NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Voor de balie: 7)anipsTere 24STE JAARGANG No. 21 25 OKTOBER 1958 J. A. WESTSTRATE - - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw 800 miljoen kopjes thee per dag Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar TELEF. 01180—2453 UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TE LEF. 01130—SS1 - (HBO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Here, zet een wacht voor mijn mond en behoed de deur mijner lippen. Ps. 141 3. Kent gij iets van uzelf, mijn lezer, dan weet gij ook bij droeve ervaring wel, hoe nodig ons dagelijks deze bede is. Als we eens terugdenken, ook maar een week van ons leven, hoe groot wordt dan de rekening van overhaaste, onware, wij bedoelen nog niet een maal leugenachtige maar onware woorden. Van toornige of bittere of scherpe of liefdeloze uitvallen. Van driftige woorden waarmede wij de naaste niet alleen griefden, maar erger nog, tot toorn verwekten en tot zon digen brachten. O, het was zulk een waar woord van Jacobus, dat hij de tong een vuur noemde, die een wereld van ongerechtigheid kan voortbrengen. En als wij dan bedenken, hoe ons een maal zal rekenschap geëist worden van ieder ijdel woord, hier gesproken! Al thans, zolang we onze woorden en oor deelvellingen en geheel onze persoon niet in de dood hebben gegeven. Zo lang wij ons zelf niet hebben leren oor delen aan de voet van het Kruis! Zie, dan stamelt het hart, met een blik op ons onrein en zondig hart: Here, treedt niet met mij in 't gericht! Reinig mij, vernieuw mijn zin. Maar dan te meer en te ernstiger en trouwer zullen wij bidden: Here, zet een wacht voor mijn mond en behoed de deur mijner lippen. Opdat ik Uw Geest niet bedroeve. Doorgrond m' en ken mijn hart, o Heer, Is 't geen ik denk niet tot Uw eer Beproef me en zie of mijn gemoed Iets kwaads, iets onbehoorlijks voedt! (Uit een Dagboek) HERFSTBEMEST1NG Er is de laatste jaren een neiging ontstaan om de meststoffen zoveel mo gelijk in het voorjaar op het land te brengen. Vroeger was dit geheel anders en wa ren vóór de lente de kalimeststoffen en het slakkenmeel meestal reeds uit gestrooid. Is het nu wel erg verstandig om alles op het laatste aan te laten komen? Wij menen van niet. In de lente heeft men van alles te doen: het land te bewerken, het gewas te zaaien en in te eggen enz. Moet men dan ook nog alle meststoffen strooien, dan geeft dit vaak een opeenhoping van werkzaamheden. Wanneer het bo vendien een zeer late winter is, dan is het praktisch niet goed meer mogelijk de nodige meststoffen tijdig te geven met alle schadelijke gevolgen hiervan. Het is daarom van groot belang, dat nu reeds die meststoffen worden toe gediend die kunnen worden uitgestrooid. Dit zijn de kalimeststoffen en slak kenmeel. Deze beide kunnen met elkaar worden vermengd, waardoor één ar- beidsgang kan worden uitgespaard. Een verder voordeel om reeds in de herfst te bemesten is dat de winter gewassen en ook het grasland sterker de winter ingaan. Bovendien zijn de prijzen van Tho masmeel en kali thans lager dan in het voorjaar. DE LIEFDE GING DOOR DE GASMETER De jongeman in het verdachtenbank je zag er niet uit als een terneergesla gen en tot wanhoop gebrachte min naar. Integendeel, zou men zeggen. Hij blikte de rechter minzaam glimlachend aan en bekende vlot dat hij had in gebroken. „Ik was zo verliefd op Mina", zei hij verduidelijkend. „Dat is op zichzelf volgens de wet niet strafbaar", vertelde de rechter. „Ik weet niet of zij van mij hield", zei de verdachte. „In elk geval moest die schoonvader niets van je hebben", wist de officier. „Je hebt het helemaal verkeerd aan gepakt. Zoiets moet je beginnen bij je schoonmoeder. Als je daar goede vrien den mee bent, probeer je met je schoon vader aan te pappen. En als dat alle maal in orde is, volgt de dochter van zelf". Deze beproefde strategie had deze jongeman niet gevolgd. 'Uit het proces verbaal bleek duidelijk d,at hij vier da gen voor het venster had gezeten in de hoop, dat zijn geliefde zou passeren. Hetgeen zij overigens niet deed. De vader van het meisje wilde niets van hem weten. Misschien had die va der niet helemaal ongelijk. Maar zijn onverzettelijke houding wekte wrok in het liefdevolle hart van de jongen. Hij was zo vaak aan de voordeur afge poeierd, dat hij tenslotte besloot schoon vader eens een flinke hak te zetten. Het resultaat van dit voornemen is ge weest dat het gemeentelijk gasbedrijf een tientje is kwijt geraakt. De ongewenste minnaar besloot na melijk eens in de schoonouderlijke wo oing te gaan kijken. Hij wenste, dat men niet langer maar net deed alsof hij niet bestond. Met een bos sleutels trok hij er heen. Eén van die sleutels paste op de voordeur. Zodat de dag vaarding het gebruiken van een „valse" sleutel vermeldde, want de Hoge Raad heeft uitgemaakt dat een sleutel van het ene slot, die men in een ander slot steekt, „vals" is. Toen hij eenmaal in de gang was, wist hij eigenlijk niet welke wraak oefening hij zou plegen. Toen viel zijn oog op de muntmeter van het gas. Daar haalde hij de dubbeltjes uit. Het waren er ruim honderd. En de eerste dagen strooide de verliefde jonkman piet kwistige hand dubbeltjes om zich heen. De politie had hem gauw in de kraag. „Ik wilde die man een hak zetten", luidde zijn enige verklaring. „Hoe is 't nu met de verkering?" in formeerde de officier meelevend. ,,'t Is afgelopen. Uit", zei de jonge man. „Haar vader had wel gelijk. Ze is echt nog te jong. Ik ben nu op zoek naar wat anders". Een week voorwaardelijk, luidde de eis, met twee jaar proeftijd, om te voor komen, dat de vurige minnaar bij het zoeken naar wat anders nog meer muntmeters licht. De rechter vonniste conform. Met toezicht van een psychi ater. Dat leek wel nuttig in dit geval. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) Wij Nederlanders dachten misschien een aardig figuur te slaan onder de theedrinkende volkeren met ons kopje thee 's morgens bij 't ontbijt, 's middags en in sommige kringen 's avonds, om streeks acht uur. Maar van de 800 mil joen kopjes thee die per dag over de hele wereld worden gedronken, schen ken wij er slechts een bescheiden aan tal uit. Engeland neemt bijna de helft van al die miljoenen koppen thee voor zijn rekening: 1800 per jaar per persoon, ofwel ruim vier kopjes per dag voor iedere Britse man, vrouw, kind en zui geling op de Britse eilanden. Natuurlijk zijn de Chinezen en Ja panners de traditie getrouw nog goede theedrinkers, terwijl ook de Rus sen hun eigen Kaukasische thee alle eer aan doen, maar de landen van het Britse Gemenebest blijven toch de best_ theeklanten65 van de hele thee- produktie nemen zij voor hun rekening. Trouwens: 80 vdn de theeproduktie komt ook van de landen uit dat Ge menebest als Ceyloii en India, zodat de thee voor het merendeel „in de fami lie" blijft. Dit wetende, kan een zinsnede als „Dank God voor de thee; wat zou de wereld zonder haar?" niet anders dan uit een Britse pen zijn gevloeid. Het was Sydney Smith,' die 't vijftig jaar geleden opschreef. Sindsdien is het theeverbruik in Engeland nog met de helft toegenomen. Die liefde voor de thee blijkt ook uit hetgeen men in Engeland altijd en over al hoort zeggen, in oorlog en vrede, bij vreugde en verdriet: „Let's put the kettle on and have a nice cup of tea". ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met b(jsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Vervolgverhaal. C. H. V. S. vraagt inlichtingen over een vervolgverhaal getiteld „Wee het land, waar de koning een kind is". Wij hebben echter geen boek kunnen achterhalen met deze titel. Het is trou wens lang niet zeker, dat dit verhaal in boekvorm is uitgegeven. Wij raden U aan de „Prins" uitgaven 1925-1930 ter inzage te vragen bij de openbare leeszaal te Middelburg of Vlissingen. Uitlaatgassen. De wed. G. v. H. maakt zich er bezorgd over, waar de uitlaatgassen van motoren in fabrieken blijven. Deze zijn toch schadelijk? Wanneer in fabrieken verbrandings motoren worden toegepast, moeten de ze voorzien zijn van een uitlaat, die vrij in de buitenlucht uitmondt (schoor steen of iets dergelijks). Deze uitlaat gassen zijn inderdaad schadelijk voor de gezondheid, o.a. door de aanwezigheid van koolmonoxyde (kolendamp). In het algemeen past men echter elektromo toren toe, waarbij dit probleem komt te vervallen. (J. O.) W.A.-verzekering. Kan een W.A.- verzekering voor een auto tot een maxi mum van 250.000,per gebeurtenis beschouwd worden als een voldoende risico-dekking in verband met rechter lijke beslissingen in voorkomende ge vallen van ernstig letsel aan derden? Dit vraagt de heer B. zich af. Op deze vraag kan nimmer een af doend antwoord gegeven worden, om de eenvoudige reden, dat men de om vang der W.A.-schade niet statistisch kan bepalen. In de praktijk is echter gebleken, dat een dekking van 250.000 gulden per gebeurtenis voldoende is. Er zijn inderdaad gevallen bekend, dat men meer diende te betalen, zodat in dien U een meer afdoende dekking wilt hebben, dezerzijds aanbevolen wordt, om uw autoverzekering te verhogen tot 500.000,per gebeurtenis. De premie zal beslist opwegen tegen de „zeker heid", welke U wenst! (v. d. V.) Slik als brandstof? Bij de mijnen is ook slik te verkrijgen en een abon- Foto N.V. C.P.I.M. ORANJEKALENDER 1959 VAN PRO JUVENTUTE: EEN KOSTELIJK BEZIT Deze kalender wordt uitgegeven dooi het Ned. Verbond der Ver. „Pro Ju- ventute". Deze vereniging beschermt en steunt kinderen-in-moeilijkheden. Bijzonder mooi is de reprodutie van een prachtige kleurenfoto van de Prin sessen Beatrix en Irene op het titel blad. Verder bevat de kalender ver scheidene onbekende foto's. U kunt deze Oranjekalender bestellen bij Van der Peijl, Yerseke - Kruiningen. De prijs bedraagt 2,75. nee komt op de gedachte, deze slik in de kachel te gaan stoken. Wij zouden U niet aanraden deze slik in uw haard of kachel te proberen. Slik is n.l. het gruis van vetkolen en kan alleen gebruikt worden in de ovens van een gasfabriek, die zo'n hitte heeft van 1300 C. Zelfs in de laatste oorlogsja ren bleek slik niet bruikbaar als huis brandstof, omdat het gruis het vuur verstikt en de vette walm en roet geen uitweg vinden door de beperkte schoor steenopening. Deze slik is wat de schip pers „puf" noemen en beslist niet ma ger! (G.) Meloen poten. De heer J. H. K. heeft een meloen gekocht van de groen teboer en wil de pitten in de tuin po ten. Zaden van meloenen moeten in het voorjaar liefst op warmte gezaaid wor den, b.v. in een kas of bak. Ook kunt U het proberen in een bloempot, waar in U enige pitten zaait en deze met een plastic hoesje bedekt en op een warm plaatsje, b.v. op de schoorsteen, laat ontkiemen. Verder in potjes verspenen, liefst op een warme lichte plaats en tenslotte in een 12 cm grote pot zet ten, in voedzame aarde. Na half mei bij gunstig weer kunt U ze buiten uit- planten, doch veel succes geeft dit meestal niet. De meloen houdt nu een maal van warmte en vooral van een warme voet, maar U kunt het probe ren. Zoek er een warm plaatsje voor op, een koude bak is nog beter. Als de jonge plantjes 3 S. 4 bladeren gevormd hebben, het kopje er uit ne men, waardoor de plant gaat vertak ken en vlugger vruchtranken zal vor men. Vruchtranken, waaraan al een aardig vruchtje zit, innijpen tot op 1 k 2 bladeren boven de vrucht. Het zaad van uw meloen nu droog en koel bewaren tot maart-april. (BI.) De natte buitenmuur. Om de nieu we huizen goedkoop te maken, past men inplaats van de spouwmuur wel eens een 1-steens buitenmuur toe. Al is deze inwendig bewerkt met hardboard, toch hebben de bewoners et last van, dat de muren aan de binnenkant uit slaan van het vocht. Hoe kunnen zij deze muren vochtwerend maken? Een éénsteensmuur bewerken met een vochtwerend preparaat blijft een lap middel. Steen is poreus en bij sterke en langdurige regen wordt de steen doortrokken van vocht. De vochtweren de laag wordt dan door de capilaire waterdruk losgewerkt en het vocht komt op de duur toch weer door de muur. Anderzijds wordt het vochttrans- port van binnen naar buiten belemmerd en wordt de muur nat van condensatie yan het vocht, dat door mensen, plan ten, koken, enz. in de kamer voortdu rend ontwikkeld wordt. U kunt veel beter de ventilatie verbeteren tussen de stenen muur en het board, door zachtboard (poreus) op dubbele pan latten tegen de stenen muur aan te brengen en door voldoende ventilatie hier tussen aan te brengen door roos ters in de buitenmuur. Eventueel kan tegen het onderste gedeelte nog hard board aangebracht worden tegen het doorstoten met de meubelen. Door deze ventilatie wordt het vocht, dat in deze spouw komt door de ventilatieroosters naar buiten afgevoerd, ongeacht of het vocht van buitenaf of vanuit de kamer via het zachtboard in de spouw komt. Cognac in vloerkleed. Mevr. v. d. P. had een heerlijke fles cognac tevoor schijn gehaald, maar nu heeft het vloer kleed er een fikse slok van meegekre gen. Het is haar niet gelukt, de vlek ken eruit te krijgen. Deze dame zal ons toch even moeten opgeven, van welke stof het vloerkleed gemaakt is. Het is altijd gevaarlijk een middel aan te raden, als we niet weten cm welke stof het gaat. (H.) Aanleg elektrisch licht. Als er in het huis in de slaapkamer geen elek trisch licht is, is de eigenaar dan ver plicht dit te doen aanleggen? Dat hangt er van af, hoe dat huis verhuurd is. Hebt U de kamer gehuurd zonder elektrisch licht, dan bent U daar mee akkoord gegaan en kunt U nü geen beroep doen op uw huiseigenaar. U zult de kosten van de aanleg zelf moeten dragen. Daarin heeft uw huis eigenaar gelijk. Vetvlekken op het behang. Deze vlekken kunnen worden verwijderd door er een papje op te leggen van pijp aarde. De volgende dag kan het poeder voorzichtig worden weggekrabd. Ook kan er een papje worden gemaakt van gebrande magnesia met benzine. Dit tot een kruimelige massa verwerken. Laten intrekken gedurende een paar uur en daarna verwijderen. Het komt ons echter voor, dat het beter is, de stukken waar zich de vlekken bevinden, er af te scheuren en hiervoor in de plaats wat nieuw behang te plakken. Indien het behang reeds wat verschoten is, dan kan het benodigde behang een dag of wat in de zon worden gelegd om bij te kleuren. (H. Kermisgids. Het adres van de Kermisgids, 't blad voor kermisexploi tanten, is Amsteldijk 44, Amsterdam-Z. Schaken. Woensdagavond werd de onderlinge competitie van de schaakclub „De Pion" voortgezet. De uitslagen waren: C. van SteeL. M. C. Manneke 01; A. C. WillemsenM. de Koeyer 1—0; Dr. PoldermanP. van Anrooy 10; M. de KoeyerA. C. Willemsen 10. Collecte-opbrengst. De opbrengst van de collecte voor de dierenbescherming was 133,Alle gevers(sters) hartelijk dank! Dammen. Voor de competitie le klas van de Z.D.B. speelde Yerseke I een wedstrijd tegen Oostdijk I. Het werd een gelijk spel. 11. De gedetailleerde uitslagen waren: A. de RooyE. Hennekey 02; P. van de VredeJac. van Iwaarden 02; J. LouwerseM. Sinke 20; A. van GemerdenJ. van Iwaarden 20; E. MinnaardA. van Weele 11; C. de Rooy Jr.L. Nieuwenhuize 11; E. JanseJoz. Boone 11; Fr. van den BoomgaardJ. Kriekaard 11; A. Rid derhofG. Hollestelle 11; J. Gunter M. de Bat 1—1. Filmnieuws. Scheldetheater presenteert a.s. za terdag 25 oktober Randolph Scott in de sterke Westernfilm „Duivels te paard", de meeslepende gschiedenis van de man die in zijn geboorteplaats terugkwam cm wraak te nemen, maar inplaats daarvan in een dol-driest avontuur verwikkeld werd. Een spannend en ac- tievol verhaal, dat zijn bekroning vindt in een opwindende „land-rush"; een wedloop om het bezit van een stuk land, waarbij alle middelen de laag- hartigste zowel als de stoutste niet uit gezonderd te baat worden genomen. In fascinerende kleuren. Gevonden voorwerpen Gevonden een motorhandschoen, een vulpen en een broche. Terug te beko men ter gemeentesecretarie. MIA60Babyderm-zeep WATERGETIJDEN WEMKI.OINGE Van 26 oktober1 november 1958 Maandag 27 oktober: Volle Maan HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.51 3.05 8.31 8.45 Maandag 3.28 3.38 9.00 9.14 Dinsdag 4.01 4.11 9.30 9.42 Woensdag 4.35 4.41 9.57 10.13 Donderdag 5.07 5.13 10.34 10.49 Vrijdag 5.37 5.41 11.10 11.23 Zaterdag 6.06 6.17 11.41 11.57 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1958 | | pagina 1