NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq PUROL nog aIHjd hel" kësb voor Je Huid Goede nachtrust 24STE JAARGANG No. 34 31 JANUARI 1959 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN a.s. Plaatselijk Nieuws YERSEKE door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Wie toch is Deze, dat ook de wind en de zee Hem gehoor zaam zijn? Mark. 4:41. Wie is Deze? zo vroegen de verbaas de jongeren, toen de machtige Heilands hand met één wenk golven en winden bedaarde. Wie is Deze? zo hebben zij ook ge vraagd te Jeruzalem, toen de Koning Zijn stad binnentrok onder het Ho sanna-geroep der menigte. En vijf da gen later riepen dezelfde stemmen: „Weg met Hem, kruist Hem". Zullen wjj heden ook alzo vragen Wie is Deze voor de wereld, voor mij? Wij ook kunnen de Heiland niet ongemerkt laten voorbijgaan, want Hij slaat een blik in ons hart en legt een hand op ons hoofd. Slaan wij daarom deze vraag niet over, leggen wij ze niet ter zijde, vragen wij ons zelf ern stig af: Wie is deze Jezus voor mij Het is toch alles of niets in een mensen leven. Inderdaad Hij is alles voor het hart, dat tot Hem zich keerde, en zich aanbiddend neerboog voor Zijn wonder bare ontferming. Hij wil ook heden alles zijn wat wij nodig hebben. Onze Troos ter, onze Helper, onze Si-ormenstiller. God geve ons genade om de Heiland toe te laten tot ons hart en leven, en Hem aan het woord te laten komen als de storm opsteekt om ons heen. Here, die Uw vredewoorden Hebt doen klinken over 'tmeer, 't Hart van allen, die U hoorden, Keerde tot hun ruste weer. Doe ook mijn ontroerde ziele Luist'ren naar Uw Heilandsstem. 'k Weet dan, wat m' op aard' ontviele, Boven is Jeruzalem. (Uit een Dagboek) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Aluminium solderen. Graag zou ik willen weten of ik ook aluminium kan solderen, en zo ja, wat voor vloeistof of oplossing daarvoor gebruikt wordt, vraagt een knutselaar. Normaal is aluminium niet te sol deren, omdat zich op het aluminium onmiddellijk een dunne, doch zeer hech te oxydelaag vormt. Er is wel een soort soldeer in de handel, waarmede aluminium te solderen is, doch dat gaat niet met een gewone bout. Men moet de te solderen plaats verwarmen met een liefst reducerende vlam. Met ste vig wrijven met de staaf speciaal sol deer is dan een verbinding te maken. Tegenwoordig wordt wel gebruik ge maakt van een ultrasonoor trillende soldeerbout, waarmede het oxydehuidje op het aluminium plaatselijk doorbro ken wordt. Men kan dan met normaal tinsoldeer solderen. Opsporing eigenaar auto. Het ken tekennummer van een auto is mij be ken; hoe kom ik aan het adres van de eigenaar van die auto, vraagt R. Q. U kunt dit adres te weten komen bij het bureau voor de afgifte kenteken bewijzen van de Rijksdienst voor het Wegverkeer, Raamweg 36, Den Haag. De kosten bedragen 1,(schriftelijk aanvragen). Een dag werkster. Gaarne zou ik willen weten, welke verplichtingen ik heb (op het gebied van sociale ver zekeringen) tegenover een werkster, die 1 morgen (4 uur) per week bij mij werkt, vraagt mevr. D. Aangezien U uw werkster slechts één dag (morgen) per week hebt, kunt U volstaan met het plakken van een lentedagzegel. De waarde is afhankelijk van de leeftijd van de werkster, mevr. D. te Z. Gratificatie, belasting en ziekenfonds. Wilt U mij even laten weten, of een gegarandeerde gratificatie boven het normale loon ook als inkomsten uit loondienst gerekend wordt, vraagt T. V. te W. 1. Voor de loonbelasting en de in komstenbelasting maakt het geen ver schil of de gratificatie gegarandeerd is of niet. Alles wat uit dienstbetrekking wordt genoten (uitgezonderd slechts enkele jubileumgratificaties tot een be paald minimum) is loon en inkomsten voor loonbelasting en inkomstenbelas ting en A.O.W. 2. Wat betreft de ziekenfondskwes tie delen wij U mede, dat onder het begrip loon moet worden verstaan al hetgeen uit een dienstbetrekking wordt genoten, precies zoals dus ook onder 1 is vermeld. Onder dit ruime begrip vallen voor het ziekenfonasbesluit, be halve het overeengekomen uur-, dag-, week-, jaar- of stukloon, ook allerlei toeslagen, provisies en gratificaties, voorzover deze niet uitdrukkelijk zijn uitgezonderd en dat is hier niet het ge val. Aangezien U echter geen enkel be- drag noemt, is het ons niet mogelijk te zeggen, wie er nu gelijk heeft, het zie kenfonds of U, weshalve wij U in over weging geven inlichtingen in te win nen bij de ziekenfonds raad te Amster- oain (een klacht in te dienen), adres P. C. Hooftstraat 162. Bij het zieken- fondsbesluit is geen beroep mogelijk, kunt er ook een bossige plant van ma ken. In dit geval laat U de scheuten zitten en snijdt U de oude bladeren af, zodra deze t.z.b. lelijk zijn. Dit kan echter nog lang dmen. De scheuten moeten worden opgepot in een mengsel van 3 delen bladgrond, 1 deel varenwortel en 1 deel gehakt mos (sphagnum). zullen trachten hun beste krachten te geven voor Yerseke. Het deed hem ge noegen dat de voorz. voor 1959 enige lichtpunten zag, waarbij natuurlek de haven een voorname plaats inneemt. Ook hoopt hij dat het in 1959 mogelijk zal zijn meer woningen te bouwen. Hier na deed de voorz. mededeling van een aantal door Ged. St. goedgekeurde be- Leren handschoenen wassen. Ik wil mijn leren handschoenen zelf was sen. Hoe moet ik dat doen? Dat kunt U doen in een sop van goe de huishoudzeep. Daarna goed uitspoe len met was in de juiste kleur, of met talkpoeder. Bij de drogist en in handschoenen winkels is een nieuw middel verkrijg baar voor het reinigen van leren hand schoenen. Wij hebben het zelf nog niet geprobeerd, maar het moet zeer goed zijn, als de gebruiksaanwijzing stipt wordt opgevolgd. wel kan men zich met een klacht wen den tot genoemde Raad. U moet dan echter wel heel duidelijk z(jn met uw gegevens, ook en vooral met cijferma teriaal, want juist aan de hand van deze cijfers kan de Raad beoordelen of de op U thans toegepaste premiebereke ning voor uw vrouw juist is. Onenigheid over taxatieprijs van de grondkamer. Ik ben jaren huurder ^an een boerderijtje met land. De eige naresse is twee jaar geleden overleden. _>e erfgenamen gingen ermede akkoord en kwamen met mij overeen, dat ik deze boerderij zou kunnen kopen tegen de door de grondkamer getaxeerde prijs, /olgens enige van deze erfgenamen en ook volgens mij is deze getaxeerde prijs te hoog. De overeenkomst kon daar door niet gerealiseerd worden. Heb ik nu de erfgenamen een en ander publiek willen verkopen, nog rechten als pach ter? Er is geen pachtovereenkomst. Heb ik voorts nog enige jaren pacht? zo vraagt C. H. Wij zouden U willen adviseren, vol komen af te gaan op het advies van de grondkamer in deze. In de eerste plaats wat betreft uw rechten als pachter, welke de volle aandacht verdienen. Verder weten wij niet, of afgeweken kan worden van de getaxeerde prijs. Geluiddempend materiaal. Is er in de handel ook iets verkrijgbaar, dat geluiddempend is tegen houten plan ken, waarin naden zijn? vraagt G. R. Ja, zeker is er iets te koop, b.v. zacht- board. Vraagt U maar eens bij een houthandel. Wilt U het goed doen, maakt U dan een dubbele wand, dus met lucht er tussen. Bromelia. Mevr. R. heeft een bro- melia en wil weten, waar deze plant oorspronkelijk vandaan komt en hoe hij te behandelen is enz. Wel mevrouw, hier volgt het ver haal. Een bromelia leefde oorspronke lijk om boomstammen. Tot deze familie behoren wel een tiental soorten. Al deze planten bezitten stijve, leerachtige bla deren, die in rozetten groeien. Hoewel de bloemen vrij onaanzienlijk zijn, is de bloeiwjjze zeer interessant. Het zijn schaduwplanten, dus hebben ze in huis liever geen zonnige standplaats. Wel vragen zij een vrjj hoge temperatuur, die echter zoveel mogelijk constant moet zijn. De planten zijn niet tegen temperatuurschommelingen bestand (65 gr. F is normaal), 's Zomers geven we water op de aarde, maar zonodig ook in de koker van de bladeren. In deze tijd ook de bladeren besproeien. In de winter moet de plant niet te warm staan, want de droge kamerlucht kan zij niet goed verdragen. Wintertempe- ratuur is ongeveer 45 gr. F. De bloei kan maanden duren; is zij eenmaal af gelopen, dan is de plant waardeloos, in zoverre dan altijd, dat zij, voordat zij sterft, jonge scheuten aan de voet der plant heeft doen groeien. Deze jonge scheuten nu kunt U verwijderen, door ze met een scherp mes van de moeder plant af te snijden en apart op te pot ten. Bij het afsnijden moet U het mes loodrecht naar beneden drukken, vlak langs de moederstam. Dit kunt U doen zodra de scheuten een hoogte bereikt hebben van ongeveer 15 20 cm. U Raadsvergadering. Vorige week vrijdag kwam de ge meenteraad in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester Willemsen. Dhr. Van Schaik was met kennisgeving afwezig. Na de gebruikelijke opening, sprak de voorz. een nieuwjaarsrede uit, waarin hij me moreerde wat in het afgelopen jaar in de gemeente zoal is omgegaan. Daarbij bleek dat het inwonertal met 18 was verminderd en terugliep tot juist be neden de 5000, ofwel 4987. Verder dat er door de gemeente geen woningwet woningen werden gebouwd omdat wij in 1958 geen toewijzing kregen. Toch werd er nog wel gebouwd en kwamen 31 particuliere woningen klaar. Ook de scholenbouw had een goed verloop, want naast de gereedgekomen openbare school, kon men in 1958 beginnen met de bouw van de Ned. Herv. kleuter school en een Ned. Herv. lagere school. 27 wc-tonnen werden vervangen door waterclosets cn men hoopt ook in 1959 dat een groot aantal tonnen worden op geruimd. Dat men aan de in onze ge meente heersende woningnood niet meer kon doen, lag zeker niet aan het ge meentebestuur. Er staan thans nog 144 aanvragen ingeschreven, waarvan al leen al 51 betrekking hebben op het saneringsplan Polen en krotopruiming en 23 bewoners van de noodwoningen aan de Van Tienhovenstraat. Verder nog een aantal ongewenste samenwo ningen en vestigingen van buiten de gemeente. Het is dus duidelijk, dat de woningbouw voor het gemeentebestuur ook in 1959 een grote zorg zal zijn. Het in gebruik nemen van de oude open bare school aan de Damstraat door een aantal verenigingen is een groot succes gebleken, waarvan de bejaardensociëteit zeker wel de voornaamste is. De voorz. schonk verder aandacht aan de veran dering van de raad na de verkiezingen van deze zomer, waarin drie leden niet terugkeerden en de samenstelling van het college van B. en W., waar twee nieuwe wethouders hun intrede deden. De laatste maanden zijn er besprekin gen gevoerd over een nieuwe haven voor Yerseke en de voorz. was van me ning, dat we nog nooit zo dicht by het doel zijn geweest. Ook hogere instan ties zijn thans doordrongen van de noodzaak van een nieuwe haven voor Yerseke. Al zullen er nog vele bespre kingen moeten worden gevoerd, voor men aan de uitvoering kan beginnen, toeh is er nu meer hoop dan ooit. Ook hoopt men het saneringsplan Polen in 1959 te kunnen uitvoeren. Het bleek verder dat er op de haven niet minder dan 16.268.955 kg goederen werden ver laden tegen 14.328.380 kg in 1957, dat er verder 51 binnenschepen onze haven aandeden met totaal 6513 ton inhoud en dat er 1.065.454 kg goederen over de weegbrug werden gewogen. Hij merkte j verder op dat de zaken in de oester- en mosselcultuur niet slecht gingen, al valt de mosselvangst momenteel erg tegen. I.v.m. de Euromarkt zag bur gemeester Willemsen grote perspectie ven voor deze produkten, speciaal wat de afzet naar Frankrijk betreft. Hij hoopte dan ook dat men in de Ooster- schelde zal kunnen bleven kweken, om dat ook nu weer is gebleken dat voor de mosselen de Waddenzee nog niet helemaal zonder risico is. Namens de raad was het dhr. Pekaar die de voor zitter dankte voor zijn gesproken woor den en de toezegging deed, dat allen sluiten en dat dhr. Den Haan uit West- kapelle zijn benoeming als onderwijzer aan de o.l. school niet heeft aangeno men. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1957 werd goedge keurd. Vastgesteld werd een verorde ning op de destructie van vee en vlees en een nieuwe bouwverordening. Ook werd de begrafenisverordening gewij zigd, waarbij het gebruik van de lijk wagen binnenkort zal worden afge schaft. De gemeente heeft een overeen komst gesloten met een ondernemer uit Kruiningen, zodat men dan gebruik kan maken van een auto. Aan dhr. J. v. d. Vegt werd ontslag verleend als lid van de commissie tot wering van school verzuim en in diens plaats benoemd dhr. W. H. Verdonk, hoofd van de Ned. Herv. school. Aan dhr. Jas. Meijaard werd een perceel grond verkocht aan de Molenlaan voor woningbouw en van dhr. Joh. Kole werd een strookje grond gekocht in de Noordzandstraat. Aan dhr. L. Paauwe werd een stukje grond, een gedeelte van het z.g. Bierkopje ver huurd voor 30,per jaar. Vastge steld werden een wijziging van de kin dertoelageverordening, een wijziging van de bezoldigingsverordening der ge meente-ambtenaren en een verordening betreffende de looncompensatie. In de rondvraag was het dhr. De Leeuw die klachten had over de gladde wegen on langs op een zondag en de gemeente nalatig was in het zandstrooien. De voorz. had hier ook spijt van, doch dit was wel een zeer bijzondere samenloop van omstandigheden. De man die hier voor steeds zorgt was ziek en er was niet in de vervanging voorzien. Men heeft dit nu in orde gemaakt en de voorz. hoopte dat de getroffen regeling nu beter zal zijn. Verder vroeg dhr. De Leeuw naar de opruiming van de hui zen aan het Kerkplein die in het sane ringsplan vallen, doch de voorz. kon hierover geen mededeling doen, wel in de besloten zitting. Dhr. De Leeuw vroeg ook naar het bevolkingsonder zoek op t.b.c., wat men dit jaar weer hoopt te hervatten, zou verder gaarne de raadsnotulen gestencild thuis willen hebben, waaraan men ook in de toe komst hoopt te voldoen en wees op de slechte toestand van de trottoirs in de gemeente. Het is meestal niet mogelijk deze na regen te gebruiken, door de vele plassen. De voorz. gaf dit toe, maar er is geen geld om deze te vernieuwen. Verder was dhr. De Leeuw het niet eens met de vergoeding die wordt ge geven aan de leden van de stembureaus bij verkiezingen. Men zit hier meer dan 12 uur aan een stuk en als men de on kosten rekent, moet er geld bij. Stel voor dat iemand loonderving heeft, dan i is het niet mogelijk lid van een derge lijk bureau te zijn. Alle leden zijn het met dhr. De Leeuw eens en dhr. Ge braad stelt voor dit te brengen op 10 gulden per lid vergoeding, waarbij de gemeente dan voor het eten zorgt. De voorz. is ook van mening dat de ver goeding veel te laag is, doch is van me ning dat men in Middelburg niet ak koord zal gaan met een verhoging. Dat moeten ze zelf weten volgens dhr. De Leeuw, maar ook in Middelburg doen ze niets voor niets. De voorz. weet dat deze klacht in vele gemeenten leeft en zou het liever gezamenlijk willen ter kennis brengen. De raad is het echter met dhrn. Gebraad en De Leeuw eens en neemt 't voorstel Gebraad aan. Dhr. Cornelisse wijst op de slechte toestand van de trap tegenover de Van Rand- wyckstraat naar de haven. De voorz. zal dit ter kennis brengen van het pol derbestuur. Dhr. Gebraad wijst op de gevaarlijke toestand van de Havendijk. Hier verwacht men elke dag een onge luk, doordat een der vele zware vracht wagens van de dijk zal rijden. Ook het dagelijks bestuur is hiervan doordron gen en men hoopt in de eerstvolgende vergadering met voorstellen te komen voor uitwijkplaatsen. Ook vroeg dhr. Gebraad of het wenselijk zou zijn in Yerseke een publieke telefooncel te plaatsen. De voorz. zal dit met de PTT ipnemen. Tot slot wijst dhr. Gebraad op de sloot aan de Steeweg. Hier komt de riolering uit op enkele meters van de huizen. De stank is ondragelijk en ook de rattenplaag wordt steeds erger. Volgens de voorz. is hier maar één ra dicale oplossing mogelijk en wel dem pen van de sloot, doch dit zal heel wat kosten en ook voor een dergelijk object ontbreekt het nu eenmaal aan geld. De heer Koster stelt vragen naar het ge bruik van brandstof enz. door de ver enigingen in de oude openbare school, doch de voorz. heeft hierover nog geen cijfers. Verder heeft dhr. Koster ge lezen dat Zeeland slechts 650 woningen is toegewezen. Heeft het dagelijks be stuur zich al tot G.S. gewend? Dat is al gebeurd volgens de voorz. en een be spreking zal volgen. Dhr. Sinke vraagt naar de vergoeding aan de pachters van tuingrond in het bouwplan Kakeldans. Het is hem gebleken dat een aantal wel vergoeding heeft gekregen en anderen weer niet. Hij is van mening dat alle oude pachters recht op vergoeding heb ben. Dat is ook zo volgens de voorz., doch dan moet men die aanvragen, an ders weet men niet wie er schade ge leden heeft. Het blijkt echter dat on derhuurders niet voor vergoeding in aanmerking komen, alleen de bekende pachters. Mej. Oom vroeg of de grond waarop de speelweide aan de Breeweg zal komen definitief hiervoor bestemd is, hetgeen volgens de voorz. niet het geval is. Deze grond is bestemd voor de bouw van een openbaar gebouw, het zij een kerk of school. Voorlopig be stemt men dit als speelterrein voor de jeugd. Het blijkt dat mej. Oom een plan heeft opgemaakt voor de inrich ting van dit terrein met materiaal dat afkomstig is van een werkplaats voor minder validen in Den Haag. Dit ma teriaal voldoet zeer goed en mej. Oom heeft dit zelf onderzocht. Zodra het ter rein klaar is, zal men over de inrich ting contact opnemen met mej. Oom, aldus de voorz. Dhr. Pekaar had in een krant gelezen dat met de wederopbouw van een toren in Arnhem, de laatste door oorlogsgeweld verwoeste toren in Nederland zou zijn herbouwd. Hij gaf het dagelijks bestuur in overweging zo spoedig mogelijk kenbaar te maken, dat wij in Yerseke nog een verwoeste toren hebben. Naar aanleiding hiervan gaf de voorz. een overzicht van de herbouw plannen, waarbij bleek dat men op dit ogenblik niets kan doen. Dhr. Koster was het maar gedeeltelijk eens met de voorz. en zou toch in Den Haag maar willen aandringen op herbouw van onze toren, doch aangezien men ook hier geen kans ziet dit plan op kcrte ter mijn te verwezenlijken, zal men volgens de voorz. het juiste moment moeten afwachten. Men moet wel begrijpen, dat de toren in Yerseke geen monument was en dus niet onder deze regeling viel. Dhr. Pekaar geeft verder B. en W. in overweging de havenmeester tijdens de bietencampagne een hulp te geven als weger, omdat deze niet tegelijk ha venmeester en weger kan zijn en hij ook op de haven niet gemist kan wor den. Men zal dit in het volgende sei zoen zeker onder ogen zien, aldus de voorz. Hierna wordt de vergadering door de voorz. gesloten en gaat men over in besloten zitting. Uitvoering „Excelsior". Naar wij vernemen hoopt de mando linevereniging „Excelsior" uit Kruinin gen o.l.v. dhr. B. Leijs zaterdag 7 fe bruari a.s. weer haar jaarlijkse uitvoe ring te geven in de zaal van Nolet. Aan deze uitvoering, welke is getiteld „Hollands Glorie", is zeer veel werk besteed. Na de opvoering te Kruinin gen, waar velen teleurgesteld moesten worden, omdat de zaal geheel uitver kocht was, twijfelen we er niet aan, dat het hier ook niet aan belangstelling zal ontbreken. Of het weer een echte „Ex- j celsior"-avond zal worden, behoeven 1 we niet te betwijfelen, gezien de goede recensies in verschillende dagbladen, want wat „Excelsior" presenteert staat op een hoog peil. Voor verdere bijzon derheden verwijzen wij U naar de ad vertentie elders in dit blad. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 17 februari 1959 Zaterdag 7 februari: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.44 9.22 2.09 2.43 Maandag 9.44 10.32 3.09 3.49 Dinsdag 11.10 4.25 5.13 Woensdag 0.04 12.44 5.53 6.34 Donderdag 1.23 1.59 7.05 7.43 Vrijdag 2.29 2.55 8.11 8.36 Zaterdag 3.21 3.44 8.58 9.20 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1