Voor de balie: Vorsten van de Benelux YERSEKE KRUININGEN KRABBENDIJKE WEMELDINGE HANSWEERT WAARDE KAPELLE-BIEZELINGE RILLAND-BATH Land- en Tuinbouw teken van de soliditeit De postduiven. Door de postduivenvereniging „De Noordster" werden een aantal vluchten gehouden, waarvan wij hier de uitslag geven. Uitslag van Neufvilles voor jonge duiven. Deelname 477. Gelost om 13.40 uur. Aankomst eerste duif om 15.01.50 uur met een snelheid van 1289.37 m per minuut. De eerste 25 prijzen wer den gewonnen door: 1, 12, 16 Joh. van Es; 2, 7 M. Minnaard; 3 E. Everse; 4, 5 M. de Koeijer; 6, 13 W. M. van Ha ver; 8, 22 C. de Koeijer; 9 A. Zoeteweij; 10, 21 JP. J. Poleij11, 15 C. M. Smit; 14 J. A. v. d. Plasse; 17 J. Zuidweg; 18 J. J. van Oeveren; 19 Ph. C. van Os; 20, 25 C. A. Elenbaas; 23 M. H. v. d. Plasse; 24 E. Vermast. Er waren 120 prijzen. Verder namen aan de vlucht uit Neufvilles nog 26 oude duiven deel. Hier was de uitslag: 1 P. J. Poleij; 2 Ph. C, van. Os; 3, 7 Joh. van Es; 4, 5 H. J. van Es; 6 C. de Koeijer. De uitslag van Bordeaux was als volgt. Deelname 63 duiven. Gelost om 13 uur. Aankomst eerste duif de vol~ gende dag 7.12.47 uur met een snelheid van 1269.03 m pér minuut. Prijzen wa ren voor: 1, 3, 9 E. Vermast; 2, 8, 11, 16 J. J. van Oeveren; 4 J. Zuidweg; 5 Joh. van Es; 6, 7 W. A. Vette; 10 H. J. Lacor; 12, 15 C. A. Elenbaas; 13, 14 C. Vermast. Voor de vlucht vanuit Mons waren 476 jonge duiven in concours. Zij wer den gelost om 12.50 uur en de eerste duif kwam binnen om 14.20.51 uur met een snelheid van 1279.00 m per minuut. Hier was de uitslag van de eerste 25 prijzen: 1 Jac. van Stee; 2 M. Pekaar; 3 Joh. van Stee; 4 E. Everse; 5, 24 W. A. Vette; 6, 9 J. A. v. d. Plasse; 7 A. Zoeteweij; 8, 11 C. A. Elenbaas; 10 «P. J. Poleij; 12, 22 Th. Koster; 13 P. van Stee; 14 Jac. v. d. Plasse; 15, 16, 23 M. H. v. d. Plasse; 17 P. M. Lamper; 18, 20 E. Vermast; 19 E. Th. Zoete weij; 21 W. M. van Haver; 25 P. de Koeijer. Verder namen aan deze vlucht deel 45 oude duiven. Hier was de uit slag: 1, 5 C. de Koeijer; 2, 4, 6, 9, 11 Joh. van Es; 3 M. Minnaard; 7 Ph. C. van Os; 8 J. Zoeteweij; 10 P. Linden- berg; 12 J. A. v. d. Plasse. Geslaagd. Voor het praktijkexamen Duitse Han delscorrespondentie slaagde te Middel burg W. A. Pols, Damstraat 11. Gevonden voorwerpen. Gevonden een zilverbon, een witte handschoen en een grijs kinderjasje. Terug te bekomen ter gemeentesecre tarie. Verder kan op het politiebureau wairden afgehaald een vulpen, een huis sleutel, een paar bruine kinderschoen tjes, een grijs-blauw windjack, een werkwant, een kinderzakdoek en vijf muntbiljetten. gaven zich op voor deze reis, die per bus gemaakt zal worden. Daarna slui ting der vergadering. Voetbal. Zaterdag speelde Wemeldinge I een vriendschappelijke wedstrijd tegen een elftal uit Yerseke. Beide elftallen wa ren aan elkander gewaagd. Met de rust stond Yerseke met 21 voor. We meldinge wist, ondanks dat het met 10 spelers de strijd aanbond, toch met 33 gelijk te spelen. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maan<J juli werd bij de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd 27.251,21 en terugbetaald 13.479,17. Zeven nieuwe boekjes werden uitge reikt. 1 een gouden ring te zijn. UiV de inscrip tie bleek, dat me}. Zandee, thans mevr. Akkerman, deze ring daar 24 jaar ge leden verloren was. Hoewel het lang geduurd heeft, is het exemplaar zo- do enctë toch nog terecht gekomen. '1 j Einddiploma behaald. De leerling van de ambachtsschool te Bergen op Zoom, J. Traas Gz., behaal de het einddiploma afd. schilderen. Schepen omhoog. Door de harde wind kwhmén zater dag enige zeiljachten op jde W es ter- schelde op de.slikken bij Bath vast te zitten, evenals op de slikken bij de Hedwigpolder. „Zeeland Presenteert". Ponderdagavond werd een vergade- rirfjg gehouden door het comité „Zee land Presenteert" in hotel Oesterbeurs, voér de vaststelling van het program ma van het plaatselijk feest op don derdag 28 augustus a.s. te Yerseke. Evenals vorig jaar wil men in de voor middag weer een optocht houden, waar aan men dit jaar naast de kinderen ook graag groteren zag meewerken. Een tweetal muziekkorpsen zullen mee werken, alsmede de bekende kinder drumband van de Rozéhkransschool uit Breda. Verder zal dan nog voor de middag een gecostumeerde wielerronde worden gehouden, waaraan naar men verwacht een groot aantal dorpsgeno ten zullen deelnemen. Na de middag zullen dan de muziekkorpsen en de kinderdrumbank een mars door ge deelten van het dorp maken, terwijl om 2 uur de bekende vlootschouw volgt. Na de vlootschouw komt op de haven weer het spel, waaraan Kaat Mossel zal deelnemen, Pieter Corneliszn. èn vele anderen. Verder is dan nog ge dacht aan een show te geven door de kinderdrumband een mars door ge- voetbalwedstrijd, concerten door de muziekkorpsen, indien mogelijk een op treden van de gymnastiekvereniging, terwijl men voor de avonduren een be kend gezelschap wil vragen in Yerseke op te treden met een openluchtvodr- sielling. Zoals gewoonlijk wil men de dag besluiten met een groot vuurwerk. Uit de burgerij zijn er van verschillen de zijden vragen en suggesties naar voren gekomen de feestelijkheden uit te breiden tot twee dagen. Dit is ech ter voorlopig nog niet mogelijk, doch getracht zal worden op de avond na het feest, dus op vrijdag 29 augustus, ook nog iets te organiseren. Zodra de plannen hiervoor zijn uitgewerkt zal dit bekend gemaakt worden. Ook zijn er weer enkele buurtverenigingen die hun medewerking willen verlenen door hun buurt te versieren. Het comité juicht dit ten zeerste toe en heeft daarom spontaan een viertal prijzen beschik baar gesteld voor de mooist versierde of origineelst Versierde buurt. Uit bo venstaande blijkt dat men met de or ganisatie de goede weg opgaat en het ziet er dan ook naar uit dat 28 augus tus voor Yerseke een mooie dag kan worden. Laat de burgerij meewerken waan dit mogelijk is. Onze gemeente moet actief zijn, ook op dit gebied. Ge zien het succes van de beide vooraf gaande jaren, kan weer op een grote belangstelling worden gerekend. Ernstig ongeval. In de nacht van zaterdag op zondag j.l. heeft op de Rijksweg alhier een ernstig ongeluk plaats gevonden. De motorrijder D. Sonke, met als duo passagier zijn dorpsgenoot M. J. van Espen, kwam uit de richting Goes ge-j reden en is door tot heden onbekende oorzaak, met grote snelheid tegen een voor hem links van de weg staande lichtmast aangereden. Beiden werden zwaar gewond gevonden door een pas serende autobestuurder, waarna de po litie werd gewaarschuwd. De slacht offers werden vervoerd naar het zie kenhuis Oostwal te Goes. Kort nadien is S. aan de gevolgen overleden. De duopassagier v. E. was met een sche- delbasisfractuur opgenomen en is dins dag aan de gevolgen overleden. Examen maehineschrijven. Op het 19 juli te Bergen op Zoom gehouden examen slaagden o.m. voor het diploma maehineschrijven: Mej. M. Mieras te Schore; mej. C. Imanse en G. Vonder en dhr. M. Heijboer uit Ril- land-Bath; de dames A. de Kok, G. Butijn en J. de Kok uit Krabbendijke; dhrn. M. Bom en G. Schrier uit Waar de; de dames S. Cok, W. Dek, J. A. C. van Sabben en J. Komejan en dhrn. M. Versluis, Thijs van Iwaarden, J. Won- dergem, J. C. Blok, F: Witte, F. D. Kole en M. C. L. de Jonge uit Krui- ningen; mej. I. Mollet en dhr. J. Otte uit Hansweert. Allen ontvingen hun opleiding van dhr. K. Koetsdijk, leraar steno-typen, op de cursus welke jaar lijks te Kruiningen wordt gehouden. De postduiven. Met 22 oude duiven werd door de P.V. „De Vrijheidsduif" alhier deelge nomen aan een wedvlucht vanuit Dour- dan, .afstand 355 km. De duiven werden gelost om 5.45 uur en de eerste kwam aan om 10.49.31 uur en had een snel heid behaald van 1166.75 m per minuut. De uitslag was: 1 M. Blok; 2 P. Ka- kebeeke; 3 K. Tjarks; 4 H. Dek; 5 J. J. Oele; 6 M. Poleij. Met jonge duiven werd gevlogen vanuit St. Ghislain, afstand, 113 km. De eerste prijswinnende duif behaalde hier een snelheid van 1227.08 m per minuut. De uitslag was: 1, 10, 32 en 45 J. J. Oele; 2 M. Kole; 3, 5, 19 en 21 K. Tjarks; 4, 14 en 29 Steenpoorte- Buijze; 6, 13, 25 en 42 A. Boone; 7, 16, 34 en 41 Jan van Iwaarden; 8, 12, 26 en 36 M. Blok; 9, 15, 28, 37 en 38 J. Oele Jzn.; 11, 24, 30, 43 en 44 J. Schrier; 17 H. Poleij; 18 en 31 M. Christocho- ^itz; 20, 22 en 33 C. Buijze; 23 en 39 A. Neve; 27 en 35 G. de Bruine; 40 C. van Paasschen. Landbouwmachine kantelde. Dinsdagmiddag is op de Vlakebrug een vlasplukmachine getrokken door een tractor gekanteld, nadat tevoren de verhoogde afscheiding tussen weg en rijwielpad was geraakt: Het gevolg was, dat de vlasplukker van Gebr. R. te Schore op de linkerzijde van het wegdek terechtkwam. Tegelijk naderde een vrachtauto met aanhangwagen van het transportbedrijf G. te Biezelinge. Een botsing was niet meer te voorko men. De vlasplukker werd opzij ge smeten en bekwam evenals tractor en aanhangwagen veel schade. Tractor en vlasplukker zijn daarna door een ta kelauto van de weg verwijderd, waarna het tijdelijk gestremde verkeer voort gang kon vinden. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Auto-ongèval. Doordat zaterdagmiddag een auto bestuurder het dorp in wilde rijden vanaf de Rijksweg nabij het Shellstati- on, ontstond er een gecompliceerde aanrijdihg. Niet minder dan vier auto's waren hierbij betrokken en liepen scha de op. Eén auto werd ernstig bescha digd. De Rijkspolitie onderzoekt de schuldvraag. Raad vergadert. A.s. maandagavond hoopt de raad van deze gemeente in openbare zitting bijeen te komen. Het voornaamste punt van de agenda is de wijziging van de reinigingsrechten, naar aanleiding van een nieuwe gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Kruiningen en Yer seke voor de vuilophaaldienst. -J. Ernstig ongeval. - Met grote ontsteltenis werd zondag morgen het droeve nieuws vernomen van de bij een motorongeluk omgeko men Dick Sonke en de zeer zwaar ge wonde duopassagier M. van Espen, die dinsdagmorgen is overleden. Ieder was zeer onder de indruk van het gebeurde. Woensdagmiddag j.l. werd het eerste slachtoffer begraven, waarbij vele fa milieleden alsmede vele belangstellen den aanwezig waren. Vele bloemstuk ken dekten de baar, w.o. één van dé muziekvereniging „Vooruit". Vele leden van deze vereniging, alsmede het be stuur waren op de begraafplaats aan wezig. Het woord werd gevperd door Ds. Huizing. Een oom van de overlede ne sprak woorden van dank voor de grote belangstelling en het medeleven met de familie. Vrijdagmiddag 8 augustus werd het tweede slachtoffer M. van Espen ter aarde besteld. Aantal baden. In de maand juli zijn in het gemeen telijk badlokaal 471 douchebaden ge nomen. het de meeste andere grassen, kruiden en klavers, heeft verdrongen. In twaalf jaar tijds zijn onze gras landen dermate veranderd, dat de koeien er nu nog slechts een zeer een zijdig grasmenu vinden. Dit schaadt de gezondheid van het vee, het schaadt ook de kwaliteit van onze zuivelpro- dukten. Dit eenzijdige bestand heeft nog een ander bezwaar. Engels raaigras is een best gras. Het heeft een goede pro- duktie in voor- en najaar. Doch in de zomer is de produktie maar matig. Dit kan alleen worden verholpen dffor nog meer stikstof te geven, door ook ae produktie in de zomer „kunstmatig" op te voeren. Men stelt nu de vraag, nu de tijden zijn veranderd, of dit alles nog zin heeft. Of de tijd niet is gekomen weer over te gaan op een beter „gevarieerd" be stand, gepaard aan een beter „uitge balanceerd" bemestingsbeleid. De voor delen zouden zijn: 1. Een natuurlijker groeirithme, het geen wil zeggen een meer natuurlijke produktie ook in de zomer, zonder ho ge extra kosten deze zomerproduktie kunstmtaig op te voeren. 2. Een gezonder, niet meer zo een zijdig grasbestand, waardoor gezonder vee en een betere kwaliteit van de zuivelprodukten. Beide voordelen zouden een verstevi ging betekenen van de geldelijke uit komst in de veehouderij! Gevonden voorwerpen. Gevonden een lieslaars. Inlichtingen ter secretarie. Vergadering ouden van dagen. Dinsdag vergaderde de vereniging van Ouden Van Dagen in het Jonge lingslokaal, onder voorzitterschap van dhr. J. Minnaard. Spreker heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Uit het verslag van de penningmeester, dhr. Joh. Hamelink, bleek dat het le dental was gestegen tot 104. Als enig agendapunt kwam in bespreking het bezoeken van de landdag te Domburg op 3 september a.s. Een 50-tal leden Vakantieweek voor de jeugd. Op een vergadering van de Hans- weertse Gemeenschap is besloten om, evenals het vorige jaar, een vakantie week voor de jeugd te organiseren. De week is vastgesteld op 1823 augus tus. Het programma vermeldt vele ge zellige wedstrijden- De postduiven vlogen. Dit weekeinde nam de postduiven- houdersvereniging „De Blauwe Doffer" alhier deel aan twee wedvluchten. De eerste vanaf St. Ghislain, over een af stand van 113 km. De uitslag hiervan was: 1, 9, 17 en 18 I. Sanders; 2, 8, 15 en 20 C. Zuijdweg, Schore; 3 en 5 H. Vermue; 4 en 7 E. Mollet; 6 P. de Blok; 10 J. L. Keyser; 11 en 12 M. Poort vliet; 13, 14 en 24 J. P. Theenaart; 16 I. de Keyser; 19 en 25 G. Flips; 21 A. Marteyn; 22 Gebr. Smallegange; 23 D. J. van Ertvelde. De tweede vlucht leidde vanaf Dour- dan, over een afstand van 354 km. De uitslag was hier: 1 P. Westdijk; 2, 3 en 6 G. Flips; 4 J. P. Theenaart; 5 A. Marteyn; 7 en 8 P. van Eykeren; 9 L. Schrier; 10 D. J. van Ertvelde. Concert. De muziekclub „Erato" gaf zater dagavond een concert op de muziektent onder leiding van de dirigent dhr. A. Blok. Aangezien het weer erg ongun stig was, hadden ze geen erg grote belangstelling. Lang geduurd Vorige week, toen de werkman Jac. J. van Hoorn in de Kreekrakpolder aan het maaien was, bemerkte' hij, dat er iets aan de maaibalk zat. Het bleek Orgelconcert. Maandagavond werd voor de twee de maal in dit jaar een orgelconcert gegeven &?4e S^ed. Herv. kerkj dat uitging van de Stichting Orgelconcer ten. De belangstelling voor deze con certen Wordt feteeds groter, want dit keer was de; k^rk bijna geheel gevuld. Als concertgevér trad op de bekende organist Feike Asma. Zijn speL het welk grote waardering verkreeg, j stond ook iJ (Htlcancert op hoog peil. Nog een keer zal er dit jaar in deze kerk ipet zijn. fraai, orgel een concert wor den gegeven, dat vermoedelijk zal wor den verzorgd door Dirk Jansz. Zjvart. Geslaagd. Op het te Terneuzen gehouden mid denstandsexamen slaagde dhr. J. van Willegen alhier, Verder slaagde dhr. J. C. Keim te Ede, voorheen hoofdonder wijzer aan de chr. nationale school te Kapelle voor de akte Frans M.O. Nieuwe voorzitter v.v. „Kapelle". De voetbalvereniging „Kapelle" heeft een nieuwe voorzitter gekregen. Dhr, M. J. de Jager, die voorheen deze func tie waarnam, is nu opgevolgd door dhr. F. Geluk. Dhr. De Jager blijft wel be stuurslid. Voetbal Door de v.v. „Kapelle" zullen voor dat de nieuwe competitie weer een aanvang neemt, gedurende een drietal weken vriendschappelijke wedstrijden worden gespeeld. Op zaterdag 16 augus tus a.s. zal het eerste en tweede elftal op eigen terrein dte strijd aanbinden met resp. Wemeldinge I en II. Op 23 augustus speelt het eerste elftal thuis tegen Goes V en het tweede gaat dan op bezoek naar De Beren I. Tenslotte sgeljn op 30 augustus de beide seni- oreneiftallen wedstfrjden op eigen ter rein tegen resp. Kïoetinge I en II. HET BEMESTINGSBELEID VOOR GRASLAND Vóór ons grasland gold tot 1940 een geheel ander bémestingsbeleid dan thans. De laatste tijd hoort men hier veel over spreken. Men stelt dan de vraag of dit beleid, dat direct na de oorlog „uit nood" ontstond, thans nog wel juist is,-- Wat bedoelt man hier mee? tuut ^uTvl Toen de oorlog voorbij was, hadden wij niet veel geld om krachtvoer uit het buitenland te betrekken. Maar wij hadden stikstof. En stikstof geeft vroeg in hetttvoorjaar gras. Dat spaar de krachtvoer. Er kwafc ook meer gras voor hooi en kuil, en dat spaarde nog eens krachtvoer in de winter. Meer gras, meer -melk en melk konden wij toen best gebruiken. Dat is nu anders geworden. De krachtvoer-aankopen zijn geen pro bleem. meer.^ En melk hebben we eigen lijk te veel. Maar met deze verander de situatie, is ook het bestand van on ze graslandenveranderd. Veel stikstof in het voorjaar deed vooral het Engels raaigras sterk groeien; zo sterk, dat T De drie Benelux-landen zijn, gelijk ook met de drie Scandinavische staten het geval is constitutionele monarchie- en. Kan men in deze beide gevallen zeg gen, dat de regeringsvorm geen toeval is en pleit voor de soliditeit, die zulke monarchieën geven? Nederland en België zijn als Noor delijke en Zuidelijke Nederlanden vijf tien jaren onder het gezag van dezelf de koning, onze Willem I, geweest. Twee andere, d.w.z. Nederland en Lu xemburg, zijn tengevolge van 'de be sluiten van het Congres van Wenen eeuw onder een persoonlijke unie verenigd geworden en moesten alleen uiteengaan met het oog op de grond wettelijke bepaling van Luxemburg. Nederland en Luxemburg stammen uit dezelfde illustere en oeroude familie der Nassau's; de derde, België, ver kreeg een koning afkomstig uit het kleine Duitse vorstendom Saksen- Coburg-Gotha, dat in de 19e eeuw naar zovele landen vorsten en waarlijk niet van de slechtsten „geëxpor teerd" heeft. De Nederlandse koningen waren, met uitzondering van Willem II, gehuwd met Duitse echtgenoten. In België was er meer verscheidenheid; de achtereen volgende koninginnen waren afkomstig uit Frankrijk, Oostenrijk, Duitsland en 1 Zweden. Groothertog Adolf van Lu xemburg, die Willem III opvolgde, was achtereenvolgens met een Duitse en een Russische vrouw gehuwd, zijn zoon Wilhelm met een Portugese. Zijn oud ste dochter Adelheid ging, onmiddellijk na het einde van wereldoorlog I, in een klooster; haar jongere zuster Charlot te, die haar opvolgde en nog aan de regering is, trouwde een prins uit het huis van Bourbon Parma. Alle drie de ze vorstenhuizen hebben vele en aan zienlijke verbindingen; de beide Nas- sause takken zijn echter zonder twijfel de oudste. De souvereinen. Willem I was de eerste Nederlandse koning, als men ten minste geen re kening houdt met de tegen de wil van ons volk opgedrongen koning Lodewijk Napoleon, die het overigens niet slecht met ons voor had. De voorvaderen van Willem I waren stadhouders. Er was sprake van, dat Willem de "Zwijger de oude grafelijke bevoegdheden van de verschillende Noordelijke gewesten zou krijgen, maar toen alles in kannen en kruiken was, trof hem het dodelijk schot van Balthasar Gerards. De stad houders uit het Noorden, stammende van zijn broeder Jan de Oude, vormden een neventak, totdat in 1747 alle ge westen zich onder één stadhouder ver enigden. Dat was onder Willem IV en daarna onder Willem V. Willem I was aanvankelijk souverei- ne vorst. Hem volgde zijn zoon Willem II op, met de zuster yan keizer Alexan der van Rusland getrouwd.' Willem Hï was dus een zoon van deze Anna Pau- lowna en toonde duidelijk Russische karaktertrekken. Hij huwde met de buitengewoon intelligente prinses Sofie van Wurtemberg en haar vorstenhuis was nauw verwant met de Bonapartes en met Napoleon IH. Door de dood van prins Alexander werd de vierjarige Wilhelmina tot ko ningin voorbestemd. Prinses Juliana werd als kroonprinses geboren; hetzelf de gold, zij het slechts indirect, van prinses Beatrix. Beiden hadden een vader van Duitse afkomst, die, ieder op verschillende wijze, persoonlijke sympathieën hadden in ons volk. Liever Leopold dan Willem, Prinses Charlotte, de dochter van George IV van Engeland, werd enige tijd aangezien voor de toekomstige bruid van onze prins Willem, de latere koning Willem II, die als medestrijder van Wellington, met het Engelse vor stenhuis in aanraking was gekomen, maar in 1816 tenslotte gaf zij de voor keur aan Leopold, hertog van Saksen- Coburg, die zich had onderscheiden in de veldtocht naar Parijs. Prinses Char lotte stierf vroeg en de positie van Leopold werd daardoor een zodanige, dat de Engelsen zijn kandidatuur stel den voor de in 1831 plotseling ontstane Belgische troon. Leopold werd, als oom van de latere koningin Victoria, een op prijs gestel de raadsman, al gaf Victoria, eenmaal aan het bewind gekomen, hem menig maal duidelijk te verstaan, dat hij raadsman was en niet meer. Leopold I heeft op voortreffelijke wijze er voor gezorgd, dat België als een afzonderlijke staat goed geregeerd werd. Een taak te moeilijker, omdat deze Zuidelijke Nederlanden in de loop der eeuwen achtereenvolgens onder Spaans, Oostenrijks, Frans en het hun toch altijd wat vreemde Nederlands bewind waren geweest. Leopold H, zijn zoon, heeft vermaard heid gekregen als de man, die van Stanley, de Afrika-reiziger, gebruik maakte om de Belgische Congo te ves tigen, eerst als praktisch privé-eigen- dom, later als Belgische kolonje. Leo pold II had twee dochters, de ene was Stephanie, getrouwd met Rudolf van Oostenrijk, die zij door de dood van Mayerling verloor; de andere, Clemen tine, die om vaders wensen te ontzien, eerst na zijn dood in 1909 trouwde met de pretendent van het huis Bonaparte, Victor Napoleon, te Brussel woonachtig. Geen vrouwen! Aangezien vrouwen in België niet voor opvolging in aanmerking kwa men, was Leopold's neef, Albert), de aangewezen koning, die zich een bij zondere plaats in de geschiedenis heeft veroverd door zijn heldhaftig verzet tegen de Duitse inmenging in 1914. Uit zijn huwelijk met de Beierse prinses Elizabeth kwamen drie kinderen voort: Leopold III, getrouwd met de in Bel gië verafgode Zweedse prinses Astrid, zijn broer Karei, die ongetrouwd bleef, zijn zuster Marie José, die met de Ita liaanse kroonprins Umberto trouwde en enkele weken koningin van Italië is geweest. Leopold III heeft, tengevolge van zijn houding in Wereldoorlog II, misschien ook om andere redenen, geen gemak kelijk koningschap gehad. Het is ge ëindigd door zijn aftreden en zijn zoon Boudewijn is voortijdig aan het bewind gekomen. Hij is nog altijd ongetrouwd, ook nadat bij de feestelijke opening van de Expo het grote bal der prin sessen te Brussel verwachtingen van het tegendeel deed koesteren. Hij open de dat bal met prinses Beatrix, maar als men in België spreekt over een mogelijk huwelijk, wordt de naam van Beatrix's jongere zuster, Irene, het eerst genoemd. In het groothertogdom. Koningin Willem I was de eerste on afhankelijke groothertog van Luxem burg. Het had een omvang, meer dan dubbel zo groot als tegenwoordig; als vesting werd Luxemburg wel eens het Gibraltar van Europa's vasteland ge noemd. Dat alles is veranderd tengevol ge van de overeenkomst, die in 1867 Luxemburg permanente onzijdigheid gaf en de vestingwerken van de hoofd stad tot slechting veroordeelde. Wil lem III kwam niet veel in zijn groot hertogdom, vermoedelijk, omdat hij er op voortreffelijke wijze werd vertegen woordigd door zijn broer Hendrik, de Zeevaarder bijgenaamd, de enige uit het Oranjehuis, die als zee-officier Ne- derlands-Indië bezocht. Aangezien ook in Luxemburg de manlijke opvolging gold, werd koningin Wilhelmina geen groothertogin, maar kwam de bejaarde neef van Willem II, Adolf van Nassau, op de troon. Zijn zoon Wilhelm liet slechts meisjes na en toen moest, wilde men niet naar een vorst buiten het huis Nassau zoeken, de grondwet worden veranderd. Adel heid, het vriendelijke vorstinnetje, dat in 1908 de gast was van koningin moeder Emma, kreeg een te grote schok door de Duitse bezetting in wereldoor log I, dan dat zij haar regering na 1919 nog wilde voortzetten. Haar jongere zuster Charlotte, in 1896 geboren, was haar aangewezen opvolgster. Sixtus van Bourbon Parma, een broer van de Oostenrijkse keizerin Zita, een oom dus van Otto van Habsburg, werd haar echtgenoot. Uit dit huwelijk stamt een zoon Jan. Prins Jan heeft vele zusters en me nigmaal heeft de Luxemburgse bevol king met een der vorstelijke huwelij ken meegeleefd. Het leven der Luxem burgse vorsten en vorstenkinderen is en was eenvoudig. Des winters in het groothertogelijk paleis, midden in de hoofdstad Luxemburg, in voorjaar en zomer op het fraai gelegen slot Berg. Een leven, dat nog iets van het oude, directe medeleven tussen vorstelijke fa milie en bevolking doet zien en kan doen zien, dank zij de kleine omge-. ving van dit overigens door de natuur rijk gezegende groothertogdom. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden) a VAN FIJNSPAR TOT STRIJDBIJL De pensionhouder schreef een sym pathiek briefje terug van hartelijk wel kom en prettige vakantie en hoe groot is uw gezin. Want dat had de gast ver geten te vermelden. De pensiongast schreef terug dat hij twee kinderen had, en dat hij zich verheugde op de rust in pension „De Fijnspar", en of de- pensionhouder maar voor goed weer wilde zorgen. De verrassing voor de pensionhouder was groot, toen dé gast met vijf, in plaats van met twee kinderen arriveer de. „Och", zei de huisvader met een ver legen lachje, „als je zo met de vakan tie de boel gaat opruimen, dan weet je niet wat er allemaal uit hoeken en gaten te voorschijn komt". Van dit moment af was het gedaan met de deftige rust die dit vakantie verblijf tevoren kenmerkte. De vjjf kna pen namen de tuin in beslag of speel den badminton in de eetkamer, en het enige rustige plekje op aarde dat de pensionhouder zelf nog bezat, was de keuken.

Scheldebode | 1958 | | pagina 2