NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Voor de balie De „Utrecht" 75 jaar F» U ROL 24STE JAARGANG No. 12 23 AUGUSTUS 1958 - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Huidgenezing Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE ROUAANSE KAAI 21 - Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar TELEF. 01180—2453 UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Wij dan, gerechtvaardigd zijn de door het geloof, hebben vrede bij God door onze Here Jezus Christus. Rom. 5 1. Hoe heerlijk rustig en verzekerd spreekt hier de Apostel. Het is voor hem een feit boven alle twijfel ver heven: wij die geloven zijn gerecht vaardigd, en hebben dus het on ontbeerlijke voor het leven der ziel: vrede bij God. Na zoveel eeuwen zijn er stormrammen van ongeloof en men selijke eigenwaan gekomen, die aan- beuken tegen deze rots en spreken van een opklimmen ten hemel door eigen kracht en eigen opheffing. Nu zijn daar geslachten opgestaan, die zichzelf een naam willen maken, die hun de hemel ontsluit, met verwerping van de enige Naam onder de hemel gegeven, waar door wij kunnen zalig worden. Maar de geloofsverzekerdheid van Paulus is nog, te midden der aanvallen van bui ten, het deel van velen. Van wie? Van allen, die voor zichzelf geen andere naam hebben leren kennen dan van „verloren zondaar" en die in Jezus Christus hun gerechtigheid hebben ge vonden. Deze rechtvaardiging is de volkomen vergeving onzer zonden. Dat is geen zaak van gevoel. Dat is geen zaak, die men zich verwerven, verove ren kan. Die rechtvaardiging grondt zich op niets anders dan op de vrij machtige genade van onze God. Wat is de vrucht van die rechtvaardiging? De kostelijkste Paradijsvrucht: vrede vrede by God! (Uit een Dagboek) HET PISTOOL EN DE RUITEN (EN TRANEN MET TUITEN.!..) Groen kan er zo opgewekt uitzien in de vrije natuur. Maar dat van het la ken over de tafel in de rechtszaal is in de loop van de tijd een beetje vaal ge worden. De zwarte toga's en de plech tige wetboeken maken het geheel ook niet vrolijker. Het was daarom een ver ademing onder die lange zitting die fleurige Hongaarse te zien verschijnen met al dat borduurwerk op haar kle ren. Ze kwam niet als verdachte. Zij was de tolk voor twee van haar landslie den, die een paar ruiten hadden stuk getrapt. Kennelijk was ze niet gewend om met de justitie in aanraking te komen. Maar het vertalen ging vlot. Ja, bracht ze over, ze hadden die ruiten stuk gemaakt. Die avond waren ze naar een café gegaan, want in het kamp, waar ze tijdelijk waren onder gebracht, was het niet zo erg gezellig. Daar hadden ze wat borrels gedronken en ze waren blijven plakken; ook na dat de kampdirecteur had gebeld dat ze thuis moesten komen. Want er was een avondklok in dat kamp, waar alles netjes werd geregeld. Toen ze ver na middernacht terugkwamen hadden ze iets meer op dan verstandig was. Toen mochten ze er niet meer in. De direc teur liet hen in de nacht staan. „En toen bent U boos geworden, en daarom hebben jullie die ruiten kapot gemaakt", meende de rechter. Nee, zo was het niet. De directeur van het kamp dreigde met een pistool als ze tegen zijn verbod in toch naar binnen wilden. Toen hadden ze nergens meer aan gedacht. Alleen maar aan slaan en trappen. En dat hadden ze op de ruiten gedaan. ,,'t Is allemaal zo begrijpelijk", zei de officier, „die jongens die een avond in een café gaan zitten; dat ze daar wat borrels drinken; dat ze hun tijd hebben vergeten, en ook dat ze een bor reltje te veel hebben genomen. En het naar huis loodsen is wel wat stroef ge gaan". Twintig gulden boete vroeg hij voor elk. Zij moeten begrijpen, dat ze bij ons hartelijk welkom zijn. Maar ze moeten ook begrijpen, dat ze zich net als wijzelf aan de spelregels moeten houden. De fleurige tolk bracht het lachend over, en de verdachten zeiden lachend dat ze verkeerd hadden gehandeld en dat ze dus maar moesten betalen. „Ik kan me goed voorstellen dat die jongens toen nog wat uit het lood waren", vond de rechter, die er nog twee rijksdaalders af deed. Vijftien gulden boete werd het voor elk. Nu hield de tolk plotseling op met lachen. „Mag ik nog iets zeggen?" vroeg ze. „Ga uw gang", zei de rechter. Maar er kwam niets. Ze kreeg een kleur en begon met haar witte hand tasje te draaien. „Ja, ziet Uzei ze. Toen draaide ze verder met haar tasje, en twee tra nen biggelden over haar wangen. „Zeg net maar gerust", hielp de rechter. Want in die zwarte toga's zit ten óók mensen. „Ziet U", zei ze, „als ze maar wat beter waren aangepakt. Die directeur begreep niets van deze mensen. Ze waren toen toch nog helemaal uit hun gewone doen! En dat pistoolEn ze passen nu toch goed op En toen bleef ze weer steken. Maar de werkgever van dat tweetal was ook meegekomen. Hij mocht eigen lijk niets zeggen, maar nu stond hij op en riep: „Ze leven degelijker dan me nige Hollandse jongen van hun leef tijd, edelachtbare. Het gaat niet om die vijftien gulden. Die wil ik wel voor schieten. Maar dat ze nou veroordeeld worden voor zo'n stommiteit!" Een dure advokaat had het niet be ter kunnen doen. Maar ja, het vonnis was er nu eenmaal. En vijftien gulden is toch eigenlijk geen geld voor een paar kapotte ruiten. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) Grote Levensverzekeringmaatschappij met internationale vertakkingen jubileert in september Een der grootste levensverzekerings maatschappijen van ons land met ver takkingen in België, Frankrijk en De nemarken bestond dezer dagen 75 jaar. Het is de „Utrecht", die op 6 augustus 1883 werd opgericht. Het jubileum zal in verband met de nieuwbouw van het hoofdkantoor worden gevierd in sep tember a.s. Uit de bakermat van het levensver- zekeringswezep, de begrafenisfondsen, is ook de „Utrecht" voortgekomen. Het waren de directeuren van het grootste fonds uit die jaren gesticht in 1847 onder de trieste doch zinvolle spreuk „Let op Uw Einde" die de stoot gaven tot de oprichting van de „Utrecht". Reeds kort na 1883 heeft de maat schappij haar vleugels uitgeslagen naar andere landen. Zo werden bijkantoren gevestigd te Brussel (1885), Parijs (1889) en Kopenhagen (1899), die de maatschappij een sterk internationaal karakter hebben gegeven. Mede door overname van verschillen de maatschappijen en fondsen heeft de „Utrecht" in de afgelopen 75 jaren een grote vlucht genomen, waardoor her verzekerd kapitaal vooral na de oorlog snel is gestegen en thans circa 2.400.000.000,omvat. Het aantal polissen heeft de 3.000.000 overschre den. Door de nauwe samenwerking welke enkele maanden geleden met de N.V. Verzekering Maatschappij „Holland van 1859" te Dordrecht is aangegaan, zijn de mogelijkheden tot een verdere uit breiding voor beide maatschappijen aan zienlijk vergroot. Tot de beleggingen van de „Utrecht" behoort o.a. het bekende ruim 2500 ha grote landgoed „Esbeek" bij Tilburg, dat door de Ned. Heide Maatschappij is ontgonnen tot een welvarend en bos rijk landbouw en veeteeltgebied, terwijl bovendien op grote schaal bosbouw plaats vindt. Ook in Drente heeft de maatschappij grote gebieden in ontgin ning. Bijkantoren van de „Utrecht" zijn voorts gevestigd in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Arnhem, Groningen en Tilburg. Aan de bouw van een nieuw administratiegebouw achter het Hoofdkantoor te Utrecht wordt hard gewerkt. Het gebouw krijgt een bui tenbekleding van aluminium een no vum voor ons land en trekt uit dien hoofde veel belangstelling in de bouw wereld. Te Rotterdam is begonnen met de bouw van een nieuw bijkantoor aan de Coolsingel. De verzekeringsbibliotheek van de „Utrecht" tenslotte geniet een grote vermaardheid in binnen- en buitenland. Zij bevat circa 15.000 werken op ver- zekeringsgebied en aangrenzende ter reinen, is verreweg de omvangrijkste bibliotheek op dit gebied in Nederland en behoort tot de belangrijkste ter we reld. o! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief P. V. Bestaat er een mogelijkheid om een kaart te krijgen, welke men moet aftekenen als men van de auto gebruik maakt, d.w.z. dat men geen wegenbelasting behoeft te betalen, als men niet rijdt? Antwoord: Ja, hiervoor moet U zijn bij de inspecteur der invoerrechten en accijnzen, afdeling wegenbelasting in uw woonplaats. Daar hoort U er wel meer van. W. O. Onze doppers zijn voor 80 verwormd. Is dit niet te voorkomen door ze b.v. te spuiten tijdens de bloei? Antwoord Deze zeer veel voor komende aantasting in peulen en erw ten wordt veroorzaakt door de erwte- peulboorder. Vooral late en laat ge zaaide peulen en erwten hebben er zeer veel last van. Bestrijding: Deze is niet zo gemakkelijk, vooral in particuliere tuinen, waar het om een enkel rijtje gaat en met zeer giftige middelen ge werkt moet worden, a. Op vroege erw ten en peulen. Zodra de onderste peu len beginnen te zwellen, worden de randen van het perceel bespoten met 160 cc parathion-vloeibaar 25 per 100 1 water. Het gehele perceel bespui ten, zodra de zaden van de verst ont wikkelde peulen in de randen drie kwart van hun grootte hebben bereikt, ook met hetzelfde middel, b. Laat ge zaaide erwten en peulen (eind april, be gin mei). De randen moeten worden bespoten vóór de zwelling van de on derste peulen. Het gehele perceel wordt bespoten, zodra de zwelling van de verst ontwikkelde peulen in de rand voor de helft zijn volgroeid. Hetzelfde middel gebruiken als bij a. is aangege ven. Deze bespuiting na ongeveer tien dagen herhalen. Daar parathion zeer giftig is, mag het middel niet binnen drie weken voor de oogst meer worden toegepast. Mevr. M. S. Betreft uw vraag sterk ruikende schoorsteen van uw buurman. Antwoord Het is uitgesloten als de schoorsteen goed in orde is, dat het bij U zodanig kan ruiken, dat alles tegen elkaar opengezet moet worden. Een schoorsteendeskundige is zeer ze ker ook in uw woonplaats wel te vin den. Hij moet het lek kunnen ontdek ken. Al verbrandt men' bij uw buurman sterk ruikende dingen in de kachel, dan kan dat natuurlijk wel merkbaar' zijn, maar toch niet zo dat U alles te gen elkaar moet open zetten. Gaat U eens praten met uw huiseigenaar, hij moet er voor zorgen, dat het in orde komt, anders kunt U zich wenden tot de kantonrechter met een ongezegeld verzoekschrift, waarin U e.e.a. duide lijk omschrijft, de namen en adressen opgeeft van huiseigenaar en van U en waarin U tenslotte vraagt een dag te willen bepalen waarop uw zaak ter terechtzitting kan worden behandeld. Dit verzoekschrift moet worden af gegeven op de griffie. C. A. Waar kan ik een opleiding volgen voor pedicure, op welke dagen? Antwoord: De Centrale Raad voor de opleiding in voetverzorging in Nederland, Weimarstraat 188 te Den Haag, kan U alle gevraagde inlichtin gen geven. Ook die welke betrekking hebben op de beste plaats waar U ten opzichte van uw woonplaats de cursus kunt volgen. A. J. Kunt U mij helpen aan een „stel" moderne namen, liefst buiten landse meisjesnamen Antwoord: U kunt een keuze doen uit de volgende: Yvonne, Nina, Judith, Martha, Olive, Julia, Lisa Jo anna, Joyce, Noëlle, Pat, Diane, Es ther, Giulietta, Romy, Miiko, Lynne, Deborah, Audrey, Karin, Jülchen, Hil- degard, Magda, Palline, Jennifer, In- grid, Judi, Carole, Claudette, Rosalind, Catharine, Ava, Frangoise, Grace, Ritta. G. H. P. Scholieren kunnen onder zekere voorwaarden teruggave krijgen van ingehouden loonbelasting. Geldt deze bepaling ook voor de ingehouden premie ingevolge de algemene ouder domswet Antwoord: Neen, aldus deelde men ons mede op het bureau van de directeur-generaal der belastingen te 's-Gravenhage. J. v. d. P. Hoe maakt men picca- lilly Antwoord Het piccalillyrecept volgt hier: Benodigd (naar hoeveel heid) 50 augurkjes, 50 pareluitjes, kleine bloemkool, 25 jonge worteltjes, 25 heel jonge boontjes, 100 g Engelse mosterdpoeder, 1 fles wijnazijn, 20 g zout, lepel cayennepoeder, hoogstens 3 g gemberpoeder. De mosterdpoeder aanmengen met koude azijn, daarna de overige azijn hieraan toevoegen, deze massa vervolgens aan de kook bren gen, onder voortdurend roeren tot een gebonden saus laten inkoken en dan alles laten afkoelen. De groenten goed schoonmaken en in gelijke stukjes ver delen, augurkjes en uitjes een paar uur laten uitlekken, vervolgens zout en groenten door de saus roeren en in een pot of fles met wijde hals overdoen. N. v. R. Hoe moet ik mijn azalea behandelen na de bloei? Antwoord: U kunt deze plant in de tuin zetten tot september, op een zonnig plekje. Bij droog weer twee keer per dag besproeien en eens in de veertien dagen kunstmest geven. Hier mede doorgaan tot september. Daarna gaat de plant naar binnen, waar zij ge plaatst moet worden in een koel ver trek in het licht. Hier de bloemvorming afwachten. Deze bloemvorming kan door te blijven sproeien worden bevor derd. Als de knoppen beginnen te wer ken hiermede ophouden. De plant gaat dan naar de verwarmde kamer, zover mogelijk verwijderd van de kachel. Is de plant uit de pot gegroeid, dan ver potten bij voorkeur na de bloei in een mengsel van grove bladaarde, turf molm, grof zand en wat oude mest. Abonnee. Als iemand 65 jaar is en uitkering geniet ingevolge de alge mene ouderdomswet, moet hij dan be lasting betalen? Antwoord: Dat ligt er maar aan of er naast die uitkering andere in komsten zijn. Ook dient men rekening te houden met het al dan niet gehuwd zijn. Ongehuwden in deze leeftijd val len in groep II (gehuwdengroep), ge huwden komen in aanmerking voor vermindering van het belastbare inko men met een bedrag van 624, H. de J. Wij zijn een week met vakantie geweest en een kennis heeft mijn fuchsia water gegeven. Alle bla deren hingen bij terugkomst slap en alle knoppen en bloemen vallen af. Ze waren ruim van water voorzien. Wat kan de oorzaak zijn? Antwoord: Vermoedelijk óf te weinig óf te veel water en/of gebrek aan kunstmest. Voorts zijn die bloeien de planten wel erg mooi in huis, maar ze staan bijzonder graag buiten en nu tijdens uw vakantie stonden ze ver moedelijk steeds binnen met gesloten ramen. Voorts loopt U bij deze plant altijd kans dat de plant de bloemen en knoppen laat vallen als ze niet ge regeld afgespoten wordt en dat zal ook niet gebeurd zijn tijdens uw afwezig heid. Zet uw plant direct buiten, U zult zien hoe ze opknapt. F. K. Kunnen kippen die astma gehad hebben weer aan de leg komen? Duurt het lang of kort? Antwoord Kippen die astma gehad hebben zijn en blijven steeds erg vatbaar voor deze en ook andere ziek ten. Vooral als de hokken erg tochtig en koud zijn blijven ze erg vatbaar. Het duurt meestal ook lang voordat ze weer voldoende op krachten zijn om met de eierproduktie te beginnen. Hier uit volgt al, dat het niét economisch is dergelijke kippen aan te houden en het verstandiger is deze op te ruimen, als b.v. slachtkippen en weer met een nieuw span te beginnen. Voor alle ze kerheid, met het oog op besmettelijke ziekten als het snot (diphterie) b.v. is het gewenst de hokken etc. goed schoon te maken en te ontsmetten met de daarvoor geschikte middelen. J. de W. Mag ik als gehuwde man een levensverzekering (b.v. 10.000,-) afsluiten, waarvan de uitkering bij mijn overlijden niet aan mijn echtgenote maar aan een derde (geen familie) wordt uitbetaald? Antwoord: Dat mag wel, maar U moet goed weten wat U doet, want de t.z.t. te betalen successierechten zijn zeer hoog (ruim 40 Laat U voor lichten door vakmensen! H. v. d. A. Hoe verwijder ik een soort beits uit een orlon vestje? Antwoord Probeert U het eens voorzichtig met wat alcohol. Huidzuiverheid- Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder V.Z.O.S. gaat weer beginnen. Dg vakanties zijn weer zo zoetjes aan voorbij en de gymnastiekvereniging gaat weer beginnen. Allereerst wordt er a.s. donderdag bij de visserijdag hier meegemarcheerd in de optocht. Op tech nisch gebied staan voor de jeugdleden de Jeugdvaardigheidsproeven op het programma, die o.a. bestaan uit: hard lopen, vèrspringen, hoogspringen, bok springen, ringen, brug, evenwichtsbalk, hindernisloop, balwerpen, enz., terwijl voor aspiranten en dames en heren de vaardigheidsproeven gymnastiek weer aan de orde komen, die oefeningen aan alle toestellen bevatten plus springen en een vrije oefening. Alles voorge schreven oefenstof, in diverse graden onderverdeeld. Hiervoor zijn tevens een 4-tal wisselbekers in omloop. Gymnas ten, aan de slag dus! Piet Rentmeester triomfeerde in Stuttgart. Op schitterende wijze heeft Piet Rent meester de jaarlijkse internationale wielerwedstrijd om de grote Solitude- prijs te Stuttgart, welke ditmaal als tijdrit werd verreden, gewonnen. In deze tijdrit, het zuiverste wat er in de wielersport is, heeft hij laten zien dat hij in dit nummer formidabel is. De 68% km heeft hij met een gemiddelde van 39.900 m gereden. Op de tweede plaats eindigde de Oostenrijker Dur- lacher (winnaar van ronde van Enge land en Oostenrijk) met een achter stand van twee minuten. In deze wed strijd heeft hij zich ook als een uit stekend klimmer laten zien. Het par cours had een stijging van 18 over 3% 4 km, terwijl de overige 7 km een golvend karakter hadden. Hij ver beterde tevens het ronderecord, dat op naam van Piet Damen stond, met 27 seconden. Met vertrouwen zien we Piet na dit fraaie succes volgende week aan de wereldkampioenschappen deel nemen. De postduiven. Door de postduivenvereniging „De Noordster" werd een wedvlucht geor ganiseerd vanuit St. Quentin, waar aan 383 jonge duiven deelnamen. Zij werden gelost om 11.30 uur en de eer ste duif kwam binnen om 13.56.35 uur met een snelheid van 1311.67 m per minuut. De uitslag van de eerste 25 prijzen was als volgt: 1, 15 Joh. van Stee; 2, 4, 16, 25 M. H. v. d. Plasse; 3 C. de Koeijer; 5 C. A. Elenbaas; 6, 9, 14, 23 Jac. van Stee; 7, 13, 17 C. Vermast; 8, 10, 11 E. Vermast; 12, 18, 19 J. Zuidweg; 20 H. J. van Es; 21 J. A. v. d. Plasse; 22 C. F. Hout; 24 P. van Stee. Verder waren nog 12 oude duiven in concours, waarvan de uit slag was: 1 A. Hoebeke; 2 H. J. van Es; 3 C. F. Hout. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 2430 augustus 1958 Vrijdag 29 augustus: Volle Maan HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 11.12 11.46 4.29 5.12 Maandag 12.36 5.57 6.36 Dinsdag 1.08 1.45 7.09 7.37 Woensdag 2.11 2.38 8.00 8.2o Donderdag 2.58 3.21 7.43 9.05 Vrijdag 3.41 4.01 9.22 9.41 Zaterdag 4.20 4.35 9.56 10.13 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1958 | | pagina 1