YERSEKE HANSWEERT WEMELDINGE KRUININGEN KRABBENDIJKE RILLAND-BATH WAARDE KAPELLE-BIEZELIN GE Wanneer komt de vrije zaterdag Ingrijpende evolutie in onze economie De nieuwste appara tuur in de DC-8 Geslaagd Te Middelburg slaagden voor het Praktijkexamen Boekhouden dhrn. A. A. J. Koppe en D. Commeè. Voor het examen Nederlandse Han delscorrespondentie slaagde dhr. J. A. J. Koppe. Voor de Stichting Vakkennis in de Textieldetailhandel slaagden te Rotter dam voor Textiel warenkennis: K. J. van IJsseldijk en M. van IJsseldijk-Snoep. Te Goes slaagde voor het examen V.E.V. sterkstroom-hulpmonteur Frans Slabbekoorn. Veel vraag naar mosselen. Naar we vernemen is de vraag naar eerste kwaliteit mosselen nog altijd groter dan het aanbod. Toch neemt ook "het visgewicht langzaam toe en is 23 a 24 kg geen zeldzaamheid meer. De Waddenmosselen zijn over het alge meen beter dan de Zeeuwse. De Belgische voetbalclub „Anderlecht" bezocht Yerseke. Enkele weken geleden bracht de v.v. „Anderlecht" een bezoek aan de mos sel- en oestercultuur alhier, waar zij te gast was bij de fa. Jan Prins. De An derlecht spelers waren zo tevreden over de ontvangst, dat zij spontaan aanbo den een wedstrijd tegen de plaatselijke voetbalvereniging te komen spelen. Hoewel het bestuur van de v.v. Yerse ke liever een andere en veel sterkere tegenstander had gezocht, gaf Ander lecht als wens te kennen liever tegen Yerseke te spelen. Als klap op de vuur pijl gaven ze bovendien te kennen dat ze volledig met hun le elftal uit zulten komen. Dit betekent dus dat op zater dagmiddag 9 augustus Yerseke het op zal moeten nemen tegen een volledig Anderlecht met zijn 5 internationale spelers en enkele nieuwe aanwinsten, w.o. één van 275.000,en een Hon gaar. Na deze wedstrijd vertrekt An derlecht naar Spanje, waar zij o.a. uit zulten komen tegen Barcelona. Broedval. Volgens de laatste mededeling van Dr. P. Korringa namens het Rijksin stituut voor Visserijonderzoek is de temperatuur van 't water in de Oos- terschelde schommelend om de 18 gra den C. De afgelopen week is het met- de larven gedaan. Rijpe larven zijn er in 't geheel niet meer. De eerste pe riode van broedval is voorbij. Of er zich dit jaar nog een tweede broedval zal voordoen, valt nog niet te zeggen. Dus afwachten maar'. Bridgen. Op de bridge- en board-script-wed strijden behaalden voor bridgen dhrn. DekVan Goor de le prijs en dhrn. StobbelaarVan den Berg de 2e prijs. Voor board-script: mej. G. Sonke, Krui- ningen, le pr.; mevr. Bom-Scheepens, Yerseke, 2e pr.; mevr. Stobbelaar- Hoogstrate, Yerseke, 3e pr. Afscheidsavond. Vrijdagavond werd door de kleuters der chr. kleuterschool „Kakeldans" een spelletjesavond gehouden. Dit was voor hen die deze school gingen verlaten de afscheidsavond van het kleuterleven, omdat ze nu naar de „grote school" zulten gaan. Deze avond was ook van de zijde der ouders druk bezocht en viel dan ook bijzonder in de smaak. Mevr. Prins-van Boven bedankte de leidsters en bood namens alle ouders een prachtig boeket bloemen aan. Dubbel afscheid: Vrijdag vóór de vakantie werd in de chr. school „Kakeldans" afscheid ge nomen van de onderwijzer P. Datema en de juffrouw H. Boon. De eerste ver- trékt naar een Uloschool in Wormer- veer en de tweede neemt afscheid we gens huwelijk. Ze werden op de aller hartelijkste wijze toegesproken door de secretaris van het bestuur dhr. H. J. Zuydweg en het Hoofd der School dhr. J. Jonkheer. Dit ging gepaard met het aanbieden van mooie cadeaus. De schei denden dankten voor de aangename sa menwerking hier ondervonden. Geluk kig behoeven de ledige plaatsen niet onbèzet te blijven, maar staat een nieuw tweetal gereed om het werk na de va kantie voort te zetten. De postduiven. Met 198 jonge duiven nam de P.V. „De Vrijheidsduif" deel aan een wed vlucht vanuit Moescroen, afstand 95 km. De duiven werden om 10.30 uur gelost en de le kwam binnen om 11.34 uur en had een snelheid behaald van 1515.58 m per minuut. De uitslag was: 1, 2, 20, 26 en 49 J. Schrier; 3, 34, 42 J. J. Oele; 4, 18, 27, 36 en 41 M. Blok; 5, 6, 22 en 23 Jan van Iwaarden; 7, 12 en 35 G. de Bruine; 8, 13, 31, 39 en 44 A. Boone; 9, 10t. 15,. 16, 46, 47 en 50 M. Christochowitz; 11, 24, 43 en 48 Steenpbórte-Buijze; 14 H. Poleij; 17 en 45 P. Kakebeeke; 19, 21 en 30 J. Oele Jz.; 25, 32 en 40 K. Tjarks; 28, 37 en 38 A. Neve; 29 en 33 M. Eckhardt. Openbare Uloschool. Het Mulodiploma A (het midden standsdiploma inbegrepen) werd be haald door: A. P. Burgel, J. M. J. Dek, M. E. Eckhardt, N. Hamelink, J. W. van Nieuwenhuijzen, A. C. W. Pieterse, C. A. W. Pieterse, E. Poley, H. Sinke, L. Verbrugge en J. de Wijze, alten al hier en C. van Houte te Waarde. Het Mulodiploma A werd behaald door F. L. Krijnsen te Waarde en J. A. Verwijs te Yerseke.. Het Mulodiploma B (het midden standsdiploma inbegrepen) werd be haald door: A. M. Dek,-A- J- van Krui- ningen en M. G. Schrier te Waarde, M. H. Quakkelaar te Hansweert en F. A. Schouwenaar alhier. Buurtvereniging op reis. De buurtvereniging De Nieuwstraat is op reis geweest -naar Nijmegen en Berg en Dal. Aldaar werd een bezoek- gebracht aan de Heilige Landstichting en werd de aankomst van de Vierdaag se gadegeslagen. Dit boeiende schouw spel op de laatste dag van deze pres tatietochten heeft een goede indruk op de Kruiningse bezoekers achtergelaten. Aan dhr. P .A. Kakebeeke werd bij de thuiskomst dank gebracht voor de or ganisatie en voorbereiding van deze reis, die tot ieders genoegen was vol bracht. Geslaagd. Te Breda slaagde voor het examen costumière mej. Greta Krombeen. Stationschef benoemd. Met ingang van 1 augustus is be noemd tot stationschef 3e klas aan het station KruiningenYerseke, dhr. A. J. Damen, thans stationschef 4e klas te Horst-Sevenum in Limburg. De 58- jarige heer Damen is 4 jaar stations chef in Horst-Sevenum geweest. Daar voor was hij werkzaam op het station van Lage Zwaluwe en woonde te Ze- venbergsenhoek. Gevonden voorwerpen. Gevonden een zwarte oliejas. Inlich tingen ter secretarie. Benoeming en overplaatsing. Met ingang van 1 augustus is tot sluisknecht alhier benoemd C. P. Brand, thans brugknecht aan de Bonzijbrug. De brugwachter A. A. Schuit aan de Postbrug alhier is in gelijke functie op verzoek overgeplaatst naar een brug te Middelburg. Tennissen. De tennisclub „Kruiningen" hield dit jaar onderlinge competitiewedstrijden. De uitslag hiervan, voor zover het de vier hoogstgeplaatsten betreft, was: Dames: mevr. Polderman-Verhage, mevr. Meijer-Wabeke, mevr. Kole-Blok en mevr. Mosselman-Bauer. Heren: P. M. Polderman, H. J. Meijer, J. A. Nieu- wenhuijse en C. Goedegebuure. Jammer, dat enkele van de hoogst geplaatste spelers en speelsters geen gelegenheid hadden hun club in de lan delijke competitie te vertegenwoordi gen. Nu speelden het echtpaar Polder man, mej. M. de Jager en dhr. Goede gebuure. Als reserves traden op mevr. Kole-Blok en dhr. H. Polderman. On danks deze minder sterke opstelling behaalde „Kruiningen" een eervolle 2e plaats in de afdeling Zuid V. Aan de tot nu toe gehouden bondstoumooien namen regelmatig enkele leden deel, met wisselend succes. Het is verheu gend dat de in 1956 heropgerichte club een zo grote activiteit aan de dag legt, waarbij het bijzonder aangenaam is te constateren, dat vooral de jeugd zeer intensief traint. De T.C. „Kruiningen" kan dan ook zeker de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. ei, W Een mooie prestatie. Onze dorpsgenoot dhr. H. Stevense heeft een knappe prestatie geleverd Hij heeft n.l. met zijn onderdeel van dé Huzaren van Prins Alexander de vierdaagse van Nijmegen geheel uit gelopen. Schepen in moeilijkheden. Door het ruwe weer zijn enkele bin nenvaartschepen in moeilijkheden ge komen. Het sleèpschip „Athalwin", dat op weg was van Antwerpen naar Duis burg, geladen met pyriet, kreeg door de hoge golfslkg'zoveel water in de ruimen, dat! het om' assistentie moest vragen. Onmiddellijke schoten twee sleepboten te hplp, die het schip, tot ver over de ijle in het water ^liggend de vluchthaven van Hansweert binnen sleepten, waar met een motorpömp het water uit de ruimen werd gepompt. Zeilwedstrijd. Dit weekeinde organiseerde de Royal Jacht Club de Belgique te Antwerpen, ondanks het slechte weer, haar jaar lijkse zeilwedstrijd vanaf Hansweert naar Vlissingen en Breskens. Vele schepen werden ingeschreven, waaron der platbodems, rore's, draken en zelfs de lichte vlinders. Ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Omhoog gevaren. Woensdagnacht j.l. is het sleepschip „Bella" nabij de Paal (Z.-Vl.) omhoog gevaren. Onmiddellijk voeren bergings- en sleepboten van Van der Taks Ber gingsbedrijf uit om assistentie te ver lenen. De schipper van de „Bella" wei- "gerde echter jhulp te aanvaarden. Voor ■alle zekerheid bleven de te hulp ge schoten vaartuigen nog in de buurt, doch met boog water kwam het schip Óp eigen kracht vlot. Ook een onbekend gebleven spits liep die nacht op een zandbank, „en is op eigen kracht vlot gekomen. -sela m awbnemte» Maria Polder, de heer J. P. van Wingen alhier; tot dijkgraaf van de Völcker- polder de heer J. E. Vogelaar. Uitstapje. Zaterdag j.l. maakten de bezorgers (sters) van de kerkelijke bladen per bus een reis naar Hoeven achter Roo sendaal. D? reis was hun aangeboden door de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk. Hoewel het weer niet erg gun stig was, hebben ze daar veel genoten. Verschillende sporten konden daar door de jeugd Morden beoefend. Zeer vol daan keerden ze '3 avonds weer huis waarts. - - Concert. .i. A.s. zaterdag 2 augustus zal de mu- ziekclub „Erato" bij gunstig weer des avonds concerteren op de tent. Geslaagd en bevorderd. Aan de ambachtsschool te Goes wer den bevorderd van klasse 1 naar 2 J. Nieuwenhuise (afd. timmeren) en L. Weststrate en K. in de Wey (afd. elek trotechniek). Het getuigschrift elektro techniek behaalde K. v. d. Boomgaard. F. Akkerman, C. J. Lobbezoo Az. en P. Lobbezoo C.Gz. behaalden het getuig schrift afd. smeden-bankwerken. De teerlingen A. M. Blok, A. A. J. Boot en M. C. Hirdes werden bevorderd van klasse 1 naar 2 afd. brood-banket bakken. Aan de ambachtsschool te Bergen op Zoom werd bevorderd van de le naar de 2e klasse A. Deuzing (afd- elektro techniek). Het getuigschrift 2-jarige cursus elektro-techniek werd behaald door J. Traas Gz. V. van Gooi behaal de het getuigschrift afd. tjmmeren. „Rillandia" bezocht Bathpolder. Het muziekgezelschap „Rillandia" met haar drumband bracht zaterdag avond een bezoek aan de Bathpolder en Stationsbuurt. Op beide" plaatsen werden enige nummers ten beste ge geven, hetgeen door de bewoners zeer op prijs werd gesteld. isprr Aanrijding. Er heeft zich weer eens een, zij het dan lichte, aanrijding voorgedaan op één van de gevaarlijke kruispunten. Op de hoek van de Kanaalstraat en de Nieuwstraat reed een Belgische motor rijder in volte vaart tegen een benzine auto op. De motorrijder verkeerde in de veronderstelling, dat de tankauto zou stoppen omdat hij voorrang had. De motor werd danig beschadigd. 't Ging niet voorspoedig. De heren C. Lobbezoo en H. van La nen, die vorige week met hun motor bootje op de Westerschelde gingen vis sen, hadden geen beste reis. Toen ze een poos onderweg waren, bleek dat de benzine op was. Roeispanen waren niet aanwezig, "zodat ze stuurloos rond dreven. Later werden ze opgepikt door de bemanning van de zandzuiger die daar in de buurt gestationeerd is, waar ze de nacht doorbrachten, 's Morgens werden ze te Bath aan land gezet, waarna ze voorzien van brandstof de reis weer konden beginnen naar de startplaats. Dat de betreffende echt genoten danig in ongerustheid hadden verkeerd, is te begrijpen. Benoeming. Benoemd met ingang van 2 septem ber 1958 tot dijkgraaf aan de Anna Ongeval. Door het omstoten van een vergas ser ontstond er een begin van brand in de woning van dhr. R. Rijkse te Ga- wege. Kleding die in de omgeving lag vatte vlam. Doordat mej. Rijkse deze brand wóu blussen, geraakten haar kleren in brand. Met zware brandwon den moest zij naar het ziekenhuis te Goes vervoerd worden. De kunst van vliegen. Bij de jaarlijkse grote vlucht van de duivenliefhebbers vanuit Dax, behaalde dhr. M. Minnaar de tweede prijs. Deze prijs bestond uit een waarde van pl.m. 3000,Hieronder bevond zich o.a. een televisietoestel, een oliestookhaard en nog een groot geldsbedrag. Jammer voor dhr. Minnaar dat hij op het mo ment dat de duif thuiskwam zelf even afwezig was, zodat kostbare tijd ver loren ging voor het klokken, anders had hij een des te groter kans gehad op de eerste prijs, die nu met een klein tijdsverschil in Brabant is gevallen. Deze eerste prijs bestond uit een auto. duiven deelgenomen aan een wedvlucht voor jonge duiven vanuit Moescroen, afstand 97 km. De uitslagen van deze wedvlucht zijn: 1 Jac. Schrier; 2, 9, 13, 14 en 33 G. Feleus; 3, 5, 8, 19, 30 en 35 P. I. Butler; 4 en 28 J. de Schipper; 6, 18 en 36 B. Vuyk; 7 en 23 C. Slabbe koorn; 10 B. Ridderhof; 11 en 39 J. C. Nijsse; 12, 26 en 40 M. Pieterse; 15 en 16 P. Hengsdijk; 17, 37 en 38 M. J. Ne- lisse; 20 M. Anthonisse; 21 A. v. Iren; 22 C. Hundersmarck; 24 en 25 Jac. Ridderhof; 27, 29 en 34 P. D. de Boe; 31 en 32 W. C. Hundersmarck. Eveneens werd deelgenomen aan een wedvlucht met oude duiven vanuit Dax, afstand 941 km. De uitslagen hiervan zijn: 1 P. I. Butler; 2 B. Ridderhof; 3 P. D. de Boe; 4 P. Glas. Concert. Zaterdagavond gaf de muziekvereni ging „Mozart" uit Yerseke op de mu ziektent een concert. Voor dit concert, dat op een goed peil stond, was er door het ongunstige weer een matige belang stelling. Het betrof een uitwisselings concert. Eerste bramen weer aangevoerd. De eerste bramen zijn weer aange voerd. Op de veiling te Kapelle bedroeg het aanbod de afgelopen week nog slechts enkele kratjes, waarvoor een zeer goede prijs werd besteed. De ko mende weken zal dat aanbod snel toe nemen. Over het geheel kan een zeer goede oogst tegemoet worden gezien, want de bramen staan er overal goed voor. De struiken hebben rijk gebloeid, terwijl ook de bloemen groot van stuk waren. 3. Op reis. De teerlingen van d& hoogste klas sen van de openbare lagere schóól maakten vrijdag met het .onderwijzend personeel' hun jaarlijkse schoolreis. Deze keer werd een bezoek gebracht aan Amsterdam, met een- rondvaart door de grachten, een'bezoek aan Ar- tis en het vliegveld Schiphol. Het was reeds laat in de avond toen ze zeer voldaan thuis kwamen, waar ze door de ouders werden opgewacht.^ Oefening. Door de brandweerkorpsen van Waar de en Krabbendijke werd een oefening gehouden, waar ook de transportcolon ne van het Rode Kruis Krabbendijke Waarde aan meewerkte. Aangenomen werd dat er brand was in de koelcellen van dhr. M. van Houte, waarbij een 8-tal gewonden te behandelen waren, die snel en doelmatig werden behan deld en afgevoerd, Bij de nabespreking bleek, dat beide ploegen goed werk hadden geleverd. De oefening, die al tijd belangstelling trekt, werd o.a. bij gewoond door'burgemeester Lokker en wethouder Gebraad uit Krabbendijke. Opbrengst collecte. - De Roode Kruiscollecte, die vorige week bedroeg 328,25, is met nagiften gestegen tot 425,—. Voor Waarde een mooi bedrag. Examen. wu vx» Xe Voor het middenstandsexamen zijn alhier geslaagd de dames Grietje Bom, Lina Bom, M. van Koeveringe, Janny Allewijn en Jaantje Krijnsen Kd„ alten teerlingen van de onderwijzer D' hondt. Eén teerling werd afgewezen. Geslaagd. Voor het te Terneuzen gehouden middenstandsexamen slaagden de da mes A. Ganseman en J. van Boven, alsmede dhr. J. van Dillen, alten te Kapelle. Feike Asma geeft concert. Uitgaande van de Stichting het Ne derlandse Orgelcentrum zal er maan dagavond 4 augustus in de Ned. Herv. kerk te Kapelle "een orgelconcert wor den gegeven, dat aanvangt om acht uqr. Het orgel zal worden bespeeld door de bekende Nederlandse organist Feike Asma. Korfbal. Zaterdagmiddag moest EltoI op be zoek naar Middelburg voor een körf- balontmoeting tegen Swift II. Door een 75 overwinning bleef Elto in de run ning voor de bovenste plaatsen. Elto doet het) voorwaar voor de eerste maal in de eerste klasse niet slecht! Wedvlucht. r' Door de postduivenhoudersverenigirtg „O.W.T.B." te Kapelle werd met 214 Men verwondert er zich zo dikwijls over, dat het politiek en strategisch aangezicht in de wereld zo dikwijls verandert. Minder oog heeft men daar bij misschien voor hetgeen er in onze directe omgeving gebeurt. Als een ka meleon verschiet ook de Westerse maatschappij van kleur, in economisch opzicht en in het sociale vlak. Enkele jaren lang verheugden wij ons in een zeer gunstige conjunctuur. Daar na moesten we binnen een jaar tijd een versnelde toeneming van werkloosheid aanvaarden. Men meent dat thans het dieptepunt- gepasseerd is. Zal er een nieuwe welyaartsgolf komen En op welke wijze zulten wij dan die welvaart opnemen De achter ons liggende inflatie periode heeft geteerd, dat de elkaar op jagende golven van welvaartsloonron- den en prijsverhogingen niet aan de gestelde verwachtingen hebben vol daan. Daarom gaan er ook in vak bondskringen steeds meer stemmen op om de gewonnen welvaart in vrije tijd uit te betalen. Men wenst voor het zelfde loon korter te werken. Reeds zijn er rapporten aan dit vraagstuk ge wijd. De arbeid wordt duurder. Men heeft alom goed begrepen, dat het economisch gevolg van verkorte werkweken hetzelfde is als het vol wer ken van de oude tijd tegen hetzelfde lofen. In beide gevallen stijgt het uur loon zonder -dat er per uur een gro tere prestatie wordt geleverd. Men wil daarom pas tot werktijd verkorting overgaan als gebleken is, dat de arbeidsproduktiviteit is geste gen. Die produktiviteit stijgt wanneer men harder werkt, maar ook wanneer men door gebruik van moderne werk tuigen en machines een grotere pres tatie kan leveren. Voor de menselijke inspanning is spoedig de grens bereikt, aan het uitvinden van nieuwe techni sche snufjes blijkt echter geen eind te komen. Wanneer echter menselijke arbeid door loonsverhoging of verkorting van werktijd steeds duurder wordt, ver schuift de kritische grens, dat is de toestand, waarbij het voordelig wordt om de mens door een machine te doen vervangen, steeds naar boven. Machi nes, die de mens kunnen vervangen, kunnen dan ook in verhouding duur der worden. Meer ingewikkelde werk tuigen krijgen dan ook een kans in het produktieproces, waarna de uitvinders opnieuw aan het werk kunnen gaan. Weg terug wordt afgesneden. Jn vele publikaties is er reeds op gewezen, dat een verkorte werktijd ge volgen hgeftYQor de gehele^, sociale structuur. Bij gelijke produktie zulten er meer werknemers in het produktie proces kunnen woeden opgenomen. Bij gestegen produktie blijft het aantal werkers gelijk. Men oefent door werk tijdverkorting dus Wel een druk uit op het werklozencijfer. De moeilijkheid is echter om het punt te vinden, waarbij de prijzen niet door de arbeidsverkorting worden aange tast. Met dit probleem worstelt men momenteel in West-Duitsland. Op 1 Ok tober a.s. zulten daar een miljoen amb tenaren, kantoorbedienden en arbeiders in staatsdienst 45 uur per week gaan werken in plaats van 48. Steeds meer wordt de 45-urige week als de normale gezien. Men vergeet daarbij licht, dat de mogelijkheid tot verkorting van de ar beidsduur in alle bedrijfstakken niet even groot is. Meer dan eens wordt de kostprijs van het produkt er de dupe van en dan kan men de klok niet meer terug draaien. Reeds begint in de bondsrepubliek het aantal orders te verminderen door de stijging van de kostprijzen in vergelijking met omrin gende landen, waaronder Nederland. Wij moeten niet vergeten, dat het voordeel van een lagere kostprijs door langere werktijd slechts een wankel bezit is. Want de vakbonden kennen ook internationale betrekkingen en men doet er veel voor om ook de werkne mers elders voor deze politiek te win nen. En dan...... bijverdienen. De vrije tijd is een fel begeerd goed, want zonder veel inzicht beseft men al spoedig, dat deze vrije tijd geld be tekent. Er worden op vrije zaterdagen tal van bijbaantjes opgeknapt als ben zineknecht, verkoper en verzekerings agent, om niet te spreken van de vele kamers, die in vrije uren worden be hangen, van de tapijten, die geknoopt worden en de vele werkzaamheden, die als amateur-elektricien, -timmerman en -schilder worden opgeknapt. Dit heeft een sterke terugslag veroorzaakt in de vraag naar onderhoudspersoneel. Dit is een nadeel voor deze vakmensen. Een voordeel is dat het zakenleven met topverkopen in het week-end nu op gemakkelijker wijze aan extra hulp voor enkele hele of halve dagen aan het einde van de week komt. Gaat een man zelf niet werken op een vrije dag, dan kan hij thuis blijven bij de kinderen en zijn vrouw heeft de kans op een flinke bijverdienste in een midden standszaak, warenhuis of op kantoor. Langs deze weg komen vele gehuwde vrouwen er weer toe haar oude ambt nog eens weer op te vatten. Op zichzelf wordt hier weer een druk op de arbeidsmarkt van bepaalde be roepen uitgeoefend. Bij korte werktij den wordt een bijverdienste als kran tenbezorger erg aantrekkelijk en bij veel aanbod van hulppersoneel bereikt de post straks weer tegen zeer laag i port de brievenbus. te Vier maanden vakantie! Komt er een vrije zaterdag naast de zondag met een vakantie van 3 weken en enkele officiële feestdagen, dan kun nen we op de vingers uittellen, dat in zo'n toestand een werknemer over ca. 130 vrije dagen per jaar gaat beschik ken. Aaneengesloten betekent dat een vakantie van 4 maanden. Wat hier voor kansen liggen voor thuiswerk, ne venberoepen, zelfontwikkeling, studie etc. kan men zonder fantasie begrijpen. Er valt niet aan te ontkomen, dat deze gang van zaken ook het uitgaven patroon van de werknemers gaat be ïnvloeden. Ledigheid is meer dan eens een sterke stimulans voor consumptie. De verkoop van televisietoestellen pro fiteert ongetwijfeld van werktijdsver korting. Niet alleen het studieboek wordt meer ter hand genomen, maar ook de ontspanningslectuur van boeken en tijdschriften. De opkomst van de vrije zaterdag heeft in West-Duitsland het weekend- toerisme ten zeerste bevorderd. Van zelfsprekend komt dit aan het hotel- en restaurantbedrijf ten goede, waar door er kans bestaat, dat de hotel bezetting, althans voor de weekends buiten het zomerseizoen, verbeterd wordt. En de weduwen en wezen? Men kan uit dit alles concluderen, dat een verkorte werkweek het ver bruik zal doen stijgen en in het kader van de wenselijkheid naar toenemende besparing kan dit voor de volkshuis houding minder gewenst zijn. Voegen wij daaraan toe, dat er naast de wens naar werktijdverkorting in Nederland een sterk verlangen bestaat naar een goede algemene voorziening voor we duwen en wezen, dan komt de vraag aan de orde, welk verlangen bij voor rang bevredigd moet worden. Mogen wij uit de sociale gezichts hoek gezien toestaan, dat duizenden werknemers korter gaan ^verken met een kans op produktieverlies, voordat wij gedaan hebben wfcj mogelijk is om het bestaan van wedqvyen en wezen op een beter niveau te,'brengen? Slechts weinigen zulten hier een bevestigend antwoord mogen geven. Met een kwets bare betalingsbalans in de rug en de wetenschap van een snelle bevolkings toeneming zal althans de eerstkomen de jaren de produktiviteit in het cen trum van onze aandacht moeten blijven met een drang naar voltooide sociale zekerheid voor de nog onder ons zijnde economisch zwakken. Pas daarna wordt de werktijdverkorting een actualiteit op korte termijn. Laten vakbonden en overheid dit probleem boven groepsbelang uit trach ten te zien op nationaal niveau, dan zal er voorlopig misschien nog een za terdag meer gewerkt moeten worden, maar dan oogsten wij als natie er op langere termijn rijke vruchten van. (Nadruk verboden) Drs. MIERLO Meer dan 200 miljoen dollar inves teerde Douglas in de DC-8, het nieuw ste toestél in de beroemde DC-serie, die begon met de DC-1, nu ruim 25 jaar geleden. Die DC-1 en ook zijn opvolger de DC-2, die door de K.L.M. als eerste Europese luchtvaartmaatschappij in 1934 in gebruik werd genomen, waren uitgerust met betrekkelijk eenvoudige apparaten. De DC-8 krijgt de nieuwste appara tuur, die voor een deel nog niet eerder in een Douglas-verkeersvliegtuig is toe gepast. Dat is bijv. het geval met de z.g. Doppler-radar. Dit is een automatisch navigatie-systeem, dat het werk van vlieger en navigator zal verlichten. In de DC-8's van de K.L.M. zulten voor zieningen worden getroffen om een tweede Doppler-apparatuur later ge makkelijk te kunnen inbouwen. Ook alle DC-8's worden uitgerust met weerradar. Deze radar, onderge bracht in de neus van het toestel, neemt slecht weer op een afstand van 250 km waar, zodat de gezagvoerder tijdig maatregelen ten gerieve van de pas sagiers kan treffen om dit te ver mijden. De nieuwste apparatuur op radio- gebied zal in de DC-8's van de K.L.M. worden ingebouwd. Ook in de passa giers-cabines zulten technische snufjeS te vinden zijn. Zo zijn de nieuwe stoeten in de rugleuning elk uitgerust met een leeslampje, koude luchtsproeier, ste ward-oproepsysteem en tafel. Tot dus-

Scheldebode | 1958 | | pagina 2