P0NTIAC INGEZONDEN YERSEKE WEMELDINGE KRUININGEN RILLAND-BATH Bel op no. 01102-489 GEENSE'S Optiek Speciaal en wij komen u bezoeken met de betere brillen Specialiteit in de fijnste Optiek HANSWEERT WAARDE KAPELLE-BIEZELINGE VAN WILLEG HORLOGES Enkele aspecten van het te levisiezendernet in Nederland Oesterexport. De export van oesters, die 5 septem ber is aangevangen, gaat tamelijk goed maar heeft wel te lijden van de warm te der zomerse dagen. Vooral naar 2/0 is in België veel vraag, maar ook de grotere worden grif verkocht. Reeds is onder de wal een grote vraag naar zware oesters. Mooi resultaat voor „Excelsior". Dat we een goede zangvereniging in Yerseke hadden wisten we al lang, doch dat men met een dergelijke kleine ver eniging nog tot prestaties in staat is als vorige week zaterdag, spreekt wel heel duidelijke taal voor dirigent en leden. Op het nationaal concours in Oisterwijk behaalde men n.l. in de af deling uitmuntendheid een le prijs met 318 punten. Proficiat. Jammer, heel jammer, dat men niet meer leden heeft. Kom, zangers, versterk toch de ge lederen van dit mooie koor. Men houdt elke week repetitie op vrijdagavond te 7.30 uur in de Damse school. Men is hier van harte welkom. Ook het jeugd koor gaat weer beginnen en wel op dinsdagmiddag van 4 tot 5 uur, even eens in de Damse school. Ook daar kan men nog zangertjes gebruiken. V oorlichtingsavond. Dinsdagavond had onder leiding van mej. M. E. van Dijk een voorlichtings avond plaats, uitgaande van het Jeugd Rode Kruis te Den Haag. Spreekster zette het doel en streven van deze voorlichtingsavond van het Rode Kruis op duidelijke wijze uiteen. Jammer dat de opkomst niet groter was, aangezien het een leerzame avond was. Dhr. Rij laarsdam opende deze avond met een woord van dank aan de opgekomen en inzonderheid aan de hoofden van scho len. Intrede Ds. Niewöhner. Zondagavond had de intrede plaats van Ds. J. G. Niewöhner in de Vrije Evangelische Kerk alhier, na des mor gens bevestigd te zijn door de consu lent Ds. Timmerman uit Yerseke. Ds. Timmerman bepaalde zijn gehoor bij Ps. 65 5, waarna bevestiging volgde. Aan de handoplegging namen deel ouderling C. Schipper, dhr. C. Duvekot namens het comité, de vader van de nieuwe predikant en Ds. Timmerman. Ds. Niewöhner deed zijn intrede met een predikatie naar aanleiding van Ps. 69 7a. Na de prediking spraken ouder ling G. Veerhoek namens de kerkelijke gemeente, de vader van de nieuwe pre dikant namens wederzijdse ouders, ou derling Weimar namens de gemeente Amsterdam, dhr. C. Duvekot voor het comité en Ds. K. W. Slik, namens Ned. Herv. Kerk en Geref. Kerk ter plaatse. Student Sijl richtte zich tot de predi kant namens de Studentenvereniging, burgemeester C. N. F. van Sas be groette Ds. Niewöhner namens de bur gerlijke gemeente en tot slot voerde Ds. Timmerman als consulent nog aan, dat hij 9 maanden in de vakature heeft helpen voorzien. Nadat Ds. Niewöhner alle sprekers had dank gebracht en voorgegaan was in dankgebed, werd hem de bekende zegenbede uit Psalm 134 toegezongen. Beide beurten was het kerkgebouw goed gevuld. Schoolzwemmen. Woensdag 10 september werd door leerlingen van verschillende scholen ge zwommen ter verkrijging van het di ploma schoolzwemmen. De uitslag hier van was als volgt. Openbare lagere school. Diploma^ A: 1. Ada Beenhak ker (m.); 2. Adri Zuijdwegt (m.); 3. Cobie Vleugel (m.); 4. Cathrien Kole (m.); 5. Ad van Oosten (j.); 6. Piet Traas j.7. Frans Hoogesteger j. 8. Gillie Verschure (j.); 9. Marja Bruin- ooge (m.); 10. Lies Onderdijk (j.). Di ploma B: 1. Laura Visser; 2. Narda Alink; 3. Piet Verschure. Diploma C: 1. Correke Leendertse (m.); 2. Piet van Velzen j.3. Peet Cardon j. 4. Piet Verschure (j). Schippersschool. Diploma A jongens: 1. Kees Schipper; 2. P. v. d. Boom gaard; 3. Bouwe Wenniger; 4. Ad W. Kik; 5. Tominus Terheide; 6. Harry W. Schouten; 7. Piet Verkamman; 8. L. de Jonge; 9. G. L. Verkamman; 10. M. J. de Bree. Diploma B jongens: i. Gerrit Molenwijk; 2. Arie van Weel den. Diploma A meisjes: 1. Centina Schippers; 2. Jannie Schippers; 3. Han- nie Schippers; 4. Adri Hoogendoorn; 5. Nellie Hoogendoorn; 6. Gerda Kik; 7. Annie Schouten; 8. Diewke Mar- kusse; 9. Emmie Westerveld; 10. Willy Pik; 11. Corrie van Gent; 12. Gerda Moerland; 13. Tannie Verkamman. Di ploma B meisjes: 1. F. Verkamman; 2. Elsje Leeuwensteijn. Gevonden voorwerpen. Gevonden een zwart-wit poesje en een paar zwarte kinderlaarsjes. Inlich tingen ter secretarie. kwam aan te 10.35.58 uur en had een snelheid behaald van 1288.98 m per mi nuut. De uitslag was: 1 H. Dek; 2 M. Blok; 3 Steenpoorte-Buijze; 4 G. de Bruine; 5 A. Neve; 6 A. Boone. Collecte. De dezer dagen gehouden collecte voor de kankerbestrijding heeft in de gemeente Kruiningen een bedrag van 554,00 opgebracht. Bloemententoonstelling. De vorig jaar opgerichte floralia- vereniging alhier heeft met veel succes vrijdag en zaterdag een bloementen toonstelling gehouden in het Dorpshuis. Opvallend was het grote aantal inzen dingen, maar ook de passende entou rage en de opstelling van een en ander in de grote zaal en in twee kleine zaaltjes droegen er toe bij, dat deze vereniging zich meteen van een plaats tussen de Kruiningse verenigingen ten volle heeft verzekerd. Vrijdagavond opende burgemeester A. Schipper de tentoonstelling, die eigenlijk reeds bui ten het Dorpshuis aanving, want een prachtig verlichte en vanzelfsprekend met bloemen versierde fontein noodde al dadelijk tot een bezoek. Bovendien legde de vereniging veel eer in met een prachtig bloemenmozaiek op het podi um, maar vooral met een natuurgetrou we nabootsing van het kasteel van de Heren van Kruiningen, dat in de Mid deleeuwen de kern van het huidige dorp vormde, was een juweeltje van huis vlijt. Een grote dahlia-collectie van de „Goese Kwekers" was mede ter op luistering aanwezig. Een Kruiningse imker had een bijenstand ingericht en een drietal volières „verlevendigden" het geheel. De jury bestond uit mej. E. J. de Groot te Goes en dhr. Slabbe- koorn te Zaamslag. Najaarsvergadering Plattelandsvrouwen De Bond van Plattelandsvrouwen afd. Kruiningen en omstr. hield haar najaarsvergadering in „Ons Dorps huis". Na een woord van welkom door de presidente, mevr. Sonke-Klos, volg den notulen en verslagen van de voor jaarsvergadering en het zomerreisje. Het verdere gedeelte van de avond werd verzorgd door dhr. D. M. Vermet, burgemeester van 's-Heer Arendsker- ke, die een causerie hield over „De be tekenis van familienamen", in het bij zonder de Zeeuwse. Op interessante wijze kregen we veel te horen en na afloop werden er vele vragen gesteld. Mevr. Sonke bracht de spreker namens allen dank voor de prettige en leerzame ontspanningsavond. Als afgevaardigde voor de a.s. Najaarsvergadering te Goes werd mevr. Van Houte-Roelands bereid gevonden, pl.v. mevr. Buscop- de Jonge. Tussen rommel, oudroest en afval staat, na jaren van goede diensten, de rouwkoets van Wemeldinge, te koop aangeboden en ^Z)e zwarte wagen zucht: Hier sta ik, d' afgedankte zwarte wagen, Een afgetobde lijder die niet sterven kan. 'k Moet dof berusten in de lange dagen, Mijn uren slijten zonder doel of plan. Als laatste rustplaats, na een werkzaam leven, Ik diende zestig jaren trouw de Dood Heeft men ja wie? dit open graf gegeven, Dit knekelhuis vol wrak, vol puin en schroot. 'k Sta roerloos té verteren zonder glorie. Ik ben te koop, maar niemand doet een bod, De zeewind fluistert zacht: Memento mori, De nachtuil krast: verroest, vermolm, verrot. Het onkruid spruit mij tussen wiel en banden, Mijn kleed is vaal, steeds doffer wordt het lak, De schimmel woekert diep m' in d' ingewanden, De vleermuis ritselt onder bok en dak. 't Modem vervoer verdrong mij van de wegen, Zo'n trage wagen past niet in 't verkeer Van deze tijd, 't moet motortractie wezen, Geen paard of koets, zo luidt de nieuwe leer. Plechtstatig reed ik steeds m'n somb're vrachten, Met achter mij een zwarte droeve stoet Naar 't stille hof, daar waar de doden wachtten. De torenklok zong vroom een laatste groet. Waar is der vroede vaderen beleid gebleven, Toen zij hun zwarte knecht verkochten voor de sloop En mij, in deze hoek, ten spot een plaats liet geven Na vele jaren dienst voor zot te kijk, te koop! HENK ZWEEDIJK Sr. doordat het parcours op veel punten, ondanks het vele voorbereidende werk van het wielrcomité, slecht werd. Er deden zich nog enige valpartijen voor, die echter alle met lichte verwondin gen afliepen. De prijs voor de meest strijdlustige renner werd gewonnen door Hamelink uit Rotterdam. Deze reed niet alleen op een racefiets, maar ook op een dames- en een herenfiets, Omdat de pech hem daartoe dwong. In een mooie eindsprint won tenslotte Ab van Egmond. Elf renners hebben de koers uitgereden. Scheepvaartbeweging. Gedurende de maand augustus 1958 passeerden door het kanaal door Zuid- Beveland de volgende schepen. Opvaart: (58 geladen schepen met een inhoud van 1.451.846 ton en 807 ledige met een inhoud van 333.385 ton. Afvaart: ^1651 geladen schepen met een inhoud* van 836.445 ton en 2143 ledige met een in houd van 891.45 ton. Tot de rijnvaart behoorden de volgende schepen. Op vaart: 947 geleden schepen met een in houd van 649.596 ton en 140 ledige met een inhoud van 137.552 ton. Afvaart: 523 geladen schepen met een inhoud van 427.579 ton en 258 ledige met een inhoud van 137.762 ton. In nationalitei ten waren de schepen verdeeld in 4966 Nederlandse, 1681 Belgische, 385 Duit se, 298 Franse, 297 Zwitserse, 13 Lu xemburgse, 18 Oostenrijkse, 1 Zweeds. Plattelandsvrouwen. 4 september heeft de Bond van Plat telandsvrouwen afd. Kruiningen en Om streken een bezoek gebracht aan de stadstuinen te Goes. Onder deskundige leiding van dhr. Kosten werden de plantsoenen bezocht, evenzo de begraaf plaats en de stadskwekerij. De presi dente mevr. Sonke-Klos bracht de dank over namens allen aan dhr. Kosten voor zijn prettige uiteenzetting van de bloe men en planten die gezien waren. Voetbal. Voor Kruiningen I begon de compe titie met een stevige nederlaag. Noor mannen I uit Westkapelle, dat te gast was, liet er geen twijfel over bestaan wie de sterkste was en won met 50. Deze week krijgt Kruiningen II bezoek van Kortgene I. De postduiven vlogen. Voor de laatste keer in dit seizoen werd door de P.V. „De Vrijheidsduif" deelgenomen aan een wedvlucht en wel vanuit Parkeston (Eng.). De duiven werden gelost om 8 uur en de eerste Intrede Ds. J. Bronsgeest. Zondag 7 september deed Ds. J. Bronsgeest zijn intrede in de Ned. Herv. Gemeente alhier. In de morgen dienst werd hij bevestigd door Dr. W. J. de Wilde. In de middagdienst deed Ds. Bronsgeest zijn intrede met als tekst Psalm 77 12 en 13: „Ik zal de daden des Heren gedenken...". De nieu we predikant wil de woorden van het onderwerp van zijn preek als leidraad nemen voor zijn werk in Hansweert. Na de prediking kwamen verschillen de sprekers aan het woord. Ouderling Catsman sprak de blijdschap der ge meente uit, dat de vakaturetijd zo vlug tot het verleden behoort. Consulent Ds. Jebbink uit Kapelle werd dank ge bracht voor het vele werk dat hij in de vakaturetijd gedaan heeft. Verder hoop te hij dat Ds. en mevr. Bronsgeest een prettige tijd in Hansweert zullen door brengen. De nieuwe predikant werd op verzoek van ouderling Catsman toe gezongen Gez. 263 5. Namens de clas sis Goes sprak Ds. Mooij uit Schore, die, evenals de volgende spreker, bur gemeester Schipper, die namens de bur gerlijke gemeente sprak, hoopte dat de samenwerking even goed zou worden als die was onder Drs. de Haan. De laatste spreker was dhr. Smit uit Den Haag. Deze dankte Ds. Bronsgeest na mens de 70 belangstellenden uit de vroegere wijkgemeente van de nieuwe predikant voor het vele werk dat door hem gedaan werd. Verder dankte hij de gemeente van Hansweert voor de har telijke ontvangst. Bloemententoonstelling. Op de zaterdag 6 september gehou- doen bloemententoonstelling van de o.l. school alhier werden weer vele planten ten toon gesteld. Het geheel gaf een frisse indruk. De jury stond voor een moeilijke taak. Bij de schoolplantjes kreeg Nelly Paauwe voor haar zeer mooie en goed verzorgde plant een le prijs met lof van de jury. Ook bij de 108 particuliere inzendingen vielen twee le prijzen met lof en wel voor mevr. Blok-Houtman en mevr. De Pauw-Pols. Verder werd aan mevr. De Pauw-Pols nog 6 maal een le prijs toegekend. Ook mevr. Steketee, mevr. Le Clercq, mevr. Theenaard, mevr. De Koster, mevr. Ribbens, mevr. Slabbekoom, mevr. De Hooge en mevr. Eman kregen een le prijs toegewezen. De hoofdprijs werd gewonnen door dhr. C. Raes alhier. Wielrennen. Zaterdag 6 sept. werd alhier een wie lerkoers gehouden met internationale deelneming. Jammer genoeg was de be langstelling niet zo groot als algemeen verwacht was. De ploegentijdrit die de koers voorafging werd gewonnen door 1 de Belgische ploeg Matthieux Gordon- nier. De koers zelf was zeer zwaar, Voetbal. De Rillanders hebben zaterdag de competitiewedstrijden goed ingezet. Het eerste elftal speelde te Terneuzen tegen Tern. Boys I en won met 42. Rilland II speelde tegen Wemeldinge II en won met 32. De junioren B bonden de strijd aan tegen Yerseke II en eindig den met 40. Benoeming. Het hoofd der openbare lagere school de heer D. Vonder, is benoemd tot leraar aan de lagere technische school te Krommenie, zulks met ingang van 1 december a.s. Muziekavond. Zaterdagavond waren de fanfares „Concordia" uit Krabbendijke en „Ril- iandia" uit Rilland te gast bij de mu ziekvereniging „Vooruit", alhier voor een uitwisselingsconcert. Nadat eerst een rondgang was gemaakt, werd door beide verenigingen achtereenvolgens een concert verzorgd op de tent. Dank zij het zeer gunstige weer was er een talrijk publiek, dat aandachtig luisterde en tijdens het concerten de stilte zeer in acht nam, wat voor een muzikant van groot belang is en wat ook zeer werd gewaardeerd. Hulde aan het pu bliek en zeer zeker aan de jeugd! Baden. In het gemeentelijk badlokaal werden in augustus 608 douchebaden genomen. Collecte. De collecte ten bate van de kanker bestrijding bracht alhier op 47,63. Voetbal. De eerste voetbalcompetitiedag ein digde voor de v.v. „Kapelle" in een ge mengde uitslag. Het eerste elftal leed een forse nederlaag tegen Wemeldinge (50); het tweede, dat op eigen ter rein speelde tegen Krabbendijke II, bracht een 32 overwinning, terwijl de juniorenwedstrijden als resultaat had den: Kapelle A ILewedorpse Boys A I 100 en Weméldigne B I—Kapelle B I 2—2. Korfbal. Het eerste twaalftal van „Elto" speelde op eigen terrein haar voor laatste competitiewedstrijd tegen Ani mo I uit Souburg. Alhoewel Elto met 20 kwam achter te staan, wist zij toch uiteindelijk een 73 overwinning te bevechten. Aanbesteding politiebureau. Te Den Haag werd door de rijks gebouwendienst aanbesteed het bouwen van een groeps-postbureau voor de Rijkspolitie te Kapelle met twee dienst woningen. Voor dit bureau, dat zal verrijzen aan de v. d. Biltlaan, werd als volgt ingeschreven: A. Kok, Fij naart 72.489,Fa. v. d. Weert, Goes 72.150,Fa. Herwich, Willemstad 71.990,Fa. Joh. Baayens, Kapelle 69.375,—; Fa. D. v. d. Poel, Oude- lande 68.023,-; Fa. Blankenburgh, Nieuwdorp 69.000,Fa. Jac. de Jonge, Biezelinge 67.600,Fa. J. A. Leijs, Kapelle 67.186,De gunning werd aangehouden. Najaarsvergadering Bond van Plattelandsvrouwen. De afdeling van de Bond van Platte landsvrouwen hield in hotel De Zwaan onder presidium van mevr. Mennes- Schipper haar najaarsvergadering. Na afloop van de huishoudelijke zaken werd door mevr. Van Willigen-Vrolijk verslag uitgebracht van de voorjaarsvergade ring, welke te Utrecht is gehouden. Van de voorjaarsvergadering te Renes- se werd verslag geleverd door mej. S. Ganesman, terwijl mevr. Slootmaker en mevr. Baayens-Pikkaart verslag uit brachten resp. van de zomerreis en een bezoek aan een wasserij te Goes. Of men ook volgend jaar weer een zomer reis zal organiseren, zal nog' 'nader be keken worden. Voor wat betreft de be spreking van het winterprogramma be sloot men nader te bekijken of er weer een cursus gegeven kan worden in fijne keuken en handenarbeid. Botsing. Op de kruising Schoorse Zandweg Noordweg te Schore had zaterdagmid dag een botsing plaats tussen een jeep, bestuurd door dhr. M. Z. te Schore en een motorcarrier van de N.V. P. de Gruyter, welke bestuurd werd door M. J. eveneens uit Schore. Dhr. M. J. kwam met zijn voertuig van de Schoorse Zandweg afgereden en wilde de Noord- weg inslaan. Op dit moment kwam de jeep aangereden, waarbij een botsing onvermijdelijk werd. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, maar wel liepen beide voertuigen belangrijke schade op. Gevonden voorwerpen. Over de volgende gevonden voorwer pen zijn inlichtingen te bekomen bij de postcommandant der rijkspolitie. Dit zijn: een damesregenjas, een regen broek, twee wollen vesten, een ijzeren hamer, een rubber damespantoffel, een plastic overschoen en een kindervest. Collecte. De te Kapelle gehouden collecte voor het Koningin Wilhelminafonds (kan kerbestrijding) heeft 402,98 opge bracht. Vergadering Ziekenhuisverpleging. De vereniging voor ziekenhuisverple ging hield in hotel „De Zwaan" haar algemene vergadering, welke slecht be zocht was. Uit de rekening van de pen ningmeester, dhr. D. Burger, bleek dat de ontvangsten over 1957 een stijging te zien gaven van 5156,69 in verhou ding tot het jaar daarvoor. Over 1957 bedroeg de totale ontvangst 24.609,41. Blijkens het verslag was dit toe te schrijven aan de inschrijving van nieu we leden, die wegens overschrijding van de inkomengrens voor het ziekenfonds zich bij de ziekenhuisverpleging hadden laten inschrijven. Op deze vergadering werd tot nieuw lid van de kascontrole commissie gekozen dhr. J. M. Huissoon. Pijperkorps „Irene" uit Terneuzen op bezoek. Het pijperkorps „Irene" uit Terneu zen zal zaterdag a.s. een bezoek bren gen aan haar zustervereniging „Jonge Kracht" uit Biezelinge. Het betreft hier een tegenbezoek. Om vijf uur zullen beide korpsen afzonderlijk een mars door het dorp maken, terwijl men om kwart voor zeven gezamenlijk een mars door de gemeente zal maken. Na af loop van deze mars zal er op het Markt plein een concert worden gegeven met als afsluiting een taptoe. KAPELLE (Z.B. Telef. K 1102-223 fceuze Geachte medeburgers, Enkele ouden van dagen zijn druk bezig twee lokalen van de oude o.l. school op te knappen om er tijdens de wintermaanden gezellig hun middagen onder elkaar door te brengen, Deze lo kalen worden belangeloos door het ge meentebestuur afgestaan, zelfs de brandstof voor de verwarming wordt door de gemeente verzorgd, terwijl een aantal stoelen en tafeltjes aanwezig zijn. Willen echter onze ouden daar aangenaam vertoeven, dan zal er meer moeten komen. Het rad van avontuur dat wij voor dit doel enkele maanden geleden lieten draaien, heeft wat geld opgeleverd om de meest noodzakelijke materialen aan te schaffen. Ik ben echter van mening, dat er in verschillende huisgezinnen nog voor werpen zijn, die niet meer gebruikt worden. Ik denk daarbij aan dam- of schaakspel, sjoelbak, knikkerbord, lees boeken, dominospel, enz. enz. Mijn vraag is nu: haal het voor de dag, knap het wat op en schenk het aan de bejaardensociëteit. Zij zal er U dankbaar voor zijn. Verder meen ik dat het mogelijk is, een ophaaldienst voor geïllustreerde weekbladen te organiseren. Deze bla den verdwijnen veelal na een week toch naar de zolder of in de prullemand. Mocht iemand van U menen iets in die richting mee te kunnen helpen, geef dan even een seintje, hetzij schrif telijk of mondeling en het wordt bij U opgehaald. Zaterdag 3 oktober zullen de lokalen officiéél in gebruik worden genomen. Wie een schenking in enigerlei vorm wil doen, wordt verzocht dit voor za terdag 27 september kenbaar te ma ken, opdat de laatste week aangeschaft kan worden wat alsdan nog nodig is. J. GLERUM Damstraat 85, Yerseke Radiotoren Lopik in aanbouw. Begin juli van dit jaar is in de ge meente IJsselstein, nabij Lopik, een aanvang gemaakt met de voorberei dende werkzaamheden voor de bouw van een betonnen radiotoren, die in de loop van 1960 voltooid zal zijn en dan het uit 1951 daterende experimentele tv- zendercomplex aldaar zal gaan vervan gen. In de afgelopen weken is de fundatie plaat, rustend op 131 palen van gemid deld acht meter lengte, reeds gelegd en verwacht wordt, dat in de tweede week van september met behulp van het z.g. glijbekistingssysteem begonnen kan worden met het optrekken van de 88 meter hoge torenschacht. Indien alles naar wens verloopt, kan deze eerste fase van de bouw begin oktober voltooid zijn. De tweede fase omvat de constructie van drie straalverbindingsbordessen en eenzelfde aantal „werkringen". De toren, honderd meter hoog en bijna 11 meter in diameter, gaat als voetstuk fungeren voor een antennemast van 200 k 250 meter. Aan het hoogste deel van de mast wordt de televisie-antenne be vestigd. De tophoogte van de gehele constructie zal 300 a 350 m bedragen. De antennemast een ronde stalen buis van twee meter doorsnee met een gewicht van rond 300 ton zal op ver schillende hoogten en in verschillende richtingen „getuid" worden met stalen kabels van maximaal 400 meter lengte. De toren krijgt 25 verdiepingen, waar van de hoogste bestemd zijn voor de opstelling van radioapparatuur, zoals de nieuwe tv-zender en de straalverbin- dingsapparatuur. Het effectief uitge straalde vermogen van de antenne zal 100 kW ongeveer vijfmaal de energie van de bestaande Lopik-antenne be dragen. Verder is ruimte gereserveerd voor FM-zenders en apparatuur voor een eventuele tweede tv-programma, terwijl bovendien rekening is gehouden met de t.z.t. mogelijke vestiging van een z.g. versterkerstation, waardoor de toren mede een taak in het landelijk telefoon net zou kunnen vervullen. Het spreekt vanzelf, dat de grotere opstellingshoogte van de antenne de antenne op de bestaande vakwerkmast reikt „slechts" 220 meter hoog in combinatie met het vervijfvoudigde an tennevermogen, de tv-ontvangst in het tegenwoordige bedekkingsgebied van Lopik, speciaal in de grote steden in het westen des lands, aanzienlijk zal verbeteren. Niet alleen zullen de kijkers door de grotere veldsterkte ter plaatse minder last hebben van storingen, maar boven dien zal in vele gevallen bij dezelfde ontvangstkwaliteit met minder inge wikkelde antenne-constructies (dus la gere en goedkopere antennes) kunnen worden volstaan. Het nieuwe tv-station zal, evenals het bestaande, een gewichtige rol spelen als „doorgangshuis" bij reportages, b.v. vanuit Amsterdam, Den Haag en Rot terdam. Afgezien van de straalverbin dingsbordessen wordt hiervoor een ex tra faciliteit geschapen in de vorm van een kabine, die zich op een hoogte van ongeveer 200 meter in de antennemast bevindt. Het bereiken van deze kabine vormt geen probleem, want behalve in de eigenlijke toren zal ook in de mast naast een stalen trap een lift worden aangebracht, die tot omstreeks 300 me ter komt. Dit laatste om PTT-technici in staat te stellen metingen te verrich ten of werkzaamheden uit te voeren aan de antenne. In totaal zal men met de lift tien minuten nodig hebben om van de begane grond de top van de antenne mast te bereiken. Oplossing voor Den Helder en Texel. Met de ingebruikneming van de radio toren Lopik (gem. IJsselstein), als laat ste van de vijf Nederlandse tv-stations (Goes en Roermond reeds in bedrijf; Markelo in december a.s. en Smilde be gin 1960), zal in verreweg het grootste deel van ons land een goede ontvangst verzekerd zijn. Door de grillige geogra fie van de vaderlandse bodem kunnen er echter kleine gebieden overblijven zo als b.v. Den Helder en naaste omgeving en het eiland Texel, waar vermoedelijk ook dan nog geen bevredigend resultaat te verwachten is. Het ligt in het voor nemen ten aanzien van de kop van Noord-Holland, in engere zin, een bij zondere maatregel te treffen, waardoor de kijkers in dit gebied voor een be tere ontvangst waarschijnlijk niet op

Scheldebode | 1958 | | pagina 2