NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Voor de balie: Zena^neesmidde| 24STE JAARGANG No. 22 1 NOVEMBER 1958 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGBN Mijnhardt's Zenuwtabletten Conserven, onderdeel van het dagelijks menu Plaatselijk Nieuws YERSEKB j Vrijdag 11.36 5.04 5.33 REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementaprjja bfl vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28435 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cant per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Doet geen ding door twisting of ijdele leer, maar door oot moedigheid achte de een de ander uitnemender dan zich zeiven. Filip. 2 3. Hoe staan wij tegenover dit woord, als wij er de uitingen van ons leven en ons hart aan toetsen? Hebben wij ons niet diep te schamen tegenover Hel)i, die de harten tot in de schuilhoeken kent? Hoe vaak hebben wij al ijdele eer, dat wil zeggen voorbijgaande en waardeloze eer van mensen nagejaagd in ons streven en in onze gesprekken! En dit is juist het gevaarlijke voor ons geestelijk leven wij deden het, zonder het ons zelf te bekennen. Wij belijden in de Heiland te geloven en Hem te willen volgen, die gezegd heeft: Eén is uw Meester, en gij zijt allen broeders. De Heiland, die dit Zijn woord heeft bezegeld door Zijn eigen heerlijkheid af te leggen, en in de gestalte der vernede ring onder ons rond te wandelen. En intussen is er onder ons tweedracht en afgunst. De een verbeeldt zich voort durend meer te zijn dan de ander, in volstrekte tegenspraak met het Hei landswoord: wie onder u de meeste wil zijn, die zij aller dienaar. Het verwon- dere ons dus niet, dat er zo weinig kracht uitgaat van de christelijke be lijdenis onzer dagen. Wij zijn zo zelden de getuigen van onze Heiland in ons leven van iedere dag! Trachten wig he den eens te bedenken, dat een christelijk leven met ootmoed bekleed moet zijn. Heiland, Gij kunt door Uw lering Harten vormen tot bekering, Bron van ootmoed, leer Gij mij Stil, ootmoedig zijn als Gij! (Uit een Dagboek) DE SNOR EN DE PENDULE De in lompen gehulde figuur kwam met slepende tred voor de groene tafel. De beide snorpunten wezen droefgeestig omlaag, terwijl de beide vingers naar boven gingen voor het afleggen van de eed. „Huisbaas wezen is geen pretje, me neer de grootedelachtbare rechter", zei de man zeurderig. De kwieke persoon in het verdachten bankje had deze melancholieke huis baas in de gang van zijn woning heen en weer gemept als een kaatsbal. „In mijn eigen huis", verklaarde de getuige somber. „Ik dacht dat het een veilige belegging was voor de spaar centjes van mijn tante. Een puik be leggingsperceel, zei de makelaar. Maar toen ik het geld in dat perceel had ge stoken kwam de successie de boel be derven. En nu dit weer". Hoofdschud dend stond hij daar in zijn lompen. „Nee meneer de grootedelachtbare, 't is alle maal niks. Het leek een aardig per ceeltje. Goed in de verf en zo. Maar d'r moet geld bij". „Hij..." wees de verdachte met zijn wijsvinger, „hij verdient er geld aan als water, rechter. Elke week netjes op tijd komt hij zijn handje ophouden. En dan ligt het klaar, rechter, achter de pendule op de schoorsteenmantel. Laat 'm zeggen of het niet waar is!" Vol verwachting keek de verdachte naar de huisbaas, maar die maakte geen aanstalten om te zeggen, dat het niet waar was. Hij stond daar gebogen als een door het noodlot geslagene, en zijn blikken volgden de punten van zijn snor in de richting van de bodem. „Een kwart er bij op", riep de ver dachte, „daar is hij wel voor te vinden. Met de minister smoezen, en dan de huur verhogen van zo'n krot. Meneer, je kunt beter in een kippenhok huizen dan in dat wrak. Als het regent gaan we in het portiek staan. Dat is de enige droge plaats in huis. En als het waait, waaien 's middags de etensborden van tafel. En de huur ligt achter de pen dule, elke week!" De huisbaas was kennelijk het slacht offer geworden van de huurverhoging. De eerste dag van de nieuwe huur had de huurder een snipperdag genomen. Hij was 's morgens voor het raam gaan zitten om de huisbaas op te wachten. Voor zich had hij een verlanglijstje lig gen. Het waren zijn wensen voor het geen er nu eindelijk maar eens moest gebeuren, en deze wensen varieerden van een verbouwing met de installatie van een badkamer tot het monteren van een nieuwe deurbel. De huisbaas knikte in de knieën, toen hij hoorde wat zijn huurder allemaal verwachtte nu er iets bij de huur is op gekomen. Hy kreeg nare invallen over huurders die in paleizen wonen, en huis bazen die de bakker niet meer kunnen betalen. Hij begon te sputteren en pro beerde de huurder uit te leggen dat de regering het niet helemaal eerlijk deed. Doch de huurder had geen belang stelling voor de regering. Hij wilde een badkamer, en een nieuwe bel, en een nieuwe knop van „Bezet" en „Vrij", en een gek op het dak, omdat de kachel niet wilde trekken. De huisheer beloofde dat hij het alle maal eens met zijn vrouw zou bepraten, maar dóór had de huurder geen snipper dag voor genomen. Net toen de getui ge de verhoogde huur in zijn zak had gestoken, greep de verdachte hem aan. Vol blauwe plekken kwam het slacht offer thuis. En zijn pak was helemaal bedorven. Nu vroeg hij driehonderd gul den schadevergoeding voor een nieuw pak. Maar de rechter vond 25,vol doende, toen hij het pak eens had be keken. Voor de mishandeling moet de huurder vijftien pop betalen. Veertig gulden is hij dus in totaal kwijt. Plus de verhoogde huur dan natuurlijk. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) Het begon by Napoleon. Zou de huisvrouw, die met een van de nieuwe, handige blikopeners een blikje groente of fruit openmaakt, wel eens aan Napoleon denken? Zij zou daar alle reden toe hebben. Napoleon had namelijk moeilijkheden met de bevoor rading van zijn troepen bij zijn vele grote veldtochten en hij loofde daarom een prijs uit voor diegene die voor een goede voedselconservering kon zorg dragen. De prijswinnaar was Nicolas Appert, die in 1809 de sterilisatiemetho de door verhitting in luchtdicht afgeslo ten verpakkingen ontdekte en daarmee zijn erenaam van „Vader van de con- servenindustrie" verdiende. Van de keu rige, fleurige blikken zoals wij die nu kennen, was nog geen sprake. De eerste blikken bus. De eerste blikken bus werd gemaakt door de Engelsman Peter Durand. Des tijds werden deze blikken waarin een kleine vulopening zat, zodat het vullen moeilijk ging en zeer tijdrovend was met de hand gemaakt. De produktie was 360 bussen per maand, terwijl deze thans 360 per minuut is. De eerste con- servenfabriek ontstond in 1820 in Bos ton, Amerika. Daarom kan dat land de bakermat van het voedsel in blik wor den genoemd. De National Canners As sociation (een vereniging van conser venblikfabrikanten) geeft de consument daar een uitgebreide voorlichting over gebruik en voedingswaarde. De grote ontwikkeling in de conserverindustrie heeft na 1870 plaatsgevonden. De ver volmaking van de conserveringstechnie ken en van de constructie van moderne conservenbussen, alsmede de betere lak- soorten, hebben de kwaliteit van voe dingsmiddelen uit blik belangrijk doen verbeteren. Ook in Nederland. Ook de Nederlandse blikverwerkende industrie zoekt steeds naar nieuwe ver pakkingen. Met de modernste machines worden hier ten dienste van de Neder landse groenten- en fruitverwerkende in dustrie, de vleeswarenfabrikanten, de visconservenfabrikanten en die van ge condenseerde melk ryen blikjes in ver schillende afmetingen vervaardigd. Er wordt ook glas gebruikt, vooral bij ar tikelen als vruchten, daar het zien van al dit aanlokkelijke fruit sneller doet kopen. Glas heeft het bezwaar van de retour-emballage en van het statiegeld. Het aantal artikelen dat in blik of glas verkrijgbaar is, groeit met de dag: groente en fruit, melk, soepen, brood beleg en gestoofde varkensnieren, een ontbijtschotel, volledige maaltijden, ba mi en nasi goreng, alle voeding voor de baby, maar ook voor de kat en de hond. Daar de sterilisatie by afwezigheid van zuurstof uit de lucht plaats vindt, wor den de vitaminen en andere voedings stoffen minstens even goed bewaard als dat bij thuis koken het geval is. Weet U, dat in Amerika per dag honderd miljoen blikjes en potten worden ge opend! De huisvrouw heeft het laatste woord. Wanneer bijvoorbeeld groente uit blik wordt gegeten, is het aan de huis vrouw die op haar speciale manier met wat boter of kruiden, met een sausje of op andere wijze af te maken. Er zyn, en dat hebben velen vooral werkende alleenwonenden tot hun genoegen ondervonden, vele hele en ge deeltelijke maaltijden op deze wijze sa men te stellen in zeer korte tijd en met een gering gebruik van gas of elektri citeit. De Nederlandse vleeswaren-in-blik worden voor een zeer groot deel naar Amerika geëxporteerd, de melk en melk poeder voor een belangrijk deel naar vele andere landen. Al met al is hier sprake van Neder- landse kwaliteitsartikelen om zo dat nog niet is gebeurd eens nader mee kennis te maken. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Recht op erfenis. De moeder van mevr. Van B.-H. is 48 jaar geleden overleden. Haar vader, die toen her trouwd is, is in augustus j.l. overleden. Nu zou ze graag willen weten of er door haar moeder indertijd een testa ment is opgemaakt, waaruit ze haar rechten kan vernemen. Er heeft nooit een verdeling na de dood van haar moeder plaats gehad. Ook toen ze meer derjarig werd heeft ze er wel eens naar gevraagd, maar haar vader vertelde daar niets over. Nu wil ze weten, wat ze het beste kan doen. Wij vragen ons in gemoede af, wat U na 48 jaar met de erfenis van uw moe der nog wilt doen. Als U daar iets aan had willen doen, had U daar aan moe ten beginnen toen U 21 jaar werd. Uw vader had dan rekening en verant woording moeten afleggen. Aangezien U blijkens uw brief vermoedt, dat uw stiefmoeder naar believen met de na latenschap handelt en U voorts weinig contact hebt met haar, achten wij het het beste, dat U een notaris met uw zaken belast. Aangezien tot de nalaten schap een onroerend goed behoort, kan deze zonder veel moeite met zijn be trokken collega contact terzake opne men. Handelt U wel met spoed. Even tuele kosten kunt U tezamen met uw belanghebbende zusters dragen. Ver geet U niet, dat U een van de erfgena men bent in de nalatenschap van uw vader en dat U (ook als U er geen werk van maakt) een aanslag wegens ver schuldigde successierechten van de be lastingen tegemoet kunt zien. Ook daar om is het goed, dat U de notaris in schakelt en hem de regeling van deze aangifte in handen geeft. (Mr. S.) Ridderorden en onderscheidingen. N. H. wil weten welke de hoogste Ne derlandse onderscheiding of ridderorde is en hoe ze worden gedragen. Nederland kent twee soorten eerbe wijzen, n.l. de ridderorde en de onder scheiding. De hoogste is de Militaire Willemsorde, bestaande uit vier klassen, n.l. de ridders der 1ste klasse (Groot kruisen), ridders der 2de klasse (Com mandeurs) en ridders 3de en 4de klasse. Daarna komt de Orde van de Neder landse Leeuw, bestaande uit 3 klassen, t.w. Grootkruisen, commandeurs en tenslotte de ridders der 3de klasse. Als derde noemen wij de Orde van Oranje Nassau, bestaande uit 5 klassen, n.l. grootkruisen, groot-officieren, com mandeurs, officieren, ridders der 5de klasse. Verder is er nog de Huisorde van Oranje, die door H.M. de Koningin ver leend wordt aan hen, die zich verdien stelijk hebben gemaakt voor het ko ninkrijk, evenals de Orde van de Gou den Leeuw van Nassau. De Militaire Willemsorde neemt een zeer bijzondere plaats in, omdat deze uitsluitend in tyd van oorlog kan wor den verdiend. Om hiervoor in aanmer king te komen gelden dus geheel andere maatstaven dan voor een benoeming in de burgerlijke orden, dat zijn de Orde van de Nederlandse Leeuw en die van Oranje Nassau. De volgorde in rang voor wat betreft de civiele ridderorden is als hoogste het Grootkruis in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. Men kan deze onderscheiden in mo del-grootte en in miniatuur-decoraties. Het grote model kan alleen op uniform of ambtskostuum worden gedragen. Op een rokkostuum wordt alleen een mi niatuur-decoratie gedragen. Indien de uitnodigingskaart vermeldt „avec dé- corations" kan men daarbij de com mandeurs- en grootkruisen dragen. Bij het grootkruis is een lint, hetwelk ge dragen kan worden boven het vest als vorstelijke personen aanwezig zijn, in andere gevallen steeds onder het vest. De Nederlandse onderscheidingen (de laagste inbegrepen) moeten gedragen worden vóór de buitenlandse, onver schillig hoe hoog deze onderscheidingen zijn. Op normaal (wandel)kostuum is het gewoonte in het knoopsgat van de linker revers het teken van de onder scheiding te dragen. Dit is voor een ridder een strikje of stukje lint (ba ton) in de kleuren van het lint der orde. De officieren dragen dan een ro zet in die kleuren, de commandeurs de rozet, gehecht op een stukje zilver ga lon, hetwelk aan beide zijden cm uitsteekt. De groot-officieren dragen dit galon aan de ene zijde van de rozet van goud en aan de andere zijde van zilver en tenslotte voor de grootkruisdragers is voorgeschreven een galon geheel van goud. (H.) Het antwoord op de andere vragen volgt. Hoe lang nog? Ik zit in een on bewoonbaar verklaarde woning en heb sedertdien nog steeds geen nieuwe wo ning van de gemeente gekregen, schrijft een abonnee. Er wordt wel aan ge werkt, maar hoe lang moet ik nog wachten? Voorts is de vloer van de kamer kapot. Deze reparatie wordt na tuurlijk niet door de verhuurder op zich genomen, maar wie moet het dan wel doen? Zoals wij uit uw brief vernamen, bent U een van de weinigen, die in soort gelijke omstandigheden verkeren, die nog niet geholpen zijn. Informeert U •geregeld ten gemeentehuize naar de stand van zaken. Uiteraard is het zo, dat U enig geduld moet oefenen. Men kan U echter wel degelijk vertellen, waar huizen in aanbouw zijn en of U een van die woningen kunt krijgen. Wat het onderhoud betreft, zijn wij nog niet zo zeker, dat de verhuurder „natuurlijk" deze kosten niet op zich zal nemen. Schrijft U hem een brief en vraagt U hem of hij die reparatie wil laten verrichten voor het hoogstnodige. Vraagt U tevens of hij U binnen een week wil antwoorden wat U kunt ver wachten. Mocht U geen antwoord ont vangen, bezoekt U hem dan persoonlijk (om te weten of hij uw verzoek wel heeft ontvangen en om nog een monde linge toelichting te geven). Blijft alles bij het oude, schrijft U dan een briefje aan de griffie van het kantongerecht te Middelburg, met verzoek aan de kan tonrechter om een dag te bepalen, waar op de zaak ter terechtzitting zal wor den behandeld. Dit verzoekschrift (op ongezegeld papier) moet opgave be vatten van uw eigen naam en woon plaats, alsmede die van de verhuurder. Voorts dat U van deze verhuurder vor dert herstel van de vloer in de woon kamer, omdat hij in deze zijn reparatie verplichting niet nakomt. Uiteraard is het zo, dat U aan de op roep van de kantonrecther om te ver schijnen moet gehoor geven. De bedoe ling van een en ander is, dat de rechter U tenslotte zou kunnen machtigen be doelde reparatie op kosten van de ver huurder te doen uitvoeren. Hij kan daar bij tevens bepalen tot welk bedrag U de gemaakte kosten met de huurprijs kunt verrekenen. (Mr. S.) Bevolking. M. M. wil weten hoe veel procent katholieken er in Neder land zijn en hoeveel protestanten en tevens hoe deze verhouding ligt voor de provincie Zeeland. Volgens de opgave van de laatste volkstelling (1947) waren er toen in Nederland 1.841.300 r.-k. mannen en 1.862.300 r.-k. vrouwen; 1.466.300 ned. herv. mannen en 1.522.600 ned. herv. vrouwen; 449.700 gereformeerde man nen en 470.500 gereformeerde vrouwen; 163.800 mannen en 207.900 vrouwen met andere godsdienst; 870.400 mannen en 770.900 vrouwen zonder godsdienst. In Zeeland waren in 1947 25.7 r.-k., 45 ned. herv., 20.2 geref., 2.0 overige godsdiensten en 6.6 geen godsdienst. (H.) Biografie. Kunt U mij een korte biografie geven van majoor J. J. Eis- ma, adjudant in gewone dienst van H.M. de Koningin, vraagt N. H. Hier volgen de gegevens: Geboren 3 augustus 1917, studeerde aan de Kon. Militaire Academie te Breda; 5 oktober 1938 2e luitenant; 2 april 1947 le lui tenant; 5 januari 1949 kapitein; 31 ok tober 1954 majoor; van 19461949 in Indonesië; van 1955 af werkzaam bij de Grote Staf; 15 juli 1956 benoemd tot adjudant in gewone dienst van H.M. de Koningin. Is gehuwd en woont in Vree land (U.). Heeft aan verschillende Elf stedentochten medegedaan. Kool bewaren. Hoe kan men het beste rode en witte kool bewaren? Kool bewaart men het beste, door ze met stronk en al uit de grond te trek ken, alle rotte bladeren te verwijderen en ze daarna omgekeerd aan een touw te hangen. Men dient er voor te zorgen, dat de kool vooral goed droog wordt. Bij voorkeur wordt elke kool afzonder lijk opgehangen en wel zo, dat zij de muur niet raakt. Is dit niet mogelijk, dan dient men de kool regelmatig te draaien. Geregelde controle is noodza kelijk; indien er rotte bladeren en rot- plekken zijn, moet men deze met een scherp jnes verwijderen. Men moet ech ter niet meer verwijderen en niet meer wonden maken dan nodig is. Zijn de ko len reeds schoongemaakt en van de stronk ontdaan, dan legt men ze afzon derlijk op turf of op planken, doch steeds zo droog mogelijk. Een kelder is voor het bewaren van kool in het al gemeen ohgeschikt. Schaken. Woensdagavond werd de onderlinge competitie van de schaakclub „De Pion" voortgezet. De uitslagen waren: P. van AnrooijA. C. Willemsen 01; A. BeerensDr. Polderman 03); J. NoletM. de Koeijer afgebr.; N. P. OeleC. van Stee y2—y2; A. C. Wil lemsenP. van Anrooij 1—0. Dammen. De eerste uitslagen gespeeld voor de onderlinge competitie luiden als volgt: J. LouwerseA. Ridderhof 20; E. JanseP. Hoogstrate 11; C. de Rooy Sr.P. van de Vrede 02; A. Ridder hofJ. Gunter 20; J. LouwerseE. Janse 20; P. HoogstrateF. v. d. Boomgaard 20; A. van GemerdenJ. Zuidweg 20. De partijen uit de voorronden om het kampioenschap van Zeeland le klas tot dusver gespeeld zijn: A. van Gemerden Van der Mark 02; J. LouwerseA. Franke 20; A. van GemerdenJ. Lou werse 11. In totaal ziin hiervoor 12 partijen te spelen. Louwerse heeft 5 punten uit 4 wedstrijden, Van Gemer den 5 uit 3. Oesters. Er komen de eerste tijd geen lichtere soorten consumptie-oesters bij. Hoogst waarschijnlijk een verstandige maatre gel. De vraag naar consumptie-oesters is goed en de handel in alle soorten be vredigend. De vraag naar België schijnt iets minder te zijn dan in 1957, maar men denkt dat Engeland en Duitsland meer afnemen. De groei is over het al gemeen beter dan verleden jaar. Naar we vernemen is de groei der Zeeuwse planten in Denemarken heel goed en is men daar zeer tevreden over onze zaai- oesters. WATKRGKTMDBN WEMELDINGE Van 28 november 1959 Woensdag 4 nov.: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.36 6.53 12.17 Maandag 7.11 7.35 0.36 12.58 Dinsdag 7.58 8.29 1.21 1.45 Woensdag 8.56 9.38 2.16 2.47 Donderdag 10.10 11.00 3.35 4.13 Zaterdag 0.20 12.51 6.16 6.39 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1958 | | pagina 1