NIEUWS- E^ i ADVERTENTIEBLAD VOO R ZUID-BEV ELAND ovepöenkinq Pdii*eS Hoe hoort het op een receptie 24STE JAARGANG No. 24 15 NOVEMBER 1958 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PBYL KRUINWOHN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN handen HAMEA-GELEIlLüïSild Plaatselijk Nieuws YERSEKE I VAN WILLEGEN 1 v-„ Y-' - RKDACTEUR ■O VAAK SE KAAI 21 - TELEF. 01180—2463 Abonn»raant»prtys b| vooruitbetaling 1,26 per kwartaal Franco per poet 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01190—381 - (HBO SM2S Advertentieprijs 1-26 nun 2,00, verder 10 cent por nun Ingezonden mededelingen dubbed tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Gij zegt tot mij: zoek Mijn aangezicht! Ik zoek Uw aan gezicht, o Here. Ps. 27 8. De daad, waarvan hier in vervulling van het goddelijk bevel getuigd wordt, schijnt zo eenvoudig. Toch is de erva ring van allen, die God gevonden heb ben in hun leven, daarmee geheel in strijd. Ontzaglijk in zijn veroordeling, maar tevens in zijn evangelieprediking, is de waarheid, neergelegd in het ge zangversje: „Vleselijk onder 't kwaad verkocht, Had ik nimmer U gezocht, Gij woudt 't eerst m' Uw liefde schen ken!" Neen, als God ons niet opzocht, wij vroegen niet naar Hem. Als Hij ons niet vasthield, wij zouden Hem reeds lang hebben losgelaten. Zijn aangezicht, Hem zelf in de openbaring van Zijn heilig wezen en liefdevolle Raad, zouden wij niet aanroepen, als Hij niet zoveel be moeienis met ons had gemaakt, dat ons weerbarstig hart de grendels had weggeschoven. Zalig zijn wij dus, als de kloppingen en roepstemmen Gods ons daartoe ge bracht hebben, dat wij- heden onze le vensdag blijmoedig en dankbaar kunnen beginnen. Als wij zeggen: „Ja, Here, ik zoek U, Uzelf, ik breng U niets, ik vraag alles, want U, U alleen, maar U ook geheel, heb ik nodig, om te blij ven in de weg des levens". Bidden wij, heden en alle dagen, van Hem, die de oprechten vertroost, dat Hij ons alzo in Zijn nabijheid houde en beware. Waar Gij niet zijt, is alles dor en dodig; Uw komst maakt alles blij, Eén ding is goed, is enig, eeuwig nodig, Uw vrede en die geeft Gij! (Uit een Dagboek) Als de firma jubileert, iemand een huwelijk aangaat of zilveren bruiloft viert, een groot aantal jaren in dienst is bg het bedrijf, promoveert, een on derscheiding of prijs heeft ontvangen, wordt er een receptie gegeven. Ontel baar zijn de fouten, die daarbij door organisatoren en bezoekers worden ge maakt: familieleden staan niet op de juiste plaats, cadeaus worden inder haast terzijde gelegd en niet geopend, de kleding is ongebruikelijk, de con sumpties worden onjuist aangeboden. Daarom ditmaal een handleiding voor allen, die ooit een receptie moeten ge ven. Een receptie wordt door werkgever aangeboden aan werknemers, die een jubileum vieren in dienst van de zaak; door de vader aan zijn dochter, die zich gaat verloven of huwt; door de vader aan zijn zoon, die promoveert; door de directie van een bedrijf, dat een nieu we zaak opent, aan de cliënten en le veranciers, waaronder bouwer (s) en ar chitect; door de kinderen aan een echt paar, dat koperen, zilveren of gouden bruiloft viert. De hoofdpersoon van de receptie organiseert en betaalt deze dus niet zelf. Als een (koninklijke) on derscheiding of prijs wordt uitgereikt, zullen de initiatiefnemers, resp. aan vragers) zorgdragen, dat dit in een stijlvolle entourage geschiedt, dus liefst op een door hen aangeboden receptie. Van deze receptie wordt kennis ge geven door middel van gedrukte kaar ten, b.v. op Oudhollands papier in pas send couvert. Deze mogen niet als uit nodiging gesteld zijn! In principe be hoort de receptie aan huis te worden gehouden, hetgeen inhoudt dat alle bloemstukken en geschenken aanwezig zijn. Verplaatst U de receptie wegens ruimtegebrek naar een zaal, dan zullen dus bloemstukken en reeds bezorgde geschenken moeten worden meegeno men. Dan kunnen de gasten zien, wat er gegeven is. Bovendien verhoogt dit de feestelijke sfeer. De organisator (en), die de receptie aanbieden, bepalen en betalen wat er geserveerd zal worden, b.v. thee of koffie met gebak öf cake en daarna onmiddellijk aansluitend één of meer ronden sherry, port, vermouth, jus d' orange, maar géén andere dranken als oude klare enz., tenzij dit plaatse lijk gebruik is zoals brandewijn met suiker in Den Bosch. Bij de dranken worden zoute koekjes, kaasstokjes, evt. bitterballen en zoute pinda's geserveerd of op schalen gereed gezet. Van begin tot einde der receptie gaan enkele per sonen rond met sigaretten en sigaren van goede kwaliteit op een blad, waar op ook een kaars voor het aansteken. De organisatoren dragen ook zorg voor een receptie-album, dat voor of aan de ingang op een klein tafeltje openligt en waarbij iemand waakt, die alle gas ten vóór het binnentreden een goed schrijvende vulpen aanbiedt om de naam te plaatsen, evt. met toevoeging van herkomst (bedrijf of woonplaats). Dit receptie-album is dringend noodza kelijk om later de bezoekers persoon lijk te kunnen bedanken. Het wordt na de receptie aan de hoofdpersoon mede gegeven. Wie een onduidelijke hand tekening heeft, doet er goed aan zijn naam in blokletters te vermelden, op dat de hoofdpersoon weet wie hier ge tekend heeft. Bij een staande receptie, nodig als er onvoldoende plaats is, zijn er stoe len voor de hoofdpersoon en zijn fa milieleden en voor gasten, die slecht ter been zijn en voor bejaarde perso nen. Is het geen staande receptie, dan moeten er stoelen zgn voor allen. De hoofdpersoon troont met zijn gezin, resp. bruid, verloofde of directeur en echtgenote achter de eretafel. Op een bijtafel worden de geschenken uitge pakt en uitgestald. Gelukwensen wor den staande in ontvangst genomen. Het is onbeleefd pakjes terzijde te leggen als het druk loopt en de ge schenken niet te bekijken. Laat iemand van de familie assisteren om het papier te verwijderen, het geschenk te tonen en na het bedanken uit te stallen bij de andere. Het is echter van de gasten onattent, de hoofdpersoon tijdens de receptie te belasten met ingepakte kleinigheden. Deze geeft men zonder verpakking. Nog beter is het, de geschenken en bloemstukken tydig voor de receptie te laten bezorgen, zodat de organisatoren deze tevoren kunnen uitpakken en uit stallen. Dit geldt echter niet voor de grote cadeaus, die met een toespraak worden aangeboden. Deze worden on- ingepakt aangedragen. Wie een toespraak wil houden, be hoeft niet het woord te vragen als bij een diner of vergadering. Hij begeeft zich naar de hoofdtafel, wacht met fe liciteren en wacht op een gunstige ge legenheid dat er geen file staat. Dan spreekt hij de hoofdpersoon toe en wel zodanig, dat alle gasten hem kunnen horen. Na deze rede overhandigt h(j het geschenk en dan pas worden de handen gedrukt. De hoofdpersoon vergeet niet alle binnenkomenden, die tevoren bloemen of cadeaus zonden, hartelijk te danken voor hun attentie. Ook bedankt hij de genen, die geschenken geven, doch dan nadat hij gezien heeft wat het is. Wor den de cadeaus uitgepakt na de felici tatie, dan begeeft hij zich even naar de betrokken gevers en dankt ze op de plaats waar zij staan of zitten. Het is een fout, te menen dat de hoofdpersoon niet van zijn erezetel mag afdalen. Integendeel, hij is dat verplicht zodra de stroom binnenkomenden is ge luwd. Hij zal zich dan met deze en gene even onderhouden, doch wel te rugkeren naar zijn plaats achter de ere tafel als er nog een late gast binnen treedt. Ook de familie mag de gasten niet aan hun lot overlaten, de familie leden verspreiden zich na het handen- drukken onder de gasten en ieder spreekt met zoveel mogelijk personen, bij voorkeur met hen, die juist alleen staan of zitten. Geen gast mag het gevoel hebben er eigenlijk buiten te staan, hetgeen immers kan voorkomen indien hij de familie niet goed kent of ter plaatse vreemd is. Tijdens een receptie brj verloving of huwelijk staan de ouders van de bruid naast hun dochter en de ouders van de bruidegom naast hun zoon. Zij worden door alle gasten mede geluk gewenst met deze bijzondere dag. Bij persoon lijke jubilea deelt het gezin in de eer, bij zakeljjke recepties worden in elk geval de echtgenoten in het feest be trokken, zowel door directie alsook door de gasten. Is de receptie in een café of restau rant, dan kunt U de bediening rustig aan het personeel overlaten, doch maakt U wel een duidelijke afspraak over het aantal consumpties per persoon. Na tuurlijk zijn er mensen, die een extra glaasje weten in de wacht te slepen, maar in principe houden de kellners zich dan aan de afspraak, hetgeen een tegenvallende rekening voorkomt. Is de receptie aan huis, huur dan zo moge lijk een beroepskellner, die op veel han diger wijze dan 't meisje of familie met glazen en flessen kan manoeuvreren in de drukte. Het meisje is dan toch al bezet met het openen van de deur e.d. Zolang de receptie duurt, wordt door de hoofdpersonen niet gerookt. Is het een staande receptie, dan zullen de hoofdpersonen zich ook onthouden van het gebruik van dranken en gebak e.d. En dan de kleding. Een verloofd jong paar kan nog zonder gelegenheidskle ding recipiëren, maar een jubilaris, bruidegom of promovendus kan daar niet buiten. Ook de directeur van een bedrijf draagt de voorgeschreven kle dij, dus het jaquetkostuum. Lager per soneel kan volstaan met zwart colbert en gestreepte pantalon. De promoven dus, die bij de promotie een rokkostuum draagt met zwart vest, zonder pochette en zonder handschoenen, draagt na af loop bij welslagen een wit piqué vest, steekt een pochette in de borstzak en geeft de huldiging daarmede een bijzon der zinvol cachet. Voor alle overige heren geldt, dat bij het jaquet tijdens plechtige gelegenheden een zwart vest wordt gedragen, doch bij feesten (w.o. ook de nieuwjaarsreceptie van burge meester of commissaris der koningin) een grijs vest. Voorts de zwarte over jas met witzijden sjaal, zwarte hoge hoed of zwarte deukhoed en paraplu, vooral als er dames worden begeleid. De dames kleden zich overdag in ge distingeerd toilet met bontmantel, bontcape of stola. Jassen, mantels en paraplu's worden afgegeven aan de garderobe, die, ook bij receptie aan huis, voldoende plaats moet bieden. De dames houden de hoeden op, evt. stola om, tasjes en handschoenen bij zich. Handen worden door de vrouwelijke gasten gedrukt met handschoenen aan, ook dranken nuttigen zij met de hand schoenen aan. Zij doen wel de hand schoenen uit bij het nuttigen van ge bak. Recepties worden niet 's avonds ge geven, tenzij het een gala-receptie is en dan komen de gasten in avond kostuum: heren in rok met decoraties, dames in avondtoilet met decolletée. Het gunstigste tijdstip ligt in de na middag. Is de receptie 's morgens, dan kan nog geen thee of koffie worden gepresenteerd. Deze dranken geeft men pas né. 3 uur. Wie in dagelijkse kleding even bin nenwipt op een receptie, begaat een ernstige fout. Het minste, wat ver langd kan worden, is toch voor heren een zwart of donkerblauw kostuum. Andere kleuren zijn beslist een teken, dat de drager niet weet, hoe het be hoort. De gelegenheidskleding wordt weliswaar langzamerhand naar de ach tergrond gedrongen, maar als organi satoren of hoofdpersonen alle moeite doen een stijlvolle sfeer te scheppen, moogt U deze hoogtijdag voor hen niet verstoren H AMFA-f ruw of schraal ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief De vele onderscheidingen van minis ter Luns. De heer N. H. zag onlangs een foto van de minister van Buiten landse Zaken. Het viel hem op, dat hij teeds vele malen is onderscheiden. Wel ke onderscheidingen zijn dit? De onderscheidingen van Zijne Ex cellentie minister J. M. A. H. Luns zijn de volgende: Officier in de Orde van Oranje Nassau. Huwelijksmedaille 1937. Groot Gouden Ereteken aan lint (Groot kruis) voor verdienste van de Bonds republiek Oostenrijk. Grootlint in de Orde van Leopold van België. Groot kruis in de Orde van het Zuiderkruis van Brazilië. Grootkruis in de Orde van Boyaca van Columbië. Grootkruis in de Orde van Carlos Manuel de Cespedes van de Republiek Cuba. Grootkruis in de Danebrogorde van Denemarken. Grootkruis in de Orde van Verdienste van Duarte, S&nchez y Mella van de Dominicaanse Republiek. Grootkruis in de Orde van Isabel la Catolica van Spanje. Grootkruis in de Orde van Me- nelik II van Ethiopië. Grootkruis in de Nationale Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Ridder Grootkruis in de Orde van St. Michael en St. Ge orge van Groot-Brittannië. Grootkruis in de Orde van George I van Grieken land. Grootkruis in de Orde van Ver dienste („Al Merito della Republica") van Italië. Grootlint in de Orde van de Ster van Afrika van Liberia. Groot kruis in de Orde van burgerlijke en mi litaire verdiensten van Adolf van Nas sau van Limburg. Grootkruis in de Orde van de Eikenkroon van Luxem burg. Grootkruis in de Orde van Rubén Dario van Nicaragua. Grootkruis in de Orde van Sint Olav van Noorwegen. Grootkruis in de Orde van Manuel Amador Guerrero van Panama. Groot kruis in de Orde van Verdienste voor Bijzondere Diensten van Peru. Groot kruis in de Orde van Pius IX van de Heilige Stoel. Grootkruis in de Orde van Vasa van Zweden. Commandeur met het Grootkruis (Grootkruis) in de Orde van de Poolster van Zweden. Grootkruis in de Orde van de Witte Olifant van Thailand. Commandeur in de Orde van de Heilige Driëeenheid (Trishakti Patta) van Nepal. Officier in de Militaire Orde van Christus van Portugal. Officier de 1' Instruction Pu- blique van Frankrijk. Ridder in de Orde van Leopold II van België. Hoe moet dat? A. D. wil weten boe hij zijn landschildpald moet behan delen. In verband met het feit, dat sommi ge soorten schildpadden rauwe groen ten eten, is het dus niet aan te be velen, ze los te laten lopen in de tuin. Verder volgen hier enige bijzonderhe den over deze dieren voor zover be treft landschildpadden. Landschildpad den zijn te herkennen aan het hoog gewelfde rugschild en de z.g. klomp- poten. Voeding: rauwe groenten, ge kookte gerst of rijst, in melk geweekt brood, fijngemaakt vlees of gekookt ei. Winterslaap: sub-tropische soorten gaan bij daling van de temperatuur in een in-actieve toestand over, die men win terslaap onemt. Men moet het dier dan laten overwinteren in een kistje met blad of turfmolm op een vorstvrije plaats. Het is meestal echter aan te ra den de dieren in de winter op een ver warmde plaats te houden, waardoor zij actief blijven en dus ook blijven eten, dit brengt voor de dieren minder risico mee. Welke papieren? Zijn er diploma's enz. nodig om met schelpdieren te ven ten, vraagt J. B. N. Hoogstwaarschijnlijk wel, maar om dat uw vraag onvolledig is, moeten wijKrijger, 43,8; J U verwijzen naar het Bedrijfschap voor Visserijprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. Late bloei. Th. M. I. K. heeft een kamerplant van ca. 15 jaar oud. De vingerplant. Deze heeft in al die jaren nog niet gebloeid en nu komen er wa rempel bloemen in. Aan een stengeltje plm. 10 kleinere vertakkingen met bol ronde witte bloempjes. Nu is de vraag: Is dit nu uit weelde of uit armoede? Om de 14 dagen wordt kunstmest ge geven (1 theelepel op 1 liter water), waarmee al de planten begoten wor den. Is dit voldoende? Na de bloei met een weer met kunstmest beginnen? Uw vingerplant fatsia japonica, vroeger geheten oralia sieboldu, bloeit niet uit weelde of armoe, gezien de goede groei en ouderdom. Deze bloei is een kwestie van leeftijd en een natuur lijke aandrang tot zelfbehoud, dus ver spreiding van de soort. Een bloeiende vingerplant is een zeer mooi gezicht en een sieraad voor de kamer. Daar in de bloei veel van de plant gevergd wordt, moet U tot na de bloei doorgaan met bijmesten, doch daarna voorlopig sta ken tot het voorjaar. Zet de plant op een vooral lichte plaats in een matig verwarmde kamer, dus niet te dicht bij kachel of haard. In het voorjaar zal de plant wel nieuwe scheuten maken uit de top, dus U krijgt dan een meer ver takte plant. U giet toch steeds met wa ter op kamertemperatuur? Ook in de winter moet dit doorgaan, al is het wat matiger. ningen aan alle toestellen, springen en een vrije oefening. Het vereiste punten totaal bedroeg voor meisjes 39,0 en voor jongens 45,5. Dat er een gron dige voorbereiding had paats gehad, nebben de aanwezigen kunnen zien en preekt wel uit de uitslag, want alle >8 deelnemenden slaagden. Meermalen werd er subliem werk geleverd met een tot in de perfectie opgevoerde afwer king. Een zware strijd werd geleverd bij de meisjesaspiranten. Mia van de Plasse was het, die hier van begin af aan de leiding nam, op de voet gevolgd door Willy de Leeuw, Ria Mol en Mattie de Rooy. Bij elk onderdeel wist ze ech ter haar voorsrpong te vergroten, om uiteindelijk met niet minder dan 51,7 pnt. voor één jaar beslag te leggen op de wisselbeker. Bij de jongens liet Wim de Koeyer er geen gras over groeien. Hij bleek" in een wel zo uitstekende vorm, dat zijn naaste concurrenten Jan de Wee en Jan Kievit geen bedreiging vormden. Hij werd met 58,9 pnt. de finitief houder van de wisselbeker. Het geheel stond onder leiding van de di recteur dhr. Van Boven, die werd ge assisteerd door de voorturnsters Van de Plasse, Eckhardt, Van der Jagt en Willemsen, terwijl dhrn. Welleman en Van Weele namens de Zeeuws-Bra- Bantse Turnkring van het K.N.G.V. als juryleden aanwezig waren. De telcom- missie werd gevormd door mej. Van Boven en dhr. Van der Post. Hedenavond zullen de dames en he ren voor het voetlicht verschijnen om het vaardigheidsdiploma 3e, 2e of le klasse te behalen en we twijfelen er niet aan of ook hier zal hard gestreden worden om de puntjes in de wacht te slepen. De wisselbeker van de dames wacht hier op een andere eigenares, zij het voorlopig voor één jaar. Een voorspelling daarvoor is niet mogelijk, daar hier heel wat kandidaten zijn. Bij de heren zal de strijd gaan tussen Smit en Everse, waarbij Smit de beker te verdedigen heeft. Slaagt hij daarin, dan is hij definitief houder ervan. Gymnas ten, in ieder geval veel succes toe gewenst. Tot slot de volledige uitslag van de meisjes- en jongensaspiranten. Meisjes A-klasse: W. D. Maas, 40,0 pnt.; J. M. Eckhardt, 40,4; D. J. Daa- ne, 40,5; S. Timmerman, 40,9; A. F. Bos, 41,2; J. Lacor, 41,8; B. Koeman, 42,0; G. Manneke, 42,0; M. C. Duin- kerke, 42,1; J. J. van Stee, 42,1; E. C. Kooman, 42,2; W. P. Sandee, 42,4; J. A. Mullié, 42,4; J. C. J. Paauwe, 42,6; M. van de Plasse, 42,7; M. J. Pronk, 42,7; K. S. G. de Koeijer, 43,1; A. van de Berge, 43,1; H. A. van Os, 43,4; J. Mol, 44,5; D. Bak, 45,8. Meisjes B-klasse: C. A. van de Plas se, 42,7 pnt.; N. M. Pikaar, 43,1; J. M. Schot, 43,1; T. D. van Es, 43,7; A. F. Tjarks, 43,8; N. I. Huysse, 44,2; J. D. Lindenberg, 44,2; J. A. Lamper, 44,4; A. M. Philipse, 44,6; J. M. Kievit, 44,6; C. N. van Stee, 44,6; M. M. Bom, 44,9; A. C. Christi- aanse, 44,9; M. L. Hovestadt, 45,3; T. A. van der Jagt, 45,5; S. E. de Regt, 45,8; J. L. Philipse, 46,1; K. N. de Koeijer, 46,1; M. H. de Roo, 47,6; M. M. Mol, 48,3; W. B. de Leeuw, 49,0; J. M. van de Plasse, 51,7. Jongens A-klasse: W. J. F. van Oe- veren, 48,9; J. P. Bolier, 49,2; L. P. Verwijs, 49,3; L. J. Nijssen, 49,6; N. A. Pronk, 50,9. Jongens B-klasse: J. van de Plasse, 46,9; A. Minneboo, 47,9; L. C. D. Sin- ke, 49,0; W. P. A. Willemsen, 50,7; A. J. Pekaar, 50,9; P. J. Stomp, 50,9; J. M. Kievit, 53,0; J. de Wee, 53,4; W. L. de Koeijer, 58,9. Vaardigheidsproeven V.Z.O.S. Zaterdag j.l. werden door een groot aantal aspirantleden van onze plaatse lijke gymnastiekvereniging V.Z.O.S. de proeven afgelegd voor het vaardig heidsdiploma gymnastiek. De eisen hiervoor waren voorgeschreven oefe- KAPELLE(Z.B.) I Telef. K 1102-223 Waterproof-schokvrij enz. vanaf f 59.75 Van 1622 november 1958 Dinsdag 18 november: Eerste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. 6.53 7.14 0.10 12.40 7.39 8.07 0.57 1.28 8.32 9.06 1.51 2.24 9.33 10.16 2.52 3.29 10.42 11.27 4.11 4.42 11.56 5.22 5.48 0.36 12.59 6.26 6.50

Scheldebode | 1958 | | pagina 1