NIE ;UV :N ADVERTENTIE! !>LAD vc >o R Z oveRöenkinq Inflatie-pauze fi Voor de balie: No. 35 7 FEBRUARI 1959 >- l J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN maar de verwachtingen zijn niet zo gunstig Land- en Tuinbouw VAN WILLEGEN HORLOGES Voor het tere Baby-huidje BABYDERM-POEDER 24STE JAARGANG T': -•••. V w -• "':W- REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Hij zal ons geleiden tot de dood toe. Ps. 48 15. Hoe kon de Psalmdichter dat met zoveel gerustheid zeggen? Hij wist het toch, evengoed als wij het dagelijks er varen, dat wij in dit aardse leven zijn als reizigers in een vreemd land, ge durig in gevaar af te dwalen, en ons op zijpaden te verliezen, die zouden kunnen uitlopen op ons verderf. Hij moet er dus evenzeer van overtuigd ge weest zijn als wij, indien wij onszelf hebben leren kennen, dat wij een be trouwbare Gids en Leidsman nodig heb ben. Het kan dus niet anders, of hier spreekt de stem der ervaring, de per soonlijke bekendheid met de God des Verbonds, die de trouw bewaart, ook als alles wankelt en bezwijkt. En gij, mijn lezer, raadpleeg uw er varing. In de jaren, die achter u liggen, hebt gij zo vaak uw God vergeten. Maar Hij heeft nimmer de trouw zijner Va derliefde u onttrokken. Kunt gij niet ook getuigen, dat gij God hebt leren kennen als de God des Verbonds, die u geleiden zal tot de dood toe? Kunt gij het niet, dan ligt de schuld voorzeker bij u, niet bij God. Maar dan derft gij cok, wat geen wereld u kan vergoeden. Eenmaal, als het eindpunt van dit aard se leven nabij is, ontzinkt ons alles! O, dat wij dan in het heden der genade de Here aanroepen met een waarachtig hart. Opdat wij niet langer voortgaan zonder Gids voor de eeuwigheid. Als wij de doodsvallei betreen, Laat ons elk' aardse vriend alleen. Maar Hij, de beste Vriend in nood, Verzelt ons over graf en dood. Het zal velen, ook buiten de finan ciële wereld, niet ontgaan zijn, dat de jongste 4y2 staatslening een groot succes is geworden. Er zijn tal van oorzaken op te noemen, waaraan dit succes te danken is. Men kan daar van noemen de bestaande geldruimte, de nogal in brede kringen verwachte daling van de rentestand, welke ge dachte nog een extra stimulans ont ving door de? jongste disconto-verl,a- ging van de Nederlandse Bank en de nog in veel opzichten onzekere con junctuur. Is het de burgerij in al haar gele dingen, die het geld verschaft voor de staatsleningen Hieromtrent is geen zekerheid te krijgen. Wel staat vast dat het allerlei: pensioenfondsen zijn,, samen met spaarbanken, die hun geld bjj voorkeur in staatsleningen beleg- gen.Dit zijn fondsen met primair een sociaal doel, die er op uit zijn aan deelnemers en inleggers in de eerste plaats zekerheid te geven dat zij bij uitkering en opvraging even veel gul dens terug zulen ontvangen als zij hebben ingelegd. Of die guldens in koopkracht zijnn gestegen of gedaald doet er minder toe. In het afgelopen jaar is er bij de spaarbanken weer beter gespaard dan voorheen. Dit in spaarfondsen opge stapelde geld moet een veilige beleg ging vinden. Het was dus als de uit komst van een eenvoudige rekensom te verwachten dat spaarinstellingen flinke klanten zouden worden van de staatslening. Een ferme verdere daling van de rentestand is niet te verwachten, want zodra de rente zou dalen tot 4,25 kunnen ook de naar kapitaal dorsten de gemeenten weer aan de markt komen. Voor die gemeenten geldt immers nog steeds het zogenaamde rentegamma. Dit rentegamma verbiedt de gemeenten kapitaal te lenen tegen een hoger rentepercentage dan 4,25 Zodra deze rentevoet wordt bereikt, neemt de vraag naar kapitaal enorm toe en zal de rente weldra weer stijgen. Beperking van kredieten. Er zijn nog meer factoren te noemen, die er op wijzen, dat de rentestand niet verder omlaag zal gaan. Vooral in de V.S. gaan er meer stemmen op om de kredietverlening meer te gaan beper ken, teneinde aan de steeds doorvre tende inflatie het hoofd te bieden. De richting, die het verschijnsel in flatie kiest, is bepalend voor de toe komst van de rentestand, de lening- politiek, de kapitaalvraag. Met betrek king tot dit vraagstuk staat men in de wereld, en zeker in Nederland, juist op een kruispunt van wegen. Achter ons ligt een aantal jaren, waarin de waarde van de verschillende munteenheden voortdurend is gedaald. We hebben er de dreigende funeste ge volgen van gezien, want in verschillende landen sloeg het publiek op hol om de verdere waardedaling met eigen mid delen te bestrijden. Die middelen be stonden uit overbesteding, sluiten van leningen boven draagkracht, kopen op afbetaling, kortom in het afsluiten van geldtranacties in het heden met afwik keling in de toekomst. Dit versnelde de inflatie nog meer, het ondermijnde de staatsbudgetten en de tegenmaatregelen kwamen door belastingverhoging en bestedingsbeperking, die niet alleen Nederland hebben aanga tast. Men heeft dus genoeg van de inflatie en men voelt er eigenlijk niet veel voor om op grote schaal de muntontwaarding te laten voortwoekeren. De verkeerde weg. Er zijn trouwens ook andere econo mische weerstanden opgewekt. Als voorbeeld kan genoemd worden het koppelen van de lonen aan het index cijfer voor het levensonderhoud, dat men in Frankrijk op ruime schaal toe paste. Hierdoor werd de regering ge dwongen de ontwaarding te remmen of de weg der chaos op te gaan door ver snelde inflatie. De vierde republiek is mede door de automatische loonsver hogingen gevalen. Ook in Nederland zijn wij deze ge vaarlijke weg reeds ingeslagen. De A.O.W.-uitkering stijgt automatisch met de lonen. Het bedrijfsleven is ge dwongen de kostprijs van een artikel te baseren op de prijzen, waartegen men ze kan vervangen. De vervangings waarde is bedrijfseconomisch noodzake lijk, maar verhaast het in gang gezette inflatie-proces. De zojuist ingevoerde persoonlijke leningen schept voor men sen met een stabiel inkomen de gelegen heid om aan contanten te komen. De levensverzekeringmaatschappijen hebben al mogelijkheden geschapen om de polis van een levensverzekering waardevast te maken door de waarde te binden aan het waardebeloop van aandelenpakketten. Het middel van de staatsgarantie voor allerlei kredieten, die op het randje af verantwoord zijn, heeft voor allerlei zwakke bedrijven kansen geschapen om van de politiek van muntwaardedaling te pro fiteren door er constant voor te zorgen, dat er grote schulden bestaan aan door de staat gegarandeerde instituten als de Herstelbank. Liever minder winst Zo zijn wij in de jaren na de oorlog eraan gewend geraakt het gehele eco nomische patroon af te stemmen op de inflatie. Dit inflatiepatroon bestaat niet alleeen in Nederland, maar in alle westerse landen. Het bedrijfsleven en de particulier houden bij het nemen van hun financiële beslissingen rekening met een verdere muntontwaarding. Zouden zij in hun verwachtingen worden teleurgesteld, dan is de te verwachten crisis veel erger dan zij zonder deze inflatie-verwachting zou zijn. Een typisch bewijs van de juistheid dezer stelling vinden wij in de in gang zijnde stijging van koersen der goede Nederlandse aandelen aan de Amster damse beurs. Onze algemeen bekende fondsen als de Koninklijke Petroleum Mij, Unilever, Philips en andere vinden in snel tempo aftrek naar het buiten land, vooral naar de Ver. Staten. Het gevolg daarvan is, dat het rendement van deze fondsen aanzienlijk is gedaold beneden de rente van een courante obligatie als de staatslening. Men accepteert dus eenvoudig een winstderving om maar aan een daling van de geldswaarde te ontkomen. Dit wijst er op, dat men ondanks de anti inflatie-actie in de westelijke landen niet bereid is in een waarde-stabili- sering van de munteenheden te geloven. In Nederland echter zijn de meeste be leggers gewend van aandelen een beter inkomen te verkrijgen dan van solide obligatiesa. Nu de koersen van aan delen zo hoog worden, krijgt men van zelf een zekere uittocht van beleggers uit de aandelen naar de obligaties en daar heeft het ministerie van financiën bij de jongste staatslening van gepro fiteerd. Gezonde munt èf sociale onrust? Het zou onjuist zijn aan de geslaagde jongste staatslening de conclusie te verbinden, dat de anti-inflatie-actie in de wereeld zich zal voortzetten. Het besluit van de monetaire autoriteiten in de V.S. om de 'bankrente laag te houden, duidt op het falen van een de- flatie-gedragslijn. Lage rente betekent echter de kans op het opnemen van grote kredieten voor investering. Investeringen schëpi. werk voor de millioenen werklozen. Het betekent echter inflatie en munt waardedaling, maar bij de keus tussen een gezonde munt of sociale onrust keert men terstond de eerste mogelijk heid de rug toe. Dat zal men ook in Nederland doen en wij worstelen ook voortdurend met een werklozenleger. De rust-periode in de zojuist achter ons liggende recessie betekent voor de regeringen een adempauze, waarin men na een flinke stijging van de ka pitaalrente gebruik maakt om nu in de periode van sterk gestegen kapitaal aanbod snel gebruik te maken van de gelegenheid om de rijksdorst naar mid delen te laven. Spoedig zal de inflatie-pomp weer gaan werken, Die moet wel gaan wer ken als men zich op de feiten bezint. Die feiten zijn een ruime kapitaalmarkt in een land dat met een groeiende be volking behoefte heeft aan een snelle uitbreiding van de investeringen in het bedrijfsleven. Die investeringen blijven achter en het feit, dat men liever grijpt naar staatsobligaties dan naar nieuw te scheppen industriële waarden is een bewijs dat de verwachtingen niet zo optimistisch zijn als sommige uitspra ken en kranteberichten zouden doen vermoeden. drs. MIERLO. „Deze man is kennelijk geen wegpi- raat", zei de officier. „Hij geeft ronduit toe dat hij fout is geweest. En het zal wel geen tweede keer gebeuren." Eis: één week gevangenisstraf en zes maan den ontzegging. De verdachte zag erg tegen de week gevangenisstraf op. „Maar ten slotte heb ik het er naar gemaakt", zei hij be rustend. De rechter dacht er anders over. „Er zijn méér dronken voetgangers, fietsers en bromfietsers dan automobilisten die onder invloed rijden", zei hij. „Het feit van de beschonken autobestuurder spreekt tegen de verbeelding van het publiek. De verbeelding is evenwel een slechte raadgeefster bij de rechtspraak. Vonnis: één week en een jaar ont zegging, maar beide voorwaardelijk. Met daarnaast 150.boete of dertig dagen hechtenis. WILLY H. HEIT LING. Deze verdachte had tweede kerstdag kalkoen gegeten. „Kom," had hij gezegd, „deze keer met Kerstmis zullen we het er eens van nemen". Nu, hij nam het er van, zoals uit het vervolg zal blijken. Hij had daar ook wel ennge reden toe. Toen hij enkele jaren geleden afzwaaide als sol daat, na de narigheid in Indonesië, bezat hij niet veel meer dan het pak, dat de zoon van de buurman hem grootmoedig afstond. Hij begon een zaak en ging werken. Hij werkt dag en nacht. De zaak groeide als een wonderboom. Meer dan twintig personeelsleden doen nu het werk, dat hij indertijd alleen begon. De dokter zei: „Hou op, je werkt je dood" „Ikke niet", zei de jongeman, en hij werkte door. Tijd om te trouwen had hij aanvan kelijk niet, maar dit najaar is het er dan toch van gekomen. In de witte broodsweken was hij één avond thuis geweest. Dat was de avond van zijn trouwdag. Wat de dokter niet klaar speelde, presteerde de jonge bruid. Er kwam een bedrijfsleider om een deel van het werk op zich te nemen. „En nu ga ik leven als een gewoon mens", zei de verdachte. Om dat nieuwe le ven te beginnen ging hij tweede kerst dag op zijn gemak kalkoen eten. Hij had toen al twee dagen niets meer uitgevoerd. Sinds zijn diensttijd had hij niet meer zo'n lange vacantie ge had. De kalkoen werd nogal rijkelijk be sproeid. Ik was zo dronken als een aap", erkende de man, toen hij voor de politierechter kwam. „Eerlijk, edel achtbare, ik weet er niets meer van. Zo dronken was ik". Wat hij zelf niet wist kon het proces verbaal wel vertellen. Ondanks alle protesten van zijn vrouw was de verdachte stomdronken in zijn auto gestapt. Hij reed enkele straten ver. Toen draaide hij dwars door het hek een tuin binnen, ploegde de gehele tuinaanleg om door kris kras door de bloemperken en over het gazon te rijden en zette ten slotte de wagen met de neus tegen de muur van het huis binnen de bewoners waren af wezig en legde zich in de logeer kamer tei slapen. Vele uren later ontwaakte hij vol komen ontnuchterd. Het viel hem niet het gebeurde te reconstrueren, maar de ravage in de tuin was duidelijk genoeg. Met de snelheid van handelen, die hjj de laatste jaren als een tweede gewoonte had aangenomen, belde hij van het onbekende huis uit de politie op, om zijn komst aan te kondigen en de garage om zijn auto weg te laten slepen. Toen de bewoners van hun kerstvacantie terugkwamen, lag er een ontwerp voor een nieuwe tuin aanleg klaar. Maar dat neemt niet weg dat de verdachte onder invloed zijn auto had bestuurd. Hij had met dezelfde moeite iemand van het leven kunnen beroven. GRONDONDERZOEK EN BEMESTING VAN GRASLAND De produktie van ons wei- en hooi land is in de naoorlogse jaren met reuzeschreden vooruitgegaan. Dit is enerzijds het gevolg van de steeds meer opgevoerde stikstofgiften, anderzijds door toepassing van meer rationele ge- bruiksmethoden van het graslaftd In vergelijking met de stikstofbemes ting, heeft men echter de laatste jaren op de kali- en fosfaatbemesting bezui nigd. Inderdaad kan een bezuiniging van de basisbemesting in sommige ge vallen gerechtvaardigd zijn, wanneer dit van tijdelijke aard is. Hoe vaak echter wordt het advies van het grondonderzoek verkeerd op gevat en besluit men bij een voldoende fosfaat- en kalitoestand van de grond de P- en K-bemesting geheel weg te laten. Het eerste jaar bemerkt men hier van niets; de grasgroei is goed en het vee doet het uitstekend. Heel vaak doen zich echter in de praktijk gevallen voor waar men reeds na 1 of 2 jaar weglaten van de basis bemesting een zekere teruggang ziet in de produktie en in de gedragingen van het vee. In dergelijke gevallen is het dan ook beter toch een zekere bemes ting toe te passen dan deze geheel weg te laten. Het risico van een produktieverlaging wordt dan zo klein mogelijk. Boven dien worden de voedingsstoffen van een verse bemesting beter door het ge was opgenomen dan die uit de bodem- voorraad. In verband met de noodzaak dat het veevoeder van veelzijdige samenstel ling moet zijn, is het goed er op te wijzen dat men bij de keuze van de basisbemesting hiermede rekening houdt. Meststoffen die behalve de hoofd bestanddelen nog zekere nevenbestand delen bevatten, komen dan in aanmer king. We denken b.v. aan de laag pro- centige kal'zouten of magnesiumhou dend Kaïniet (kali en magnesium), Thomasslakkenmeel (fosforzuur, kalk, magnesium, sporenelementen), koper- slakkenbloem (koper en cobalt) e.d. Bedenk steeds, dat bij de bemesting nevenbestanddelen een belangrijke rol spelen. KAPELLE(Z.B.) Telef. K 1102-223 .fceuze Waterproof-schokvrij enz. vanaf f 59.75 ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Onbewoonbaar verklaarde woning. J. P. J. vraagt de adressen van a) ge deputeerde staten van Zuid-Holland en b) van de minister van volkshuisvesting en c) moet ik, nu mijn onbewoonbaar verklaarde woning ontruimd moet wor den, genoegen nemen met een woning, waarvan de huurprijs meer dan 10. hoger ligs dan de afgekeurde woning? Het adres van a) luidt: Benoorden- houtseeweg 242, Den Haag en b): van Alkemadelaan te Den Haag. Wat betreft uw vraag vermeld onder c) wijzen wij u er op, dat de huurprijs voor een onbewoonbaar verklaarde wo- ntng bij de diverse huurverhogingen niet mee omhoog is gegaan. Het is dus niet denkbaar, dat u momenteel een volwaardige woning kan worden aange boden voor de huurprijs van een onbe woonbaar verklaard huis. Kunt u echter zelf een woning krijgen die goedkoper is, vraag dan aan het huisvestingsbureau vergunning om daarin te mogen wonen, dat is de enige oplossing. Kalkkringen Mevr. J .J C woont in een nieuw huis en heeft last van steeds te voorschijn komende kalk kringen op de ramen Wat te doen, vraagt zij. De behandeling, die u gegeven hebt is goed. Wij raden u echter aan de ramen af en toe ook eens te behandelen met puur synthetisch wasmiddel. Dat neemt veel onaangenaamheden weg. Tonnage van schepen. Gaarne zou ik van u willen weten de berekening van bruto tonnenmaat van een schip en de betekenis, informeert J. M. B. Een bepaalde formule om de netto laadcapaciteit of bruto tonnenmaat van een schip te berekenen is er niet, omdat één en ander sterk afhankelijk is van het type schip. De bruto register-tonnen- maat is de inhoud van het schip boven de buikdenninng (dus boven de bodem, inwendig gemeten). Hierin worden ook alle gesloten delen van de bovenbouw begrepen, op een enkele uitzondering na. Hiervan moet u weer alle ruimten af trekken, die niet voor lading bestemd zijn, om de inhoud van de laadruimten te weteen. 1 registerton 100 kubieke voeten 2,83 kubieke meter. Rekening na afgesprongen kooponder handelingen. Ik stond in relatie met een naaimachinehandelaar, die mij steeds bezocht, hoewel ik altijd heb ge zegd, dat ik hèm wilde bezoeken. Nee, dat was niet nodig, hij kwam wel, omdat hij toch altijd in de buurt of langs kwam. Nu kreeg ik van hem, nadat de koop niet door was gegaan, een rekening voor de door hem gemaakte autokosten ad 32 ct. per km., ten bedrage van 44.80. Moet ik die rekening ernstig nemen, aldus de vraag van de heer de D. Uiteraard is het goed, deze handelaar een briefje te schrijven, onder mede deling van de feiten en uw mening daar over. Platenspeler is doof. W. v. d. S. beklaagt zich er over, dat zijn buur man bij het afdraaien van gramofoon- platen geen rekening houdt met andere mensen, zodat deze niet kunnen slapen. Dat is een onaangename gewoonte van sommige mensen; als het niet veel lawaai maakt, deugt het niet. Als U er 's avonds veel last van hebt, tot laat in de avond, kunt U de politie waarschu wen. Als het na een zeker uur is, komt uw buurman in botsing met een ge meentelijke verordening. Aan de andere kant zullen de buren het U erg kwalijk nemen, als U de politie op hun dak stuurt. Kunt U zelf niets bereiken met een vriendelijk woord? WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 814 februari 1959. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdog Zaterdag Te Yerseke 5 Te Hansweert v.m. n.m. v.m. n.m. HOOGW. LAAGW. 4.07 4.28 9.41 9.57 4.45 5.65 10.18 10.31 5.21 5.42 10.54 11.07 5.56 6.14 11.29 11.42 6.30 6.47 12.04 7.00 7.20 0.13 12.38 7.30 7.54 0.48 1.10 minuten later 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1