NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Invalide meisje reed van Amsterdam naar Madrid 24STE JAARGANG No. 33 24 JANUARI 1959 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw Tijd rijp voor semi-technische uitbouw van het kunstmatig kweken van oesterlarven VAN WILLEGEN Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bg vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Ik zal de dorstigen geven uit de fontein van het water des levens voor niet. Openb. 21 6 Wat dorst betekent, weet de wande laar, die in brandende zonnehitte door de woestijn trekt. Geen gave is koste lijker in zgn ogen na zulk een reize dan de dronk waters, die de waterdrager hem aanbiedt. Zeer eigenaardig wordt dan ook in Egypteland zoet water „de gave Gods" genoemd. En menig ver smachtende reiziger heeft een dronk waters met goud betaald. Daar is velerlei dorst op aarde, be halve de dorst des lichaams, die de tong dóet versmachten. Daar is dorst naar goud, naar eer, naar bewondering, dorst naar genot, naar kennis, naar geluk. En zo deze dorstigen in hun le ven al gedronken hebben aan de bron nen, die zij zochten zij allen zullen wederom dorsten en ten slotte ver smachtend de eeuwigheid ingaan. Er is een dorst, die gelest kan wor den voor eeuwig; daar is een Bron, die nooit opdroogt; er is levenswater, dat de versmachtende aangeboden wordt als de gave Gods, niet voor goud, maar om niet. Daar is Eén, die gezegd heeft: „Zo iemand dorst, die kome tot Mij en drin- ke". Hij is de Gever en de grote Gave tegelijk. Indien heden uw ziel onbevre digd is door al wat de wereld biedt, ga dan tot Hem, die ook u nodigt. De enige voorwaarde is, dat ge uw dorst naar het Levenswater gevoelt. Zalig zij, die dorstend smachten, Hongren naar gerechtigheid, Die naar beter voedsel trachten Dan de wereld hun bereidt; Wie verlangend opwaarts blikt, Wordt verzadigd en verkwikt! (Uit een Dagboek) Nieuwe technische mogelijkheden voor invaliden Door de straten van Madrid reed de vorige zomer een autootje met een Ne derlands nummerbord. Achter het stuur zat een meisje uit Amsterdam. Ze reed langzaam en keek haar ogen uit. Ze genoot van de zon, de drukte en het vreemde. Ze zag een jongen met git zwart haar, die druk gesticulerend kranten probeerde te verkopen, fruit- stalletjes, fleurige winkels, helkleurige scooters en bromfietsen, die haar voor bijschoten. Een jolige agent,die het verkeer regelde, knipoogde naar haar en ze wuifde terug, blij en uitbundig. De politieagent kon niet weten, dat het meisje haar benen niet kon gebruiken en dat ze jarenlang gebonden was ge weest aan een Amsterdams bovenhuis. Wie vroeger invalide was, was wer kelijk te beklagen. Van enkele heel cude mensen, die bewust de periode van 1870 tot 1900 hebben meegemaakt, hoorden we, dat invaliden vroeger nooit uit huis kwamen. Ze hadden een vast plaatsje in de kamer en alleen wan neer het mooi weer was, werden ze door behulpzame familieleden voor de deur, of achter het huis, in de tuin ge zet. Er waren geen speciale vervoer middelen voor invaliden en het leven van deze ongelukkigen was daardoor bijzonder triest. Rondom de eeuwwisseling kwam daar verandering in. Een belangrijk fa brikant van invalidenwagentjes is de Oostwoudfabrieken N.V. in Franeker. De fabricage is daar, heel toevallig, al in 1895 begonnen. Grootvader Oost woud, de oprichter van het bedrijf, had in Franeker een wagenmakerij annex schilderswerkplaats en stoffeerderij. Op deze stoffeerderij werkte een invalide man, die iedere dag door familieleden naar z'n werk werd gebracht en te ruggehaald. De heer Oostwoud vond dit vervoer per kruiwagen lang niet ideaal en hij besloot een klein wagentje voor z'n werknemer te maken. Het werd een rijtuig in verkleine uitvoering met een kruk eraan. In Franeker beschreef men ons het voertuigje als volgt: Het had houten wielen met ijzeren wielban den en natuurlijk geen kogellagers. Een draaischijf als bij een rijtuig met een kleine stuurstang. Op zij een kruk met een fietsketting naar één van de ach terwielen. De invalide bestuurder was de ko ning te rijk en hij toerde lustig rond. Andere invaliden hoorden van het mirakel en ze mochten het wagentje van de stoffeerder proberen. Ze waren zo enthousiast, dat de heer Oostwoud ook voor hen wagentjes ging maken. De produktie kwam geleidelijk op gang en er kwamen steeds andere en betere modellen. In 1915 werden de houten wielen door luchtbanden vervangen en na 1930 werden wagens gemaakt met aandrijving door middel van een ben zine- of elektromotor. Goggomobil Er worden nog steeds invalidenwa- gens in Franeker gemaakt, maar daar naast kan men de laatste tijd op de Nederlandse markt ook kleine autootjes met een speciale invalidenbesturing ko pen. Het idee van een speciale bestu ring is niet nieuw. Het werd al voor de oorlog in verschillende auto's toe gepast. De meeste invaliden konden en kun nen zich echter een zo dure auto niet permitteren. De N.V. G.R.E.M.I. in Groningen begreep dat en ze ontwierp voor de zuinige Goggomobil, die door haar wordt geïmporteerd, een vernuf tige besturing, die alle proeven glans rijk doorstond. Al tientallen invaliden hebben zich een Goggomobil aange schaft en ze zijn ronduit enthousiast. Bij het normaal besturen gebruikt men beide armen en benen. Invaliden die het gebruik van één of beide benen missen, kunnen worden geholpen, even zo gehandicapten, die het met één arm moeten stellen. Wanneer de benen niet kunnen worden gebruikt, worden de koppeling, de rem en het gaspedaal met de handen bediend. Invaliden moe ten evenals alle anderen een rijbewijs halen. Maar ter hunner geruststelling voegen we er direct bij, dat het bureau Afgifte Rijvaardigheidsbewijzen bijzon der menselijk is en dat het alle begrip voor de bijzondere omstandigheden heeft. Men kan uiteraard geen conces sies doen aan de veiligheid van het verkeer, maar ieder, die het kan bewij zen, dat hij of zij de wagen onder con trole heeft, krijgt het rijbewijs. Het is zeer opmerkelijk, dat invaliden over het algemeen uitstekend chaufferen en veilig rijden. Ook op andere wijze geven de offi ciële instanties aan invaliden het res pect en de medewerking, waar zij recht op hebben. Iedere Nederlandse auto mobilist moet wegenbelasting betalen, maar de invaliden zijn hiervan vrij gesteld! Het meisje, waarmee we dit verhaal begonnen, is een van de velen, voor wie een nieuwe wereld is opengegaan. HjjjjjH WENKEN VOOR GRASLANDBEMESTING Mengmeststoffen worden, meer ge vraagd. Zij hebben voordelen. Het is als graslandboer dus goed zich af te vra gen: welke kies ik? Welnu, bepalend hiervoor is: de hoeveelheid stikstof die men als vroege voorjaarsbemesting denkt te strooien. Dikwijls beloopt deze 40 tot 60 kg zuivere stikstof per ha, maar er zijn ook gevallen dat men slechts 20 kg N wil geven. Aan deze gift moet de onderhouds- bemesting (fosfaat en kali) worden aangepast. Een eenvoudige berekening leert, dat de verhouding N P K dan ongeveer wordt als 1 2 4 bij een lage, en als 1:1:2 bij een hogere stikstof gift. Het meeste grasland (rond 80 wordt immers 1 maal gemaaid en ver der geweid; er is dan nodig (bij een normale bemesting'atoestand) 50 kg fos faat en 100120 kg zuivere kali per ha. Nu hoort men nogal aanbevelen de mengmesten 10 x 10 x 10 of 12 x 9 x 6. Uit het voorgaande blijkt: deze zijn meestal niet geschikt voor grasland! Immers, zou men met de 10 x 10 x 10 naar voorschrift 100 kg kali willen ge ven, dan krijgt het land tevens 100 kg fosfaat èn stikstof per ha. Dat is wat veel voor een eerste gift! Wil men de norm voor stikstof dan bijv. 50 kg/ha aanhouden, dan zit fosfaat goed, maar van kali geeft men dan veel te weinig, wat tot verminderde grasopbrengst moet leiden. Bij lagere N-gift wordt deze verhouding steeds ongunstiger (ook voor fosfaat). En de mengmest 12 x 9 x 6 is dus helemaal onbruik baar, ondeskundig en gevaarlijk voor de boer! Als gezegd: bepalend voor een goede mengmestverhouding is hier de hoe veelheid stikstof, die men als vroege voorjaarsgift denkt te geven. Daarom past voor het huidige gras landgebruik de 8 x 12 x 16 nog het beste! Rekening houdend met eventu eel reeds gegeven organische mest, denke men hieraan bij de aanstaande graslandbemesting. De Commissie ex. art. 8 van de Deltawet zal op korte termijn een in terim-rapport aan de regering uitbren gen. In dat rapport zullen ook voor stellen worden opgenomen, die ertoe strekken een regeling voor de visserij in het Deltagebied tot stand te bren gen. lïflJTIPSi ^ere p6/u/<tUv?Babydeirrvzeep ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bgsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief In de memorie van antwoord bij de landbouwbegroting 1959 aan de Eerste Kamer deelt de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening a.i., Ir. C. Staf, mede dat de inleidende labo ratorium-fase van de oesterproeven een vlot verloop hebben gehad. Enerzijds is aangetoond, dat het water in het westelijk deel van de Oosterschelde eer der meer dan minder geschikt oester- voedsel bevat dan dat in het oostelijk deel, waar de oestercultuur thans is ge concentreerd. Anderzijds is gebleken, dat oesterlarven zich binnen het labo ratorium laten opkweken, waardoor een zeer veel hoger percentage van de lar ven als oesterbroed kan worden opge vangen dan ooit in de natuur het ge val is. De tijd is rijp om tot semi-tech- nische uitbouw van het procédé over te gaan. Het doen van proefnemingen op grote schaal, bijvoorbeeld in het Vere gat-project kan derhalve althans op biologisch-wetenschappelijke gronden verantwoord worden geacht. De tech nische proeven in het Veregat-project dienen een zodanige omvang te hebben, dat hetzij extrapolatie naar het grotere Grevelingen-project verantwoord ge acht mag worden, hetzij ter plaatse een noemenswaardige produktie van oesters kan worden bereikt. Lichtnet en motoren. Weetgraag vraagt wanneer zijn vraag afgedaan wordt, welke hij 7 weken geleden heeft ingezonden. Wel, wij nemen altijd aan, dat vragenstellers na indiening van hun vragen nagaan of het voor hen be stemde antwoord in hun lijfblad staat opgenomen. Dit hebt U blijkbaar niet gedaan, anders had U omstreeks de tweede helft van de maand november 1958 het voor U bestemde antwoord reeds kunnen lezen. Het antwoord luid de als volgt: Voor de houtbewerking worden cir kelzagen gebruikt met diameters van 100 tot wel 2000 mm toe. Het aantal tanden van de zaag evenals de vorm van de tanden hangt af van de hard heid en soort hout en van de wijze van zagen (met de draad mede of er lood recht op, z.g .lang- of kortzagen). Ook past men wel zagen toe met slechts enkele tanden langs de omtrek, b.v. 8 k 12, de Wigozaag. Voor de metaalbewerking wordt weer een geheel ander type cirkelzaag toe gepast bij de grotere typen met in gezette hardmetalen tanden. De hard heid en soort te zagen materiaal be paalt weer het type te gebruiken zaag. Ook kennen we cirkelzagen voor het bewerken van steen, enz. Met al deze verschillende typen en verschillende soorten te zagen materia len varieert het benodigde motorvermo gen en toerental. Meestal ligt het mo torvermogen tussen 0,5 en 10 pk en het toerental van de cirkelzaag tussen de 1500 en 10.000 omw./min. Daar U in het geheel niets schrijft over de aard van het te zagen materi aal, kunnen wij U geen nauwkeurige gegevens verstrekken. Wanneer U een bepaalde cirkelzaag machine op het oog hebt, kunt U beter de vertegenwoordiger of leverancier van de machine om inlichtingen vragen. Kleurloze plasticlijm oplossen. Hoe kan ik kleurloze plastic lijm van een gelakte mahoniehouten stoel verwijde ren, vraagt mevrouw Th. F. R. zich af. Mevrouw Th. F. R. kan kleurloze plasticlijm niet met een oplosmiddel van de mahoniehouten stoel losweken, zonder dat dit grote vlekken geeft, om dat dan de lak en de beits ook aan getast zullen worden. Wanneer het een enkele druppel of straaltje betreft, kunt U deze met een vlijmscherp mesje van het hout snijden, en als het ware van af lichten. Het mesje daarbij zo plat mogelijk langs het hout bewegen, zodat het nog juist niet in het hout snijdt. Het kleine vlakje dat dan nog te zien zal zijn, kunt U dan met wat nagellak aan stippen en op kleur brengen. Vrijgezel en honderdduizend. Onze abonnee, de heer M. R. B., is van plan de honderdduizend te trekken uit de staatsloterij en wil nu gaarne weten of hij over dit bedrag inkomstenbelasting of vermogensbelasting moet betalen en of de aftrek van 15 alleen belasting is of dat er in dit percentage ook ad ministratiekosten begrepen zijn. Die 15 is alleen loterijbelasting. Administratiekosten worden niet be rekend. De prijs valt niet onder het in komen, waarover de inkomstenbelasing wordt geheven. De vermogensbelasting wordt geheven over het vermogen dat iemand bezit op 1 januari van het be treffende jaar. Dat wil dus zeggen als de winnaar van een prijs deze voor de eerstvolgende januari heeft opgesou peerd, dan valt hij ook niet in de ver mogensbelasting. Bezit hg nog b.v. 40.000,dan wordt over dat bedrag (plus zijn eventueel overig vermogen) belasting geheven. Bewaart hij de hele prijs b.v. tien jaar, voordat hij hem op maakt, dan heeft hjj intussen tien keer vermogensbelasting betaald. Maar die vermogensbelasting bedraagt slechts een half procent ongeveer, zodat zij uit de rente van het kapitaal kan worden voldaan. De rente behoort echter wel tot het inkomen van het jaar, waarin men die rente geniet. A.O.W. en rentezegels. Indien ik 65 jaar ben geworden, ontvang ik dan naast mijn A.O.W.-uitkering nog beta ling van de Raad van Arbeid in ver band met de voor mij geplakte rente zegels? Daarover piekert C. H. v. L. Uitkering A.O.W. en uitkering van ouderdomsrente kunnen zeer wel sa mengaan. De beide bedragen worden in één keer uitbetaald. Wij wijzen U er op, dat het plakken van rentezegels ten gevolge kan hebben, dat er ouder domsrente, invaliditeitsrente, aan de weduwe weduwerente en aan de wezen wezenrente kan worden uitgekeerd, al les natuurlijk voorzover betreft de laatste 3 genoemde uitkeringen als er voldoende rentezegels zijn geplakt. Dit slaat dan op uw mededeling, dat U 65 jaar bent. KAPELLE(Z.B.) Telef. K 1 102-223 Waterproof-schokvrij enz. vanaf f 59.75 Neptunes. Zaterdag gingen de drie teams van Neptunes naar Goes. Het tweede heren team moest uitkomen tegen het sterke De Meeuwen. Het leek er aanvankelijk op, dat De Meeuwen een ruime over winning zouden behalen, want ze liepen uit tot 61. Daarna ging Neptunes echter ook eens spelen en lieten ze het zenuwachtige gepingel varen. Ze liepen in en kwamen zelfs op 88. Jammer, dat De Meeuwen er in de laatste mi nuut nog 98 van maakten. De dames speelden tegen Marathon III en wisten een punt uit het vuur te slepen. Ze stonden al vlug met 10 achter, maar tegen het einde konden ze de gelijkmaker scoren. Deze wedstrijd hadden ze ruim kunnen winnen, maar door het missen van vele doelrijpe kan sen, deelden ze de buit. Neptunes I kwam uit tegen het dit jaar wel zeer zwakke O.N.O. Het bleek al spoedig, dat Neptunes beter was en ze liepen steeds verder uit. Bij de rust hadden ze een 71 voorsprong, die men na het draaien nog uit wist te breiden tot 132 Een ruime overwinning dus, maar door het missen van vele kansen verzuimden ze hun doelgemiddelde nog wat beter te maken. Wanneer de teams echter zo voort blijven gaan, ziet de toe komst er bij het ingaan der tweede helft van de competitie hoopvol uit. Geslaagd. Voor het praktijk diploma Boekhou den slaagde dhr. C. M. Boot alhier. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 2531 januari 1959 Zaterdag 31 januari: Laatste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. 4.00 4.20 9.44 9.58 4.41 5.01 10.23 10.37 5.18 5.36 11.05 11.09 5.54 6.15 11.38 11.48 6.33 6.55 12.17 7.14 7.39 0.30 12.59 7.57 8.26 1.17 1.49

Scheldebode | 1959 | | pagina 3