oveRöenkinq NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID ail In conditie zijn in conditie blijven 24STE JAARGANG No. 14 6 SEPTEMBER 1958 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL KRUINÏNGEN Beroep op offervaardigheid ï/aSaWfe. Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Basaal Ik zal heengaan, totdat zij zich zeiven schuldig kennen en Mijn aangezicht zoeken; als hun bange zal zijn, zullen zij Mij vroeg zoeken. Hosea 5 15. Het geestelijk leven van de mens doorleeft verschillende tijdperken. Reeds in de jeugd doet God ons iets ervaren van Zijn genaderoepingen. Eerst wel licht door de lessen ener vrome moe der en daarvoor kan een mensenkind nooit genoeg danken. Die indrukken schrijven een onvergetelijk en onuit wisbaar schrift in het hart. Of wel door onderwijs op de zondagsschool of catechisatie. God werkt aan ons op allerlei wijzen, en het doel van Zijn werk is ons behoud, ons geluk, onze zaligheid. Indien nu het mensenhart deze genaderoepingen wederstreeft, dan trekt de Here zich terug. Dan zegt Hij: „Ik zal heengaan, totdat ja, totdat de nood van hun leven hen tot Mij uit drijft, en zij uit de diepte leren roepen tot hun God". Ook dus als Hij Zijn aan gezicht verbergt, vergeet Hij ons niet, laat ons als 'tware niet uit Zijn oog. Hij is gereed ons ter hulpe te zijn, de arke der verlossing aan te bieden, als en zodra wij gevoelen, niet meer bui ten Hem te kunnen. Hebben wij dat al leren voelen of wederstaan wij nog Zijn genade? Zijn wij nog in nood van de baren, die wij zelf hebben opge zocht Hij zal Zijn aangezicht niet verbergen, indien wij met schuld- erkentenis komen en begeren geholpen te worden. (Uit een Dagboek) weer een nieuwe inspanning moet be tekenen. Laat lichaam en geest telkens eens tot rust komen. Lees eens een goed boek, werk eens wat in de tuin, doe eens een handwerkje, knutsel eens wat. Ga vooral niet gebukt onder zorgen en leef niet in een voortdurende angst. Bedenk toch, dat de meeste moeilijk heden slechts in onze verbeelding be staan. Even stil staan. Voorzover onze moeilijkheden werke lijkheid zijn, kunnen ze soms gemakke lijk uit de weg worden geruimd en an ders komt er zo vaak vanzelf een op lossing Heb gerust eens wat meer vertrou wen en ontdoe U ook van die voort durende haast. U slijt te hard als U zich overal en door alles laat opjagen. Neem er de tijd voor om af en toe eens stil te staan bij het leven van U- zelf en bij dat van de uwen. Vraagt U zich dan tegelijkertijd eens af, of U evenwicht kunt vinden tussen al die dingen, die hier vluchtig zijn aange stipt. Laat voorts niet alles draaien om geld. Er zijn zoveel andere, mooiere en betere dingen, die we in het middel punt van ons leven zouden kunnen plaatsen. Er bestaan werkelijk nog dingen als geloof en plicht, als liefde en deugd... Hoe dan ook, verlos Uzelf van de plaag, die geldziekte heet. Dr. H. W. SCALONGNE (Nadruk verboden) In de week van 8 t/m 14 september a.s. zal het Algemeen Sociaal Fonds „Draagt Elkanders Lasten" weer een beroep op uw offervaardigheid doen. In deze periode wordt in de gemeenten Yerseke, Kruiningen, Oostdijk, Waarde en Wemeldinge een openbare collecte gehouden voor dit fonds. Naast de t.b.c.-bestrijding verleent dit fonds hulp bij tal van andere no den op het terrein van de Volksgezond heid, o.a. astma, reuma, kanker, polio, kinderuitzending, rusthuisverpleging, enz. Gaarne willen wij de nood, die in vele gezinnen heerst, helpen dragen. Dit is echter alleen mogelijk, wanneer U hierbij helpt met uw medewerking en uw offer. Gezondheid is een gröot goed, waar voor we dankbaar moeten zijn. Veel kan worden bereikt, mits U uw steun óók geeft. En over 11 maanden mag U weer met vakantie Weer helemaal fit na de vakantie? Weer echt zin in de dagelijkse bezig heden? Laat dat dan zo blijven; als het kan tot de volgende zomer! Kort weg gezegd: „houen zo"! Enkele goedgemeende wenken onzer zijds mogen dit nobele streven begelei den. U kunt werkelijk niet beter doen dan de opgedane lichamelijke en gees telijke gezondheid behouden. Breng om te beginnen zoveel moge lijk regelmaat in uw leven. Tracht het zo in te richten, dat U steeds op de zelfde tijd opstaat. Ga niet zonder nood zaak op sterk wisselende tijden naar bed. Eet niet als het toevallig eens zo uitkomt, maar gebruik de maaltijden op vaste uren. Verricht de steeds te rugkomende bezigheden volgens een or delijk en weloverwogen plan. Geen verspilde moeite. Betracht, ook in de koude maanden die nu weer komen gaan, de noodzake lijke reinheid. Was U vaak en voldoen de en verwissel tijdig van lijf- en lin nengoed. Houd de keuken, het vaatwerk en de toiletten goed schoon. Wees zindelijk op uw huis, op uw kantoor of werkplaats. Dat is geen verspilde moeite, geen zonde van de tijd. Zie er op toe, dat U steeds voldoen de nachtrust krijgt. Ondermijn uw weerstand niet door de dag altijd pas te beginnen wanneer het al lang avond is. Zoek de vreugde van „het leven" toch niet steeds maar weer op kaart-, biljart- en dansavonden en evenmin in bioscoop, schouwburg of concertgebouw. En wat misschien nog veel belang rijker isdraai de knop 's avonds tij dig om of trek de stekker er tijdig uit! Wanneer U vroeg op moet, is het verkeerd U tot laat in de avond bezig te laten houden door radio- en televisie uitzendingen. In onze verbeelding. Leid niet elf maanden van het jaar een zittend leven. Breng evenmin uw dagen uitsluitend door met staan, niet achter draaibanken en niet achter aan rechten. Doet U helemaal niet aan sport, neem dan toch lichaamsbeweging, door bijvoorbeeld dagelijks een eind te wan delen. Het geregelde uitlaten van een hond kan op dit punt goede diensten bewijzen. Natuurlijk, iedereen heeft behoefte aan een verzetje. Maar dat wil hele maal niet zeggen, dat elke ontspanning naast de toch al drukke bezigheden 'J? ''♦oT' 4. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief L. D. Kunt U mij ook zeggen hoe veel de rente bedraagt over het boek jaar 24 juli 1957 tot juli 1958 van de Rijkspostspaarbank over een bedrag van 1000, Antwoord: Indien op 24 juli 1957 een inleg heeft plaats gehad ad 1000,— zal op 24 juli 1958 1027,02 worden uitbetaald. De gekweekte ren te bedraagt dus 27,02. De rente, wel ke de Rijkspostspaarbank vergoedt, heeft inderdaad de laatste maanden wijziging ondergaan. Tot 1 oktober 1957 bedroeg de rente n.l. 2,4 voor de periode 1 oktober tot en met 31 december 1957 2,64 en sedert 1 ja nuari j.l. 3 M. d. G. Wat is het adres van het bureau van de Beroepskeuze? Antwoord Wij raden U aan U te wenden tot het Gewestelijk Ar beidsbureau (afd. beroepskeuze). A. B. W. Betreft uw vraag over aanbieding arbeidsovereenkomst huis knecht-tuinman. Antwoord: De kwestie is ons niet helemaal duidelijk, want voor een huisknecht-tuinman bestaat geen c.a.o. Wat voor arbeidsovereenkomst hebt U en waar werkt U? Wij raden U aan deze aangelegenheid te bespreken en te laten onderzoeken door het agent schap van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, Beatrixstraat 3 te Rilland-Bath. Het komt ons voor dat men U niet verplichten kan de overeenkomst te ondertekenen, vooral daar deze voor U een verslechtering betekent. A. H. W. Ik ben in 1951 in mili taire dienst gegaan en eind oktober 1952 heb ik de dienst verlaten. Kom ik in aanmerking voor teruggave in gehouden loonbelasting Antwoord: Ja, denkelijk komt U daarvoor wel in aanmerking. U dient U te wenden tot de inspectie der be lastingen in uw district. Het bedrag kunnen wij natuurlijk niet opgeven, wij weten zelfs niet hoeveel uw inkomsten bedroegen. T. M. In 1955 heb ik de huurder van een herenhuis mondeling de huur opgezegd, omdat ik het pand wil laten splitsen ten behoeve van eigen perso neel. Huurder wil het pand echter niet verlaten. Kan eigenaar tot verbouwing overgaan Antwoord Dat de huurder het pand niet wil verlaten, is zijn goed recht. Hij kan een huuropzegging ge woon naast zich neerleggen en dat heeft hij dan blijkbaar ook gedaan. U kunt ontruiming verzoeken met behulp van een advokaat of deurwaarder, die uw verzoek bij de kantonrechter zal moeten voorbrengen. Deze autoriteit dm2. De bak zakt dan 400 1320 is 0.3 dm of 3 cm in het water wanneer deze leeg te water gelaten wordt. De inhoud van de bak bedraagt 6 x 2.2 x 0,5 is 6.6 m3 of 6600 dm3. De bak kan dan in totaal met 6600 kg verminderd met 400 kg eigen gewicht, is 6200 kg be last worden om juist tot aan de rand in het water te zinken. In de praktijk zal men niet verder gaan dan tot een belasting van ca. 4000 kg, waarbij hij dan nog ca. 15 cm boven water uit steekt. E. H. Is het steeds uit en dan weer aandraaien van het elektrisch licht, ook als men slechts voor enkele ogen blikken, 1 a 1% minuut het vertrek verlaat een werkelijke bezuiniging? Ik heb wel eens gehoord, dat het aan draaien van het licht meer energie ver bruikt dan een kort ogenblik te laten branden, of geldt dit alleen voor T.L. buizen Antwoord: Voor zover betreft gewone lampen is het voordeliger deze uit te draaien. Ten opzichte van T.L.- verlichting moge dienen dat de levens duur van deze lampen bepaald wordt naar het gebruik van de schakelaar. Hier is het dus zo, dat de lamp voor deliger kan blijven branden, want an ders geeft men meer geld uit voor een nieuwe lamp dan voor stroomverbruik. G. v. S. Hoe luidt het adres van Doris Day? Antwoord Als U uw brief adresseert naar Paramount Pictures Corporation, Hollywood, is dat ruim schoots voldoende. Altijd gaaf huidje POEDER -ZALF-OUE-ZEEP zal dan beslissen of en zo ja, wanneer de huurder het pand moet verlaten. Tot zolang dient U huurder in het onge stoorde bezit te laten van het gehuurde. H. V. Vakantiegeld en loon wor den in één loonzakje verpakt, werk gever verklaart dat dit. zo moet „van wege de belastingen". Is dat juist? Antwoord: Het is aan de beslis sing van de werkgever overgelaten, dit naar eigen inzicht te behandelen. Hij mag het ook afzonderlijk verpakken en belasting berekenen, als dit voor be trokkene voordeliger is. E. B. Gaarne zou ik van U ver nemen welke school mijn dochtertje het best kan volgen als ze iets wil worden voor kleine kinderen van 1 tot 4 jaar, in grote tehuizen of vakantiekolonies of iets dergelijks (geen ziekenhuis). De lagere school heeft ze met goed gevolg verlaten. Antwoord: U kunt twee wegen uit, of wel U stuurt uw dochtertje naar de Mulo om, na het behalen van het diploma van die school, verder de op leiding te volgen voor kleuteronderwij zeres, of U stuurt haar naar een huis houdschool voor een opleiding tot kin derjuffrouw. Een lagere schooloplei ding is niet voldoende voor opleiding kleuteronderwijzeres. V. Hoe bestrijd ik de gewone huiszwam, die zich bevindt tussen hou ten vloer en muur? Antwoord: Door zoveel mogelijk gebrande gips te strooien. Zorgt U er voor, dat kippen en andere dieren er niet van eten? H. D. Hoe kan de ene helft van een schelp anders gekleurd zijn dan de tweede helft? Antwoord: Dat de ene helft van een schelp anders gekleurd is dan de andere is niet zo bijzonder, als U be denkt, dat een schelp in het geheel niet symetrisch behoeft te zijn. Vele schelp dieren liggen met de ene helft op de bodem der zee, de andere helft kunnen zij openen en sluiten als een deksel op een doosje. We kunnen dus duidelijk een onder- en bovenschelp onderkennen. Het ligt dus voor de hand, dat beide schelphelften niet dezelfde kleur (schut kleur) behoeven te hebben en zelfs niet dezelfde vorm, in verband met de ver schillende functie van beide helften. L. F. Hoe ver zakt een bak van plaatijzer, lang 6 meter, breed 2 meter 20 en hoog meter en zwaar 400 kg in de diepte? En hoeveel kan zo'n bak dragen aan gewicht? Antwoord Het gewicht van de ijzeren bak bedraagt 400 kg. Opdat de bak blijft drijven moet dan 400 dm3 water verplaatst worden. Het bodem oppervlak bedraagt 6 x 2.2 m of 1320 Raadsvergadering. Dinsdagmorgen kwam de nieuwe ge meenteraad in haar eerste zitting bij een. De voornaamste punten op de agenda waren de beëdiging der raads leden en de benoeming van twee wet houders. Enkele „oude" gezichten wa ren verdwenen, dat waren dhrn. P. de Koeyer, J. Elenbaas en M. den Herder. De „nieuwe" waren mej. A. J. Oom en dhrn. H. Cornelisse en C. J. van de Velde. De voorzitter, burgemeester Willemsen, opende met ambtsgebed de vergadering. Hij wees er op, dat wij in een vrij Nederland leven, waar de me ningen niet gebonden zijn. Dat bewijst dan ook de samenstelling deze raad. Nadat alle raadsleden beëdigd waren, heette de vóorz. allen hartelijk welkom in de gemeenteraad en hoopte in deze vierjaarlijkse periode goed met hen te mogen samenwerken. Tot mej. A. J. Oom richtte hij zich in het bijzonder, omdat zij het eerste vrouwelijke raads lid der gemeente Yerseke is. Voor haar plaats was, als aardige attentie, een boeket bloemen neergezet, wat op zich zelf reeds iets fleurigs aan deze ver gadering gaf. De voorz. hoopte dan ook dat het haar gegeven zal zijn vele jaren de belangen van Yerseke in de ge meenteraad te mogen helpen beharti gen. Er zullen wel eens onderwerpen behandeld worden, die U als vrouw be- :er aan zult voelen dan wij mannen dat doen. Het zal ons dan ook bijzonder aangenaam zijn om dan ook de vrouwe lijke visie op dergelijke zaken te mogen horen. Ook de beide nieuwe mannelijke raadsleden, dhrn. Cornelisse en Van de Velde, wenste de voorz. een goede sa menwerking toe. Hij wees hen er echter op, dat ze zich niet te veel voor moes ten stellen en niet moesten denken, dat ze nu zouden helpen om te regeren, omdat het niet meer is, zoals het vroe ger geweest is. De raad ligt nu ook aan banden. We hebben te maken met vele voorschriften, welke ons door hoger hand opgelegd zijn en die we maar op te volgen hebben. We worden vaker geleid, dan dat we zelf leiding moeten geven. Het terrein der raad is erg be perkt geworden. Mej. Oom dankte de voorz. voor de vriendelijke woorden en hoopte haar krachten in het belang der gemeente Yerseke en vooral in het be lang der jeugd te mogen geven. Door Ged. St. werd het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tot een bedrag van 12.000 goedgekeurd. Ook de aankoop van grond aan de Havenstraat van dhr. Bom werd door Ged. St. goedgekeurd. De voorz. deelde mede, dat volgens Kon. Besluit burgemeester Willemsen wederom voor een periode van zes jaren was herbe noemd als burgemeester der gemeente Yerseke. Dhr. Koster feliciteerde hem hier mede, ook namens de raad. Nu kwam een punt aan de orde, wat reeds weken lang een vraagteken was ge weest. Wie zouden de nieuwe wethou ders worden? De eerste stemming be trof de vakature van dhr. P. de Koeijer. Bij de stemming bleek, dat dhr. C. J. van de Velde 6 stemmen had gekregen, dhr. J. Koster 4 en dhr. J. C. Sinke 1, zodat dhr. Van de Velde was gekozen. Deze nam zijn benoeming aan. De tweede stemming ging om de vakature van dhr. Koster. Dhr. D. van Boven kreeg 6 stemmen en dhr. J. Koster 5, zodat dhr. Van Boven benoemd was als wethouder. Ook deze nam zijn benoe ming aan. De voorz. hoopte met deze twee nieuwe wethouders als college van B. en W. prettig te mogen samenwer ken. Hij nam afscheid van dhr. J. Kos ter als wethouder. Uw tijd als wethou der was slechts kort en het spijt me afscheid van U te moeten nemen als wethouder. De samenwerking met U was steeds prettig. U hebt uw plicht als wethouder steeds gedaan en gij hebt het met liefde gedaan. Nogmaals mijn hartelijke dank voor hetgeen ge als wethouder voor de gemeente Yerseke hebt gedaan. Dhr. Koster wees er op, dat dit afscheid als wethouder voor hem niet onverwachts is gekomen. Hij had er bij het afscheid van dhr. P. de Koeijer reeds op gezinspeeld. Hij hoop te nu zijn beste krachten als raadslid te geven voor het belang der gemeente en hoopte dat de voorz. een prettige samenwerking in het college van B. en W. zal mogen hebben. Tot bestuursle den van de Stichting Volkshuisvesting Yerseke werden gekozen dhrn. C. J. v. d. Velde, J. Koster, C. Pekaar en P. de Leeuw, terwijl als plaatsvervangende leden dhr. J. C. Sinke en mej. A. J. Oom gekozen werden. Tot leden der woonruimtecommissie werden benoemd mej. Oom en dhrn. C. Gebraad, J. C. nke, J. van Schaik en Dr. M. C. Pol derman. Benoemd werden tot gemach tigden bij de N.V. Waterleiding Mij. Zuid-Beveland" de beide wethouders, dhrn. C. J. van de Velde en D. van Bo ven. Besloten werd een geldlening aan te gaan bij de Bank voor Ned. Gemeen ten voor een bedrag van 5000,te gen een rente van 4% Daar het pand Polen 13 leeggekomen is, stelt de voorz. voor dit pand aan te kopen van dhr. Verbrugge voor een bedrag van 1500,De raad besluit eenstemmig dit voorstel te aanvaarden, zodat de sa nering van Polen weer een stapje dich ter benaderd werd. Verder niets meer op de agenda, sluit de voorz. de ver gadering. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 713 setpember 1958 Zaterdag 13 september: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 9.01 9.30 2.21 2.49 Maandag 10.13 10.53 3.28 4.01 Dinsdag 11.41 4.49 5.30 Woensdag 0.21 1.03 6.16 6.45 Donderdag 1.34 1.59 7.22 7.41 Vrijdag 2.23 2.46 8.07 8.24 Zaterdag 3.13 3.31 8.45 9.03 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1958 | | pagina 1