NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRdenkinq Verkoudheid 24STE JAARGANG No. 32 17 JANUARI 1959 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN AARDBEVINGBRANDTORNADOVLOEDGOLF TEISTEREN TOKIO Bij onze voorouders op de thee Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Gelijk de vader zich ontfermt over de kinderen, ontfermt de Here zich over degenen, die Hem vrezen. Ps. 103 13. Wij zijn zo geneigd in grote droef heid te zeggen of althans te denken: „Niemand heeft ooit zoveel lijden ge kend. Niemand heeft zich ooit zo een zaam en verlaten gevoeld als ik thans". Wij vergeten daarbij, dat ieder mens het best <lt zwaarte van zijn eigen kruis kan beoordelen en het leed des anderen van buiten beziet. Maar meer nog dan dat zien wij voor bij de diepe betekenis van het woord van onze Heiland: „Uw Vader weet wat gij van node hebt!" Gewoonlijk wel is waar wordt dit toegepast op de uitred ding, die wij begeren, de uitkomst, die wij verwachten, de zegen, die wij me nen te mogen afbidden. Maar het woord kan toch ook in andere zin worden op gevat. Zijt gij in kommer, in moeite, in strijd; zijn de donkere dagen u te don ker; is de weg u raadselachtig, uw Vader weet, wat gij van node hebt. Hij zou u deze weg niet leiden, indien het Vaderhart niet wist, dat gij dit alles juist nodig hadt en dat er niets aan toegevoegd, maar ook niets van afge daan kan worden. De Here wil echter vertrouwd worden als een Vader. „Ont- fermer" is Zijn naam. Ligt daarin niet de bevestiging van het geloof, dat Zijn raad met ons liefde is? Hij weet, hoe zwaar het kruis weegt, Door Hem u opgelegd, En wil 'tu helpen dragen, Gelijk Zijn Woord u zegt. (Uit een Dagboek) In het jaar 1923 werden de hoofdstad van Japan en het eveneens aan de baai van Tokio gelegen Yokoha ma geteisterd door een verschrikkelijke ramp, een der grootste in de geschiedenis. Aarde, vuur, wind en wa ter werkten samen, om een ongekend grote verwoes ting aan te richten en vele tienduizenden mensen de dood in te jagen. De aanblik der geteisterde steden was ontzettend, de gevolgen van het optreden der na tuurkrachten waren rampzalig. Op de vroege morgen van zaterdag 1 september was het in de omgeving van Tokio en Yokohama bepaald zeer storm achtig. Hevige windvlagen, gepaard gaande met wolkbreuken, beukten de Japanse kust. Maar gelukkig, tegen tienen ging de wind liggen, het zon netje brak door en het leven hernam zijn gewone gang. Och, men was er in het land van de rijzende zon wel aan gewend, dat de zon niet altijd rijzend kon zijn, dat het integendeel geducht kon spoken. Zo zou al spoedig de middag aan breken. De huismoeders maakten het eten klaar en ieder deed zijn plicht. Maar toen gebeurde het! Plotseling be gon de aarde te beven en te golven. Pannen rolden van de daken, muren scheurden, huizen stortten in, branden braken uit, er ontstond paniek en ieder trachtte het vege lijf te redden. Vuur en wind. De grote steden Tokio en Yokahama werden het ergst getroffen. In de hoofdstad brak er binnen een half uur tijds op niet minder dan 136 plaatsen brand uit en in totaal werden er bijna dubbel zoveel brandhaarden gemeld. Aan blussen viel in verreweg de meeste ge vallen zelfs niet te denken. Een krachtige wind, die in de loop van de avond aangroeide tot een snel heid van 49 km per uur, joeg de vlam men voort. Kwam hij aanvankelijk uit het zuiden, later draaide hij naar het westen en vervolgens naar het noorden, zodat de ongelukkige steden voor een zeer groot deel aan het vuur ten offer vielen, Tokio voor ruim 70 procent, ter wijl in Yokohama na twaalf uur de rode haan al op 65 procent der huizen ko ning had gekraaid Juist de branden waren er ook oorzaak van, dat het aan tal doden zulk een fatale omvang aan- nam. Zoals wij ons kunnen voorstellen, speelden zich her en der de verschrik kelijkste tonelen af. Eén ooggetuige be schrijft het volgende: Levend verbrand. „Een man hield mij aan om hem te helpen bij zijn pogingen zijn vrouw te redden. Wij vatten haar om het middel, want haar bovenlichaam stak nog boven het puin uit. Zij keek ons wild en in doodsangst aan, terwijl zij met haar slanke handen, waaraan juwelen schit terden, als een krankzinnige de balk probeerde weg te duwen, die haar tegen het puin beschermde. Er kwam echter geen beweging in, want de balk was onder stenen bedolven. Wij trokken wat wij konden, maar het was tevergeefs. Wij zouden even goed een huis hebben kunnen optillen. Aan mannen die voorbijsnelden, vroegen we ons te helpen. Enkelen bleven staan, maar de meesten maakten er zich van af. Ik had hen wel een pak slaag wil len geven. Het kwam mij voor, dat zij in hoge mate ongevoelig waren. Maar... ook in hun huizen bevonden zich vrou wen en kinderen, over wie zij in de grootste angst en onzekerheid verkeer den. Zij wilden ook weten, welk lot hun ten deel was gevallen. Ik wilde evenzeer naar huis, maar ik kon er niet toe komen, die vrouw in de steek te laten. Toen maakten de vlammen, waarvoor wij wel moesten tal half verwoest door instorting, ter wijl er ongeveer een half miljoen in hoofdzaak aan het vuur ten offer vie len. Nog maanden iang werden de na- bevingen gevoeld. Maar hoeveel jaren zullen de wonden hebben geschrijnd bij diegenen die een of meer der hunnen ten gevolge van het verenigd natuur geweld de dood in zagen gaan? (Nadruk verboden) Oudhollandse thee-orgieën Het namiddag-thee-uurtje van onze voorouders uit de 17e eeuw was een gezellige, doch vrij kostbare tijdpasse ring. Om te beginnen mochten alle gas ten haar eigen theesoort kiezen, maar uit beleefdheid koos men meestal de thee, die de gastvrouw dronk. Tijdens het uitschenken van de thee werd de geur ervan uitbundig geprezen en deze „opgeuringen" behoorden in die tijd tot de gebruikelijke plichtplegin gen. De thee (met suiker) werd niet uit kopjes, maar uit bakjes of schoteltjes gedronken, waarbij droge confituren werden geserveerd. In minder goede huizen gaf men in plaats van die kost bare, Franse confituren, theekoek, theelettertjes of wel stukjes marsepein. Later serveerde men ook ulevellen en hopjes. Na royaal gegeten en thee gedronken te hebben, kwam de brandewijnkom met rozijnen op tafel, het zogenaamde afzakkertje. Ook hiervan bediende men zich rijkelijk, zodat de vrouwtjes vrolijk werden en begonnen te klinken en te roken. Zowel vrouwen als mannen rookten een pijp en niet alleen de vrou wen uit de mindere kringen, maar ook de „deftigsten". Vanzelfsprekend leidde deze uitge breide „theetafel" tot allerlei excessen, waardoor het gebruik in een kwade reuk kwam te staan en langzamerhand werd afgeschaft. Eerst nadat in Enge land de five-o'clock tea in zwang was gekomen, werd ook in Nederland het thee-uurtje in ere hersteld tot op de huidige dag toe, maar van thee-orgieën is thans toch geen sprake meer. van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met wijken, er een einde aan. Ik worgde haar man bijna bij mijn pogingen, om hem in veiligheid te brengen. We hoor den de kreten van de vrouw wegster ven in het geknetter en het loeien der vlammen. Toen rende ik weg". Een wervelstorm. Hier werd één mens door het vuur verteerd; elders vielen er duizenden te gelijk. Óp de oostelijke oever van de Soemida-rivier lag een zeer uitgestrekt geheel vlak terrein en bevond zich ook de grote tuin van een rijke bankier. Honderden en duizenden mensen uit de stad waren hierheen gevlucht, in de veronderstelling, dat zij zich nu in vei ligheid bevonden. Maar niets bleek min der waar. Op de rampdag 's middags om vier uur verduisterde plotseling de hemel Een angstaanjagend geluid deed de mensen opschrikken. Wat was er aan de hand? Toen zagen zij de vlammen. En niet van één, maar van twee, drie kanten. De vierde zijde van het kwadraat werd gevormd door de rivier. Zij waren ge heel door het vuur ingesloten en het angstaanjagende geluid was afkomstig van een wervelstorm, een z.g. taifoen, die de vlammen voortjoeg over de vlak te. Er was geen ontkomen meer, behal ve misschien in de riveir. Maar dan wachtten aan de andere oever... vlam men! Meer dan 38.000 verkoolde lijken zijn later geteld. Slechts 2.000 ontsnapten uit de vuurval, dpordat zij zich bevon den in een door de vlammen gespaarde hoek. Een vloedgolf voltooit de vernieling Het centrum van de aardbeving lag ergens diep onder de zeebodem ten zui den van de baai van Tokio. Van hier uit verspreidden zich de aardbevings- golven in diverse richtingen. Maar van hier uit werd ook de zee in beroering gebracht. En dat deed de ramp, eigen lijk het samenstel van rampen, nog gro ter worden. De aan de baai van Sagami gelegen steden zagen plotseling het water wegvloeien. Geen bijzonders, zult U zeggen, dat gebeurt toch altijd bij eb. Maar de bewoners van de ongelukkige kuststeden wisten maar al te spoedig, dat het zó snel wegvloeien van het wa ter op dit moment wel degelijk iets bijzonders was. Over een kilometers lange afstand werd de zeebodem zicht baar. En toen kwam het water terug, kwam een huizenhoge watermuur on heilspellend aanrollen. Een vloedgolf van 9 meter hoog stortte zich op huis en hof en vernielde alles wat hij op zijn weg ontmoette. Daarop week het water terug, nu al les meesleurend wat los, maar ook wat vast was. En wat er achter bleef was niets anders dan een grote verzameling puinhopen. De droeve balans. Aarde en vuur, wind en water had den hun vernietigende kracht doen er varen en er in een luguber samenspel voor gezorgd, dat 100.000 mensen de dood vonden, dat een even groot aantal gewond werd, om van de ruim 43000 vermisten nog niet te spreken. Tussen de 120 en 130 duizend huizen werden geheel en een even groot aan- ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bqsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Gisele Roberts. Picasso wil het pri vé adres weten van de filmster Gisele Roberts. Wij kennen wel Ben Roberts, Bob Ro berts, Lynne Roberts, Marquerite Ro berts, Stanley Roberts en William Ro berts, maar geen Gisele. Wij verwijzen U naar de N.V. Meteor Film, Keizers gracht 794 te Amsterdam. Werken in het buitenland. „Weet graag" wil in het buitenland gaan wer ken, mede om de taal goed te leren, liefst in de landbouw. Tot welke in stantie kan hij zich wenden? Het lijkt ons het beste, dat hij zich wendt tot het gewestelijk arbeidskan- toor, daar beschikt men over gegevens. Het is echter niet gemakkelijk om aan een werkvergunning te komen, in ver band met het overschot aan arbeids krachten, ook in die landen, vooral in de door hem bedoelde beroepen. Inwonend en belasting. Ik ben 37 jaar en inwonend, hoeveel mag ik ver dienen voor ik belasting moet betalen? Ik ben vrijwillig verzekerd, vraagt S. O.S. Aannemende dat S.O.S. ongehuwd is, is hij vrij van loonbelasting als hij min der dan 145,83 per maand verdient. Premie voor de Algemene Ouderdoms wet bedraagt bij een inkomen (loon) van 145,82 8,93. Zilveren muntstuk. Een „abonnee" heeft een zilveren munstuk van 3, daterende uit 1820 en wil weten hoeveel de waarde momenteel is. Nu, dit munstuk van 1820 is het minst schaarse wat het jaartal betreft, er zijn er n.l. 712.961 van geslagen. De drieguldenstukken zijn echter in het algemeen schaars, zodat voor een ge- heel gaaf exemplaar waarschijnlijk 15 1 gulden geboden zal worden, althans dient U dit bedrag aan te houden. In dien het muntstuk stempelnieuw is, gaat men zelfs wel tot 25,—, maar als het ook maar iets minder gaaf is, daalt de waarde direct. Uiteraard lig gen de prijzen van weinig gevraagde en weinig aangeboden verzamelobjecten zeer verschillend. De ene verzamelaar heeft er meer voor over dan de andere. Knellend korset. Bg een onzer abonné's kwam een juffrouw aan de deur voor korsetten, die haar helemaal ompraatte, zodat ze een korset bestel de. Omdat een vriendin ervaring had met die firma, is zq op haar bestelling teruggekomen en heeft ze een aangete kende brief gezonden met het verzoek om het door haar reeds betaalde bedrag terug te sturen. Onze abonnee ontving daarop bericht dat de order niet kon vervallen, dat de kosten reeds de aan betaling overtroffen en dat niet-uitvoe- ring voor die firma een te grote schade post zou betekenen. Wat is hier nu nog aan te doen? Ongetwijfeld hebt U wel eens van het gezegde gehoord: Een man een man, een kan ik deze vlekken verwijderen? is de vraag van H. Aangezien een melkvlek gerekend moet worden onder de moeilijk te ver wijderen vlekken, in hoofdzaak omdat de vlek in een terra vloerkleed zit, is toch het enige middel een vetoplossend middel te gebruiken en deze zijn tetra of vlekkenwater. Wij hebben echter zelf met veel succes dergelijke vlekken verwijderd met sop van synthetisch was middel. Tegenwoordig is er in de han del een nieuw middel, een soort pasta in tubes. Wij raden U aan dit middel eens te proberen, maar doe dit dan eerst even op een klein stukje, b.v. aan de onderkant van het kleed. Laat een melkvlek er dan een paar dagen inzit ten en tracht hem er uit te halen zo als in de gebruiksaanwijzing staat voor geschreven. Een passiebloem. Ik kreeg vorige zomer een z.g. passiebloem, die enige mooie bloemen gedragen heeft. Nu de laatste weken wordt blad na blad geel en valt af. Wat moet ik hiertegen doen en hoe moet ik de plant in de winter behandelen? Zo luidt de vraag van C. J. R. Wij vermoeden, dat uw plant te warm staat. Wij raden U aan de plant voor een venster te plaatsen, waar het volop licht is, maar niet zo warm. Het gieten moet nu verminderd worden, ter wijl het mesten geheel moet worden gestaakt. Deze plant moet nu al wat rusten. Over een paar maanden geeft U langzamerhand wat meer water en af en toe ook mest. woord een woord. Dat betekent, dat U zich aan uw verplichtingen uit gesloten overeenkomsten moet houden en dat U deze niet eenzijdig kunt verbreken. „Niet-eenzijdig" houdt in, dat U wel aan genoemde firma een verzoek kunt richten aan U mede te delen, onder welke voorwaarden zij van de uitvoe ring der overeenkomst zou kunnen af zien. U krijgt dan ongetwijfeld te be talen alle kosten (waarschijnlijk ook de provisie aan de vertegenwoordiger) plus de gecalculeerde winst. Dit is het enige, wat U kunt voorstellen. Het is maar de vraag of de firma daarop in wil gaan. Doet de firma het wel, dan betekent dit, dat de partijen bij de over eenkomst in onderling overleg tot een wijziging zijn gekomen van het oor spronkelijk overeengekomene. Eendagswerk. Als ik één dag werk in de huishouding wat voor be lasting moet ik dan betalen en moeten er rentezegels geplakt worden, vraagt A. M. In het begin van het jaar moet U een aangiftebiljet inkomstenbelasting vra gen aan de inspectie der belastingen. Als U gehuwd bent moet uw man dit invullen en zijn en uw inkomsten over het afgelopen jaar invullen. Als uw (bij)verdiensten daarvoor in aanmer king komen krijgt hij een aanslagbiljet toegezonden. De verschuldigde belas ting wordt verminderd met de door hem betaalde loonbelasting. Indien U één dag per week werkt, moet er een rentezegel geplakt worden, bedrag af hankelijk van uw leeftijd. Werkt U met de schoonmaak de gehele week, dan moet er een weekzegel geplakt worden Werkt U 3 dagen of gedeelten van da gen, dan moeten er 3 dagzegels ge plakt worden. Gezicht beschadigd. Mijn zoon heeft verleden jaar een ongeluk gehad in loondienst aan het gezicht, waardoor hij een klein gedeelte van zijn gezicht heeft verloren en een schoonheidsge brek heeft overgehouden. Heeft hij nu recht op een vergoeding voor boven genoemd gebreken van de ongevallen verzekering? is de vraag van F. v. G. Een eventuele plastische behandeling is niet uitgesloten, maar dan moet U hiervoor een verzoek indienen bij de So ciale Verzekeringsbank te Amsterdan», onder opgave van uw ongevallennum mer, waaronder U destijds uitkering werd verstrekt. Vingers verloren. Door een onge luk ben ik vingertoppen kwijtgeraakt. Ik krijg uitkering ingevolge de onge vallenwet. Behoud ik deze uitkering als ik ga trouwen? vraagt mej. M. F. S. Naar onze mening wel, doch U doet er goed aan deze vraag nog even voor te leggen aan de Rijksverzekeringsbank, omdat geval voor geval bezien wordt. Melkvlekken. In mijn terra vloer kleed zijn melkvlekken gekomen. Hoe Oesterverzending De verzending van oesters bedroeg over de maand december 1958 als volgt. Ter vergelijking geven wij ook de cij fers van voorgaande jaren. 1958 1957 1956 Holland 328.207 302.991 329.686 België 5.566.911 5.312.627 5.853.935 Engeland 220.150 680.500 66.300 Duitsland 282.107 221.222 196.595 Frankrijk 5.28.750 243.450 203.550 Diversen 130.870 102.614 106.319 7.056.995 6.263.450 6.759.848 Een vooruitgang over de gehele linie. Een meer aan export dan verleden jaar van ruim 800.000. Een kwart miljoen meer naar België en het half miljoen naar Frankrijk overschreden. Boven dien moeten we bijna 30 jaar in onze export terug om een maand december te vinden, die meer dan 7.000.000 als export gaf! Maar toen hadden we een export van 36 miljoen, waarvan de helft naar Engeland. Neptunes. Zaterdag trok Neptunes met drie teams voor het spelen van hun derde competitiewedstrijden naar de veiling in Middelburg. De dames speelden er een goede wedstrijd en wisten hun eer ste puntjes uit het vuur te slepen. Ze speelden gelijk, 1-1, tegen Olympus II. Daarna kwam Neptunes II in het veld om te spelen tegen E.M.M. III. Het werd een aantrekkelijke wedstrijd met Neptunes iets in de meerderheid. Er werd goed gespeeld en de uitslag was uiteindelijk 53 in het voordeel van Neptunes. Daarna kwam het eer ste tegen E.M.M. II. Dat is één der zwaarste concurrenten. Beide hadden nog geen enkele wedstrijd verloren. Het was een aantrekkelijke wedstrijd, met voor de rust een beter Neptunes. De ruststand was dan ook 40. E.M.M. ging toen uit een ander vaatje tappen en liep langzamerhand in. Het werd nog een spannende wedstrijd, waarbij Neptunes met 86 aan het langste eind trok en de eerste plaats in hun afdeling van E.M.M. II overnam. Vanavond gaat men weer naar Goes. De dames spelen tegen Marathon III, 'Neptunes II tegen De Meeuwen en Neptunes I tegen O. N.O. Wanneer er weer zo wordt ge speeld als verleden week, kunnen er weer punten mee naar huis genomen worden. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 1824 januari 1959 Zaterdag 24 januari: Volle Maan HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 9.43 10.27 3.13 3.47 Maandag 10.55 10.45 4.18 4.52 Dinsdag 12.08 5.28 6.07 Woensdag 0.53 1.14 6.40 7.07 Donderdag 1.48 2.08 7.37 7.59 Vrijdag 2.35 2.54 8.26 8.41 Zaterdag 3.19 3.39 9.05 9.21 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1