NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Voor de balie: Vacht handen 24STE JAARGANG No. 17 27 SEPTEMBER 1958 n J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw EXPO onherroepelijk dicht op 19 oktober. VAN WILLEGEN Plaatselijk Nieuws YERSEKE 1- A-' k I ifcww.Jé - 4.x. V-jse.'M. k -v V REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs b(j vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Ik weet uw werken, dat gij de naam hebt dat gij leeft en gij zijt dood. Openb. 3 1. Aan zeven gemeenten heet het woord van de Heiland: „Ik weet". En wij her kennen Hem ook na Zijn verheerlijking als Dezelfde, van Wie geschreven staat: „Hij wist wat in de mens was". Hij heeft ogen als vlammen vuurs. Hij door ziet ieder mens, kennende tegelijk zijn gedachten en woorden. Een ontzaglijk oordeel is het, dat hier tot de gemeente van Sardis komt. Gij hebt de naam dat gij leeft, d.i. gij hebt er de schijn van. Gij draagt Mijn naam. Gij belijdt in Mij te geloven, en spreekt als degenen, die Mij kennen. Maar uw werken zijn niet vol gevonden voor God. Ze komen niet uit het rechte en waarachtige beginsel voort. Uw leven is niet vervuld van het Mijne. Uw drijfveren zijn niet Mijn maar uw eer. Gij zoekt niet Mij, maar uzelf. Gjj belijdt Mij voor de mensen, maar uw hart is niet recht voor Mij. O, bedriegen wij ons zelf niet! Stellen wij ons eerlijk voor Hem, die alle din gen doorziet. Opdat Hij ons lere waar achtig en eerlijk en geheiligd door Zijn Geest, Zijn naam in de wereld te belij den in woord en wandel! Buig U met nieuw' ontferming neder, En trek ons hart tot U, o Heer, Versterk de slappe knieën weder, Geef arm en hand uw veerkracht weer. Och, worde nooit om ons, uw leden, Uw naam, verheerlijkt Hoofd, gesmaad, Heer, Gij zijt gisteren en heden En eeuwig onze Toeverlaat! (Uit een Dagboek) onderstel dat het weer opnieuw slech ter werd. Zo was de film verbruikt enkele dagen voor de vakantie was ge ëindigd. Hij ging er meteen mee naar de dorpsfotograaf. Met de af druk j es in de hand zou hij thuis uit de trein stap pen. „Zie je", zouden vrienden en buren zeggen, „hij kent er toch nog wel iets van". Maar de dorpsfotograaf kwam met gefronste wenkbrauwen uit zijn donker werkvertrek te voorschijn. Er zat wel een kleurenfilm in het toestel, zei hij. Maar die film zat er niet goed in. De film was niet aangesloten, vertelde hij technisch. De verdachte had al zijn op namen in de ruimte gemaakt. Het toe stel had wel klik gezegd, maar verder niets gedaan. Het regende pijpestelen. Er was geen denken aan nu nog kleurenfoto's te kunnen maken. Zo is die man toen van zijn vakantie teruggekomen. En toen heeft hij een steen gegooid door de ruit van de fotograaf, die de film niet goed in het toestel had gezet. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) Naast het produkt voor het mesten (onder het merk Spraymes) wordt ook een produkt voor het opfokken ver vaardigd (onder hef merk Sprayfo). Hoewel de financiële voordelen bij het opfokken niet zo duidelijk spreken, zal het toch in vele gevallen de moeite lo nen een deel van de volle melk door kunstmelkpoeder te vervangen. Daar een en ander echter afhangt van het inzicht van de fokker,is het moeilijk hiervoor richtlijnen te geven. Jen nimmer ruw of schraal^ /j Tube 95 ct. Het is de Hamamelis die het 'm doet DE KLEURENFILM Vijfentwintig gulden boete eiste de officier, wegens het opzettelijk en we derrechtelijk vernielen van een etalage ruit. De rechter vonniste conform. „Vol gende zaak, deurwaarder". En daarmee was het kleine vakantiedrama afge daan. Het drama van de man die het er nu eens tegenaan wilde gooien. Die fa milie en kennissen had beloofd nu eens iets te laten zien wat ze nog nooit hadden gezien. Die zich had voorgeno men dat de vakantie van dat jaar on vergetelijk zou zijn. Nu, onvergetelijk is de vakantie wel geworden, maar niet op de manier die deze verdachte zich had voorgesteld. Maandenlang had hij al bij zijn vrouw gezanikt om een kleurenfilm in zijn toestel. Maar het mocht niet. Ze vond het te duur. In de vakantie moest het gebeuren. Hij draaide shagjes, om geld op sigaret ten uit te sparen. Tenslotte ging hij zelfs pijp roken, het grootste offer dat hij wist te brengen. En zo kreeg hij het geld voor de kleurenfilm bij elkaar. Nu kon z(jn eega moeilijk bezwaren meer maken. Dus stapte de man met Zijn fototoestel naar een plaatselijke fotograaf, en liet er een kleurenfilm inzetten. Op de zaak bij de collega's, bij de kapper en bij iedereen die het maar horen wilde, schepte hij op over die film. Als hij nu van vakantie terug kwam zou hij eens iets laten zien. Hij had er alles over gelezen wat er over te lezen valt. Hét kon niet mis gaan, dacht hij. En zo reisde hjj weg, nage wuifd door de Velen, die in spanning het resultaat van de kleurenfotografie afwachtten. In het vakantieoord regende het aan vankelijk. Omdat het resultaat van de kiekjes in elk geval goed moest zijn, liet de verdachte zijn fototoestel thuis. Maar telkens keek hij verstolen naar de wolken om te zien, of er nog geen ver andering kwam. Er kwam verandering. Het zonnetje, eerst schuchter, later wat brutaler, kwam achter de wolken te voorschijn. Het werd stralend zomerweer. En de verdachte greep zijn fototoestel en be gon kleine Treesje te fotograferen in alle standen, waarin kinderen plegen gefotografeerd te worden. Hij liet zijn vrouw een jurk aantrekken in de meest afschuwelijke tinten, want er moest veel kleur op. Hij dwong haar zelfs een glas bessenjenever te bestellen, hoewel ze dat niet lustte. Maar die rode kleur moest er ook op. Hij plukte bloemen in de meest uitheemse tinten en om het nog fraaier te maken legde hij er wat sigarettendoosjes bij, waarop de druk inktfabrikanten zich eens echt helemaal uitgeleefd hadden. Zo schoot hij het ene plaatje na het andere. De film moest vol. En de film kwam vol. Hij mocht niet wachten. Ver AL RUIM 33 MILJOEN BEZOEKERS Naar aanleiding van geruchten, als zou de Wereldtentoonstelling te Brussel worden verlengd, deelt het Belgische Commissariaat-Generaal mede, dat de tentoonstelling op de vastgestelde da tum 19 oktober a.si onherroepelijk haar poorten zal sluiten. Verlenging is niet mogelijk krachtens de bepalingen van de in 1928 te Parijs gesloten con ventie aangaande de organisatie van internationale tentoonstellingen. Deze conventie beperkt namelijk de duur van deze tentoonstellingen tot zes maan den. Tot en met de 19e september, dus precies een maand voor de sluiting, had de Wereldtentoonstelling 33.127.958 be zoekers geboekt. In 1954 werd door de bekende Zweedse statisticus professor Bjorkman het totale bezoekersaantal gedurende de zes maanden dat de ten toonstelling open zal zijn, geschat op 30 tot 35 miljoen. Verwacht mag worden dat deze schatting gemakkelijk zal worden overschreden. De dagelijkse be- zoekerscijfers gedurende de eerste helft van september zijn namelijk zeer con stant en vertonen weinig neiging tot dalen. Het eind van het officiële vakan tieseizoen heeft tot nu toe weinig in vloed gehad. De zomerse dagen, waar op september ons heeft vergast, hebben natuurlijk een goede invloed gehad. Bo vendien worden de avonden snel korter, wat betekent dat de indrukwekkende verlichting van de tentoonstelling vroeger gaat branden, zodat in de avond uren de belangstelling stijgt. HET MESTEN EN OPFOKKEN VAN KALVEREN De ervaring heeft geleerd, dat zelfs sterke levenskrachtige kalveren enige moeilijkheden kunnen geven, indien niet op een goede voeding en verzorging ge let wordt. Bij de kalvermesterij moet wat betreft de huisvesting speciaal op de volgende punten worden gelet: 1. De ruimte, waarin de mestkalveren ondergebracht worden, moet warm zijn, maar niet benauwd. De beste temperatuur is 1820 C. Mest en gier moeten, indien mogelijk, iedere dag verwijderd worden om de ont wikkeling van ammoniak te voor komen. 2. Tocht moet angstvallig vermeden worden. 3. In een warme stal, waar het niet tocht, kunnen de kalveren het beste op lattenroosters worden gezet; dit bevordert de afvoer van de gier en mest kan gemakkelijk worden weg gespoeld. 4. Zindelijkheid speelt een grote rol bij de mesterij van kalveren. Als een hok leeg is gekomen, dient dit goed te worden schoongemaakt met warm water en zeep en vervolgens te wor den ontsmet b.v. met een één-procen- tige natronloogoplossing. 5. Alle ijzer, dat eventueel voor hang en sluitwerk wordt gebruikt, moet zwaar gegalvaniseerd zijn. Het voeren van de mestkalveren ge- scheidt bij voorkeur 3 maal per dag met zo groot mogelijke en zo regelmatig mogelijke tussenpozen. Indien dit be zwaar oplevert, kan met 2 maal voeren worden volstaan. Hierbij is stipte re gelmaat een eerste vereiste, terwijl even eens in het bijzonder op zindelijkheid bij de bereiding van de melk gelet moet worden. Nu de kunstmelk in ons land zijn in trede heeft gedaan en reeds op grote schaal zijn weg heeft gevonden naar de boerderij, is het nuttig ook hierbij even stil te staan. Hiermee kan inderdaad voordeliger gemest worden, wanneer: 1. Deze kunstmelk de eigenschappen van volle melk in voldoende mate kan opbrengen (vlotte opname, goed verteerbaar, weinig spijsverterings stoornissen, snelle vlees- en vetvor- ming, blank vlees en vet). 2. De mester over deugdelijk water (b.v. leidingwater) kan beschikken. 3. Ziekte-onderdrukkende stoffen (b.v. antibiotica) niet nodig zijn om met voldoende bedrijfszekerheid te wer ken. Vooral aan dit laatste punt voldoen de meeste kunstmelkpoeders niet. On langs is echter een produkt in de han del gebracht, waarvan het vet door ho- mogenisatie zeer fijn in de melk wordt verdeeld. Vervolgens wordt het gedroogd volgens de verstuivings-methode. Door ,e produktiewijze is het vet op de zelfde wijze in de melk verdeeld (om sloten door het eiwit) als het botervet in volle melk. Hierdoor wordt een zeer goede oplos baarheid en verteerbaarheid verkregen, terwijl het gebruik van antibiotica over bodig is. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET UAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Mej. L. Wanneer moet ik stro- bloemen snijden? Antwoord: De strobloemen plukt U het beste op een zonnige dag, als de bloemen juist op haar mooist zijn. Ze worden dan in kleine bosjes, met de bloemen naar beneden gericht, opgehan gen op een donkere, luchtige plaats. Pas als ze goed droog zijn geworden, rangschikt U ze in vaasjes of pullen, gevuld met droog zand, dus zonder wa ter. Dit is dus tegen de wintertijd. J. C. V. Is er een formule om uit te rekenen, als b.v. een schip 10.000 bruto registerton meet, hoeveel het netto laden kan, in tonnen van 1000 kg Antwoord: Eén bepaalde formu le om de netto laadcapaciteit van een schip te bepalen is er niet, daar een en ander sterk afhangt van het type schip. De bruto registertonmaat is de inhoud van een schip boven de buikdenning (dus boven de bodem, inwendig ge meten). Hierin worden ook alle geslo ten delen van de bovenbouw begrepen, op een enkele uitzondering na. Hiervan moet men dus de inhoud van alle ruim ten aftrekken, die niet voor lading be stemd zijn, om de inhoud van de laad ruimten te weten. Tot welk gewicht een schip beladen mag worden, hangt ech ter van nog veel meer factoren af, en is voor de verschillende scheepstypen zeer verschillend. 1 registerton 100 kubieke voeten 2.83 kubieke meter. W. G. De trekking van de Scapino- groeploterij zou plaats hebben voor 1 juli 1958. Heeft deze trekking reeds plaats gehad? 3|rri Antwoord: Neen. De trekking is voorlopig uitgesteld tot december 1958. Er zijn nog niet genoeg loten geplaatst. W. M. V. Hoe kan men een school bord, waarop stopverfvlekken zijn, weer bruikbaar maken? Antwoord: Door dit bord goed af te wassen met een warm sop van synthetisch wasmiddel. Daarna goed na- behandelen met schoon water. Neemt U maar een zachte borstel. A. J. B. Van de huurverhoging welke vorig jaar is ingegaan moet de helft geblokkeerd worden. Aan welk adres moet dit geld worden opgezon den en welk formulier moet daarvoor worden ingevuld? Antwoord: U moet op het post kantoor een formulier halen, dat in vullen en opzenden aan de directeur van het Grootboek Woningverbetering (cou vert wordt bijgeleverd). Dan wacht U de beschikking van de directeur maar af. U bent er wel laat mee, want verre weg de meeste beschikkingen zijn reeds de deur uit. C. d. J. Blijven groenten en vlees enz, welke geweckt zijn, dezelfde voe dingswaarde behouden, ook al is het drie jaar geleden? Antwoord: De voedingswaarde van weckgroenten en vlees gaat bij be waren niet achteruit, met uitzondering van het vitamine C. Vitamine C komt J. D. S. Frankrijk wordt ook wel „Marianne" genoemd. Hoe is deze be naming eigenlijk ontstaan? Antwoord Marianne was de naam van een geheim genootschap in Frankrijk na de Restauratie en werd later het symbool van de vrijheid en helpster van de verdrukten. Zo is deze vrouwenfiguur langzamerhand de aan duiding voor de Franse republiek ge worden, vooral bij tekenaars. KAPELLE(Z.B.) Telef. K 1102-223 in vlees vrijwel niet voor (alleen in le ver), in geweckte groenten in kleine hoeveelheden. Na een jaar bewaren is ongeveer een kwart van het oorspron kelijk in de weckgroente aanwezige vi tamine C over. E. S. Al jaren hebben we als we geslacht hebben, het vlees rauw ge weckt. Het beviel ons steeds best en de 50 flessen gingen niet open, maar de laatste tijd gaan er steeds meer flessen open. Wat kan de oorzaak zijn? Antwoord: Bij rauw wecken van vlees is de kans op bederf groter dan wanneer men het vlees vóórkookt of braadt. In beide gevallen is een sterili- seertijd van 1% uur niet voldoende, wanneer het vlees „besmet" is met hardnekkige bacteriën. Vermoedelijk is dit deze keer het geval geweest, al moet de mogelijkheid niet uitgesloten wor den, dat de glazen, deksels en/of ringen niet geheel gaaf waren. Indien het vlees niet fris ruikt (b.v. wat zurig) is het voor consumptie ongeschikt. Ook als het nog goed ruikt is het noodzake lijk de inhoud van de glazen minstens een kwartier door te koken of te sto ven. Dit is nodig omdat het vlees scha delijke stoffen kan bevatten, die geen invloed hebben op smaak en geur van het vlees, en die door koken onschade lijk gemaakt worden. V. V. Ik meen te 'weten, dat een man zijn boerderij niet mag verkopen zonder goedkeuring van zijn vrouw. Nu vertelde men mij, dat als iemand een stuk grond een eind van zijn huis weg heeft, de man dat wel mag verkopen zonder handtekening van zijn vrouw. Hoe zit dat? Antwoord Het is zo, dat een echtgenoot, ongeacht of er al of niet huwelijkse voorwaarden zijn overeen gekomen, de toestemming behoeft van de andere echtgenoot voor handelingen (verkoop, hypotheek), die betrekking- hebben op de woning of de inboedel. Deze en nog enige andere bepalingen zijn gemaakt ter bescherming van het gezin. Indien de handeling zonder toe stemming is verricht, dan kan de an dere echtgenoot binnen een jaar de nie tigheid ervan bij de rechter inroepen. Voor het overige moet gezegd worden, dat volgens het nieuwe huwelijksrecht de echtgenoot, die het gemeenschaps goed verworven heeft, er ook over mag beschikken, uiteraard onder verant woordelijkheid van de huwelijkspartner, die er mede-eigenaar van is. J. D. S. Gaarne wilde ik weten, hoe de Spaanse benaming luidt voor de munteenheid van de Philippijnen. Antwoord: Deze luidt: Peso. T. K. Hoe verwijdert men een olievlek uit een kokosloper? Antwoord: Door die vlek te be strooien met pijpaarde. Dit poeder laat U er een paar uur inwerken, waarna het poeder er af geborsteld wordt. Ten slotte nabehandelen eerst met sop van synthetisch wasmiddel en vervolgens met schoon water. Piet Rentmeester vierde in de tijdrit BoncourtBasel. In de tijdrit te Basel (Zw.) heeft Piet Rentmeester een eervolle vierde plaats behaald. Zonder zich volledig in te kunnen rijden, moest hij aan de start verschijnen. Reden was, dat zijn fiets pas op het laatste moment arriveerde. In een snelle auto werden hij en Theu- nisse naar de start gebracht. De Zwit sers waren in deze tijdrit bijzonder goed op dreef, zij legden beslag op de eer ste drie plaatsen. De winnaar reed over de 88 km 2.07.50 uur, Piet Rentmees ter deed er 4.10 min. langer over. Het record werd met 7.34 min. verbeterd; ook Piet Rentmeester bleef ver onder het oude record. Van de vierde tot de elfde plaats kwamen er geen Zwitsers aan te pas. Met de vierde plaats was Piet tevens de eerste buitenlander. Achter hem bevond zich o.a. Durlacher (Oostenr.), Simon (Fr.), Blower (Eng.) Èdler (Did.), en Van den Berge (B.), terwijl Theunisse de elfde plaats be zette. Er namen 49 renners aan de strijd deel, o.w. 3 Fransen, 2 Oosten rijkers, 3 Duitsers, 3 Engelsen, 2 Bel gen en een Italiaan. Het clubkampioen schap van Nederland werd evenals vo rig jaar een overwinning voor „Theo Middelkamp". Ook hier reed Piet Rent meester een schitterende wedstrijd. De ploeg bestond uit Jaap Huissoon, Jo de Roo, Bruggenkamp, Versluys, P. van Hees en Piet Rentmeester. Zaterdag start Piet Rentmeester in Terneuzen. Schaken. Woensdagavond werd de onderlinge competitie van de schaakclub „De Pi on" voortgezet. De uitslagen waren: Dr. PoldermanC. van Stee 10; P. van AnrooyM. de Koeyer 10; A. BeerensJ. Zuidweg 01; A. C. Wil- lemsenN. P. Oele 10. Succes voor Neptunus. Bij het op 18 september j.l. gehou den zevenhandbaltournooi in Goes, ter gelegenheid van de fruitweek, heeft Neptunus een aardig succes behaald. Zij wisten eerste te worden in hun poule door een gelijk spel tegen de Meeuwen (22) en een overwinning op O.N.O. (73). Daar de Meeuwen met 32 van O.N.O. wonnen kwam Neptunus met een beter doelgemiddelde in de finale tegen de winnaar van poule I, Tonido II uit Goes. Tot de rust ging de strijd aardig gelijk op, maar na de rust bleek Tonido toch te sterk voor Neptunus, wat de eindstand van 114 wel duide lijk aangeeft. De doelpunten voor Nep tunus werden gescoord door A. de Rooy (5),'P. Rottier (5), Joh. Ridder hof, P. Ridderhof en G. Bom elk 1. Door dit resultaat wisten zij een 2e prijs in de wacht te slepen. Wanneer Neptunus zo voort gaat, kunnen zij de competitie rustig ingaan en daarin een goed re sultaat behalen. WATERGETIJDEN WEMELDENGE Van 28 september4 oktober 1958 HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.57 4.11 9.27 9.41 Maandag 4.31 4.43 9.55 10.13 Dinsdag 5.02 5.13 10.25 10.46 Woensdag 5.32 5.41 11.00 11.22 Donderdag 6.00 6.11 11.33 11.54 Vrijdag 6.27 6.42 12.06 Zaterdag 7.00 7.21 0.27 12.41 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1958 | | pagina 1