Pinksteren (goodwill NIEUWS- EN SLAD VOOR Examen doen 24STE JAARGANG No. 49 16 MEI 1959 J. STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN toe- r alle l juni Land- en Tuinbouw v"* houdt U iedere dag fris en monter Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 011802453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar T k. UITGAVE DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur deling Het leest van de harde waarheid Wonderlijk zijn de verschijnselen bij de uitstorting van de Heilige Geest in Jeruzalem, tongen als van vuur en een geluid als van een geweldige windvlaag. Maar daarnaast wordt onze aandacht onmiddellijk geboeid door een zo moge lijk nog veel wonderlijker verschijnsel dan genoemde. Ter gelegenheid van het Pinkster(oogst)feest hebben zich te Je ruzalem Joden en met hen sympathi- serenden uit alle delen van de toen maals bekende wereld verzameld. En nu beginnen de discipelen van Jezus Chris tus, onder leiding en onder invloed van de zojuist op hen uitgestorte Heilige Geest te spreken in andere talen dan de taal, die zij gewend waren te spreken, talen, die zij, eenvoudige vissers als ze waren, nooit geleerd of bestudeerd had den. En al die onderscheiden landslieden uit zo totaal verschillende streken horen hen eensklaps ieder in zijn eigen lands- of streektaal spreken. Nu zijn er twee dingen mogelijk. Of de discipelen begonnen te spreken in de eigen landstaal van die zo verschillende in Jeruzalem vergaderde nationaliteiten en dan is er alleen sprake van een spreek-wonder. Of de discipelen begon nen te spreken in totaal vreemde niet bestaande talen, maar elk der saam- vergaderde nationaliteiten hoorde hen toch spreken in zijn eigen landstaal en dan is er sprake van een spreek- en hoor-wonder. Maar hoe dit ook zij, de menigte staat geheel verbaasd, ja raakt buiten zich zelf en is geheel met de zaak verlegen en de een zegt tegen de ander: „Wat heeft dit toch te betekenen?" Anderen echter staan gauw met hun oplossing klaar: „Ze hebben te veel zoete wijn gehad!" „Ze hebben te diep in het glaasje gekeken!" Dan springt Petrus naar voren, om ringd door de andere elf apostelen, en hij toont onmiddellijk de dwaasheid van die giftige beschuldiging aan. „Die mannen zijn niet dronken, 't Is pas ne gen uur in de morgen. Neen, hier is heel wat anders aan de hand. Hier wordt vervuld wat eenmaal voorspeld is door de profeet Joël: de belofte van de uitstorting van Gods Geest „op alle vlees". Maar daar laat Petrus het niet bij. „Mannen van Israël", zo spreekt hij zijn hoorders aan. „Jezus van Nazareth kennen jullie allemaal wel. Door zijn hand heeft God in uw midden krachten wonderen en tekenen laten verrichten. En die krachten, wonderen en tekenen waren van die aard, dat het ieder van u duidelijk kon zijn, dat hij hier niet met een gewoon mens, ook niet met een gewone profeet te doen had. Welnu, deze Jezus, van Godswege aan u gezon den, hebben jullie door de hand van wetteloze mensen aan het kruis gena geld en gedood! Die schuld hebben jullie op je schouders geladen, mannen van Israël, jullie, die je zo dikwijls hebt laten voorstaan op je vroomheid, die neerzag op de heidenen, die „honden", maar die in het volle besef van eigen hoogheid, waardigheid en superioriteit nu het ergste gedaan hebt, dat een mens ter wereld maar ooit kon of kan doen. Niet dat het God hinderde dat jullie dit deden. Hij heeft zijn Zoon opgewekt uit de doden en Hem gezet aan zijn rechterhand. Heel Israël moet weten, dat God zijn Zoon gemaakt heeft tot Heer over Hemel en aarde en tot Ge zalfde, tot Christus. Maar heel Israël moet ook weten, dat deze Christus de zelfde Jezus is, die het zelf aan het kruis heeft genageld!" Vele hoorders waren diep in hun hart getroffen en reeds op de eerste dag be keerden drie duizend zich van hun zon den tot God. Maar vandaag wordt Christus opnieuw gekruisigd. Kazant- zakis heeft gelijk. Gekruisigd wordt Hij niet alleen in gevangenissen, concen tratie- en vluchtelingenkampen, maar overal waar en door ieder, die God en zijn Christus ook maar in enig opzicht weerstaat door niet zijn wil te doen. En wie bekeert zich vandaag nog van cleze zijn zonden Pinksteren blijft ook in de twintigste eeuw het feest van de harde waarheid: Christus wordt door ons allen elke dag opnieuw gekruisigd! Moge Pinksteren dan dit jaar niet alleen het feest wor den van de harde waarheid, maar te vens dat van de radikale bekering! (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Lijster en Merel Wat is het ver schil tussen een lijster en een merel en waaraan kan men die herkennen vraagt een abonnee. Een merel is een lijster, d.w.z. een zangvogel, behorende tot de familie Turdidae, eet insekten en zaden, deels strandvogels. In Nederland broeden de grote lijsters, in midden-Europa de zanglijster, de zwarte lijster of de merel In noord-Europa de zanglijster, de ko perwiek en de beflijster. Een merel is dus een zwarte lijster; de andere lijsters hebben een gespikkelde wit-bruine borst. (H.) Wat erft zij Een weduwnaar met 1 zoon is hertrouwd. Als deze man komt te overlijden, wat erft de vrouw dan? Zij zijn in algehele gemeenschap van goederen getrouwd en er is vroeger nooit een boedelscheiding geweest. Al dus het probleem van mevrouw S. R. K. De tweede echtgenoot kan maximaal slechts Vi van de goederen van de man erven. Alles wat van de vrouw is, of wat zij heeft ingebracht ten huwelijk moet dus eerst worden afgetrokken. Voorts moet u weten, dat tijdens een huwelijk geen vermogensverschuivingen kunnen plaatsvinden tussen man en vrouw. De wettelijke regels omtrent de rechten van de tweede (en verdere) echtgenote zijn gemaakt om de rechten van voorkinderen te beschermen. Mocht uw man komen te overlijden, dan mag de zoon niet alleen over het huis beschikken, omdat u mede-eigenaar bent. Raadpleegt u zonodig nu, tezamen met uw man, een notaris, mede met het oog op de verwikkelingen tengevolge van de niet-verdeling van de eerste boedel. Schuldenaar betaalt niet Ik heb aan iemand in Amsterdam aardappelen verkocht, doch betaling blijft ondanks aanmaning achterwege. Wat staat mij te doen? Het beste wat U doen kunt is deze heer een aangetekende brief met bewijs van ontvangst te zenden, waarin u hem aanmaant binnen 14 dagen zijn schuld te betalen, anders volgt gerechtelijke invordering. Van uw brief moet u dan een afschrift aanhouden. Na 14 dagen kunt u de kwestie in handen geven van een deurwaarder, opdat deze rechts kundige betrokkene zal kunnen aan schrijven, als betaling achterwege is gebleven. Legitimatiebewijs R. vraagt wat men onder een wettelijk legitimatiebe wijs verstaat. Een legitimatiebewijs is een bewijs waarmede men kan aantonen, dat men is, waarvoor men zich uitgeeft. Een be wijs van Nederlanderschap is een legiti matiebewijs, doch slechts geldig als er een goed gelijkende foto op is bevestigd. Deze worden meestal alleen gebruikt voor reizen, tegenwoordig echter niet meer. Of het voorgeschreven is, dat men een foto moet tonen van de be treffende persoon bij het in ontvangst nemen van gelden is vanzelfsprekend. Een legitimatiebewijs kan men verliezen en de vinder zou er voordeel van kun nen hebben, als er geen foto op be vestigd is. Zonder foto is een dergelijk bewijs waardeloos. Een trouwboekje is heel aardig, maar het kan gestolen worden en er zit geen foto op geplakt dus is ook waardeloos als bewijsmate riaal. Wil men verzekerd zijn, dat men gelden kan ontvangen, dan is een goed legitimatiebewijs dus volstrekt noodza kelijk. Bij de postdienst kan men legi timatiebewijzen kopen, men moet dan foto's overleggen. Deze zijn internatio naal geldig bij alle kantoren. Caeaovlek Hoe kan ik een cacao- vlek uit een korenblauwe japon krijgen die ik al behandeld heb met lauw water en gezuiverde benzine, vraagt C.J. Deze vlek kunt u verwijderen door te betten met lauw water of sop van syn thetisch wasmiddel. Goed naspoelen (nabetten) met wrter. Geen benzine of dergelijke vloeistof gebruiken. Betrekken gekochte woning Ik heb een huisje gekocht, thans bewoond doch de huurder wil dit huisje niet verlaten. Wat kan ik doen, aldus het probleem van G. Q. Er is maar één weg om de huurder er uit te krijgen en die weg is, u te wenden tot een deurwaarder, opdat deze bij de kantonrechter een verzoek tot ontruiming kan indienen. Miljonairs Hoeveel miljonairs telt ons land, provinciegewijs, vraagt J. T. In 1957 waren er in ons land 726 mil jonairs, met een gezamelijk vermogen van 1.267.347.300,Enkele gegevens wat provincies betreft: in Zuid-Holland waren er 251, Noord-Holland 164, Utrecht 87, Gelderland 71, Overijsel 61, Noord-Brabant 61, Groningen 14. Den Haag telde de meeste per gemeente be zien, n.l. 98, Rotterdam 50, Wassenaar 49, Bloemendaal 45, Amsterdam 37, Enschede 30, Hilversum 19, Utrecht stad 15, Breda en Arnhem beide 12 en Almelo 10. Huishoudster D. d. J. wil een huis houdster nemen en vraagt welke sociale lasten er voor zijn rekening komen. Aan loonbelasting behoeft u niets te betalen. Voor premie algemene ouder domswet moet u 1,74 per week in houden van haar loon of voor eigen re kening nemen. Dat mag ook en maakt geen verschil ten opzichte van de be lastingen. Voorts moogt u ziekenfonds premie inhouden en wel een bedrag van 2,25 inhouden van 30,per week. Voor de ziektewet een percentage van 1 van laatstgenoemd bedrag. U dient de DETAM te Utrecht kennis te geven van de indienstneming van de huis houdster, waarna U een voorschotpre- mieaanslag zult ontvangen. Bij iedere betaling dient u ern z.g. ziekenfonds verklaring af te geven, verkrijgbaar bij de ziekenfondsen. Bij de belastingdienst moet u loonbelastingkaarten aanvragen en 2 x per jaar moet u de verschuldigde bedragen afrekenen met de ontvanger. Rentezegels moet u plakken tot een waarde van 0,50 per week; bij iedere betaling van het loon moet u dus een rentezegel plakken. In voorkomende ge vallen ontvangt de huishoudster dan ziekengeld van de bedrijfsvereniging de DETAM te Utrecht. Volledige gegevens krijgt u van die bedrijfsvereniging toe gezonden. Aangifte is verplicht doet u dat niet, dan komen alle wettelijke betalingen voor uw eigen rekening. De huishoudster dient dus haar rente- kaart aan u te presenteren, bij elke be taling. Heeft zij geen rentekaart meer, dan moet zij er een aanvragen bij de Raad van Arbeid. U moet aan de be drijfsvereniging opgeven of u de pre mies voor de sociale wetgeving voor uw rekening neemt of niet. Om omrekening te voorkomen, moet het loon verhoogd worden met 10 U ontvangt de gehele berekening van de bedrijfsvereniging, terwijl de belastingdienst u de z.g. groene belastingtabel zal uitreiken. U moet er op letten, dat u de tabel neemt voor „inwonend" personeel. De huis houdster moet zich als verplicht ver zekerde opgeven bij een erkend zieken fonds. Zolang zij dit niet gedaan heeft, heeft zij geen enkel recht op genees- en heelkundige behandeling. Petroleumkachel -Geeft een petro leumkachel vocht af? Ik wil er n.l. een kopen voor het droogstoken van mijn vochtige keuken, aldus de vraag van H. S. Ja, petroleumkachels geven altijd vocht af. In uw keuken kunt u naar onze mening het beste een kolenfomuis gebruiken, daarmede kunt u de ruimte goed droogstoken. Luis in Kamperfoelie H. P. te W. vraagt: tegen ons huis hebben we op het zuiden een kamperfoelie; veel jaren bloeide ze prachtig. De laatste zomer verschrompelde alles en zat de plant stikvol luis. Wat is hiertegen te doen? Kan herhaling voorkomen worden? Op het moment gaat ze weer uitlopen. Het is jammer, dat u deze vraag niet enige weken vroeger gesteld heeft, daar u dan een winterbespuiting met 6 liter vruchtboomcarboleum per 94 1. water had kunnen toepassen, waarmee u alle luizeneieren gedood had. Nu is het hier voor te laat, doch onthoudt dit voor de winter 1959-60. Nu kunt u spuiten met verschillende middelen, doch de meeste zijn zeer giftig. Wij raden ze u daarom niet aan. Het beste is nog te spuiten met het minst giftige middel TbP vol gens gebruiksaanwijzing of met 80 cc lindaan vloeibaar, 14 per 100 1. water. Voor particulier gebruik is van het eerste middel een kleinverpakking in de handel onder de naam Lirohex, waarop gebruiksaanwijzing. Inhoud fles je 80 cm3. Wanneer de plant wat wild geworden is; kunt u deze wel flink in korten, dat geeft ook meer succes bij de luizenbestrijding. U kunt dan weer een flink groeiend en gezond gewas krijgen. De bespuitingen uitvoeren zo dra ge luizen ziet en zonodig herhalen. 7ït7/710<i^*rQ huid? UALflLUS. Babyderm-zeep EEN NIEUWE INSEKTICIDE. Op het gebied van bestrijdingsmid delen worden steeds nieuwe ontdek kingen gedaan, welke van belang zijn voor de land- en tuinbouw. Zo heeft men in Italië de bestrijding van de rond de gehele Middellandse zee voorkomende olijfvlieg welk daar een ware plaag is, ter hand genomen met een nieuwe fosforester, n.l. Rogor. Aangezien dit middel bovendien werk zaam bleek tegen o.a. spintmijt, bladluis en thrips, is het ook van belang ge bleken voor ons land. Door de lange nawerking, (tegen spint meer dan 15 dagen) zodat het een spintgeneratie overbrugt en de opbouw van een spintpopulatie voorkomt, is het nuttig effect hoog. Een bespuiting in juli, augustus te gen spint met het nieuwe middel, voor komt tevens dat wintereieren worden afgezet. Rogor heeft een grote diepte werking, lange nawerking, is weinig „weergevoelig" en geeft in de zomer, bij warm droog weer, als andere fosfores- ters, zoals parathion, onvoldoende wer ken een prima resultaat tegen b.v. groene appelluis. Van zeer groot belang is ook, dat het middel slechts matig giftig is, zodat verspuiten zonder masker is toegestaan. Hoewel 't hier een nieuwe insekticide betreft, hebben de vele proefnemingen op allerlei insekten reeds uitgewezen, dat het zowel voor de landbouw, fruit teelt als tuinbouw een interessant mid del is. BI N N ENVERI NGBED HAZ ET-FA BRIEKEN ZEVENBERGEN SC H U I M RU BBERBED De verzorging van uw Suède jasje Nu de suèdejasjes zo in de mode zijn en vele van onze lezeressen ook zo'n vlot kledingstuk rijk zijn, leek het ons goed enkele wenken te geven voor de verzorging daarvan. Misschien verdient het aanbeveling dit stukje uit te knip pen en te bewaren. Daaronder geven we nog enkele tips die nu ook van pas kunnen komen. Suèdejasjes gemaakt van schapen huid, zijn de goedkoopste, die van een kruising van schaap en geit (persian) zijn duurder, terwijl die gemaakt van antilopehuid de duurste zijn. Voorkom, indien mogelijk, een regen bui op uw suède jasje, maar krijgt ge er een buitje op, dan rustig laten dro gen, niet bij de kachel en zodra droog opborstelen. Vetvlekken op suède kunt u verwijde ren met magnesiumpoeder. Dit poeder op de vlek strooien, in laten trekken en afborstelen. Andere vlekken op suède, verwijdert u met een potloodgommetje. Nawrijven met het suède van het beleg. Echt vuil geworden suède dient u te laten reinigen door een betrouwbare vakman. Wasbare suède kunt u slechts krijgen in één tint, n.l. in naturel beige. Voorjaarstijd is regentijd, smeer rits sluitingen van regenjassen en over schoenen af en toe in met wat vaseline. Een vetvlek in fluweel verwijdert u door d vlek te wrijven met een flanellen lapje waarop wat terpentijn. (Nadruk verboden.) Hk Help ons werken! Ongetwijfeld behoort ook U tot de honderdduizenden Nederlanders, die re gelmatig bijdraagt aan de vele collec ten, die in ons land worden gehouden. Dan zult U ook zeker ieder jaar in de derde week van mei iets hebben ge geven aan de z.g. Blauwe Week collec te. Door deze bijdrage stelt U de or ganisatiecommissie van deze collecte in staat om te werken. Door dit werken van de Blauwe Week Commissie kon in de jaren na de tweede wereldoorlog over geheel Nederland een net van me dische alcoholistenbureaus worden ge spreid. Voor 1940 waren er 4 bureaus. Thans werken er 17 bureaus, namelijk 12 algemene en 5 katholieke. Bovendien houden de deskundige medewerkers van deze bureaus iedere week in tientallen plaatsen spi'eekuren. Door uw bijdrage werd de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme in staat gesteld de voor lichting over het alcoholvraagstuk, we tenschappelijk verantwoord, ter hand te nemen. Er werd een filmdienst gesticht; er werden op vele lagere en middelbare scholen lessen over het alcoholvraag stuk gegeven; er werd een uitgebreide documentatiedienst opgebouwd. Wij moeten, helaas, blijven werken! Uw bijdrage blijft nodig! Het aantal patiënten bij de medische consultatiebureaus voor alcoholisme stijgt ieder jaar. Er wordt een groot scheepse advertentiecampagne gevoerd om het gebruik van wijn, bier en bor rel op te voeren. Het verkeer eist we kelijks slachtoffers, gevolg van onge lukken veroorzaakt door weggebruikèrs die in meerdere of mindere mate al cohol hadden gebruikt voor of tijdens het rijden. Het huisgebruik neemt toe en hierdoor maken honderdduizenden kinderen en jonge mensen direct ken nis met alcohol. Nodig blijft: het hel pen van alcoholslachtoffers! Nodig is: uitbreiding van de verantwoorde voor lichting over het alcoholvraagstuk! Daarom vragen wij U opnieuw: Help ons werken! Steun in de derde week van mei, van 1824 mei a.s., de blau we week collecte. Geeft uw kleine of grote bijdrage! En... ziet U onze col lectant niet, stort dan uw bijdrage op postgiromnuumer 96429, ten name van de penningmeester van de Blauwe Week Commissie te Middelburg. met actieve,beheerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 1723 mei 1959 Vrijdag 22 mei: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 10.23 11.51 3.29 4.16 Maandag 11.37 4.50 5.36 Dinsdag 0.08 12.51 6.01 6.36 Woensdag 1.17 1.49 7.04 7.28 Donderdag 2.10 2.41 7.52 8.16 Vrijdag 3.01 3.35 8.38 9.04 Zaterdag 3.54 4.26 9.25 9.54 Te Yerseke 5 minuten later Tb Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1