplan voor dit jaar voert o.a. naar Zeeland. In een aantal plaatsen gaat de Febe voor een of meerdere da gen voor anker. Overdag trekt de be manning (die muzikaal van alle mark ten thuis is ze vormen een klein orkest en weten o .>k vocaal tot goede prestaties te komen) uit voor open luchtactiviteiten, 's middags wordt om 5 uur een jeugdsamenkomst gehouden en elke avond is er om 8 uur een ech te, enthousiaste Leger des Heils samen komst. Dit is ook het programma voor de drie dagen (23 t/m 25 juni) dat de Febe in Wemeldinge zal gestationeerd zijn. De tent waarin de samenkomsten zullen worden gehouden en waarin door een moderne geluidsinstallatie het ge sprokene voor ieder goed te volgen is, staat op een gemeenteterrein aan de Prinses Beatrixweg. BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Analiste N. d. G. v. d. H. vraagt tot wie zij zich moet wenden voor een opleiding tot analiste. De Ned. Chem.-Vereniging, Lange Voorhout 5 te 's-Gravenhage kan u in lichten over de plaats waar u het beste de opleiding kunt volgen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Verlovingsring G. H. V. draagt een gouden verlovingsring, die zwart af geeft. Ook als hij met de gouden ring van een ander over zijn hand strijkt, kan hij die hand zo zwart maken als hij wil. Hoe komt dat? Op zichzelf is metaalstof van alle zware metalen zwart. Met een stukje lood kan men zelfs schrijven, (vergelijk het woord „potlood"). Naarmate een ring een hoger percentage goud bevat, zal hij gemakkelijker zwart afgeven, dan bij de ander. Wasmachine H. B. heeft een was machine en men heeft hem verteld, dat het gebruik van enige door hem ge noemde zeepsoorten nadelig zouden voor de motor enz. Is dat zo? U verwart de door u genoemde zeep soorten met synthetische wasmiddelen. Als de kuip van binnen van aluminium is gemaakt of er andere aluminiumdelen in voorkomen, dan is het gebruik van soda verboden. Soda en aluminium zijn n.l. vijanden. De door u genoemde zeep soorten kunt u gerust gebruiken. Schuur slopen Ik bewoon een huur huis met bijbehorende schuren. Nu wil de eigenaar zonder mijn goedvinden één van deze schuren slopen. Heeft hij hiertoe het recht? Indien hij tot slopen overgaat, tot wie kan ik mij dan wen den? aldus J. A. De verhuurder schendt hierdoor de met u gesloten huurovereenkomst. Hij moet u in het genot van het gehuurde laten. Indien hij tot slopen over wil gaan, moet u hem sommeren, zich van uw erf te verwijderen. Geeft hij hieraan geen gevolg, dan moet u de politie op bellen. Deze daad is strafbaar als huis vredebreuk. Morseschrift T. W. stelt een vraag over het morseschrift. Samuel Morse leefde van 1791 1872, hij vond in 1832 het morsetoestel uit, dat is een toestel dat werkt met punten en strepen. B.v. a: b: c: d: e: enz. enz. S.O.S. Plastic in de heelkunde F. W. vraagt of het waar is, dat in de chi rurgie gebruik wordt gemaakt van plas tic ter vanging van lichaamsorganen. Inderdaad kan plastic in de heelkun de soms goede diensten bewijzen. Zo wordt af en toe wel eens een slokdarm die wegens een ernstige aandoening moet worden verwijderd, vervangen door een in plastic nagebootst orgaan. De heelkunde kent ook velerlei andere toepasingen van plastic; het is een zeer bruikbaar materiaal o.a. omdat het geen prikkeling van het weefsel ver oorzaakt. Verloting C. J. de V. vraagt: is het volgens de loterijwet geoorloofd, om de hoofdprijs van een verloting, welke gevallen is op niet verkochte loten, te onthouden aan de lotenkopers en deze ter beschikking te stellen van de or ganiserende vereniging. Uit uw vraag blijkt niet van enige onregelmatigheid. Dat prijzen op on verkochte loten vallen, gebeurt herhaal delijk. De animo voor de loterij is dan te gering geweest; met andere woorden het offer om in aanmerking te komen voor een van de prijzen is te groot ge weest. Wij lezen uit uw brief, dat u het cnsportief vindt, dat niet nog meer trekkingen zijn gehouden net zolang, tot de hoofdprijs op een verkocht lot was gevallen. Maar u vergeet dan, dat dit onsportief zou zijn tegenover al die genen, die dan beslist wel hadden mee gedaan, als ze dat eerder hadden ge weten. Recht op vakantie. Wanneer ie mand een jaar ziek is, heeft hij dan nog recht op vakantie? Zo ja, is de werkgever daarvoor dan aansprakelijk? Heeft hij dan een vordering op de des betreffende bedrijfsvereniging, die het ziekengeld uitkeerde? Vraagt C. H. U moet de verplichte vakantiedagen met behoud van loon niet verwarren met de tijd van ziekte, waarin zieken geld wordt uitgekeerd. In het onder havige geval heeft de werknemer inder daad recht op vakantie, gedurende wel ke tijd de werkgever hem zijn volle loon is verschuldigd. Muziekstuk Als iemand een mu ziekstuk heeft geschreven en hij is als auteur erkend, dan is het toch niet meer mogelijk, dat het stuk over de radio wordt aangekondigd als te zijn gemaakt door de bewerker daarvan aldus A. J. V. Dit is wel mogelijk, n.l. met toestem ming van de auteur zowel voor de be werking als voor de aanduiding van de maker. Zelfs indien de maker zijn au teursrecht heeft overgedragen, is tijdens zijn leven zijn toestemming nog vereist, i Plaatsen van afrastering. Mag ik een afrastering plaatsen op de schei ding van mijn erf en het erf van mijn buurman, of moet ik daar een halve meter vandaan blijven, zoals ik wel ge hoord heb? Vraagt J. R. Over afsluitingen vermeldt het Bur gerlijk Wetboek het volgende artikel in art. 679: „Ieder mag zijn erf afsluiten, behoudens de uitzondering bij art. 715 gemaakt". (Laatstvermeld artikel re gelt het recht op noodweg of uitweg van ingesloten erven en doet hier dus verder niet ter zake). Het lijkt ons in dit verband goed om ten gemeentehuize te informeren of er bepaalde voorschriften bestaan, dan wel of het mogelijk is en wenselijk) om uw buurman de helft van de kosten van deze afrastering te laten dragen. Hondenplaag. Wij hebben veel last van vreemde honden, die de boel erg bevuilen. Wat kan ik doen? U kunt de hondenplaag bestrijden, door op de plaatsen waar u last onder vindt, peper te strooien. Dat is een on schuldig middel en afdoende. Slagerij in huurpand. Een sinds jaren gevestigde slager, die in een huurpand zijn bedrijf uitoefent, wenst zijn zaak te verkopen. De woning is achter de slagerij gelegen en uiteraard van de zelfde huiseigenaar. Woning- ruil is dus ook noodzakelijk. Heeft de huiseigenaar het recht om deze over dracht te verbieden door te zeggen: „Ik wil in dit pand geen slagerij meer heb ben", aldus de vraag van T. Om hierop antwoord te geven, halen wij voor u aan art. 1595 van het Bur gerlijk Wetboek, waarin staat vermeld: 1. De huurder mag, indien hem dit ver mogen niet is toegestaan, het goed niet weder verhuren, noch zijn huur aan een ander afstaan, op straf van vernieti ging der huurovereenkomst en vergoe ding van kosten, schade en interessen, zonder dat de verhuurder na die ver nietiging verplicht zij de onderhuur ge stand te doen. 2. enz..." Kunstgraniet J. A. vraagt: hoe reinigt men kunstgraniet in een por tiek? Dit kunt u doen door het graniet regelmatig te behandelen met een sopje van synthetisch wasmiddel. Recept. M. H. vraagt een recept voor het maken van advokaat. U hebt nodig 9 eieren, 3oo g. suiker, stokje vanille), liter brandewijn, dl. water. U gaat als volgt te werk: het vanille stokje splijten en het merg er uit schrappen. De eieren met de suiker en het vanillemerg in kom doen en deze in een pan met heet water zetten. Met een garde kloppen totdat de massa dik is (ongeveer 15 minuten). Dan langza merhand de brandewijn er door klop- pen en de masa blijven kloppen totdat deze gebonden is. Door steeds in de zelfde richting te kloppen beperkt men de kans op schiften. De advokaat in goed schoongemaakte flessen overdoen en deze sluiten met I een kurk. ALGEMENE VERGADERING DER Z.L.M. De nieuwe minister van Landbouw en Visserij, de heer Mr. V. G. M. Ma- rijnen, die zich in principe bereid had verklaard om het woord te voeren op de algemene vergadering der Z.L.M., die op 18 juni a.s. in de 1000 jaar oude St. Baafskerk te Aardenburg wordt ge houden, is, wegens zeer drukke werk zaamheden tot zijn leedwezen verhin derd om op genoemde datum aanwezig te zijn. Het doet het bestuur van de Z.L.M. genoegen, de heer Drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. in Zeeland, bereid te hebben gevonden om op deze vergadering een inleiding te houden over het onderwerp: „Boven en be neden de Schelde". Het Rode Kruis. De jaarlijkse inzameling voor het Rode Kruis heeft in onze gemeente het fraaie bedrag van 1253,opgebracht. Wel een bewijs, dat velen overtuigd zijn van het goede werk dat het Rode Kruis verricht. Dank aan de gevers en aan hen die deze gelden hebben bijeenge bracht. Geslaagd. Voor onderwijzersakte slaagde dhr. J. Everse. Verdelingscommissie percelen Wadden. De voorzitter van het Visserijschap, dhr. A. L. S. Lockefeer, heeft bekend gemaakt, dat na een langdurige confe rentie op het Departement van Land bouw men akkoord was gegaan tot een benoeming van een commissie voor de verdeling van mosselpercelen in de Waddenzee door het bestuur van het Visserijschap, bestaande uit vijf per sonen. Reis ouden van dagen. Deze week kwam het comité rondrit ouden van dagen bijeen om voorberei dingen te treffen voor de reis 1959. In de vakature ontstaan door het overlij den van dhr. K. Kanaar werd als co mitélid benoemd dhr. C. R. Kanaar. Be sloten werd dit jaar wederom een reis te organiseren en wel op donderdag 16 juli a.s. door Zuid-Beveland en Wal cheren met bezichtiging van de Delta werken bij Veere. In de komende week zal men weer een beroep doen op de burgerij deze reis mogelijk te maken. Vanzelfsprekend zijn de comitéleden weer bij allen hartelijk welkom. Oesterverzending. De oesterverzending uit geheel Zee land heeft over de maand mei 1959 de volgende aantallen bedragen: 1959 1958 Nederland 4.550 5.460 België 19.500 34.570 Engeland 12.200 1.800 Duitsland 1.600 2.550 Frankrijk 600 Diversen 1.060 200 Totaal 38.510 44.580 We komen dit seizoen over de 21 mil joen. 800.000 meer dan verleden jaar. Met verantwoorde glazen Kapella (Z.-B.) Tal. 0 1102-223 WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 1420 juni 1959 Zondag 14 juni: Eerste Kwartier Zaterdag 20 juni: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.17 4.39 9.49 10.11 Maandag 9.48 10.12 3.10 3.41 Dinsdag 10.57 11.28 4.18 4.50 Woensdag 0.15 5.24 5.58 Donderdag 0.44 1.22 6.28 7.— Vrijdag 1.46 2.32 7.27 7.56 Zaterdag 2.45 3.20 8.19 8.50 Te Yeraeke 5 minuten later Te H&naweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1