NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID- ND oveRöenkinq Voor de balie: c~Derlovingórinc)en 'ÜllitOBN t hit). }ii<umlaoJisipLoet 24STE JAARGANG Land- en Tuinbouw 9. x Plaatselijk Nieuws No. 27 6 DECEMBER 1958 REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. «1180—2463 Abonnementsprijs bfl vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per poet 2,50 per halfjaar UITGAVE STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE: J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GLBO Advertentieprijs 1-26 mm 2,50, verder 10 oent par mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Zie, Ik kom haastelijk en Mijn loon is met Mij, om een iegelijk te vergelden gelijk zijn werk zal zijn. Openb. 22 12. Hier is dezelfde aan 't woord, die in de gelijkenis van de heer en zijn dienst knechten komt ten dage dat hij hem niet verwacht en ter ure, dat hij niet weet. Is het niet een ontzaglijke ge dachte, dat de Here wederkomt Ont zaglijk, omdat c vergelding is des loons, een rechtv ardige vergelding, een ieder naar zijn werk! Zo waakt dan, waarschuwt de Here ons zelf, want Ik kom onverwacht. Wel u, als gij bereid wordt bevonden. Hoe kunnen wij waken, hoe bereid gevonden worden? Dat is de vraag, die onwillekeurig in het mensenhart op komt. Het antwoord geeft 'ook weder om de Here zelf ons: Blijft in Mij! Ge lijk de rank verdort, als ze niet in de wijnstok blijft, zo ook uw zieleleven, als ge niet in Mijn gemeenschap blijft. Wie heeft de gemeenschap met de Heiland leren kennen? Wie heeft Zijn wondere tere stem tot het onrustige hart ooit beluisterd? Die gevoelt een nieuwe blijdschap in zich opwakkeren en een nieuw beginsel des levens. Want hij leert het gaandeweg verstaan: nie mand of niets zal mij uit deze Hand rukken. Ook mijn zonden kunnen het niet, al zijn ze bergen hoog. Want Hij springt voor mij in de bres. Mijn on eindig „tekort" heeft Hij voldaan. Heb goede moed, wees onversaagd, Ook als uw hart u luid verklaagt, God is nog groter dan uw hart, Hij heelt de diepste zondesmart. (Uit een Dagboek) in alle gewenste breedten Kapalle (Z.-B.) Tel. 0 1 1 02 - 223 EEN NIEUWE VINDING Het boerenbedrijf in ons land heeft na de tweede wereldoorlog een gewel dige verandering ondergaan. Was men voordien vrijwel op paardentractie aan gewezen, tegenwoordig heeft de tractor op zeer veel bedrijven het werk van de paarden overgenomen, en zij die thans met de tractor werken willen niet meer terug, omdat dit werktuig vrijwel on begrensde mogelijkheden voor het be drijf heeft. Hier komt nog bij, dat dank zij de steeds nieuwere landbouwwerktuigen de boer op een dag enorm veel werk kan verzetten en dus een economischer bedrijfsvoering mogelijk maakt. Bovendien heeft men op het platte land vooral in de oogsttijd nog al eens een tekort aan arbeidskrachten, en daarom is elke nieuwe vinding, die handkracht vervangt, welkom. Steeds worden nieuwe vindingen ge daan welke voor de landbouw van groot belang blijken te zijn. Een van de laat ste vindingen is de kunstmeststrooier met pendelsysteem, een machine, die alle wensen op het gebied van strooien in vervulling doet gaan en welke to taal afwijkt van hetgeen tot dusver tot stand is gebracht. Deze pendelstrooier heeft namelijk een nooit falende strooi- arm, die met grote regelmaat de kunst mest strooit. Hierdoor ontstaat een zeer nauwkeu rige strooibegrenzing, waardoor het zo genaamde overlappen niet nodig is. Een verantwoorde stroóibreedte van maximaal 5 meter maakt het werk uiterst overzichtelijk, zodat bij deze werkbreedte ook kleinere percelen in aanmerking komen omdat men, zelfs langs greppels, heggen en slootkanten, de juiste afstand kan kiezen. Opmerkelijk is ook, dat in boom gaarden de pendelstrooier zeer prak tisch werk kan leveren. Veel is er op het gebied der mecha nisatie in de land- en tuinbouw al be reikt, welke de boeren vele voordelen hebben bezorgd. Nog steeds gaat de landbouwwetenschap door om betere en economischer werktuigen te vinden. Thans is men weer een belangrijke stap verder met deze nieuwe vinding. HET KONIJNEFONDS EN HET INITIATIEF De mannen hadden zo bar gezellig bijeen gezeten, toen het grove drama der droeve werkelijkheid plotseling en onaangediend uit de juke-box te voor- schijnsprong. „Kleine schoo-ooier, met die scheur in jouw broekie, wie geeft jou een ander konijn?" klonk het ver drietig. Het gesprek stokte even. Toen klonk het opnieuw, van die scheur in de broek en dat konijn. Dichter noch componist, noch uitvoerenden hebben de luisteraar in het onzekere willen laten omtrent broek en konjjn. De vraag werd her haald. Tenslotte zei de juke-box plof, want de plaat was uit. De mannen ke ken elkander beschaamd aan. Toen moffelde er een een geldstuk uit zijn vestjeszak, en even later klonk de wat benepen compositie opnieuw door de gelagkamer. „Dit is", zei er een, „een gevolg van de bestedingsbeperking. Een regerings- politiek die naar een bankroet voert. Schenk nog maar eens in". „Dit doet me weer denken aan de crisisjaren. Mij een biertje", zei een van de andere gasten. „Rijen stempe laars voor het loket. Bleke, hongerige vrouwen. Doe d'r maar een sigaar bij. Straks heb je weer goedkope marga rine en blikjes soep. 't Wordt niks". De stilte, die op deze uitspraak volg de, werd gedeeltelijk opgevuld door de bede om het andere konijn. De plaat liep weer af. „Mij maar 'n jonge", zei de man die haar weer aan het draaien bracht. „Met suiker graag. Het hele land heeft boven zijn stand geleefd. Daar zit het in. Hoogconjunctuur? Allemaal larie. Luis ter maar naar dat konijn..." De groep zoog de woorden gretig in. „Laat de regering maar voor een nieuw konijn zorgen", opperde er een. „Die heeft zulke toestanden ook in het leven geroepen. Arm kind..." De overigen knikten meewarig. „Als het van die kant moet komen, dan is dat jonkie wel vijfenzestig voor hij een nieuw konijn heeft", wierp iemand tegen. „We moeten zelf iets on dernemen. Waar gaat ons land aan kapot? Aan gebrek aan initiatief. We laten alles aan de regering over. Waar zijn de jongens van Tromp en Piet Hein? Zélf doen, zeg ik je. Niets aan de regering overlaten". Er ontstond een uitvoerig debat met als resultaat, dat er een fonds werd ge sticht met het doel, de kleine schooier met de scheur in de broek te voorzien van een nieuw konijn. Na sluitingstijd stonden de heren nog geruime tijd op de stoep te discussiëren over sociale rechtvaardigheid en particulier initia tief. Toen keerden zij huiswaarts. Twee hunner evenwel moesten op weg naar huis langs de tuin van de wachtmeester. En in de tuin van de wachtmeester woonde, in een hokje, het konijn van de wachtmeester, dat op het kerstfeest zat te wachten. Wat is logischer, vonden de mannen, dan dit konijn te stelen en ter beschikking te stellen De overheid schept wantoe standen. De dienaren der overheid hel pen deze wantoestanden in het leven houden. Laten wij dan de dienaren der overheid het konijn ontnemen en het geven aan de kleine schooier met de scheur in zijn broek. Met deze bedoeling zetten zij zich schrijlings op het tuinhek, dat echter brak. Het was niet tegen dit gewicht bestand. De wachtmeester vond de beide heren tussen de dahlia's van zijn border. Daar riepen zij hem onbegrijpe lijke dingen toe over bestedingsbeper king en bankroet. De overheidsdienaar wilde beiden naar huis zenden, maar zij wilden niet heengaan zonder vele boze en lelijke woorden te roepen. Daarom moet ieder nu een tientje boete betalen, wegens belediging. Van dat fonds voor een nieuw konijn zal wel niets zjjn terecht gekomen. WILLY H. HEIT LING (Nadruk verboden) OQOQOOOOOOOOOOOOOOOOQOGOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 9. a ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van L2 cent voor doorzending van uw brief Petroleum en vorst. Is petroleum, zoals wij die gebruiken, opgeslagen in een ijzeren vat, aan vorst onderhevig? Aldus de vraag van A. Neen, petroleum bevriest niet zo gauw, maar denkt er om, de stop- schroef vorstvrij te houden, anders zal deze vastvriezen. Buitenlandse vertegenwoordigers, N. H. stelt een vraag over buitenland se vertegenwoordigers in ons land, over Nederlandse vertegenwoordigers in het buitenland, over verschil tussen de di verse rangen, over onschendbaarheid, enz. Wat betreft de namen van de Ne derlandse vertegenwoordigers in het buitenland mogen wij verwijzen naar de Staatsalmanak. Het zou ons te ver voeren, al deze namen over te nemen, vooral in deze vragenrubriek. Wat betreft de onschendbaarheid van deze diplomatieke vertegenwoordigers, moge dienen, dat inderdaad hun on schendbaarheid bestaat, in zoverre dan altijd, dat als een vertegenwoordiger iets doet (of wellicht nalaat), hetwelk niet in overeenstemming is met de di plomatieke gebruiken, dit alles naar het inzicht van de buitenlandse mo gendheid de vertegenwoordiger ver zocht wordt het land te verlaten, waar voor zij dan veelal een of twee dagen tgd krijgen om zaken te regelen. Niet alleen het hoofd vari de vertegenwoor diging, maar eveneens kan dit iemand treffen die verbonden is aan de am bassade, of het gezantschap. Ze worden dan gewoon beschouwd als te zijn on gewenst. Dit houdt meestal verband met (vermeende) spionagegevallen, al berust dit ook wel op een denkbeeldig iets. In de meeste gevallen vindt dan omgekeerd ook weer een uitwijzing plaats van een diplomatieke vertegen woordiger van het land, wiens vertegen woordiger moet vertrekken. Wat betreft het verschil in rang, moge dieBen dat bevriende landen zich plegen te doen vertegenwoordigen door (in volgorde van rang) zaakgelastig den, gezanten, ambassadeurs en minis- 5 Traditiegetrouw zal er in het Nieuwjaarsnummer van 8 C: ons blad weer gelegenheid zijn tot het plaatsen van ;|j; NIEUWJAARSADVERTENTIES 8 Si k X In verband met het vele extra werk dat verbonden X X is aan het zetten van de honderden Nieuwjaars- x advertenties, verzoeken wij U beleefd deze zo spoe- dig mogelijk, doch uiterlijk 22 december O 8 aanstaande bij ons of onze agenten te willen opgeven 5 O De prijs der Nieuwjaarsadvertenties bedraagt van X 1 tot 5 regels 1,50 elke regel meer 0,30 8 8 Opdrachten kunnen ook telefonisch opgegeven worden en wel8 X Kruiningen Tel. 381, Middelburg Tel. 2453, Yerseke Tel. 532 X 8 S O*. XX." XX*0Ö00CXXXXX5CXX?0%.:%XXXXXX50tXXXXXX.:0CXXl ters. Hoe nauwer en belangrijker de banden zjjn, des te hogere rang geeft men de diplomatieke vertegenwoordi ger. Een bijzondere ambassadeur of gevol machtigd minister is de hoogste rang, d.w.z. door benoeming van deze hoge functionaris eert men het land het meest. Consuls staan hier buiten. Een con sul is n.l. geen vertegenwoordiger bij een vreemde regering, maar een func tionaris die waakt voor de belangen van landgenoten in zijn rayon. In een land kunnen meer consuls aangesteld zijn, die elk een bepaald rayon verte genwoordigen, en o.m. belast zijn met de behartiging van de belangen van toe risten en zakenlieden uit zijn land. Zij kunnen burgerlijke akten opmaken en voorlichting geven. Het zijn niet altijd bezoldigde (dus beroeps)mensen, maar ook vaak onbezoldigde zakenlui, woon achtig in dat land, en zij behoeven niet de nationaliteit te hebben van het land dat zij vertegenwoordigen. „De Woninggids". Ik zoek bin nenkort een woning om te huren of te kopen in de provincie Utrecht. Ik meen de, dat er een week- of maandblad uit gegeven wordt, genaamd „De Woning gids". Kunt U mij daarvan de uitgever noemen Het door U bedoelde blad moet in gevolge ingewonnen inlichtingen een uitgave zijn van de Woningruilcentrale Nederland, Spoorstraat 11, Utrecht, te bereiken onder telefoonnunmmer K 30- 21758. Hoge bloeddruk en zoutgebruik. Mevr. H. J. vraagt: Kunt U m\j in lichtingen geven voor te hoge bloed druk? Nu is mij verboden om zout te gebruiken, maar wat verstaan ze daar onder? Ik zou graag willen weten er in ontbijtkoek, chocolade, snoepjes, siroop ook zout zit. De een zegt ja, de ander nee. Bevat melk ook zout? Sterke pe permunt, gazeuse? Allereerst moet U er bij uw dokter naar vragen of U strikt zoutloze voe ding moet hebben, of alleen zoutarme. Vervolgens kunt U bij het Voorlich tingsbureau van de Voedingsraad (Ko ninginnegracht 42, Den Haag) prak tisch advies krijgen betreffende de voor U geschikte spijzen. Eventueel sluit U een diëetbriefje van uw dokter bij de aanvraag in. Doet U dit niet, dan zult U steeds in twijfel en moeilijkheden komen. Vooral bij strikt zoutloos diëet is het niet zo eenvoudig een werkelijk goede voeding samen te stellen, waarin geen beslist noodzakelijke bestanddelen zouden ontbreken. Zo moet bijvoorbeeld een beslissing over het melkgebruik worden genomen. Gewone melk bevat zout en mag door U dus zeker niet zo maar worden gebruikt. Toch kunt U de melkkost niet missen, maar dan moet U misschien wel speciale zoutloze melk bij de zuivelfabriek bestellen. Voorts is er ook zoutloze snoeperij, waaronder chocolade, in de handel vaak te ver krijgen in winkels bij ziekenhuizen. Onze tunnels. Voor allen die het interesseert verstrekken wij nu de ver gelijkende cijfers van enkele belangrij ke tunnels. Er worden hierover name lijk wel eens vragen gesteld. Voor wat betreft de Velsertunnels moge dienen, dat de spoorwegtunnel 3224 meter lang is en de autotunnel 1644 meter. De Maastunnel heeft een totale lengte van 1589 meter, er is aan gewerkt van 15 juni 1937 tot februari 1942. Officieel geopend is deze tunnel niet, i.v.m. de Duitse bezetting. In 1879 kwam te New York de eer ste tunnel onder de Hudson tot stand. Nadien volgden zoveel tunnels, dat op somming hier ondoenlijk is. In' 1886 Lwam tot stand de langste riviertunnel ter wereld, n.l. die onder de rivier de Severin (Engeland), met een totale lengte van 7300 meter. De Scheldetunnel bij Antwerpen, die in 1933 werd geopend, meet 2110 meter, maar bezit slechts een enkele rijbaan. De Maastunnel heeft 15.000.000, gekost; het diepste punt bevindt zich 22 meter onder Rotterdams peil. Motten in een oude jas? Talrijk zijn de brieven over de bestrijding van motten. Omdat we niet, als Dorus, de motten in onze oude jas kunnen laten ravotten, bevelen we verschillende mid delen aan. Nu vraagt een abonnee, of paradichloorbenzol een afdoend middel is om motten te weren en te doden. Ja, maar men heeft er veel van no dig. Mottenballen bevatten (soms) ook paradichloorbenzol. Door de damp die hierdoor wordt afgestaan worden de mottenlarven gedood. In open ruimten heeft het gebruik van dit middel geen zin, alleen in goed afgesloten ruimten, die niet vaak geopend worden helpt het middel goed. Wilt U het gebruiken, dan doet U het beste dit middel direct in de vorm van poeder of schilvers te kopen. Hierbij moet U echter weer bedenken, dat poeder niet geheel voldoet voor weefsels, die regelmatig gebruikt of geborsteld worden, omdat het poeder van het weefsels afvalt. YERSEKE Schaken. Woensdagavond werd voor de leden van „De Pion" een snelschaakwedstrijd gehouden. De uitslag was: 1. A. C. Wil- lemsen, 8 punten; 2. J. Zuidweg, 7 pnt.; 3. C. van Stee, 7 pnt.; 4. L. M. C. Man neke, 6 pnt.; 5. Dr. Polderman, 6 pnt.; 6. A. den Hoed, 5 pnt.; 7. J. Nolet, 4 pnt.; 8. A. Beerens, 3 pnt.; 9. P. van Anrooy, 2 pnt.; 10. N. P. Oele, 0 pnt. Filmnieuws. Door het slechte materiaal waarmede de laatste tijd in de Yersekse bioscoop werd gewerkt, en de oude, antieke films, welke hier werden gedraaid, is het op een scheiding tussen dhr. Nolet en de filmondememing Luxembourg uit gelopen. Dhr. Nolet heeft nu contact opgenomen met een andere maatschap pij, welke met modern materiaal werkt en bovendien met moderne films zal komen. Het ligt in de bedoeling van deze maatschappij om binnen afzien bare tijd een geheel nieuw filmapparaat te plaatsen. Het apparaat is inmiddels besteld in Duitsland, doch het kan nog wel enige maanden duren voordat het hier is opgesteld. Het onderbreken van het programma zal dan geheel tot het verleden behoren. Op 't ogenblik wordt echter gebruik gemaakt van een prima rondreizende apparatuur. De film, die deze week zal worden vertoond behoeft geen aanbeveling. De directie van deze filmonderneming deelde ons nog mede, dat ook het geluid geweldig veel ver beterd zal zijn met hun nieuw systeem. Geslaagd. Vorige week slaagde te Rotterdam voor het diploma binnenvaart, dhr. Her man A. van Stee, leerling van de bin- nenvaartschool alhier. Geslaagd Sinterklaasfeest. Een grote schare kinderen, maar ook ouderen stonden zaterdagmiddag tegen drie uur op de Dam een hoge bezoeker op te wachten. Even nadat ook de har monie „Mozart" was gearriveerd, ver scheen een jeep, waarin zich de goede Sint en een aantal knechten bevonden. Gelukkig was meester Glerum ook naar de Dam gekomen en kon hij namens de Yersekse jeugd Sint-Nicolaas wel kom in Yerseke toeroepen. Met muziek voorop werd een tocht door het dorp gemaakt en zoals gewoonlijk onder enorme belangstelling. Voor het ge meentehuis werd de st<jet ontbonden en was het wethouder Van Boven die ver gezeld van het damescomité de goede Sint en zijn knechten namens het ge meentebestuur welkom kon heten. Sin terklaas was verrast door deze ont vangst en bracht dank aan allen die zijn komst hadden voorbreid en ook nu hun hulp op deze dag gaven. Het bleek dat Sint veel voor de ouderen over had, doch nog meer voor de jeugd, want hij hoopte dat als hij volgend jaar weer kwam, er speelweiden zouden zijn. Na de ontvangst in het gemeentehuis werd een bezoek gebracht aan „Vredelust", waar de oudjes allen een cadeautje kregen aangeboden. Dhr. Dronkers dankte namens de inwoners en het be stuur voor het bezoek en hetgeen men mocht ontvangen. Sint moest weer ver der, want een groot aantal zieken kre gen bezoek van hem of van zijn knech ten en een pakje thuisgebracht, Het was weer een mooie dag voor Yerseke en, zoals dhr. Dronkers het in „Vredelust" uitdrukte, een mooi sociaal werk was verricht, zowel door de Sint zelf, zijn knechten als het damescomité. Tot vol gend jaar. WATERGETIJDEN WEMELDINfiE Van 713 december 1958 Woensdag 10 december: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 12.15 5.30 6.04 Maandag 0.55 1.18 6.38 7.05 Dinsdag 1.52 2.15 7.31 7.55 Woensdag 2.48 3.08 8.19 8.45 Donderdag 3.37 3.58 9.12 9.34 Vrjjdag 4.25 4.46 9.59 10.22 Zaterdag 5.11 5.31 10.47 11.05 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1958 | | pagina 1