Voor de balie: Het is prettig winkelen in YERSEKE INGEZONDEN YERSEKE WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENDIJKE WAARDE KAPELLE-BIEZELINGE „Het kunstmatig kweken van oesters". Maandagavond sprak voor de Zeeuw se oesterkwekers in zaal Nolet Dr. V. L. Loosanoff, directeur van het Ame rikaanse Visserijlaboratorium in Mil- fort (U.S.A.) otter „Het kunstmatig kweken van oesters", toegelicht met lantaarnplaatjes. Dr. Korringa, onze bekende Zeeuwse bioloog en directeur van het Visserijlaboratorium te IJmui- den, zorgde voor de vertaling en het beantwoorden van vragen. Dr. Korrin ga sprak een kort inleidend woord, waarbij hij ook nog iets vertelde over genomen proeven te Wemeldinge, waar gebleken is dat bij bepaalde water temperatuur de oesters vroeger en be ter zaad geven dan normaal in de Schelde. Dit en nog andere zaken zou den kunnen leiden tot oesters kweken enz. ook bij totstandkomen van het Deltaplan. Ook in Frankrijk en Spanje zijn reeds proeven in die richting ge nomen en een en ander heeft bewezen, dat van klein af tot groot kan ge kweekt worden. Dr. Loosanoff vertel de ons toen een en ander van zijn proe ven, toegelicht met lichtbeelden. In het kort kwam het hier op neer: Wat en hoe het gedaan wordt in het labo ratorium en hoe die proefnemingen in de praktijk kunnen worden uitgewerkt Het is feitelijk niet anders dan de zo mer met een hoger temperatuur van het water verlengen. Dit is mogelijk ge bleken, door de gedragingen van de oesters te bestuderen. En hoe kunst matig de flagelaten aan de larven voor te zetten en te doen gebruiken. Dat dit kan bereikt worden, is nu wel be wezen. Naast oesters werden te Mil- fort ook proeven genomen met clems, een schaaldier waarnaar in Amerika veel vraag is. Dr. Loosanoff vertelde eens een partij van IV2 miljoen kleine clems te hebben gekweekt, die voor uitzetting naar Florida moesten wor den verzonden. De afnemer dacht: ik zal maar een auto nemen om ze af te halen van 't vliegveld, maar het bleek dat alles verpakt was in een aktetas. De Zeeuwse oesters die in 1949 naar Milfort zijn verzonden, hebben goede resultaten afgeworpen, zodat men alle reden tot tevredenheid mag hebben, zei Dr. Loosanoff. Partijen afstammen de van deze Zeeuwse oesters zijn reeds 5 tot 6 geslachten in circulatie en vol doen uitstekend. Dr. Korringa ver taalde telkens het door Dr. Loosanoff gesprokene en legde de nadruk op de zaak, dat men bij verwezenlijking van het Deltaplan, kunstmatig oesters te len niet geheel moest verwerpen. Het is mogelijk. Natuurlijk valt er nog niets van te zeggen, hoe en wat, eco nomisch bestaanbaar, enz. Voor deze interessante lezing bestond van de zijde der Zeeuwse oesterkwekers veel belangstelling. Dr. Korringa vertoonde na afloop van de lezing nog enige plaatjes van Zeeland Presenteert '57. Hij dankte Dr. Loosanoff voor de plaatjes van zijn laboratorium en hoop te dat ook deze avond bij mag dragen voor de goede gang van zaken in de oestercultuur. VV andeltochten. Vorige week zaterdag werden door de W.S.V. Kruiningen wandeltochten georganiseerd te Yerseke. De afstan den waren 10, 15 en 20 km. Om half drie werd gestart vanaf de school aan de Damstraat, waar burgemeester Wil- lemsen de wandelaars toesprak en hen een prettige tocht toewenste. Met „Mo zart" voorop en gevolgd door de jeugd drumband „Jong en Blij" uit Breda, maakte men eerst nog een mars door een gedeelte van het dorp en defileerde langs het gemeentehuis, waar het ge meentebestuur, het bestuur van de Oranjevereniging en het bestuur van de W.S.V. stonden opgesteld. De wan delaars mochten bij hun terugkomst in de gemeente bij het monument in de Langeville bloemen in ontvangst ne men, terwijl iedere deelnemer een fraaie herinneringstegel kreeg aangeboden. De prijsuitreiking werd om half zeven verricht door burgemeester Willemsen op het terrein achter de Herv. kerk. De groep van dhr. P. van den Berge ontving bij de 20 km de eerste prijs, een beker geschonken door B. en W. van Yerseke. De wandelclub uit de Schoolstraat te Kruiningen kreeg de eerste prijs bij de 15 km, een zuil, en de tweede prijs ging met een beker naar de W.S.V. Kruiningen. Ook de beker voor de 10 km kreeg de W.S.V. Kruiningen. Na de prijsuitreiking gaf de jeugddrumband een show op het zelfde terrein achter de kerk, welke door een groot aantal belangstellenden wérd bijgewoond, 's Avonds gaf de harmonie „Mozart" nog een marscon cert in de tent op de Paardenmarkt. Het was alles prima in orde, mooi weer, een goede organisatie, doch al leen was het jammer dat er niet meer deelnemers waren en speciaal de Yer- sekse wandelaars verstek lieten gaan. Piet Rentmeester won in Boom (B.). Deze week boekte Piet Rentmeester Weer fraaie resultaten. In Gent (B.) eindigde hij op de vierde plaats; indien hij geen aflopende ketting had gehad zou hij zeker nog een beter resultaat geboekt hebben. Woensdag nam hij deel aan de Omnium van Boom (B.). In het eerste deel, een tijdrit over 2 km, werd hij tweede met een achterstand van 2/io seconde op de overwinnaar, Lode van Huyck. Het tweede gedeelte was een koers over ruim 100 km. Hier ein digde hij als vijfde in dezelfde tijd als de winnaar. Het derde en laatste deel (een tijdrit over 8 km) moest dus de beslissing brengen. In deze rit zege vierde Piet met 8 sec. voorsprong op zijn naaste rivaal, Lode, wan Huyck, zo dat hij op schitterende wijze de om nium won. Zondag start hij in Stutt gart (D.) om deel te nemeh aan een tijdrit over 80 km. Dit is een zeer zware ^pgave, te meer daar het gaat op een bergachtig parcours. Kerknieuws. Naar wij vernemen hoopt Kand. J. G. Niewöhner zondag 7 september zijn intrede te doen in de Vrije Evang. Ge meente alhier, na des morgens beves tigd te zijn door Ds. H. R. Timmer man uit Yerseke. Voetbal. Door de v.v. „Kruiningen" worden dit weekeinde seriewedstrijden georga niseerd. Naast de organiserende yer- eniging nemen daaraan deel Hansw. Boys, Yerseke en Patrijzen. De eerste wedstrijd gaat tussen Hansw. Boys en Yerseke, waarna Patrijzen en Kruinin gen de strijd om de punten aanbinden. Daarna volgen nog een winnaars- en een verliezersronde. Bij gunstig weer kunnen we mogelijk enige pittige wed strijden te zien krijgen. Voor bijzonder heden zie men de advertentie elders in dit blad. De postduiven vlogen. Met 161 jonge duiven werd door de P.V. „De Vrijheidsduif" alhier deel genomen aan een wedvlucht vanun. Noyon, afstand 221 km. De duiven werden om 7.40 in vrijheid gesteld en de eerste bereikte haar hok om 10.59.22 uur en had een snelheid behaald van 1105.15 m per minuut. De uitslag was: 1, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 20, 21 en 28 M. Christochowitz; 2, 14, 16, 17, 32 en 40 J. J. Oele; 3 H. Dek; 5, 6, 18, 26 en 27 M. Blok; 12 A. Neve; 13 en 19 J. Oele Jzn.; 15, 29 en 37 M. Poleij; 22 jan van Iwaarden; 23 en 36 K. Tjarks; 24 en 35 H. Poleij; 25 en 30 A. Boone; 31 Steenpoorte-Buijze; 33 G. de Bruine; 34 C. Buijze; 38 P. Kakebeeke; 39 C. van Paasschen. Ongelukkige val. Dinsdagmorgen wilde een bromfiet ser op het rijwielpad langs de Rijks weg ter hoogte van de woning van dhr. H. Schuring alhier enkele fietsers pas seren. Hij raakte daarbij van het rij wielpad af. Doordat hij zijn snelheid slechts weinig had verminderd, kwam hij in het zachte gedeelte tussen weg en rijwielpad te vallen. Hierbij kwam hij met het hoofd op het betonnen wegdek terecht en liep daarbij een hersenschudding op. Het slachtoffer, dhr. A. E. Edelman uit Eindhoven, is opgenomen in het ziekenhuis Bethesda te Vlissingen. Dr. J.' Nieuwenhuijse ver leende de eerste hulp. korps en een Tiroler kapel. Dat ook deze uitvoering een groot succes zal blijken, bewijzen dé repetities en het vele werk dat gedaan wordt voor de verlichting en decoratie. Reeds nu is alles al tot in de puntjes geregeld. Zorg, dat U dit niet mist. Gelukkige vondst. Onlangs deed mevr. P. den Toonder alhier een aardige vondst. Bij het wieden in de tuin vond zij n.l. de trouw ring van haar schoonmoeder, mevr. Den Toonder-van Poelje, die deze in 1920 verloor. Ondanks het feit dat de ring 38 jaar in de grond heeft gezeten was hij vrijwel in dezelfde staat als in 1920. Schadevaring. Zaterdagavond 9 augustus j.l. werd schade gevaren aan de rails van de roldeur van de grote sluis. Het sleep- schip „Lina" wierp zijn anker op de drempel van de grote sluis, waar voor noemde rails overheen lopen. Een dui ker moest er aan te pas komen om het anker los te maken en de rails in hun fatsoen te brengen. Na een borg- storting kon het schip zijn reis voort zetten. Verhitte gemoederen. Dit weekend werden de gemoederen van vele Hansweertenaren en Schore naren zo verhit, dat de politie moest ingrijpen. Een 18-jarig Hansweerts meisje had sedert enige tijd verkering met een Schoorse jongen. Toen nu deze verkering gevolgen kreeg, dron gen de beide gelieven bij wederzijdse ouders er op aan hun goedkeuring tot een huwelijk te geven. De ouders vail G. de P. gaven het, doch de ouders van A. J., die r.-k. zijn, keurden het huwelijk af, op grond dat de jongen hervormd is. Om kortte gaan: het meisje A. J. zou in „Moederheim" te Breda ondergebracht worden. Dit ver hitte de gemoederen van zeer vele dor pelingen zodanig, dat toen de auto voorreed de menigte de toegang tot de straat versperde en met geweld ge kalmeerd moest worden. Toen echter de dochter zelf toestemde in haar ver trek, weken zij terzijde. Die nacht werdén de winkelruiten van de textiel zaak van dhr. J. vol dreigementen en leuzen geschreven, die later door werklieden van de gemeente verwijderd zijn. De zaak, die al gedurende enige dagen gesloten is wegens te weinig klandizie, bevatte o.m. de volgende leus: „Uitverkoop, hier kunt U koop jes halen !Wij ruimen alles, zelfs onze dochter op!" Duivensport. Deze week nam de P.V. „De Blauwe Doffer" alhier deel aan een vlucht vanaf Noyon, over een afstand van 220 km. De uitslag was als volgt: 1, 9, 20 C. Zuidweg, Schore; 2, 12, 22, 23 I. Sanders; 3, 8 Gebr. Smallegange, Scho re; 4, 15, 18 E. Mollet; 5, 17, 21 P. de Blok; 6 A. Marteyn, Schore; 7 H. Ver- mue; IB J. P. Theenaart; 11, 14, 2b P. van Eijkeren; 13 P. Westdijk; 16 A. van Ertvelde; 19 A. de Leeuw; 24 I. de Keyser. De eerstaankomende durf bereikte haar hok om 11.07.49 uur. de laatste prijswinnende duif om 12.07.38 uur. Groot openluchtspel. Op zaterdag 23 en zaterdag 30 au gustus zal de Kon. Harmonie „Schel- degalm" een groot openluchtspel op voeren. Opgevoerd zal worden de ope rette „Festival der Liefde" (of ook wel: „Muzikaal Duel"). Het hoofdmo tief is het spel van de liefde en een duel van muziek tussen een huzaren- Dat liep nog goed af! Het 7-jarie zoontje van de fam. H. uit de Julianastraat kwam bij het over steken van de Valckenisseweg in aan raking met een passerende scooter. De bestuurder, die flink remde, wist het ongeluk tot enkele schaafwonden te beperken. Nieuw kerkorgel. Het nieuwe kerkorgel in de Ned. Herv. kerk nadert zijn voltooiing. De bedoeling is om dit 10 september a.s. in gebruik te nemen. Met bijkomende kosten zal dit karwei 55.000, kosten. Door bemiddeling van het Nat. Rampenfonds is het mogelijk geworden dit prachtige instrument te plaatsen. Gouden bruiloft. Woensdag j.l. vierde het echtpaar J. Rooze-K. van Driessen haar gouden bruiloft. Zowel bruid als bruidegom zijn nog zeer vitaal. Er was voor deze gelegenheid grote belangstelling zowel van vele kennissen als van de familie. Wijkverpleegster benoemd. Het Groene Kruis heeft in de plaats van Zuster de Feijter, die haar ontslag heeft aangevraagd, als wijkverpleeg ster benoemd Zuster Verschuure, af komstig uit Wolfaartsdijk. Raadsvergadering. Maandagavond kwam de oude raad voor de laatste werkvergadering bijeen. Na de opening, bij de notulen van de vorige vergadering, vroeg dhr. West- strate (Vrije lijst') reeds het woord. Hij meende dat B. en W. buiten hun boekje waren gegaan om zonder goed keuring van de raad een bedrag van 6500,— uit te geven voor bestrating bij dhr. Houtekamer. De burgemeester antwoordde dat de raad zeker haar fiat daaraan had gegeven, door middel van het goedkeuren van de begroting, waar de raming van dit bedrag in stond. Bij de ingekomen stukken werd adhaesie betuigd aan een schrijven van de gemeenteraad van 's-Heerenhoek in zake de verhoogde veertarieven. Een subsidie van 0,01 per inwoner werd verstrekt voor het protestantse werk onder de militairen. Verder werd goed gekeurd een voorstel van B. en W. om ten behoeve van de Uloschool-leer krachten twee woningen te bouwen in het bouwplan Centrum. Een gemeen schappelijke regeling van Bouw- en Woningtoezicht werd aangegaan met de gemeenten Rilland, Waarde en Krui ningen. Dit met een proeftijd van 5 jaar. Dhr. Weststrate vond dit een te lang tijdperk en wilde een proeftijd van één jaar. Dit bleek onmogelijk te zijn. Na in stemming gebracht te zijn, werd het voorstel aangenomen met 6 tegen 1 stem. Verder werd een krotwoning aangekocht van dhr. C. Sonke voor een bedrag van 500,Dhr. Weststrate meende dat een gelijk bedrag uitge keerd moet worden naar de beschik bare grond die hiermede vrij komt. Dit naar aanleiding van de reeds eerder aangekochte percelen daar in de buurt. Dhr. Zanddijk (S.G.P.) meent dat ook de ligging van de grond een rol speelt. Bij stemming weer 6 tegen 1 stem. Dhr. Weststrate was tegen. Verder werd besloten, na enige discussie, om met Kruiningen en Yerseke gezamen lijk een vuilnisauto met roltrommel aan te schaffen. Tegelijkertijd werd be sloten om de reinigingsbelasting te ver hogen van 4,50 op 8,Een fout was de vorige keer gemaakt, daar de vuilnisauto in 10 jaar werd afgeschre ven, dit blijkt in 5 jaar te moeten ge beuren. Ook deze voorstellen meende Weststrate in stemming te moeten brengen, maar weer bleek hij alleen te staan in de oppositie. De school op Geref. grondslag heeft dringend be hoefte aan nieuwe banken; hierop wordt door de raad gunstig beslist. Bij de rondvraag vroeg dhr. Engelse (C. H.) om beter toezicht bij het stoken op de vuilnisbelt en de bestrating van de Doelstraat, die veel te wensen over laat. De burgemeester stemde toe dat de Doel nodig een beurt nodig heeft en de straat zal dan-ook te zijner tijd verlegd worden. Hierna sloot de voorz. op de gebruikelijke wijze de vergade ring. Eerste prijs behaald. Op de hondenshow te Goes behaalde dhr. T. Baak alhier met zijn boxer een eerste prijs en tevens de beste teef van dit ras. Examen. Op het van 4 tot 9 augustus gehou den examen te Amsterdam voor het diploma vakbekwaamheid smidsbedrijf slaagde dhr. A. M. Wondergem alhier- Hij genoot zijn oplfeiding bp de techni sche school te Sint Maartensdijk. Jongensclub op reis. De jongensclub „Samuel" maakte een uitstapje naar de omgeving van Roosèndaal en Breda. Men bracht de dag door met verschillende spelen, wel ke temidden van het Brabantse natuur schoon bij de jongens een goed onthaal hadden. Voldaan werd de thuisreis aan vaard. Geslaagd. Voor het te Rotterdam gehouden vakexamen woningtextiel, bedden en dekens, slaagde dhr. P. Remijnse te Kapelle. Auto met aardewerk in de sloot. Een auto met aardewerk geladen be landde maandagavond op de Wemel- dingse weg te Kapelle in de sloot, door dat uit een zijweg dhr. H. E. met zijn personenauto kwam aangereden en plots de Wemeldingse weg opdraaide. De bestuurder van de aardewerkauto, dhr. v. d. V. uit Hilversum, remde krachtig om erge ongelukkente voor komen, maar sloeg daarbij met zijn auto over de kop de sloot in. Persoon lijke ongelukken deden zich hierbij niet voor, maar de lading aardewerk werd flink beschadigd. Een kraanwagen uit Goes moest de auto weer uit zijn be narde positie halen. Intrede Ds. J. van Dijk. Op 31 augustus zal de beroepen pre dikant J. van Dijk bij de Christelijk Gereformeerde Kerk te Biezelinge zijn intrede doen. In de morgendienst, die aanvangt om tien uur, zal Ds. van Dijk door Ds. M. v. d. Klis uit Zierikzee, die tot nu toe consulent was te Bieze linge, worden bevestigd, waarna hij des middags om half drie zijn intrede zal doen. Ds. van Dijk, die in 1902 te Ten Boer (Gr.) werd geboren, begon zijn predikantsloopbaan op 11 novem ber 1934 in de gemeente Aalten. Deze gemeente diende hij tot 1954, toen hij een beroep aannam naar Ouderkerk aan de Amstel, vanwaar hij thans be roepen is naar Biezelinge. Autobotsing. Dinsdagavond had in de Vierwegen onder Kapelle een autobotsing plaats tussen twee vrachtwagens, die bestuurd werden door dhrn. J. G. te Schore en A. P. V. uit Terneuzen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel liepen beide auto's schade op. De weg in de Vierwegen is uitermate smal, terwijl ook nu het zoveel geregend heeft, de wegbermen vrij zacht zijn. Raadsvergadering. De ontstemming van de Kapelse ge meenteraad over de zienswijze van de commissie tot herziening van de uit breidingsplannen in Zeeland om geen goedkeuring te hechten aan de plan nen van de raad om tot aankoop van grond en opstallen in „De Krim" over te gaan, de woningen te slopen en er woningwetwoningen voor in de plaats te bouwen, is weer opnieuw opgelaaid, toen burgemeester H. G. van Suylekom in de donderdagavond gehouden open bare raadsvergadering mededeelde, dat er van Ged. St. een brief was ontvan gen inzake een onthouding van goed keuring aan het besluit van de raad van 30 januari 1958 betreffende de aan koop van deze zeven woningen en bouwgrond in „De Krim". Verschillen de raadsleden spraken wederom hun teleurstelling uit over deze gang van zaken en drongen voorts bij B. en W. met klem aan, om alsnog te trachten verandering van houding in deze zaak te brengen. In de laatste raadsverga dering spraken verschillende raadsleden ook al hun afkeuring uit over deze zienswijze, waarbij de commissie toen als bezwaar had, dat woningwetbouw een ontsiering zou zijn, omdat het een invalsweg betrof. De commissie kon wel haar goedkeuring hechten indien er enkele woningen gebouwd zouden worden. Hoewel op deze vergadering toen besloten werd de ontstemming over deze zienswijze kenbaar te maken, deelde de voorz. nu mede, dat B. en W. voornemens zijn op dit besluit van G.S. nader terug te komen wanneer men straks met de herziening van het uitbreidingsplan ter tafel zal komen, waarbij de voorz. de hoop uitsprak dan een beter gehoor bij G.S. te zullen vin den. Raadslid J. de Jager (A.R.) vond dat er genoeg opmerkingen te maken waren over de loop dezer zaak. Zo stelde hij vast, dat een door de raad genomen besluit tot het opruimen van 7 krotwoningen, die de entree van de gemeente nu reeds vele jaren ongunstig beïnvloed en het daarvoor in de plaats bouwen van woningwetwoningen niet gerealiseerd kan worden. Voor onmo gelijk had ik het toch gehouden, dat het college van G.S. zo diep in de zelf standigheid van een gemeente zou in grijpen, door onthouding van goedkeu ring van een genomen raadsbesluit. Spr. zei het „verschrikkelijk" te vinden dat sinds de raad het besluit nam, 190 dagen zijn verlopen en inplaats dat de zo noodzakelijke woningen onder de kap zijn, nu nog maar pas toe zijn aan het reageren op de afwijzing van G.S. Door de onthouding van goedkeuring wordt onnodig getraineerd en aan drin gende sociale behoeften geweld aan gedaan. Het standpunt van G.S. moge dan formalistisch gezien juist zijn, om andere veel meer noodzakelijke gron den diene alsnog gepoogd te worden zo spoedig mogelijk uitvoering te ge ven aan ons raadsbesluit. Als antwoord deelde de voorz. hierop mede, dat B en W. zo spoedig mogelijk aan een herroeping van het besluit werken, vooral nu ook de herziening van het uitbreidingsplan komt. Ook hij kon het niet anders zien als een teleurstelling. De voorz. lichtte nog toe, dat het mo tief van afwijzen alleen gezien moet worden in het licht, dat er geen mid delen aanwezig zgn en dat er geen toe wijzing van bouwvolume heeft plaats gehad. Een verzoek van de gemeente 's-Heerenhoek om adhaesie te betuigen op het verzoek om vrije veren, werd gezien het feit, dat deze kwestie al weer lang geleden is, voor kennisge ving aanvaard. Wat betreft het ver zoek van een zevental bewoners van de Goesestraat om maatregelen te tref fen tegen overlast van vee dat deze straat passeert, kon de voorz. mede delen, dat hierover door de rijkspolitie een rapport is uitgebracht. Na bestu dering zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat er terecht reden is tot klagen. Nu echter de betreffende vee houder schriftelijk heeft bevestigd dat hij het a.s. najaar zijn veestapel gaat verkopen, was men algemeen van oor deel geen verdere maatregelen te tref fen. Een verzoek van dhr. C. J. Tram per om vergoeding in de verhuiskosten te ontvangen, doordat hij wachtpost 38 moest verlaten omdat dit pand ge sloopt moest worden, kon de raad niét inwilligen. Gedeeltelijk heeft hij ver goeding van de N.S. gekregen. De ge loofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden werden onderzocht en hier tegen bestonden geen bezwaren. AAN DE JEUGD VAN YERSEKE in de krant zullen jullie al gelezen hebben dat wij dit jaar op donderdag 28 augustus voor de derde maal het feest van „Zeeland Presenteert" hopen te vieren. Zoals bekend gemaakt, wil men ook nu weer graag een optocht van de Yersekse schooljeugd organise ren, die vorig jaar zulk een groot suc ces werd. Om dit voor jullie nog mooier te maken, hebben wij voor dit doel de medewerking gevraagd van een bekende jeugddrumband uit Breda. Wij doen dan ook hiermede een beroep op jullie allemaal, mee te doen. Kun je zelf niets maken, vraag dan aan je ouders of anderen je te helpen. Zie je daar ook geen kans voor, maar ben je lid van onze mooie gymnastiekvereni ging of welke andere vereniging ook, doe dan met die vereniging mee. Ook dat is als groep zeker de moeite waard. Niet alleen de ouderen moeten helpen ons feest te doen slagen, maar zeker jullie. In de krant van volgende week staat waar en wanneer men zich moet aanmelden. Mogen wij op jullie reke nen? Namens het Comité „Zeeland Presenteert", B. J. KORSTANJE, secretaris HIJ WAS HANDELINGSONBEKWAAM Het mannetje dat bleek van de ze nuwen in het verdachtenbankje stond, zag er niet uit als iemand die eerzame winkeliers uitmaakt voor „vuile op lichter". Toch had hij dat gedaan, en deze term, die in het normale spraak gebruik als beledigend wordt be schouwd bracht hem nu in aanraking met de justitie. Dat was de eerste keer, zei hij. Nog geen bekeuring voor het rijden zonder achterlicht had hij ge had. En nu moest hij ineens terecht staan wegens misdrijf. Het was duide lijk te zien, hoe dit hem aangreep. De getuige was in dit geval een schrielig mannetje, van beroep textiel handelaar. Hij had in de opruiming een geel-zwart rock en roll-jasje hangen. En dit jasje had de bleke verdachte aangeschaft in de mening, dat hij er stoer mee zou uitzien. Dat is gebeurd op de eerste dag van zijn vakantie. Hij zou met een gezel- schapsreis naar een land gaan, waar hij ongetwijfeld sneeuwballen zou kun nen gooien. Het is nu eenmaal zo ge steld, dat wij 's winters achter de ka chel gaan zitten bibberen zodra er sneeuw valt en dan door blijven mop peren tot alles goed is gesmolten, maar dat wij 's zomers bereid zijn honderden guldens te betalen om die sneeuw nog eens te kunnen zien. Samen met zijn vrouw zou hij dat reisje maken, en daarom besteedde hij de eerste dag van zijn vakantie aan het aanschaffen van allerlei onmisbare attributen, zo als een veldfles, een rugzak en dit jasje. Trots kwam hij ermee thuis. Het af schuwelijke geruite overhemd had hij in de winkel meteen aangehouden. In de gang van zijn woning trok hij er het geel-zwarte jasje overheen, en zo trad hij de woonkamer binnen om zijn echtgenote te verrassen. Deze dame, die nu op de tribune stond, was inderdaad verrast. Zij had het gevoel van iemand die een zwart- gele kleurkanarie van honderdvijftig pond zijn kamer ziet binnen stappen, En zij stak deze indruk niet onder stoelen of banken. Zij vergeleek haar echtvriend met een zebra die te lang heeft liggen zonnebaden, en met een citroen vol inktvlekken. Toen boven dien bleek dat het jasje 27,50 had gekost, was de echtelijke boot helemé.a.1 aan. „Da's tweevijfenzeventig per dag voor de vakantie!" kreet ze. „Want hier in de stad durf je dat ding toch nooit aan te trekken". Het was spijtig voor de verdachte, maar hij moest het jasje de volgende ochtend gaan ruilen. „En gisteren vond U het zo mooi", protesteerde de schriele textielhande laar. Naar waarheid verklaarde de ver dachte daarop dat het niet mocht van zijn vrouw. Daar antwoordde de tex tielhandelaar op, met een korte doch diepzinnige beschouwing over huwe lijksverhoudingen en de handelingsbe kwaamheid van de man. Meer persoon lijk wordend daalde hij af tot een be spiegeling over het huwelijksleven van de verdachte in kwestie. Hij had het over het mogen inbrengen van lege briefjes. En toen riep de verdachte „vuile oplichter", hoewel dat woord er niets mee te maken had. Verschillende klanten hoorden het. „Stop hem maar een poosje in de kast, rechter", riep de textielhandelaar haatdragend. „Dan heeft hij een poosje écht vakantie, zonder die vrouw van hem er bij". Maar het recht is er niet om de mensen aan échte vakantie te helpen. Met drie rijksdaalders boete moet de bleke verdachte zijn vakantiebudget verhogen. „Wie koopt er nou ook zo'n jasje", zei de officier misprijzend, toen de zaak was afgelopen. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden)

Scheldebode | 1958 | | pagina 2