MEISTER afwezig Burgerlijke Stand Het is prettig winkelen in YERSEKE Studie boeken Ijsthee werd bij toeval uitgevonden Oogsten, drogen en bewaren van zaai-uien F* Jansen Fa. Servaas - Yerseke ^Tftoderne ^Dekenó! STOFZUIGERS GESLOTEN J. J. BOERS Van der Peijl Op wereldtentoonstelling te St. Louis in 1904 VhoJikAnuhtun. Ook uw wil tFOCUS' BRIL l SPERA Ruissen - Harthoorn's Vlaggen uit op Vlaggetjesdag Speciale aanbieding van VLAGGEN Door tijdige inkoop kunnen wij U laten profiteren van de extra zomerkorting. 1 persoons 150 x 200 f 20.— en f 23. 2 persoons 170 x 220 f 24.— en f 28,75 Snoep Van der Vliet vSckoolvulpennevi <Schooiétuió enz. Van der Peyl Yerseke Een waardevol en blijvend geschenk is een goed boek een Werkster Voor POLDERMAN van IS t/m 23 aug. i. i mm van 16 tot 24 aug. Telefoonnummer 454 W. Bustraan VAN DER PEYL advertenties automatische Eén van de meest populaire zomer- dranken in de Ver. Staten, ijsthee, werd bij toeval uitgevonden, en wel op de wereldtentoonstelling van 1904 in St. Louis. Uitvinder was Richard Blechyn- den, die op het tentoonstellingsterrein een thee-salon exploiteerde. Dé grote hittegolf van dat jaar bracht tJlechynden tot wanhoop, want waai het dorstige publiek op de tentoonstel ling ook behoefte aan had, niet aan warme thee. Ten einde raad goot hij wat oude thee in een glas met ijsblokjes en zowaar, het smaakte goed. De smaak was al leen een beetje flauw en daarom pro beerde hij het nog eens met een iets sterker zetsel, voegde er suiker en een schijfje citroen aan toe en de ijs-thee in z'n eenvoudigste vorm was gebo ren. Zijn uitvinding werd een enorm suc ces, zijn salon het drukst bezochte etablissement van de tentoonstelling. Het ging als een lopend vuurtje door het land, dat gebukt ging onder een der zwaarste hittegolven uit de ge schiedenis. Uit die dagen stamt de re putatie van ijs-thee als de meest ver frissende en dorst lessende koude drank. In de loop der jaren heeft ijs-thee deze reputatie behouden. Momenteel worden er gedurende de zomermaanden in de Ver. Staten meer dan tien mil jard glazen van gedronken. Recept. De vlugste en eenvoudigste manier om ijs-thee te maken is de volgende: Voeg bij een halve liter kokend water 20 gram droge thee. Laat deze acht mi nuten trekken, roer in de thee en schenk ze door een zeef over in een kan. Voeg daarbij anderhalve liter koud water, suiker naar smaak circa 200 gram, liefst donkere basterd suiker en laat de thee koud worden. Serveren in gla zen waarin eventueel blokjes ijs en met een schijfje citroen. Onderzoek. De laatste jaren zijn velerlei onder zoekingen verricht door de Stichting Nederlandse Uien-Federatie, in samen werking met specialisten van verschil lende instituten te Wageningen. Voor diverse onderwerpen kunnen op grond van deze proeven thans en kele adviezen aan de praktijk worden gegeven, in het bijzonder voor het kunstmatig drogen en bewaren van uien. Aangezien de tijd voor het oogsten nadert, zijn enkele opmerkingen daar over vooraf stellig op zijn plaats. Oogsten Om een te lang doorgroeien van het gewas te voorkomen, moeten zineb- bespuitingen tegen valse meeldauw om streeks 1 maand voor de vermoedelijke optrekdatum van de uien worden be ëindigd. In normale jaren moet dit middel derhalve na juli niet meer wor den aangewend. Het meest gewenste tijdstip voor het oogsten is aangebroken, als van een volledig gestreken gewas een derde van het loof nog groen is. Het optrekken van zaai-uien ge schiedt overwegend nog met de hand. Er worden echter proeven genomen om te komen tot het machinaal rooien. Waarschijnlijk zal hierdoor mettertijd het handwerk grotendeels tot het ver leden gaan behoren. Verder is gebleken, dat voor het op rapen van uien met succes gebruik kan worden gemaakt van aardappelrooi- en opzakmachines. Hiertoe wordt het rooimes verwij derd en vervangen door zogenaamde „uienscharen", met behulp waarvan de uien van het veld worden opgestreken en op de ketting worden gebracht. Om deze machines te kunnen gebrui ken is het noodzakelijk, dat na het op trekken 4 5 rijen uien op stroken van 40 cm breedte komen te liggen. De capaciteit bij deze wijze van op rapen varieert met de omstandigheden en het type machine van 60100 mud per uur. Kunstmatig drogen en bewaren Door het opslaan van uien in lucht- gekoelde bewaarplaatsen kunnen deze niet alleen in zeer strenge winters vorstvrij worden gehouden, maar kan ook bij ongunstige weersomstandighe den het verzendklaar maken ervan doorgang vinden. Dit is van belang om bij de soms sterk wisselende afzet- kansen te allen tijde aan de bestaande vraag te kunnen voldoen. Bovendien is door het opslaan van uien in luchtgekoelde bewaarplaatsen het kunstmatig drogen daarvan moge lijk geworden. De hiertoe uitgevoerde onderzoekingen hebben aangetoond, dat dit van grote betekenis kan zijn voor het behoud van de kleur, alsook voor gedeeltelijke bestrijding van Botrytis allii, de veroorzaker van het koprot. Vóór de kleur. Wordt het binnenbrengen van uien belemmerd door ongunstige weersom standigheden (tengevolge waarvan de kleur zeer nadelig kan worden be- invloed), dan is het mogelijk de uien zij het in vochtige toestand tóch binnen te brengen, mits ze direct daar na worden drooggeblazen. Hierdoor wordt broei voorkomen en blijft de kleur behouden. Bij een storthoogte van 3 m is voor dit doel een ventilator-capaciteit van 300 m3 lucht per m2 vloeroppervlak per uur voldoende, bij een tegendruk van 15 mm waterkolom. De inblaastemperatuur van de droog- lucht mag niet te hoog zijn en kan va riëren van 2030 C., afhankelijk van de hoedanigheid van de te drogen partij. Met het inblazen van warme lucht kan worden gestopt, zodra de tempe ratuur in de bovenste laag begint te stijgen. Hierna wordt nog intern ge ventileerd, tot de temperatuur onder en boven in de cel gelijk is. Daarna wordt met niet verwarmde buitenlucht geventileerd, tot de temperatuur in de cel gelijk is aan die van de buitenlucht. Hierdoor vindt de droging in de boven ste lagen nog enige tijd voortgang en tevens wordt daarmee in de onderste lagen de huidvastheid weer hersteld. Ook kan door kunstmatig drogen de kleur van de uien worden verbeterd, n.l. in die gevallen, waar deze door verwering op het veld of door broei gedurende het bewaren is verloren ge gaan. Na het drogen van dergelijke partij en is het buitenste vlies gemakkelijk te verwijderen, waarna wederom een re delijk produkt kan worden afgeleverd. Dit is slechts een noodmaatregel, om dat uiteraard dient te worden gestreefd naar behoud van de oorspronkelijke kleur van het produkt! Het afleveren van uien met een goe de kleur is zeer urgent geworden, sinds het U.C.B. er in 1955 toe is overgegaan de exporteisen te verzwaren. Hierdoor is men vrijwel verplicht geworden om bij minder gunstige weersomstandig heden na het optrekken van het ge was, alle uien kunstmatig te drogen. Hiervoor is echter momenteel de to taal in Nederland aanwezige droog- capaciteit nog te gering. Dit geldt on der andere voor Noord-Holland, maar het is verheugend, dat ook daar de be langstelling hiervoor is gewekt en men zich meer en meer op het kunstmatig drogen van uien gaat toeleggen. Tégen koprot. Het onderzoek naar de invloed van het kunstmatig drogen op de bestrij ding van koprot heeft ertoe geleid, dat een luchttechnisch advies kon worden opgesteld voor het uitvoeren van kop- rotdrogingen. Hiermee kan het aantal door Botrytis allii aangetaste uien met maximaal de helft worden verminderd. Een koprotdroging moet worden uit gevoerd, nadat de uien 710 dagen (na in het gewenste stadium te zijn op getrokken) op het veld hebben gele gen. Het advies om ze reeds na 710 dagen binnen te brengen is gebaseerd op de volgende overwegingen. a. Eerder binnenbrengen is niet ge wenst, omdat het loof bij het begin van de koprotdroging zover moet zijn af gestorven, dat het droogproces in 23 dagen kan worden voltooid; b. Langer dan 10 dagen op het veld laten liggen maakt de kans groot, dat de in het loof aanwezige koprotschim- mel de bollen reeds heeft bereikt, juist vóór door middel van de koprotdroging wordt getracht door het snel laten in drogen van de hals, deze schimmel de weg van het loof naar de bol te ver sperren. Voor het uitvoeren van een koprot droging bij een storthoogte in de cellen van 3 m, moeten de ventilatoren een luchtverplaatsing kunnen geven van 450 m3 per m2 vloeroppervlak per uur, bij een tegendruk van 40 mm water kolom. De inblaastemperatuur van de drooglucht moet hierbij constant op 30° C. worden gehouden. Een koprotdroging moet in maximaal 3 etmalen zijn beëindigd, waarna de uien in verband met het gevaar van kaal worden niet direct mogen worden verwerkt. Voor de gewone luchtgekoelde be waring is de voor een koprotdroging benodigde hoge ventilator-capaciteit geen vereiste. Tengevolge hiervan heb ben in de meeste der bestaande be waarplaatsen de ventilatoren een te geringe luchtverplaatsing, om met suc ces koprotdrogingen te kunnen uitvoe ren. Thans wordt daarom vooral aan dacht besteed aan de vraag, op welke wijze hieraan voor allerhande typen van bewaarplaatsen tegemoet kan wor den gekomen. In afwachting van voort gezet onderzoek lijkt het waarschijn lijk, dat zowel bij verwarming met olie, propaan- en lichtgas het ontwik kelen van een verplaatsbare droogap- paratuur met een eigen ventilator, de meeste mogelijkheden biedt. Voor koprotdrogingen is dus „veel lucht" nodig. Indien men zich hiervoor opnieuw wenst te gaan inrichten, mag de genoemde ventilatorcapaciteit dan ook wel hoger zijn dan hier werd op gegeven, daar bij koprot-droogproeven kon worden aangetoond, dat de dro gingen dan een regelmatiger verloop hadden. De in het voorgaande genoemde luchthoeveelheden hadden betrekking op een storthoogte van 3 m. Voor die gevallen waar dit niet mogelijk is kan worden aangenomen, dat voor drogin gen voor het behoud van de kleur een ventilator-capaciteit van 100 m3 lucht per m3 uien .per uur en voor koprot drogingen ten minste 150 m3 lucht per m3 uien per uur noodzakelijk is. Verder dient men er rekening mee te houden, dat storthoogten van méér dan 3 m geen aanbeveling verdienen. Men kan zich nog afvragen of door kunstmatig drogen het aantal kale uien niet zal toenemen. Dienaangaande kan worden opgemerkt, dat dit riiet het geval is indien: a. De temperatuur van de droog lucht de 30° C. niet overschrijdt; b. De droging van uien tijdig wordt beëindigd; c. Direct na het drogen de uien niet worden verwerkt. Voor het kunstmatig drogen zowel in verband met het behoud van de na tuurlijke kleur als voor gedeeltelijke bestrijding van koprot, zijn bewaar plaatsen met buitenluchtkoeling het meest geschikt. Men heeft hierin de temperatuur grotendeels in de hand en kan na het drogen zonder verdere ver werking overgaan op bewaring onder de daarvoor gewenste omstandigheden. Indien door vergroting van de droog- capaciteit voor uien mettertijd een groot deel van alle hier geteelde uien kunstmatig zou kunnen worden ge droogd, kan dit vooral in jaren met ongunstige weersomstandigheden in belangrijke mate bijdragen tot kwali teitsverbetering. Dit is van fundamen teel belang, om de concurrentie op de buitenlandse markt met Nederlandse uien van goede kwaliteit te kunnen weerstaan. Ir. J. VAN KAMPEN Stichting Ned. Uien-Federatie Middelhamis OCHÓ GOES. Opril, Grote Markt MIDDEBURG Nieuwe Burg Van 815 augustus 1958 YERSEKE. Huw.afk.: Jan Abraham van der Jagt, 25 j. en Tannetje Pie- nella van der Kuijl, 23 j. te Kapelle. Gehuwd: Adriaan Pieter Bazen, 26 j. en Leuntje Neeltje Verboom, 21 j. Van 814 augustus 1958 KRUININGEN. Geboren: Elisabeth Maria Francina, dv. Franciscus Edu- ard Rijsdijk en Regina Maria van Eij- keren. Gehuwd: Gornelis Willem Saaman 25 j. en Stoffelina Adriana Quakke- laar, 24 j. Overleden: Geertruida Elizabeth van Damme, 83 j. ïerieke Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. Poelman uit Kerkdriel. Geref. Kerk 9.30 en 2 uur: Ds. J. van der Leek van Kapelle. Geref. Gem. 9.30 en 6 uur: Ds. P. Honkoop. 2 uur: Leesdienst. Geref. Gem. in Nederland Langeville 29 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. v. d. Vrie, Veendam Leger des Heils Kapt. J. van Gooswilligen. Zaterdagavond 7 uur: Bidstond. Zondag: 10 uur Heiliging; 11.45 uur Zondagsschool; n.m. 6 uur Verlossings samenkomst. Wemeldinge Ned. Herv. Kerk 110 en 2.3 Ouur: Ds. de Bruin, Werken- dam. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. C. de Ruiter. Geref. Gem. 10, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. P. van Vliet uit Oldebroek. Kruiningen Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. Mortier. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. M. C. Kersten van Wissenkerke. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. (Stationsweg 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Hans weert Ned. Herv. Kerk 9.30 uur: Ds. A. J. van den Ham, Rijs wijk. Bediening H. Doop. 6.30 uur: Ds. G. E. Huizing, Waarde. Bediening H. Avondmaal. Rilland-Bath Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. Ph. van der Ros uit Driebergen. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. Ph. Stoffels. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente Bath 10 en 2.30 uur: Ds. v. d. Reij, Zeist. Krabbendjjke Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur; Ds. J. van der Klaauw Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Ds. J. B. Bel. Waarde Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur: Ds. G. E. Huizing. N.m. bed. H. Doop. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. EEN KORT GOLFJE KOST SLECHTS 75 CENT! -uoa 95590 Kapelle Ned. Herv. Kerk 10 uur: Kand. van Melle, Goes. 2.30 uur: Ds. v. d. Ham, Rijswijk. Geref. Kerk 10 en 5 uur: Ds. Smit. Biezelinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. D. Schneider. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. Brandsma. ADVERTENTIES Een goed horloge is altijd zijn geld waard! Koopt daarortf een horloge in een vak zaak - deze kan U de nodige service en garantie geven. Keuze uit diverse merken: NIELKA PONT1AC CERTINA CAZAL UNION ANCRE etc. v/h C. JOOSSE Juwelier - Horloger - Graveur St. Adriaanstraat 11 Telefoon 2426 Goes Voor Uw vakantiefoto's Foto-albums met fotohoekjes Voor de school: Schoolvulpenhouders Plastic driehoeken Schoolétuis Actetassen Kantoorboekhandel Wemeldinge Wij leveren U reeds een PRACHT VLAG voor slechts f 5,25 van 1.50 mtr. lang. Wacht niet tot de laatste dag, maar maak nu reeds van deze aanbieding gebruik. Ook VLAGGENDOEK per meter verkrijgbaar in alle kleuren. HANSWEERT, Tel. 215 - YERSEKE, Tel 525 Grote sortering: Wij hebben ruime keuze in goede boeken Boekhandel Van der Peyl Kruiningen Gevraagd: Dames Verwijs Kaaistraat 19 - Yerseke en vele andere elektrische artikelen naar HANSWEERT, telefoon 477 KRUININGEN, Ul.foon 348 wegens vakantie Vishandel Yerseke Tandarts Yerseke Aangesloten onder: Bakkerij Yerseke BESTEL TIJDIG UW School-agenda's reeds voorradig Kruiningen - Yerseke Telefoon 381 - Telefoon 532 Geef Uw advertenties v r o e g t ij d i g op 1 U bewijst ons daarmede een zeer grote dienst Wij belasten ons met het plaatsen van Uw in andere bladen, zonder prijsverhoging Yerseke Kruiningen Gratis demonstratie en les bij Kapelle (Z-B.) Tel 01108-251 Gedipl. naaimachinehandelaar Overal aan huis te ontbieden

Scheldebode | 1958 | | pagina 3