NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND overdenking BNM Nationale Reclasser ings- ua 1 3 N In b'Ü verwachting 249TB JAARGANG No. 13 30 AUGUSTUS 1958 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Provinciale Reclasseringsbijeenkomst Ie Middelburg VAN WILLEGEN P0NTIAC HORLOGES Land- en Tuinbouw Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in- gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging von Baby's tere huidje. Plaatselijk Nieuws REDACTEUR: BOUAAN8E KAAI 31 - XELEF. 01180—2453 Aboimwnentsprtj# bfl vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per poet 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Ik zal met u zijn, Ik zal u niet begeven en zal u niet verlaten. Joz. 1 5. Indien wij ons de rijke belofte van Hem, die Zijn woord nimmer terug neemt, konden en durfden toeëigenen! Zouden wij dan niet een almachtige Bondgenoot aan onze zijde hebben, die aan ons waar maken wil wat de Psal mist getuigt: „Zq gaan van kracht tot kracht steeds voort" Gehoorzaamheid en trouw zijn van onze zijde echter de onmisbare voorwaarden, waaronder de Here ons Zijn tegenwoordigheid en blij vende genade toezegt. Het levensmotto van Jozua, die zo kloekmoedig de goe de strijd heeft gestreden, was en bleef: „De Here is met mij, Hij heeft het ge sproken". En in die zekerheid sterk, volbracht hij in grote trouw zijn moei lijke levenstaak. Laat het ons niet ver wonderen, dat hij dezelfde ervaring op deed, die Paulus later maakt: „Ik ver mag alle dingen door Hem, die mij kracht geeft". Wij moeten dikwijls be schaamd staan en hebben geen ant woord, als ons geloof wordt bespot. Wij moeten met smart van menige neder laag gewagen, in plaats van te getui gen van de kracht des Heren. Verstaan wij het dan wel, dat God Zijn aange zicht alleen verborgen houdt, omdat er bij ons wat hapert aan gehoorzaamheid en nauwgezetheid! Zij het heden onze bede, dat de Here ons zo nabij zij, dat Hij ons die moei lijke lessen zelf van ogenblik tot ogen blik moge leren! Opdat wij in onze ba nier ook mogen schrijven: „Immanuël", Clod met ons. Schoon 'k arm ben en ellendig, Ik weet, dat God mij ziet, Zijn goedheid is onendig. Mijn Redder, toef dan niet. (Uit een Dagboek) Ree D«< C 5 de maatschappij moet hebben, ten twee de is reclasseren die vorm van gespe cialiseerd maatschappelijk werk, waar bij de wetsovertreder aan zijn recht ge holpen wordt om hem een zo groot mogelijke mate van bescherming te bie den, en ten derde is het nodig de beel denaar in de misdadiger te herontdek ken. De sancties die op de wetsovertreder toegepast worden zijn niet alleen van belang voor hem zelf, maar ook voor ons allen. Het opnieuw classeren ge beurt dus ook in het belang van ons allen. De grondslag van de reclassering is dat de misdadiger er ten volle bij- hoort. Bij het uitdelen van de straf moet men rekening houden met verschillen de feiten, o.a. of de delinquent vol doende toerekenbaar is voor zijn daad, de opvoeding, het milieu. Men kan de schuldige zijn misdaad ten volle toe rekenen, in andere gevallen kan hij in de gemeenschap blijven door het op leggen van een voorwaardelijke straf. In ons land worden jaarlijks 16.500 voorwaardelijke veroordelingen uitge sproken. Voor een groot deel is dit te danken aan het werk der reclassering. Dat is een zegen niet alleen voor hen die fout waren, maar ook voor de ge hele samenleving. Ongeveer 90 van de veroordeelden komt deze proeftijd goed door. De wijze waarop hij weer in de samenleving terugkomt is voor het grootste deel afhankelijk van de hulp van de gevangenisdirecteur en de reclassering. In het derde deel van zijn inleiding vroeg de heer v. d. Grient zich af: Wat valt er te herontdekken in de mens die inbreuk heeft gemaakt op de rechten van andere mensen. In zeer vele ge vallen is de oorzaak van het misdrijf te wijten aan het feit dat de misdadiger in zijn jeugd verstoken is geweest van liefde en genegenheid. Bijna elk reclas- seringsrapport spreekt daarvan. Om deze mensen weer terug te brengen in de maatschappij moeten wij er in sla gen hun gevoelsleven op harmonische wijze te ontplooien. Na de pauze werden door een forum, bestaande uit Dr. v. d. Grient, voor zitter, Mr. B. S. Sieperda, vice-presi dent van de Middelburgse Rechtbank, de heer De Groot uit Aardenburg en Zuster W. de Vries, hoofd van de huis houdelijke afdeling van het ziekenhuis te Goes, verschillende vragen die naar aanleiding van het referaat gerezen waren, beantwoord. Hierbij kwamen verschillende zeer interessante aspec ten naar voren, waardoor ook het ge hoorde nog beter tot haar recht kwam. Buitengewoon interessant was het b.v. de mening te horen van iemand die twee jaar in het huis van bewaring had doorgebracht wegens politieke activi teit. Deze vooral wekte de reclasseer- ders op om met hun zegenrijk werk verder te gaan. Tot slot was het de heer Laken, die alle aanwezigen hartelijk dank zei voor hun aanwezigheid, het. forum voor de wijze waarop zij de vragen beantwoord de en Dr. v. d. Grient voor zijn boeien de inleiding. KAPELLE (Z.B.) Telef. K 1102-223 ^uiwte heuze In de kerkzaal van het Huis van Be waring te Middelburg werd zaterdag j.l. een provinciale reclasseringsbijeen komst gehouden, waaraan deel geno men werd door de leden van plaatse lijke afdelingen uit de gehele provincie, kerkelijke ambtsdragers, enz. Het woord werd daarbij gevoerd door Dr. J. v. d. Grient, welke een inleiding hield over „Woord en beeld in de reclassering". Vooraf werden de aanwezigen wel kom geheten door de heer C. J. J. La ken, adjunct-directeur van het natio nale bureau voor reclassering, waarbij deze o.m. wees op het tweeledige doel van deze bijeenkomst, en wel ten eer ste: verbreiding van de reclasserings- gedachte en ten tweede als voorberei ding voor de collecte ten bate van de reclassering, welke collecte binnenkort gehouden zal worden. In 1954 werd in Zeeland een bedrag van 6700,ingezameld, welk bedrag in 1957 gestegen is tot 9300,en I waarbij de heer Laken hoopte dat dit jaar de 10 mille overschreden zal wor den. In zyn inleiding zei Dr. v. d. Grient dat er een hemelsbreed verschil bestaat tussen de werkwijze van de reclassering zoals deze in 1823 werkte en zoals zij nu werkt. In 1823 werd een reclassant met neerbuigendé vriendelijkheid be handeld, met een air van iets dat naar weldadigheid zweemt. Thans gaat men van het standpunt uit dat een veroor deelde die zijn straf heeft uitgezeten, weer als volwaardig mens toegang tot NAJAARSBEMESTING BIEDT VELE VOORDELEN Nu het najaar weer in zicht komt, de akkers hun oogst gaan leveren en de ploeg er weer ingaat, nu de boom gaarden geplukt worden en de koeien straks weer verlangend gaan uitzien naar hun warm en beschut plaatsje in de stal nu komt de tijd weer te gaan denken aan de bemesting. De be mesting met de zogenaamde „basis" meststoffen: kalk, fosfaat en kali. Een najaarsbemesting biedt vele voordelen. Het werk dat gedaan is, is gedaan. We weten niet hoe straks het voorjaar zijn zal. Het kan mooi en droog zijn en dan is er genoeg ander werk te doen. Het kan ook lang nat zijn, zodat de meststoffen (indien men ze niet in het najaar heeft gestrooid) mogelijk wat laat in de grond komen en dan niet meer hun volle profijt aan het opgroeiende gewas kunnen geven. De prijzen van de meststoffen liggen in het najaar doorgaans lager, de win- teropslag behoeft niet te worden ver goed en dit geeft naast de betere ar- beidsspreiding nog een niet te ver waarlozen profijt, dat men allicht kan meepikken. Waar kan men met vrucht de basis bemesting (kalk, fosfaat en kali) het beste in het najaar geven? In de akkerbouw op alle niet te lich te gronden. Voor kalk geldt dit altijd, voor fosfaat ook en kali sluit zich daar goed bij aan. Op niet te lichte grond behoeft men voor uitspoeling niet te vrezen. Op grasland geeft een kalibemesting in het najaar bovendien nog het voor deel, dat de zode krachtiger de winter ingaat. Er is minder kans op uitvrie- zen, er is meer kans op een beter be stand in het voorjaar, met meer kans dat er ook wat klaver opkomt! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Mevr. J. v. P. Mijn fuchsia laat de bloemen vallen. Wat kan de oorzaak zijn? Antwoord Weliswaar is de funchsia een huiskamerplant, maar in de zomermaanden dient zij op een licht plekje te staan, waar ze kan genieten van de morgenzon en van de frisse lucht. Dit laatste is zeer belangrijk. Het afvallen van de bloemen schrijven wij toe aan gebrek aan frisse lucht. Wilt U de plant voor de tentoonstel ling weer wat meer in bloei hebben, dan raden wij U aan, de plant buiten te plaatsen, geregeld te gieten, eens in de 14 dagen kamermest te geven en haar geregeld af te spuiten, tenzij U haar eens in de regen kunt zetten. Na tuurlijk niet in een plensbui, want dan vallen alle bloemen er af. Een zacht regentje en de nog overblijvende dagen buiten zal uw plant goed doen. H. v. B. Zoudt U mij een kosten berekening kunnen geven van een mid delzware scooter, inclusief belasting, verzekering e.d., waar ongeveer 400 km per week mee afgelegd wordt Hoe duur is een rijbewijs daarvoor? Antwoord: De vaste kosten per jaar komen te staan op ongeveer 3,8 cent per km, dat is dan voor afschrij ving 4 jaar. AU risk verzekering, be lasting (duo), stalling, dagelijks onder houd, onvoorzien, alles bij elkaar te stellen op 800,per jaar voor een motor van 250 cc. De variabele kosten komen te staan op ongeveer 4,2 cent per km, voor benzine plus olie, ban den en reparatie, andere reparaties, on voorziene uitgaven. Totale kosten lig gen derhalve op ongeveer 8 cent per km. Bjj deze berekening is uitgegaan van een nieuwprijs van ongeveer 1.900,(250 cc). Bandenwaarde 80,restwaarde 285,levensduur 80.000 km, aantal km per jaar 20.000. Indien een 125 cc'er, komen de kosten te liggen op ongevere 6.5 cent per km en een 350 cc'er op 9,2 cent en een 500 cc'er op ruim 10 cent per km. Voor het rijbewijs bent U ongeveer kwijt 60, a 70,met inbegrip van het lesgeld. (Het rijvaardigheidsbewijs kost 7, plus 1,geneeskundige verklaring, het rijbewijs ongeveer 3,50 plus de kosten voor foto's en uittreksel bevol kingsregister). Deze totale kosten kan men drukken door een oefenvergunning aan te vragen en te oefenen onder lei ding van een vriend. Enkele lessen vóór het rij-examen dient men te krijgen van een erkende instructeur. P. v. d. H. Wie was de aannemer die in 1939-1940 het beton gestort heeft langs de Grift vanaf de Grebbe? Antwoord: U doet het beste U in verbinding te stellen met de Raad van Arbeid, waar men aan de hand van de verzamelkaart U de gewenste ge gevens kan verstrekken. J. A. Hoe moeten we oorwormen verdelgen Antwoord: Oorwormen zijn nachtdieren, waardoor men ze overdag weinig ziet. Als men een bloempot met houtwol vult (niet te vast inpersen) zult U elke morgen tot de ontdekking komen dat dit een pracht val is. J. G. H. Betreft uw vraag over kruissteekpatronen. Antwoord: In dameshandwerk- zaken zijn dergelijke patronen ver krijgbaar. A. O. Is U iets bekend van het wecken van fruit in de emmer van een melkmachine Antwoord: Een melkmachine kan worden gebruikt voor het sluiten van inmaakglazen met fruit, mits men de vruchten heet in de glazen doet en deze meteen sluit. Voor het inmaken van groenten (met uitzondering van rabar ber en postelein) en vlees is deze me thode niet geschikt. Om de bederfkie- men, die in deze niet-zure produkten kunnen voorkomen te vernietigen, is verhitting in de glazen nodig. L. Z. Wat betekent „Te Quila", een muziektitel van een grammofoonplaat? Antwoord: De quila is een ster ke Mexicaanse drank; zoals men ons vertelde is het muziekstuk naar die drank genoemd. Abonnee. Welke papieren heb ik nodig om patates frites te verkopen in een vaste kraam Mag ik dan ook worstjes, koffie enz. verkopen? Antwoord Voor de vervaardi ging en verkoop van patates frites hebt U geen vergunning nodig. Wel als U daarnevens ook warme worstjes enz. verkoopt. Wij raden U aan contact op te nemen met de Kamer van Koop handel. P. S. Betreft uw vraag doorbeta len lesgeld naaionderwijs. Antwoord: Regel is dat het al dan niet doorbetalen vooraf wordt af gesproken. Indien men voor de vakan tie van de lesgeefster reeds enige maan den les heeft ontvangen, is het gewoon te tijdens de vakantie van de lerares het lesgeld door te betalen. Veertien dagen vinden wij een normale vakan tie. Mej. G. F. Kan het bewaren van kleding in plasticmottenzakken ook na delige gevolgen hebben voor de kleding? Antwoord: Voor zover wij dit kunnen beoordelen niet. Wel verdient het aanbeveling, dat de kleding abso luut motvrij is, want anders is zo'n lekker en rustig plaatsje voor de mot ideaal. Trouwens, U kunt naar onze mening de kleding beter af en toe toch nog wel eens luchten, dat is altijd goed en beter dan niet luchten. H. J. W. Een weduwe, huurster van een pand, heeft haar 25-jarige zoon, die ging trouwen, hij zich in huis genomen. Nu gaat die weduwe zelf ook trouwen doch gaat met haar a.s. man mee naar zijn huis. Hoe staat het nu met de jong getrouwden, mogen deze in het huis van de weduwe blijven wo nen? Antwoord: Wij kunnen dit niet beoordelen, wij weten niet eens of deze jongelui met of zonder woonvergunning zitten. Het huisvestingbureau zal uw vraag kunnen beantwoorden. Mej. J. Wanneer is een meisje meerderjarig om zonder toestemming van haar ouders te kunnen trouwen Antwoord: Dat kan als zij 30 jaar is geworden. Voordien is de tus senkomst van de kantonrechter nodig als de ouders toestemming weigeren. J. de G. Is er een middel om het afgeven van aluminium tegen te gaan? Antwoord: Probeert U het eens met water, waaraan azijn wordt toe gevoegd, zodra het goed kookt. U kunt ook citroensap nemen. B. Hoe krijgen wij een koperen schaal, die zwart is van ouderdom, weer blinkend schoon? Antwoord: Wij raden U aan de schaal eerst goed te bewerken met een borstel van synthetisch sop. Goed ste vig wrijven. Daarna afspoelen. Gebruik van een schuurmiddel, dat men ook wel gebruikt in de badkamer b.v., is ook goed. Ook na deze behandeling weer afspoelen. Daarna staan er verschillen de wegen open. U kunt de schaal in wrijven met geest van salmiak, weder om goed naspoelen. Daarna bewerkt U de schaal eens met het poetsmiddel. Is ze nog niet naar uw zin, dan wrijft U het poetsmiddel er weer af met wat synthetisch sop en probeert U het eens met zuurkoolnat (als U het tenminste al weer kunt krijgen). U kunt ook het volgende recept samenstellen: 1 deel geest van salmiak en 3 delen koolzure ammoniak mengen met 24 delen wa ter. Met dit middel kunt ook messing behandelen, terwijl men voorkomt, dat op brons, koper, enz. groen blauwe aanslag komt. Een goudgele kleur ver krijgt U verder als U gebruik maakt van een mengsel van krijt, zwavel en azijn. Zitten er daarna nog vlekken op de schaal, dan kunnen deze behandeld worden met zout en als ze hiermede er niet afgaan, dan neemt U een beetje salpeterzuur (verdund). Tenslotte voe gen we aan de lijst nog toe gewoon citroensap met fijn wit schuurzand. Dat de schaal daarna, vooral voor eerst, regelmtaig „bijgehouden" moet worden, spreekt vanzelf. A. K. Heeft de grond, of het zal meer vermolmd hout zijn, die in een knotwilg zit, dezelfe samenstelling als bladaarde? Is het wel geschikt voor het opkweken van potplanten? Antwoord: Ja, dat kunt U er wel voor gebruiken, maar liefst vermengd met gewone bladaarde. Twintigste overwinning van Piet Rentmeester. In Eeklo (B.) boekte Piet Rent meester zijn twintigste overwinning. Aan de vooravond van het wereld kampioenschap blijkt, dat Piet nog niets van zijn vorm die hij in 't begin van het seizoen ten toon spreidde, ver loren heeft. Zoals men zich nog her innert won hij de eerste koers dit sei zoen waaraan hij deelnam; ook de tweede wedstrijd won hij met ruim ver schil op nummer twee. Drie ritoverwin- ningen en de eindoverwinning van de Ster van Vlaanderen. Op 30 april de ronde van Fijenoord. In deze ronde sol liciteerde hij al voor zijn kandidatuur naar Reims. In België zat hij intussen ook niet stil, in Aalst, Moerbeke, Zo- mergem en in eigen omgeving te Lewe- dorp was Piet overwinnaar. Olympia's toer bracht hem ondanks pech de oranje trui. Helaas raakte hij hem de volgen de dag kwijt. De laatste etappe Rot terdamAmsterdam bracht hij op zijn naam door in het Olympisch stadion 12 man te kloppen. In het algemeen klassement werd hij vierde. Verder won hij op schitterende wijze de Patrijzen jacht voor Jo de Roo, die tweede werd. Samen met Jo de Roo won hij de om nium van Dinteloord. In het kampi oenschap van Nederland was Piet bij zonder actief. Aan de eindsprint nam hij niet deel. In de volgende selectie- rit revancheerde Piet zich volkomen; de ronde van Limburg won hij op over tuigende wijze. Hamme (B.) en Zand vliet (B.) zagen Piet ook als overwin naar. In de ronde van Overijssel, ook een klassieker welke voor de uitzen ding naar Reims meetelde, eindigde hij als zesde. In Boom (B.) won hij de omnium van de weg, in Stuttgart schit terde hij in de rit van de waarheid, om zodoende in Eeklo zijn twintigste bloe mentuil te behalen. Met nog een aan tal ereplaatsen is Piet Rentmeester op dit ogenblik de succesvolste amateur van Nederland. Zijn verkiezing voor Reims is volkomen gerechtvaardigd. Met vertrouwen zien we de wereld kampioenschappen tegemoet. Moge Piet een zo goed mogelijk resultaat weten te behalen. Over het parcours zijn ver schillende meningen. Er zijn negen ron den af te leggen voor 177.939 km. WATERGETIJDEN YERSEKE Van 31 augustus6 september 1958 Zaterdag 6 sept.Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.58 5.09 10.24 10.45 Maandag 5.27 5.42 10.53 11.16 Dinsdag 6.00 6.12 11.28 11.51 Woensdag 6.30 6.42 12.01 Donderdag 7.01 7.11 0.24 12.33 Vrijdag 7.33 7.46 0.57 1.10 Zaterdag 8.11 8.27 1.33 1.51 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Wemeldinge 5 minuten vroeger

Scheldebode | 1958 | | pagina 1