NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Nieuwe veerhaven Ie Breskens geopend P0NTI AC 24STE JAARGANG No. 9 2 AUGUSTUS 1958 STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN De nieuwe veerboot PRINSES BEATRIX voer de eerste officieele vaart VAN WILLEGEN Plaatselijk Nieuws YERSEKE REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs by vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur De Here kent degenen die de Zijnen zijn. 2 Tim. 2 19. Welk een vertroostend woord is dat in een tijd als de onze, waar er zovelen zijn, die zich van de Here afkeren, of eenvoudig niet meer rekenen met een macht boven hun eigen plannen en wil. Het heeft er wel iets van af wij ander maal de tijd van een wereldgericht te gemoet gaan, waarmede kinderen Gods als getekenden door de wereld gaan, zoals Henoch en Noach weleer. Welk een bemoediging bij zoveel, dat sterken moedeloos en vreesachtigen zwak zou maken, te horen de verzekering van de Here, dat Hij ze kent, die de Zijnen zijn. Dat Hij ons niet alleen kent in 't algemeen, maar kent heel bijzonder, hoofd voor hoofd, en naam voor naam, als Zijn persoonlijk eigendom, „een ver kregen volk". Hoe zouden wij bij deze heerlijke zekerheid ons nog ooit iets kunnen aantrekken van 't oordeel (jer mensen en hun bespotting van ons en onze levensrichting. De begeerte om door de mensen gekend en geacht te zijn, zit de meesten onzer in het bloed. Wij mogen het een kroningserfenis noe men van de Here, als wij door die be geerte niet worden meegesleept! Maar nu wijst de Here ons Zijn Bijbelheiligen, die de heerlijkheid hebben verkregen uit de hand van Hem, Die hen hier op aarde gekend had. „Is het u niet ge noeg", vraagt de Here ook ons, „als gij door Mij gekend wordt?" De Heer kent al de Zijnen En heeft hen steeds gekend, Hij doet Zijn licht hun schijnen En redt ze uit all' ellend. (Uit een Dagboek) Opening door Zijne Exc. Algera, min. van Verkeer en Waterstaat Fier en fris strak gespannen door een heerlijke bries stonden de vlaggen op het havenplateau en van de landings steiger der nieuwe Prov. boot te wap peren, terwijl auto's met genodigden af en aanreden en behulpzame ambtenaren ieder zjjn bestemde plaats wezen. Na het binnenkomen van de trein van 14.12 uur te Vlissingen werd de drukte als maar groter en het duurde niet lang of het startsein voor het-oprijden naar de nieuwe boot kon worden gegeven. In rijen van twee tegelijk (een verbetering dus) reden de auto's de boot op, waar op het midden rijdek 3 rijen auto's ge parkeerd werden en in de zijgangen 1 rij, met dien verstande, dat er in de zijgangen dan een behoorlijk trottoir overblijft om zich van de auto naar de trappen te begeven. Op de vorige boten gebeurde dit meestal vallend en struike lend en vasthoudend aan de auto's. Wie boven de salons betrad, waande zich in de zalen van een gerenommeerd hotel, waar ruime banken en gemakke lijk zittende fauteuils de overtocht tot een genoeglijk luxe reisje maakten. Nadat de begroeting had plaats ge vonden, waarbij de genodigden aan Zijne Exc. de Min., aan de Heer Comm. der Koningin Jhr. Mr. de Casembroot en aan de leden van Ged. Staten werden voorgesteld (waarbjj wij tal van voor aanstaande personen opmerkten, o.a. Dir. Prov. Stoomboot, Inspect, idem, Inspect. Nautische Dienst, Hoofding. Prov. Waterstaat, Commandant Mari tieme Middelen, Dir. Ned. Loodswezen, Inspect. Belgisch Loodswezen, Dir. Ha ven van Vlissingen, Hoofd Inspec. In voerrechten en Acc., Commandant Kon. Marechaussee, verschillende burgemees ters, leden Prov. Staten, enkele Kamer leden, enz.) gaf de Commissaris der Koningin het sein voor de afvaart door de scheepshoorn in werking te stellen, welks geluid en volume hij blijkbaar mooi vond, want na het eerste start signaal volgden nog een tweetal kor tere stoten. In het zicht van de haven van Breskens nam de Minister van Verkeer en Waterstaat het roer over en voer de symbolische havenversper ring, een lint met vlaggen, stuk en stuurde het schip voor de eerste maal de haven van Breskens in, waar de be volking van Breskens en omgeving was samengestroomd om het aanleggen van de eerste boot mee te maken. Vervol gens werd de boot verlaten en werd het lint dat de toegang tot de nieuwe weg versperde door de Minister doorgeknipt, daarna werd door de auto's in file de nieuwe weg afgereden tot kort onder Kruisdijk, waar men via de andere baan weer terug reed naar de boot. Na de verversingen die aan boord werden gebruikt was het de heer Al gera, Minister van Verkeer en Water staat, die het woord nam en er zijn blijdschap over uitsprak dat thans een zoveel betere verbinding tot stand ge komen is, door deze veel ruimere boot, het gemakkelijker te varen parcours en de nieuwe toegangswegen, die uit ver keerstechnisch oogpunt een veel grotere veiligheid bieden dan de weg dwars door Breskens. Echter was hij er ook van overtuigd dat de bevolking van Breskens hierdoor in een voorname bron van inkomsten werd aangetast en was hij blij met te kunnen zeggen dat het boulevardplan met steun van de rege ring doorgang zal kunnen vinden, dat enkele hotels gebouwd zullen kunnen worden en dat dit mogelijk zal mee werken om Breskens een ruimere toe komst te openen als opkomende bad plaats. Dat niet alle idealen echter ver wezenlijkt kunnen worden speet hem (klaarblijkelijk doelde hij hier op de ac tie „Vrije Veren"), maar er blijven dan nog idealen over om voor te strijden. Na nog even op de hoge kosten (ca. 23 miljoen gulden) gewezen te hebben en de vertraging in de uitvoering (opening vóór het seizoen was het plan geweest) sprak de bewindsman er zijn vreugde over uit dat het thans zover is en wens te dat het een drukke en behouden vaart mag worden. De Commissaris der Koningin in Zee land Jhr. Mr. de Casembroot de rede van de Min. beantwoordende, begon met te zeggen, dat er met de vreugde over de nieuwe verbinding toch ook wel scha duwzijden bestaan en dat men dus niet allemaal even blij kan zijn nu deze nieu we verbinding er is. Het verheugde de spreker echter van de Min. te horen dat de regering bereid is om aan de plan nen van het actieve Breskense gemeen tebestuur mee te werken door uitvoe ring te geven aan de plannen die de Min. in zijn rede heeft genoemd. Ook sprak hij zijn vreugde uit over deze be tere verbinding en hoopte dat deze aan allen ten goede zal komen. Ook burgemeester Eekhout van Bres kens voelde zich gedrongen een enkel woord te spreken, waarbij hij wees op de grote offers die Breskens zich heeft moeten getroosten eerst bij de bevrij ding, later toen de weg door Breskens gelegd werd bij de wederopbouw van Breskens, terwijl thans de middenstand van Breskens weer zwaar gedupeerd wordt door de aanleg van de haven buiten en de nieuwe weg buitenom Bres kens. Het verheugde hem de toezegging te horen doen van volledige steun aan de bestaande plannen en verlangens van 't gemeentebestuur en de inwoners van Breskens en sprak de hoop uit, dat al les straks voor de bevolking van Bres kens nog zal mogen meevallen. Inmiddels was de nieuwe boot, die inderdaad een juweel van scheepsbouw kunst en inrichting is, tot ongeveer bij Zoutelande gevaren en zette toen weer koers naar Vlissingen. De genodigden kregen toestemming om op eigen ge legenheid de boot van boven tot onde ren en omgekeerd te bezichtigen, waar van door velen een druk gebruik ge maakt wordt. Het zou te ver voeren om in dit verslag een volledige uiteen zetting van de bouw te geven en vol staan we dus met de opgave van de voornaamste afmetingen: Lengte 102 meter; breedte 18.45 meter; diepgang 4.85 meter; dekoppervlakte voor auto's 1200 m2; snelheid 14% zeemijl per uur. De overgang duurt 2 minuten korter dan via de oude route. Bouwkosten ruim 8 miljoen gulden. Door gigantische motoren aangedre ven, zonder hinderlijk stoten, was op deze eerste tocht, hoewel er een be hoorlijke golfslag was en een vrij harde wind, de vaart heel rustig en geloven we niet dat er een bleekneus aan boord was. Dat de Minister met recht trots op dit prachtschip is en het de modern ste veerpont van heel Europa noemde, kunnen wij, die de vaart meemaakten, met een gerust hart geloven. Spreken ook wij hier de hoop uit voor een be houden vaart envoor „Vrije Veren" in de nabije toekomst. Antwoord: Ja, zeker, deze kin deren zijn halfbroers en/of halfzusters van elkaar, maar er bestaat geen bloed verwantschap. B. Hoe kan ik houtworm bestrij den op een oude zolder? Antwoord: Hoewel het middel tje, dat U gebruikt hebt voor uw meu belen inderdaad nogal kostbaar is, is de bestrijding van houtworm met an dere middelen op zolder ook kostbaar, wegens zijn uitgebreidheid. Petroleum is niet afdoende. Wij raden U aan veel vuldig gebruik te maken van de spuit met DDT-poeder, goed volhouden, dat is het enigste middel dat goedkoop is. Bij de drogist kunt U ook andere mid deltjes kopen, geschikt voor behande ling met de spuit, die zijn ook niet alle goedkoop, maar ook hier geldt: vol houden! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief H. S. Betreft uw vraag berekening vakantiegeld. Antwoord: U zult uw eigen ar beidsovereenkomst er op na moeten zien. Hebt U geen exemplaar c.a.o., dan verwijzen wij U naar de bond, waarbij U aangesloten kunt zijn, of naar de looncontroledienst, Kerkstraat 16a, te 's-Hertogenbosch. M. N. B. A. 1. Bij wie moet ik zijn om een huis te laten schatten? 2. Hoe veel belasting moet ik daarvoor beta len? Antwoord: 1. Men moet dan bij een taxateur zijn. Zie telefoonboek. 2. Voor volledige beantwoording komt de ze vraag niet in aanmerking. Is het een particulier pand dan is over een waardestijging dat bij verkoop geïncas seerd wordt geen inkomstenbelasting verschuldigd. Is het een bedrijfspand, dan wèl, tenzij het een landbouwbedrijf betreft en de waardestijging aan eco nomische factoren is toe te schrijven (en dus niet aan verbeteringen van het onroerend goed, aangebracht in de uit oefening van dat bedrijf). Hoeveel be lasting dat kost hangt van veel andere omstandigheden af, is dus niet te zeg gen. Registratierecht etc. hangt af van de verkoopprijs. Hiervoor zorgt de no taris. C. v. O., H. G. A. B. en R. KMag men bij een reis per brommer naar west-Duitsland een volwassen persoon achterop vervoeren? Antwoord: Ja, dat mag tegen woordig wel, mits de brommer daarvoor is ingericht. A. v. H. Betreft klacht over tele visiezender Mierlo; is deze zender in de lucht, dan kunnen t.v.-bezitters België niet of heel slecht ontvangen. KAPELLE (Z.B.) Telef. K 1102-223 cT^uime beuie HORLOGES Antwoord: Met uw klacht over de televisie-ontvangst kunt U zich wen den tot de Centrale Directie der P.T.T., afd. Radio Bedrijf, Bureel RB III te Den Haag. U krijgt dan inlichtingen volgens de laatste gegevens. Wanneer de klacht meer algemeen is, wat moet blijken uit meer ingekomen klachten of het aan tal handtekeningen, dat op de brief voorkomt van mede-gedupeerden, wordt hiermede in de toekomst zoveel moge lijk rekening gehouden, zodat het mo gelijk is, dat genoemde storing op geheven wordt. Abonnee. Hoe luidt het adres van de Bond van Grond- en Huiseigenaren? Antwoord: De Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren is gevestigd te Den Haag, Toumooiveld aldaar. G. J. T. Hoe kan ik gras verwij deren, dat groeit tussen het grind in mijn tuin? Antwoord: Met een oplossing van 5 magnesium chloride. M. v. A. Wanneer is de tol in Wa- geningen opgeheven? Antwoord: De tol tussen Wage- ningen en Bennekom is met ingang van 1 september 1918 opgeheven, krachtens raadsbesluiten van Wageningen en Ede, resp. van 8 december 1917 en 26 maart d.a.v. J. K. te H. Hoeveel kost het auto- typenboek 1958, uitgave Kluwer? Antwoord: De prijs bedraagt 6,95. Abonnee. - Wanneer een weduwe met kinderen trouwt met een weduw naar, ook met kinderen, wat zijn die kinderen van elkaar? Komt hier het woord halfbroer ook voor? Raadsvergadering. Vrijdag kwam de gemeenteraad voor de laatste keer in deze samenstelling bijeen. De volgende vergadering zullen wij diverse nieuwe gezichten onder de raadsleden en wethouders zien. De voor zitter, burgemeester Willemsen, open de de vergadering met ambtsgebed en deelde mede, dat dhrn. P. de Koeijer, J. van Schaik en D. van Boven wegens persoonlijke redenen verhinderd waren aanwezig te zijn. Bij de ingekomen stuk ken was een schrijven van het college van B. en W. van 's-Heerenhoek met het verzoek adhaesie te betuigen tegen de verhoging der veertarieven. De voor zitter zou gaarne zien, dat de raad zich hier mee kon verenigen, gezien het vele vrachtautoverkeer wat regelmatig van deze veren gebruik moet maken. Met algemene stemmen wordt dan ook be sloten adhaesie te betuigen. Verder is er een request ingekomen, ondertekend door acht van de elf melkslijters, waar in deze zich tegen de opgelegde va kantieregeling verklaren. Zij verzoeken dan ook deze regeling voor hun bran che ongedaan te maken. Dhr. Gebraad meent dat, gezien het grote aantal melkslijters dat tegen de regeling is, de raad moet besluiten deze groep bui ten de regeling te laten vallen. Dhr. Pekaar is er voor om toch deze rege ling aan te houden. De vakantierege ling is nu eenmaal aangenomen en nu moet men die niet meer gaan veran deren. Dhr. De Leeuw merkt op, dat er bij deze regeling onderscheid ge maakt is met diverse groepen. Het zou niet erg democratisch zijn om deze groep tegen de meerderheid in toch een gedwongen vakantie op te leggen. De voorz. merkt op dat dan de verordening gewijzigd dient te worden. Dhr. Koster is er voor om deze branche buiten de vakantieregeling te stellen. Dhr. Den Herder stelt zich achter dhrn. Koster en Gebraad. Na stemming blijkt, dat de melkslijters hun zin hebben gekre- gqn. Dhr. Pekaar stemde tegen. De voorz. verzoekt dhrn. Pekaar, Gebraad en De Koeijer een commissie te vormen om de geloofsbrieven der nieuw geko zen gemeenteraadsleden te onderzoe ken. Nadat deze commissie zich enige tijd teruggetrokken heeft brengt dhr. Pekaar namens deze commissie ver slag uit en verklaart dat zij de raad in overweging geven de betreffende per sonen tot de raad toe te laten. Alzo wordt besloten. Dhr. P. de Koeijer wordt op zijn verzoek op de meest eer volle wijze ontslag verleend als ambte naar van de burgerlijke stand. Sinds 1942 heeft hij deze functie vervuld en heeft als zodanig heel wat werk gedaan. De verordening reinigingsrechten werd opnieuw vastgesteld. Het voorstel van B. en W. was om het ophalen van huis vuil te brengen van 5,20 op 8,20 per jaar. Hierbij is inbegrepen de huur van een nieuwe vuilnisemmer wanneer men met een vuilnisauto dit op komt halen. Het ophalen van de faecaliën dient van 1,50 op 7,per jaar te wor den gebracht. Dhr. Gebraad vindt deze verhoging te groot. De voorz. is vein mening, dat het hele leven duurder ge worden is, en dat het heus niet goed koper kan, daar er anders te veel uit de gemeentekas bij zal moeten. Er wordt dan ook besloten dit aan te nemen. De voorz. deelt mede, dat dhr. Paauwe voor het ophalen der faecaliën 4.000,- per jaar vraagt. Dhr. De Leeuw vraagt wat het zal kosten als de gemeente het in eigen beheer zal gaan doen. Dit komt op ongeveert 2.500,Dhr. De Leeuw merkt op, dat het dan geen moeilijke vraag voor de raad is en dat we zulks moeilijk uit kunnen besteden als het 1.500,per jaar meer zal kosten. Er wordt dan ook besloten om ook het op halen der faecaliën in eigen beheer, te doen. De verordening wegbelasting wordt vastgesteld op 6 voor bebouwd en 3 voor onbebouwd. De raad geeft haar goedkeuring aan de verhuur van het pand Damstraat 177 aan dhr. B. Reijnhoudt en het pand Damstraat 179 aan dhr. A. Steketee. Er wordt verder besloten een geldlening aan te gaan bij de Bank voor Ned. Gemeenten groot 12.000,tegen een rente van 4% Een gedeelte van de Havenstraat (Bom- straatje) gaat voor de som van 1, over in eigendom van de gemeente. De aankoop van het pand Polen 19 met de daarbij behorende grond voor een bedrag van 1044,— wordt door de raad goedgekeurd. Besloten wordt om de nieuwe straat welke loopt vanaf de School naar de Molenlaan de naam Schotte te geven, terwijl de andere nieuwe, straat in dit bouwplan de naam Schoolstraat gegeven zal worden. Bij de rondvraag verzoekt dhr. Gebraad om de wildernis op te ruimen welke zich bevindt tussen het huis van dhrn. H. Bom en Vette. De voorz. antwoordt, dat het een zeer goed jaar is voor het onkruid, doch hij zal het met dhr. Stomp bespreken dat hier het'mes in gezet moet worden. Hij geeft ook toe, dat het geen gezicht is deze lap on kruid tussen deze fraaie huizen. Dhr. Pekaar vindt dat het struikgewas op het kruispunt van de Langeville bij de villa der dames Willemsen te hoog is en dat dit het uitzicht belemmert. De voorz. zal dit doorgeven aan dhr. Stomp om deze struiken te besnoeien. Verder merkt dhr. Pekaar op, dat tijdens de onweersbui, een week geleden, de rio len verstopt bleken te zijn, zodat het water niet afgevoerd werd. Hij ver zoekt hier verbetering aan te brengen. De voorz. zal zien of de begroting nog ruimte openlaat om hierin verbetering te brengen. De sloten waar de uitwate ring in uitkomt zijn ook erg vuil, aldus dhr. Pekaar. De voorz. is het hier mee eens. Hij zal dit met Breede Bewate ring bespreken. Dhr. De Leeuw vindt dat de Molenpolder ook een slechte af watering heeft. Dit komt omdat de weg steeds meer wegzakt in de sloot. De sloot moet gedempt worden. De voorz. vindt dat wel de beste oplos sing. Dhr. Den Herder vraagt hoe de raad denkt over de zaak betreffende zijn woningruil. Dit in verband met de geweigerde premie. De voorz. meent, dat dit een kwestie van het Rijk is en het is niet aan de raad om hier een besluit te nemen. Het standpunt van de raad heeft als zodanig niets met deze zaak te maken. Dhr. Sinke is van mening, dat wanneer het dagelijks be stuur ook maar iets voor dhr. Den Her der had kunnen doen, dat zij dat dan wel gedaan zou hebben. Verder is er niets meer voor de rondvraag. De voor zitter neemt nu afscheid van dhrn. Den Herder en Elenbaas, die in de nieuwe zittingsperiode geen deel meer uit zul len maken van de gemeenteraad. Hij dankt hen hartelijk voor alles wat zij in het belang der gemeente hebben ge daan. Er is altijd een prettige verstand houding geweest. In de tijd dat zij zit ting hadden in de raad, zijn er ver schillende belangrijke besluiten geno men. Zo is het afscheid van het gas bedrijf een belangrijke stap geweest. De elektrische straatverlichting was een belangrijke verbetering voor de gemeente. Thans weer de gemeente reiniging. Dit zijn enkele zeer belang rijke punten, waaraan U hebt mede gewerkt om deze te verwezenlijken. De voorz. wenst hen namens de raad het allerbeste toe in eigen werkkring en dankt hen nogmaals hartelijk. Dhr. Den Herder dankt voor de prettige woor den. Hierna gaat de raad over in be sloten zitting. WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 39 augustus 1958 Donderdag 7 aug.: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.54 6.09 11.24 11.48 Maandag 6.28 6.42 11.58 Dinsdag 6.59 7.12 0.23 12.31 Woensdag 7.33 7.46 0.58 1.09 Donderdag 8.11 8.22 1.37 1.49 Vrijdag 8.54 9.11 2.18 2.38 Zaterdag 9.51 10.17 3.11 3.39 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1958 | | pagina 1