NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID- ND oveRöenkinq RU ROL Zijn Kerstnacht Huidgenezmg 24STE JAARGANG No. 29 20 DECEMBER 1958 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Plaatselijk Nieuws YERSEKE ^ÉMMiÉiriiiillllÉlHÉIrilllÉlHÉÉÉHÉMltiftfeifillÉMÉÉilÉiBÉiÉi mÊÊmuSA' 'HH'ÉÉIÉ - Ky4'>, REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 91189—2463 Abonnementsprijs bfl vooruitbetaling 1,28 per kwartaal Franco per poet 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01190—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,SO, verder 10 eent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur De verborgenheid des Heren is voor diegenen die Hem vrezen. Ps. 25 14. Spraken wij al eens eerder over het voorrecht van God te mogen vinden, hier wordt van een groter heil ge waagd. Een heil en een zaligheid, dat der engelen deel overtreft. Nietwaar, het is iets anders bekend te zijn met een persoon, tegen wie wij zeer hoog opzien. Enige omgang te hebben met iemand, die wij hoog schatten. In het intieme leven van de zodanige te wor den toegelaten. Zijn geheime gedachten te leren kennen. De vertrouwde te zijn van zijn verborgen leven, van dat in nerlijk leven, dat slechts voor God en een zeldzame vriend wordt blootgelegd. Zo is het ook iets anders God te ken nen als de Gever van alle goede gaven. De Heilige God, die de zonde niet ge doogt. Het is iets anders Zijn heilge- heimnissen te leren verstaan. Zijn ver borgen omgang te genieten en het ver bond Zijns vredes aan de eigen ziel te ervaren. Wanneer dit het deel wordt vroeg of laat van hen, die zich door God laten opvoeden en leiden, dan heb ben zij een koningsdeel ontvangen. Dat weegt op tegen alle moeite des levens, en alle aardse beroving, waaraan het liefhebbend hart is blootgesteld. Dit koningsdeel kan het uwe worden, mijn lezer, als des Heren vreze uw wet is en uw Gids. Altijd dichter aan Zijn zjj, Meer geheiligd Hem te leven, Zij het voorrecht, u en mij Door Gods liefderaad gegeven. (Uit een Dagboek) De collega's hadden heel verwonderd gekeken, toen hij had aangeboden om de nachtdienst te verrichtn tijdens de kerstnacht. Ze hadden het rooster nagezien en kwamen tot de ontdekking, dat hij het vorig jaar al nachtdienst had gehad, wat toen logisch in de lijn lag, omdat hij er als nieuwe bijgekomen was. Maar met beslistheid had hij het aan bod van ruiling afgeslagen. Hij deed de nachtdienst en daarmee uit! Toen hij het zijn vrouw had verteld had ze alleen maar begrijpend geknikt en evenals hij teruggedacht aan die kerstnacht van nu al weer twee jaar geleden. Kerstdagen zoals hij ze nimmer meer hoopte te vieren. In de gevangenis! De kinderen hadden het niet begre pen. Gelukkig waren ze nog te jong om alles te vatten en hadden het alleen maar naar gevonden dat papa zo lang in het ziekenhuis moest blijven. Heel ver weg, want mama mocht alleen zon dags er naar toe. Bijna hadden ze hem nog vrij gespro ken wegens gebrek aan bewijs omdat ze bij de huiszoeking niets hadden ge vonden van die 15.000, Vijftien briefjes van 1000 gulden. Hij had ze zelf in de enveloppe ge daan en daarna in de kluis geborgen. Toen waren de gebeurtenissen elkaar snel opgevolgd. Eerst de oude meneer die door een beroerte was getroffen. Hij had toen nog de telegrammen ver stuurd naar de beide zoons voor spoe dige overkomst uit het buitenland, waar ze toen vertoefden. De fabriek was drie dagen stil gelegd tussen de zondag en de kerstdagen, maar op de eerste dag al had hij een dringende boodschap gekregen om op kantoor te komen. Alles was toen achter elkaar geko men. Hij vond de beide jonge directeu ren in zijn kamer met nog een tweetal heren. Op zijn bureau lag een open gescheurde couvert. De couvert waar nu het geld uit ontbrak. Ze hadden hem verhoord, vingerafdrukken geno men. Vingerafdrukken die met de zijne overeenstemden. Vooral die ene inspec teur had hem het vuur na aan de sche nen gelegd. In een gesprek onder vier ogen had hij hem als het ware een film voorgedraaid hoe hij er toe zou zijn ge komen. „Toen de oude heer door die be roerte was getroffen, had hij het geld gestolen, in de hoop dat nie mand er iets van zou weten, was het niet zo? Als hij nu maar bekende, zouden ze hem voorlopig met rust laten en zou hij naar huis mogen, dan kon hij de kerstdagen tenminste nog thuis bij vrouw en kinderen door brengen. Als hij bleef ontkennen, dan was er natuurlijk niks aan te doen, dan zou hij in voorlopige hechtenis worden genomen, dan kon het wel eens weken duren, daarna de rechtzaak plus de veroordeling, afijn, hij moest er maar eens over denken". Verontwaardigd was hij tegen de man uitgevallen. Hij had zijn onschuld vol gehoudenNiets had mogen baten. Het voorarrest, de rechtzitting en tenslotte de veroordeling. Kerstmis in de gevangenis. Natuurlijk hadden ze hem niet meer teruggenomen in zijn verantwoordelijke betrekking, maar via de reclassering had hij nu de baan als controleur der elektrische apparaten bij een zuster onderneming van zijn oude fabriek. Neen, het was maar het beste zo. Zijn vrouw had het vermoedelijk wel begrepen, toen hij vertelde, dat hij ook dit jaar weer de nachtdienst had op kerstnacht. Ze geloofde vermoedelijk niet in de „toevalligheid" van 2 jaar achter elkaar. Maar in zijn onschuld had zij altijd geloofd, hoewel ze er onder leed dat er hier en daar toch nog werd geïnformeerd of zijn gezin geen buiten sporige uitgaven deed, omdat het geld nog altijd zoek was. De portier groette hem joviaal toen hij zijn fiets naar de stalling bracht en de loge passeerde. „Wij boffen maar weer, vind je niet, heerlijk zo'n kerstnacht, jij achter je apparaten, ik in mijn hokjeO Kerstnacht schoner dan de dagen, wat jou. Om half twaalf is er koffie, ik bel je nog wel!" Hij stapte in zijn overall en liep de lange gang door naar de controleka mer, waar zijn collega al in burger ge kleed hem stond op te wachten. „Ik dacht wel dat je zo zou komen; nou ik smeer 'm dan maar meteen, ajuus en veel plezier". Zijn kerstnacht Lampjes die aangloeiden en die wanneer hij door zijn oogharen keek hetzelfde effect gaven als kaarsjes in de kerstboom. Zoemers waarop hij moest reageren door handles omhoog te halen of neer te drukken. Routinewerk. Toch wel wonderlijk, hoe hij van deze plaats uit machines kon bedienen die dag en nacht hun werk moesten ver richten en die de volgende dag de vloeistof door de buizen konden spoe len, die nodig was voor de fabricage van al die plastic-apparten. Zijn werk. Ook op deze kerstnacht. Hij schrok toen de telefoon ging. Dat zou de portier wel wezen, die kwam waarschuwen voor de koffie. Dan kon hij de automatische „piloot" zoals ze het vernuftige apparaat hadden ge doopt inschakelen, die gedurende een half uur per nacht alles kon regelen. Langer niet, want anders zouden ze er misbruik van maken. Hij nam de hoorn op en noemde zijn naam. „Koffie, hoorde hij zeggen, maar di- rekt, anders wordt ze koud". „Ik kom". In de lange gang waar de rode nacht lichtjes brandden kon je veel beter de machines in de fabriek horen dan in zijn nagenoeg geluiddicht gemaakte kamer, waar eerder het straatrumoer zij het zachtjes doordrong. Op twee passen van de loge bleef hij staan. Hoorde hij het goed? Dat was de stem van zijn vrouw! Nog meer stemmen. Door het matglas heen zag hij de om trek van verschillende personen en opende aarzelend de deur. Nog even zag nij de twee jonge di recteuren en toen lag zijn vrouw om zijn nek. „Ze hebben het gevonden, Jan, ze hebben het gevonden, nu ben je echt vrij!" Ze snikte. Gevonden? Wat gevonden? Toen be greep hij. Zacht had hij haar armen losgemaakt en keek toen in de gezich ten van de beide heren en toen naar de lachende snuit van de portier. „Dat hebben we nooit geweten, Jan", zei de oprtier, „kerel nog an toe!" „Laat uw vrouw het maar vertellen", had de oudste van de twee gezegd, maar later had hij het gedocumenteer- der overgenomen. Ja, de oude heer, zijn vroegere di recte baas, was vorige week overleden. Na die beroerte was het altijd sukkelen gebleven. Hij had nagenoeg niet meer kunnen spreken en van de zaak her innerde hij zich niets of heel weinig meer. En nu was hij als oudste zijn va der in de fabriek opgevolgd als direc teur, terwijl zijn broer de buitenlandse relaties bleef onderhouden. Direkt na het overlijden was men be gonnen aan de modernisering van de oude directeurskamer, de nieuwe zake lijkheid. Het oude bureau was naar het huis van de jongste directeur gebracht die het uit piëteit wilde gebruiken. En thuis had hij dan de ontdekking gedaan. De 15.000 gulden Waren gevonden! Pa was nu dood en ze zouden nooit te we ten komen wat hem had bewogen om het geld weer uit de kluis te halen, maar de nummers klopten De rode lichtjes in de controlekamer gloeiden aan en uit. Met betraande ogen keek hij naar dit wonder van aanuit, aanuit. Bijna automatisch haalde hij de handles over. Dit zou de laatste nacht zijn, dat hij hier zou zitten. Twee januari zou hij zijn oude plaats weer in kunnen nemen op het hoofdkantoor Ergens in de verte begon een kerst klok të luiden... De hertogin was hongerig 'Afternoon-tea' verving hoofdmaaltijd Volgens de overlevering heeft een Britse hertogin de „afternoontea" in gesteld, die thans overal in Engeland en andere landen van het gemenebest in grote ere wordt gehouden. Dit kwam zo: omstreeks 1800 ge bruikte men de (warme) hoofdmaaltijd omstreeks drie of vier uur in de mid dag. Men bleef daarna nog een uurtje bij elkaar onder het genot van vele kopjes thee. Maar in de loop der jaren werd die hoofdmaaltijd steeds naar een later tijdstip verschoven. Men vond het ken nelijk toch niet zo praktisch om de halve middag tafelend en drinkend door te brengen. Het werd zes, zeven en acht uur, eer men zich aan de dis zette. Dit verdroot de vrouw van de zeven de hertog van Bedford zeer. Zij hield het niet langer uit om de hele middag met een lege maag rond te lopen. Daar om nodigde zij haar vriendinnen om streeks vier uur uit voor een kopje thee, en serveerde daar wat sneedjes brood met boter bij. Vanzelfsprekend viel dit bijzonder in de smaak bij de hongerige vriendinnen van de hertogin, later ook bij vrienden en kennissen. Zodat de „afternoon-tea" de plaats is gaan innemen, die voor heen de warme maaltijd had. En sinds jaar en dag kan er in Engeland nog zo veel schokkends gebeuren, maar de „afternoon-tea" laat men er niet voor lopen. c~V)erlovingórinc)en in alle gewenste breedten 'HlllBCBN Kapelle (Z.-B.) Tel. O 1 102-223 ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Adres Rampenfonds. Wij zitten nog met een kwestie van het nationaal rampenfonds „R.S.B." te Goes. Hoe luidt het adres? U kunt zich wenden tot de secretarie van het gemeentehuis te Goes. Hoe moet 'n Stephanotis behandeld worden? 'n Stephanotis floribunda moet nu rusten, dus weinig water geven en geen vloeimest of kamerplantenmest. In het voorjaar flink terugsnijden en oude, reeds gebloeide ranken geheel verwijde ren. Verpotten in voedzame doch goed doorlatende grond, b.v. 2 delen verteer de bladaarde, 1 deel verteerde koemest, 1 deel graszodenaarde of goede tuin grond en wat scherp zand. Na opnieuw aanwortelen op een zonnige plaats zet ten en dan geleidelijk meer gaan gie ten (water op kamertemperatuur) en £0 nu en dan wat verdunde kamerplan tenmest (1 lepeltje op 1 liter water). Tegen te felle zon waken. Ranken goed uitbinden en als pyramide of platte vorm geleiden. Licht op bij mist? De bromfietsers weten soms niet goed, of zij bij de ge wone rijwielen behoren of tot de motor rijtuigen gerekend worden. Nu komen er weer vragen, of een bromfietser zijn licht op moet hebben bij mistig weer of is dat juist verboden? De verlichtingseisen voor een brom fietser gelden van 'n half uur na zons ondergang tot een half uur vóór zons opkomst en „bij onvoldoende zicht". Het is dus noodzakelijk om ook in schemer- tijd, overdag bij donker weer, zware regenval of dichte mist verlichting te voeren. Het gaat er dan om „gezien te worden". Rijdt iemand in deze omstan digheden zonder licht, dan is hij straf bar. Het gebruik van meer dan één lamp aan de voorzijde is verboden, zo dat een extra licht in de vorm van een schijnwerper niet is toegestaan. Het koplicht mag niet verblindend zijn, ter wijl de lichtbundel naar voren en ken nelijk omlaag moet zijn gericht. Voor automobilisten geldt nog steeds dat zij bij mist gróót licht moeten voe ren en dat zij zich aan de grootste ge varen blootstellen als zij zouden vol staan met de in de mist onzichtbare stadslampjes. Ballpointvlekken in handschoenen. Voor degenen die vlekken van een ko gelpen in glacé handschoenen hebben gekregen, moge de tip dienen dat er een nieuw middel in de handel verkrijg baar is, dat als pasta op de vlekken kan worden gelegd en goede resultaten schijnt te geven. Het eten van onze hond. Volgens het dierengeneeskundig congres te Mo naco behoort een huishond de helft van zijn maal in vlees, een vierde in meel en een vierde in groente en fruit te ontvangen. De meelkost kan bestaan uit brood, liefst bruin brood, honden kaakjes, havermout, enz. 'n Hond moet in de loop van de tijd alles leren eten, wie hem echter van de middagpot mee geeft, mag daar geen aardappelen bij doen. Vis moet ontgraat zijn en zonder zout worden gekookt, maar behoeft slechts bij afwisseling te worden ge geven. Wie zijn hond paardevlees ver strekt, dient iets extra vet' te geven en krijgt een hond veel vis, dan zal hij be hoefte hebben aan extra vitamine B. Hondebrood bevat wel vlees, groente en meelspijs, doch dit alles slechts als aan vulling van Vers voedsel. Een hond kan dus niet alleen van hondebrood leven! Wie vleesafval geeft, moet oppassen met milt en eventuele aanwezige botten en beensplinters. Toevoeging van voornamen. Er zijn wel eens mensen die van voornaam wil len veranderen of er nieuwe aan toe willen voegen. Hoe kan dit geschieden? Zo'n verzoek moet door een procureur worden ingediend. Er is geen tarief voor vastgesteld, maar er wordt rekening gehouden met de financiële draagkracht van belanghebbende en natuurlijk met de omvang van het werk. Verloopt de procedure normaal, zodat zich geen hindernissen voordoen, dan zijn de kos ten lager dan bij een meer ingewikkelde procedure, die kan ontstaan indien bijv. een verzoek door de rechtbank, die over deze materie heeft te beslissen, wordt afgewezen, 'n Verzoek wordt afgewe zen, indien de rechtbank van oordeel is, dat het verzoek niet steekhoudend is. Natuursteen polijsten. Op welke wijze kan men natuursteentjes slijpen en polijsten en wat heeft men daar voor nodig Edelstenen en halfedelstenen worden geslepen op een om een vertikale as draaiende ijzeren schijf, waarop boort (diamantpoeder) is aangebracht als slijpmiddel. Het edelsteentje wordt vast gehouden in een eikelvormige kop in lood ingevat. Het wordt in de juiste stand tegen de slijpschrjf gedrukt. Dit slijpen is een vrij langdurige geschiede nis, vooral bij de hardste soorten dia mant. Het vóórslijpen geschiedt met een vrij grof poeder, daarna wordt een fijnere soort gebruikt enz. tot tenslotte het polijsten met de allerfijnste kwali teit slijppoeder plaats vindt. Zelfgemaakte meubelen. Wie zelf graag meubelstukjes in elkaar zet, zal ook wel eens te kampen hebben met kwasten, schroefgaten en andere ope ningen, die netjes weggewerkt moeten DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN worden. Men gaat dan wel eens aan de gang met witte stopwas doch deze ver oorzaakt soms witte plekken. Vernis dekt dergelijke plekken niet. Hoe moet men daar nu mee aan? Witte plekken, die ontstaan zijn door met witte was gedichte gaten, zijn niet door beits of vernis in de kleur van het hout te brengen, daar de vette was geen kleur aanneemt. Het is nodig de was dan geheel uit de gaten te verwijderen en ook de omgeving van de gaten vet vrij te maken. Daarna kunnen de ope ningen gedicht worden met vloeibaar hout (in tuben of busjes verkrijgbaar). Na. het drogen goed glad schuren met schuurpapier (glaspapier). Nu kan men een en ander in de gewenste kleur bij werken, zonder dat er iets van de gaten te zien is. Eventueel kan de witte was worden vervangen door z.g. stopwas, die in verschillende kleuren in de vorm van staafjes in de handel is. Wanneer men met een stukje hout als voorbeeld pre cies de juiste kleur uitzoekt, is ook hiermede een bijna onzichtbare dichting van de gaten mogelijk. Mag zij trouwen? Er bereiken ons wel eens brieven van meisjes, die graag willen trouwen, desnoods zonder toe stemming van haar ouders. Nu ontvin gen we weer een brief van een jonge dame van twintig lentes, die de hulp van het gerecht wil inroepen teneinde eefr huwelijk aan te gaan met een jonge man van zevenentwintig. Je zult nog wat geduld moeten heb ben, meisje, want in Nederland is de wet onverbiddellijk. Als de ouders geen toestemming geven, helpt er geen lieve moedertje aan, want je bent nog min derjarig. Correspondentievrienden. Op alle vragen om correspondentievrienden en -vriendinnen even één antwoord: Zij kunnen zich wenden tot postbus 529 te Amsterdam. Indien het minderjarigen betreft moeten de ouders daarvoor toe stemming geven. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. Dammen. De vierde wedstrijd, die Yerseke te Vlissingen speelde voor de competitie le klas van de Z.D.B., eindigde in een voorlopige 97 uitslag voor Yerseke, met 2 afgebroken partijen. Hier volgen de uitslagen: J. NijssenP. Hoogstrate afgebr.; H. D. VliegerP. van de Vrede 20; A. C. SnelJ. Louwerse 02; P. van OorschotA. van Gemerden 20; R. DuseboutJ. Zuidweg 02; K. J. FrankeE. Minnaard afgebr.; Joh. Lu- wemaC. de Rooy Jr. 02; W. Koole G. van Noorden 20; E. L. Verschoor F. v. d. Boomgaard 02; J. Koppe- janA. Ridderhof 11. De partijen in de voorronden, zaterdag te Goes gespeeld, hadden als uitslag: Van GemerdenVeenstra 11; Lou werseVan Grevinga 20. Van Ge merden is thans uitgespeeld en wist 15 punten te behalen uit 11 partijen. Voor waar een mooi resultaat. Louwerse moet nog 2 keer zijn geluk beproeven. Wanneer dit achter de rug is, kunnen pas de spelers geklasseerd worden, wat wij t.z.t. hopen mee te delen. Schaken. Woensdagavond werd de onderlinge competitie van de schaakclub „De Pion" voortgezet. De uitslagen waren: P. van AnrooyL. Grimm 10; A. C. Willem- senA. Beerens 10; M. de Koeyer J. Nolet 01; Dr. PoldermanL. M. C. Manneke 01; J. ZuidwegC. van Stee 10; L. GrimmP. van Anrooy 10. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 2131 december 1958 Vrijdag 26 december: Volle Maan HOOGW. LAAGW. vm. n.ra. v.m. n.m. Zondag 12.04 5.24 5.55 Maandag 0.43 1.05 6.30 6.56 Dinsdag 1.38 1.56 7.25 7.42 Woensdag 2.27 2.39 8.10 8.24 Donderdag 3.06 3.17 8.50 9.01 Vrijdag 3.44 3.56 9.25 9.37 Zaterdag 4.22 4.35 10.05 10.13 Zondag 4.57 5.11 10.40 10.47 Maandag 5.33 5.50 11.13 11.21 Dinsdag 6.07 6.28 11.50 Woensdag 6.46 7.08 0.00 12.33 Te Yerseke 5 minuten later Te H&nsweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1958 | | pagina 1