NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID- oveRóenkinq Voor de balie: 24STE JAARGANG No. 31 10 JANUARI 1959 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN TANDPASTA IVOROL Land- en Tuinbouw Plaatselijk Nieuws YERSEKE VAN WILLEGEN REDACTEUR: ROUAANSK KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent p«r mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Zegen, wetende dat gij daar toe geroepen zijt, opdat gij zegening zoudt beërven. 1 Petr. 3 9. Wij kennen drie woorden, beginnen de met een „Z", die God de Here voor zichzelf behouden heeft, daar Hij de gedachte, daarin vervat, alleen volko men vervullen kan: „Zorgen, zegenen, zaligmaken". Wij kennen Hem, die ze genende het land is doorgegaan. Die als de grote Hogepriester de Zijnen verliet met uitgebreide handen, ten teken, dat Hij altijd bij hen bleef, tot aan het einde der wereld. De Schrift leert ons echter ook, dat wij mensen zegenen kunnen. Wjj be doelen niet met woorden, maar met daden. Daar wandelen onder ons ge zegende en zegenende mensenkinderen. Mensen, die de vrijmoedigheid gegeven is om te grijpen in de schatkameren Gods en met geheiligde handen daar uit te nemen gaven, die zij anderen op hoofd en leven kunnen leggen. Zo on derscheiden als echter de mensen zjjn, zo verschillend zal ook de zegen zijn, die God hun ter uitdeling toevertrouw de. De Apostel Petrus heeft met de gloed zijner bezielde welsprekendheid zijn tijdgenoten gezegend, door te ge tuigen van die Ene, die van zwakkelin gen Cefassen, rotsmannen maakt. En alle nageslachten heeft hij gezegend, door z(jn van koninklijke geest en hei lige liefde getuigende brieven. Wij kun nen allen, die wij ontmoeten, zegenen, door als een leesbare brief der liefde Gods en van het werk des Geestes rond te wandelen. Wie zegen zaait, zal zeker zegen maaien. Heer, maak m(jn leven tot een lied, Dat and'ren blijdschap brengt. (Uit een Dagboek) lag klaar. Toen duurde het een hele tijd, en daarna werden vier of vijf kwi tanties tegelijk aangeboden. Op dat ogenblik was er geen geld meer. Want de smeerseltjes-percenten waren niet zo hoog, dat er tientallen guldens van opzij gelegd konden worden. Nu trad de Wet in werking. De Wet zegt dat in huurkoop gekochte goede ren pas eigendom worden nadat de laatste cent is betaald. Waar zijn de goederen? vroeg de Wet. Het pak en de jas waren er niet meer. De jongen had ermee gehandeld, of ze al zijn eigendom waren. Hij had ze verkocht. Dat is wederrechtelijk toeëigenen. Het heet verduistering. „Het pak kostte honderdzeventig gulden", klaagde hij. Over de prijs van de jas praatte hij niet. „En wat heb je er voor gebeurd?" vroeg de officier. „Eén cent per kilo van de vodden man. Want het was zo slecht, dat ik het na een paar weken niet meer aan kon hebben". Zie je, zo raakt een mens in armoe. De man die de klacht heeft ingediend zal zelf wel geen pakken dragen van een cent per kilo. Maar deze jongen is ermee in de narigheid gekomen. Een week voorwaardelijk heeft hij gekre gen. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) DE BÉSTE en niet duur. Tube 95-70.45 ct STRAF OP DE ARMOEDE „Het spook van de armoede is uit gebannen", heeft een politiek getinte spreker enkele jaren geleden gezegd. Wie oud genoeg is om zich vroeger tijden te herinneren, heeft de neiging instemmend te knikken bij zulke be weringen. Wie de advertentiepagina's van onze kranten beziet met hun gulle aanbiedingen van allerlei zaken die het leven veraangenamen en vergemakke lijken, zal de man eveneens geltfk ge ven. Maar soms besluipt de mens de angstige vraag of dit optimisme wel werkelijk goed gefundeerd is. Er zijn nog arme mensen. Over het hoe en waarom van hun armoede gaat het hier niet. Het feit blijft dat ze er zijn, en dat ze een belangrijk percen tage uitmaken van de klandizie van de politierechter. Zoals die jongen, die zo diep in de schuld zat. Hij kwam voor de balie wegens ver duistering. Hij had, zei de dagvaarding, zich een herenkostuum en een gabar dine regenjas toegeëigend, die hem op huurkoopvoorwaarden waren geleverd, en die hij dus anders dan door misdrijf verkregen onder zich had. Die jongen was nog lang geen dertig en hij zag er uit alsof hij van het leven weinig snap te. Maar hij was huisvader en met dat voor de groene tafel komen gaf hij een bar slecht voorbeeld aan een stel lieve peuters. Hij was zijn baantje kwijt geraakt vanwege de ontspanning op de arbeids markt, of de vergroting van de ar beidsreserve, of hoe men dat wil noe men als iemand op de keiën wordt ge zet. Na wat zoeken kreeg hij een betrekking als vertegenwoordiger. La ten we het er niet over hebben of hier sprake is van een betrekking. Het werk bestond hierin, dat hij op de fiets de kruideniers in de buurt af ging om smeerseltjes te verkopen, en daar kreeg hij dan een paar centen mee van de man, die deze smeerseltjes in zijn schuurtje maakte. Vroeger heette zo iemand reiziger, maar U ziet dat onze terminologie sa men met onze levensstandaard vooruit is gegaan. De nieuwe „baas", die geen cent salaris betaalde en in het geheel geen risico droeg, vond dat zyn ver tegenwoordiger netjes voor de dag moest komen. „In zo'n pak kun je niet gaan", zei hij afkeurend. En de jon gen, die goede verwachtingen had van zijn betrekking, kocht een pak en een regenjas, alles op afbetaling. De eerste kwitantie kwam en de eer- te termijn werd vlot betaald. Het geld SUIKERBIETEN VOOR DE OOGST REEDS ZEKERHEID! Dat de teelt van suikerbieten zich in de afgelopen jaren in een stijgende belangstelling mag verheugen, behoeft nauwelijks nadere verklaring. Immers, van weinig andere gewassen kan ge zegd worden, dat het reeds bij de uit zaai de belofte van een goede, gelde lijke opbrengst inhoudt. Deze zekerheid maakt de suikerbiet tot één der meest aantrekkelijke land- bouwprodukten. Nu de bietenprijs voor het nieuwe seizoen reeds is vt stgesteld en de oogst van het afgelopen jaar zeer gunstige resultaten heeft gegeven, bestaat er reden genoeg om bij het opmaken van het zaaiplan rekening te houden met een rationele verdeling van de gewas sen en een zo verantwoord mogelijke plaats voor de suikerbiet in te ruimen. Daarbij dient de rassenkeuze een punt van overweging te zijn. Aangezien de suikerfabrieken een ge spreide aflevering vastgesteld hebben, komen allereerst die rassen in aanmer king, welke gedurende de gehele cam pagne geleverd kunnen worden. Eén van deze rassen is de Klein Wanzlebe- ner POLYBETA, reeds vele jaren het ras met de meeste kwaliteiten: het kan vroeg gezaaid worden en heeft een zeer gunstige verdeling van een- en tweekiemige zaden, hetgeen van be lang is voor arbeidsbesparing in het voorjaar; het heeft tevens bij de eerste termijnleveringen reeds een hoog ge halte, dat nog aanzienlijk kan toene men en staat in economische opbrengst ver-uit aan de spits. Wil men hiernaast nog een ras ver bouwen, dat behalve een goed gehalte ook een zeer hoge wortelopbrengst geeft, dan is daarvoor de aloude en oogstzekere Klein Wanzleben E zeer geschikt; dit ras bezit thans weer de vroegere, steeds zo gewaardeerde ge ringe schieterneiging, waaraan nog al tijd door talrijke verbouwers de voor keur boven vele nieuwe, minder oogst zekere rassen wóidt gegeven. Voor de gemengde bedrijven zijn bei de rassen bijzonder gewild, omdat de opbrengst aan groen blad en koppen ook zeer hoog is. Een verantwoorde oppervlakte sui kerbieten en een geldelijk hogere uit komst door een weloverwogen rassen- keuze zijn mede waarborgen voor een gezonde suikerbietenteelt. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief De schapenvacht. Hoe kan ik een schapenvacht zélf behandelen, vraagt B. B. (niet Brigitte Bardot) aan onze redactie. Wanneer U dat nog niet eerder ge daan hebt, raden wij het U niet aan, daar zelf mee te beginnen, gezien de vrij grote waarde van een dergelijke vacht en geven U de raad zich daartoe tot een bekwaam preparateur te wen den. Wilt U het toch zelf proberen, dan moet U het doen, zoals men dit toepast op konijnenvellen, n.L, de binnenkant goed zuiveren van alle vlees- en vet- delen en vliezen, zonder de huid te be schadigen. Verder goed strak op een plank of iets dergelijks spannen met de wol naar binnen en dan de binnen zijde behandelen met aluin. Zorg er voor, dat de huid soepel blijft door kne den en dergelijke. Misschien is er in uw omgeving wel iemand, die dit meer bij de hand heeft gehad. Verder ver wijzen wij U nogmaals naar het eerste gedeelte van dit schrijven. W. en W.-wet en vakantiebonnen. „Een vakantiebon" schrijft ons een brief over W. en W.-uitkering. Wij kunnen deze brief niet goed begrijpen, omdat daaruit niet valt op te maken of het gaat om de W. en W.-uitkering of om de vakantiebonnen. Indien het gaat om de vakantiebonnen, kan de niet uitkering verband houden met de ver andering van werkgever. Als n.l. de bonnen reeds te gelde zijn gemaakt, zonder dat vakantie genoten is, kan de uitkering worden opgeschort, ge reserveerd, totdat een bedrag is be reikt dat gelijk is aan het bedrag van het netto ontvangen vakantiegeld. De bedrijfsvereniging, waarbij uw werk gever is aangesloten, kan U volledig inlichten. Callantsoog. Weetgraag wil iets weten over Callantsoog. Deze plaats heet nu Kallensoog. De naam betekent eiland van het dorp Kallens. In 1799 landden hier Engelsen en Russen, maar de invasie tegen Napoleon mislukte. Het is een noordzeebadplaats met een mooie omgeving. Er is een natuurreservaat, een Zwanenmeer met grootste duin- meer van west-Europa en een broed plaats voor lepelaars. De verbindingen met andere plaatsen zijn goed. Grotere plaatsen in de omgeving zijn b.v. Den Helder, Alkmaar en Schagen. Het is er goed wandelen en fietsen. Overwegende godsdienst N.H., 45 voorts is 2 ger., 15 r.-k. en zonder gezindte 36 terwijl in 1958 287 voor de P.v.d.A., 102 voor de K.V.P. en 271 voor de Bur gerkiesvereniging hebben gestemd. Ver dere gegevens kunt U krijgen bij het Vreemdelingenverkeer aldaar, die U natuurlijk gaarne aan de nodige folders zal willen helpen. Oude rijksdaalders. Een onzer le zers heeft gelezen over de oude mun ten en stelt nog enkele vragen over dat onderwerp. Wil een rijksdaalder 15,20, waard zijn, dan moet dat een exem plaar zijn van een zeldzaam jaartal en bovendien moet het in zeer goede staat verkeren. Daarnaast blijft de waarde uiteraard een zwevend iets, doordat hij bepaald wordt door wat een verzame laar er voor geeft (geslagen in 1840 zijn het meeste waard, indien zeer mooi). In de rijksdaalder van Willem III is inderdaad meer zilver verwerkt dan in die van na de eerste wereld oorlog. G.H.V.L. heeft daar echter niets mee te maken. Het betekent Groothertog van Luxemburg. In 1898 zijn de eerste rijksdaalders van de beel tenis van Koningin Wilhelmina gesla gen. Dit zijn de kroningsrijkdaalders. De zilverwaarde van de rijksdaalder is lager dan 2,50. De zilverprijs is sinds ca. 1875 sterk gedaald. Voorts hangt de waarde ook veel af van het aantal geslagen muntstukken. Die waarvan er slechts enkele tienduizenden zijn gesla gen, zoals b.v. die welke in 1840 zijn geslagen (44.376 stuks) zijn meer waard dam die waarvan er miljoenen zijn ge slagen, zoals b.v. in 1868 en 1869, waar in er resp. 4 en 5 miljoen zijn geslagen. Onze achternamen. Onder het be wind van Napoleon werd in 1811 de Burgerlijke Stand ingevoerd, waarbij iedere Nederlander geregistreerd werd en behalve voornamen ook een familie naam moest hebben. Nu rijst wel eens de vraag hoe men voor die tijd kon spreken van b.v. Simon Stevin, Johan van Oldenbarneveldt, Aagje Deken, enz. Dergelijke vraagstellers vergeten, dat in 1811 reeds vele Nederlanders over een familienaam beschikten. Soms waren deze spontaan, ook wel zijn ze in de loop der tijden uit noodzaak ont staan. Er zijn er die werden gevormd uit de beroepen van drager of zijn ouders, uit lichamelijke eigenschappen (De Lange, e.d.), uit voornamen, uit plaatsnamen, enz. enz. Wie hierover meer wil weten, kan de uitgebreide li teratuur naslaan, die daarover bestaat. Zij, die in 1811 nog geen vaste familie naam hadden, werden evenwel door de Franse overheid verplicht er zich één aan te schaffen. Ieder kon bij de re gistratie een willekeurige naam gaan opgeven. Helaas heeft dit ook tot ge volg gehad, dat verschillende grappen makers hun nageslacht hebben opge scheept met namen als „Naaktgebo ren", „Suikerbuyk", enz., in de mening dat het slechts een tijdelijke maatregel betrof van de bezetter. De Nederland se overheid heeft de burgerlijke stand na 1813 evenwel in dezelfde vörm ge handhaafd. De Franse maatregel van 1811 heeft dus uitsluitend tot gevolg gehad, dat degenen, die nog geen vaste familienaam voerden, er officieel één kregen. Fabricage gramofoonplaten. In de vervaardiging van gramofoonplaten is sinds de uitvinding van de magnetische band enige verandering gekomen. Werd de muziek vroeger rechtstreeks op de plaat gesneden, tegenwoordig staat de microfoon eerst in verbinding met een bandopnemer en heeft de fabrikant ge legenheid om correcties aan te brengen door het uitknippen of opnieuw opne men van minder goede gedeelten. De gecorrigeerde opname wordt in een lakplaat gesneden. Deze iakplaat gaat door diverse galvanische baden, slijpe rijen, enz. Na een minitieuze controle wordt van deze plaat één (of meer) copie(ën) gemaakt, die dan een op staande ribbel i.p.v. een groef hebben. Van deze z.g. vaderplaat maakt men een moeder, die dus weer het oorspron kelijke profiel heeft. Van deze moeder plaat maakt men de zoons, die dus weer opstaande ribbels hebben. Deze zoons nu zijn de persmatrijzen van de platen, die in de handel worden gebracht. Ze worden in grote persen onder hoge druk en verwarming uit de grondstof fen, die in poedervorm in de matrijs worden gedaan, geperst. De 78-toeren- plaat wordt vervaardigd van schellak, leisteen en koolstof. De langspeelpla ten worden van een soort plastic (vi- nylite) gemaakt. Nagels in het vlees. Wie er mee sukkelt, dat de randen van zijn of haar nagels in het vlees groeien, kunnen we hier enkele wenken geven. De oorzaak van het genoemde euvel ligt in een voortdurend op de nagels uitgeoefende druk. Ingroeien heeft vooral plaats aan de teennagels, ten eerste door dragen van schoeisel, waar in de tenen tegen elkaar geperst wor den, ten tweede door het verkeerd knippen. De teennagels moeten name lijk niet rondgeknipt worden, maar in een rechte lijn. Zijn eenmaal ingegroei de nagels ontstaan, dan moet gewoon lijk de hulp van een dokter worden in geroepen. Men kan echterzelf eerst nog proberen de ingegroeide punt met bijvoorbeeld een pincetje op te wippen en er dan' een uiterst dun flintertje watten onder te stoppen, om opnieuw ingroeien te voprkomen. voeten en met het trottoir hijzelf in een vrij diepe put. Men moest hem zelfs met een in alle haast aangesleept lad dertje uit zijn benarde positie verlos sen. Het bleek bij onderzoek dat een ter plaatse onder het trottoir lopende rioleringsbuis geheel was verteerd, waardoor het water de grond dermate had weggespoeld dat het trottoir werd ondermijnd. Gelukkig liep het ongeval voor dhr. D. zonder persoonlijk letsel af. De heer Hoogesteger verlaat de Visserijpolitie Vorige week werd afscheid genomen van dhr. M. Hoogesteger, controleur bij de visserijpolitie ter standplaats Yer- seke. Dhr. Hoogesteger heeft een dienst tijd van niet minder dan 43 jaar en is per 1 januari op wachtgeld gesteld in verband met de reorganisatie van de dienst. Bij het afscheid waren onder meer aanwezig de voorzitter van het Visserijbestuur Ir. J, D. Dorst, Dr. Grijns, dhr. J. Vriens, de hoofdopziener M. van Hekke en namens het gemeen tebestuur burgemeester Willemsen, als mede een groot aantal personen uit het bedrijfsleven. Verschillende sprekers brachten dhr. Hoogesteger dank voor de wijze waarop hij in de vele jaren trouwe dienst zijn taak uitgeoefend had. Namens de oesterkwekers die hun bedrijven hebben gevestigd in de Har denhoek, het rayon waarin dhr. Hoo gesteger werkzaam was, bracht dhr. E. Boone de scheidende ambtenaar dank voor de zeer prettige wijze van omgang gedurende een zo groot aantal jaren. Met een geestige toespraak bood hij dhr. Hoogesteger een prachtig ca deau aan, terwijl hij hem tevens een bewijs overhandigde waarin staat ver meld dat dhr. Hoogesteger ten allen tijde toegang heeft tot de putten, stei gers en loodsen van de aldaar geves tigde bedrijven. Hij hoopte dan ook dat men dhr. Hoogesteger ook als ambte loos burger nog vele malen in de Har denhoek zou mogen zien. Zichtbaar ontroerd dankte dhr. Hoogesteger de sprekers voor de tot hem gerichte woor den en aangeboden cadeaus en getoon de belangstelling. Het zal vreemd zijn deze bekende ambtenaar niet meer in uniform te zien. Ook vanaf deze plaats wensen wij hem nog vele jaren wel verdiende rust toe. Als de lantaarn niet brandt. Hoewel wij een en ander reeds meer malen in ons blad bekendgemaakt heb ben, schijnen toch velen niet te weten waar men moet melden dat een straat lantaarn niet brandt. Men kan dit doorgeven aan de gemeenteopzichter ten gemeentehuize alhier, telefoonnum mer 200, gaarne onder vermelding van het nummer der lantaarnpaal en op gave of het al dan niet een nachtbran der betreft. Aardverschuiving. Daaraan moet vorige week dhr. D. wel hebben gedacht toen hij over het trottoir aan de Damstraat liep. Plot seling verdween het trottoir onder zijn KAPELLE(Z.B.) Telef. K 1 102-223 Waterproof-schokvrij enz. vanaf f 59.75 WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 11—17 januari 1959 Vrijdag 16 januari: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.59 5.20 10.39 10.51 Maandag 5.39 5.58 11.18 11.29 Dinsdag 6.17 6.37 11.57 Woensdag 6.53 7.11 0.05 12.35 Donderdag 7.27 7.50 0.46 1.11 Vrijdag 8.06 8.29 1.25 1.53 Zaterdag 8.49 9.21 2.11 2.44 Te Yerseke 5 minuten later Te H&nsweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1959 | | pagina 1