NIEUWS- El* i ADVERTENTIEBLAD VOO R ZUI ID- BEVELAND oveRöenkinq PO Nil AC Een buitenlandse reis V 24STE JAARGANG No. 50 23 MEI 1959 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN HORLOGES Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE J&&&Ï 21 - TELEF. 01180—245S Abonnerflfc^tsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 TELEF. 01130—881 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Die de Here verwachten zullen de kracht vernieuwen; zij zul len lopen en niet moede wor den, zij zullen wandelen en niet mat worden. Jes. 40 31. Nieuwe krachten te zullen ontvangen, dat staat voor vele krachtelozen en zwakken, voor vele zenuwlijders vooral, gelijk met de belofte van een nieuw leven! Wat "zijn er niet veel levens, die nutteloos daarheen kruipen uit gemis aan levensenergie, dat is innerlijke kracht'. Wat zijn er ook vele vermoeiden en uitgeputten in het kampperk van het leven'. Zij hebben te veel gedaan, zich te veel vermoeid, te hard meegelopen, zij zijn in één woord overwerkt'. Voor al deze voortwoekerende kwalen van onze tijd weet de aardse geneesheer als regel geen ander middel dan „rus ten", niets doen, vaak overmatige voeding en algehele afzondering. Ach, dat deze armen in die afzondering de Bron aller levensenergie leerden zoeken. De Here laat zich door geen afzonde ringsverbod weerhouden, om tot de ziel te spreken van beter dingen dan ver zorging des lichaams alleen. Maar ook, dat wij allen leerden het geheim der steeds vernieuwde kracht te zoeken en na te sporen. Ach, dat er onder ons iets te zien ware van die eeuwige jeugd der ziel, die niet moede noch uitgeput wordt. Het geheim voor kranken en gezonden is geen ander dan een kinderlijk vasthouden aan de belofte des Heren. Wij moeten dus niet alleen naar Hem uitzien, maar ook Zijn komst verwachten. Wie Hem verwacht, stelt Hij nimmer teleur! (Uit een Dagboek) hoeft helemaal niet duur te zijn Iets dergeljjj U met de auto campings trekt.] morgens te sch AUTOTOCHT LANGS CAMPINGS NIET KOSTBAARDER DAN VAKANTIE IN EIGEN LAND Midden in Kopenhagen kampeerden we met onze kleine auto. Het werd schemerig. De primus werkte op volle toeren en we staarden naar de stoom, Mie uit de pan met macaroni steeg. Een slank meisje kwam langs, nam het tafereeltje op, snoof on zei. „Hiïiiïi. Ruikt „Waar komt* u vandaan?" wilden we weten. „Finland. En l\?" „Uit Nederland"/ Het meisje kwaJn wat dichterbij en ging op de hurkten naast de primus zitten. J „Ik heb veel ov'er uw land gelezen", vertelde ze. „Over/ de klompen, de mo lens, over Koningin Juliana, Prins Bernhard en de /vier prinsessen. Het zijn er toch vier Die avond hebfben we onze macaroni gedeeld met dit Finse meisje en haar vriendin. ~<s is mogelijk, wanneer motor of scooter langs Dan staat U zich des aeren naast een blonde Noor, een roodharige Engelsman of een donkere Italia(an. Dan discuteert U 's avonds na de^maaltijd met Duitse studenten, Grieks.'" meisjes en Romei nen over cultuur M wereldpolitiek. Weet U, wat ee?n camping is? Een camping is een gr.'asveld in of bij een stad, met een toko., waar men brood, melk, meioenen, eiere,-f> koffie en groen ten kopen kan en eeï,1 gebouwtje met toiletten, wastafels eh stopcontacten voor het scheren. In cT^e best geoutil leerde zijn zelfs wel douches. Een meneer of een mevrouw houden toezicht en aan hem of fi?oar betaalt U enkele kwartjes voor ieder'e nacht, dat uw tent of auto er staat. Campings zijn er door iheel Europa: aan de Bodensee in ZwitsdUland> in Pa rijs, Luik en Hamburg, ïm Odensee, Winschoten, Oslo en Maagdenburg. Het zijn er duizenden en nog eeïjs duizen den. U hoeft uw komst nooit aanj te kon digen en zelfs 's avonds laatbent U er welkom. U moogt zo lang blijven als U wilt. Na de oorlog opgekotnen. Het trekken langs campings heeft na de oorlog een grote vlucht genomen zo groot, dat sommige autofabriekeu hiermede rekening zijn gaan houden. Van onze trouwe Goggomobil bijvoor beeld kunnen de rugleuningen worden neergeklapt en dan ontstaat er een tweepersoons bed, waarop wij languit, zonder opgetrokken knieën kunnen lig gen. En het leger van camping reizigers groeit ieder jaar. Geen wonder. Voor hetzelfde bedrag, dat men normaal voor een vakantie in eigen land betaalt, kan men een enorme buitenlandse reis ma ken. U moet sportief zijn en U weten aan te passen en dan doet het er niet toe of U even in de twintig of boven de vijftig bent. In Hamburg hebben we eens gestaan op een camping vlak bij de beroemde dierentuin van Hagenbeek. We hadden juist onze maaltijd genuttigd, toen een auto met 'n Frans nummerbord aan kwam gieren. Twee bebaarde en be jaarde Fransozen stapten eruit, sleep ten primussen, een draagbare radio, ligstoelen, potten en pannen, een tent en slaapzakken naar buiten en acht minuten later stond het eten op en wa ren de scheerlijnen van de tent ge spannen. Waarmede we maar willen zeggen, dat de leeftijd geen enkele rol speelt. U hoeft trouwens niet zoveel attri buten mee te nemen om comfortabel te kunnen reizen; een reis langs campings moet geïmproviseerd worden. Wanneer het 's morgens regent breekt U bij voorkeur de tent niet op, maar blijft enkele uren of desnoods een of twee dagen langer. Wat doet het er toe? Het is in ieder geval wel goed, dat U op enkele plaat sen wat langer blijft. Niet omdat het opbreken van het kampement zoveel moeite zou geven, maar omdat U bij een wat langer verblijf wat meer tot rust komt. Geen auto en geen tent? Maar, zult U zeggen, we hebben geen auto en zelfs geen tent. Huur ze dan en probeer eens zo'n camping-va kantie! Zonder twijfel zal het U zo goed bevallen, dat U het volgend jaar met uw eigen spullen op stap gaat... De andere kosten beperken zich tot enkele rijksdaalders per persoon staan geld en datgene, wat nodig is voor eten en drinken. De maaltijden, de koffie en de thee kunt U zelf verzor gen en dat kost dus niet meer dan thuis. Jonge mensen, die ook een auto tocht naar Denemarken en zuid-Zwe den maakten, vertelden, dat de hele reis 45,per persoon had gekost. „En we hebben heus niet op een houtje gebeten. We hadden blikken groente, macaroni, spaghetti en aard appelen meegenomen. We smeerden des morgens voor we wegreden de boter hammen voor 's middags en 's avonds aten we warm. De meisjes zorgden voor de boterhammen en de jongens voor het opzetten van de tenten en het volpompen van de luchtbedden. We zijn een paar maal naar een concert, naar het amusementspark Tivoli en in heel wat koffiehuizen geweest. En de hot- dogs: broodjes met warme worst, heb ben we ons goed laten smaken!" zei den ze. Wanneer we U een beetje hebben kunnen overtuigen, dat een camping- reis heel veel bekoorlijks heeft, vraagt U dan aan de A.N.W.B., Parkstraat 1826, Den Haag, een lijst van cam pingadressen in het land dat U wilt bezoeken. Goede reis en wel thuis. Stichting centrum voor kraamzorg van het Groene Kruis voor Z. en N.-Beveland en Tholen Onder leiding van de secretaris dhr. A. de Lange vergaderde dinsdag 12 mei 1959 in het medisch Centrum te Goes het Algemeen Bestuur van bovenge noemde Stichting. Uit het jaarverslag over 1958 bleek, dat in dat jaar in 760 gevallen kraam hulp was verleend. Het aantal verzor- gingsdagen bedroeg 7.888. Per 1 januari 1058 waren bij het Centrum werkzaam 30 gediplomeerden en 8 leerlingen-kraamverzorgsters. Per 31 december 1958 31 gediplomeerden en 4 leerlingen. De hoop werd uitgesproken, dat zich in 1959 weer meer leerlingen zullen aanmelden. Het Bestuur doet, wat het kan, om het in financieel opzicht voor de leerlingen zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Betreffende de gediplomeerde kraam verzorgsters werd medegedeeld, dat per 1 januari 1959 weer 2 periodieke ver hogingen bindend werden verklaard, zodat de salarissen weer een niet onbe langrijke verhoging ondergingen. Hier mee ging gepaard een verhoging van het Rijkssubsidie. Vervolgens werd gememoreerd de aankoop door de interprovinciale Stich ting (gevormd door de Provinciale Groene Kruisverenigingen in Zuid-Hol land, Utrecht, Noord-Brabant en Zee- land)van een hotel in Doorn, waar-in een Internaat voor de leerlingen zal worden gevestigd. Deze basisopleiding zal plm. 8 weken duren. De opening van dit internaat zal deze maand plaats vinden. Tenslotte werd dank gebracht aan de leidster-docente zuster Aarens en aan de assistente zuster Bierens voor de goede leiding, die zij aan het Centrum weten te geven. De tarieven voor kraamhulp houden verband met het inkomen van het gezin en variëren van 7,tot 11,per dag. Nadat de voorlopige balans per 1 ja nuari 1959, de voorlopige exploitatie rekening over 1958 en de begroting voor 1959 waren vastgesteld werd de secretaris, de heer A. de Lange her kozen. BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED VAN WILLEGEN KAPELLE(Z.B.) Telef. K 1 102-223 1 ■"XÜumie kéiïzé Waterproof-schokvrij enz. vanaf f 59.75 Jaarverslag der directie van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in Zeeland over 1958 In 1958 kwamen in Zeeland 2031 wo ningen gereed, een aantal dat in het jaarverslag van de Hoofdingenieur- Directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in die provincie niet onbevredigend wordt genoemd. Wel was in 1957 het aantal woningen dat werd opgeleverd groter (2207), maar hier onder was een aantal woningen, dat werd herbouwd als gevolg van in de oorlog en door de watersnood van 1953 vernielde panden. Deze herbouw werd in Zeeland in 1957 nagenoeg voltooid. Het teruglopen van de woningbouw in deze provincie kan niet als een ge volg van verminderde belangstelling voor de bouw in de particuliere sector worden gezien. Het aantal woningen, waarvoor een rijkspremie kon worden toegekend (1159) overtrof namelijk bo ven verwachting het aantal in 1957 in gediende aanvragen. Rijkssteun werd toegezegd voor de splitsing van 14 woningen, de verbete ring van 182 woningen en voor de ver vanging van 627 tonprivaten door een closet. De wederopbouw van de door oor logsgeweld verwoeste boerderijen kwam in 1958 geheel gereed. De herbouw van door de watersnoodramp van 1953 ver woeste boerderijen werd ook beëindigd, behoudens een klein aantal op Schou- wen-Duiveland, waarvan de herbouw in een vergevorderd stadium van uitvoe ring is. Voor 24 herbouwboerderijen op dit eiland kon nog geen grond worden toebedeeld. Verwacht wordt, dat dit in 1959 zal kunnen plaats vinden. Veertig uitbreidingsplannen of wijzi gingen van plannen werden door Ge deputeerde Staten goedgekeurd. Elf an dere plannen of wijzigingen van plannen keurden Gedeputeerde Staten gedeelte lijk goed. Aan één plan werd de goed keuring onthouden. Vijf gemeentelijke basisplannen voor de wederopbouw werden door de Minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid goed gekeurd. De afdeling Zeeland van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten heeft in 1958 een model-bouwverordening op gesteld, welke naar verwachting door alle Zeeuwse gemeenten zal worden overgenomen. Hiermede zal een be langrijke vooruitgang worden verkre gen op het gebied van uniforme bouw voorschriften. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Verdroogde knop in Aaronskelk B. R. v. W. vraagt: ik ben in het bezit van een Aaronskelk. Hij staat er mals en fris bij. Nu kwam er laatst een knop in tot mijn grote vreugde en na verloop van 4 weken verdroogde de knop. Nu is mijn vraag: waar kan dit aan liggen? Hij krijgt ook wel eens bloemenmest. In de meeste gevallen wordt dit ver oorzaakt door een te warme en te droge omgeving, b.v. in een gestookte kamer. Ook kan het zijn, dat de knop ver droogt of verbrand is door een te sterke bemesting met bloemenmest. De arons kelk houdt van een nogal koele en voor al vochtige omgeving, dus liefst in een vorstvrije koude kamer, volop in het licht, b.v. voor het raam. Het is nu de bloeitijd voor de aronskelk, dus daar ligt het niet aan. Bloemenmest is vooral in de bloeitijd nodig, doch moet in sterk verdunde toestand, dus bijv. 1 thee lepeltje op 1 liter warm water, toege diend worden als de kluit voldoende vochtig is. Strooi dus nooit de kunst- Oiest in poedervorm op de grond uit, maar altijd opgelost. Zet de pot op een omgekeerd schoteltje of anderszins in een grotere sierpot en zorgt er voor dat daarin altijd water staat tot even onder de bloempot, zodat daardoor een vochtige omgeving geschapen wordt. Woningruil G. A. B. vraagt: is de eigenaar van een huurhuis verplicht zijn medewerking te verlenen aan een door de huurder aan te gane woningruil? Neen, hij is daartoe niet verplicht. Stemt hij met de woningruil niet in, dan is er geen sprake van ruiling. Huishoudelijk personeel Ik werk voor halve dagen in de huishouding en ben daar vanzelfsprekend verzekerd voor het ziekenfonds e.d. Nu kan ik nog een betrekking krijgen voor 5 middagen per week. Moet ik daar ook verzekerd worden? En hoe moet dat dan? Moet die mevrouw dat doen of ik zelf, vraagt mej. B. P. De werkgeefster, bij wie u 's middags gaat werken, moet u op dezelfde wijze verzekeren bij de Detam te Utrecht als de werkgeefster, bij wie u 's morgens werkt, dit ook doet. U krijgt dus van beiden de ziekenfondsverklaringen. Uw tweede werkgeefster moet u ook opge ven bij de loonbelasting, zoals uw eerste werkgeefster dit doet. Wat de rentezegels betreft zouden beide dames om en om kunnen plakken, dat is een voudiger. Het in contanten afdragen van de waarde van het zegeltje aan u is verboden. Alimentatie Sedert 1946 ben ik van tafel en bed gescheiden. Mijn man is toen veroordeeld tot de betaling van een alimentatie van 10,per week. Met de betaling ging het aardig goed, doch vanaf 14 maart van 't vorige jaar is hij reeds 25 weken achter. Gebleken is dat hij ziek is; heeft die ziekte invloed op betaling? Daardoor wordt hij toch niet van zijn plicht ontslagen Hij krijgt ziekengeld en heeft het overigens ook zeer goed. Aldus het probleem van mevr. C. van D. Wrj zouden u willen adviseren eens naar de advokaat te gaan. Een enkel briefje van hem naar uw man zal dunkt ons voldoende zijn om in deze zaak klaarheid te brengen. In het ergste ge val zou er beslag gelegd kunnen wor den, doch wij zien daarvoor, gezien de vrij goede gang van zaken in het ver leden, geen reden. Bevoordeling van de langstlevende Kan iemand zijn huizenbezit vermaken op langstlevende, man zowel als vrouw? Betrokkene is in algehele gemeenschap van goederen getrouwd en heeft een kind, dat reeds meerderjarig is. Moet in het bevestigde geval de vrouw en/of het kind nog aan een ander meewer ken? Hoeveel bedragen de kosten van de no taris aldus de vragen van A. K. Voor het beoogde doel zijn twee tes tamenten noodzakelijk, n.l. een van de man en een van de vrouw. Medewerking van het meerderjarige kind is daartoe niet nodig, doch u moet wel beiden reke ning houden met zijn beschermde belan gen, te weten het wettelijk erfdeel. Raadpleegt u voor een en ander, ook voor wat betreft de aan deze testamen ten verbonden kosten, de notaris. Kinderbijslag C. W. stelt een vraag over kinderbijslag. Aangezien u vraagt naar de hoogte van het loon, nemen wij aan, dat u „klein zelfstandige" bent. Indien deze veronderstelling juist is, delen wij u mede, dat u niet voor kinderbijslag in aanmerking komt, gezien het feit dat u twee kinderen hebt. Het minimum aantal kinderen hier ligt op drie, terwijl in dat geval het jaarlijks inkomen niet meer dan 3500,mag bedrragen. Zwarte luis Mevr. W. te S. vraagt mijn dahlia's komen ieder jaar bij het opgroeien vol zwarte luis. Ik spuit ze dan wel met DDT, maar dit is een heel werk en erg vermoeiend. Moeten soms voor het planten de knollen behandeld worden Behandeling van de knollen heeft wei nig zin, daar luizen zich gemakkelijk verplaatsen en dus gedurende het ge hele seizoen de dahlia's kunen aantasten Er zit niet anders op dan de planten ge regeld te spuiten als er luizen op voor komen. Spuit eens met het minder gif tige Malathion of Lirohex, op basis van F. E. P., welk gif al na 2 of 3 dagen uitgewerkt is. Van het laatste zijn klei ne flesjes voor particulier gebruik in de handel. Gebruiksaanwijzing van beide :s op de verpakking aangegeven. Bij al deze bespuitingen met de genoemde middelen of het stuiven met D.D.T. zor gen dat ge er niets van binnen krijgt Vermijd ook directe aanraking met de huid; draag daarom rubberhandschoe nen en hoofdbedekking. Geregeld met de slang op de waterleiding door het gewas spuiten, kan vaak luisaantasting voorkomen. Vakantie en Naatje van de Dam. P. G. vraagt: 1 Wanneer hebben de bouwvakarbeiders vakantie? 2. Wanneer verdween Naatje van de Dam De vakantie valt voor hen die werken boven de grote rivieren van 18 juli tot 27 juli 1959 en voor de overigen van 8 augustus tot 17 augustus 1959. 2. „Naatje" verhuisde op 8 april 1914 des voormiddags om half acht. Het Rode Kruis. In de periode van 25 mei tot 7 juni houdt het Rode Kruis door het gehele land zijn jaarlijkse collecte. In onze gemeente zal dit geschieden door mid del van giftenzakjes, die huis aan huis verspreid worden. E.H.B.O.'ers zullen in hun vrije tijd deze zakjes komen op halen. Waar onmiddellijke hulp gebo den is, moogt U rekenen op het Rode Kruis. Mag dat Rode Kruis thans re kenen op U Maak de taak van de E.H.B.O.'ers prettig en gemakkelijk. Leg de zakjes met inhoud gereed, geef gul, dan kan het Rode Kruis helpen namens U! Geslaagd. Geslaagd te Utrecht voor het vak diploma oliehaarden en kachels dhr. J. van de Velde, Wijngaardstraat. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 2430 mei 1959 Vrijdag 29 mei: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.44 5.15 10.12 10.42 Maandag 5.32 6.03 11.01 11.35 Dinsdag 6.21 6.03 11.52 Woensdag 7.10 7.35 0.27 0.44 Donderdag 8.00 8.23 1.18 1.35 Vrijdag 8.51 9.14 2.12 1.35 Zaterdag 9.51 10.16 3.10 3.40 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1