NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID- oveRöenkinq Prinsjesdag viel vroeger io november I ZenHg 24STE JAARGANG No. 15 13 SEPTEMBER 1955 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Troonrede en afscheiding, auto of paard en glazen of gouden koets. Willem II reed op de derde WOENS DAG van OKTOBER te paard uit. geneesmiddel Mijnhardt's Zenuwtabletten Plaatselijk Nieuws YERSEKE La T i..v REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—S81 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Hij doet mij nederliggen in gra zige weiden; Hij voert mij zachtkens aan zeer stille wa teren. Ps. 23 2. Israel had een lange woestijnreis ach ter zich, waarin het onmisbare water had ontbroken, en zag nu de onmete lijke woestijn voor zich, die doorwor steld moest worden, eer de heuvelen van 't Beloofde land in 't gezicht kwa men! Wat mag het wel geweest zjjn, toen zij daar plotseling stonden in Elims lieflijke oasen. Daar borrelden de wa terfonteinen hun tegen en der palm bomen bladgesuis ruiste als liefelijke hemelmuziek boven hun hoofden! Ook wij, kinderen des Vaders, zijn reizigers, maar al te dikwijls als vreem delingen in een vreemd land. De woes tijn van het leven kan zo verzengend heet en zo eenzaam zijn, zonder water voor onze zieledorst, zonder schaduw voor ons verlangend hart. Ondankbaar zouden wij zijn, indien we niet tevens beleden: ook ons brengt Gods hand soms op de meest verrassende wijze in Elims der rust! Ook ons doet Hij wel neerzitten in de schaduwrijke plekjes, waar onze ziel tot zichzelf komt. Aan stille, koele wateren, die afschaduwing zijn van het hemels Vaderland, waar van de heuvelen soms van verre reeds worden gezien. Gods kinderen past het dus een jubeltoon en geen klacht in hun reislied te leggen: Mijn herder weidt mij, Wat zou m' ontbreken? In frisse vlakten Voert mij de Heer. In groene streken, Bij stille beken, Word ik verzadigd, Leg ik mij neer! (Uit een Dagboek) Eén feestdag heeft Den Haag meer dan alle andere steden en dorpen van ons vaderland; dat is de derde dinsdag van september, „Prinsjesdag". De scliolen hebben hun deuren gesloten en door de straten beweegt zich een fees telijke menigte. In dichte rijen omzomen Hagenaars en „vreemdelingen" de route van de koninklijke stoet van paleis naar Ridderzaal voor het jaarlijks weerkerend sprookje van het ceremonieel. Militair koper schalt; het dof gerommel van de minuutschoten van de ar tillerie weerklinkt. De met paarden bespannen koetsen, het ere-escorte, de miltaire gala-uniformen, de vlaggen en de vaandels en de juichende, wui vende, duizendvoudige menigte maken deze dag tot een onvergetelijk feest. )e In de ridderzaal vertoeven de kamer leden en hun gasten in afwachting van het vertrouwde, maar toch steeds weer betoverende ogenblik, waarop de cere moniemeester driemaal met zijn staf op de grond zal bonzen om dan, wanneer het gemurmel der stemmen is verstor ven, uit te roepen: „De koningin!" De Commissie van Ontvangst geleidt koningin en prins naar hun zetels. Nog even, en de aanwezigen, maar dank zij de radio en televisie ook de duizenden daar buiten, zullen de koninklijke rede beluisteren. Tussen de aanhef „Leden der Staten-Generaal" en de slotwoor den „...verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend", doet de regering bij monde van hare majes teit opening van zaken. Vroeger in november. Wie zich verdiept in de historie van de opening der Staten-Generaal komt tot de merkwaardige ontdekking, dat zich in deze door de historie gelouter de handeling sinds 5 november 1814 op merkelijke wijzigingen hebben voorge daan. Daar is om te beginnen de datum van opening. Aanvankelijk was deze vastgelegd op de eerste maandag van november. Reeds in 1815 veranderde koning Willem I dit in de derde woens dag van oktober. Zo bleef het tot 1848, toen de keuze viel op de derde maan dag in september. In 1887 werd het de derde dinsdag van deze maand door een daartoe strekkend amendement bij de grondwetswijziging van dat jaar. De Kamer bleek gevoelig voor het ar gument, dat daardoor de kamerleden het reizen op zondag zou worden be spaard. Tot 1829, voor de afscheiding van België, geschiedde de opening beurte lings in Den Haag of Brussel. De eerste openingszitting in Brussel in 1815 vond plaats in het fraaie stadhuis aan de Grote Markt. Toen bevonden zich in de koninklijke stoet pages. Zij zijn daaruit verdwenen in 1850. In het programma van de opening van 1815 lezen wij: „De groot-officieren plaatsen zich agter des Konings armstoel en de pages gaan zit ten op de voorste treden van den troon". Koning Willem I droeg toen over zijn uniform de mantel van de hertogen van Brabant. Hij sprak zijn rede uit in het Nederlands. De voorzitter van de vergadering beantwoordde deze in het Frans, besluitende met de woorden: „Vive le Roi!", waarmee de vergade ring hartelijk instemde. De afscheiding. Anders was dat in 1829. Het drama Van de afscheiding vinden wij weerspie geld in deze zinsnede uit een procla matie van koning Willem I van 5 ok tober 1829: „Wij gevoelen, dat het noodzakelijk is, thans uitsluitend be dacht te wezen op het welzijn van die delen van het rijk, wier onwankelbare trouw aan ons huis en aan de instellin gen eener welgeordende maatschappij, ook nu weder zo ondubbelzinnig aan den dag is gelegd!" In de op 20 oktober van dat jaar gehouden vergadering van de Tweede Kamer gaf koning Willem I toe, dat het grondwettig gezag in het zuiden had opgehouden te bestaan, zodat zijn bestuur zich voortaan alleen zou uit strekken over de noordelijke provinciën. In die vergadering bevonden zich geen afgevaardigden uit de zuidelijke Neder landen meer Per auto en te paard. Het is een historisch gebruik, dat de oranje-vorsten zich per rijtuig begeven naar de verenigde vergadering van de Staten-Generaal. Maar ook deze regel kent zijn uit zonderingen. Eén daarvan is, dat, over eenkomstig de wens van koningin Wil- helmina tot uiterste soberheid onmid dellijk na de Tweede Wereldoorlog, op 19 november 1945 de rit naar de Ridder zaal voor de opening van de voorlopige Staten-Generaal er hadden nog geen verkiezingen plaats gehad werd ge maakt met drie eenvoudige auto's zon der escorte. In 1948 herkreeg de ope ning der Staten-Generaal zijn oude luister. Een belangrijker uitzondering op de regel werd geleverd door koning Wil lem II, die zich in de jaren van zijn regering, van 1840 tot 1849, met zijn gevolg te paard naar het Binnenhof be gaf. Niet zonder verbazing lezen wij, dat de voorkeur van koning Willem II voor paarden boven rijtuigen in die da gen aanleiding is geworden voor soms heftige discussies. De ene partij had scherpe afkeuring voor deze „krijgshaf tige vertoning, soldaten-trots en min achting voor het burgerschap". Ande ren, en naar onze smaak met meer be grip, stelden vast, dat de koning zich blijkbaar beter thuis voelde in het za del dan in de statiekaros. Glazen of gouden koets? Een kardinale vraag, die het Haagse publiek zich pleegt te stellen in de da gen, die aan de derde dinsdag vooraf gaan, is of de tocht zal worden gemaakt in de gouden of in de glazen koets, waarbij een sterke voorkeur voor de gouden koets pleegt te bestaan. Merkwaardig, want aan de glazen koets is een veel oudere en bewogener traditie verbonden. Deze immers da teert van 1826. Aan nasporingen van Dr. E. van Raalte danken wij de we tenschap, dat die koets in dat jaar werd afgeleverd aan de koning door meester-wagenmaker Simons te Brus sel. De prijs ervan bedroeg 16.000 gul den .Ten tijde van de afscheiding be vond deze koets zich te Brussel, van waar zij pas in het jaar 1840 naar ons land terugkeerde. De gouden koets met zijn prachtige allegorische voorstellingen, is een ge schenk van de Amsterdamse burgerij aan konignin Wilhelmina bij haar in huldiging. Voor het eerst werd van deze koets gebruik gemaakt voor de opening van de Staten-Generaal in 1903. Het afwisselend gebruik van de beide koetsen schijnt vooral bepaald te wor den door het weerbericht. Men wil de gouden koets niet blootstellen aan al te zware stortregens. Waarom „Prinsjesdag" Een raadsel, waarvoor nog nimmer een ten volle bevredigende verklaring is gevonden, is de benaming „Prinsjes dag", die de volksmond heeft gegeven aan de dag van de opening der Staten- Generaal, onverschillig of deze plaats vond in november, september of okto ber. Het meest aannemelijk nog is de redenering, dat deze naam zijn oor sprong vindt in de dag van de verjaar dag van de stadhouder Willem V op 8 maart. In de periode van onze geschiedenis, waarin de anti-oranje gezinde patriot ten de lakens uitdeelden het tijdvak dus, dat voorafging aan de Franse over heersing verkreeg de hardnekkige viering van deze verjaardag een de monstratief karakter, waarop het volk getuigde van zijn gehechtheid aan Oran je. Daardoor is die dag als „Prinsjes dag" de geschiedenis ingegaan. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de oudere onderdanen van koning Willem I, die zich die herinnerden, aan die dag van de opening der Staten-Generaal, het symbool van de terugkeer van consti tutionele verhoudingen de naam van „Prinsjesdag" hebben gegeven. Inder daad is het feit onbetwistbaar, dat op deze dag ons volk, en Den Haag in het bijzonder, getuigenis aflegt van zijn ver knochtheid aan het Huis van Oranje. (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van eon postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Zakenman. Enkele weken geleden vernam ik, dat bedrijven voor uitbrei ding enz. of voor het oprichten van een bedrijf, geld beschikbaar gesteld wordt door een of andere instelling. Is dit zo? Kunt U mij zeggen welke instelling dit is? Antwoord: Wij raden U aan uw vraag voor te leggen aan het bestuur van de Middenstandsbank in uw omge ving (Goes). Sportman. Welke speler of oud speler van een vertegenwoordigend elf tal van de K.N.V.B. heeft de meeste doelpunten gescoord in een officiële in terlandwedstrijd Antwoord: De heren Leen Ven- te en Jan Vos hebben elk in een wed strijd 5 doelpunten gemaakt. De eerste op 14 maart 1934 in Amsterdam in een wedstrijd NederlandBelgië (93) en de heer Vos in 1912 in een wedstrijd tegen Finland (90). H. A. L. Betreft vlek no-iron over hemd. Antwoord Wij veronderstellen, dat deze vlek wel verdwijnen zal door deze te behandelen met een sopje van synthetisch wasmiddel: Liever betten en niet wrijven. W. J. v. D. Hoe moet ik mijn bro- melia behandelen? Antwoord: Een bromelia is een schaduwplant, dus geen zonnige stand plaats. Zij vraagt een vrij hoge, gelijk matige temperatuur (65° F), 's Zomers behalve water op de aarde, ook in het hart van de plant, dus in de koker. Eens in de veertien dagen kunst (kamer) mest. Na de bloei is de plant waarde loos, maar de scheuten aan de voet van de plant kunnen, als zij de halve hoogte hebben van de moederplant, opgepot worden in een mengsel van drie delen bladgrond, één deel varenwortel, één deel gehakt mos. M. G. Betreft uw vraag over castreren van een katertje. Antwoord: Erg pijnlijk is het niet, maar de leeftijd van uw katertje is nog niet geschikt hiervoor. De beste tijd is zo ongeveer acht negen maan den. Heeft het vroeger plaats, dan be staat de kans dat er later moeilijkheden ontstaan met het urineren. J. D. Hoe moet ik een christus- doom stekken? Antwoord: Een christusdoorn bloeit feitelijk het gehele jaar door, dus kunnen we ook het gehele jaar door stekken. Daarvoor nemen we de jonge scheutjes, die we oppotten in zandige aarde, waar zij hetzelfde jaar reeds bloempjes kunnen voortbrengen. Denkt U er wel om, de wonden die daardoor ontstaan, direct te dichten met houts koolpoeder of droog zand, om het uit stromen van het melksap tegen te gaan. Later kunt U de stekjes dan verpotten in één deel zware tuingrond en deel scherp zand of in gelijke delen blad- aarde en tuingrond met wat scherp zand. 's Zomers rijkelijk gieten en des winters matig en vooral oppassen op vochtige atmosfeer. Droge kamerlucht is heel goed. In zomer en voorjaar eens per veertien dagen kunstmest. Mevr. v. d. A. Hoe kan ik het beste een fluwelen kraag schoonmaken op een jas Antwoord Door de kraag boven een stomende ketel te houden en voor zichtig op te borstelen (met de draad mee). H. W. v. W. Ik wil een vlaggestok plaatsen in mijn tuin; hoe lang moet de vlag zijn in verhouding tot de stok? Antwoord: Er zijn wel enige be palingen omtrent uitsteken en binnen halen van vlaggen (de Nederlandse driekleur), maar de grootte van stok en vlag is niet voorgeschreven. Als U een kleine vlag plaatst aan een lange stok, of een grote vlag aan een korte stok, lijkt dat om het maar eens een voudig te zeggen op niets. Aan een stok van een meter of vijf „doet" een vlag van ongeveer twee meter het heel goed. Bij twee meter lengte past naar onze mening een breedte van ongeveer 150 cm. De banen moeten natuurlijk alle even breed zijn. Mej. L. Betreft uw vraag inma ken augurkjes in het zuur. Antwoord Als U te werk gaat zoals in bijgaand recept staat omschre ven, zult U geen last hebben van troe bel worden. Hier volgt het recept. U hebt nodig op 1 kg augurkjes wat zout, 1 liter azijn, een paar schijfjes mieriks wortel, een paar takjes venkel, 1 spaan- se peper, 8 laurierbladeren, desverkie- zend wat mosterdzaad. Borstel de au gurkjes af en wrijf ze met een doek schoon. Snijd de kroontjes er af en zet ze vermengd met zout ongeveer 24 uur weg. Laat ze daarna in een vergiet goed uitlekken of droog ze goed af. Schik ze met de kruiden in de schoongemaak te flessen en giet er de azijn (eventu eel gekookt en afgekoeld) op. Zorg er voor, dat de augurkjes ongeveer 2 cm onder de vloeistof staan. Afsluiten op de bekende wijze. H. J. Houdt een H.B.S.-A diplo ma tevens in een diploma boekhouden? Antwoord: Bij de A-opleiding van de H.B.S., kan wel heel wat boek houdkundige kennis worden opgedaan, maar het diploma H.B.S. houdt nog geen diploma boekhouden in. Daarvoor zal de betrokkene een aparte cursus moeten volgen. v. d. V. Ik heb op mijn vetplanten en cactussen witte beestjes (luizen?) Als ik die met een beetje spiritus ver wijder, komen ze toch terug. Kent U een ander bestrijdingsmiddel? Antwoord Een voor huishoude lijk gebruik zeer geschikt middel is het volgende mengsel: op 1 liter water 20 gram zachte zeep en 10 gram spiritus j oplossen. Twee maal herhalen met tus- i senpozen van precies 8 dagen. Een hp ter middel is een nicotinebespuiting, ver houding 0.1 nicotine plus wat zachte zeep. Nicotine is giftig, ook inademen en aanraken met de huid. Deze nico- tinebehandeling herhalen na precies 8 dagen. De G. Men heeft mij verteld, dat lijders aan reumatiek of jicht geen to maten mogen eten. Antwoord Het is juist gewenst, dat zij een voeding gebruiken, die rijk is aan allerlei waardevolle stoffen, waar ook vitamines onder moeten worden gerekend. P. H. B. Wat is het beste: zilver uitjes steriliseren of inmaken in azijn? Antwoord Naar onze mening, inmaken in azijn. Hier volgt een recept. 1 kg zilveruitjes, 1 liter azijn, wat zout, 1 spaanse peper, 10 witte peperkorrels, paar stukjes foelie, wat mosterdzaad (desverkiezend). Zet de ongeschilde uitjes met zout vermengd ongeveer 24 uur weg. Ontdoe ze daarna met een roestvrij mes van de buitenste vliezen. Was ze, droog ze en schik ze met de kruiden in de schoongemaakte potten. Giet er de azijn, eventueel gekookt en goed afgekoeld, op en zorg dat de uitjes 2 cm onder de vloeistof staan. Sluit de potjes op de algemeen bekende wijze. Mosselverzending. De levering van mosselen naar Frank rijk is reeds druk aan de gang. Deze worden geleverd op oude licenties, die geldig zijn tot 15 september a.s. De nieuwe licenties zijn nog steeds niet afgegeven. De vraag naar mosselen zal, veronderstelt men, dit jaar zeer groot zijn, daar Frankrijk zelf geen mosselen van betekenis heeft. Op 't ogenblik worden zelfs kleine halfwas mosselen in Frankrijk aangeboden en geconsu meerd. Wie kan ze helpen? Onder de vele gasten die op het feest van Zeeland Presenteert waren, bevon den zich ook een groot aantal Belgen. Een dame uit Kortrijk liet haar zwart lederen tas ergens in een oesterloods staan. De burgemeester kreeg dezer dagen een lange brief met een smeek bede alles in het werk te stellen de ver loren tas terug te krijgen. Naast een groot aantal foto's van hun kinderen, identiteitspapieren en andere zaken, zat er ook nog een bedrag van 700 B fr. in. „Wij zijn geen rijke mensen", schre ven de ongelukkige Belgen, „dit was onze vakantiedag, die nu wordt betreurd door het verlies van onze tas. Wij wil len hem zo graag terug hebben". De burgemeester doet dan ook een drin gend beroep op de eerlijke vinder van genoemde tas deze bij hem in te leve ren. Men maakt er een gedupeerd ge zin gelukkig mee. Landdag Bond ouden van dagen. Ook uit Yerseke namen een groot aantal leden van de Bond van ouden van dagen vorige week deel aan de te Dom burg gehouden Landdag. Met een 50- tal leden vertrok men per bus naar Middelburg. Hier verzamelden zich de oudjes en vertrok men met een stoet van 40 bussen naar Domburg, waar op een prachtig terrein meer dan 1800 be jaarden uit geheel Zeeland bijeen kwa men. Door verschillende sprekers werd op deze massale bijeenkomst het woord gevoerd en wel door dhr. König uit Vlissingen, voorzitter van het rayon Zeeland en lid van het hoofdbestuur, de burgemeester van Domburg, dhr. Van Oorschot, lid van Provinciale Staten van Zeeland en dhrn. Van Beek en De Bruin, hoofdbestuursleden van de bond. Een prachtig programma werd de be zoekers aangeboden, waarbij de muziek en zang werden verzorgd door een ac cordeonclub uit Vlissingen en dhr. Tal man, alles onder leiding van dhr. Adri- aansen. De dag werd begunstigd door fraai zomerweer en de deelnemers keer den dan ook 's avonds laat voldaan te rug in Yerseke. WATERGETIJDEN WE MELD INGE Van 1420 september 1958 Zaterdag 20 sept.: Eerste Kwartier Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert i Te Yerseke 5 vm. n.m. v.m. n.m. HOOGW. LAAGW. 3.57 4.16 9.24 9.44 4.40 4.59 9.59 10.24 5.24 5.42 10.44 11.13 6.08 6.26 11.36 6.52 7.09 0.02 12.28 7.39 7.55 0.55 1.20 8.27 8.48 1.49 2.16 30 minuten vroeger minuten later

Scheldebode | 1958 | | pagina 1