NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Impasse Thee-ceremoiiie doel roes van Dioden leven vergeten Pracht handen Huidgenezing i PU RO L 24STE JAARGANG No. 20 18 OKTOBER 1958 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Tube9Sct Hamea-Gelei Land- en Tuinbouw Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: BOUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnameataprga bfl vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur In welke uren gij het niet meent, zal de Zoon des men sen komen. Matth. 24 44. Daar gaan tegenwoordig stemmen op uit de christenheid van degenen, die menen in de tekenen der tijden de na derende wederkomst van de Zoon des Mensen te onderkennen. Anderen daar entegen zeggen, als in de dagen van Noach: „Dwaas die het gelooft. Ziet, Hij vertoeft te komen. De eeuwen gaan voorbij en andere geesten heersen over ons, sedert Hij hier rondwandelde. Neen, Hij komt niet weder". Ons aangaande, wij willen ons eenvoudig houden aan 's Heilands eigen woord: Ik kom weder tot u en zal u tot Mij nemen, opdat ook gij zijn moogt waar Ik ben. Maar wij willen tevens niet vergeten, dat alle menselijke berekening te kort schiet. Hij heeft ons gewaarschuwd: In welke ure gij het niet meent zal Ik komen. Dit geldt ook voor ieder onzer persoon lijk. Sedert de dodenzang „en hij stierf!" over de mensheid heeft geklonken, is datzelfde sterven voor de verloste door het bloed des Lams een Huiswaarts gaan, een opgenomen worden in heer lijkheid. Ook dat ogenblik komt voor ieder onzer, ook zelfs voor degenen, die door een lang ziekbed zijn voorbereid, onverwacht, toen ze het niet meenden. Houden wij dan ons hart en onze ziel bereid voor die ure. Opdat wij in Zijn heerlijkheid mogen ingaan. Zij zal ons niet berouwen De keus van 't smalle pad, Wij kennen de Getrouwe, Die ons heeft liefgehad. Dat ieder 't aangezichte Dus naar de Godsstad richte! (Uit een Dagboek! Hoe langer hoe meer begint de Ne derlandse regering in een impasse te geraken, zowel ten opzichte van het begrotingsbeleid als van de conjunctuur- politiek. Bezuiniging op de begroting of vermeerdering van inkomsten wordt verhinderd door de eisen, die het so ciaal-economisch beleid stelt en de zwakke compromis-regering deinst er steeds weer voor terug om op het ene of op het andere gebied ingrijpende maatregelen te treffen. Maar aanvraag om advies aan de S.E.R. duidt er op in welk een moeilijke situatie zij zich be vindt en hoe bang zij is haar vingers te branden. Zij vraagt adviezen van werk gevers en werknemers, in de hoop dat die met elkaar tot een soort vergelijk zullen komen, waarna de regering dan de weg van de minste weerstand zou kunnen kiezen en kan gaan tellen welke maatregelen nog juist door het parle ment aanvaard zouden worden. De situatie van ons economisch be stel laat het, vooral met het oog op de naaste toekomst, niet toe om flinke loonsverhoging toe te laten. Anderzijds zouden de subsidies op landbouwgebied en op woningbouw eigenlijk drastisch verlaagd moeten worden, om weer enig evenwicht in de begroting te bereiken, maar zonder nieuwe loonronden gaat dat niet. En éls er een nieuwe loon- ronde mocht komen, zo is nu door de vice-voorzitter van het N.V.V. verkon digd, dan moet deze nog niet dienen voor verlaging van bovengenoemde sub sidies maar alleen om de werknemers weer wat meer armslag te geven, die nu de bestedingsbeperking grotendeels te dragen zouden hebben! Tja, als er van een der partners in het overleg al zulke boude taal en zulke eisen worden gesteld, dan is het voor de daarmede zo graag in vrede levende regering al heel moeilijk om nog een compromis te vinden, dat zowel ons bedrijfsleven, met inbegrip van de agra rische sector, als de vakverenigingen tevreden zal stellen en bovendien nog onze economische conjunctuur op peil kan houden. We kunnen nu wel reeds voorspellen, dat wat er ook uit het overleg en het advies tevoorschijn zal komen, tenslotte slechts een uiterst zwak compromis zal overblijven, dat de moeilijkheden niet kan ondervangen en deze verschuift naar weer een volgend jaar, om maar eens te zien hoe dan de situatie weer zal zijn. Die zal ook dan geen verbete ring te zien geven, maar wie dan leeft wie dan zorgt. En' over goed anderhalf jaar zal er immers een nieuwe regering komen en dan moet die maar eens zien hoe ze er uit komt Van de huidige regering is een door tastend optreden zeker niet te verwach ten. Dat kan zij niet door het hetero gene samenstelling en door de uiteen lopende groepen waaraan de samen stellende partijen zich verwant voelen. De leden van deze regering zijn on getwijfeld stuk voor stuk mensen, die trachten het beste voor het land te be- i eiken dat op het ogenblik mogelijk is. Maar de parlementaire meerderheid waarop deze regering steunt is een te fragiel iets en moet met teveel interne verschillen rekening houden, is ook te veel uit op kiezerswinst, om tot gedurf de daden te komen en strenge heel meester te kunnen zijn. Toch kan het niet immer zo blijven doorgaan, dat wij de boeren maar met steeds meer belastinggeld blijven steu nen, dat wij de huren laag houden en de huizenbouw moeten stimuleren met steeds meer subsidie. Het land raakt steeds meer in de nesten door deze kunstmatige hulp, die geen oplossing brengt, integendeel ons steeds grotere achterstand bezorgt. Het kan zo niet doorgaan of we ko men in een volkomen inflatie terecht. Deze subsidies moeten op den duur ver minderd worden, de inkomstenbelasting, die op één na de hoogste is van west- Europa, moet worden verlaagd en er zal dus een knoop moeten worden doorge hakt. Dat kan niet worden een nóg groter dirigisme, omdat dit de verkeer de weg blijkt te zijn. De oplossing zal uiteindelijk dus naar de andere kant gezocht moeten worden; dat kan op den duur niet uitblijven. Met het oog hierop moet men ook de heftige acties be schouwen, die het N.V.V. momenteel reeds ontketent om de positie van de werknemers reeds bij voorbaat tegen on ontkoombare aanslagen zo goed moge lijk te beveiligen. Maar de nationale economie is en blijft onderhevig aan de internationale, die zich nu eenmaal niet laat dirigeren zoals men dat hier zo nodig acht om sociale posities te verzekeren. Het di lemma voor de regering wordt steeds ernstiger en voor het land is het 't erg ste, dat deze regering er niet uit zal komen, maar verder zal zakken in het moeras van haar eigen compromissen. H. VAN WERMESKERKEN (Nadruk verboden) Het Is de Hememells die 't 'm doet die opgaan naar het theehuis. In die kleine ruimte proberen zij korte tijd de roes van het moderne leven te ver geten. Tot en met 10 november wordt in het Haagse Gemeentemuseum een exposi tie van Japanse kunst gehouden, waar in de invloed van de thee-ceremonie op de kunst sterk tot uitdrukking komt. ZAAIZAADONTSMETTING IN NIEUWE BANEN Zaaizaadontsmetting is wel een van de oudste methoden ter bestrijding van plantenziekten. Men deed dit in vroeger tijden met zeer primitieve middelen. Hierin is veel verandering gekomen, en nog steeds zoekt de chemische industrie naar nog nieuwere en betere middelen, vooral wordt veel aandacht geschonken aan de behandeling van het zaad tegen bo demschimmels en bakteriën, alsmede tegen dierlijke parasieten. Tot voor kort werd bijv. voor de zaadontsmetting alleen maar een kwik houdend middel gebruikt, maar ook hier is gebleken, dat men kiemschim- mels evengoed bestrijden kan met TMTD bevattende produkten. Bovendien beschermt TMTD de jon ge kiemplant in de bodem tegen aller lei schimmels en bakteriën, maar ook larven van insekten kunnen het zaad en het kiemplant je belagen. Daarom verdient bij de zaadontsmet ting de voorkeur te worden gegeven aan die produkten, welke naast TMTD, ook aldrin bevatten omdat men dan met één behandeling kan volstaan. Vele insektenlarven kunnen een ge was gedurende de late herfst en de winter beschadigen. Is deze vreterij ernstig, dan zullen vele kiemplantjes wegvallen en komt het gewas in het voorjaar slecht te staan. Larven van de fritvlieg, de smalle graanvlieg, de graanaardvlo, ritnaal- den, emelten en andere insektenlarven veroorzaken deze wegval. Door het zaad te behandelen met 3 gram van bovengenoemd middel per kg kan deze aantasting worden tegengegaan. Ook bij de bescherming van bonen, alsmede ter bestrijding van de bonen- vlieg zijn zeer gunstige resultaten met Aatidrin bereikt. Het is dan ook be grijpelijk dat voor de bescherming van jonge plantjes door middel van deze nieuwe wijze van zaadbehandeling gro te belangstelling bestaat. Een dergelijke methode is zeer een voudig, gemakkelijk en weinig kost baar. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Oud Japans gebruik nog steeds in ere De thee van de Japanse thee-ceremo nie is een geheel andere drank als die wij plegen te drinken. Voor deze plech tige ceremonie gebruikt men namelijk geen aftreksel van theebladeren, maar een opgeklopt mengsel van groene thee poeder en kokend water. Die gewoonte dateert nog uit de tjjd, toen ook de Chinezen hun thee zo dron ken. Mét de Boeddhistische Zen-leer is de thee van het Aziatische continent overgestoken naar het land van de rij zende zon. De ceremonie had en heeft, want ook thans hoort een grondige kennis van de theeceremonie nog tot de op voeding van jonge meisjes plaats in de tuin, in een afzonderlijk theehuisje, waarvan de afmetingen streng zijn voorgeschreven. Een deur heeft het niet; slechts een kleine vierkante ope ning, waar de vijf niet meer en niet minder deelnemers aan de ceremonie achter elkaar door moeten kruipen. De thee-meester doet de poederthee met een bamboelepeltje uit een thee urntje in een drinkkom, schept er uit een ketel een beetje kokend water bij, klopt de poeder met een bamboekwast tot een schuimende, bruisende substan tie en biedt de kom aan een der gas ten aan. Die slurpt deze in precies drie en een halve teug helemaal leeg, draait de kom om, spreekt enige woor den van lof tot de gastheer en geeft 'm aan de theemeester terug, die de kom onmiddellijk afwast en droogt, om er de volgende gast mee te bedienen. Al deze handelingen hebben een die pere inhoud, als men de thee-ceremo nie beziet vanuit de Zen-leer, zoals ook de bij de ceremonie gebruikte voor werpen alle een bepaalde voorgeschre ven vorm moeten hebben. Thans heeft de thee-ceremonie in Japan haar gods dienstig karakter verloren. Dat neemt echter niet weg, dat er nog steeds vele kunstgevoeligen en verzamelaars z(jn, P. M. I. Het balatum, dat ik ge legd heb op mijn betonnen vloer, ver toont steeds meer rimpels. Het is al een paar keer bijgesneden. Wat staat mg te doen? Antwoord: Balatum loopt vrij sterk uit, zoals trouwens de meeste soorten zeil. Wanneer het vakkundig ge legd wordt, dan worden de banen eerst met een overlap van een enkele cm over elkaar heen gelegd. Het eerste half jaar kan het zeil dan „uitgelopen" worden, waarbij de lengte en breedte vermeerde ringen opgenomen worden doordat de banen over elkaar heen schuiven. Pas wanneer het zeil voldoende is uitgelopen, worden de banen op maat gesneden en aan elkaar vastgelijmd. Hierbij wordt dan nog rekening gehouden, dat het resterende uitlopen opgenomen kan wor den, doordat het zeil onder de plint kan schuiven. W. A. v. D. Stelt een drietal vra gen over vernieuwing van de stook inrichting enz. Antwoord: De afmetingen en soort te gebruiken vuurvaste steen hangen af van de aard en afmetingen van de „stookinrichting", evenals van de toegepaste brandstof en of er al dan niet van een aanblaasinrichting of kunstmatige trek gebruik gemaakt wordt. Wendt U zich eens met uitvoe rige gegevens betreffende de bedoelde stookinrichting tot de N.V. Chamotte- Unie te Geldermalsen. P. M. I. Wat is gevaarlijker, ge woon of butagas? Antwoord Butagas en stads- gas zijn in principe even schadelijk en beide gevaarlijk voor de gezondheid. Hierbij dient men dan nog te bedenken, dat stadsgas een kenmerkende geur heeft, butagas echter reukloos is. Stads gas is lichter dan de lucht en stijgt dus op, butagas is zwaarder en zal zich dus langs de vloer verspreiden bij lek kage. Butagas bevindt zich onder druk in de stalen flessen in de vorm van vloeistof, die verdampt bij het openen van de gaskraan. Voor dit verdampen is warmte nodig, die aan het gas ont trokken wordt, waardoor dit afkoelt. Bij het onttrekken van gas uit de fles koelt de inhoud dus af. Vocht dat altijd nog wel in het gas aanwezig is, kan 't winters daardoor reeds bevriezen, ai i3 de omgeving nog iets boven nul gra den. C. N. Stelt diverse vragen. Antwoord: Mej. Stina Free woont in de Artilleriestraat te Bergen op Zoom. Tot voor kort werkte zij op een fa briek, doch toen er plannen kwamen zeepsop en tenslotte nawrijven met witte was. Mevr. D. De glasruit van mijn nieuwe haard is rood verband. Waar mede kan ik deze ruit weer schoon krij gen? Antwoord: Dat zal moeilijk gaan nu die ruit eenmaal zover is ingebrand. Glasruiten moeten regelmatig worden schoongemaakt en bovendien moet U er streng op letten, dat het vuur niet te dicht bij de ruit komt, want dan is het onherroepelijk mis met uw ruitje. Voor zichtig schuren wil nog wel eens wat helpen, maar de kans op succes is nu wel zeer klein. Abonnee. Kunt U mij ook zeggen of een kleine zelfstandige, die in de winter „uitgevroren" raakt, recht heeft op uitkering en zo ja, tot wie hij zich dan moet wenden? Antwoord: Er bestaat een der gelijke regeling, waarover de dienst van sociale zaken in de woonplaats van betrokkene hem nader kan inlich ten. De vraag of uitkering verleend wordt, hangt af van vele factoren, die ter plaatse worden onderzocht. voor de kanaalwedstrijd werd zij ge traind door de badmeester van het gem. zwembad te Bergen op Zoom en deze heeft haar een betrekking aan het zwembad bezorgd. De kosten van de reis en de volgboot heeft zij zelf moe ten betalen en dit geld is met steun van anderen bijeengebracht, o.a. uit haar woonwijk. Logies had zij gratis. 2. De luchtbuks van de circusartiest, die U zag, is vermoedelijk een speciaal voor hem vervaardigde buks, aange zien dergelijke buksen niet in de han del zijn. Men kent wel een repeteer- luchtbuks, doch die beperkt zich slechts tot de mogelijkheid een klein aantal ronde kogeltjes in een magazijn te doen. Na elk schot moet de buks weer ge spannen worden, doch men behoeft geen kogeltje in te brengen. Abonnee. Betreft uw vraag over het aankleven van strijkgoed aan het strijkijzer. Antwoord: Om het aankleven van het strijkijzer tijdens het strijken te voorkomen, doet men een klein stukje boter in de stijfsel. Ook kan 1 lepel ge pulveriseerde borax op 4 liter stijfsel voorkomen, dat het strijkijzer plakt. M. W. Hoe moet ik een jonge schildpad, ter grootte van een lucifers doosje, behandelen? Antwoord: Dit beestje moet af en toe in de gelegenheid zijn een bad te nemen. Hiertoe plaatst U een laag bakje in zijn nabijheid, gevuld met wa ter. Een stukje kurkschors er in is zeer aan te bevelen. Als voedsel kunt U ge ven bubifex, vliegjes en watervlooien. J. H. G. Hoe kan ik loszittende mesheften weer vastzetten? Antwoord Door de heften er uit te trekken en de opening op te vullen met een mengsel van 2 delen colofo- nium en 1 deel gemalen krijt. Daarna maakt men de kling van onderen heet en duwt deze in het heft. Abonnee. Kunt U mij het adres geven van onze minister van Sociale Zaken, mej. Marga Klompé Antwoord: Het is maar goed dat U de naam opgegeven hebt van de minister, want mej. Klompé is geen minister van sociale zaken, maar van maatschappelijk werk. U kunt haar be reiken aan het ministerie te 's-Graven- hage, of aan haar adres Mauritskade 25, eveneens te 's-Gravenhage. Mej. v. S. Hoe kan ik een goot steen, gemaakt van wit-zwarte te geltjes het beste schoonmaken? Antwoord Met het alom beken de schuurmiddel. Daarna afwassen met Dringend noodzakelijk. Ons dorp is de laatste jaren veel op geknapt, prima verlichting, goede stra ten, maar helaas een zeer slechte rio lering. Wanneer er een flinke hui komt staan er enkele straten zo onder water, dat passeren van deze straten niet mogelijk is, terwijl bij verschillende huizen het water dan naar binnen stroomt. Wij zouden gaarne een nieu we toren zien, maar een betere riole ring is dringend nodig! - Red. Filmnieuws. Scheldetheater brengt zaterdag 18 oktober a.s. om 8 uur John Wayne in een fascinerend verhaal vol spanning en actie als „De gevangene van de woestijn". Een jarenlange speurtocht door eindeloze ruimten, levert de bevrij ding op van een mooi jong meisje, op gegroeid als Indiaanse sqauw, en bereid haar liefde te geven aan de man, die haar bevrijdde. In vistavision en tech nicolor. Schaken. Woensdagavond werd de onderlinge competitie van de schaakclub „De Pion" voortgezet. De uitslagen waren: M. de KoeyerA. Beerens 01; Dr. Polder manJ. Zuidweg P. van An- rooyC. van Stee 01; A. Beerens M.de Koeyer 10. Openstelling mosselzaadbanken Waddenzee. Op 21 en 22 oktober en op 4 en 5 november a.s. zal gelegenheid gegeven worden tot het vissen van mosselzaad en halfwas moselen op de natuurlijke banken in de Waddenzee, welke gele gen zijn zuid-west van de lijn gaande van de toren van Minnertsga in Fries land naar de toren van Midsland op Terschelling. Hierop zijn enkele uitzon deringen. Zo zal niet gevist mogen worden in het gebied begrensd door de lijn gaande van het groene havenlicht van Harlingen over de zwarte bakens no. 5, 3 en 1 van het Molenrak naar baken rood no. 4 van het Z.O. Rak en vervolgens over de rode bakens van het Z.O. Rak naar het rode baken no. 24 van het Z.O. Rak en vandaar naar het magazijn op de afsluitdijk in de Middelgronden. Met mosselzaad en de mosselen zullen uitsluitend mogen wor den uitgezet op de in concessie verkre gen percelen in de Waddenzee. Er zal niet gevist mogen worden tussen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopkomst. De desbetref fende vergunningen zullen door de Op zieners der Visserijen worden uitgereikt te Harlingen en te Den Oever op 21 oktober en 4 november telkens te 6.30 uur. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 19—25 oktober 1958 Zondag 19 oktober: Eerste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. 8.02 8.28 1.27 1.53 8.57 9.36 2.23 2.51 10.16 11.02 3.36 4.15 11.44 5.06 5.37 0.21 12.53 6.18 6.41 1.26 1.48 7.10 7.31 2.13 2.28 7.55 8.11

Scheldebode | 1958 | | pagina 1