NIEUWS- Eh ADVERTENTIEBLAD VOO R ZUID- BEVELAND oveRóenkinq Ijoodwill iVeekspiegel PO NT I AC Lonen omhoog of belasting omlaag? 24STE JAARGANG No. 44 11 APRIL 1959 J. A. WESTSTRA TE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MOEILIJK FISCAAL BELEID Verjaarsgeschenk VAN WILLEGEN ikié ke.tne HORLOGES nu ook in rollen Italianode heerlijke versnapering bij hoest en verkoudheid 19 cent per rol. Plaatselijk Nieuws YERSEKE 'VV j REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bt) vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Werpt dan uw vrijmoedigheid niet weg, welke een grote ver gelding des loons heeft Hebr. 10 35. Werpt uw „vertrouwen" niet weg, zeggen andere Bijbelvertalingen. Waar op zetten wij alzo ons vertrouwen? Op mensen, die ons moeten helpen? Op de dokter, die ons moet genezen? Op onze eigen kracht, die ons moet doen wel slagen Maar op dit alles doelt de Apostel niet, want dat vertrouwen komt meestal bedrogen uit. Hij wijst op Hem, die zich in Christus onze Here ver bonden heeft, ons nimmer over te laten aan ons zelf. Op Hem ziend, zegt hij: Laat dat vertrouwen niet varen, het wordt ontwijfelbaar beloond. Deze vermaning is inderdaad ook voor ons niet overbodig, 's Levens te- genheden en de onbegrijpelijke lotsbe- delingen der volkeren en der mensen maken ons wel eens zo mismoedig, dat wij ons vertrouwen verliezen. Onze le venshemel kan vaak zo kleurloos zijn en zo somber. Ons gebed dringt niet door lucht en wolken. Wij voelen ons eenzaam en verlaten. Wij zien geen uit weg met onze moeilijkheden. Ach, wie is er onder ons, die niet wel eens der gelijke ervaringen had? Dan juist is de vermaning van kracht: „Laat uw ver trouwen niet varen" in „God, die helpt in nood". Houd aan in het gebed. Gods tijd is vaak een andere tijd, maar Gods tijd komt tóch. Laat daarom geen on- spoed of wachtenstijd U het geloof en het vertrouwen benemen. Moed gehouden, 't hoofd naar Boven, 't Leven is zo donker niet Voor de mens, die ook in 't lijden 's Vaders wijze liefde ziet! (Uit een dagboek) Het grootste deel van de economi sche problematiek in de westelijke we reld wordt thans beheerst door de vraag of er sprake moet zijn van een verdere muntversterking dan wel of we de weg naar een langzame inflatie verder moe ten vervolgen. In de Ver. Staten worden om deze vraag geestelijke veldslagen geleverd tussen de republikeinen en de democraten. De eersten willen de dollar verder versterken, de laatsten wensen een sluipende inflatie toe te laten. Beide partijen hebben sterke motie ven voor hun opvatting. Beide theorieën zijn ook gericht op de bestrijding van de werkloosheid, die de Amerikanen grote zorgen baart en die op dit mo ment nog 6 van de beroepsbevol king omvat, terwijl toch het diepte punt van de depressie achter de rug is. De voorstanders van de muntverster king redeneren als volgt. Verdere munt- ontwaarding heeft een prijsstijging als gevolg. De Noordamerikaanse export is reeds gedaald. Als wij verdere koop krachtsvermindering van de dollar toe laten zullen de lonen zoveel stijgen, dat wij ons zelf uit de markt concurreren. Dit zal de oorzaak worden van een ver der zich ontplooiende werkloosheid, waardoor onze produktie inkrimpt en onze welvaart gaat dalen. En als we het forceren? Hiertegenover vindt men de voor standers van geforceerde begrotingste korten. Het is duidelijk, zo zeggen zij dat het grote publiek een groot gebrek aan koopkracht heeft, anders zou de afzet op een bepaald moment niet stok ken. Laten wij dus zorgen dat de lonen eerst stijgen, dan zullen die besteed worden en dan stijgen de investeringen vanzelf, waarmee een toeneming van de welvaart een feit is geworden. Hiermee stimuleert men tevens de nationale produktie tot een soort kookpunt. Wij behoeven de bovenstaande be schouwing slechts aan te passen voor Nederlandse verhoudingen om te zien hoezeer in wezen dit probleem bij ons ook meespeelt. Ook wij staan voor het probleem van verdere loonsverhoging, voortgaande begrotingstekorten of om door een politiek van laag gehouden lonen onze concurrentiekracht in het buitenland te versterken. Onze invloed op de wereldmarkt is echter veel geringer dan die van de grote naties. Het merkwaardige is dus dat wij eerst een tijd lang om ons heen zien in hoeverre de lonen en prijzen in de buurlanden dalen en dan ons daarbij aanpassen waarbij we steeds zorgen dat we juist beneden het loonniveau van onze concurrenten blijven. Economische oorlog beslist. Er zijn drie hoofdoorzaken waarom wfl in Nederland niet kunnen blijven volharden in een politiek van laag ge houden lonen en verbetering van de ruilvoet. In de eerste plaats zijn. de lo nen in de ons omringende landen al weer gestegen en in de V.S. zijn ze zelfs in de recessie nog omhoog gegaan. Vervolgens is Nederland 14 jaar na de oorlog nog bezig met zijn inhaaleco- nomie. Telkens moeten in ons land de lonen stijgen om een bevroren gedeelte van enze economie aan te passen aan de wereldmarkt. Nu zijn huizen en huren aan de beurt. Tenslotte kunnen de wes telijken zich de luxe niet permiteren van produktie-inkrimping. Sterke dollar of zwakke dollar, sterke gulden of zwakke gulden, het is niet beslissend. Beslissend is of de westelijke landen zoveel produktie- en consumptiegoede ren voor hun burgers zullen produceren dat daaruit een suprematie blijkt van de westelijke economie boven het col- lectivistische Russische systeem. Nie mand minder dan Chroesjtsow heeft be toogd dat de beslissende strijd tussen oost en west niet door de wapens maar door de economische oorlog zal worden beslecht. De belangen van vele groe pen burgers zullen aan deze gedachte en aan deze titanenstrijd worden opge offerd. Belastingen ondergeschikt. Als verlengstuk van bovenstaande gedachte der voortgestuwde produktie en consumptie kunnen de westelijke landen geen afzonderlijke en tegenge stelde economische en fiscale politiek gaan voeren en dus moet ook onze be lastingwetgeving daaraan worden aan gepast. Het gaat niet meer in de eerste plaats om de vraag hoe de verschil lende staatshuishoudingen financieel zo sterk mogelijk worden gehouden, het gaat erom hoe men enerzijds in de wes telijke, anderzijds in de oostelijke we reld zoveel mogelijk burgers wint voor een systeem. Die burgers wint men snel door zoveel mogelijk consumptie te be vorderen. De belastingheffing wordt daarmee volkomen ondergeschikt gemaakt aan de economische politiek. In dit patroon worden ook de begrotingstekorten ge forceerd. In de jaren 1949 tot en met 1952 overtroffen de middelen van onze schatkist per saldo de uitgaven met respectievelijk 639, 404, 294 en 1060 miljoen. Prompt volgde in 1952 een de pressie, een vermindering van econo mische aktiviteit, waarna Den Haag in 1953 en 1954 de overschotten terug bracht tot 41 en 22 miljoen. In 1955 en 1956 waren er tekorten van achtereen volgend 290 en 495 miljoen gulden. Het verbruik werd enorm opgevoerd ten koste van besparingen. De besteding is zoveel gestimuleerd dat er sprake is van overconsumptie. Wie er ook regeren in ons land en welke financiële opvattingen zij er ook op nahouden, het zal niet mogelijk zijn in de voor ons liggende jaren te stre ven naar grote begrotingsoverschotten. We zullen dankbaar mogen zijn als we bij het bestaande algemene financiële wereldbeeld zo nu en dan een sluitende begroting zien. Daarom krijgt de ko mende minister van financiën een bij zonder moeilijke opdracht. Produktie moet met spongen omhoog De financiële politiek van ons land moet gericht worden op expansie. De consumenten moeten het verbruik kun nen opvoeren, omdat een toenemend verbruik door de massa nu eenmaal gezien wordt als een stijgende welvaart Hieraan moet worden toegevoegd dat de Nederlandse werknemer in procen tuele stijging van de welvaart nog bij menig buitenlandse collega een achter stand heeft in te halen. Vervolgens moeten de besparingen worden opgevoerd, want een snel stij gende beroepsbevolking moet de mid delen in handen worden gegeven om te produceren. Geen produktie is moge lijk zonder investeringen. Geen investe ringen, waaronder men verstaat het omzetten van geld in produktiemiddelen, zijn mogelijk zonder besparingen. Beide doeleinden, verhoging van con sumptie èn toeneming van kapitaal vorming, zijn alleen gezamelijk te be reiken, indien de totale produktie van ons land met sprongen omhoog gaat. En produktievermeerdering verkrijgen wjj alleen door grot" re inspanning. Bij dit alles moet de staatshuishouding over de noodzakelijke middelen blijven beschikken om een goede gang van za ken bij de overheid te waarborgen! Een nieuwe minister van financiën zit in de schaar tussen consumptiever hoging en eis tot vermeerdering van spaarsaldi. Hij en met hem de gehele komende regering, zal de dank van de kiezers oogsten indien het belasting systeem wordt gewijzigd en afgestemd op een inkomenspremie op produktivi- teit. Een andere koers. Mogelijk kunnen spaarsaldi-opbreng- sten tot een bepaald bedrag vrijgesteld worden van inkomstenbelasting. Mis schien kunnen de kosten van huishou delijke hulp tot een groter bedrag af trekbaar worden gemaakt dan in het ontwerp-Hofstra bij arbeid door beide huwelijkspartners wordt vastgesteld. De regering kan de vrijgezellen enige ver lichting bezorgen. En er zijn dure staatszaken te vinden, die tegenover een verminderde belastingopbrengst kunnen worden afgekapt of vereenvou digd. Maar de vraag blijft vooral zwe vend of bij lagere tarieven de produk- tiviteit niet zoveel zal toenemen, dat de belasting-opbrengst gelijk blijft. Nieuwe wegen bewandelen op fiscaal gebied. Dat betekent zelden een vereen voudiging van de belastingwetgeving. Want het geven van extra stimulansen en belastingvrije premies bereiken wij alleen via een stelsel van uitzonde ringsbepalingen op een overigens alge meen geldende regel. En dat past nu niet bepaald in de plannen tot vereen voudiging van onze fiscale wetgeving. Maar de gecompliceerdheid zullen wij in 't algemeen op de koop toenemen, wanneer daartegenover staat een ver mindering van lasten en een verruiming van het verbruiksniveau vooral voor hen, die de laatste jaren een achter stand hebben opgelopen. (Nadruk verboden). drs. HERMES BIN N ENVERI NGBED HAZET-FA BRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED aan Hare Majesteit de Koningin ter gelegenheid van haar vijftigste verjaardag Nu de vijftigste verjaardag van Hare Majesteit de Koningin aanstaande is, blijkt alom het verlangen levendig niet alleen om 30 april 1959 op buitengewone wijze te vieren, maar ook om aan de jarige persoonlijke aanhankelijkheid te betuigen. De ouderen onder ons herinneren zich nog goed de vreugde, die ons land vervulde toen op 30 april 1909 in het Oranjehuis een prinsesje het levens licht zag. Die vreugde is bij het op groeien van Prinses Juliana het begin gebleken van een grote liefde van het Nederlandse volk in al zijn geledingen, zich openbarende in een hartelijk mede leven met haar huwelijk en gezinsleven, in een vurig verlangen tijdens haar ballingschap om haar weer in ons mid den te zien. En toen zjj, na de troons afstand van Koningin Wilhelmina, bij de inhuldiging op 6 september 1948 haar onvergetelijke toespraak hield, beseften wij allen, dat wederom een hoogstaande, rijkbegaafde vrouw de troon der Oranjes had bestegen, het Koninkrijk der Nederlanden ten zegen. Heden leeft Koningin Juliana, wijs met de ouderen en als jeugdige met de jon geren, tezamen met haar gezin te mid den van haar volk. Stellig leeft overal in het Koninkrijk de wens om Hare Majesteit ter gele genheid van deze bijzondere vrjaardag gezamelijk een geschenk aan te bieden, een geschenk waarin ons diep respect en onze warme genegenheid jegens de draagster der kroon gestalte kunnen krijgen. Teneinde aan dit verlangen uitvoe ring te kunnen geven is het noodzake lijk, dat een en ander wordt gecoör dineerd en daartoe is dan ook onlangs gevormd het „Comité verjaarsgeschenk H. M. de Koningin", welk comité alle Nederlanders en alle Nederlandse or ganisaties, verenigingen, instellingen, bedrijven en scholen in de gelegenheid wil stellen om aan het geschenk voor H.M. bij te dragen. De persoonlijke bij drage, hoe bescheiden wellicht van om vang, zal even welkom zijn als het gro tere bedrag, dat een collectiviteit, een vereniging of een bedrijf of derge lijke wil schenken. Maar in dit bijzon dere geval zal er vanzelfsprekend geen straatcollecte worden gehouden. Het comité, dat dus in deze namens het Nederlandse volk zal optreden, meent te handelen in de geest van de Koningin als het haar een bedrag ter beschikking stelt, dat zij naar haar in zicht kan bestemmen voor een alge meen doel. Daarnaast hoopt het een deel van de bijdrage te mogen aan wenden voor een persoonlijk geschenk voor Hare Majesteit. Deelneming aan deze gezamelijke actie is mogelijk tot 25 april a.s. door storting van bijdragen bij de Post cheque- en Girodienst op nr. 640.000, Amsterdam of bij de Nederlandsche Handel-Maatschappij N.V. te Amster dam, in beide gevallen ten gunste van de rekening „Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin". Bovendien kunnen bijdragen ten bate van één dezer rekeningen plaatselijk worden gestort, bij alle bankkantoren in het gehele land, het geen niet alleen geldt voor de kantoren der handelsbanken en boerenleenbanken maar ook voor de spaarbanken. De bur gemeesters, wier medewerking het Co mité inroept, zullen plaatselijk wellicht nog nadere aanwijzing geven. Paratyphus In Overloon in Noord Brabant is in vijf gezinnen paratyphus geconstateerd. De geneeskundige in spectie van de volksgezondheid en de gemeente hebben maatregelen genomen cm uitbreiding van de ziekte te voor komen. Grote belangstelling In Stockholm is zondagavond een Nederlandse ten toonstelling van gobelins, schilderijen, Delfts aardewerk en glaswerk gesloten. De in januari opengestelde tentoonstel ling trok 21.440 bezoekers. Défilé De Oranje-verenigingen van Baarn en Soest hebben als bijzondere hulde op de vijftigste verjaardag van koningin Juliana op 30 april, het plan opgevat voor het jaarlijkse bloemende- filé in de paleistuin deze keer ook te doen uitnodigen alle ingezetenen, die op 30 april eveneens 50 jaar worden. Geen groetplicht bij de B.B. De noodwachters van de B.B. in de A- kring Rotterdam, Schiedam en Vlaar- dingen zijn niet verplicht om een ho gere in rang of een meerdere de groet DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN KAPELLE(Z.B.) Telef. K 1102-223 1 Waterproof-schokvrij enz. vanaf f 59.75 te brengen, aldus het besluit van de kringraad. Millingen doorgelicht Veertig ge vallen van T.B.C. zijn in Millingen tot op heden aan de dag getreden. Voor namelijk scholieren. Op 11 april hoopt men alle inwoners van deze gemeente te hebben doorgelicht. De gemeente raad heeft daarvoor een krediet van tweeduizend gulden beschikbaar gesteld. Doctoraat voor Koningin Het Uni on College in Schenectady zal in sep tember een ere-doctoraat verlenen aan Koningin Juliana. De bul zal in ont vangst worden genomen 18 septem ber door prinses Beatrix, als zij ter gelegenheid van de Hudson-herdenking een bezoek komt brengen. Minder werklozen Het aantal werklozen is vorige maand gedaald met ruim dertig duizend man. Een en ander blijkt uit de cijfers van het ministerie van Sociale zaken. 108-jarige overleden In het ge meenteziekenhuis te Dordrecht is op 108-jarige leeftijd overleden Neeltje van Velzen, de oudste inwoonster van Dor drecht en de op een na oudste van ons land. Koepel verzakt De koepel van de Marekerk te Leiden is verzakt. Hoewel er nog geen ernstig gevaar aanwezig is, is restauratie dringend nodig. Het is de oudste koepelkerk in ons land daterend uit 1649. Nieuwe dieselauto De Nederlandse ingenieur Anneveld heeft een nieuwe kleine dieselauto van 5 pk gebouwd (Dianny). De nieuwe wagen zal een dieselmotor van 750 cc krijgen, een plastic frame en carrosserie. De wagen weegt ongeveer 400 kilogram. Anne Frank-film in Amsterdam De Nederlandse première van de ver filming van Anne Franks dagboek is te verwachten op vrijdag 17 april in het Amsterdamse City-theater. Men hoopt in filmkringen enkele vooraanstaande medewerkers aan deze verfilming te ontvangen. EEN PRODUCT VAN KING- EN R A N G F A B R IE K E N TONNEMA N.V SNEEK Kinderfeest op 30 april. Op 30 april a.s. zal er voor de kinde ren van de Stenge, Marijkelaan, Bern- hardstraat en Margrietstraat een kin derfeest worden georganiseerd.'s Mor gens zullen wedstrijden worden gehou den met versierde fietsen en autopeds, terwijl de middag gedeeltelijk wordt gevuld met kinderspelen op het sport terrein aan de Marijkelaan. 's Avonds wordt er een lampionoptocht gehouden Een en ander is tot stand gekomen dank zij een idee van enkele en de fi nanciële steun van praktische alle be woners van deze straten, die Koningin nedag niet onopgemerkt willen zien voorbijgaan. Laat dit initiatief het goe de voorbeeld zijn voor andere buurt bewoners om deze dag, vooral voor de kinderen, tot een feestdag te maken. Benoeming. Benoemd tot tjjdelijk onderwijzeres aan de chr. school „Kakeldans" mej. J. Laverman te Leeuwarden. WATERGETIJDEN YERSEKE Van 1218 april 1959 Donderdag 16 april: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.04 6.28 11.40 11.56 Maandag 6.38 6.58 12.11 Dinsdag 7.10 7.29 0.31 0.44 Woensdag 7.44 8.10 1.05 1.23 Donderdag 8.38 9.04 1.49 2.23 Vrijdag 9.41 10.18 2.52 3.31 Zaterdag 11.01 11.45 4.10 5.02 Te Wemeldinge 5 minuten vroeger Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1