NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID oveRöenkinq W t W-verzekering (goodwill PI LI RO L P0NTIAC Onze nieuwe regering Huidgenezing No. 51 30 MEI 1959 11 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN VAN WILLEGEN HORLOGES Plaatselijk Nieuws YERSEKE 24STE JAARGANG REDACTEUR: ROUAAN8E KAAI 21 - TELEF. 011802453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE UIL/ DC ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Zou God het weten, en zou er wetenschap zijn bij de Aller hoogste? Ps. 73 11. Zou God het weten? Zo vraagt het onrustige mensenhart, als de wolken zich dreigend boven ons samenpakken. Als de ene beproeving na de andere op ons neerkomt, als de mensen ons grieven. Ja, als de vriendschap dezer aarde ons in haar ongevoeligheid bit terheid aandoet. Zou God het weten, spot ook het ongeloof, als de daden des groten Konings raadselachtig zijn en ondoorgrondelijk. Met die spot tracht het Gods kinderen te vervaren! O, hoe verstaan wij de verzuchting van de profeet: „Och, dat Gij de hemelen scheurdet!" Hoe kunnen wij begeren in eigen leven de raadselen te zien opge lost. Hoe zouden wij wensen, de stemme Gods over de wereld te horen klinken, die de verdrukten recht doet, en het waarom van zovele donkers verklaart. Maar de hemelen blijven gesloten en de wereld spot voort. O, God beware er Zijn kinderen voor, dat zij Zijn eer zou den krenken door de wereld hun twijfel te openbaren. De psalmist heeft ook geweten, dat het vele donkere in ons leven, zowel als het schijnbaar onver golden onrecht, de moeite is in onze ogen. Maar hij wijst ons de weg tot het licht. „Totdat hij in Gods heiligdom inging". Zoeken ook wij 's Heren aan gezicht. Wachten wij van Hem ons licht en heil. Gods beloften zijn onwankelbaar in Jezus Christus, door Wie alle dingen ons medewerkten ten goede'. Met die liefde te geloven Kom ik alles eens te boven! (Uit een Dagboek) voor weduwen in blijde en droeve dagen In vorige publicaties is al eens een uiteenzetting gegeven van de gevallen welke recht geven op weduwenpensi- oen. Zoals vermeld, komen hiervoor in aanmerking a. de weduwe van een verzekerde met eigen kinderen beneden 18 jaar, wel ke tot haar huishouden behoren en die vóór of óp de dag van het over lijden van de echtgenoot zijn gebo ren; b. de invalide weduwe; c. de weduwe van 50 jaar of ouder op de laatste dag der maand, waarin de echtgenoot is overleden. Speciaal het vermelde onder a en b willen wij in dit artikel eens nader on der de loupe nemen, in verband met complicaties welke zich kunnen voor doen wanneer een weduwe op het tijd stip .van overlijden van haar echtgenoot in verwachting is, en voorts wat ver staan wordt onder het sub b vermelde in verband met de invaliditeit. Gezinsuitbreiding wordt meegerekend. Met een eigen kind wordt een pleeg kind gelijk gesteld, maar daarnaast ook het kind waarvan een weduwe op de dag van het overlijden zwanger was. Dit kind nu wordt op die dag als reeds geboren aangemerkt, zodat het gedurende die zwangerschap geacht wordt te behoren tot het huishouden van de weduwe. De weduwe ontvangt in dit geval dus het verhoogde weduwenpensioen van 1968,per jaar. Na de geboorte van het kind behoudt zij dit pensioen tot het tijdstip waarop zij geen kinderen beneden 18 jaar meer heeft. Ingetrokken of verlaagd. Wordt het kind 18 jaar, dan wordt met ingang van de eerste dag der maand, volgende op die, waarin het kind 18 jaar is geworden, het weduwen- pensioen ingetrokken, wanneer de we duwe alsdan beneden 50 jaar is, terwijl in plaats van het pensioen een tijdelijke weduwenuitkering wordt toegekend voor de duur van ten hoogste twee jaar. f mc Pensi°en wordt verlaagd tot j uzb, per jaar wanneer de weduwe op genoemd tijdstip reeds 50 jaar of ouder is. Z(j behoudt dit verlaagde pen- is°bere1kt t0t leeftijd van 65 Jaar baby niet levend ter we- an wordt het weduwenpensioen, indien er geen andere kinderen zijn, beneden 18 jaar, ingetrokken en een tijdelijke weduwenuitkering toegekend. De duur van deze tijdelijke uitkering is afhankelijk van de leeftijd van de vrouw ten tijde van het overlijden van haar man. Wanneer bestaat invaliditeit? Wat betreft de onder b bedoelde in valide weduwe, moge dienen, dat een weduwenpensioen ook wordt toegekend aan de weduwe die blijvend invalide is. Onder blijvende invaliditeit verstaat de wet het tengevolge van ziekte of ge breken niet in staat zijn door arbeid de helft te verdienen van wat gezonde personen van dezelfde soort of soort gelijke opleiding met arbeid gewoonlijk kunnen verdienen. De invaliditeit moet dus wel bewezen zgn. Tot zover dus de bepalingen betrek king hebbende op deze categorien we duwen, waaruit blijkt, dat de wetgever terdege rekening heeft gehouden met de moeilijkheden waardoor, wij hopen het van harte, slechts een klein aantal weduwen getroffen zullen zijn. Tenslotte willen wij er nog even op wijzen, dat de ingangsdatum van de wet nog nader door de wetgever zal worden vastgesteld. (Nadruk verboden) I KAPELLE(Z.B.) Telef. K 1102-223 '-ISuiHÏt? feeuze Waterproof-schokvrij enz. vanaf f 59.75 Deze week heeft het nieuwe kabinet De Quay zijn regeringsverklaring voor de Kamer afgelegd en zijn plannen voor de naaste toekomst ontvouwd. Men kan dit kabinet aanduiden als extra-parle mentair en christelijk-liberaal. Het heeft dus geen vaste binding met de fracties waarop het speciaal steunt en ook deze fracties zullen de nieuwe regering naar haar daden kunnen beoordelen. Wij achten dit uit parlementair-de mocratisch oogpunt ook een gezonder instelling dan de vastlegging van ka binet èn fracties aan een van tevoren uitgewerkt regeringsprogram, waartoe de fracties zich dan verbonden om dit te steunen. Dit laatste was een eis van de P.v.d.A., waaraan de andere par tijen thans echter niet wensten te vol doen. Die binding moge dan het voor deel hebben van een vrij goed verzekerd voortbestaan van de eenmaal gevormde regering, het komt toch neer op een buiten-parlementaire afspraak tussen enkele partij-instanties en tast feitelijk het wezen van de democratie aan; de vertegenwoordigers der betreffende par tijen worden er door tot een stelletje ja-knikkers, hetgeen juist niet de be doeling van een democratische volks vertegenwoordiging is. Het is nu dus zo, dat de Partij van de Arbeid als voornaamste partij der oppositie zal optreden. Zij zal zich on getwijfeld ook als zodanig laten gelden, hetgeen haar goed recht is, ja zelfs haar plicht is. Een loyale parlemen taire oppositie is het zout der demo cratie en vereist in wezen een niet minder grote verantwoordelijkheid dan het dragen der regeringsmacht. Het komt ons voor, dat de P.v.d.A. juist voor die oppositionele functie uit nemend geschikt is. Sommige kringen zijn daar wat angstig voor, vrezen een te demagogische felheid der politieke strijd en een dreigen met of verwek ken van stakingen door het N.V.V. wanneer de socialistische eisen een niet naar hun zin bevredigende oplossing zouden krijgen. De tot vorig jaar ge voerde regeringsverantwoordelijkheid zal echter zeker niet zonder invloed blijven op het voeren van de oppositie en bovendien zal er eerst nog voldoen de aanleiding moeten zijn om met sta kingen e.d. te dreigen. De nieuwe regering staat zeker niet voor een gemakkelijke taak. Zij krijgt als erfenis een nog altijd grote woning nood, een subsidie-politiek die honder den miljoenen vereist, een enorme de- fensielast, een groeiend ambtelijk ap paraat, een verandering vereisende loon- en huursituatie. Het een is nauw verweven met het ander, geen enkel dezer problemen kar. als een afzonder lijk iets worden bedien of opgelost en er zal geen oplossing bestaan zonder een ernstige oppositie er tegen. Ondanks het geharrewar waarmede de kabinetsvorming geschiedde, hebben wij echter de indruk, dat de thans in de regering samenwerkende partijen de vaste wil hebben om de zaken flink aan te pakken en daarbij de nodige eensgezindheid zullen tonen. Er wordt in menig opzicht moed en c'urf van de nieuwe regering vereist. Er zullen maatregelen moeten werden genomen, die óf de ene óf de andere groep teleurstellen of benadelen. Maar die reeds te lang achterwege gebleven ingrepen zullen dan aantonen, waartoe deze regering in staat is en of haar eensgezindheid groot genoeg is om ook onpopulaire maatregelen te durven treffen ter gezondmaking van ons eco nomisch leven. We verwachten van deze regering, waarin vele nieuwe figuren naar voren komen, een bezielde aanpak van de problemen. Dat is niet alleen nodig voor de toestand des lands, maar ook om te laten zien, dat het zonder so cialisten ook kan en de vooruitgang, ook in sociaal opzicht, er niet door ten achter blijft. H. VAN WERMESKERKEN (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel vaq 12 cent voor doorzending van uw brief Autorijschool. D. G. vraagt: mag ik in een wettelijk voorgeschreven auto rijles geven Ja, dat mag, als de wagen, welke u hiervoor gebruikt, geschikt is. Met nadruk dient u er op gewezen te wor den, dat u als instructeur steeds direct l-2bij de handrem moet kunnen komen. Wij raden u aan, u in verbinding te stellen met de plaatselijke verkeerspo litie. U moet u verder laten inschrijven bij de Kamer van Koophandel (handels register). Iemand, wien het rijbewijs is ontnomen, mag ook onder uw toezicht geen auto besturen. Watervlekken. Gaarne zou ik van u willen weten, hoe ik watervlekken kan verwijderen, die ontstaan zijn op een geschilderde deur, vraagt J. t. S. Watervlekken op het geschilderde houtwerk kunt u verwijderen door het houtwerk af te nemen met water, waaraan een scheut amoniak is toege voegd. Daarna opwrijven met een wei nig was, bij voorkeur was waaraan si liconen zijn toegevoegd. Hierdoor ont staat een waterafstotend laagje. Vingerplanten A. Fl. te U. vraagt hoeveel soorten vingerplanten zijn er? De mijne heeft 8 10 punten per blad, is 57 cm boven de pot hoog, maar de onderste bladen gaan steeds vanaf de stam hangen. Het blad blijft wel mooi groen. Ze is ongeveer 4 jaar oud en komt boven in den beginne een kroon van drie bladen. Nu maar steeds een kroon van 1 blad uit. Bij mijn buur komt er een soort bloem uit. Moet die verwijderd worden? In de cultuur en welke geschikt zijn voor kamerplant zijn er maar enkele. a. De gewone vingerplant Fatsia ja- ponica ook wel foutief Aralia saboldie genoemd. Verder nog een paar bonte rassen als F. j. var. fol. argentei-mar- ginatis met witbonte en F. j. var. fol. aurci-marginatis met geelbonte blade ren. b. Verder is nog een kruising tussen klimop en vingerplant n.l. Fatshedera lizei, een meer hooggroeiende plant met het uiterlijk van gedeeltelijk klimop, gedeeltelijk vingerplant. De gatenplant Monstera wordt ook wel eens foutief vingerplant genoemd. Nu de plant maar één blad vormt en de onderste bladeren gaan hangen, moet de plant eens verpot worden in een iets grotere pot in voedzame grond b.v. 2 delen bladgrond 1 deel verteerde graszodengrond en 1 deel verteerde stalmest, welke verpotting u nu kunt uitvoeren. Ook een te warme stand plaats veroorzaakt hangende bladeren dus koel in een ongestookte, doch vorst- vrije kamer. Oudere planten gaan wel bloeien, kunt u gerust laten zitten, erg decoratief, later gaat kop vertakken. Loonstrookje B. B. is gewoon loonstrookjes te ontvangen, doch nu is hij bij een andere werkgever in dienst en heeft geen loonstrookjes meer ont vangen. Is die andere werkgever wet telijk verplicht deze strookjes te geven? Neen, hij kan u laten tekenen voor de ontvangst van het loon op de loonstaat of iets dergelijks. Daarop staat dan een specificatie. Is dit niet het geval laat het u dan voorrekenen hoe hij aan het netto bedrag komt, daarop hebt u wel recht. Ficus. d. D. schrijft: mijn ficus heeft bruine vlekken op de bladeren, terwijl mijn andere ficus dat niet heeft. Wat kan de oorzaak zijn en wat is er tegen te doen? De ene ficus zal vermoedelijk wat op de tocht hebben gestaan. Zorgt u er voor, dat dit niet meer het geval is, wellicht zullen de vlekken nog weer verdwijnen. Kaarsvetvlek Hoe verwijder ik een vlek, veroorzaakt door kaarsvet, uit een peau de suède jasje? vraagt abon nee. De hard geworden druppels kunt u voorzichtig wegkrabben met de botte kant van een mes. Vervolgens legt u op de overgebleven vlek grauw papier, waarover u met een warm strijkijzer strijkt. Het papier meermalen verschui ven. Denkt u om schroeigevaar Dus het strijkijzer niet al te warm gebrui ken. Erfrecht van tweede echtgenote lk ben bij mijn vader in het bedrijf en zal de zaak later ook overnemen. Mijn vader is nu voor de tweede maal ge trouwd en niet op huwelijkse voorwaar den. Als mijn vader komt te overlijden, erft mijn stiefmoeder dan ook en zo ja, hoeveel aldus een abonnee. De wet beschermt de rechten van de voorkinderen als iemand voor de tweede en verdere maal trouwt. In dit geval is het zo, dat de vrouw uit welken hoofde ook, niet meer kan verkrijgen dan een vierde van de goederen van de man. Wat zij ten huwelijk aangebracht heeft mag voor die berekening apart gehouden worden, dat'is n.l. van haar zelf geweest. Kwitantie zegelen Abonnee heeft een auto gekocht tegen contante be taling. De verkoper heeft een bewijs van ontvangst afgegeven op een klein vodje papier, waarop hij ook zijn hand tekening heeft geplaatst, abonnee ver zocht hem deze kwitantie te zegelen, doch dat weigert hij. Wat te doen? Artikel 34 lid 1 van de zegelwet be paalt, dat aan een vast recht van 0,15 is onderworpen a) eenzijdig opgemaak te stukken, vermeldende de ontvangst of overneming van gelden, enz. Nu de verkoper zijn naam geplaatst heeft op dat vodje papier, dient hij die hand tekening te stellen op een zegel van 0,15. Doet hij dat niet,- dan is hij in overtreding volgens de zegelwet. Deze wet schrijft niet voor dat de kwitantie moet bestaan uit een mooi stuk papier dus al zou de kwitantie desnoods ge steld zijn op luciferdoosje, dan is het ook goed, maar geldig als kwijting is alleen een gezegeld bewijsstuk. De kos ten van de zegel zijn voor uw rekening. U kunt u nog eens in verbinding stellen met de verkoper en hem wijzen op het feit, dat hij een boete zal oplopen als hij geen zegel plakt. U kunt ook kwi tantie op maken met plakzegel en deze door de verkoper laten tekenen. Blijft hij weigerachtig, dan legt u beide stuk ken over aan de inspecteur der regi stratie die zal zorgen, dat het recht zijn loop heeft. Vijvertje maken Ik zou graag een vijvertje maken van beton, maar ik heb er steeds weer van afgezien, omdat ik vooruit weet dat het water, dat ik er in doe na een paar dagen toch weer groen wordt. Wat moet ik doen om helder water in mijn vijver te houden? vraagt P. M. T. Het water in een vijvertje behoeft in het geheel niet binnen een paar da gen groen en troebel te worden. Op de bodem van het betonnen vijvertje wordt eerst een veenbodem aangebracht. Hier voor kunt u speciale veenplaten ge bruiken, die daartoe in de handel zijn, maar ook vaste turf. Deze maakt u doornat en brengt er een laag van 10 k 15 cm van op de bodem van de leeg gemaakte vijver. Hier overheen brengt u dan een laagje grof zand aan van ca. 2 a 3 cm tegen het opdrijven van het veen. Over de zandlaag legt u flinke vellen ongekleurd pakpapier en laat hierop voorzichtig het water lopen, waarmee de vijver gevuld wordt. Het papier voorkomt, het wegspoelen van het zand bij het vullen van de vijver. Is de vijver gedeeltelijk gevuld, dan ver wijdert men het papier en plant men er allerlei waterplanten in. Hoe meer soorten, hoe beter. De meeste kunt u wel uit een sloot halen. Deze planten moeten het water van de voor de vissen benodigde zuurstof voorzien. Deze plan ten hebben bovendien een sterk reini gend vermogen. Bij de juiste planten- bezetting blijft het water steeds schoon. Om te veel algengroei te voorkomen, kunt u posthoornslakken in de vijver doen, die u ook uit de sloot kunt halen. Let er echter wel op, dat er geen poel slakken in komen, die de planten eten. Bij het overbrengen van planten uit een sloot goed controleren of er geen scha delijke dieren voor de vissen meekomen. Het beste is de planten eerst enige tijd in een glazen pot met water te laten staan. Vrijgezellencongres. J. H. te O. vraagt inlichtingen over het a.s. vrij gezellencongres te Grevenbicht. Het 7e Wereldvrijgezellen congres wordt gehouden op 15, 16 en 17 augus tus a.s. te Grevenbicht. Er kunnen zo wel mannen als vrouwen aan deelnemen, die de leeftijd van 23 jaar bereikt heb ben. Voor verdere inlichtingen kunt u zich wenden tot dhr. G. Greyn te Gre venbicht. BI N N ENVERI NGBED HAZET-FABRI EK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED Piet Rentmeester derde. Uit een sterk veld renners wist Piet Rentmeester in Wakken (B.) een eer volle derde plaats te behalen. Hij ein digde in dezelfde tijd als de winnaar. Voetbal. Zaterdagmiddag komt Middelburg I naar Yerseke, om hier de strijd aan te binden tegen Yerseke I. Zoals we we ten, heeft deze ploeg vorig jaar tegen Anderlecht uit Brussel gespeeld en deze wedstrijd maar net verloren. Wij den ken dan ook wel zeker te kunnen zeg gen, dat in deze wedstrijd geen pun- tenwinst zit voor onze vereniging, doch het zal wel wat te leren geven aan onze spelers. De opstelling van Mid delburg is als volgt. Doel: H. Versluis. Achter: J. Ligtermans en A. Carol. Midden: A. Vogel, L. Gillissen en P. Lindenberg-, Voor: H. de Bruin, W. Groenewegen, C. Goossen, J. Bostelaar en W. Beukert. Zo U ziet, vele bekende namen. Het zal dan ook vermoedelijk wel een wedstrijd worden, die het aan zien zeer zeker waard zal zijn. Huidzuiverheid Huidgezondheid En puistjes verdrogen door Puroipoeder WATERGETIJDEN WEM E LD IN GE Van 30 mei tot 6 juni 1959 Zaterdag 6 juni: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 11.— 11.25 4.17 4.53 Maandag 12.05 5.23 5.58 Dinsdag 0.33 1.09 6.25 6.54 Woensdag 1.31 2.02 7.20 7.43 Donderdag 2.19 2.47 8.03 8.25 Vrijdag 3.— 3.27 8.42 9.— Zaterdag 3.39 4.02 9.14 9.34 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1