NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRóenkinq P0NTI AC 24STE JAARGANG No. 8 26 JULI 1958 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG STICHTING „DE SCHELDEBODE" Verschijnt zaterdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Goedkope Belastingverlichting Plaatselijk Nieuws YERSEKE VAN WILLEGEN HORLOGES REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. 01180—2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,25 per kwartaal Franco per post 2,50 per halfjaar UITGAVE DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. 01130—381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 2,50, verder 10 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór donderdag 12 uur Hebt gij Mij liever dan deze Joh. 21 15. Wat er mag zijn voorgevallen tussen de Heiland en de diep verslagen Petrus, aan de morgen der opstanding, heeft geen menselijk oor ooit vernomen.. Wat de berouwvolle jonger de Here ant woordt aan de zee van Tiberias, is door allen gehoord. Naar aanleiding van 's Heren vraag komen voor ons persoonlijk leven twee ernstige vragen op. W(j zullen wel doen ons daaromtrent rekenschap te geven. Hebt gij Mij liever dan deze? vraagt de Here ook ons, telkens als Hij in het begenadigde hart, dat Hem aanvanke lijk leerde kennen, een hoogmoeds- zaadje ziet ontkiemen. Want Hij weet het zo goed, als het opwaarts spruit, kan het de gehele geestelijke wasdom vernietigen. De zelfverheffing tegen over anderen zal ons onvatbaar maken om Zyn eer alleen in 't oog te houden. Hebt gij Mij lief? vraagt de Heiland. Hij leert ons door de in 't openbaar ge stelde vraag, dat de liefde, indien ze leeft in ons hart, ook naar buiten moet treden in ons leven. Niet wat tussen Hem en ons voorvalt in de binnenka mer, moeten wij brengen op de markt des levens. Maar wel de vrucht van dat tweegesprek, de toewijding, die in het hart geboren wordt door Zijn ont fermende, opzoekende liefde. Die moet blijken in alles, altijd, overal. Hebben wij Hem liever dan alles hier op aarde? Dan eerst kunnen wij Zijn discipelen zijn! Niet mij, niet mij, maar Hem zij d' ere, Wanneer ik wandel in Zijn licht, Zijn goedheid heeft mijn hart gericht! (Uit een Dagboek) De vakantietijd, die haar glorietijd reeds beleeft, leent zich niet bijster voor het doen opklinken van sombere geluiden. Het is daarom dubbel verheu gend dat zelfs de regering er geen be hoefte aan voelt haar burgers met som bere gedachten naar de ontspannings centra te zenden. Uit verklaringen van de ministers Hofstra en Zijlstra in de Tweede Kamer mag men afleiden, dat er in het najaar een zachtere belasting- wind zal gaan waaien voor het bedrijfs leven. Op zichzelf zullen de uitspraken van de genoemde bewindslieden vooral de risicodragende burgers moed geven. Op timisme en vertrouwen zijn sterke steunpilaren voor een opleving van eco nomische activiteit. Het is daarom te betreuren, dat dit regeringsoptimismc over het einde van de bestedingsbeper king een tragische achtergrond heeft. Men heeft de gedane aankondigingen stellig uit noodzaak gedaan. Ons mi nisterie heeft kennisgenomen van het grote aantal ontslagen in de verschil lende branches van ons bedrijfsleven, waarbij vooral de typische investerings industrieën zich onderscheidden door sterke inkrimping van hun activiteit en men voelde ongetwijfeld dat er met spoed een dam moest worden opgewor pen om aan het snelle teruglopen der werkgelegenheid een halt toe te roepen. Schijn en werkelijkheid. Den Haag heeft dat eerst geprobeerd te doen door een herleving van de in vesteringsaftrek aan te kondigen. In het verleden mochten ondernemingen en kleinere zakenmensen, die hun zaak uitbreidden of een moderner aanzien wilden geven, door nieuwe aanschaf fing, gedurende vijf jaar vier procent van die aanschaffings- of modernise- ringskosten boven de normale afschrij ving aftrekken van het belastbaar in komen. In verband met de bestedings beperking werd deze aftrek opgeschort om de nieuwe aanschaf te matigen. Thans is die extra aftrek opnieuw toegestaan met dit verschil, dat men nu vier jaar lang vier procent extra mag aftrekken. Dit betekent een ver mindering van het zogenaamde extra voordeel dat in wezen geen voordeel is. Want dit schijn-extraatje werd de on dernemers toegeworpen als gevolg van het ongelukkige winstbegrip dat de overheid voor de belasting hanteert. Deze baseert zich bij de winstbepaling op het bedrag dat de ondernemer voor een bedrijfsmiddel heeft betaald (his torische kostprijs), in plaats van op het bedrag dat de ondernemer zou moeten betalen als hij dit bedrijfsmid del opnieuw zou moeten aanschaffen (vervangingswaarde Wanneer men nu weet, dat het zo genaamde prijsindexcijfer, dat is het verloop van het algemeen prijsbeeld, van 1956 tot 1958 van 108 (basis 1951) op 123 sprong, dan ziet men in twee jaar tqds een prijsstijging van ca. 15 Een extra aftrek van vier procent per jaar geeft voor de laatste jaren dus al een onvoldoende tegemoetkoming. Gevaarlijke politiek. Het is een soort compensatie voor de gevolgen van inflatie, die in de eerste plaats onvoldoende is en vervolgens die inflatie voor het bedrijfsleven zou kun nen rechtvaardigen, hetgeen op zjjn minst een zeer gevaarlijke politiek be tekent voor de niet-ondernemende bur gers, want die ontvangen geen enkele compensatie voor de waardedaling van het geld. Een tweede verandering in de fiscale regeringskoers houdt in dat men de beschreven investeringsaftrek van 16 over 1959 en 1960 in twee jaar zal mo gen aftrekken. Dat is acht procent per jaar. De regering wil hier tweeërlei ef- Herleefde activiteit? Voorlopig blijkt echter ons ministerie van financiën nog geen inkomensver mindering te k unen verdragen. Dit zou alleen kunnen indien de staatslas ten en -uitgaven meer verminderd wer den. Daarvoor schijnt men nog geen oplossing te hebben gevonden. Daarom kan men de concessies aan het bedrijfs leven een goedkopè belastingverminde ring noemen voor de staat, maar geen werkelijke vermindering van de last der burgers. Het enige heil dat eruit kan voort vloeien ligt in de herleving van de in dustriële activiteit, waarbij een werke lijke positieve factor kan worden ge noemd dat het kostenpeil in de ons om ringende landen de laatste tjjd sterker is gestegen dan bij ons. Dat kan ons werkelijk meer orders brengen, mits wij ervoor waken niet opnieuw de verkre gen voorsprong te bederven met on verantwoorde uitdeling van welvaarts- loonronden, die zonder meer tot kost prijsverhoging leiden. Als de opzet van de geproclameerde fiscale concessies in die zin slaagt, dat men als gevolg daarvan spoedig een reeks van produktengoedkoper kan aanbieden, welke mogelijkheid in de daad wordt omgezet, dan alleen zal de bel geluid hebben voor een nieuwe wel vaartsronde in de vorm van lagere kosten van levensonderhoud. Andere en schijnbaar mooiere wegen leiden uitein delijk naar nieuwe vergroting van het werklozenleger. (Nadruk verboden) Drs. MIERLO fect mee bereiken. In de eerste plaats wenst men de zwaar getroffen metaal nijverheid en andere investeringsindu strieën op korte termijn weer een flinke orderportefeuille te bezorgen, waardoor de werkgelegenheid verbetert en daar naast wil men met spoed een moderni sering van ons industriëel apparaat be reiken. Door die modernisering zal onze concurrentiekracht t.o.v. het buitenland op korte termijn verbeteren. Hiermee wordt dus opnieuw bewezen, dat men in het verleden ons bedrijfsleven in de ontwikkeling van die concurrentiekracht heeft tekortgedaan en bovendien dat men de bestedingsbeperking teveel in de richting van een investeringsbeper king heeft gezocht. In een land als West-Duitsland, een van onze voornaamste industriële con currenten, zal men in zjjn vuistje ge lachen hebben over de wijze waarop in Nederland de jonge industrie in haar ontwikkeling werd geremd. Schijnvoordeel. Een volgend middel waarmee men de gedaalde industriële activiteit weer nieuw leven hoopt in te blazen meent men te hebben gevonden in het ver ruimen van de mogelijkheid tot ver vroegde afschrijving. Tot heden is het zo, dat men aangekochte bedrijfsmidde len vroeger mag afschrijven dan met het economisch of technisch slijtage proces overeenkomt. Men mag, zo men wil, een derde van de aanschaffings- kosten direct na de investering af schrijven, doch niet meer dan tien pro cent per jaar. Men wil nu toestaan, dat men dat derde deel naar wens ook ineens van de belastbare winst aftrekt. Ook hier mee stimuleert men de aankoop van investeringsmiddelen, maar het gevolg is dat men in later jaren vanzelfspre kend veel minder kan afschrijven. Het geen men dus in de eerste jaren op de te betalen belasting verdient, moet men in latere jaren weer dubbel en dwars bijpassen, zodat men dit schijnvoordeel met de grootste voorzichtigheid dient te hanteren, anders zou men per saldo nog wel eens meer belasting moeten betalen dan bij een gelijkmatige af schrijving. Voor middelen, die snel verouderen kan hier voordeel worden gevonden. Van een aanpassing van de belasting heffing aan het economisch wenselijke is hier geen sprake. Voordeel is voor de schatkist. Minister Hofstra wil echter de in vesteringsindustrie weer op gang hel pen en is bereid daarvoor de stroom van staatsinkomsten voor de eerste ja ren te beperken. Op langere termijn gezien brengt hij echter beslist geen offer. Integendeel, voor de overheid is deze weg goedkoper waar men anders hogere bedragen aan sociale bijstand voor de werklozen zou moeten uittrek ken en dat zou stellig duurder zijn. Intussen speelt zich dit belastingspel geheel af in de sfeer van het bedrijfs leven. Ten onrechte meent men nog wel eens dat hier alleen concessies worden gedaan aan vennootschappen. Ook de particuliere zakenmensen kun nen hier echter van profiteren. Men zoekt nog tevergeefs naar verlichtende maatregelen over het gehele belasting front, die er toe kunnen leiden dat de spaarzin ook van de niet ondernemen de bevolking in gunstige zin wordt be- invloed. En daar is ook zeker behoefte aan. Er zouden maatregelen moeten wor den genomen, die ook de kleine man en de loontrekkers meer in de industri alisatie en deelneming in de risico dragende sfeer betrekken. Ook daar voor kan men de belastingpolitiek han teren. beschikbaar stellen aan diens echtge note. Wij adviseren U ten postkantore nadere inlichtingen hieromtrent te vra gen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief M. P. Hoe moet ik lavendel be reiden als bestrijdingsmiddel tegen motten Antwoord Toen er nog geen afdoende middelen waren tegen allerlei ongedierte, gebruikten onze voorouders wel de lavendel om die in de linnen kast tussen het linnengoed te leggen tegen ongedierte als motten en derge lijke en tevens om het linnen een spe cerijachtige geur te geven. Op de bui tenplaatsen moest de tuinbaas altijd een hoekje of een rand lavendel ter be schikking hebben, zodra deze bloeide werden de takjes afgesneden en ge droogd en dan tussen het linnengoed gelegd. Ook zou U de lavendel in ge droogde toestand frjn kunnen maken en het poeder ter bestrijding aanwenden. Beter echter kunt U een van de vele zeer goede middelen gebruiken, die te genwoordig in de handel zjjn. M. P. Er is een gezin van man, vrouw en vier kinderen. De ouders bouwden een huisje met geld van an deren. Aflossing van het geleende ka pitaal kon niet plaats hebben zolang de kinderen nog klein waren. Daarmede werd pas een aanvang gemaakt toen twee van de vier kinderen trouwden, met dien verstande, dat de vrijgezellen tezamen grotendeels de aflossing voor hun rekening namen. Hoe zit het nu met de verdeling van dat bezit als straks één of beide ouders overigden? Krijgen dan de twee kinderen die ge trouwd zijn hun normaal aandeel? Dat zou onrechtvaardig zijn. Antwoord: U zult waarschijn lijk wel precies weten hoeveel U en uw andere broer (of zuster) hebben bijge dragen in de aflossing. Welnu, dan moet U er voor zorgen, dat U terzake een schuldbekentenis voor dat bedrag van uw vader krijgt, opdat daarmede bij de scheiding en deling van de nalaten schap (waartoe ook het huis behoort) kan worden rekening gehouden. Het lijkt ons het beste, dat U daarover de notaris even raadpleegt. Spoed is wel gewenst. Bedenkt U wel, dat U zonder zodanige schuldbekentenis Uzelf later tekort doet. Hetzelfde geldt voor uw andere broer (of zuster). Bestaat een zodanige verklaring niet, dan geldt voor de wet, dat U gelijk met de an deren opdeelt en dan hebt U precies datgene wat U onrechtvaardig zou vinden. C. G. B. Mag men een radio uit Duitsland invoeren in Nederland en hoeveel invoerrechten moeten er voor betaald worden? Antwoord: U bent hiervoor ver schuldigd 20 invoerrechten en 10 omzetbelasting. A. M. Hoe kan ik goede limonade stroop maken van essence en kleur stof? Antwoord: Wij kunnen U tot onze spijt niet helpen. De te gebruiken hoeveelheden essences en kleurstoffen zijn afhankelijk van zuiverheid, sterk te en soort en daarom niet in het al gemeen op te geven. Veelal worden door de leveranciers wel recepten ver strekt voor de verwerking van hun es sences e.d. Anders zult U naar eigen inzicht moeten doseren. Indien U de limonadesiroop in de handel wilt bren gen, zult U zich op de hoogte dienen te stellen van de eisen aan het produkt gesteld in het jam- en limonadebesluit van de Warenwet. O.a. worden hierin genoemd het minimum suikergehalte en de toegestane dosering van een con serveermiddel. H. Wat is de inhoud van art. 45 en art. 73 van het rijtijdenbesluit? Antwoord: De inhoud van art. 45 luidt: Tegen de beslissing van het districtshoofd van de arbeidsinspectie, waarbij een erkenning of gelijkstelling wordt geweigerd of ingetrokken, of te gen de aan een erkenning of gelijkstel ling verbonden voorwaarde kunnen de werkgever en de belanghebbende beroep instellen bij onze minister van sociale zaken, binnen 14 dagen na de datum dier beslissing. Deze beslist na onder zoek en geeft van zijn beslissing ken nis aan hem die beroep instelde en zo deze niet de werkgever is, tevens aan deze. Een artikel 73 van het rijtijden besluit bestaat niet. Wij raden U aan nog eens te informeren bij de arbeids inspectie of hier geen fout is gemaakt. J. G. Wordt het in de toekomst zo, dat een vergunning voor het schen ken van sterke drank zal worden ver bonden aan het perceel, waarin het café is gevestigd, in plaats van aan de persoon? Antwoord: Er is een wetswijzi ging in voorbereiding. Hoe deze zal luiden weet uiteraard nog niemand. Het ligt echter niet in de verwachting, dat een vergunning voortaan uitsluitend op naam van het perceel zou komen te staan. De Drankwet zegt dat deze ver gunning een persoonlijk recht is, op naam van persoon en tevens van het perceel. Wil de persoon zich echter in een ander perceel vestigen, dan is daar nimmer bezwaar tegen en het laat zich niet aanzien, dat dit bij de komende wetswijziging zal veranderen. J. S. Kunt U mij ook zeggen of er nog een commissie of zo iets is voor prijsbeheersing Antwoord: Neen, er bestaat al leen een huurcommissie voor huurprij zen. J. v. V. Bij welke provincies be horen de 4 nieuwe polders in de voor malige Zuiderzee? Antwoord: Nog tot geen enkele provincie. J. B. J. Kan over witte glans car- bolium-verf later weer gewone witte verf geverfd worden of is dit niet aan te raden? Antwoord: In het algemeen is het niet aan te raden om verschillende soorten verf over elkaar aan te bren gen. In de regel geeft dit een slechte hechting of slaat de verf door de nieu we laag heen op de duur. Dit laatste vindt plaats wanneer over carbolineum heen geschilderd wordt. Er bestaan te genwoordig echter wel synthetische verfsoorten, die voldoende dekkracht hebben tegen dit euvel, doch helemaal zeker is men nooit. Wij raden het U daarom niet aan. T. N. Mag een man zonder dat zijn vrouw het goed vindt, het ouder domspensioen weggeven door het op het spaarbankboekje van een van zijn kleinkinderen te storten? Antwoord Art. 16 lid 2 van de Algemene Ouderdomswet bepaalt: De Sociale Verzekeringsbank kan het aan een gehuwde man toegekende ouder domspensioen voor ten hoogste de helft Benoeming. Per 1 juli is benoemd als leidster aan de chr. kleuterschool „Kakeldans" al hier, mej. C. Sonke van Krabbendijke. Wielrennen. Verschillende keren dat Piet Rent meester in Luxemburg aan een koers deelnam, moest hij wegens pech de strijd staken. Ook het afgelopen week einde was dit het geval. Eerst kreeg hij een defecte derailleur, wat hem 4 minuten achterstand bezorgde en wat later, toen hij op de kopgroep inliep, een lekke band, zodat hij gedwongen werd op te geven. In de buurt van Luik (B.) nam hij ook deel aan een wed strijd. Ondanks een lekke band eindig de hij eervol op de derde plaats. Dins dag startte Piet in Clinge. Dertien ren ners namen deel aan de eindsprint. In deze plaats eindigde hij ook als derde, achter Duinkerke en Van der Straten. Zaterdag start Piet in de klassieker „De ronde van Overijssel", over een afstand van 220 km. Indien Piet zich in deze wedstrijd bij de eersten weet te klasseren, geloven we dat zijn uit zending naar Reims wel zeker is. Deze wedstrijd is de laatste selectie voor de uitzending naar de wereldkampioen schappen. Geslaagd. Te Zierikzee slaagde voor Mulo-di ploma A: J. van Putten te Nieuwer- kerk. Kreeftenvan gst. De officiële cijfers der kreeftenvis serij in de maand april 1.1. zijn nu he den bekend gemaakt. Deze visserij werd niet door alle kreeftenvissers uitge oefend. In totaal werd met 1315 korven en 150 m roggenetten gevist. De op brengst bedroeg 686 kg tot een bedrag van 7623,—, 1425 kg 11.544,—) minder dan april 1957). Broedval. Naar de laatste mededeling van Dr. P. Korringa (no. 9) schommelt de wa tertemperatuur in de Oosterschelde tussen de 18 en 19 graden en beweegt zich onder invloed van het koudere weer in dalende lijn. Ook het aantal oesterlarven neemt af. Vooral de rijpe larven zijn aanzienlijk minder talrijk dan een week geleden. Voor de komen de dagen zijn de vooruitzichten voor broedval dus minder gunstig. Chr. Uloschool. Dit jaar slaagden weer alle kandida ten, namelijk: Voor A-diploma met wiskunde: Dig- na Bom en Henny Rouw te Yerseke; Joop Stomp en Huib Bout te Wemel- dinge; Wim de Jonge te Kruiningen. Voor A-diploma met middenstands diploma: Ria Kole, Gillien Mol en Ada de Koeyer te Yerseke; Rinus Domini- cus en Anton Kerkhove te Wemeldinge. Voor B-diploma: Hanny v. d. Vegt, Ko Verlare en Adrie de Hoed te Yer seke; Wim Gijssel te Wemeldinge. Voor A-diploma -f middenstandsdi ploma wiskunde: Eva v. d. Vegt, Licia Zuydweg, Dik Martijn en Ko Kole te Yerseke. r KAPELLE (Z.B.) Telel. K 1102-223 WATERGETIJDEN WEMELDINGE Van 27 juli2 augustus 1958 Woensdag 30 juli: Volle Maan HOOGW. LAAGW. vm. n.m. v.m. n.m. Zondag 12.47 6.04 6.42 Maandag 1.16 1.54 7.14 7.45 Dinsdag 2.20 2.50 8.07 8.34 Woensdag 3.13 3.40 8.53 9.21 Donderdag 3.59 4.23 9.37 10.04 Vrijdag 4.45 4.59 10.13 10.35 Zaterdag 5.20 5.36 10.48 11.13 Te Hansweert 30 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1958 | | pagina 1