NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Wat is de toekomst van A NIEUW-GUINEA P0NTIAC 24STE JAARGANG No. 11 16 AUGUSTUS 1958 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER FEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Een mak schaap waakt in een leeuwe huid Land- en Tuinbouw Plaatselijk Nieuws YERSEKE VAN WILLEGEN HORLOGES. REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent por mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Hun verlosser is sterk, Here der heirscharen is Zijn naam. Jerem. 50 34. De profeet Jeremia sprak deze woor den als bemoediging voor Israël, in ballingschap gebonden met slaven ketenen, weggevoerd door de over machtige vijand. Toen alles tegen was en geen hulp of uitkomst mogelijk scheen, hield hij nochtans vast in ge loof en in hope op de sterke arm zijns Gods. Laat Jeremia ons versterken in ons geloofsvertrouwen. Het is zo vaak wankelend en zwak, en daartoe hebben wij voorwaar oorzaak in onze dagen. Ingrijpender nog dan de verwoester Is raels landpalen had platgetreden wordt in onze tijd de erve van het Koninkrijk Gods in ons midden verwoest. Zonde macht en ongeloofsdaden gaan hand aan hand, om de opkomende geslachten van God te vervreemden. Ontmoediging en droefheid zijn niet vreemd aan het gelovige hart, dat de eer van de Heer der Gemeente boven alles liefheeft. Slaan wij dan de blik naar binnen en gaan wij na, hoe in eigen hart en leven het beginsel des nieuwen levens nog zo weinig doorwerkt, dat ons persoon lijk leven zo weinig getuigt van de heerlijkheid onzer belijdenis! Dan zou den wij wel in wanhoop moeten ver zinken, als niet boven ons geschreven stond in onuitwisbaar schrift: Uw ver losser is sterk, Here is Zijn naam, Hij heeft de wereld overwonnen! (Uit een Dagboek) Om drie redenen moet thans de kwestie Nieuw-Guinea als van groot belang worden gezien. Allereerst zijn er de plannen van de Nederlandse re gering om de defensie van ons bezit aldaar te versterken en de daarop ge volgde vijandige reacties van Indonesi sche zijde. De versterking van de ver dediging kost de Nederlandse belas tingbetaler geld en de bedekte dreiging van Indonesië, onder meer door gene raal Nasoetion, de bevelhebber van het Indonesische leger, kan ons opnieuw voor het forum van de wereldpolitiek brengen en daaraan hebben wij stellig geen behoefte. Nasoetions dreiging van een op Nieuw-Guinea gerichte militaire actie van het Indonesische leger was inder daad vaag, maar zij was door de be dachtzame formulering des te gevaar lijker. Hij heeft er op gewezen, dat de Indonesische aanspraken op het eiland alleen succes kunnen afwerpen, indien deze gesteund worden door krachtige politieke, economische en militaire macht. Hij spoort zijn landgenoten dus aan deze macht op te bouwen en hij weet drommels goed, dat hij een overwicht ter zee en in de lucht over de Neder landers moet verwerven, wil hij met enig succes in het onherbergzame ter rein opereren. Het machtige Japan wist er tijdens de jongste oorlog geen suc ces te behalen. Hoe staat het er voor? In verband met onze defensiezorg voor de resten van onze Oostindische bezittingen is het zeer belangrijk ken nis te nemen van het rapport van de commissie uit ons parlement, die Nieuw-Guinea in het vorig jaar bezocht en nu haar bevindingen op papier openbaarde. Dit belangrijke stuk geeft ons een summiere kijk op het wel en wee van het door ons bestuurde deel van het eiland en maakt ook enkele opmerkingen over de verdediging en daarmee verwante problemen. Het rapport constateert een onvol doende luchtverdediging. Deze wordt waargenomen door Fireflies en Martin- Mariners van de marine-luchtvaart- dienst. De snelheid van deze machines is naar de mening der commissie on voldoende en de vliegboten zijn te log. In de luchtverdediging moet dus zonder meer verbetering komen. De inheemse bevolking is in het ge heel niet in de verdediging betrokken, ook niet in de verdediging te land. Tel len wü dus de Nederlandse neuzen, die tot onze strijdmacht behoren, dan weet men de sterkte van de wakende Neder landse leeuw, die dan rustig als een mak schaap in een leeuwehuid kan wor den aangeduid. Welkom spionnen! Leest men het overige van het rap port dan wordt men door verschillen de naar voren springende gebreken in het bestuur getroffen. Het voornaam ste is wel de vrijheid, die aan de al daar vertoevende Indonesiërs wordt gelaten. De parlementaire commissie adviseert dat deze mensen zich óf per manent moeten vestigen óf naar In donesië moeten worden teruggestuurd. Hiermee zal ieder weldenkend Neder lander het eens zijn, waarbij de na druk dient te vallen op repatriëring. In een land met 700.000 inwoners, waarvan de helft pas onder bestuur is gebracht moet het mogelijk zijn de on gewenste elementen van de goedwillen de te scheiden. Eeft goede controle en schifting is noodzakelijk, welke controle dient te worden doorgetrokken naar de aldaar vertoevende Nederlandse bestuursamb tenaren. Alle voorstanders van een overdracht van het eiland aan Indo nesië moeten naar Nederland worden teruggezonden, ongeacht het mogelijk bestaan van die wenselijkheid. Zo lang wij daar zitten moeten we onvoor waardelijk kunnen steunen op degenen die ons daar vertegenwoordigen. Bij het bestuur gaat het erom de Papoea's hun eigen land te doen be wonen onder stijgende materiële en geestelijke welvaart. Onze volksverte genwoordigers zijn van mening, dat de inheemsen onvoldoende bij het econo misch leven betrokken zjjn. De handel schijnt óf in handen te zijn van Chi nezen óf van de Nieuw-Guinea lm- en Exportmaatschappij. Is het dan niet mogelijk de Papoea's hier een bevoor rechte positie te verschaffen of interes seert dat ons bestuur niet? Wat doet het gouvernement? Gebrek aan serieus bestuur kan men ook afleiden uit het onvoldoende sti muleren van het ambacht onder de Papoea's. Ook wisselen de bestuurs ambtenaren elkaar te dikwijls af, zo dat er geen vertrouwelijk contact groeit tussen bevolking en Nederland se leiding. De bestuursambtenaren en anderen voelen zich ook onzeker in zake hun rechtspositie. Die onzeker heid heerst overal. Onder meer speelt deze een rol bij het zoeken naar een algemene voertaal, welke onder meer noodzakelijk is voor het onderwijs. Uit het rapport blijkt dat de pro testantse zending het Maleis naar vo ren schuift en de katholieke missie voorkeur heeft voor het Nederlands. Het zou ons niet verbazen wanneer er zich onder het zendingspersoneel veel voorstanders van overdracht aan In donesië zouden bevinden. Uit die hoek zijn al eens meer merkwaardige gelui den gekomen, maar men mag dit zon der ervaringswetenschap niet stellen. Vast staat wel, dat er één lijn dient te worden getrokken bij het kiezen van een taal, ongeacht of hiervoor Neder lands of Maleis wordt genomen. Wij merkten reeds op, dat de de helft van de bevolking nu onder bestuur is gebracht, maar er is weinig in het rap port te vinden over een expansieve cultiveringspolitiek. Wel vindt men de opmerking, dat vele ambtenaren niet weten welke doeleinden het gouverne ment nastreeft Daarin wordt onomwonden betoogd, dat de bestendiging van de band tus sen Nieuw-Guinea en Nederland nóch in ons belang nóch in dat van de Pa poea's is. Met het oog op het verloop van de internationale politiek hebben wij er geen toekomst, zo meent men. In dit rapport spreekt men niet van overdracht aan Indonesië, men noemt het als een mogelijkheid. Ons beleid echter kenmerkt zich door immobilis me, zo meent de genoemde Stichting. 60.000.000,voor niets? Wij zouden liever willen zeggen, dat ons beleid gekenmerkt wordt door het laveren tussen aarzeling en besluite loosheid. Kijken wij de grote mogend heden weer naar de ogen? Bewaren we een strategisch punt voor de westelijke wereld om dit in geval van oorlog als basis aan anderen over te dragen? Dan heeft het geen zin er langer een slordige 60 miljoen per jaar tegen aan te gooien. Dat is dan weggegooid geld. In dat geval heeft het evenmin zin om meer strijdkrachten naar de oost te zenden om ons op het kritieke moment nogmaals jegens de wereld belachelijk te maken. Wij moeten kiezen of delen en dan pleiten wij voor een doelbewust beleid op Nieuw-Guinea ten bate van beide rijksdelen. Dan heeft het ook zin er het geld voor te besteden. Zoals het nu is kunnen we spreken van vlees noch vis. En een dergelijke stand betekent verspilling van tijd en geld. (Nadruk verboden) Drs. HERMES EEN GOEDE RAAD Nu de oogst in volle gang is of reeds binnengehaald, is de tijd weer aange broken om over de bemesting te gaan denken. Doordat de stoppel is bloot komen te liggen, gaat de landbouwer de zo nood zakelijke stoppelbewerkingen weer toe passen. Juist voordat deze werkzaamheden beginnen, is het van groot belang reeds die meststoffen aan de grond toe te dienen, welke zich bij uitstek hiervoor lenen. Dit zijn o.a. stalmest, kalizouten en thomasmeel. Deze meststoffen komen het beste tot hun recht wanneer ze oppervlakkig door de grond worden gewerkt. Met het oog op de drukke voorjaars werkzaamheden is het noodzakelijk thans reeds te doen wat mogelijk is, om een goede oogst voor het volgend jaar veilig te stellen. Thomasslakkenmeel spoelt niet uit. Het is raadzamer nu reeds deze mest stof op het land te brengen, dan te wachten tot het voorjaar, wanneer er al zoveel te doen is en bovendien de prijs hoger ligt. Alhoewel een produkt als thomas meel de goedkoopste is van de enkel voudige fosfaatmeststoffen, is het toch verstandig deze meststof zo spoedig mogelijk aan te kopen, om van de lage zomerprijs te profiteren. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Koffers gepakt Het is duidelijk, dat bij een derge lijke geestesgesteldheid, waarbij men bestuurt, maar bij wijze van spreken zijn koffers gepakt heeft klaar staan, er weinig kan komen van het vervul len ener historische taak ten bate der inheemse bevolking. Door deze brille- glazen gezien is het doen toenemen der investeringen in dit gebied uit den boze. Het is onverantwoord het geld van Nederlandse belastingbetalers aan te wenden voor opdrachten, waarvan men de bedoeling niet voor ogen heeft. Men schept dan een schijntoestand, die op mislukken moet uitlopen. Juist in verband met het voorgaan de is het zo bedenkelijk, dat er nog een tweede rapport aan de orde moet worden gesteld; afkomstig van de so cialistische Wiardi Beekman Stichting. W. P. Als straks de nieuwe raads leden hun intrede doen in de gemeente raad, worden eerst hun geloofsbrieven onderzocht. Wat betekent dit eigen lijk? Er komt toch geen geloofskwestie bij te pas? Antwoord Geloofsbrieven zijn stukken, waaruit blijkt, dat iemand die gekozen is tot lid van een gemeente raad, gerechtigd is dit ambt te mogen aanvaarden. Een en ander houdt ver band met het feit, dat de mogelijk heid bestaat, dat de gekozene uitgeslo ten is bij onherroepelijke rechterlijke uitspraak, wegens ontzetting van het kiesrecht zelf, wegens het onder cu ratele stellen wegens krankzinnigheid of zwakheid van vermogens, wegens ontzetting uit de ouderlijke macht of de voogdij over één of meer eigen kin deren, wegens veroordeling tot een ge vangenisstraf van meer dan een jaar, of wegens bedelarij of landloperij en wegens veroordeling wegens openbare dronkenschap, indien meer dan twee uitspraken binnen 3 jaar zijn gedaan. Voorts zijn van de uitoefening van het kiesrecht uitgesloten, zij, die op de dag der stemming rechtens van hun vrijheid zijn beroofd. Een commissie van onderzoek onderzoekt voor de be noeming al deze dingen. Met geloof heeft het niets te maken. V. d. M. Mijn gezin bestaat uit 9 personen, dus vader, moeder en ze ven kinderen. Een jongen is in mili taire dienst, 1 meisje werkt in de eigen huishouding, 3 kinderen gaan naar school en 2 meisjes werken buitens huis, evenals ik. Het bruto inkomen bedraagt 178,per week. Heb ik recht op' kostwinnersvergoeding Antwoord: Met opgave van dit ene bedrag kunnen wij dit moeilijk be oordelen. Van uw inkomen moogt U aftrekken de eventuele pensioenbijdra ge. Van de verdiensten van de 2 wer kende meisjes moogt U 4 aftrekken en indien het bedrag, hetwelk er dan overblijft meer bedraagt dan 157,50, hebt U geen recht op kostwinnersver goeding. Gaat U eens even praten op het gemeentehuis, afdeling militaire zaken, met medeneming van alle ge gevens omtrent inkomsten, dan zal men U direct vertellen, of U in aanmerking komt of niet. J. C. D. Wanneer begon de eerste jaargang van het maandblad „De Ne derlandse Leeuw"? Antwoord: Juist dit jaar bestaat dit blad 75 jaar. Het is n.l. in 1883 voor het eerst verschenen. Het is een uit- oneindige afgebeeld. Een telescoop heeft een combinatie van lenzen, waar bij het brandpunt aan de voorwerpszij- de ook in het oneindige ligt. De licht stralen van het voorwerp treden dus evenwijdig binnen (voorwerp op onein dige, althans zeer grote afstand) en verlaten het telescopische stelsel ook weer evenwijdig. Een telescoop heeft dus een uitwendige brandpuntsafstand van oneindig. De brandpunten van de twee samenstellende lenzencombinaties vallen samen. Een kijker met twee bolle en een holle lens geeft een recht opstaand beeld, de z.g. Hollandse kij ker. Een microscoop (en ook de ge wone loep) heeft een brandpunt, waar in het voorwerp wordt geplaatst. De brandpuntsafstand kan daarbij klein zijn, b.v. 12 mm. T. M. v. d. K. Op welke wijze kan men boeken vrijwaren tegen motten e.d. Antwoord: Door geregeld on derhoud, d.w.z. uitkloppen ook van binnen, veel luchten enz. Dat is wel het allerbeste middel. Motten houden nu eenmaal van rust, dus geef ze die rust niet en het resultaat is succes vol. gave van het Kon. Ned. Genootschap voor Geslacht- en Wapenkunde, Bleyen- burg 5, Den Haag. J. B. L. Ik heb een woning, welke ik verhuur aan een weduwnaar. Aan gezien deze binnenkort gaat inwonen bij zijn dochter, komt die woning vrij. Kan ik nu als eigenaar over deze wo ning vrij beschikken, door deze te ver huren aan iemand ook een inwoner van deze gemeente die reeds drie jaar ingeschreven staat als woning zoekende De woonruimtecommissie wil, dat ik de woning verhuur aan iemand, die door hen wordt aangewe zen. Antwoord Vooral als U op enigszins gevorderde leeftijd bent, maar ook overigens, zal de woonruimtecom missie (of is het: het huisvesting bureau rekening houden met uw voorkeur. Hebt U aan deze instantie reeds te kennen gegeven, dat U deze huurder wilt hebben? U behoeft dus niet af te wachten tot bedoelde instan tie met een door haar verkozen wo ningzoekende naar voren komt. In principe is het zo, dat U indien U daartoe redenen hebt de gegadigde van het huisvestingbureau kunt wei geren (U kunt, zoals in dit geval, een andere gegadigde hebben). Wanneer U echter met deze instantie niet tot over eenstemming kunt komen (men zal wel méér gegadigden voor uw woning hebben), dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat men uw vrije woon ruimte zal vorderen. Doch zover zal het o.i. niet hoeven te komen, want U wilt uiteraard uw woning verhuurd hebben, zij het na enig overleg aan een U geschikt voorkomende huurder. J. H. In een vijver zwemt een stel zwanen. Hoe noemt men de manlijke en hoe de vrouwlijke zwaan? Deze vraag heb ik meermalen aan kennis sen gesteld, doch zonder succes. Antwoord: We kunnen ons voor stellen, dat U geen succes had. Er is n.l. geen afzonderlijke naam voor man netje of vrouwtje bij dit dier. Dit komt omdat de zwaan nooit een huisdier is geworden, maar trekvogel bleef. Abonnee. Wat is het kenmerkende verschil in bouw tussen een microscoop en een telescoop? Antwoord: Een microscoop be zit een lenzenstelsel met een brand punt aan de voorwerpszijde. Het waar te nemen voorwerp wordt nu in dit (voorwerps) brandpunt geplaatst. De uittredende stralenbundel is dan even wijdig en het voorwerp wordt in het Visserij op halfwassen mosselen. Maandag zijn een 60-tal vaartuigen van Yerseke, Zierikzee en Bruinisse gaan vissen op halfwassen mosselen in de vlakte van Renesse. De vangst was zeer dun, het bleek dat voor de offi cieel vastgestelde datum onbevoegden de oogst reeds hadden binnengehaald. Wel een teleurstelling! Geslaagd. Te Rotterdam slaagde mej. M. Kole alhier voor Textielhandel groep 2 (da mes- en meisjesbovenkledmg) en voor groep 5 (korsetten, B.H.'s, baby-arti kelen, kousen en sokken). De postduiven. Door dei postduivenvereniging „De Noordster" werd een wedvlucht ge houden vanuit Quievrain, met in con cours 420 jonge duiven. Zij werden ge lost om 12.40 uur en de eerste duif kwam binnen om 14.33.1 3uur, met een snelheid van 1086.25 m per minuut. De eerste 25 prijzen werden als volgt be haald: 1 C. de Koeijer; 2, 3 E. Vermast; 4 J. Zuidweg; 5 C. F. Hout; 6 M. de Koeijer; 7 P. van Stee; 8, 16 M. C. Lamper; 9, 10, 22, 23 Jac. van Stee; 11 A. Zoeteweij; 12 M. H. v. d. Plasse; 13 J. A. v. d. Plasse; 14 M. Minnaard; 15 M. Pekaar; 17 Joh. van Es; 18 M. Pekaar Jzn.; 19, 21 Th. Koster; 20 Joh. Minnaard; 24 M. Mol; 25 P. de Koeijer. Verder waren er nog 56 oude duiven in concours, waarvan de uitslag was: 1, 2, 4 Joh. van Es; 3 M. C. Lamper; 5, 14 C. de Koeijer; 6, 9, 13 P. M. Lam per; 7 P. J. Polep; 8 Ph. C. van Os; 10 M. Minnaard; 11 M .Mol; 12 H. J. van Es. „Mozart" naar Breskens. Zaterdag 16 augustus zal onze har monie „Mozart" haar medewerking verlenen aan het visserijfeest te Bres kens. Naast een te geven concert zal worden deelgenomen aan de optocht met praalwagens. Oolc vorig jaar werd „Mozart" voor dit evenement uitgeno digd. f KAPELLE (Z.B.) Telef. K 1 102-223 1 /TJuime fceuze WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 1723 augustus 1958 Donderdag 21 aug. Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.01 5.19 10.27 10.52 Maandag 5.44 6.03 11.11 11.38 Dinsdag 6.26 6.46 11.59 Woensdag 7.11 7.28 0.29 12.48 Donderdag 7.57 8.12 1.18 1.39 Vrijdag 8.48 9.04 2.10 2.35 Zaterdag 9.51 10.20 3.10 3.46 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1958 | | pagina 1