NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq DAM Jo dat nu nog. nodig. Verpakken maar hoe Ook Spierpi jn KLAPROOSDAG 1958 24STB JAARGANG No. 23 8 NOVEMBER 1958 J. A. WESTSTRATE - - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN VAN WILLEGEN ■HORLOGES Plaatselijk Nieuws YERSEKE V REDACTEUR ROUAANSE KAAI 21 TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO X84M Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Zijt Gij degene, die komen zou, of verwachten wij een ande ren Matth. 11:3. Deze vraag kunnen wij van de ge vangen Doper zo goed verstaan, nu zijn weg zo geheel anders liep dan hij zelf zich had gedroomd, en nu het optreden van de Zone Gods zulk een geheel an der karakter droeg, dan hij had ge dacht en verwacht. Maar deze vraag zweeft in onze dagen wel op andere lippen, dan die van de grote Profeet. Er zijn er toch, die niet zien op de Christus Gods, die Zijn verborgen weg nog altijd door de wereld gaat en die wellicht, eer dan velen' menen, weder komende is in de tekenen der tijden. Zij zien op de openbaring van het chris tendom in de wereld door hen, die he ten beelddragers te zijn des Zoons van God. Zij aarzelen, zij twijfelen, zij wor den verbitterd, zij komen tot ongeloof. Welgelukzalig zijn wij, als ook wij te eniger tijd door zulk een twijfel bevan gen worden. Wij volgen dan Johannes na, die niet ging tot de wijzen en ge leerden zijns volks, maar tot Jezus al leen om tot klaarheid en zekerheid te komen. En indien wij door Gods genade vast staan in het geloof, dan zij dit ons hoogste levensdoel: Anderen, twijfelen de harten niet het minst, tot de Hei land te leiden, doordat aan ons gezien worde, dat Hij wel waarlijk is Degene, die komen moest, de Vernieuwer en Vervuiler van hart en leven. 'tls zalig, Heer, Uw kind te zijn En bij Uw gunst te leven: Och, kon ik elk, die U niet kent, Daarvan een indruk geven. (Uit een Dagboek) Huisvrouwen en bedrijfsleven werken samen Is het U wel eens opgevallen als U inkopen doet, dat de winkelier veel minder zijn weegschaal gebruikt dan vroeger? Hoe komt dat? Het antwoord is eenvoudig: een groot deel van de ar tikelen wordt thans door de fabrikant of grossier vóórverpakt. De taak van het wegen is daarmee van de winkelier overgenomen. Deze taakverschuiving hangt samen met de opkomst van het merkartikel. De fabrikant wilde zijn produkt een eigen „gezicht" geven, dat het onderscheidde van de andere arti kelen. Dit eigen gezicht komt vooral in de verpakking tot uiting. Denkt U maar eens aan de pakken havermout, de potten jam, de blikken groente, de doosjes schoensmeer, de flessen slaolie. Wist U bijv. dat in de kruideniers branche tweederde van de omzet in voorverpakte vorm wordt afgeleverd? En deze ontwikkeling gaat voort. De zelfbedieningszaken steeds meer in opkomst zouden zonder voorverpak te artikelen eenvoudig niet kunnen be staan! Is de verpakking goed? Dat is een vraag, die zich niet zo makkelijk laat beantwoorden. De verpakking heeft velerlei taken. Hij moet het artikel be schermen tijdens transport en opslag. Hij moet aangeven welk artikel hij be vat. Enhij moet kwaliteit sugge reren en de huisvrouw tot kopen bren gen. De verpakking heeft ook na aankoop nog een taak. Hij moet gemakkelijk te openen zijn en zo nodig weer gemakke lijk te sluiten. Wie denkt hier niet aan deksels van jampotten en stoppen van flessen? Op de verpakking is vaak ook de gebruiksaanwijzing gedAikt. Is deze informatie voldoende en duidelijk voor de huisvrouw? Dit en nog veel meer zijn zaken waar de bedrijven reke ning mee te houden hebben. Een on tevreden huisvrouw is het minste wat de leverancier winkelier, grossier èn fabrikant hebben kan. Het is dus niet vreemd dat de le verancier graag hoort hoe de huisvrouw over zijn verpakking denkt. Nu zijn deze leveranciers, d.w.z de fabrikanten die het verpakkingsmateriaal maken en de industrie en handel die dit materi aal aanwenden, verenigd in het Neder lands Verpakkingscentrum. Dit cen trum, aangesloten bij het Nederlands Instituut voor Efficiency (NIVE), stelt zich ten doel haar leden te helpen ant woord te geven op de vraag: „Verpak ken... maar hoe?" Niet zo lang ge leden heeft het Nederlands Verpak kingscentrum een werkcommissie „Huls vrouw en Verpakking" in het leven ge roepen. Hierin hebben verpakkingsdes kundigen zitting, maar ook vertegen woordigsters van vrouwenorganisaties, verenigd in de Nederlandse Huishoud- raad. Het doel van de werkgroep is ge zamenlijke studie van verpakkings vraagstukken en het geven van voor lichting, zowel aan het bedrijfsleven als aan de consument. Uiteraard is het aantal onderwerpen, waarover gedach- tenwisseling nuttig zou zijn, zeer groot. Vandaar dat men zich om te beginnen beperkt tot enkele zeer urgente pro blemen. Deze zijn: 1. de melkverpakking, waarbij niet al leen de flessen, maar ook verschil lende soorten papieren verpakkin gen onder de loupe genomen worden; 2. informatieve etikettering. Welke mededelingen zouden de huisvrouwen graag op de verpakkingen (in het bijzonder van levens-, was- en on derhoudsmiddelen) aantreffen? 3. sluiting van glasverpakking, een stu die gericht op de doelmatigheid van deksels, doppen, kurken en stoppen voor jampotten en allerlei flessen. Ondanks alle deskundigheid beseffen de commissieleden toch wel dat hun kennis en ervaring maar beperkt is. Daarom doen zij een beroep op U. Heeft U vragen, klachten, opmerkingen of aanbevelingen in verband met boven genoemde onderwerpen, dan is de com missie verlangend deze van U te ver nemen. Wilt U meehelpen uw eigen be zwaren tegen bepaalde potten, pakken, flessen, blikken en dozen uit de weg te ruimen? Schrijft U dan naar het con tactadres: Nederlandse Huishoudraad, Anna Paulownaplein 7, Den Haag. U kunt er van overtuigd zijn, dat van uw opmerkingen goede nota wordt geno men. Deze samenwerking tussen huisvrou wen en het bedrijfsleven is voor Europa een noviteit. Nederlandse huisvrouwen, zorgt U dat het experiment gelukt! en rheumatische pijnen» wrjjft U weg met ouders hadden gebouwd, maar die in ons land werd begraven; van een vriend, een broer, een verlóófde...... En daarom is het nu, na dertien jaar, nog nodig dat er een Klaproosdag is. Want de klaproosemblemen, die dan worden verkocht, betekenen zoveel voor die mensen in het buitenland. Tiendui zenden zijn er, wier wens het is om toch eens te mogen staan bij dat graf in Ne derland, waar hun liefste bezit aan on ze bodem werd toevertrouwd. Zelf kun nen deze gewone mensen de hoge kos ten, die hieraan zijn verbonden, nooit dragen. Maar uit de opbrengst van de Klaprooscollecte de inzameling waar voor slechts éénmaal per jaar aan uw deur wordt geklopt zijn reeds ver over de 15.000 vaders en moeders, vrou wen en kinderen, naar Nederland ge komen en hebben zij gestaan bij die zerk of voor dat kruis met de naam van hem, die hun zo dierbaar was. Meer dan 30.000 soldaten en vliegers van de bevrijdingslegers bleven hier. Dit betekent een veelvoud aan nabe staanden, die reikhalzend uitzien naar de vervulling van hun liefste wens. Dit betekent ook: een enorm bedrag, waar over het Nederlands Oorlogsgraven Co mité de beschikking moet hebben om dit mogelijk te maken. Daarom is Klaproosdag eigenlijk de dag van nationale dankbaarheid van het Nederlandse volk, ook in 1958! Want van hetgeen U op 15 november in de collectebus stopt, en van de paar uur die U van uw vrije tijd beschikbaar stelt om te collecteren, hangt het af of het Nederlands Oorlogsgraven Comité volgend jaar weer nabestaanden kan uitnodigen om naar ons land te komen. Ontroerende dank. Dagelijks brengt de post op het kan toor van het Nederlands Oorlogsgraven Comité in Amsterdam brieven uit En geland en Amerika, uit Nieuw Zeeland en Canada, uit Zuid Afrika en Austra lië. Dit zijn brieven die schrijnender dan de meest realistische beschrijving het rauwe leed van de oorlog verhalen, maar die tevens de ontroerende dank vertolken van die mensen aan het Ne derlandse volk dat door de Klaproos collecte, hun liefste wens in vervulling deed gaan. Maar niet alleen door brieven uiten zij hun dank. Via „The British Legion", de Britse vereniging van oud-strijders en nabestaanden, zijn reeds verscheide ne groepen Nederlandse nabestaanden de gast geweest van hun Engelse lot genoten om de graven van hun in En geland ter aarde bestelde familieleden te bezoeken. En omdat elk jaar de col lectanten de schakel vormen tussen het Nederlandse volk en deze mensen in de gealliëerde landen, zullen ook nu weer twee en twintig collectanten door loting worden aangewezen om volgend jaar hun vakantie in Engeland door te bren gen. Als gasten van die dankbare men sen, uit waardering voor wat Neder land op Klaproosdag doet. FREEK VAN DER MEER ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Op 5 mei 1945 werd Nederland be vrijd en drie dagen daarna verklonk het laatste schot op het Europese slag veld. Dertien en een half jaar geleden is dat nu. Sedert die tijd is er een nieuw geslacht opgegroeid, dat al die dingen van toen zoals hongertochten en on derduiken, razzia's en deportatie, bom aanvallen en uiteindelijk de bevrijding slechts van verhalen en overlevering kent. En, wanneer we eerlijk zijn, ver gaat het ons ouderen vaak niet even zo Soms is het alsof er tussen het mo ment, waarop voor het eerst weer de rood-wit-blauwe vlag uitwaaide boven een zwaar geschonden maar bevrijd Nederland, en de dag van vandaag,- een mensenleeftijd ligt. Jaren, vol van emo tie, waarin de ene adembenemende ge beurtenis zich in razendsnel tempo op de andere stapelde, liggen tussen toen en nu. Zij hebben de herinnering aan wat eens geschiedde vervlakt en de loop der historie schijnbaar versneld. Maar dan verschijnt op de kalender ineens weer de naam van de maand no vember, de maand van Klaproosdag, de internationale gedenkdag der oorlogs doden. En plotseling komen die vage beelden uit het verleden op ons toe. De herinneringen worden scherper en hel derder. De vraag, of het nü, na dertien jaar, nog nodig is om ons al die ellende weer te binnen te brengen, besterft ons op de lippen als we dóórdenken. Want op die 5e mei van 1945, toen het voor ons afgelopen was, begon het pas voor tienduizenden anderen. Op die dag bleven ruim 30.000 ge alliëerde soldaten in ons land achter. Het waren de gesneuvelden, die met de hoge prijs van hun leven hadden be taald voor wat ons op die 5e mei werd geschonken. Op meer dan vijfhonderd begraafplaatsen in ons land liggen zij, onder een kille zerk of een wit kruis. Maar achter elk van die grafmonumen ten staat de smart, die in ruim dertien jaar niet kon worden weggenomen. El ke zerk en elk kruis vertelt van een lege plaats in een gezin; van een va der die niet meer bij vrouw en kinderen terugkeerde, van een zoon op wie de Herfstdraden. A. B. C. wil weten hoe de z.g. herfstdraden ontstaan, die op deze tijd door de lucht zweven. Dat zijn draden, waarmee de spinnen in de herfst op de wind reizen. Zij spin nen dus een eigen „vervoermiddel" voor de verhuizing. Slecht voor de gezondheid? Mijn collega beweert dat z.g. koffiemelk, dus gesteriliseerde gecondenseerde koffie melk slecht is voor de gezondheid. En ook de Buisman, die aan de koffie toe gevoegd wordt, moet volgens deze col lega slecht zijn voor de gezondheid. Is dat zo, wil A. B. C. van ons weten. Laat U zich niet bang maken. Nor maal gesproken is dit onzin. De huis dokter zal kunnen zeggen of het ge bruik van koffie voor sommige perso nen schadelijk is, maar melk is goed voor elk. Adres in Amerika. Een Zeeuws gezin is in 1893 naar Noord-Amerika geëmigreerd. Hoe kunnen wij het adres van deze mensen te weten komen? Wij raden U aan U in verbinding te stellen met de Nederlandse ambassade té Washington, onder opgave van alle U bekende gegevens. Hoe groot was mijn oudoom? Een oudoom van mij in Walcheren, die in het jaar 1849 in militaire dienst ging, mat één el, 6 palm, 8 duim en 7 streep, schrijft A. W. Hoe lang was deze dienst plichtige militair nu gemeten in onze huidige maat van meters en centime ters? Als wij ons aan de Middelburgse el houden van 70.3 cm (want er waren vele ellen in gebruik in die tijd), dan komen we op 1 el 70.3 cm, 6 palm 60 cm, 8 duim 20 cm en 7 streep 0.7 cm, zodat wij tezamen uw oudoom op 151 cm kunnen stellen. Vette ruiten. Bij de heer R. H. v. d. R. wordt in de overgangstijd een petroleumkachel gestookt, maar daar van worden de ruiten erg vet. Hoe kan men dat voorkomen en weer in orde krijgen Petroleumstook (zonder afvoer) geeft altijd vette ruiten. Probeert U het eens met synthetisch wasmiddel, maar dan puur te gebruiken en als ook dit geen succes heeft, dan kunt U uw toevlucht nemen tot het nieuwe middel, dat da gelijks wordt aanbevolen in de dagbla den. Het is bij de drogist verkrijgbaar. Trouwjapon bewaren. Mevrouw R. vraagt ons hoe zij haar witte trouw japon kan bewaren, zonder dat deze geel wordt. Wij zouden willen antwoorden: door de japon in te pakken in blauw papier, maar onbeperkt is deze methode niet, gehad zouden hebben, indien er geen testament was gemaakt. U kunt ech ter een testament laten opmaken ten overstaan van een notaris, om met in achtneming van de wet te bepalen wat ieder van uw kinderen al dan niet bo ven het wettelijk erfdeel zal ontvangen. Vochtvlekken. Iemand die lakens en slopen in een vochtige kast gelegd had, ontdekte dat deze nu plekjes ver tonen. Ze wil haar linnengoed graag weer wit krijgen. Wij raden U aan deze vlèkjes eerst zoveel mogelijk droog te verwijderen, door middel van wrijven en borstelen. Daarna wassen in sop van synthetisch wasmiddel, terwijl de vlek jes extra behandeld moeten worden met borax. Na deze behandeling de lakens zonodig bleken in bleekwater. KAPELLE(Z.B.) Telef. K 1102-223 1 Ncuioie keuze zodat wij mevrouw R. aanraden de ja pon af en toe te controleren, doch haar niet te lang bloot te stellen aan dag licht. Rubberhandschoenen. De nieuwe rubberhandschoenen van mejuffrouw T. G. K. plakken vreselijk, vooral aan de buitenkant. Wat moet ze doen? Goed inwrijven met talkpo'eder, dit regelmatig volhouden. Vlekken van kogelpen. Kunt U mij ook vertellen, zo schrijft A. S. hoe ik ballpointvlekken uit mijn broek kan verwijderen Ja, in de handel is sedert kort een pasta verkrijgbaar. Koopt U zo'n tube bij de drogist of apotheek. U kunt vlekken van een kogelpen ook verwij deren met spiritus of alcohol, door af wisselend te weken en te betten. Saunabad. Onze abonnee E. H. M. zag een bordje staan te Heiloo met het opschrift „saunabad". Nu is de vraag wat dat is en wat het kost. Een saunabad is een stoombad. De therapeutische waarde staat beschre ven in een boekje, dat bij de boekhandel verkrijgbaar is. Overigens dient U zich wel in verbinding te stellen met uw huisarts vóórdat U zo'n bad neemt. De kosten bedragen te Heiloo, waar U het bordje zag, 2,50 per bad. Rente en belasting. Mevrouw J. A heeft geld op de spaarbank gezet op naam van haar zoon. Zij vraagt zich al of hij daarvan nu belasting moet beta len. Het gaat om een 500, Wie de rente geniet heeft het inko men en betaalt daarover belasting. Houdt de zoon dus de rente, dan be taalt hij daarover belasting, tenzij de ouders 't vruchtgenot nog hebben (b.v. van inwonende, minderjarige zoon). Be taalt de zoon de rente aan zijn ouders door, of kunnen deze dat wel eisen, maar laten ze hem de rente houden, dan genieten de ouders dat inkomen. Het is altijd zo, dat het voor één van de twee „inkomen" is, waarover inkom stenbelasting moet worden betaald. Papierwormen. Onze lezer J. P. heeft de laatste tijd last van zilver- gekleurde diertjes op de slaapkamer. Wat staat hem te doen? D.D.T.-stuif is hier het aangewezen middel. Alle aanwezige papier, zoals boeken, albums, enz. moeten blad voor blad schoongemaakt worden. Onterving. Een vader wil zijn dochter wegens wangedrag onterven. Welke mogelijkheden bestaan hiertoe? Het is niet mooi en niet mogelijk om een kind te onterven. Kinderen hebben n.l. altijd recht op hun wettelijk erf deel, d.i. een gedeelte van hetgeen zij Waterproof-schokvrij enz. vanaf f 59.75 Schaken. Woensdagavond werd de onderlinge competitie van de schaakclub „De Pi on" voortgezet. De uitslagen waren: J. ZuidwegM. de Koeyer 10; C. van SteeJ. Nolet y2. De afgebroken partij tussen J. Nolet en M. de Koeyer van 25 oktober werd zonder verder spe len remise gegeven. De stand is thans: 1. L. M. C. Man neke 3 punten uit 3 partijen; 2- J- Zuidweg 3% uit 4; 3. Dr. Polderman 5% uit 7; 4. A. C. Willemsen 4 uit 6; 5, 6 en 7. A. Beerens 3y2 uit 7, J. No let 2% uit 5 en C. van Stee 3y> uit 7; 8. P. van Anrooy, 3 uit 8; 9. M. de Koeyer, 2 uit 10; 10. N. P. Oele, uit 5. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Yerseke en res sort werd gedurende de maand okto ber 1958 ingelegd 42.461,59 en terug betaald 32.069,53. Er werden in deze periode 23 nieuwe boekjes uitgereikt. Vaardigheidsproeven V.Z.O.S. Hedenmiddag en -avond zullen door een groot aantal aspirantleden van on ze plaatselijke gymnastiekvereniging V.Z.O.S. de proeven worden afgelegd voor het behalen van het vaardigheids diploma „gymnastiek" A- of B-klasse. De eisen daarvoor zijn voor meisjes: vrije oefeningen, ringen zwaaien, laag brug, brug met ongelijke leggers, even- wichtsbalk en een paard-breedtesprong. Voor jongens: vrije oefeningen, ringen stil, laag brug, laag rek, paard-voltige, Jange mat springen en een paard- breedtesprong. Voor allen voorgeschre ven oefenstof. Door het verenigings bestuur zijn twee wisselbekers beschik baar gesteld. De titelhoudster van het vorige jaar, Lies de Wee, is door over gang naar de damesafdeling hier niet meer favoriet en deze beker zal dus in andere handen moeten overgaan. We verwachten een zeer zware strijd, ge zien de vele kandidaten, die goede ogen zullen gooien naar de meisjes- wisselbeker. Bij de jongens is het Wim de Koeyer, die de beker te verdedigen heeft en wanneer hij daarin slaagt, dan met drie achtereenvolgende malen als definitieve houder van de beker uit de bus komt. Maar het zal hem ook niet gemakkelijk gemaakt worden, daar er hier ook jongens zijn, die hem best wel eens zouden kunnen overtroeven. Gym nasten, doe je best en veel succes in deze altijd zo aantrekkelijk en sportief gestreden wedstrijd voor het vaardig heidsdiploma. WATERGETIJDEN WBMELDINGE Van 915 november 1958 Dinsdag 11 november: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 1.23 1.46 7.07 7.31 Maandag 2.12 2.34 7.55 8.16 Dinsdag 3.06 3.25 8.39 9.02 Woensdag 3.55 4.14 9.25 9.45 Donderdag 4.43 4.58 10.11 10.30 Vrijdag 5.27 5.42 11.01 11.19 Zaterdag 6.12 6.27 11.52 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 30 minuten vroeger

Scheldebode | 1958 | | pagina 1