VAN DER PEYL, M 532, YERSEKE „Twee mensen" 3^erótaanbieding kerótcjeóchenk heerlijke rolladeó Schrijf- Tel- en Rekenmachines U hoeft niet te zoeken hoe U Uw bestellingen kunt vervoeren. Uw 8ODE is vakman, laat hem de juiste keus maken RUIM f 7600.— een KANTINEHOUDER 10°/0 korting L. C. HONDIUS Co. zoekt u een Strijkijzer Koffiemolen Bakoven Theelicht enz. Voor de zoon een Bureaulamp, Boekleeslamp, Scheerapparaattasje Leuke schemerlamp in staand en hangend Firma Hovestadt de Jonge Uw Kerstrollade Slagerij DE K0ESJER SLAGERIJ HOUT rund of varkens le kwaliteit VLEES WA REN Nog in dit boekjaar Nog enkele gebruikte schrijfmachines waaronder koffermachines 2 herenhuizen en 5 middenstandswoningen Fa. Waverijn Zonen Bioscoopzaal Nolet presenteert zaterdag 20 december Land- en Tuinbouw Voor DROP moet men in Nederland zijn 24STE JAARGANG No. 30 31 DECEMBER 1958 I G. C. C. Flips, Hansweert, Tel. 303 M. Glerum, Yerseke, Tel. 596 L. Mieras, Wemeldinge, Tel. 312 Jac. van Paasschen, Kruiningen, Tel. 287 W. Snoep, Yerseke, Tel. 515 Voor aansluitende diensten met de bodes GEBR. BOER, GOES, Tel. 2439, Rotterdam, Tel. 115970 EXPEDITIE ROOSE, GOES, Tel. 3247, Rotterdam, Tel. 117720 betaalde de Ver. voor Ziekenhuisverpleging in Z.- en N.-Beveland dit jaar reeds aan haar aan vullend verzekerden boven 16 jaar uit aan extra uitkering (voor kosten van waarneming in gezin en bedrijf, enz.) tijdens verpleging in een Zie kenhuis na de 70e dag. Voor deze extra-uitkering wordt geen premie gevraagd Zij wordt uit de normale premie voor de aan vullende verzekering 0,44 per maand voor personen van 16 jaar en ouder) betaald Deze vereniging is een zuiver onderlinge ver eniging en dus geen particuliere verzekering met winstoogmerk Zij is in deze omgeving de enige vereniging, die zonder premieheffing bovenbedoelde extra uitkering doet Verplicht of vrijwillig bij een Ziekenfonds ver zekerden, die nog geen lid van onze Aanvullen de Verzekering zijt, meldt U als lid aan bij onze boden of bij het kantoor te Goes, Wilhelmina- straat 9 (Tel. 2154) Het kantoor is geopend van 10.00 uur v.m. tot 12.30 uur n.m. Des zaterdags van 10.00 tot 12.00 uur v.m. Des dinsdags ook van 2.00 tot 4.00 uur n.m. Het kantoor is, behalve op de beide kerstdagen, ook gesloten op zaterdag 27 december 1958 A. DE LANGE, secr.-penningm. Door de veilingsvereniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" te Kapelle wordt gevraagd Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de Di recteur Sollicitaties in te zenden voor 1 ja nuari 1959 Op alle JAPONNEN ROKKEN TRUITJES VESTEN Zie onze 4 kerstetalage's Doet Uw voordeel Koopt voordelig KRUININGEN Telefoon 516 Mensen met een fijne smaak Kopen in „De Roompot" de bekende zaak De feestdagen zijn nu weer in 't zicht, dus nu speciaal tot „De Roompot U gericht Voor delicatessen of smakelijk gerecht steeds kunt U bij ons terecht Wenst U zuur of wenst U zoet elk produkt is even goed Want het is een vaststaand feit „De Roompot levert kwaliteit." Wij hebben voor vader een Schecrapparaat Philips Braun en Remington Voor moeder een Voor de dochter een En voor het gehele gezin Kerstverlichting Kruiningen, tel. 365 Yersek, tel. 223 Uitslag winkelweekactie Kruiningen Prijs No. Prijs No. 1 18432 13 36003 2 7761 14 49075 3 16831 15 6812 4 36721 16 21934 5 131 17 36823 6 44799 18 11947 7 25974 19 16324 8 11319 20 10324 9 20224 21 47612 10 18414 22 39944 11 41369 23 42042 12 51286 De prijzen kunnen wor den afgehaald bij Firma Hondius Voor de a.s. feestdagen ruim voorzien van Rund- en Varkensvlees fijne vleeswaren Bestel vroegtijdig Oude Torenstr. 5 - Telef. 468 TWEEDE BLAD 30 DECEMBER 1958 brengt U de a.s. feestdagen weer Verder een ruim gesorteerde kollectie Komt U eens kijken in onze Kerstetalage U kunt er zelf Uw rollade naar maat en kwaliteit uitzoeken TE KOOP nog te bouwen in het nieuwe bouwplan te Yerseke. Voor ged. finaciering kan gezorgd worden. Kerkhoekstraat 15 Yerseke Aanvang 8 uur Om 4 uur de kindervoorstelling Kees, de zoon van de stroper Aanvang 4 uur ADVERTEREN DOET VERKOPEN weloverwogen iets goeds te doen. Zijn wij werkelijk goedwillende men sen, dan zal het voor ons niet zo moei lijk zijn, om, niet alleen die ene goede daad per dag, doch meerdere goede da den per dag te doen. Wanneer wij eens om ons heen zien dan is er o zoveel leed waar verzach ting is te brengen, verzachting, die niet alleen uit geldelijke steun bestaat, doch waar een bemoedigend woord, een kleine handreiking soms weldadige in vloed kunenn hebben. Hebben wij het afgelopen jaar wel geholpen, waar geholpen kon worden? Het antwoord zal in zulke gevallen negatief luiden. En hoe vaak werd er niet geholpen, omdat je er „voor je fatsoen" niet bui ten kon? Wordt er over het algemeen niet te veel rekening gehouden met „wat zul len de mensen er van zeggen?" Wij hebben echter tegenover ae men sen geen verantwoording over onze da den af te leggen, maar wèl tegenover God. Alleen God weet of hetgeen wij doen waarachtige Christenplicht is, of al leen maar voor de vorm en daarnaar zal Hij Zijn oordeel over ons uitspre ken. Het oude jaar heeft afgedaan sn wat het nieuwe ons brengen zal weet God alleen. Moge het voor U allen een goed jaar worden. zwarte drank is bereid. Na toevoeging van een snufje zout of soda wordt de drank gezeefd. Ver volgens doet men een groot stuk boter in de theepot en klopt het geheel nog eens goed op. Dit brouwsel wordt ge serveerd in kleine houten napjes en de Tibetanen zijn er dol op. Op de keper beschouwd heeft deze thee-zet-wijze ook weer een zekere ge lijkenis met de onze. Al is onze trek- tijd 5 k 7 minuten en al doen wij sui ker in plaats van zout of soda in de thee, het wolkje melk dat onze sterke kop thee die milde smaak geeft, bevat in wezen dezelfde grondstoffen als de boter in Tibet. Alleen prefereren wij toch écht suiker in plaats van soda. MECHANISATIE... De drukte, die de laatste oogstwerk- zaamheden met zich hebben meege bracht, is nu weer achter de rug. De verzorging van de akker laat hier en daar misschien nog te wensen over, maar het werk van de boer en zijn ge zin heeft zich in deze korte, donkere dagen teruggetrokken op het erf en in de beslotenheid van de warme stal. Er is nu ook wel eens tijd om uit te gaan, of om gezellig rond eigen kachel nog bezoek te ontvangen. Deze bezoe ken lenen zich goed om nog eens over gebeurtenissen van het afgelopen jaar te praten en vele van de problemen van de afgelopen oogsttijd zullen een be langrijk deel van het gesprek vormen. Vooral de mechanisatieproblemen van nieuw aangeschafte machines zullen wel in het middelpunt van de belang stelling staan. „Een rolletje drop, juffrouw". „Zout of dubbelzout, mijnheer?" Ja, dat is nu het prettige van de po pulaire versnapering drop, dat ook mannen een winkel binnen durven gaan om dit te kopen. Misschien wel zwaar kuchend, maar ze doen het toch maar. Kinderen zijn er dol op; de snoep- centjes worden vaak hieraan besteed en moeders, U behoeft niet hang te zijn, dat uw kinderen iets eten, dat niet goed voor hen is. Daar staat de kwa liteitsbeheersing van de Nederlandse fabrikant borg voor. Daarover vertel len wij straks iets meer. Wat is drop eigenlyk? De grondstoffen voor het dropartikel zijn blokdrop en arabische gom, die beide een zeer oude historie hebben en sinds onheugelijke tijden als medica ment worden gebruikt. De grondstof komt van de zoethout wortel, een sinds voorhistorische tijden bekende plant, die in de subtropen groeit. De wortels worden met water uitgekookt en het verkregen extract wordt extra ingedikt tot een glanzend zwarte massa, die in grote brokken of blokken wordt gegoten: de blokdrop. Chinese, Egyptische, Griekse en Ro meinse geleerden kenden dit extract al als een middel tegen allerlei kwalen als dorst, verkoudheid, hoest en maag klachten. Zoethoutwortels werden trou wens ook gevonden in het graf van Tut-Ankh-Amen. De arabische gom is een uitschei- dingsprodukt van de eomboom, die in wezen hebben of wijzen. Breimachine. Aan de abonnee die in formeerde naar het adres van de firma waar een breimachine voor de prijs van 22,wordt verkocht, delen wij mede dat bij de redactie „Met raad en daad" van ons blad een brief klaar ligt, die daar afgehaald kan worden. Glasschade door slecht onderhoud. „Ik heb reeds 16 jaren een koffiehuis in onderhuur", schrijft de heer A. S. „Enige jaren geleden heeft de glas verzekeraar mijn verzekering opgezegd, omdat sponningen en kozijn in slechte toestand verkeren. De verhuurder heeft hier ondanks mijn verzoek nog steeds niets aan gedaan, zodat ik niet ver zekerd ben. Dit heeft me inmiddels 300 gulden gekost, omdat een bromfietser dit voorjaar een ruit van me inreed. Volgens het contract is glasschade voor mijn rekening, zodat de verhuurder mij voor die schade niets vergoedt. Wat is daaraan te doen? Ik betaal toch altijd mijn huur; heb ik dan helemaal geen rechten?" 2. „Tijdens de dakvernieuwing ont stond een vreselijke overstroming. De schade aan matting en stofzuiger be liep 105,Kan ik die schade op de verhuurder verhalen?" 1. Het zou voor U nuttig zijn, indien U zich aanschafte de brochure „Huur prijzen en onderhoud", een uitgave van het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, verkrijgbaar bij elk postkantoor voor 0,25. Daarin staat aangegeven, wat U zoal kunt doen, als de verhuurder de op hem rustende on derhoudsverplichtingen niet nakomt. Wij verstaan hieronder in dit geval de ver nieuwing van sponningen en kozijnen. Bij eenvoudig ongezegeld verzoekschrift kunt U deze aangelegenheid voorbren gen by de kantonrechter! Mooier kan het niet 2. Uw vraag „Kan ik de schade op verhuurder verhalen?" zou ook kun nen luiden „Is de verhuurder voor die schade aansprakelijk?" Het antwoord zou dan moeten luiden: Ja, als hij schuld heeft. U zoudt dus moeten nagaan of de verhuurder deze schade had kunnen voorkomen; was die schade te voorzien, heeft hij alles gedaan om deze schade te voorkomen? Misschien is de aanne mer, de uitvoerder aansprakelijk (voor diens personeel als bij hen de schuld van de schade ligt). Misschien kan hier wel niet van schuld worden gesproken, maar wel van overmacht. Het is jammer, dat U geen volledige beschrijving geeft van alle ter zake 1101 dominospel. net uuct gucu m i deze tijd van hoela hoep en canasta, rock 'n roll en calypso nog eens te ho ren informeren naar de spelregels van het domionspel. Maar, wie weet, heeft dit gezellige gezelschapsspel juist nu nieuwe kansen, omdat het weer totaal iets anders is. Domino kan op twee manieren wor den gespeeld. Bij de eerste ontvangen de spelers elk acht stenen en laten zij de rest liggen om te kunnen kopen. Er wordt begonnen met dubbel zes, dub bel vijf of eerstvolgende aanwezige dominosteen. Ieder zet aan in volgorde van zijn beurt en wie niet kan aanzet ten mag hoogstens twee stenen kopen. Kan hij dan nog niet aanzetten, dan moet hij de beurt overslaan. Wie het eerst al zijn stenen heeft kunnen bijleg gen is winnaar. Ook kan men „vijven". Hierbij krijgt elk der spelers eveneens acht stenen en begint weer degene die de hoogste dubbelsteen heeft. De volgende spelers moeten dan echter trachten een vjjf of een veelvoud van vijf aan de uiteinden van het spel te produceren. Ligt dubbel zes op tafel en heeft de speler daarvan ook zes-drie in handen, dan kan hij in totaal vijftien maken, want het dubbel- zes telt voor twaalf en zes-drie geeft aan het uiteinde juist genoeg om vijf tien vol te maken. Nu mag elke speler zolang spelen tot hij niet meer kan en dan mag hij nog eens twee stenen bij kopen om het verder te proberen. Kan bij met de bijgekochte stenen geen vijf of veelvoud van vijf produceren, dan pas is hij af en probeert de volgende speler hoe ver hij komt. Die lastige houtworm. Wie nog eens een afdoend middel wil weten te gen houtworm, raden wij aan het eens te proberen met de bespuiting met een 5 oplossing van pentachloorphenol in petroleum. Een ander goed middel is een oplossing van 10 gram paradi- chloorbenzol en 5 gram harde paraffine in een mengsel van 15 cc terpentijn en ,30 cc tetrachloorkoolstof. Aangezien deze middelen een vrij hoge dampconcentratie hebben, raden wij U aan zoveel mogelijk in de open lucht te werken of de ramen goed open te zetten. Poolbewoners. Men meent wel eens, dat er in de omgeving van de Noordpool en Zuidpool weinig of geen mensen wonen, omdat deze barre stre ken hoogstens geschikt zijn voor de huisvesting van met traan besmeerde Eskimo's. Daarom is het wel aardig U JL JL Kerstsamenkomst. Woensdagmiddag 24 december werd in zaal Nolet voor personen van 65 jaar en ouder een kerstsamenkomst gehou den, belegd door de Kerkeraad der Hervormde Gemeente, onder leiding van Ds. Reijenga. De gezongen kerstliede ren door leden van de Herv. Vrouwen vereniging „Lydia" werden door me vrouw Glerum-de Jonge begeleid op het orgel; de samenzang van kerstlie deren door de bandrecorder begeleid. Mevrouw Reijenga las een kerstverhaal getiteld „De doorbraak", hetwelk zeer boeiend was. Ds. Reijenga gaf ten ge hore een kerstmeditatie. De zaal was geheel gevuld en de bejaarden hadden een goede middag. Ze gingen zeer vol daan naar huis, toen dhr. Schouwen burg de dank van allen aan Kerkeraad en medewerksters had betuigd in dicht vorm, hetwelk werd voorgelezen door de heer M. Verschuure, die meteen nog een woordje sprak. In de pauze werden rijkelijk versnaperingen aangeboden. Filmnieuws. Blijkens de advertentie in dit blad wordt zaterdag de film „Lokkend Ge vaar" vertoond. Over de inhoud het volgende: Jens Krüger, een visser, heeft een misdaad begaan en is hiervoor ver oordeeld. Na zijn vrijlating keert hij naar zijn dorp terug, maar de bevolking schuwt hem. Dit zou zijn ondergang zijn als Uli er niet was. Jens sluit vriendschap met de jonge Uli ondanks de bezwaren van diens moeder. Stie kem komt Uli op de kotter van Jens en gaat ter visvangst, waarbij ernsti ge conflicten ontstaan. Deze film is bij zonder van sfeer en prachtig van foto grafie. Ze ontving dan ook een Duitse onderscheiding. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 1-10 januari 1959 Vrijdag 2 januari: Laatste Kwartier Vrijdag 9 januari: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Donderdag 7.29 7.55 0.49 1.20 Vrijdag 8.17 8.45 1.36 2.10 Zaterdag 9.07 9.45 2.33 3.11 Zondag 10.12 11.02 3.42 4.18 Maandag 11.34 4.53 5.32 Dinsdag 0.22 12.53 6.07 6.43 Woensdag 1.33 2.01 7.16 7.44 Donderdag 2.35 2.58 8.15 8.39 Vrijdag 3.26 3.48 9.08 9.27 Zaterdag 4.13 4.38 9.55 10.12 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1958 | | pagina 5