Kritiek Ijoiulwill NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Q] Q3 Spit, Spierpijn A 24STE JAARGANG No. 45 18 APRIL 1959 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des zaterdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN en waardering Land- en Tuinbouw Plaatselijk Nieuws YERSEKE BIN N ENVERI NGBED SC H UIM RU BBERBED REDACTEUR: KOU AAN SE KAAI 31 - TELEF. 011803453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50 verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Al ging ik ook in een dal der schaduwe des doods, ik zoude geen kwaad vrezen, want Gij zijt met mij, Uw stok en Uw staf, die vertroosten mij. Ps. 23 4. Voor velen ontbreken de blijde dagen niet in het leven. De dagen waarin men vol blijde moed de toekomst tegenziet. Waar toch komen zelfs voor deze zon nekinderen tijden in 't leven, dat zij moeten afdalen in het donkere dal der smart. En voor ieder onzer is eenmaal de doorgang door het dal der schaduwe des doods onvermijdelijk. Zalig dan als we weten, dat het donkere dal voert tot zonniger berghoogten dan wij op aarde immer hebben gekend. De scheiding van al wat we op aarde achterlaten, wordt duizendvoudig vergoed door de heer lijkheid der Godsstad, waarheen het doodsdal ons voert. Hebben ook wij de zekerheid, dat die donkere weg alzo voor ons verlicht wordt? Wie weet hoe spoedig, maar eenmaal gewis, wor den wij opgeroepen tot de reis, waarvan niemand wederkeert. Wat kan in ons de vreze des doods overwinnen? Alleen de zekerheid, waarvan de Psalmdichter spreekt, dat wij het beste geleide zullen hebben: „Gij zijt met mij, o Here, Gij die de dood voor ons zijn prikkel hebt ontnomen. Gij alleen maakt het sterven licht!" Hij zal ons de eeuwige woning binnenleiden! Kennen wij Hem reeds als als onze Gids? Zij zullen 's Heren aanschijn zien De Heer kent Zijn getrouwen! Hem eeuwig eer en hulde biên, Hun schild en hun vertrouwen. (Uit een Dagboek) Ieder mens is gevoelig voor kritiek en voor waardering, al zal het laatste meer gewaardeerd worden dan het eerste. Maar het is zo. Dit geldt zowel voor de persoon zelf als voor het werk. Van de kritiek kunnen we leren, mits deze opbouwend is. En niemand zal zich dan ook ontstemd gevoelen wan neer op zijn doen en laten of op zijn werk opbouwende kritiek wordt uitge bracht. Het opmerkelijke is echter, dat kritiek eerder geuit wordt dan waar dering. Dat is zo oud als de wereld, de fouten, de zwakke plekken, worden eerder naar voren gehaald dan het goe de wat een mens doet. In de loop van de jaren dat ons blad de rubriek „Met Raad en Daad" op neemt hebben we enkele malen kritiek mogen ontvangen, soms vergezeld van èen aanvulling op ons antwoord, soms ook was het ongemotiveerde kritiek. In het éne geval hebben we het dankbaar geaccepteerd en ons voordeel ermee ge daan, in het andere hebben we het briefje in de prullemand laten glijden en ons verder er niets van aangetrok ken. Ook hebben we enkele malen waar dering voor deze rubriek ontvangen. Nu bedoelen we daarmee niet de alge mene waardering die deze rubriek heeft, want die is bekend. We weten dat er vele lezers zijn, die eerst deze rubriek lezen, en die ook nog lezen als ze helemaal geen t(jd hebben om te lezen. De waardering die we bedoelen, is echter anders: in enkele gevallen is ons gebleken dat we met deze rubriek en kele lezers in moeilijke gevallen een goede raad hebben kunnen geven, waardoor moeilijkheden voorkomen konden worden en andere waarmee de lezers financieel voordeel konden doen. Die enkele brieven, die wij hierover kregen getuigden van grote waarde ring voor deze rubriek. We konden ei echt uit lezen dat wij er onze lezers een (meer of minder) grote dienst mee hebben kunnen bewijzen. Het gaat na tuurlijk niet om de gevallen breed uit te meten, omdat de vragensteller ver ondersteld worden anoniem te willen blijven. Nu /vinden we deze waardering na tuurlijk erg prettig (zo ijdel zijn we nu eenmaal), maar dat niet alleen. Uit deze waardering blijkt ook dat die ru briek met alleen gewaardeerd is, maar ook een zekere taak vervult. Het werk daaraan verbonden te moeten doen, is helemaal geen last, zodra we weten dat dit werk nodig is en (soms) ook gewaardeerd wordt. We weten dan uit zon brief dat dit werk niet helemaal nutteloos is, soms zelfs zeer nodig is. En daarom is deze waardering juist voor ons dubbel prettig. Natuurlijk kunnen we ook met deze rubriek niet iedereen tevreden stellen, een heel enkele maal komt het voor dat er advies gevraagd wordt met de ken nelijke bedoeling om een uitweg te vin den om aan bepaalde verplichtingen te ontkomen. Vanzelfsprekend kan nie mand van ons een advies verwachten dat tegen de wet of tegen de normen van de moraal of zedelijkheid ingaat. Die heel enkele keer dat ons dit advies gevraagd wordt, moeten we de vragen steller wel teleurstellen. Niemand zal ons dit euvel duiden. De waardering die we ontvingen is voor ons ook een aansporing om met deze rubriek verder te gaan. Stuurt dus rustig uw vragen, U krijgt uw ant woord zo goed mogelijk omdat we me nen daarmee een taak in het belang van onze lezers te vervullen. De kritiek of de waardering krijgen we dan later ook nog wel. UW REDACTEUR P.S. Wie van onze Wemeldingse le zers kan ons helpen aan No. 1 van de eerste jaargang van „De Scheldebode" (nu bijna 25 jaar geleden) Wilt U het zenden aan het redactieadres. Bij voor baat mijn zeer hartelijke dank. J.A.W. en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met EMELTENBESTRIJDING Het is voldoende bekend dat emelten in het voorjaar grote schade kunnen veroorzaken aan het jonge gras. Zodra de nachttemperatuur gaat stijgen, be ginnen deze insekten hun vernietigend werk. Het is van groot belang wanneer schade wordt waargenomen, onmiddel lijk met de bestrijding te beginnen. Uit voortgezette proefnemingen is gebleken, dat, wil men inderdaad een superieure bestrijding van emelten be reiken, uitgegaan moet worden van een vloeibaar middel op basis van lin daan. De uitstekende werking van het vloeibare lindaan-middel, in de handel als hexamelt-L, boven de poedervormi- ge preparaten is verklaarbaar omdat emelten het lokaas, waarin zich wel fijne, doch altijd harde poederdeeltjes bevinden, niet zo goed op nemen. Bo vendien wordt het lokaas beter vergif tigd. Een voordeel is ook, dat het lok aas bereid met vloeibaar middel, langer werkzaam blijft. Ter bereiding van het lokaas worden 25 kg zemelen bevochtigd met 10 liter water waarin te voren 600 cc. hexa melt-L geëmuleerd is. Men verkrijgt dan een mulle, zeer goed uitstrooibare massa, voldoende voor de behandeling van 1 ha. Toepassing van dit lokaas kan zowel op bouwland als weiland ge schieden. Het grote voordeel van het produkt is ook dat het weinig giftig is voor mensen en warmbloedige dieren. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met b(jsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Schuimaarde. Op een lap tuin grond, bestemd voor allerlei groenten, is schuimaarde gestrooid. De aarde zelf is goede kleigrond. Nu is mij ge zegd, dat ik deze zomer van deze tuin geen groenten kan steriliseren, omdat vanwege de schuimaarde die over de kleigrond is gestrooid, de inwerking op groenten van dien aard is, dat de fles sen steeds opengaan (ook na nogmaals koken) en dat de groenten zuur worden in de flessen. Ook al mochten deze dicht blijven, of na herhaling van dichtkoken de groenten toch zuur worden. Kunt U mij in deze voldoende inlichtingen ver schaffen, over de juistheid van de waarschuwing die ik reeds ontving? Op het gebied van bemesting in ver band met het steriliseren bestaan zeer veel en ook sterk afwijkende meningen. De één zegt, geen stalmest, de ander geen kunstmest, of geen gier of beer en ga zo maar door. Wanneer U die schuimaarde, welke in hoofdzaak een kalkbemesting is, goed door de grond heeft gewerkt en verder de normale bemesting heeft uitgevoerd en vooral de stalbemesting vroegtijdig, dan zal het heus niet aan de schuimaarde lig gen als de flessen opengaan of zuur worden. In zeer vele gevallen moet de fout bij de kookster zelf gezocht wor den, wat zeer moeilijk is. Wel willen wij U het gebruik van gier en vooral beer afraden. Azalea M. J. B. vraagt hoe zij azalea's moet behandelen. Het is altijd zo, dat wie een bloei ende azalea in zijn bezit krijgt, er wei nig moeite mee heeft haar tijdens de bloei verder te verzorgen, maar het overhouden geeft zeer veel moeilijkhe den. Gaat het om een sterk geforceer de plant, dan is alle moeite tevergeefs. Zolang de plant nog bloeit moet zij goed vochtig gehouden worden en eens per week in een emmer lauw water gezet worden, zodat de aarde goed nat wordt. Licht groene scheutjes, die te zien zijn, moeten verwijderd worden, aangezien deze „diefjes" het meeste voedsel wegnemen. Kamermest geeft U eenmaal per week. Kunt U na de bloei de plant in de tuin zetten, dan is dat aan te bevelen, maar dat mag niet voor begin mei. Tot zolang dienen uitgebloeide planten in een koel ver trek bewaard te worden, maar uitdrogen van de potkluit moet worden voorko men. Dus minder water dan voorheen, de plant (en) goed in het licht. Begin mei naar buiten op een zonnig plekje. Bij droog weer de planten 's morgens en 's avonds besproeien en eens in de veertien dagen kunst- of vloeimest ge ven. Hiermede doorgaan tot eind sep tember, dan moet de plant naar binnen in een koel vertrek, in het licht. Hier de bloemvorming afwachten; deze kunt U bevorderen door geregeld te blijven spuiten. Zodra de knoppen beginnen te werken, ophouden met spuiten en gaat de plant naar de verwarmde kamer, echter zover mogelijk van de kachel verwijderd houden. Is de plant uit de pot gegroeid, dan verpotten na de bloei in een mengsel van grove blad- aarde, turfmolm, grof zand en wat oude mest. De staarten smaken niet Ik meen wel eens vernomen te hebben, zo schrijft dhr. J. S., dat dieren die een muis vangen en deze geheel oppeuze len, allen de staart laten liggen. Is dat misschien omdat de staart van een muis (ver)giftig(d) zou zijn? Staarten zijn niet giftig, maar in het algemeen eten dieren niet graag been deren en botjes. Voor zover men kan spreken van „met huid en haar verslin den" moet U dat zo opvatten, dat het gaat om de eetbare en voor het dier verteerbare gedeelten van de prooi. De staart bestaat uit wervels aan het einde van de rugggegraat en behoort dus tot het beenderengestel. Vechtende dieren zullen ook nooit naar eikaars staart happen en ze hebben alleen maar interesse voor de kwetsbare plaatsen (b.v. de nek) en het vlees. Schuldbekentenis Een familielid wil mij bij zijn dood een som gelds vermaken. Daartoe wil hij mij een schuldbekentenis tot dat bedrag geven, die ik dan te zijner tijd bij de notaris kan inleveren. Mijn vraag is nu: 1. Is het rechtens geoorloofd een schuldbe kentenis af te geven, zonder dat er in feite schuld aanwezig is 2. Is het strafbaar een dgl. schuldbekentenis te accepteren en na het overlijden van de „schuldenaar" aan de notaris aan te bieden voor betaling? aldus K. V. Een schuldbekentenis zonder schuld geldt niet voor het recht, is dus aan vechtbaar. Uit de vermoedens kan de rechter eventueel afleiden, dat het hier ging om een schijnhandeling. Aange zien bij het opmaken van een dgl. schuldbekentenis ook uw medewerking wordt vereist, maakt U zich waar schijnlijk schuldig aan valsheid in ge schrifte. De enige manier is voor be trokkene het maken van een testament t.o.v. van een notaris. Raadsvergadering. Vorige week vrijdag kwam de raad in openbare zitting bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Willlem- sen. De voorzitter deed mededeling van goedkeuring door Ged. Staten van een aantal raadsbesluiten, o.a. wijziging óestructorverordening, verhuur grond, lie wijziging van de gemeente begro ting 1958, wijziging begraafrechtenver- ordening, wat inhoudt dat de lijkwagen nu definitief per 1 mei wordt vervangen door een lijkauto en de vaststelling van een bijzondere voorgevelrooilijn voor de Havendijk, hetgeen nodig is geworden door de toename van het verkeer over deze dijk. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten dat men geen bezwaar had tegen de bouw van een brandweergarage met slangendroogtoren. Voor dit doel zal de oude gasfabriek worden verbouwd, zo dat deze ruïne eerstdaags een goede be stemming krijgt. Een tweetal begro tingswijzigingen werden goedgekeurd. Hieronder was een post nodig voor de verbreding van de Havendijk. De voor zitter sprak er zijn voldoening over uit dat men van de zijde der eigenaren en gebruikers van de grond die men nodig had in alle opzichten medewerking had ondervonden. De kosten van een en ander vallen echter danig tegen. De huidige verkeersituatie over de Haven dijk maakt echter dit werk meer dan nodig. Men krijgt nu ter hoogte van de winkel van Van Poeljie een uitwijk- strook van een aantal meters. De heer de Leeuw merkte op dat hem blijkt dat men nu 57 m2 meer ruimte krijgt, een strook van enkele meters breed. Hij sprak de hoop uit dat belangheb benden nu ook inderdaad medewerking zullen verlenen door niet meer op het smalle gedeelte, bijv. voor de winkel van van Poelje te laden en lossen, omdat men anders met deze uitgaaf niets op schiet. De voorzitter zal een beroep op hen doen medewerking te verlenen, het geen hij dan ook wel verwacht. Een geldlening werd aangegaan op aan schaffing van leermiddelen voor de Chr. ULO-school. De heren van Schaik en Sinke wezen op het renteverlies voor het schoolbestur nu de lening pas per 1 juni 1959 ingaat, terwijl men al uit gaven in 1958 heeft gedaan. De voor zitter is hier niets van bekend en zonder verzoek van het schoolbestuur kan men hier moeilijk op ingaan. In verband met de sanering van Polen wordt een perceeltje grond aangekocht, alsmede de woning Polen 20 van de heer M. v. d. Vrede. Ook wordt een perceeltje bouwgrond aangekocht van de erven Sinke in de Burenpolder voor woning bouw. Dhr. Koster vroeg waarom men nu niet gelijk de strook grond aankocht die men volgens de kaart nodig heeft van de familie van Oosten. Men zal dit straks toch moeten doen en als voor beeld noemde dhr. Koster de Kakeldans waarnu al geen grond meer beschikbaar is. Laten we dus nu alles tegelijk aan kopen. De voorzitter deelde mee dat dit niet ging, omdat men met de familie van Oosten geen accoord kon krijgen over dit stukje grond. Men wilde wel verkopen, doch dan het hele perceel en dat heeft men niet nodig. Wellicht zal men in de volgende vergadering met een voorstel tot ruiling komen, waar door men toch de beschikking over de nodige grond kan krijgen. Op een vraag van dhr. Sinke of Ged. Staten deze aan koop zullen goedkeuren, moest de voor zitter meedelen dat hem dit nog niet bekend was. De raad ging accoord met wijziging van de voorschotvergoeding aan de bijz. kleuterschool „Eben-Haë- zer" en de bezoldigingsverordening voor de directeur van gemeentewerken. Het voorstel van B. en W. om tot aankoop over te gaan van het pand Kerkplein 2 werd aangenomen met de stem van de heer Koster tegen. Dhr Koster had geen bezwaar tegen aankoop, doch wel tegen de manier waarop het bedrag werd vastgesteld. Het bedrag is z.i. te hoog en gezien de voorgeschiedenis die aan de zaak vastzit, kan hij met het voorstel niet accoord gaan. Wel was hij het eens met de andere raadsleden over de verkoop van de bouwgrond aan- het Kerkplein. In de rondvraag vestigde de heer Koster nogmaals de aandacht op de gevaarlijke situatie die is ontstaan door het een richtingsverkeer bij de kruising Paardenmarkt-Irenestraat. Door de schutting om het terrein van de familie de Koeijer heeft een auto mobilist geen uitzicht op het van rechts komende verkeer uit de Irenestraat, richting Oude Torenstraat. Dhr. Pekaar is het met dhr. Koster eens, dit is een uitermate gevaarlijk punt. De voorzit ter zal hier dan ook de nodige aan dacht schenken. Verder vroeg dhr. Kos ter naar de verlichting in het bouwplan Kakeldans, hetgeen nu volgens de voorzitter op korte termijn in orde zal komen. Op een vraag van dhr. Come- lise naar het aan tal premies voor de woningverbetering, deelde de voorzitter mede dat deze voor 1959 zijn uitgeven. Ook maakt men zeer veel gebruik van de premies voor de bouw van septic- tanks. Wanneer men in dit tempo kan doorgaan, zal men zich aan het schema kunnen houden en binnen de gestelde tijd van het tonnenstelsel af zijn. Dhr. Cor- nelisse vestigde verder de aandacht op de toestand waarin het terrein van de oude gasfabriek verkeert. Ook hieraan zal men aandacht besteden. Ook dhr. van Schaik vestigde de aandacht op de premies voor woningverbetering. Aange zien de begroting voor 1959 echter nog niet is goedgekeurd, kan men nu nog niet meer premies opnemen. Dhr. Pe kaar wees op de slechte toestand van de trottoirs in de Noordzandstraat. De ze zijn onbegaanbaar, hetgeen alle raadsleden van mening zijn. Indertijd werden de trottoirs gebruikt als uit wijkmogelijkheid, doch nu er éénrich- tingverkeer is, is er volgens dhr. Pe kaar aanleiding de trottoirs te verbe teren. De voorzitter zal onderzoeken of verbetering mogelijk is, ook wat de kosten betreft. Dhr. De Koeijer stelde de vraag of men van de zijde van het gemeentebestuur al contact heeft opge nomen met de Prov. Waterstaat over een rijwielpad lang de Molendijk, het geen nog niet heeft plaats gehad vol gens de voorzitter. Dhr. de Koeijer is met deze gang van zaken niet tevreden. Volgens hem en dhr. Koster is men b.v. in de zak van Zuid-Beveland overal be zig met de aanleg van dergelijke paden langs de wegen. Hier kan het ook meent dhr. de Koeijer en hij voorziet meerdere ongelukken. Deze weg, die als hoofdverbinding voor de gemeente geldt, is levensgevaarlijk. De voorzit ter is het met dhr. de Koeijer eens, doch altijd zijn het de kosten, die mee spreken. Het is ook hier weer een geld kwestie en de gemeente is hier zelf niet toe in staat. Men is volledig of bijna volledig afhankelijk in deze zaken. Mej. Oom vroeg of er al een datum bekend is waarop men met sanering van Polen een aanvang kan nemen. De voorzitter deelde mee dat dit samenhangt met de aanvang der dijkverzwaring en dat hem hierover nog niets bekend is wanneer men wil beginnen. Verder wees mej. Oom nog op het kruispunt Schotte- Irenestraat, waar het uitzicht wordt belemmerd door een heg bij de Geref. Kerk Ook hieraan zal aandacht worden besteed.Ook dhr. de Leeuw komt nog eens terug op de premie voor woning verbetering en vraagt of men ook nu kan aanvragen als er geen meer be schikbaar zijn. Men zal volgens de voorzitter moeten wachten tot de be groting is goedgekeurd, de raad kan dan deze post naar behoeven wijzigen. Dhr. de Leeuw vestigde verder de aan dacht op de sloot in de Molenpolder. Alleen riolering zal afdoende zijn, doch gezien de grote kosten hieraan verbon den, zal de gemeente dit niet alleen kunnen. Reeds heeft wethouder van Bo ven deze zaak met een opzichter van het Waterschap nagegaan en zodra hieraan ook maar iets kan worden ge daan zal men dit niet nalaten. Hierna wordt de vergadering door de voorzit ter gesloten. hazet-fabrieken zevenbergen WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 1925 april 1959 Donderdag 23 april: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 12.26 5.37 6.20 Maandag 0.59 1.33 6.45 7.18 Dinsdag 1.57 2.26 7.37 8.04 Woensdag 2.47 3.15 8.21 8.45 Donderdag 3.31 4.— 9.05 9.25 Vrijdag 4.16 4.45 9.45 10.05 Zaterdag 5.01 5.31 10.37 10.53 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 3