NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenki nq Voor de balie: mm PO Nil AC IVOROL Elke tand een Sneeuwwitje 24STE JAARGANG No. 16 20 SEPTEMBER 1958 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Vereniging voor Ziekenhuis- verpleging in Zuid- en Noord- Beveland VAN WILLEGEN HORLOGES Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Vermaant elkander ten allen dage, zolang het heden ge naamd wordt. Hebr. 3 13. Een dure verplichting wordt ons in onze dagtekst voorgehouden. Tot ons komt zo ernstig de vermaning om te waken. Te waken tegen de aanvallen van de boze, die meest op onze zwak ke zijde aanvalt. En tegen de verzoe kingen, die ons eigen hart opwerpt en waarvoor het bezwijkt, zo wij niet wa kende zijn in het gebed. Maar hier komt ook de eis, om niet alleen op ons zelf toe te zien, maar ook op elkander. Het is één heilige liefde die ons allen verlossen en heiligen en zaligen wil. Immers, hebben wij Christus de Heer lief en zijn wij de Zijnen geworden, dan hebben wij ook elkander lief in Hem. Dan wordt immers elke aardse ver houding geheiligd in en door Hem. Dan kunnen wij niet onverschillig zijn voor elkanders hoogste en duurste belangen. Niet altijd is het echter gemakkelijk elkander te vermanen. Daar hoort wijs heid, zachtheid, ernst en tact toe. Ook moeten wij de mensenvrees overwon nen hebben om vrijmoedig te durven wijzen op een schadelijke weg, die onze naaste gaat, die tot ons in enigerlei be trekking staat. Het is echter een eis der liefde, niet te zwijgen waar spre ken nodig is. Hij, die ons dit gebiedt, zal het ons aan de moed daartoe niet laten ontbreken. Eens roept, o, mocht mij God dit geven, Wellicht een zaal'ge ook tot mij: Wees welkom, Gij hebt mij het leven, De ziele mij behouden, gij! O God, wat zaligheid, hoe groot Een ziel te redden van de dood! (Uit een Dagboek) Algemene Vergadering Onder voorzitterschap van de heer Mr. Dr. A. J. J. M. Mes werd zaterdag middag in het Schuttershof de algemene vergadering van bovengenoemde vereni ging gehouden. De secretaris-penningmeester, de heer A. de Lange, wees er in zijn jaarverslag op, dat ook in 1957 en zelfs nog in begin 1958 verhoging van de zieken huistarieven plaats had, waardoor tel kens weer moet worden nagegaan, of de leden nog wel voldoende verzekerd zijn. Propaganda voor voldoende verzekerd zijn blijft voortdurend nodig. Een nieu we folder is beschikbaar, die hierover inlichtingen geeft. De secretaris drong pr bij de boden op aan te zorgen, dat de leden hierover geïnformeerd zijn, teneinde teleurstelling te helpen voor komen. Intussen hebben de tarieven van de ziekenhuizen en de nota's van vele spe cialisten een dergelijke hoogte bereikt, dat een ziekenhuisgeval voor iemand, die niet kapitaalkrachtig is, funest kan zijn. De vereniging heeft in de 30 jaren van haar bestaan (op 10 mei 1928 is zij opgericht) vele leden tot steun kunnen zijn. Vervolgens deelde spreker mee, dat de plaatselijke vereniging te Kats tot de vereniging is toegetreden. Hierna overdacht hij het overleden bestuurslid, de heer C. Douw te 's-Heer Hendrikskinderen, die met grote trouw en toewijding de belangen van de ver eniging had gediend. Daarna maakte hij melding van het bestuursbesluit, waarin wordt bepaald, dat militairen tijdens het volbrengen van hun eerste oefening administratief lid blijven (zonder betaling van contri butie). Vervolgens releveerde hij de gang van zaken betreffende de aanvullende ver zekering. Het Algemeen Ziekenfonds voor Zuid- en Noord-Beveland meende per 1 april 1958 eveneens te moeten overgaan tot de stichting van een aan vullende verzekering. De buitengewone algemene vergadering van de Vereni ging voor Ziekenhuisverpleging besloot echter de aanvullende verzekering van deze vereniging voort te zetten, de uit kering uit te breiden en tevens om een extra-uitkering na de 70e dag te ver lenen aan de aanvullend verzekerden van 16 jaar en ouder voor kosten van waarneming in gezin en bedrijf, voor kosten van ziekenbezoek, enz. Van 1 april 1958 heeft dus zowel het Algemeen Ziekenfonds als de Vereni ging voor Ziekenhuisverpleging een aan vullende verzekering. Spreker kon mede delen, dat het aantal aanvullend ver zekerden per 1 juli 1958 nog hoger was dan per 1 januari 1958. Het aantal verzekerden per 31-12-'57 bedroeg: A-verzekering 14.826, B-ver zekering 1961, C-verzekering 8.494, Po liklinische verzekering 607, Aanvullende verzekering 21.684, Sanatoriumfonds 1027, Individuele Sanatorium verzeke ring 5906. Het aantal ziekenhuisopnamen be droeg 864 (in 1956: 789). Aan verpleegkosten werd in 1957 uit betaald 150.925,20 en aan bijkomende kosten 90.108,73. De exploitatie-rekening sluit met een batig saldo van de aanvullende verzeke ring ad 30.176,21 en op de overige verzekeringen van 30.698,50. In dit verband herinnerde spreker aan de be langrijke verhoging van de uitkeringen, waartoe de buitengewone algemene ver gadering van 10 mei '58 besloot. Tenslotte sprak de heer De Lange er zijn blijdschap over uit, dat de vereni ging de uitkeringen kon verhogen, fi- nanciëel gezond is en beschikt over een redelijke reserve, die voldoende sterk mag worden geacht om een schok op te vangen b.v. bij een besmettelijke ziekte of een calamiteit, om dan zijn verslag te besluiten met een opwekking tot voortdurende propaganda voor deze zuiver onderlinge vereniging, die het „Draagt elkanders lasten" in toepas sing wil brengen. Het verslag en de rekening werden op advies van de accountant en van de controle-commissie onder dankzegging aan de secretaris-penningmeester goed gekeurd. Na enige bespreking werd een voor stel van de onder-afdeling 's-Heer Arendskerke om de contributie te ver lagen, aangehouden tot 1959, teneinde eerst de resultaten van de in 1957 1958 ingegane verhoging van de uit keringen af te wachten. Zowel het be stuur als de algemene vergadering ble ken van oordeel te zijn, dat de reserve voldoende is, zodat deze niet meer ver hoogd dient te worden. Het bestuur was van mening, dat c)e leden meer ge diend zijn met een verhoging van de uitkeringen (gezien de nog steeds stij gende kosten ziekenhuisverpleging) dan met een kleine premieverlaging. De laatste jaren zijn trouwens de uitkerin gen belangrijk verhoogd. Als bestuursleden werden herkozen de heren A. J. Heijboer te Wissenker- ke, A. de Lange te Goes en J. S. Vis- scher te Goes. In dé plaats van wijlen de heer C. Douw te Oudelande werd gekozen de heer A. J. Veerman te Ou delande. Als lid van de controle-commissie werd in de plaats van de heer M. J. van den Berge te Kruiningen, die niet herkiesbaar was, gekozen de heer I. A. van Roijen te Baarland. In de contributies en de uitkeringen (welke op 10 mei j.l. nog zijn verhoogd) werd geen wijziging gebracht. Ten slotte werd besloten tot ophef fing van het pensioenfonds en tot het onderbrengen van de pensioenverzeke ringen bij de Pensioen-Centrale te Am sterdam. een handje geholpen. Zij hebben het werk zelf gedaan!" Deze verdachte, die daar zo enthou siast zijn verdediging begon te voeren nog voor de officier de ten laste leg ging had kunnen declameren, was van zijn vak handelaar in tweedehands au tomobielen. Hij placht per auto naar de automarkt te rijden en in een an dere wagen terug te keren. Die lapte hij dan door de week op, om er de vol gende automarkt mee te bezoeken en daar opnieuw aan het ruilen te slaan. Wat hadden de dienaren der wet evenwel tot hun schrik ontdekt! Er was een auto uitgedeukt en opgeknapt. En die auto was niet van deze lange man. Er was, om het eens netjes met de officier te zeggen, in 's mans in richting, bestemd of medebestemd voor de uitoefening van het autospuitbedrijf als bedoeld in art. 1.1 van het Vesti- gingsbesluit Carosserie- en Wagen bouwbedrijf en Aanverwante Bedrijven 1952, gevestigd zonder de daartoe ver eiste vergunning, ten behoeve van het publiek gespoten, geschilderd en ge lakt aan motorrijtuigen, anders dan tweewielige! „Het is zo'n aardige liefhebberij", riep de verdachte. „Maar dan een liefhebberij, waarvoor U zich laat betalen!" zei de officier. Bona-fide garagehouders zien zulke liefhebberijen ongaarne. Hun wordt op deze wijze de kaas van het brood ge geten. Zonder vergunning. De man bleef volhouden, dat hij het voor zijn plezier deed. Hij beweerde dat hij een paar sigaretjes had gedraaid omdat de eigenaar van de wagen zul ke vuile handen had van het spuiten. Die kon dat zelf niet doen. Hij had voorts die sigaretjes in de mond van de eigenaar gestoken, en er een bran dende lucifer aangehouden. Alles voor het plezier en om de lange avonden door te komen. Doch de rechter was onverbiddellijk. Hij achtte de uitoefening van het wa- genbouw- en spuitbedrijf bewezen. En hij legde de lange verdachte dertig gulden boete op. Bovendien moet de man vijftig gulden in de staatskas storten als waarborgsom. Dat geld is hij kwijt als men hem binnen twee jaar opnieuw voor zoiets te pakken krijgt. „Dan moet ik me maar vervelen in het vervolg", zuchtte de man met het gezicht van een martelaar: WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) STRAFBARE SPUITERIJ Er zijn nog sommige dingen, die men in ons gezegende vaderland mag doen zonder met de wet in botsing te komen. Maar er zijn een heleboel han delingen die men niet zonder meer mag verrichten. Alles, wat wij niet mogen, kan men verdelen in twee categoriën, namelijk datgene, waarvoor men geen vergun ning kan krijgen en datgene waarvoor men wel een vergunning kan bemach tigen. Zaken waarvoor men niet licht een vergunning ontvangt zijn zulke dingen als het plegen van moorden, het stich ten van brand in andermans of eigen woning, het plegen van diefstallen enz. Tot de strafbare handelingen, waar voor men na veel vijven en zessen wel een vergunning kan ontvangen, mag worden gerekend het spuiten en lak ken van automobielen. Dit kleine college in het strafrecht dat wij U overigens gratis geven is noodzakelijk tot begrip van het vol gende. Een lang manspersoon trad de rechtszaal binnen, plaatste zich in het verdachtenbankje en riep: ,,'tls geen werk, rechter. Ik doe dat voor mijn plezier. Mag ik in mijn vrije tijd geen verzetje hebben? De hele avond in huis zitten is ook niks. Ik doe dat nu eenmaal graag. En ik heb alleen maar ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief M. J. v. d. V. Kan een plastic slang, waar een lek in zit, ook gemaakt worden Antwoord: Er bestaat wel plas- ticlijm, waarmede plastic voorwerpen gelijmd kunnen worden, doch deze is voor het lijmen van een waterslang, die lek geworden is, minder geschikt. Er zou dan een stuk plastic over het lek heen geplakt moeten worden, doch de druk op de slang is te hoog om op deze wijze een betrouwbare dichting te ge ven. Het beste is daarom, de slang op de plaats van het lek door te snijden en de einden gaaf en recht af te snijden. Dan schuift men de beide einden over een stuk messing- of koperen buis, die er goed in past. Met een paar trek- bandjes, die daarvoor speciaal in de han del zijn, klemt men de slang stevig op de buis vast. Ook kan men speciale slangkoppeling voor dat doel in de han del verkrijgen. C. v. d. W. Ik heb een vouw ge maakt in mijn militaire broek met be hulp van lijm, opdat de vouw er langer inblijft. Nu is er een witte vlek ont staan. Behandeling met aceton helpt niet. Wat nu te doen? Antwoord: Lijmvlekken behan delt men met lauw water of azijn. Zo mogelijk de vlek(ken) even weken. Niet wrijven maar betten. Daarna droog strijken. J. K. Is het toegestaan sterke drank mede te nemen op vakantie naar West-Duitsland en Oostenrijk? Antwoord: Naar West-Duitsland mag men medenemen: 1 flesje likeur of cognac van maximaal 0,1 liter in houd óf 1 fles wijn óf 0,4 liter cham pagne, alles in aangebroken flessen. In voer van pure alcohol is verboden. Naar Oostenrijk mag men medenemen een aangebroken fles wijn. H. T. Ik was tijdens mijn vakan tie aan het Gardameer. Het viel mij op dat er vele Nederlanders waren, die ze ker prijs zouden stellen op een Hollands croquetje, een balletje gehakt, wat pa tates frites. Zou ér een mogelijkheid zijn een dergelijke zaak aldaar te ex ploiteren Antwoord: In de vakantie past men zich meestal aan bij de gewoonten van het land waar de vakantie door gebracht wordt. Dat een buitenlander vergunning zal krijgen aldaar een eet gelegenheid te openen betwijfelen we zeer, maar U zoudt eens kunnen gaan praten op het kantoor van het consu laat-generaal van Italië te Amsterdam, Herengracht 609. Het kantoor is ge opend van 10 tot 12 uur en van 3 tot 5 uur. Op zaterdag van 10 tot 12.30 uur. M. de V. We hebben pas een baby- gekregen. Ik heb een beetje astma. Is het nu wel goed als de baby borstvoe ding krijgt? Kunt U me zeggen of het overerfelijk is? De kraamverzorgster zegt van niet. Is dat juist? Antwoord: Met „overerfelijk" be doelt U waarschijnlijk „besmettelijk". Welnu, er is geen sprake van enig ge vaar in dit opzicht en de baby mag dus wat dat betreft best van de borstvoe ding profiteren. Het is echter, in geval U twijfelt of U wel gezond genoeg bent, natuurlijk het allerbeste om ook advies van uw eigen dokter te vragen. Mocht U met uw vraag echter toch werkelijk doelen op een erfelijke aanleg, dan kan ik U mededelen, dat het gestel van het kind misschien wel een zekere gevoe ligheid voor bronchitis en ook voor huiduitslag zal vertonen. Op het zuige lingenbureau, waar U de baby wel ge regeld zult brengen, houdt men hier mee dan ongetwijfeld rekening en men zal U dan ten beste raden hoe U het kindje gezond kunt houden. H. K. Heeft onze regering de wet, die de paranormale geneeswijze ver bood, thans gewijzigd in die zin, dat dat thans is toegestaan? Antwoord: De uitoefening der geneeskunde als bedrijf is aan onbevoeg den verboden, niet het onder zekere omstandigheden verlenen van genees-, heel- en verloskundige raad en bijstand. De beslissing daaromtrent staat nog steeds aan de rechter. Bedoelde wet stelt zich op het standpunt, dat de be langen der volksgezondheid vorderen, dat geneeskundige hulp als regel alleen mag worden verleend door personen, die, na met goed gevolg de bij de wet geregelde proeven van bekwaamheid te hebben afgelegd tot de uitoefening der geneeskunst zijn toegelaten. J. B. Wat is radio-activiteit? Antwoord Onder de radio-acti viteit verstaat men het vermogen van sommige atoomkernen om bepaalde stralen uit te zenden. Dit vindt bij som mige stoffen spontaan plaats, zoals bij radium. Tegenwoordig is het ook mo gelijk door beschieting van atoomker nen met electrónen of dergelijke deel tjes, de kern dusdanig te veranderen, dat hierop ook radio-activiteit ontstaat. Ook bij kernsplitsingen zoals bij de atoombom, en dergelijke processen ko men toestanden van materie voor, waarbij radio-activiteit kan optreden. I. v. V. Betreft vraag vuil gewor den weckflessen. Antwoord Het verdient aan beveling deze flessen voor het gebruik te reinigen met een flinke warme soda- oplossing, daarna met warme zeep oplossing en jaarna weer met schoon water. Vuile weckflessen gebruiken heeft tot gevolg dat uw weck zal be derven, want U zult wel begrijpen, dat het vuil door de verhitting bij het wecken loslaat. P. J. v. S. Betreft wegrotten deur stijl door schimmel. Antwoord Tegen de wegrotten de deurstijl is niet veel meer te doen. Wat U van de zwam ziet zijn slechts de „bloemen", evenals dat bij de padde stoelen het geval is. De eigenlijke plant woekert voort als lange draden, die zich in het inwendige van het hout door de cellen van de houtvezels voortplan ten en het hout verteren. Hiertegen helpt geen uitwendig middel meer. Er zit niet veel anders op dan al het aan getaste hout radikaal te vernieuwen, daar de zwam steeds verder voortwoe kert. Om aantasting van nieuw hout te voorkomen, kan dit het beste gekreoso- teerd worden. P. v. W. - Als van een echtpaar de vrouw (het eerst) de 65-jarige leeftijd bereikt, komt de man dan in aanmer king voor pensioen? Antwoord: Indien de echtgenoot niet invalide is, wordt de A.O.W.-uit- kering uitbetaald zodra de echtgenoot 65 jaar is. W. J. Van een in gemeenschap van goederen gehuwd echtpaar overleed de vrouw. Er zijn 5 volwassen kinde ren. Het bezit is 15.000,Hoe groot is het bedrag, waar elk der erfgenamen recht op heeft en wat is aan successie recht verschuldigd? Antwoord: De nalatenschap be staat uit de helft van het bezit, is 7.500,De andere helft is van de langstlevende echtgenoot. Deze krijgt er een kindsdeel bij, t.w. 1.250,in totaal 8.750,Aangezien van het recht van successie is vrijgesteld een bedrag voor de weduwnaar van 10.000 gulden en voor meerderjarige kinderen van 5.000,—, behoeft niemand van de erfgenamen successierecht te betalen. Mevr. J. v. P. Mijn fuchsia laat de bloemen vallen. Wat kan de oorzaak zijn? Antwoord Weliswaar is de fuch sia een huiskamerplhnt, maar in de zomermaanden dient zij op een licht plekje te staan, waar ze kan genieten van de morgenzon en van de frisse lucht. Dit laatste is zeer belangrijk. Het afvallen van de bloemen schrijven wij toe aan gebrek aan frisse lucht. Wilt U de plant voor de tentoonstelling weer wat in bloei hebben, dan raden wij U aan, de plant buiten te plaatsen, geregeld te gieten, eens in de veertien dagen kamermest geven en haar ge regeld af te spuiten, tenzij U haar eens in de regen kunt zetten. Natuurlijk niet in een plensbui, want dan vallen alle bloemen er af. Een zacht regentje en de nog overblijvende dagen buiten zal uw plant goed doen. KAPELLE(Z.B.) Telef. K 1102-223 Gymnastiek. Hedenmiddag zal door een aantal jongens en meisjes jeugdleden van on ze plaatselijke gymnastiekvereniging V.Z.O.S. de 10 km wandelmars worden gemaakt, als één der verplichte eisen voor de jeugdvaardigheidsproeven A- klasse, terwijl volgende week zaterdag de proeven zowel voor de A- als voor de B-klasse zullen worden afgelegd. Verkiezing eerste wethouder. In de vergadering van het college van B. en W. werd als eerste wethou der tevens loco-burgemeester aangewe zen dhr. C. J. van de Velde en tot 2e wethouder dhr. D. van Boven. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 2127 september 1958 Zaterdag 27 september: Volle Maan HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 9.27 10.06 2.49 3.24 Maandag 10.51 11.33 4.07 4.50 Dinsdag 12.23 5.37 6.16 Woensdag 0.56 1.29 6.51 7.15 Donderdag 1.56 2.19 7.42 7.59 Vrijdag 2.43 3.01 8.24 8.41 Zaterdag 3.24 3.37 8.57 9.12 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1958 | | pagina 1