NIEUWS- VOOR ZUID oveRöenkinq é/ootlwiiS Rake regels voor de rokers 25STE JAARGANG No. 1 6 JUNI 1959 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Toenemende belangstelling voor hei bureau voor alcoholisme ''srSLSi» Plaatselijk Nieuws YERSEKE Inblijverwachting m REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 011802453 Abonnementsprijs b\j vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Zij hebben beleden, dat zij gasten en vreemdelingen waren op de aarde. Hebr. 11 13. Van de aartsvaders staat dat ge schreven. Van de eerwaardige geloofs- mannen, die in hun min of meer be wogen leven zovele bewijzen hadden ontvangen van Gods trouw. Die van zovele rijke beloften de dragers waren en de bewaarders voor de wereld. Toch, ondanks zoveel goeds, dat de aarde hun bood, ondanks hun grote rijkdom en Gods zalige gemeenschap, hebben zij het levenslang gevoeld, dat hier hun vaderland niet was. Diezelfde belijdenis leeft nog in het hart van allen, die het onbetekenend karakter van de wereld en al wat zij biedt hebben leren kennen. Wie dat nog niet inziet, acht dit vreemd-zijn in de wereld dwaasheid. Wie niet gelooft, verwacht niets van een toekomend le ven. Maar wie tot rechte waardering is gekomen van het gehele bestaan hier beneden, en wie daartegenover Christus heeft leren kennen, die de toegang ons tot het eeuwige Vaderland verkregen heeft, voor hem is deze over tuiging een bron van altoos nieuw op wellende blijdschap. Die is de dood geen koning der verschrikking, maar de overgang tot de zaligheid. Voor die verminderen alle belangen van deze aarde in gewicht. Ook het zwaarste lij den, omdat het, in 't licht der eeuwig heid gezien, slechts een middel is, om tot hoger en beter te komen. Heilig, heerlik zal 't ons wezen, Daar verlost van zonde en pijn, Rein, van alle smet genezen, Met Gods engelen één te zijn. (Uit een Dagboek) 1. Wie bij een ander binnengaat, be hoort dit zonder brandend rookgerei te doen. De beleefdheid vergt, dat u het aan de gastheer of gastvrouw overlaat een sigaar of sigaret te presenteren wanneer dat hem of haar gelegen komt. 2. Steek nooit een sigaret op van „uw eigen merk", als een vriendelijke gastheer of gastvrouw u iets te ro ken aanbiedt. Het zou er op neer komen, dat u duidelijk uw afkeuring laat blijken over de kwaliteit. 3. Het is gebruikelijk, dat de heren aan de dames vuur geven, maar sta niet onmiddellijk met een vlammetje voor uw eigen echtgenote klaar, als de andere heer in het gezelschap naar aansteker of naar lucifers zoekt. Schenk hem dit kleine genoe gen. 4. Als geen rookgerei wordt gepresen teerd, maar sigaren en sigaretten open op tafel staan, moogt u daar van pas gebruik maken als de eige naar zegt bedien u zelf, of steekt u eens op. 5. Zelfbediening van sigaretten wil nog niet zeggen, dat u kunt kettingroken in andermans huis. Bedenk wel, dat u vooral bij matige rokers of niet- rokers uw verslaving moet onder drukken en ook eens matig moet blijven. 6. Niet-yokers hebben snel last van de rook, die u hen in het gezicht blaast, of die opstijgt uit de asbakjes. Als het even kan of de visite kort is. rook dan niet bij niet-rokers. Beperk u sterk bij langere bezoeken. 7. Het is bespottelijk om iemand in zijn eigen huis een maaltijd te gaan brengen. Even gek is het om uw gastheer een sigaret te presenteren. Het zou er even op lijken, dat u te kennen geeft nu lang genoeg op een rokertje gewacht te hebben, of aan te nemen, dat hij u niet kan onthalen zoals het hoort. 8. Als een zakenman uit beleefdheid zijn bezoeker een sigaar aanbiedt, wil dat niet zeggen, dat u deze si gaar geheel op moet roken in de kostbare tijd van de schenker. Een zakenman heeft meer te doen. 9. Het is uitermate onbeleefd te spre ken met de mond vol. Neem daarom ook sigaret of sigaar uit de mond, alvorens u tot iemand het woord richt. Uw toehoorders kunnen u dan ook verstaan. 10. De emancipatie is al heel ver door gevoerd, maar toch staat het niet netjes als jonge meisjes of vrouwen het voorbeeld van de rokende man in alle opzichten navolgen. Dames, rookt daarom niet op straat! 11. Pijprokers behoren eerst aan gast heer, resp. aanwezigen, te vragen of het geoorloofd is als zij een pijpje opsteken. 12. In een ziekenkamer of in een ver trek, waar zich iemand niet prettig voelt wordt absoluut niet gerookt. Daar moogt u zelfs niet vragen of het gepermiteerd is, anders zoudt u de zieke dwingen uit beleefdheid te zeggen, dat u uw gang kunt gaan en dat maakt het nog veel erger voor de betrokkene. (Nadruk verboden) Stijgend aantal patiënten Verlies over 1958 f 3600, In het jaarverslag van de vereniging tot oprichting en instandhouding van een Zeeuws Consultatiebureau voor Al coholisme te Middelburg, over het jaar 1958 lezen we dat er een toenemende belangstelling voor het werk der ver eniging bestaat. Daarmee is dus be wezen, dat de noodzaakvan een der gelijk bureau in onze provincie aan wezig is. Met dankbaarheid wordt gewag ge maakt van de medewerking die onder vonden wordt van andere instellingen als b.v. reclasseringsinstellingen en justitiële instanties. Financiële en mo rele steun werd ook ontvangen van de ministeries van Justitie en van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van het Provinciaal Bestuur van Zeeland en van een groeiend aantal gemeentebe sturen. Bijzonder erkentelijk was men voor een schenking van 4.000,door het Koningin Julianafonds, waardoor het mogelijk was een auto aan te schaf fen, wat vooral in Zeeland met de moeilijke verbindingen een zeer welko me aanwinst is. Bij het bestuur be staat ook grote waardering over de wijze waarop de directeur en de psy chiater hun werk hebben verricht. Uit het financieel verslag blijkt er over 1958 een verlies te zijn van 3600 gulden en het zal dus nodig zijn, dat meerdere instanties of personen subsi dies zullen verstrekken of dat de be staande contribuanten hun subsidie verhogen. De begroting over 1959 sluit met een nadelig saldo (geschat) van 1000, Twee soorten drinkers: Aangestipt wordt dat er twee soorten drinkers zijn, in de eerste plaats de zware gewoonte drinkers, die echter (wanneer zij dit willen op elk gewenst moment kunnen ophouden met drinken en in de tweede plaats de „verslaafde" drinkers. Onder de eerste groep komen mensen voor die in het maatschappelijk leven soms be langrijke functies vervullen. De tweede groep zijn de verslaafde drinkers, die zonder alcohol niet meer leven kunnen. Uit zichzelf komen de patiënten meest al niet naar het consultatiebureau, dit gebeurt meestal op advies van de huis arts of op aandringen van familieleden of dergelijke. Voor het ondergaan van een kuur kan men terecht in: a. gewone ziekenhuizen; b. in sanatoria voor alcoholici; c. in speciale afdelingen van psychiatri sche inrichtingen. Groepsbesprekingen op het bureau te Middelburg werden met wisselend suc ces gehouden, terwijl ook het persoon lijk contact van mens tot mens steun bleek te geven aan de patiënten. Er werden in de loop van het jaar 46 rapporten uitgebracht, terwijl 4 aan vragen nog op afdoening wachten. Wa ren er op 1 januari 1958 48 patiënten, die een behandeling ondergingen, in de loop van dit jaar kwamen er 100 bij, terwijl er 15 konden worden afgevoerd. Bij het afsluiten van het jaarverslag waren dus nog 133 personen in behan deling, w.o. 2 vrouwen. Ten aanzien van de overtreding van de artikelen 453 en 426 Wetboek van Strafrecht, bleek ten aanzien van de laatste drie jaren een flinke daling te zijn ingetreden, n.l. voor overtreding art. 453, 1956: 324; 1957: 308; 1958: 234; voor art. lag dit enigszins anders, n.l. in 1956 22, in 1957 12 en in 1958 13 overtredingen. Onder de 133 gevallen die in behan deling zijn, treffen we personen aan uit allerlei beroep en milieu, zowel dus losse ongeschoolde arbeiders als intellectuelen. Ook het inkomen schijnt slechts een kleine aanwijzing te geven, men treft ze zowel onder hen die min der dan 3000,— per jaar verdienen, als onder hen die meer dan 10 mille aan inkomen hebben, al ligt het hoog ste percentage wel in de groep met een inkomen tussen 3 en 5 mille. (Mis schien is dit verklaarbaar uit het feit dat een zeer groot percentage van de Zeeuwse bevolking ook juist in die in- komengrens valt. - Red.). In de leef tijdsgroep van 4050 jaar blijken de meeste patiënten te vallen. Of de gods dienst een rol speelt is een vraag, die niet direct te beantwoorden is, wel vinden we de patiënten onder elke ker kelijke groepering, maar evenzo onder de buitenkerkelijken. Men vindt ze zo wel onder gehuwden als ongehuwden en zij die gescheiden leven, terwijl ze uit alle delen der provincie komen. De oprichting van een groep A.A. (Anonieme Alcoholisten) wordt zeer toegejuicht. Deze mensen steunen el kaar en vangen ook nieuwe patiënten op om hun steun te verlenen in de strijd tegen hun ziekte. De alcoholist ziet zichzelf meestal niet als alcoholist en zal steeds meer de feitelijkheden loslaten en zichzelf drogredenen verzinnen om zich te hand haven. Dat dit de buitenstaanders wel eens irriteert, is begrijpelijk. Het gaat er echter om dat wij deze mensen be grijpen en hem dus zien zoals hij is een patiënt. Zolang de buitenstaanders op hem neerzien en hem uitstoten of vernederen, kunnen ve niet verwach ten dat hij zelf voldoende inzicht van zichzelf krijgt en tot een behandeling zal komen. Zeeland zou zeer gebaat zijn met een sociologisch onderzoek, wat niet alleen van wetenschappelijk en historisch be lang zou zijn, maar het ook mogelijk maakt om tijdig maatregelen te treffen om de bevolking te beschermen tegen ongewenste gevolgen van het Delta plan. Mede- en samenwerking van zenuw artsen is daarbij een eis die niet uit het oog verloren mag worden. Een vol ledig psychologisch onderzoek stuit wel af op financiële redenen, maar enkele eenvoudige testen zouden kunnen wor den genomen, die van groot belang kunnen zijn voor de verdere studie. Uit dit verslag blijkt duidelijk, dat de bestrijding van het alcoholmisbruik alle aandacht en alle steun verdient die het nodig heeft, in het belang van de patiënt, diens (eventuele) gezin en de gehele samenleving. Een beroep te doen op allen die hieraan morele of finan ciële steun kunnen geven, lijkt ons zeer urgent. Spreekuren worden gehouden in Mid delburg, Terneuzen, Goes en Oostburg, terwijl het de bedoeling is om met in gang van 1 juli a.s. ook spreekuren te gaan houden in Tholen, Stadhuis, Hoog straat 12, elke le vrijdag van de maand van 18.3019.30 uur en te Zie- rikzee, Groene Kruisgebouw, Volder straat 23, elke 4e vrijdag van de maand van 18.30 tot 19.30 uur. BIN N ENVERI NGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED /v ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brie! Een abonné zond de volgende vraag in: Op mijn jersey pakje zitten „smout" vlekken en ook een vlek van mayon naise. Beantwoording van deze vraag is al leen maar mogelijk als opgegeven wordt welk soort ,,smout"vlekken dit zijn. Wil betrokken abonné dat nog aan ons doorgeven? Uw vraag kan dan op de juiste wijze behandeld worden. Ziekengeld. A. P. D. vraagt: heeft iemand, die meer dan vijf dagen ziek is geweest, recht op uitkering van zie kengeld over de 3 wachtdagen? Hoe U aan die vijf dagen komt, be grijpen wij niet goed. De bedrijfsvereni ging betaalt ziekengeld uit na de der de dag der ziekte. Ingevolge de bepa lingen, vermeld in het Burgerlijk Wet boek, behoudt een werknemer, die in gevolge ziekte niet werkt, voor korte tijd zijn aanspraak op loon. Hieruit volgt, dat de werkgever gehouden is, gedurende de drie wachtdagen het volle loon te betalen en nadien gedurende „korte tijd" het verschil tussen zieken geld en loon, maarhet is nu maar de vraag, wat uw arbeidsreglement of overeenkomst bepaalt. Staat hierin ver meld, dat tijdens ziekte geen loon ver schuldigd is, dan behoeft de werkgever het verschil tussen ziekengeld en loon niet te betalen. Zoals U ziet, zit aan deze vraag veel vast en aangezien wij niet precies weten wat U doet, raden wij U aan U voor nadere inlichtingen te wenden tot: a. de bond, waarbij U aangesloten kunt zijn, of b. het Gewes telijk Arbeidsbureau of c. de looncon- trolecommissie te 's-Hertogenbosch, Kerkstraat 16 A. Belasting en eigen woning. A. C. V.-N. schrijft: mijn zoon heeft een eigen huis. Hij heeft er een hypotheek op. Wat mag hij aftrekken voor de belas ting De huurwaarde van het huis vormt de bruto-opbrengst ervan, welke voor de inkomstenbelasting als inkomen moet worden aangegeven. De onder houdskosten van het huis mogen daar van afgetrokken worden, voorts de af schrijving, te stellen op 15 van de huurwaarde en tenslotte de betaalde hypotheekrente. Wanneer deze kosten, afschrijving en rente tezamen groter zijn dan de huurwaarde, moet het ver schil op het overige inkomen in min dering worden gebracht. Weduwerente. W. J. V. vraagt: een weduwe boven 65 jaar trekt van de Raad van Arbeid in verband met de geplakte zegels. Als deze weduwe gaat hertrouwen, verliest zij dan deze uitkering Ja, bij hertrouwen houdt deze uitke ring op. Binnen 14 dagen dient betrok kene de Sociale Verzekeringsbank van het huwelijk in kennis te stellen. Catharine Valente Abonnee vraagt gegevens over Catharine Valente. Zij is geboren 14 januari 1931 te Pa rijs. Zij is gehuwd met Erik van Aro, goochelaar. Dochter van Jozef di Zazzo (Spanjaard) variété-artiest en Maria Valente, vrouwelijke clown (Italiaan se). Zij spreekt 7 talen. Zij woont in Ober-Flockenbach bij Mannheim. Ge zien het feit dat zij 7 talen spreekt, zal zij waarschijnlijk een in duidelijk Ne derlands gestelde brief wel kunnen ont cijferen. Zij komt binnenkort hier te lande zingen en als wij ons niet ver gissen, zingt zij dan ook Nederlandse liedjes Koffievlek. Hoe krijg ik koffie met suiker en roomvlekken uit mijn donkerrode moquette bank? vraagt J. V. te H. Meestal verdwijnen deze vlekken door een behandeling met sop van synthe tisch wasmiddel. Eerst proberen of de stof dit kan verdragen. Zo niet, dan gebruikt U een vetoplossend middel (tetra of vlekkenwater). Gehuwde vrouw gaat werken. Ik ben van plan gedurende de zomermaan den te gaan werken. Ik ben gehuwd. Moeten er rentezegels geplakt worden en a.o.w. ingehouden worden? Aldus de vraag van een abonnee. Als U in loondienst gaat werken, moeten er alle sociale lasten worden worden ingehouden, ook a.o.w. en loon belasting, dit laatste als uw inkomen daarvoor in aanmerking komt. U moet eveneens de z.g. ziekenfondsverklarin gen ontvangen, opdat U, in geval van ziekte, in aanmerking kunt komen voor ziekengeld. U dient U op te geven bij een algemeen ziekenfonds, aan welk fonds U de ziekenfondsverklaring dient af te geven. Wat betreft vakantiegeld: deze vraag moeten wij onbeantwoord laten; omdat wij niet weten in welke branche U gaat werken, bovendien werkt U maar een maand of vier, dus zal deze toeslag op niets uitdraaien. Raadpleeg de op uw werkkring be trekking hebbende c.a.o. Oude boom achter het huis. Mijn buurman heeft een oude boom in de tuin, waar ik veel last van heb. Wat kan ik hieraan doen, aldus mevr. H. L. U kunt de boven uw erf overhangen de takken laten afsnijden en de wor tels, die in uw tuin doorschieten, laten afhakken. Ons lijkt dat al heel afdoen de. Dat is wat U zelf kunt (laten) doen. Voor het overige moet de rechter er eventueel aan te pas komen en hebt U minstens de hulp nodig van een deurwaarder om een en ander voor U in uw omstandigheden uit te zoeken. Pachtverhoging. Ik heb een boer derijtje verhuurd, 20 jaar geleden, en nog nooit de pacht verhoogd. Dat wil de ik graag doen. Hoe moet ik dat aanleggen? vraagt J. W. Wij raden U aan in uw eigen belang, deze aangelegenheid eens te bespreken met de Grondkamer. Zoals U weet, zijn er nog al wat dwingende voorschriften. Mierenplaag Zomers heb ik last van mieren, wat is er tegen te doen? aldus G. K. Wij raden u aan de plaatsen waar zich mieren bevinden, regelmatig te be spuiten met D.D.T.-poeder. Kamfer- poeder strooien is ook goed. Schoteltjes waarop gesuikerd bier is eveneens uit stekend en voorts schoteltjes met ho ningwater, frambozenlimonade en an dere zoete dranken plaatsen en regel matig verversen. U kunt ook water gieten, waarin gist is opgelost. Van de zeekant. De Zeeuwse mosselvloot is voor de laatste keer van 't seizoen naar de Gro ninger Wadden geweest om zaad of halfwas te halen. De kreeftenvissers zijn nog druk be zig om hun korven vol te krijgen, wat evenwel niet vlug gaat. Over het al gemeen is er niet veel te vangen. Dit is weer teleurstellend. De krabbenvangst is niet slecht, maar de markt is spoedig overvoerd. De prijs is niet slecht, evenmin als die der kreeften. De kwaliteit van de rog, die zeer weinig gevangen wordt, is heel goed. Bot en ansjovis enz. met wisselend geluk. De pannenboeren zijn weer begonnen met het pannen doppen, gereed maken voor de uitleg. Het aantal pannen zal nog meevallen, maar zal toch minder zijn dan vorig jaar. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand mei werd aan het postkantoor Yerseke en ressort in gelegd 60.754,70 en terugbetaald 36.684,34. In deze periode werden 13 nieuwe boekjes uitgereikt. Geslaagd. Wegens ziekte kon Elly Poelman niet aanwezig zijn op 't verkeersexa- men. Niettemin kon dit examen later gebeuren aan huis en ook zij is ge slaagd. Gefeliciteerd! Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke WATERGETIJDEN WEMKLDINGE Van 7—13 juni 1959 HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.17 4.39 9.49 10.11 Maandag 4.52 5.13 10.26 10.46 Dinsdag 5.26 5.43 10.58 11.19 Woensdag 6.00 6.15 11.32 11.54 Donderdag 6.34 6.52 12.07 Vrijdag 7.13 7.32 0.33 12.45 Zaterdag 7.58 8.16 1.18 1.32 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1