NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR -BEVELAND oveRöenkinq Voor de balie: Brandverzekering op basis van de nieuwwaarde thans ook in Nederland mogelijk Voor het tere Baby-huidje BABYDERM-POEDER Land- en Tuinbouw I 9. 8 hut. MieMü^CLüXsqxo&t ^Derlovingórincjen «ï'jllllEGEN Plaatselijk Nieuws 24STE JAARGANG No. 28 13 DECEMBER 1958 REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSB KAAI 21 - TELJSF. 01180—2463 Abonnemantaprjj» bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per poet 2,50 per halfjaar UITGAVE STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL - KRIHNLNGEN MARKT 19 - TELKF. 01190—«SI - Advertentieprijs 1-25 mm Ï.50, verder 10 Ingezonden mededelingen dubbel In te aenden vóór donderdag 12 uur A, Ik roep U aan, omdat Gij mij verhoort, o God, maak Uw weldadigheden wonderbaar, Gij die verlost degenen, die op U betrouwen. Ps. 17 6, 7. Hier is sprake van een bidden, niet op horen zeggen of uit navolging, maar van gebed der geloofservaring. Onze God heeft in alle behoeften van het zwakke, wantrouwende zondaarshart voorzien. Hij wist het, dat wij, aan het stof gebonden als wij zijn, zo vaak ver tragen in 't gebed. Omdat wij wel de belofte, maar niet de ervaring van ge bedsverhoring hebben. Hier echter spreekt een man, die ons in de eenvou digste woorden verzekering geeft van de trouw onzes Gods. Zie, zegt hij Here, ik roep U aan in deze mijn grote nood, want ik heb de troost ervaren, die Gij toezendt aan al degenen, die Uw aangezicht zoeken. Ik zie terug op zoveel wonderen Uwer liefde en almacht. Ik heb zozeer Uw verlossende, helpende, sterkende macht ondervonden, dat ik op U reken. Gij zijt immers heden Dezelfde, Die Gij gisteren waart! Mijn lezer, roepen wij de Here ook aan met de ervaring, dat Hij hoort? Indien niet, stellen wij dan ons eens de vraag, of dit aan ons, dan wei aan de Here zou liggen. Hij helpt en verlost allen, die op Hem ver trouwen. Hebt gij al uw vertrouwen reeds op Hem gesteld? Wat gij hebt en wat gij zijt Dank het alles Gods genade, Wijd Hem heel uw levenstijd, Al uw gaven, vroeg en spade. (Uit een Dagboek) DE HOND WAS JARIG De hond Hertha wandelde door de straat met een rode strik aan z(jn hals band. Vergeefs trachtte hij het pronk stuk van zijn nek te verwijderen door met een voorpoot langs zijn oor te schuiven, ongeveer zoals vliegen gym nastiek plegen te maken als zij handen wrijvend tegen het plafond zitten. Het lukte Hertha niet. Het vrouwtje had de feeststrik zo stevig bevestigd, dat de arme hond het lijden moest, of hij wilde of niet. Zo werd den volke kond gedaan dat de hond Hertha vandaag zijn eerste verjaardag vierde. Die ochtend was hij gewekt door luid gezang en een stuk leverworst. Alle huisgenoten hadden hem een poot laten geven, en zij had den iets in de fles gehaald om deze verjaardag vanavond luisterrijk te vie ren. Er was nog wat leverworst over voor 's middags en 's avonds, want ook het feestvarken zelf mocht in de alge mene vreugde delen. Zijn deze feesttoebereidselen de hond naar het hoofd gestegen Misschien wel, want zijn gedrag heeft de rechter een kwartiertje werk bezorgd. Dat zat hem in het feestdiner. De hond Her tha wandelde met opgeheven staart en wapperend halslint door de straat, toen hem bij het huis van een der straat genoten een aangename geur trof. Snuf felend begaf hij zich naar de achter zijde van de woning, waar hij de keu kendeur open trof. Zachtjes jankend bleef hij voor de open deur zitten, zich nu en dan de lippen likkend. Er kwam niemand om hem de geurende etens waren voor te zetten. Wie zichzelf helpt is altijd het beste af, zal de hond heb ben gedacht. Hij ging de keuken in en begon te peuzelen aan de karbonade van de buren. Het vlees was al spoedig in de feest vierende hondemaag verdwenen. Met de botjes duurde het wat langer. Hij lag rustig op de deurmat te kauwen, toen buurvrouw de keuken binnen kwam. Haar woedende kreten deden hem ver schrikt vlieden. Even later stond zij bij het vrouwtje van Hertha op de stoep om schadevergoeding te eisen. Nu is elke hondeëigenaar ervan over tuigd, dat zijn hond zoiets niet doet. Zo ook deze bazin. Zij ontkende namens de hond', maar de schuldbewuste ma nier waarop het dier in zijn mand kroop deed het ergste vermoeden. Toen buur vrouw mopperend was afgetrokken zonder schadevergoeding haalde het vrouwtje van Hertha de polis van de w.a.-verzekering voor de dag om na te lezen of de verzekering opgegeten kar bonade zou vergoeden. Dit bleek helaas niet het geval. De schade was te klein. Na deze lectuur was het vrouwtje er meer dan ooit van overtuigd, dat héér hond het niet kon hebben gedaan; ze zei dat ronduit toen de benadeelde buurvrouw opnieuw op de stoep stond, nu met een getuige, die de hond met het rode lint de keuken uit had zien rennen. Tijdens het nu volgende gesprek riep het vrouwtje: ,,Ze hadden jou in die Woefnik moeten stoppen in plaats van dat arme beest", en zij voegde daar nog enkele uitdrukkingen aan toe, die niet voor publikatie vatbaar zijn. „Dat U de verjaardag van uw hond wilt vieren, moet U zelf weten", zei de officier, „maar betaal het feestdiner dan zelf". De verdachte ontkende aanvankelijk, maar tenslotte zei ze: en als ik wéér zoiets zeg, doe ik het als er niemand anders bij is!" Daar versprak ze zich lelijk mee. Het werd vijftien gulden boete. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden). Een ieder weet, dat de verzekering van inboedels in Nederland steeds op basis van de werkelijke waarde ge schiedt. Dit betekent, dat een verzeker de, die zijn inboedel of een gedeelte daarvan door brand verliest, de wer kelijke waarde onmiddellijk vóór de ramp vergoed krijgt, zoals de vakterm luidt. De eigenaar van de inboedel ziet zich dus op een onvoorzien tijdstip voor de noodzaak geplaatst, een ge heel nieuwe inboedel, kleding daarbij inbegrepen, aan te schaffen. Van zijn verzekeringmaatschappij ontvangt hij echter een schadevergoeding, die altijd beneden en soms ver beneden de aanschaffingswaarde van de goederen ligt, hetgeen de gevolgen van een ramp /oor de getroffene nog groter maakt. Nu geen financieel risico meer na een brand. In sommige Europese landen kent men voor inboedels reeds vele jaren de dekking op basis van de nieuw waarde, doch tot dusverre is deze ver- zekeringsvorm in Nederland niet in gevoerd. Een verzekeringsmaatschappij te Gouda biedt thans in Nederland als eerste de mogelijkheid, inboedels te verzekeren op basis van de nieuw waarde. Bij deze vorm van verzekering wordt ingeval van schade de vergoe ding derhalve vastgesteld op basis van de nieuwwaarde onmiddellijk vóór de ramp. Dit betekent, dat bij verlies van de inboedel of een deel daarvan, ten gevolge van een evenement (men kan ook tegen andere risico's dan alleen brand verzekeren) tot aanschaffing van nieuw kan worden overgegaan, zonder dat uit eigen middelen behoeft te worden bijbetaald, zodat een geheel nieuwe, gelijkwaardige inboedel kan worden verkregen. Het spreekt vanzelf, dat het verze kerd bedrag in overeenstemming moet worden gebracht met de nieuwwaarde van de inboedel, kleding, e.d. Voor deze verzekering komen uitsluitend in boedels in aanmerking met een nieuw waarde van ten minste 10.000, KLAVER IN GRASLAND Het doel van grasland is het produ ceren van veevoeder, hetzij gras (wei de-, kuil- of gedroogd gras) hetzij hooi. Wanneer dit voeder van de hoog ste kwaliteit zal zijn, dan moet de zode van het grasland bestaan uit verschil lende grassen, klavers en kruiden van goede hoedanigheid. Voor een zo hoog mogelijke op brengst en kwaliteit van het van gras land gewonnen veevoeder, zijn verschil lende cultuurmaatregelen noodzakelijk zoals het gebruik van een goed gras- en klaverzaadmengsel, een rationele bemesting, een gunstige waterhuishou ding en een doelmatige oogstwinning. Vooral de bemesting speelt hierbij een zeer belangrijke rol. Stikstof bevordert de ontwikkeling van de goede grassen. Fosforzuur, kali en kalk doen dit even eens, maar stimuleren daarnaast in sterke mate de groei van de klavers. Na de oorlog is de produktie van grasland enorm gestegen door toepas sing van hoge stikstofgiften. Het ge volg hiervan is echter geweest dat de klaver in de meeste Nederlandse gras landen sterk op de achtergrond is ge treden. Door gebrek aan klaver in het gras en hooi, is het rantsoen eigenlijk te eenzijdig van samenstelling gewor den. Het gevolg is, dat er zich op vele bedrijven storingen voordoen in de stof wisseling van het vee, die o.a. kop- ziekte veroorzaken. Deze storingen worden veroorzaakt door een relatief te laag gehalte van het gras en hooi aan kalk en magnesium. Klaver bevat een hoog gehalte aan kalk en magnesium. Het is derhalve zaak de ontwikkeling van klaver in grasland te bevorderen. Dit is moge lijk door enerzijds de stikstofgiften niet te hoog op te voeren, anderzijds door de bemesting met kali, fosforzuur en kalk te bevorderen. Een doelmatige toepassing van kali- zout en slakkemneel (bevat fosforzuur en kalk) op grasland bevordert de ont wikkeling van de klaver. Beide mest stoffen kunnen heel goed met elkaar worden gemengd, waardoor op arbeids kosten kan worden bespaard. Op 24 november arriveerde in Düs- seldorf met het K.L.M.-vrachtvliegtuig „Generaal Snijders" de Duitse ruiter- equipe met hun kostbare springpaarden na een vlucht over de Atlantische Oce aan vanuit Toronto in Canada. Eén van deze dieren is het 500e paard dat de K.L.M. heeft vervoerd, sinds op 22 fe bruari 1951 twee paarden van Shannon naar New York gevlogen werden. Het Duitse team heeft op een internationaal springconcours in de Verenigde Staten veel successen behaald. In de zeven en een half jaar dat de K.L.M. zich met het vervoer van paar den heeft bezig gehouden, werden zeer kostbare dieren door de lucht vervoerd. Het Duitse team was een geregelde gast en ook de Canadese springploeg maakte van een K.L.M.-vliegtuig gebruik. Paar- OOOOOfXXXXXXXXXXXXXSCrfXXÏöÖötXXÏCXXXXXXXXJfXXXXXXXXXXXXX» O Traditiegetrouw zal er in het Nieuwjaarsnummer van ons blad weer gelegenheid zijn tot het plaatsen van NIEUWJAARSADVERTENTIES In verband met het vele extra werk dat verbonden is aan het zetten van de honderden Nieuwjaars advertenties, verzoeken wij U beleefd deze zo spoe- g dig mogelijk, doch uiterlijk 22 december O aanstaande bij ons of onze agenten te willen opgeven De prijs der Nieuwjaarsadvertenties bedraagt van 1 tot 5 regels 1,50elke regel meer 0,30 5 i O Opdrachten kunnen ook telefonisch opgegeven worden en wel Kruiningen Tel. 381, Middelburg Tel. 2453, Yerseke Tel. 532 n x g <XXX:>CXX;ÖÖÖO=.A.'ÜOOG<X lOCXXXXXXXXX AXX.i*.X.'OOOfXX10%XSfXXlCXXXXX) X den van de Shah van Perzië, van Ali Khan, van Mrs. Elisabeth Arden vlogen dikwijls per „Vliegende Hollander" naar hun plaats van bestemming, evenals het beroemde filmpaard Trigger. Van het totale vervoer speelde zich 97 op de Noordatlantische route af, waar speciale vrachtvliegtuigen met boxen, die gemakkelijk om te bouwen zijn in loopbruggen, aan boord, zodat de paarden een comfortabele overtocht wordt gegeven. in alle gewenste breedten K.pelle (Z.-B.) Tel. 0 1102-223 ALLE VRAGEN VOOR DE2E RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Geschilderde kachelbuizen. Mijn kachelbuizen (niet gegalvaniseerd) heb ik met aluminium geschilderd. Nu ver neem ik van een leek, dat dit de uit stralende warmte afsluit. Als dat zo is, wordt dan die warmte in ernstige mate belemmerd of is het van minder be tekenis Zwarte oppervlakten stralen inder daad iets beter warmte uit dan lichter gekleurde. Daarbij zijn dan de matte oppervlakten nog weer beter dan de glimmende, terwijl de uitgesproken ru we oppervlakten en dan nog zwart het beste de warmte opnemen of afstaan. Dit geldt dus ook voor uw kachelpijpen. Doch maakt U zich geen overdreven voorstelling van dit effect in uw ge val! Omdat de pijpen slechts een kleine bijdrage aan de verwarming van de ruimte geven, zal een betrekkelijk ge ringe verbetering van dit onderdeel op het geheel van slechts weinig invloed zijn. Het zal de moeite waarschijnlijk wel niet lonen e.e.a. achteraf nog te veranderen. Eekhoorntjes houden. Wie zelf eekhoorntjes wil houden kan volstaan met een kooi van 2 meter lang, 2 me ter hoog en ruim 1 meter diep. Ge voerd moet worden hamstervoer (in de handel verkrijgbaar) aangevuld met wat bruin brood, fruit, groente en van tijd tot tijd wat ei. Combinatie met an dere dieren is af te raden. Windeieren. Verschillende kippen houders tobben nog met het euvel van windeieren. Wat is daar eigenlijk te gen te doen? In de handel is dohyphral olie ver krijgbaar, dat is een goed middel om het leggen van windeieren tegen te gaan. Natuurlijk kan het leggen van deze eieren voortkomen uit een te ster ke leg en ondoelmatige voeding. De samenstelling van de voeding is na tuurlijk van groot belang. De fabrikan ten van kippevoer hier te lande bren gen goede voeding op de markt. Goed voer moet samengesteld zijn uit mais- meel, havermeel, gerstemeel, zemelen, sojameel, vismeel, diermeel, mineralen (krijt, mangeensulfaat, kopersulfaat en keukenzout), verder biergist en rode wortelmeel. Volwassen hoenders moeten per dag 55 tot 60 gram eten, indien zij vastzitten; loslopende hoenders min der. Gritvoedering is voor vastzittende kippen onontbeerlijk, loslopende hoen ders moeten ook grit hebben voor bij voeding. Gemengd grit is te prefereren boven eenzijdige gritvoedering. Grit met houtskool vermengd is zeer goed, vooral voor de spijsvertering. In elk geval moeten de kippen 's avonds tegen het op stok gaan een handvol graan per dier hebben. Een handelaar in pluimveevoeder zal U ongetwijfeld goed graan kuniien verkopen. Groenvoer is tal eens is aangezet, daarnaast natuurlijk onontbeerlijk. Studie analist. „Onze zoon doet dit jaar eindexamen Ulo A met wis kunde. Scheikunde leert hij ook, maar doet daar geen examen in. Hij wil ana list worden. Waar kan hij verder op leiding volgen?" zo vraagt N. d. L. Er bestaan particuliere cursussen, waarover U inlichtingen kunt krijgen bij de Nederlandse Chemische Vereni ging, Lange Voorhout 5, Den Haag. Aldaar kunt U inlichtingen krijgen over Iedere gewenste plaats. Hoeveel bijen Leken vragen zich wel eens af, hoeveel bijen er nu eigen lijk in een bijenkorf huizen. Dat aantal zal menigeen verbazen. Het zijn er geen honderden, ook geen twee of drie duizend, maar wel twin tigduizend stuks! Een oude rijksdaalder. De heer W. kreeg een zilveren rijksdaalder in han den, met het opschrift Willem Koning 1840. Waren er van deze rijksdaalders voor 15 oktober nog veel in omloop of is dit een zeldzaamheid? Zo ja, wat is de waarde van deze rijksdaalders? Van de rijksdaalders 1840 zijn er 44.376 stuks geslagen. Bepaald zeld zaam is hij niet te noemen, wel schaars. Voor zeer mooie exemplaren is de waarde te stellen op 15,20,—, voor redelijk bewaarde, doch gebruikte stukken op de helft van deze bedragen. Voetbalpool en belasting. Bij ver schillende winnaars in de voetbalpool is de vraag gerezen, of zij verplicht zijn van de uitgekeerde bedragen belasting te betalen. Dat is moeilijk te zeggen. Is de pool een soort gokspel, zodat geluk in het kansspel op de voorgrond staat als bij een loterij, dan behoort de winst niet tot het inkomen. Staat echter een ver richte arbeid, vaardigheid of talent op de voorgrond, zodat de winstkansen belangrijk stijgen, wanneer men meer moeite besteedt aan de oplossing of meer kennis van of inzicht in de be treffende kansen heeft, dan ligt de kwestie anders. Naar het ons voorkomt, speelt bij voetbalpools het geluk zo'n grote rol, dat alleen in een competitie de beste •clubs ook werkelijk als zodanig naar voren zullen komen, doch dat de stand in de competitie geenszins beslissend kan zijn voor de uitslagen op een en kele dag, nu zoveel andere omstandig heden als al of niet in vorm zijn, ziek te van bepaalde spelers etc. meespelen. Uiteraard kan men hier van opvat ting verschillen en zal er dus verschil van mening bestaan over de vraag wat hier nu „recht" is. In do procedures, welke hierover zijn gevoerd, kwam daar natuurlijk nog de vraag bij, in hoeverre het recht ook te bewijzen was, terwijl de zaak daarnaast nog werd vertroebeld doordat, wanneer de pool als kansspel zou worden gekarakteri seerd, hetgeen de winnaar verdedigde, omdat dan de prijs niet tot zijn inko men zou behoren, dat mede zou kunnen brengen, dat hjj als kansspel in strijd met de Loterijwet zou zijn. Zodat de pool er belang bij zou kunnen hebben, dat de winnaar het proces verloor. Zwart in de pan. Wie wel eens last heeft van zwart wordende pannen of van zwart aanzettende voedingsmidde len en aanbranden, raden wij aan de be trokken pannen eens heel goed uit te borstelen met kokend water, waarin zout is opgelost. Daarna voor het ge bruik goed laten drogen en als er dan b.v. vis moet worden gebakken deze vis eerst in melk wentelen. Gebruik voor melk bij voorkeur aluminium pan nen of koker, en beslist geen pan die YERSEKE Schaken. Woensdagavond werd de onderlinge competitie van de schaakclub „De Pi on" voortgezet. De uitslagen waren: L. M. C. MannekeA. C. Willemsen V2y2M. de KoeyerJ. Zuidweg 1 0; C. van SteeDr. Polderman 01; L. GrimmA. Beerens 01; P. van AnrooyJ. Nolet afgebr. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 1420 december 1958 Donderdag 18 dec.: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.52 6.15 11.35 11.52 Maandag 6.35 6.59 12.22 Dinsdag 7.20 7.43 0.35 1.05 Woensdag 8.01 8.32 1.16 1.48 Donderdag 8.50 9.27 2.04 2.37 Vrijdag 9.45 10.27 3.04 3.39 Zaterdag 10.54 11.36 4.12 4.47

Scheldebode | 1958 | | pagina 1