NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq cfeuc/dópaarwet Snuif en wrijf 24STE JAARGANG No. 18 4 OKTOBER 1958 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN De Zilvervloot vaart Land- en Tuinbouw Bouw Kinderhuis Plaatselijk Nieuws YERSEKB REDACTEUR: BOUAANSE KAAI 21 - TELEF. 011802453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Zijt nuchteren en waakt, want de tegenpartij, de duivel, gaat om als een briesende leeuw, zoekende wie hij zou mogen verslinden. Dewelke weder staat. 1 Petr. 5:8, 9. Men heeft voorwaar weinig geleerd in de moeilijke school van het leven, als men dit woord des Apostels niet uit eigen ervaring heeft waar bevon den. Het is de herinnering aan een bange ure in zijn leven, toen hij bezweek voor de verzoeking, waarop hij niet had ge rekend, die Petrus zo beslist van de in vloed des bozen doet spreken. Wij allen hebben zulke herinneringen, als we ons zelf leerden kennen. Wij allen weten daarvan mee te spreken, hoe machtig de Verleider op ons kan inwerken. Hoe hij ons nu tot daden, of, als hij daar toe geen vat op ons heeft, dan tot zon dige gedachten brengt, die als een muur opwerpen tussen ons en onze God. Wij kunnen met huivering terugden ken aan donkere uren, aan zwakke ogenblikken, aan boze woorden. Aan daden, die tegen ons getuigen. O, slaan wij dan die woorden niet over, waar mede de Apostel besluit: „Dewelke we derstaat". Dat woord hoort er bij en wijst ons hier naar Een, die de Satan heeft overwonnen. In Wiens kracht wij ook sterk kunnen zijn, om te weder- staan elke invloed en elke verleiding, die ons zwakke hart wil omvoeren. Gij, o Heiland, zijt mijn kracht, Gij mijn hoog vertrek, o Heer, Gij sterkt zwakken door Uw macht, Geef mij dan Uw kracht, o Heer. (Uit een Dagboek) De spaarbanken en de postkantoren hebben hun deuren wijd open gezet en wachten op hun nieuwe klanten: de jon gens en meisjes tussen de 15 en 21 jaar en ex-militairen tot 24 jaar, die mee gaan doen aan het nieuwe ideaal spaarplan DE ZILVERVLOOT, zoals de nauw samenwerkende landelijke spaar- instellingen de op 1 oktober in werking getreden Jeugd-spaarwet noemen. Nieuw is dit plan, omdat voor de eer ste maal in ons land het Rijk het jeugd- sparen zal bevorderen door het geven van een dikke premie na een aantal jaren sparen. Dit extra bedrag gaat tien procent bedragen van het bij de spaarinstelling beschikbare tegoed aan inleg en rente samen. De premie is dan ook de grote gel delijke attractie van het ideaal spaar plan DE ZILVERVLOOT, dat tot voor naamste doel heeft de jongeren van Nederland te prikkelen tot sparen. Wie zijn oor te luistem legt bij spaar- instellingen en jeugdorganisaties, zal gauw genoeg merken met hoeveel geestdrift de nieuwe regeling is ont vangen. De spaarinstellingen behoeven niet bang te zijn dat hun klantjes niet komen opdagen. Bij hen is nu de klant waarlijk Koning. Hij spaart, krijgt de gewone spaarrente van rond 3 procent of meer en kan na ten minste zes jaar de tien procent premie incasseren. Met een dikke portefeuille gaat de jonge spaarder naar huis. De premie is overigens niet zo maar een geschenk van het rijk, omdat de mi nister van financiën toevallig eens een gulle bui had. De jonge spaarder zal dat ook wel merken: de premie wordt verdiend. Geld uitgeven is heel wat gemakkelij ker en verleidelijker dan dat geld regelmatig naar spaarbank of postkan toor te brengen. De premie is een steun, een duw in de richting van het sparen, een middel om de spaarzin in Nederland weer aan te kweken. De regering heeft daarbij het oude beginsel „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" gevolgd en haar eerste maatregel is gericht op de jon geren. Was het tot nu toe dan zo slecht ge steld met de spaarzin? Het is niet ge makkelijk hierop een geheel juist ant woord te geven. De statistieken over het sparen by de jeugd zyn lang niet volledig, doch uit de gegevens die ter beschikking staan, hebben de deskun digen wel afgeleid dat er vooral door de jongeren aanzienlyk meer gespaard zou kunnen worden dan thans. In de premie en de verdere voorwaarden van de nieuwe wet menen zy die aanmoedi ging tot sparen te geven, die vele jon geren over het „dode punt" kunnen helpen. Zelfs hebben de experts een ra ming gegeven, hoeveel er onder de nieu we regeling zal kunnen worden ge spaard en zij komen tot een bedrag aan extra besparingen van 150 miljoen gul den na 10 jaar jeugdsparen. De omvang van dat bedrag brengt direct een ander aspect van het sparen naar voren. Zoals ook zo veel andere landen staat Nederland aan de voor avond van een tijdvak, dat enorme som men geld aan investering zal vragen. De Delta-werken, de wegenbouw, het scheppen van voldoende werkgelegen heid voor onze steeds groeiende bevol king, de voortschrijdende techniek, alles eist geweldige kapitalen. Voor ons land is het een geweldig probleem waar dat geld allemaal vandaan moet komen. Het extra spaarbedrag van 150 miljoen is natuurlijk maar een schijntje van wat er in de toekomst in totaal nodig zal zijn. Het is echter wel een aanwijzing dat, zou het de overheid lukken met haar maatregelen grote delen van onze bevolking ertoe te krijgen het sparen op te voeren, het investeringsprobleem een stap dichter naar de oplossing zou zijn gebracht. Belangrijker evenwel is het directe belang van de jeugd om na een aantal jaren sparen een niet onbelangrijk be drag in handen te krijgen. De Jeugd-spaarwet heeft het grote voordeel zo eenvoudig en overzichtelijk te zijn, dat ieder haar werking kan be grijpen. Wie mee wil doen, hoeft maar een spaarbank, boerenleenbank of post kantoor binnen te lopen en zijn hand tekening te zetten onder een spaar- overeenkomst. Dit kunnen de jongens en meisjes tussen de 15 en 21 jaar zelf doen. De handtekening van ouders of voogden is niet nodig. De wet maakt direct al een uitzon dering op deze leeftijdsgrenzen: zy die in militaire dienst zijn geweest, kunnen aan het jeugdsparen mee doen tot aan hun 24ste jaar. De overeenkomst stelt aan de spaar der twee eisen: hij moet per jaar ge middeld ten minste 30 gulden inleggen en hij moet dit in het algemeen ten minste zes jaar volhouden. Is aan deze twee minimum voorwaarden vol daan, dan ontvangt hij de tien procent premie. De spaarder mag ook meer inleggen, maar niet meer dan 200 gulden per jaar. De uiterste spaartijd is negen jaar, hierna loopt de overeenkomst af evenals aan het einde van het jaar, waarin men 29 jaar is geworden. Dat zyn dus de maximum voorwaarden. De premie van tien procent wordt gegeven over het gehele tegoed bij de spaarbank, dus ook over de gekweekte rente. Binnen deze regels heeft de jonge spaarder alle vryheid. Hij kan op een gegeven jaar minder inleggen dan 30 gulden, als hij in voorgaande jaren zo veel heeft ingelegd dat hij het gemiddel de nog haalt. Zou hij op een gegeven ogenblik dringend wat geld nodig heb ben, dan kan hij van zijn tegoed tot dat bedrag opvragen, dat hy in het lopende jaar heeft ingelegd. De spaarovereen- komst kan naar zijn believen zes, zeven, acht of negen jaar duren en voor ex- militairen in bepaalde gevallen zelfs 10 jaar. In al deze gevallen blijft de pre mie gegarandeerd. Maar de premie vervalt wanneer niet aan de voorwaarden wordt voldaan. De spaarder is wel vrij om op ieder ogen blik op te houden met sparen zijn tegoed rente staat te zijner beschik king maar doet hij dat binnen de zes jaar, dan krijgt hy geen premie. Ook hierop is weer een belangrijke uitzondering: de premie wordt namelijk desgewenst wél gegeven, indien de spaarder gaat trouwen en ten minste drie jaar heeft meegedaan aan de re geling, doch bij zijn huwelijk over zijn gespaarde geld geheel of gedeeltelijk wil beschikken. De vrijwilligheid staat in de hele re geling voorop. Niets dwingt iemand tot deelname, niets houdt hem tegen als hij er ontijdig mee op wil houden zo hij het sparen niet meer kan of wil voortzetten. Ook de jongelui die op school gaan en nog geen eigen inkom sten hebben, kunnen aan de spaarrege ling meedoen, wanneer hun ouders hen willen helpen. Zo maakt de regeling op alle punten een uitstekende indruk. De jongeren van Nederland, als ook zeker hun ouders, zullen zeker deze kans zien en grijpen. DE ZILVERVLOOT kiest zee en het zal haar aan een enthousiaste bemanning zeker niet ontbreken. NAJAARSBEMESTING IN DE FRUITTEELT De bomen hebben flink gedragen, ap pels en peren in overvloed. Maar veel fruit vergt natuurlijk extra krachten van de boom, voedingsstoffen die zij uit de grond weer moet betrekken. De voor raad aan fosfaat en kali, aan kalk en magnesium is duchtig aangesproken. Aanvulling is nodig. Wanneer zullen wij die geven? Aanvulling in de boomgaard van alle basis-voedingsstoffen is het meest pro fijtelijk in het najaar. Fosfaat en kalk blijven rustig in de grond bewaard en magnesium (bijv. in de vorm van kie- seriet) komt in het najaar gestrooid veel beter tot zijn recht, dan later toe gediend. Maar kali dan? Talrijke proeven, in de laatste jaren genomen, hebben be wezen dat de gestrooide kali zich op hoopt en vastgehouden wordt in de bovenste centimeters van de boomgaard- grond. Dit heeft de voorlichters tot de conclusie gebracht: dan is het altijd voordeliger ook deze meststof direct in het najaar vast te geven! Want kijk, wanneer de winter soms erg nat mocht zyn, dan bestaat de kans dat de kali ook wat dieper doordringt in de grond. Dit is een voordeel voor de boom. De wortels kunnen er dan beter bij. En bovendien: de boomgaard die goed met kali is verzorgd, is beter be stand tegen vorstschade, een beveiliging die men door een najaarsbemesting er extra bijkrijgt. In de moderne fruitteelt ook daar, waar men thans de voorkeur aan de chloorarme produkten geeft is der halve een kalibemesting in het najaar sterk aan te bevelen. Ten behoeve van de bouw van een kinderhuis in de Jordaan te Amster dam, heeft de Minister van Justitie toestemming verleend tot het houden van de 2e aandelenloterij, met een zeer attractief karakter. De hoofdprijzen zijn n.l. twee Daf-de- Luxe personenauto's, welke men reeds kan winnen door het kopen van een coupon-lootje ad 0,50. Koopt men een geheel aandeel-lot (6 couponlootjes) ad 3,-, dat zijn dus zes kansen op zo'n prachtige auto, heeft men daarbij bo vendien de extra kans op de premie t.w.v. 4000,bestaande uit een vol maakt assortiment Philips apparaten: televisietoestel met antenne, radio grammofoon, hoogtezon, draagbare ra dio, strijkijzer, infraphil, ventilator, koffiemolen, alsmede een koelkast en een wasmachine-centrifuge combinatie. Deze loten ad 0,50 (of 3,zijn te bestellen bij de Stichting Bouw Kin derhuis „De Palm", Brouwersgracht 93 te Amsterdam. Wenst men t.z.t. een trekkingslijst te ontvangen, dan 15 cent extra bijstorten. Postgiro 39983 of Gem. P. 2325. Aangezien deze loterij slechts 20.000 aandeel-loten (120.000 coupon-loten) omvat, is het dus van belang spoedig te bestellen, wil men de kans op zo'n DAF-auto en de premieprijs ad 4000, niet ontgaan. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief K. P. Tot wie moet ik mij wenden voor inlichtingen inzake het kopen of huren van bouwgrond op het industrie terrein te Goes? Antwoord Stelt U zich in ver binding met de heer Directeur van de Gemeentewerken, adres: Schoolstraat 1, Goes. W. S. Myn moeder is op 31 maart overleden. Zij genoot uitkering ingevol ge de algemene ouderdomswet. De in haar bezit zijnde stukken leverde ik in. Na haar laatst ontvangen uitkering waren er 27 dagen verlopen toen ze stierf. Hebben wij als erfgenamen nog recht op enige uitkering? Antwoord Uw moeder overleed op 31 maart, dus op de laatste dag van de maand. De regeling is zo (aannemen de dat zij weduwe was), dat zij in de maand maart reeds een uitkering heeft genoten over die maand. Een alleen staande persoon heeft recht op uitke ring tot en met de laatste dag van de maand waarin het overlijden plaats had. De erfgenamen hebben derhalve geen enkel recht meer op enige verdere uit kering krachtens deze wet. De uitkering heeft niet plaats per dag, maar per maand. Zij gaat in op de eerste dag van de maand, waarin iemand 65 jaar wordt en zij eindigt voor alleenstaande personen onherroepelijk bij overlijden. J. C. V. Kan men weckflessen met brandspiritus sluiten inplaats van met druppels, welke hiervoor in de handel zijn gebracht? Antwoord: Brandspiritus is ge denatureerd, dus voor de consumptie ongeschikt gemaakt. Al verbrandt de spiritus zelf, om de bijmengselen zou den wij het gebruik er van bij het in maken afraden. Zuivere spiritus of al cohol kan wel dienst doen, inplaats van speciale inmaakdruppels. Dit geldt ech ter alleen voor vruchteninmaak. Van een conserverende werking is geen sprake. J. G. Ik heb een aanslag ontvan gen van de directeur van het Grootboek Woningverbetering. De aanslag ad 392,komt mij wel heel hoog voor. Is deze aanslag juist? Antwoord: Een kleine bereke ning leert ons dat deze aanslag onge veer juist is. De huurverhoging be draagt 25 Hiervan moet de helft geblokkeerd worden, dat is dus 12% De huursom bedraagt 3151,per jaar, 12% van dit bedrag is 393,87. A. v. R. Van de zomer zijn wij in Barcelona geweest en ook op de Tibi- duba, de kerk door Don Bosco gebouwd. Is de kerk in de burgeroorlog kapot geschoten in zijn geheel en is de criptie alleen gespaard, of zijn ze nog steeds aan het bouwen en is de kerk nog nooit klaar geweest? Antwoord: De Tibidabo is geen kerk, doch een berg ten N.W. van Bar celona, vanwaar men een prachtig ge zicht heeft op de stad en de zee. Met een kabelbaantje kan men tot bij de top komen. De berg is vooral bekend door de vlakbij het eindstation van deze kabelbaan gelegen kermis en dans gelegenheid. Wat de onvoltooide kerk betreft, hier zal de „Sagrada Familia" bedoeld worden; de architect van deze nieuwe kerk was Gaudi. Daar deze kerk wordt gebouwd van het geld, dat door vrijwillige bijdragen binnenkomt, is pas één gevel voltooid. R. K. De laatste tijd werd ik van diverse zijden gewaarschuwd voor het drinken van coladranken. Mij werd her haaldelijk verzekerd, dat het gebruik nadelige gevolgen zou kunnen hebben en ik ontmoette mensen, die er niets van wilden weten. Verder werd mij o.a. verzekerd, dat in ons land cola bij de marine verboden zou zijn. Het is mij bekend, dat het een spoor coffeïne be vat, maar dat zit er in koffie ook! Zijn er werkelijk gevallen bekend van na delige gevolgen van dit drankje? Antwoord: Als ik het wel heb, zijn de hoeveelheden coffeïne wisselend en is het niet juist om van „een spoor" te spreken. Of er nog andere eventueel schadelijke bestanddelen in zitten is mij niet bekend. Ik heb ook nooit gehoord van echte nare gevolgen, maar zoals alle teveel schaadt, zal het ook wel met deze drank zijn en in ieder geval ben ik er geen voorstander van, dat kinderen dit vocht maar onbeperkt zou den gebruiken. Aan de andere kant schrijft een huisarts bepaalde patiënten, die geen koffie gebruiken, soms een coffeïnehoudende coladrank voor! Abonnee. Legt een (kat) uil eieren of brengt hij jongen ter wereld? Antwoord Een uil is een nacht roofvogel en legt dus eieren. Deze ziju wit en bijna geheel rond. Het aantal varieert van 2 tot 10. Tot de groep kat uilen of gladkoppen behoren de kerk uil, de bosuil, de steenuil en de sneeuw- uil. De andere soorten zijn ooruilen. A. K. Wat wordt bedoeld met de dierenriem Antwoord: De zodiak (dieren riem) is een denkbeeldige gordel aan het uitspansel, waarin de zon, de maan en de planeten zich bewegen. De gordel is door 12 sterrenbeelden in sectoren verdeeld, n.l. Ram, Stier, Tweelingen, Kreeft, Leeuw, Maagd, Weegschaal, Schorpioen, Schutter, Steenbok, Water man en Vissen. Dit zijn symbolen in de astrologie, de oud-oosterse of Babyloni sche wereldbeschouwing, gebaseerd op het denkbeeld, dat het lot van de mens wordt bepaald door de stand van de sterren, dus dat er samenhang is tussen het gebeuren op aarde en de bewegin gen der hemellichamen. G. V. Wat is de betekenis van Taptoe Antwoord: Een taptoe is een avondsignaal, dat vroeger de soldaten uit de café's naar de kazerne riep (tap kraan, toe dicht). Thans militaire muziek, met begeleiding van hoornbla zers en trommelslagers. C. G. B. Kunt U mij helpen aan een lijst van de 333 nog resterende kas telen, of nog liever aan die van de 2311 kastelen, die Nederland vroeger telde? Antwoord: Er bestaat een sta tistisch overzicht, uitgegeven door de Nederlandse Kastelenstichting, dat ge tallen geeft. Een volledige lijst van de 2311 kastelen bestaat niet, maar over de 333 nog bestaande verschaft ge noemde statistiek en verder het boekje „Kastelen in nood" door kol. P. J. Droog, P. H. Pelser en A. L. J. M. Schellart (uitgave De Bezige Bij) in teressante gegevens. Helaas staat onze plaatsruimte niet toe alles in deze ko lommen te vermelden. Wendt U tot J. H. E. baron van Nagell, Driebergse- straatweg 27, Doorn, de voorzitter der Ned. Kastelenstichting. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Jeugdvaardigheidsproeven V.Z.O.S. Vorige week zaterdag legden een aantal jeugdleden van de gymnastiek vereniging V.Z.O.S. de jeugd-vaardig- heidsproeven af. Dat er door de jeug dige gymnasten goed was getraind spreekt wel uit de uitslag van deze proeven, want slechts één jongen moest worden afgewezen. Het eerste gedeelte van deze proeven werd op het sport terrein aan de Marijkelaan afgelegd en het tweede gedeelte in het gymnastiek lokaal. Het geheel stond onder leiding van de directeur dhr. Van Boven, die hierbij werd geassisteerd door de leid sters Van Damme en Eckhardt. De jury werd gevormd door de dames Van de Plasse en Willemsen en dhr. Ossewaar- de. Als kringgedelegeerde was aanwe zig dhr. Van Weele. In totaal slaagden in de A-klasse 30 meisjes en 10 jongens en in de B-klasse 8 meisjes en 12 jon gens. In de B-klasse moest 1 jongen worden afgewezen. De geslaagden wa ren: A-klasse. Meisjes: C. M. Hartoog, L. A. Nijssen, J. Koeman, A. Pekaar, A. M. Catshoek, H. W. de Rooy, G. L. J. van Kruiningen, C. J. Slabbekoorn, L. A. van der Jagt, L. A. J. Vette, P. C. Hoogstrate, W. P. T. van de Velde, A. C. van Strien, L. A. M. van Dalsen, D. Snoep, B. de Jager, J. de Jager, J. P. van Stee, E. E. de Leeuw, A. Paauwe, K. E. Minnaard, J. L. Poley, G. C. Fi- lius, C. C. van Es, M. C. Hollemans, I. C. Danker, F. J. Diesveld, W. Min naard, D. M. L. Manneke, S. M. Eck hardt. Jongens: J. Vette, C. P. de Blaay, J. M. Paauwe, W. Catshoek, C. Filius, F. J. Huige, M. P. Duinkerke, J. C. Waverijn, J. J. van Oeveren, J. Huige. B-klasse. Meisjes: M. E. M. Dies veld, E. A. Hoogesteger, N. de Koeyer, J. C. Duinkerke, A. E. Hovestadt, J. Murre, S. A. de Koeyer, M. D. Ver- schuure. Jongens: P. A. Pekaar, J. D. Pikaar, D. M. Schipper, J. A. Meyaard, M. A. Meyer, A. M. de Leeuw, H. C. Glerum, G. de Jager, R. Verwijs, J. Verbrugge, F. Sanderse. WATERGETIJDEN WKMBLDINGK Van 511 oktober 1958 Maandag 6 oktober: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.35 7.56 1.04 1.19 Maandag 8.20 8.54 1.48 2.06 Dinsdag 9.26 10.12 2.49 3.20 Woensdag 10.54 11.40 4.12 4.49 Donderdag 12.26 5.42 6.11 Vrijdag 1.02 1.30 6.50 7.08 Zaterdag 1.56 2.17 7.40 7.54 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1958 | | pagina 1