NIEUWS- Eh l ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUI ID- BEVELAND oveRöenkinq P0NTIAC ^■aarverólag 24STE JAARGANG No. 10 9 AUGUSTUS 1958 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoholisme te Middelburg VAN WILLEGEN HORLOGES Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur ge- Leer ons alzo onze dagen tel len, dat wij een wijs hart be komen. Ps. 90 12. Niets is duidelijker en onwederspre- keljjker voor een mens, dan de onzeker heid en kortstondigheid van het leven. Vergankelijkheid predikt de dag aan de dag. Dat de dood zowel sterke eiken als tere plantjes op het onverwachts nedervelt, daarvan kan bijna elk huis gezin getuigen. En toch zijn er weini gen, die met deze dingen rekenen. Een wijs hart, dat elke ademtocht uit Gods hand ontvangt, is zeldzaam te vinden. De meesten onzer leven hoewel zij weten als niet wetenden, en slaan de pinnen hunner tenten diep in de aarde. O, welk een geduld moet onze God met Zijn mensenkinderen hebben! Behoren wij, die dit lezen, ook tot die hardlerenden Menen wij, die de Schrift kennen, reeds wijs te zijn als wij met ernst en stichting de 90ste Psalm le zen, waarin gesproken wordt van de dagen onzer jaren, die 70 of zo wij zeer sterk zijn 80 jaren zijn? De Schrift spreekt hier niet van jaren, maar van dagen. Haasten wij ons de toe vlucht te nemen tot Hem, die blijft in eeuwigheid. Die een Rotssteen der be houdenis wil zijn voor allen, die wijs willen worden tot zaligheid. Laten wij niet klagen, ook niet droevig zijn over de kortheid en vergankelijkheid van dit leven. Laten wij de ogen opheffen, mits gaders het hart daarheen, waar onze heerlijke bestemming is. Dan wordt al mijn leed gesust, 'k Heb de vaste grond gevonden, 'k Leef en sterf in Hem gerust, Die mij vrijkocht van mijn zonden! (Uit een Dagboek) Het eerste jaarverslag van de Ver eniging Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme is verschenen en werd in de afgelopen week tijdens een perscon ferentie ten kantore der vereniging, Londense Kaai 43 te Middelburg, in het bijzijn van de leden van het dage lijks bestuur de heren Mr. J. F. Horn- stra, secretaris, Directeur der Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, J. J. Claas, penning meester, de directeur van het Bureau R. Visser en de zenuwarts Dr. A. J. Boom, bijgewoond. De voorzitter, Mr. P. van Empel, President der Arrondis sementsrechtbank te Middelburg, was wegens drukke bezigheden elders ver hinderd deze persconferentie bij te wo nen. Pag. 1 van het verslag verwijst naar de adressen van het Bureau, de ver schillende spreekuren in de provincie en het spreekuur van de zenuwarts, terwijl op bladzijde 2 een Zekere vol doening wordt uitgesproken over dit eerste jaar en dank wordt gebracht aan de medewerking die ondervonden werd van de verschillende instanties, als Prov. Bestuur van Zeeland, vele ge meentebesturen en de bijzondere mede werking van de afdeling Reclassering en Psychopatenzorg van het Ministerie van Justitie, alsmede verschillende an deren. Subsidies werden ontvangen van het Prov. Bestuur, verschillende ge meentebesturen en het Ministerie van Justitie. Toch zal het nodig zijn de ba sis breder te nemen en speciaal ook uit de particuliere sector leden aan te trekken. Naast het dagelijks bestuur hebben de volgende personen zitting in het bestuur der Vereniging: Dr. M. van Beek, dir. „Vrederust" te Bergen op Zoom; A. A. van Eeten, burgemeester van Nieuwerkerk; G. M. Fey, Middel burg; M. A. L. Hubregtse, ambt. bij de Rijksverkeersinspectie te Middelburg en J. Stenvert, dir. van de Gem. Dienst voor Maatschappelijke Zorg te Terneu- zen. Door het dagelijks bestuur werd gro te lof toegezwaaid aan de directeur, die reeds in dit eerste jaar zulk uitnemend werk voor de vereniging verrichtte. Het financiële verslag was wel enigs zins rooskleurig, omdat door het ver strekken van een belangrijke start subsidie het eerste boekjaar kon wor den afgesloten met een zeer gering na delig saldo van 182,44; de begroting voor 1958 laat echter een geraamd te kort zien van 2700, Het verslag van de directeur schenkt aandacht aan de volgende punten: 1. Landelijke organisatie van de consul tatiebureaus voor alcoholisme; 2. De noodzaak van een Zeeuws Bureau; 3. Doel en werkwijze van het Bureau; 4. Ontwikkeling van het Zeeuwse Bureau; 5. Cijfermateriaal over de periode 1 ju ni t/m 31 december 1957; 6. De mede werking. Aan het cijfermateriaal ontlenen we b.v. het volgende: Het biergebruik ligt in Zeeland boven het landelijk gemid delde. Dit wil nog niet direct zeggen, dat de Zeeuwen meer bier drinken dan de overige Nederlanders, ten dele wordt dit hogere gebruik toegeschreven aan de vele Belgische en Franse toeristen die vooral in de zomer in grote aan tallen Zeeland bezoeken. Ook wat be treft het aantal vergunningen en ver loven A neemt Zeeland op 1 na de hoogste plaats in Nederland in. In 1956 waren in Zeeland 1090 loka liteiten, waar men alcoholia kon krij gen, op ongeveer 278.429 inwoner^ (hieronder niet gerekend de kruide nierswinkels die b.v. ook bier en an dere alcohol bevattende dranken ver kopen). O. Z.-Vlaanderen spande met 392 de kroon, gevolgd door Walcheren met 215, W. Z.-Vlaanderen met 186, tegen Zuid-Beveland met 144, Schouwen en Duiveland 77, Tholen en St. Philips- land 53 en tenslotte Noord-Beveland met 23 Wegens het besturen van een voer tuig auto, bromfiets, rijwiel, enz. terwijl ze onder drankinvloed verkeer den (art. 26 der Wegenverkeerswet) werden in 1953 160, in 1954 187 en in 1955 167 personen verbaliseerd. Aan openbare dronkenschap (art. 453 Wetboek van Strafrecht) maakten zich in 1956 324 personen schuldig en aan art. 426 Wetboek van Strafrecht (het in staat van dronkenschap de openbare orde verstoren) 22 personen. Dit zijn dan natuurlijk die gevallen, waarbij proces-verbaal werd opgemaakt. Het aantal verbaliseerden is niet al leen jaarlijks verschillend, doch ook plaatselijk. In W. Zeeuws-Vlaanderen kwam b.v. in 1955 1 proces-verbaal voor op 419 inwoners, wat daarmee aan de kop staat voor wat Zeeland betreft. In hetzelfde jaar noteerde men in Zuid- Beveland 1 proces-verbaal op 2012 in woners, wat een laagterecord voor Zeeland iq. dat jaar betekende. Het doel van het Bureau is: a. het verlenen van raad en hulp aan alcoholici, alsmede aan anderen (b.v. echtgenoten, gezinsleden, enz.) die rechtstreeks of middellijk hebben te lij den onder de gevolgen van het alcoho lisme; b. het verlenen van reclasserings- brjstand in daarvoor in aanmerking ko mende gevallen, in het bijzonder aan personen, die strafbare feiten hebben gepleegd, waarbij het gebruik van al cohol van invloed is geweest. De vraag wat men onder „alcoholis me" moet verstaan, werd door de We reldgezondheidsorganisatie als volgt omschreven: „Alcoholisten zijn die excessieve drinkers, wier afhankelijk heid van alcoholia zodanig is, dat gees telijke afwijkingen of aantasting van hun lichamelijke of geestelijke gezond heid en evenwicht vallen op te mer ken en in wier interpersoonlijke relaties en sociale en economische functies stoornissen ontstaan zijn of die voor tekenen van een zodanige toestand te zien geven". De taak nu van het Bureau is te trachten de alcoholist te helpen de drank te laten staan. Uiteraard zou dat het beste gaan indien de patiënt zich uit eigen beweging naar het Bu reau om raad begaf. Meestal is dit echter niet het geval en komt dat pas voor nadat proces-verbaal tegen hen is opgemaakt en zij via de Justitie met het Bureau in aanraking komen. In vele gevallen wordt door de Officier van Justitie via de Reclasseringsraad aan het Consultatiebureau een voorlich tingsrapport gevraagd. In dit rapport wordt getracht een beeld te geven van de man met zijn alcoholprobleem in zijn milieu, enz. In sommige gevallen kan zo'n rapport aanleiding geven tot een verminderd straf dan anders het ge val zou zijn. In het eerste boekjaar van het Bu reau werden 48 personen onder toe zicht genomen (allen mannen). Vrijwel alle beroepen en standen der samenle ving komen daarin voor. In meerdere gevallen werd een alcoholontwennings kuur gevolgd, die geruime tijd duurt; tijdens deze kuur wordt contact ge houden middels huisbezoek en bezoek op het spreekuur. Getracht wordt dan hem te leren inzien, dat hij in het ge heel geen alcohol moet gebruiken. Ook het opnemen van contact met een gees telijke verzorger kan hierbij zijn nut afwerpen. Deze 48 gevallen zijn nader gespecificeerd naar beroep, inkomen klasse, leeftijd, huisvesting, godsdienst en burgerlijke staat. Dit alles op te nemen zou ons echter te ver voeren. Daarvoor kan men beter het jaarver slag aanvragen. Wij moeten de alco holica echter zien als patiënten, en wel als onherstelbare. De directeur besluit zijn verslag dan ook met de volgende regels „Laten wij echter bedenken, dat wij met alcoholisten zeer veel geduld moe ten hebben, daar hun gevoel voor al cohol niet weggenomen kan worden, zodat terugval steeds tot de mogelijk heden blijft behoren. Slechts met aller medewerking kunnen resultaten wor den behaald'. Het verslag van de zenuwarts, waar in deze spreekt over het ziektebeeld van de patiënt, de middelen welke, na medisch onderzoek, kunnen worden toepast. De medewerking van de huis arts is een belangrijke factor voor het al dan niet blijvend slagen van een behandeling. Een uitvoerig verslag hoe het contact tot stand komt, enz. geeft een duidelijk overzicht van dit helaas zo nodige werk. Ten slotte kan een alcoholist steun vinden in het werk der geheelonthou dersvereniging en de beweging van de z.g. Anonieme Alcoholisten. Uit het ge hele verslag blijkt dat er vorderingen gemaakt worden in de strijd tegen het alcoholisme, maar bij het verder gaan zal niet alleen de zenuwarts, de maat schappelijk werker en de patiënt zich moeten inspannen, maar is de steun nodig en vooral het goede begrip van de gehele samenleving. Uit de vele ge vallen die ons (zonder namen te noe men) verteld werden konden wij een nog duidelijker beeld krijgen van het moeilijke werk dat de Vereniging ver richt. Een ruime steun aan dit Bureau te geven is zeker een gebiedende eis. KAPELLE (Z.B.) Telef. K 1102-223 heuze ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Abonnee. Op hoeveel vakantieda gen heeft men recht als men in de landbouw werkt, op 13 of 15? Antwoord: Men heeft recht op 6 dagen aaneengesloten, 6 snipperdagen en een vrije dag op de verjaardag van H.M. de Koningin, 30 april. De vakan tietoeslag bedraagt voor de vast aan- gestelden 2 x een weekloon. J. v. S. Zijn er nog meer dorpen zonder toren, Yerseke uitgezonderd, en zo ja, welke? (Sinds de oorlog.) Antwoord: Indien U hiermee de dorpen bedoelt, die eens een toren hadden, maar hem sinds de oorlog mis sen, dan moet uw vraag bevestigend worden beantwoord. Niet herbouwd werden tot nog toe dorpstorens o.a. te Almkerk, Genderen, Halle, Hedikhui- zen, Herpt, Nederhemert, Nieuwaal, Nieuwerkerk in Duiveland, Randwijk en in kleine steden als Doesburg, Doe- tinchem en Heusden. In enkele van de ze plaatsen heeft men echter door een klein torentje op het dak het gemis enigermate trachten te vergoeden. Dor pen, die in het geheel geen toren be zitten en er ook nooit een hebben ge had, zijn er teveel om op te noemen. C. J. Is het mogelijk, dat een voedster in Australië in één jaar 3% miljoen nakomelingen kan hebben? Antwoord: Dat is wel wat over dreven. Een konijn geeft drie tot vijf worpen per jaar, iedere keer vier tot tien jongen. De draagtijd is vier we ken. De levensduur vier tot acht jaar. In Australië vonden de aldaar geïm porteerde konijnen geen natuurlijke vijanden, zodat ze zich sterk konden uitbreiden. Een voedster kan dus het eerste jaar ongeveer 40 jongen ter we reld brengen, laten we aannemen on geveer de helft vrouwtjes. Deze jongen zullen het eerste jaar geen of althans maar zeer weinig nakomelingen ter wereld brengen. In het gunstigste geval en uitgaande van deze cijfers bedraagt het nakomelingschap het eerste jaar b.v. 20 x 5 x 8 800, het tweede jaar 400 x 5 x 8 16.000, het derde jaar 8.000 x 5 x 8 320.000. De 6 in 1854 geïmporteerde konijnen hadden zich in een tijdsverloop van vijf jaren al uit gebreid tot vele honderdduizenden. Tien jaar later dreigden miljoenen horden door hun vraatzucht geheel Australië te gronde te richten. Dientengevolge werden er in 1951 duizenden besmette konijnen losgelaten, wat ten gevolge had, dat er in 1953 reeds 500 miljoen waren opgeruimd en het jaar daarop nogmaals 400.000.00 stierven. v. d. S. Bestaat er een speciaal vakblad voor tandartsen? Antwoord Ja. Alle desbetref fende inlichtingen kunt U krijgen bij het secretariaat van de stichting „Tijd schrift voor Tandheelkunde", Jan Luy- kenstraat 52 te Amsterdam. H. v. V. Bestonden er in de jaren 1927 en 1928 nog muntbiljetten van de waarde van 1,en 2,50? Antwoord: De zilverbons ter waarde van 5,2,50 en 1,wer den uitgegeven in 1914 en ingetrokken in 1922. Zilverbons van 2,50 en 1, werden opnieuw in omloop gebracht in 1940 en weder ingetrokken in 1945 en vervangen door de nu nog in omloop zijnde muntbiljetten van dezelfde waar de. Dr. D. B. Worden negerkinderen blank geboren? Antwoord: De donkere huids kleur van negers en andere sterk ge- pigmenteerde volkeren is bij de geboor te nog niet volledig aanwezig. De kleur stofpigment ontwikkelt zich meer en meer wanneer het kind aan het licht is blootgesteld. J. N. V. De katten in de buurt van ons kerkhof krabben het bovenste laagje van de zandvlakte steeds weg, zodat ons anti-stuifmiddel steeds ver loren gaat. Weet U een middel om dit te voorkomen? Antwoord: Probeert U het eens ze té verdrijven door het bindmiddel te mengen met carbol of teer of chloor kalk, daar hiermede ook andere dieren verdreven worden, zoals b.v. ratten en muizen. Er zijn voor ratten ook dode lijke thalliumpreparaten, maar daar het waarschijnlijk niet uw bedoeling is, de katten te doden, komen dergelijke gif tige stoffen niet in aanmerking. Wij raden U aan, de opgegeven afweermid delen eens proefsgewijze te proberen, evenals het mengen met gier of beer. U zoudt de katten ook kunnen af schrikken door puntige stokjes met de scherpe punt naar boven in de grond te steken. Op deze manier worden met succes katten uit een kleine tuin ge weerd. J. D. v. d. B. Waar worden de verdiensten enz. van de ronde van Frankrijk mee betaald? Antwoord: Voor de financiering van de ronde van Frankrijk wordt, zo als bekend mag worden verondersteld, veel reclame gemaakt. Kranten, fabri kanten van rijwielen, van verbruiks- artikelen, enz., zij allen trachten voor deel te verkrijgen, dus bekendheid te geven aan hun artikel. Bovendien be talen de gemeenten waar de ronde start of overnacht, een flink bedrag om de karavaan binnen haar grenzen te krijgen. Al de gelden, die hierdoor bin nenkomen, worden in een pot verza meld. Voor de aanvang van de ronde 1958 was er reeds een bedrag van 60.000,binnen. Zodra nu bekend is, hoeveel de „pot" bevat, kan uitge maakt worden, hoeveel premie er ge geven kan worden aan verschillende renners, voor bepaalde overwinningen, zodat ook de minst gelukkige niet met lege handen naar huis gaat. H. J. G. Wat mogen we mee nemen naar Zuid-Italië Hoe liggen de prijzen daar? Antwoord: U moogt per per soon meenemen aan geld 200,dit geld moogt U aldaar besteden. Voorts moogt U meenemen aan deviezen de tegenwaarde van 1.000,per persoon per reis, waarvoor geldt een dag maximum van 75,Dus als U 10 dagen wegblijft, dient U 250,terug te brengen. Rookartikelen: Een rede lijke hoeveelheid, voldoende voor enke le dagen. De prijzen van levensmidde len, maaltijden en hotels liggen niet veel hoger dan in Nederland, het is al leen even uitkijken waar U binnengaat. Kleine souvenirs kunt U vrijelijk mee terugbrengen, maar voor flessen wijn en grote aankopen moet U bij terug komst invoerrechten betalen. Mevr. L. Welke vooropleiding is er nodig voor het beroep van spraak- leraar of lerares? Antwoord: Middelbare school opleiding. Verdere inlichtingen bij het secretariaat der vereniging voor logo- pasdie, Mathenesserlaan 158 te Rotter dam. Abonnee. Betreft uw vraag over kostwinnersvergoeding. Antwoord: Wij raden U aan U direct in verbinding te stellen met de afdeling militaire zaken op het ge meentehuis, met medeneming van de overlijdensacte van uw plotseling over leden vader. Daar zal men die aan gelegenheid wel in orde maken. Rijkspostspaarbank. Aan de postinrichting Yerseke en het daaronder behorende ressort werd gedurende de maand juli 1958 ingelegd 39.879,29 en terugbetaald 41.579,86. Er werden in dat tijdvak 8 nieuwe boekjes uitgegeven. Internationaal voetbal te Yerseke. Zaterdagavond zal op het gemeente lijk sportveld de wedstrijd plaats vin den tussen Middelburg I en de beken de Belgische club Anderlecht I. Zoals bekend is levert Anderlecht steeds vele internationale spelers aan het Belgische elftal. Zo ook op de Yersekse grasmat zullen we vele internationale Belgische spelers kunnen bewonderen. Na de rust zal er een wijziging in het elftal ko men, zo zal o.a. Meert vervangen wor den door Felix Week. Doordat deze wedstrijd een selectiewedstrijd is om tot een goede opstelling te komen als Anderlecht tegen Barcelona gaat spe len, zal dit een zeer aantrekkelijke wed strijd zijn en we zullen dan ook zien, dat de Belgische spelers alles zullen geven wat in hen zit. Anderlecht is reeds vele malen kampioen van België geweest, te weten in 1946-'47, 1948-'49, 1949-'50, 1950-'51, 1953-'54, 1954-'55 en 1955-'56. Ook is Anderlecht de eerste club van het vasteland geweest, die kans zag de beroemde Engelse club Arsenal op eigen terrein te verslaan en wel met 23 in oktober 1953. In 1954 versloeg Anderlecht het sterke Buenos Aires met 32. Dit seizoen werden de kampioenen van Engeland (Wolver hampton) met 20, Italië (Juventius) met 41 en Frankrijk (Reims) met 63 verslagen. Tegen Duitsland moest Anderlecht met een 11 gelijk spel ge noegen nemen. Sinds 1946 heeft An derlecht 110 internationale wedstrijden gespeeld, waarvan zij er 68 wonnen, 15 gelijk speelden en slechts 27 verloren. Het verlies was echter nooit groter dan één goal verschil. Te verwachten is dan ook, dat deze wedstrijd weer winst punten voor Anderlecht op zal leveren. WATERGETIJDEN WEMELDENGE Van 1016 augustus 1958 Vrijdag 15 augustus: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. vra, n.m. v.m. n.m. Zondag 11.08 11.39 4.22 4.56 Maandag 12.28 5.39 6.15 Dinsdag 0.58 1.30 6.54 7.21 Woensdag 1.59 2.23 7.48 8.09 Donderdag 2.45 3.09 8.32 8.51 Vrijdag 3.29 3.53 9.09 9.31 Zaterdag 4.13 4.35 9.48 10.12 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1958 | | pagina 1